Onderzoek treinbotsing kan weken gaan duren Haags "Plein" wordt in oude glorie hersteld amsterdam sail'80 Ij amro bank "Veel films ten onrechte aan jongeren onthouden Staatsprijs nodig voor vertalers KEMA-lab blijft open Medisch student heeft lage dunk van opleiding VSAKKOORD MET DEPOTS NAVO IN LIMBURG ZATERDAG 26 JULI 1980 DEN HAAG (ANP) - Het is gebleken dat meermalen films in bioscopen worden vertoond aan een hogere leef tijdsgroep dan waarvoor zij door de filmkeuring zijn toe gelaten. Ook komt het voor dat films niet ter keuring worden aangeboden, waar door ze alleen aan personen boven de zestien jaar mogen worden vertoond, terwijl zij soms niet schadelijk geacht moeten worden voor perso nen beneden die leeftijd. Dit stelt de Nederlandse Film keuring in haar jaarverslag over 1979. De filmkeuring trekt daaruit de conclusie dat er zonder noodzaak films Volgens, de secretaris-directeur van de Nederlandse Filmkeu ring, J.M. Ooms, speelt mo gelijk een aantal factoren een rol in de overwegingen van filmverhuurbedrijven films niet ter keuring aan te bieden. Voor de kleine bedrijven kan bezwaarlijk zijn het bedrag dat voor de keuring moet worden betaald (400 a 500 gulden). Ook kan meespelen dat de aanduiding „boven de 16" voor een deel van het publiek aantrekkelijker klink dan „alle leeftijden", welke laatste aanduiding nog steeds in verband wordt gebracht met „flauw en kinderachtig". Ook kan een rol spelen dat sommige bioscopen liever geen jeugdigen in de zaal hebben in verband met bal dadigheid, aldus Ooms. In Nederland kwamen vorig jaar ongeveer driehonderd hoofdfilms uit. Ruim hon derd passeerden de filmkeu ring. Honderd hadden een dermate pornografisch ka rakter dat de verhuurder bij voorbaat al aannam dat de film voor boven de zestien zou zijn en ongeveer honderd werd niet ter keuring aange boden. De Nederlandse Spoorwegen gaven gistermiddag een persconferentie. Op de foto naast de politieagent, burge meester Bruins-Slot van Winsum, staatssecretaris Smit-Kroes, commissaris van de koningin Toxopeus en oud- NS-president De Bruin, die de huidige president verving. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunst vindt dat er een staats prijs voor vertellers moet komen. Dit zegt de raad in een advies aan minister Gardeniers van CRM. De vertalers nemen deel in het fonds voor de letteren, op voet van gelijkwaardigheid met pro- DEN HAAG (GPD) - De regering ziet geen aanleiding om het kernlaboratorium van KEMA te Arnhem te sluiten, ondanks de intrekking van de vergunning. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) antwoordt dit op schriftelijke vragen van Tweede- Kamerlid Jansen (PPR). Door de vernietiging van de be schikking in mei 1974 wordt KEMA geacht vanaf 1959 voor de kernreactor geen vergunning te hebben en formeel de wet te over treden. De regering heeft onder meer geen bevel tot sluiting wil len geven omdat er de afgelopen 20 jaar geen klachten over onder vonden hinder of schade bekend waren, aldus Van Aardenne. Daarnaast is de intrekking slechts gebaseerd op formele gronden. Daar KEMA inmiddels een nieuwe vergunningaanvraag heeft ingediend, die volgens de bewindsman ingewilligd zal worden, ziet Van Aardenne ook in de beslissing van 1974 geen aanleiding het kernlaboratorium te sluiten. zaisten, dichters, essayisten en kinderboekenschrijvers. Zij kunnen echter tot nu toe niet in aanmerking komen voor een staatsprijs zoals de anderen. Vol gens de raad krijgt de tak van kunst waarvoor een staatsprijs wordt uitgereikt veel aandacht en heeft zo'n prijs een positieve uit werking op de beroepspraktijk van de winnaar. Een staatsprijs voor vertalers zou het prestige en daardoor mogelijk het inkomen en de prestatie van alle vertalers in Nederland verbeteren. De Raad voor de Kunst wijst voorts op de ongunstige situatie op het gebied van vertaalprijzen die in Nederland ten opzichte van het buitenland bestaat. Ons land kent slechts één vertalersprijs (de Martinus Nijhoffprijs), terwijl West-Duitsland er acht heeft en Engeland drie. Des te opmerkelijker, zo stelt de raad, omdat juist in die landen minder wordt vertaald dan in Nederland. Volgens de laatste gegevens (1973) werden in ons land 1.000 boeken vertaald op 13 miljoen inwoners, in Duitsland waren er 2.400 vertalingen op 60 miljoen inwoners en in Engeland worden slechts 200 boeken per jaar vertaald. Een staatsprijs voor vertalers kost weinig geld en is snel te realise ren. De minister zou daarom een zekere prioriteit aan prir moten geven, aldus de raad. DEN HAAG (GPD) - Mediscte studenten hebben over het algemeen niet een verbijste rend hoge dunk van hun op leiding. Vooral in de eerste vier jaren wordt die omschre ven als weinig inspirerend, saai en taai, te theoretisch en niet aangepast aan de problemen van deze tijd. De opzet van de studie wordt kinderachtig genoemd, de student is een passieve con sument van de aangeboden leerstof en er wordt nauwe lijks een appél gedaan op zijn eigen verantwoordelijk heidsgevoel. Alleen over die onderdelen van de studie waarin de studenten in contact komen met de praktijk van de geneeskundi ge zorg, wordt positief geoor deeld door de Utrechtse me- dici-in-spe, maar weer niet door de Groningse studenten, die ervaringen als vrijwillig werken als verpleeghulp in een ziekenhuis, patiènten- demonstraties en een korte stage bij een huisarts om schrijven als remmend. Zowel de Groningse als de Utrechtse studenten kennen positieve betekenis toe aan samenwerking met anderen in allerlei vormen van groepsonderwijs. De Utrechtse studenten noemen vaak het examensysteem als een kernpunt van het onder wijs en daar zijn ze weinig gelukkig mee: het afleggen van tentamens noemen zij een kwestie van geheugen en nauwelijks van inzicht en verstand. Het Maastrichtse studiepro gramma is anders van opzet; de studenten daar krijgen geen colleges, maar werken in kleine groepen en individueel aan de hand van problemen, die meestal ontleend zijn aan de dagelijkse praktijk. Al in een vroeg stadium komen zij daardoor in contact met de gezondheidszorg van alle dag. Tentamina kent men hier ook niet de studenten krijgen vier keer per jaar een toets, waarbij zij worden onder zocht op hun vorderin gen. Dat is wellicht dan ook de re den, dat de Maastrichtse stu denten in de medicijnen dui delijk positiever over hun opleiding denken. Els van Hout weer thuis SCHIPHOL (ANP) - De 31-jarige verslaggeefster Els van Hout uit Amsterdam is gisteren door de Noordierse autoriteiten het land uitgezet. Gisteravond arriveerde zij met een lijnvlucht van de NLM op Schiphol. Els van hout werd op 13 juli j.l. op het station in Belfast aangehou den op verdenking van terroristi sche activiteiten. Na vijf dagen op het politiebureau Castle Reagh in Belfast te hebben vastgezeten werd zij 18 juli overgebracht naar de gevangenis van Armagh, waar zij tot aan haar uitwijzing heeft gezeten. Met haar uitwijzing is haar voor een periode van in ieder geval drie jaar de toegang tot Groot-Brittannié en Noord-Ier- land ontzegd. Els van Hout was volgens haar zeg gen naar Belfast gereisd om met zes andere Nederlandse vrouwen een Noordierse vrouwenorgani satie te helpen bij het opknappen van een vrouwenhuis. GRONINGEN (GPD) - De frontale botsing tussen twee treinen even ten zuiden van het Groninger plaatsje Sau- werd, heeft aan ten minste negen mensen het leven ge kost. Negen mensen onder wie één zwaar gewonde liggen nog in het Academisch ziekenhuis in Groningen. De twee treinen reden gistermorgen om half acht op het baanvak Winsum-Sauwerd frontaal op elkaar in. Over de oorzaak van de ramp, die zich op het enkelvoudige, via de radio geleide baanvak voltrok, is nog niets te zeggen. Een mense lijke fout wordt niet uitgesloten. Bij de Nederlandse Spoorwegen zegt men dat het nog wel enkele weken kan duren voordat het on derzoek is afgerond. De grote vraag is welke instructies de machinisten van beide treinen hebben gehad van de centrale verkeersleiding te Groningen. De gesprekken zijn opgenomen zo dat de band mogelijk ophelde ring kan verschaffen. De machi nisten van beide treinen zijn bij het ongeluk om het leven geko men. NS-directeur De Bruin heeft al gezegd dat een menselij- Uit het feit dat de botsing zich ten zuiden van Winsum, de plaats waar de treinen elkaar normaliter passeren, heeft voorgedaan, mag volgens de NS niet worden afge leid dat de machinist van de trein uit Roodenschool te vroeg uit Winsum naar Groningen is ver trokken. Omdat de trein uit Gro ningen vertraging had, kan na melijk ook wel zijn besloten dat de treinen elkaar in het dichter bij Groningen gelegen Sauwerd zouden kruisen. Het is vrijwel ze ker dat de machinisten elkaar pas op het allerlaatste moment heb ben gezien. De mist was daar me de de oorzaak van. Rond vijf uur vrijdagmiddag waren de lichamen van 6 slachtoffers geborgen. Dit aantal liep tot 9 op toen de twee treinstellen uit el kaar werden getrokken. Aanvan kelijk verwachtte men slechts één lichaam van een omgekomen reiziger te vinden. Naar verluidt wordt het baanvak vandaag weer voor het normale treinverkeer vrijgegeven. Overigens is er op hetzelfde baan vak al eens een bijna-ramp ge beurd. De machinist, die toen te vroeg vertrok, ontdekte die fout tijdig en kon terug rijden waar door een ongeluk werd voorko men, aldus de chef van het ex ploitatiedistrict Noord-Neder land van de NS. Ook ditmaal be staat het vermoeden dat een menselijke fout de oorzaak van de ramp is, al kon dat nog niet officieel worden bevestigd. Het laatste treinongeluk waarbij slachtoffers vielen, gebeurde vo rig jaar augustus bij Nijmegen. Toen botste een lege trein uit Wij- chen op een reizigerstrein uit Nijmegen. Acht reizigers kwa men om het leven, 30 werden ge- De Rijkspolitie heeft gisteravond de identiteit bekendgemaakt van de twee machinisten die de treinen hebben bestuurd. Het zijn S. Venema (56) uit Gronin gen en A. van der Ploeg, van wie de leeftijd nog niet bekend was, eveneens uit Groningen. Het eerder genoemde slachtofTer Jongsma, was wel een machinist van de spoorwegen, maar reed mee om naar zijn werk te wor den gebracht. wond. Sinds het begin van deze eeuw zijn bij spoorwegongeluk ken 258 mensen om het leven ge komen. De meeste slachtoffers waren te betreuren op 8 januari 1962 bij een botsing tussen twee treinen in Harmeien: 93 doden en 151 gewonden. DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse legerautoriteiten gaan akkoord met het Nederlandse aanbod om de NAVO-depots voor de opslag van mili tair materieel te vestigen op het terrein van de voormalige mijnen "Hen drik" in Brunssum en "Julia" in Eijgelshoven. Dit heefteen woordvoer der van het ministerie van defensie in Den Haag. Eerder deze week bereikte het ministerie overeenstemming met het in dustrieschap Oostelijk Mijngebied over beide vestigingsplaatsen. In Brunssum zal 45 hectare worden bestemd voor de NAVO-depots en in Eijgelshoven 25 hectare. Met het geschikt maken van het mijnterrein in Brunssum zal het eerst worden begonnen, omdat dit complex uit militair oogpunt voorrang geniet, aldus staatssecretaris van Eekelen van defensie. Defensie hoopt over ongeveer een jaar met de bouw te kunnen beginnen. ADVERTENTIE 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier-en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer Met achtergrondinformatie en reisverslagen Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren En met een interessant praktisch voordeel Want m dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen 50% korting op 'n enkele reis. 40% korting op h retour DEN HAAG (GPD) - Het Plein in Den Haag, al jaren een grote par keerplaats, wordt in historische glorie hersteld. De gemeente wil dit bereiken door het gebied au to-vrij te maken, bomen langs de kant te plaatsen en het geheel te bestraten met ouderwetse, rode klinkers. De gemeente Den Haag is al twee jaar bezig onder het Plein een parkeergarage aan te leggen. Daartoe is het plein tijdelijk her schapen tot één grote bouwput: een diep gat min of meer gevuld met een onbegrijpelijke opeen hoping van staal en beton. Nu dan het project eindelijk zijn voltooiing nadert, grijpt de ge meente de haar geboden kans om een van de oudste plekjes van 's- Gravenhage op te knappen. Er is een plan opgesteld, 1 gemeenteraad - na ec de inspraakronde - ee zal nemen. Ontstaan Het Plein is ontstaan als moestuin van het grafelijk paleis het Bin nenhof. Nadat de toenmalige Re publiek der Zeven Verenigde Nederlanden onafhankelijk was geworden van Spanje (1648), heeft de Staten Generaal bezit genomen van het gebouw. Een tuin was daarna overbodig en langzaam groeide het Plein vol. In de loop van de tijd hebben ver scheidene departementen een plaats gekregen aan de rand van het Plein: defensie, buitenlandse zaken, het inmiddels opgedoekte ministerie van koloniën (het ge bouw is nu bij de Tweede Kamer getrokken) en justitie (tegen woordig huist hier een afdeling van de Raad van State). Verder staat er het kleine paleisje van de Hoge Raad der Nederlanden en het befaamde gebouw van de so ciëteit De Witte. De meeste gebouwen rondom het plein staan op de monumenten lijst vanwege hun gave, monu mentale gevels. Bovendien is het geheel in de lijst opgenomen als beschermd stadsgebied. Het Plein van het begin van onze eeuw sloot mooi aan bij al dig sta tige gebouwen. Veel bomen, een open plaats met in het midden het grote standbeeld van stad houder Willem I, de Zwijger (dit beeld stamt uit het midden van de vorige eeuw). twintig jaar is de ontwikkeling sneller gegaan. De laatste bomen verdwenen en moesten wijken voor de parkeerplaats. Van een DEN HAAG - Het Haagse "Plein", dat oude luister hersteld. Herinrichting De gemeente wil nu die eerdere functie herstellen. Langs de rand van het plein zal een dubbele rij bomen worden geplant. Rondom het in ere herstelde standbeeld wordt het plein met ouderwetse klinkers bestraat. Het standbeeld wordt volgens het plan op een aantal treden geplaatst. Dit niet om het beeld te laten overheer sen, maar om op een natuurlijke wijze de wandelaars een rust plaats te bezorgen. Op het wan delterrein wil de gemeente zo min mogelijk gebouwtjes plaat sen, zodat er verschillende mani festaties kunnen worden gehou den. Over het fietsverkeer in de omge ving heeft de gemeente nog geen definitief standpunt bepaald. De ontwerpers van het plan hebben twee mogelijkheden in gedach ten: een fietspad aan de rand van het middenterrein langs De Witte of de fietsers de rijbanen rondom het midden laten gebruiken. De verenigde winkeliers uit de buurt hebben verschillende be zwaren tegen het gemeentelijke plan. Zij vinden de toegangen tot de garage te groot. Volgens hen kunnen in deze huisjes winkel tjes een plaats vinden zoals een boeken- en een bloemenkiosk. Verder zijn zij tegen de aanleg van een fietspad over het Plein, Het gebruik van het nieuwe Plein zal volgens de vereniging lang zaam moeten groeien. De vereni ging heeft enkele ideeen, zoals een wekelijkse boeken- en an tiekmarkt en theatervoorstellin gen in een verplaatsbaar theater. Schade De aanleg van de parkeergarage is niet zonder schade verlopen. Bij na alle gebouwen rondom de bouwput hebben last van min of meer ernstige verzakkingen, waardoor scheuren in muren zijn ontstaan en leidingen zijn ge sprongen. Ook de sociëteit De Witte heeft schade opgelopen. De sociëteit heeft enkele advocaten in dienst genomen, die proberen schade vergoeding van de gemeente te krygen. De kleinere winkels hebben het moeilijker. Een advocaat nemen is te duur, terwijl ook zij de scha de op de gemeente willen verha len. Een mogelijkheid is af te wachten wat De Witte bereikt. Wanneer de soc-eteit een schade vergoeding krijgt, moet het voor de anderen niet al te moeilijk meer zijn geld van de gemeente los te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7