II mi Hoe is het nou allemaal zo gekome "Het Amerikaanse systeem is 't mm De malaise op de huizen - markt WAT IS LEUKER EN MOOIER ALS MUZIEK f£foefiie>i.vf«iff Parkenwandelpuzzletocht PES P Een hele rits woningen te koop Het Waardeiland: verhuur gedurende drie jaar moet leegstand voorkomen >-v.. SATERDAG 26 JULI 1980 8" JEIDEN - "Tien jaar geleden kon een jonge academicus na zijn afstuderen een hoekhuis met garage kopen. Dat is nu volkomen veranderd: de prijzen zijn sneller gestegen dan de inkomens groeiden. In het begin werd dat nog opge vangen door een optimistische toekomstverwachting. Nu is zo'n huis niet meer te financieren". n een notedop geeft dit voorbeeld van een Leidse makelaar de situatie op de woningmarkt weer. Ook landelijk is het een somber beeld: de verkoop stagneert, er wordt nauwe lijks gebouwd. Dat is gemakkelijk te constateren en al vaker geschreven. Maar de meningen over het hoe en waarom, oorzaken en oplossingen, lopen uiteen. Financiën spelen een rol (prijzen, rentestand, inkomens) maar ook meer irrationele factoren: wie binnenkort een derde wereld oorlog verwacht, heeft weinig animo om nog aan het avontuur van een nieuwe woning te begin nen. Moeilijk te peilen is de in vloed van plaatselijke factoren: wat is er gebouwd, hoe ontwik kelt zich de vraag? Het sombere beeld blijkt heel com plex. Moet de nadruk liggen op het bouwbeleid van de overheid, de feitelijke financiële situatie van de jonge academicus, of op zijn doemdenken? Niet passend Een vluchtig onderzoek bij een aantal Leidse makelaars leert dat de handel in goedkope woningen (tot anderhalve ton) redelijk loopt. Ook met het heel dure on roerend goed gaat het niet slecht; ach, wie van plan is zich een villa van een half miljoen aan te me ten, laat zich niet gauw van de wijs brengen. Maar in de handel van twee tot vier ton, vooral die tot de drie ton, daar zit de klad in. Dat mag niet gezegd worden zonder onderscheid te maken tussen oude gen. Regionaal gezien is de nieuw- bouwvoorraad abnormaal hoog, merken verschillende makelaren op. Premiewoningen in Zoeter- woude en Rijnsburg blijven leeg, terwijl in de Merenwijk de nog "jonge" huizen bij tientallen worden aangeboden. Daar zak ken de vraagprijzen dan ook flink. Dat aanbod moet ook onmiddellijk gekoppeld worden aan de vraag. In Leiden valt op dat er enorm veel alleenstaanden en kleine ge zinnen een woning zoeken. Zij zijn driekwart van alle zoeken den, meldt bureau Huisvesting. Voor die categorie is weinig pas sends te vinden. Het aanbod en de vraag - met daar tussenin het bouwbeleid van de afgelopen jaren - zijn plaatselijke factoren waarvan de invloed slechts te schatten is. Het is ech ter naïef om zonder meer aan die kant van de zaak voorbij te gaan en te denken dat met een lagere rentestand het allemaal wel goed komt. gelogenstraft. En de "jonge aca demicus" wordt lager inge schaald bij zijn eerste baan. Daarbij maakt het heersende economische en politieke kli maat de mensen huiverig. Wie durft er nu te investeren? Men vreest, al dan niet terecht, de toe komst. Over die Financiële kant van de zaak valt nog wel meer zorgwek kends op te sommen, maar het eigenaardige is dat de meeste van die factoren enkele jaren geleden al wel bekend waren maar de mensen toen niet van koop af hielden. Is de hoge rente de druppel die de emmer doet overlopen, of is dat het begin- stootje geweest van een redeloze lawine van angst voor de toe komst? Blijf zitten waar je zit en verroer je niet. Aansluiting 1976 tot 1977 stegen de prijzen landelijk gezien nog 40%; het jaar daarna nog 8%. Toen was het werkelijk te gek geworden en be gon de neergang. In Leiden lig gen de prijzen nu alweer 15 tot 20 lager. Exceptioneel voorbeeld: een huis aan een van de "dalen" in de Merenwijk werd uiteinde lijk voor 110.000 gulden minder verkocht dan gevraagd. Maar het is natuurlijk ook wel van de gek ke om te denken datje voor zo'n huis, dat halverwege de jaren ze ventig nog geen ton kostte, nu bijna drie ton kan maken. De prijsdaling kwam niet onver wacht na de hausse, eigenlijk laat zelfs. Maar de huiseigenaren pas sen zich slechts mokkend aan bij deze niet te vermijden correctie. Marktmechanisme Het marktmechanisme blijkt niet te werken: de dalende prijs heelt nog niet tot een opbloei van de handel geleid. Gewezen wordt dan op de hoge rentestand. Je zou kunnen zeggen: een huis van 170.000 gulden bij 12 rente is even duur als een huis van 2 ton by 10 In dat hele complex speelt ook de nivellering mee. De verwachting dat men in de toekomst meer en meer zou verdienen is nu vaak al Dat de doorstroming spaak loopt komt zeker ook omdat vraag en aanbod niet goed aansluiten. Steeds meer wreekt zich het ge brek aan kleine woningen. En de stijgende vraag naar huurwonin gen ontmoet een zeer beperkt aanbod. De moeizame verkoop van de wo ningen en appartementen op het Waardeiland ondervangt pro jectontwikkelaar Westland- Utrecht door deze woningen tij delijk te verhuren. En daar blijkt een markt voor te zijn. Geen ver huur natuurlijk aan studenten en werkende jongeren; het liefst wordt verhuurd aan beter gesi tueerden die mogelijk later ko pen. Het beeld van de Leidse woning markt laat een overschot zien aan eengezinswoningen van twee ton, terwijl er steeds grotere wo ningnood is voor de kleine huis houdens. In de Merenwijk blij ven ongekende aantallen wonin gen zeer lang onverkocht tegen steeds lagere prijzen; het project eengezinswoningen in de vrije sector van Nationale Nederlan den dat de Merenwijk vol zou maken is op de lange baan ge schoven in afwachting van betere tijden. Onderwijl kunnen profi teurs de huren van kamers en etages krankzinnig opdrijven. Het is een beetje onzin om te ho pen dat die kleine huishoudens bij een gunstiger financieel kli maat wel eengezinswoningen zullen kopen; in die woningen passen ze eigenlijk helemaal niet. De woordvoerder van bureau Huisvesting aanvaardt bij voor baat de excuses van de planners: "Bij de bouw van de Merenwijk is geen rekening gehouden met de een- en tweepersoonshuishou dens, maar het was ook niet te voorzien dat het zo snel zou gaan, de vraag is enorm toegenomen". Afslanken De omvang van de stagnatie mag niet onderschat worden. Make laarskantoren moeten "afslan ken", in de achteruitlopende bouw vallen ontslagen en de wo ningnood neemt toe. Misschien wijst juist de omvang van het probleem erop dat er niet éen oorzaak is en een simpele oplos sing. Aardige graadmeter voor de om vang van de stagnatie: in ruim twee jaar verdubbelde het aantal pagina's met onroerend goed- advertenties in deze krant. De een zijn dood is de ander zijn brood. Nog steeds. TOM MAAS Studie naar tram lijn Leiden-Den Haag &•- DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie Zuid-Holland gaat een onder zoek instellen naar de haalbaar heid van een tramverbinding tus sen Leiden en Den Haag. Dit blijkt uit antwoorden van Gede puteerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, op schriftelijke vragen van het pro- Het provinciaal bestuur is van plan om binnen zes maanden het on derzoek te laten verrichten; wan neer deze studie positief uitvalt, wordt een nader onderzoek ge wijd aan de mogelijke totstand koming van tramverbindingen tussen de Haagse en de Leidse regio. vinciale-statenlid Van der Vlist Gedeputeerde Staten (PvdA). ADVERTENTIE yen zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden Eigen aleliers hier mee een duidelijk ander stand punt in dan minister Tuijnman (verkeer en waterstaat). Deze be windsman liet het gemeentebe stuur van Leiden onlangs weten dat hij zich niet voor 1985 wenst te verdiepen in de vraag of er een studie naar een mogelijke tram verbinding Leiden-Den Haag moet worden verricht. Het statenlid Van der Vlist had Ge deputeerde Staten in zijn schrif telijke vragen gewezen op de ge dachten die bij het Leidse ge meentebestuur leven over de mogelijke (her)invoering van een tramnet in de Leidse regio. In hun reactie hierop zeggen G.S. dat van een wezenlijke studie nog geen sprake is; er bestaat alleen een schets van mogelijke tram- verbindingen. lx9)9) dinsdag, woensdag 29 en 30 juli Op bovengenoemde data kunt u met het hele gezirt meedoen aan een puzzle-wandeltocht door de grandioze Leidse stadsparken. De wandelingen zijn georganiseerd door W.I.K. in samenwerking met de VVV-Leiden en duren 1 '/2 uur. Alle deelnemers ontvangen een herinneringsmedaille of erelint. De beste oplossingen van de puzzle worden beloond met een eerste, tweede en derde prijs. Inschrijfkosten 2,50 p.p. per avond. Start; Stadhuisplein tussen 18.00-19.00 uur. Het sleutelwoord voor John Navarro, instructeur van Leidens jongste muziek korps, luidt: het Ameri kaanse systeem. Con Fuo- co noemt zichzelf dan ook showband, in plaats van muziekkorps. Met de mu ziek lopen showgirls mee en een color-guard. Helène Sasburg geeft bij een ander jong korps, Allegro Vivace, instructie op de ly- ra. Een niet erg populair instrument. "Meestal zijn de mensen bang, ze ken nen het instrument niet". Ze praten beiden over in structie, plannen en mu ziek. Voor de verre toekomst wordt ge dacht aan blazers, maar nu be staat de band nog uit alleen slag werkers en een klokkenspel. "Voor het Amerikaanse systeem hebben de leden een bepaald ni veau nodig, ze moeten behoorlijk muziek kunnen lezen. Op trom mels rammen is geen kunst, maar er muziek op maken..." "De Amerikaanse figuren zijn hart stikke moeilijk; de muzikale maar ook de lichamelijke. Niet Koninginnedagdag van de arbeid, bevrijding: de muziekkorpsen hebben dan weer werk aan de winkel, een nieuw seizoen is begon nen. Nou ja, werk... het gaat toch vooral om het plezier. Zoals een bestuurslid van De Burcht vanuit de grond van zijn hart riep: Wat is leuker en mooier als muziek?" Dat kan mooi als motto dienen voor een zwerf tochtje door het Leidse muziekwereldjeEn dan speciaal het wereldje van muziekkorpsen en harmonieën. Want het samen-musiceren is het 'allermooiste dat bestaat'. Trots stappend door de straten van de stad, het koper blinkt, de trom slaat, kijk, de muziek trekt voorbij. Helène Sasberg: Lyra is niet zo'n populair instrument.. iedereen kan die discipline ver dragen. Daarom gaan we selectief te werk; voldoe je niet aan be paalde eisen, dan zeggen wc: joh, je bent niet zo geschikt. Dat is niet makkelijk, maar anders on dermijn je de capaciteiten van je eigen korps. We proberen het korps zo aantrekkelijk te maken dat de leden uit zichzelf komen". "Voor het Amerikaanse systeem heb een bepaald instrumenta rium nodig. Wij hebben heel dure echte Amerikaanse Ludwig drums". In complete bezetting moeten er vier bekkenslagers komen; elk bekken een andere klank. Ook de vier grote trom men (nu zijn het er nog twee) hebben verschillende afmetin gen en geven dus een ander ge luid. Verder zijn er een "sopraan trio tim-tomset" en een "basduo tim-tomset". Dat zijn sets van respectievelijk drie hoge en twee lage trommels. Om wat melodie in het geheel te brengen is er een klokkenspel bij. De show wordt verzorgd door vier color-guards: jongens die door het korps heenlopen en met vlag gen jongleren, en door showgirls. Dat alles in "heel strakke exerci tie, ook muzikaal strak". "Het is een stokpaardje van mij, ik loop al jaren met dat idee. Ik heb ermee kennisgemaakt in mijn opleiding. Een probleem is datje de muziek nergens kan kopen, die schrijf ik zelf. Ik ben over tuigd dat het inslaat het is kleur rijk, leuk ritmisch. Niet zomaar wat aantrommelen, maar tech nisch van hoog niveau". "De leerlingen krijgen een slag- werkopleiding: van triangel tot tamboerijn en van tamboerijn tot trom, niet domweg wat tromme len. Joh, ik wou dat je dat eens zag, zo'n Amerikaanse high schoolband; maar daar besteden ze dan ook zo 100.000 dollar aan instructie!" Net als Con Fuoco nu, wilde men vier jaar geleden bij het net opge richte Allegro Vivace iets anders dan anders: het werd de eerste Leidse lyra-band. Een idee van de voorzitter, en zijn dochter begon op dit instrument te oefenen. Nu geeft ze haar zeven mede-lyris- ten instructie. Meestal kan ie mand na vier, vijf maanden meelopen. Dan moet-de speler of speelster wel de stukken uit het hoofd kennen, want muziekboe ken kunnen niet meegenomen worden. „Het instrument dwingt je goed te spelen, want de mensen zien wat je slaat, ze kijken op je handen. Als ze thuis voor het eerst met het instrument lopen, gaat het meestal finaal de mist in. Het is erg moeilijk; je mag niet uit de rij lopen, je moet opletten wat je speeltje moet opletten waar je loopt. Als je in een kuil stapt, sla je gauw mis. Er is ook wel eens iemand gevallen met een lyra". De lyra is verdeeld in twee helften: rechts de hele noten, links de hal ve (zoals op de piano de witte en zwarte toetsen). Er zijn verschil lende modellen en groottes; op een grotere lyra zit ongeveer an derhalve octaaf. Het instrument draagjemeeineen bandelier een riem over je schouder waarbij het instrument steunt in een koker op de heup. Het is tenslotte een flink gewicht. De prijs van een ly ra kan oplopen tot 1500 gulden; begrijpelijk dat Allegro Vivace ze niet met bosjes tegelyk kan aan schaffen. Het geluid van de lyra is hoog en scherp en klinkt net als een trian gel overal bovenuit. „Je moet er niet op staan hengsten, je moet met elkaar in stemming spelen. Als je te hard slaat wordt het on wijs vals, ook als je teveel aan de zijkanten slaat Het moet pittig maar mooi zijn".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3