Van Kampen geeft de strijd niet op Volksdansfestijn in Leidse Groenoordhallen LLe/cfee agenda "Aqua Hortus 80 geopend Reeds helft van toegangskaarten verkocht Jonge gier in dierenpark profiteert van mooi weer STAD EN RAND ZATERDAG 26 JULI 191 Zoetewoudenaar wil röntgenfoto's terughebben LEIDEN - De Zoeterwoudenaar ir. C. F. A. van Kam pen geeft de strijd tegen de "grote witte tovenaar", zoals hij de artsen noemt, niet op. Hij wil röntgenfo to's die van hem bij het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn gemaakt terughebben. "Het zijn gege vens over jezelf en bovendien heb je er zelf voor betaald", zegt hij. De Haagse rechtbank vindt van niet en besliste in februari dat het ziekenhuis eigenaar van de gegevens zou blijven. Ir. van Kampen is het met deze uitspraak niet eens en is on langs in hoger beroep gegaan. "Het gaat eigenlijk helemaal niet om die röntgenfoto's zelf. Ik wil verkeerde toestanden in de gezondheidszorg onder de invloedsfeer van de patiën ten brengen", zegt de top functionaris van Shell in zijn villa in Zoeterwoude. "Het is toch te gek dat nog steeds de artsen het voor het zeggen hebben in de gezond heidszorg en dat de patiënt zijn mond maar heeft te hou den". Er bestaan binnen deze sector veel misstanden, vindt ir. Van Kampen: "De kosten stijgen zonder enige controle. Er zijn steeds meer ruzies bij artsen onderling; kijk maar naar de hartchirurgie en de "ver schrijvingen" van de heren geeft eveneens te denken", merkt hij zuurtjes op. "Ook het Medisch Tuchtrecht is een aanfluiting". In zijn strijd tegen de verVneende misstan den binnen de medische we reld krijgt ir. Van Kampen volgens zijn zeggen de steun van een paar grote landelijke patiëntenverenigingen, zoals de Hartpatiënten-vereniging (HPV), die onder andere in Limburg, Gelderland en in het noorden van het land gro te afdelingen heeft. Wie de cijfers leest ziet dat er in 1978 bij het medisch tucht college 366 klachten zijn bin nengekomen. Op zich al een behoorlijk aantal, vindt Van Kampen. Maar onlangs zei de Consumentenbond dat er in het afgelopen jaar ruim zes honderd klachten over de medische wereld i nengekomen. "Kennelijk hebben deze i sen geen vertrouwen ir i bin- medisch tuchtrecht en stap pen naar een consumenten organisatie", luidde onder andere het commentaar van de Consumentenbond. Bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden beschikt men ook over cijfers van het aantal klachten en ongevallen en bijna-ongevallen. Deze gege vens worden verzameld door de zogenaamde FONA- commissie. Deze commissie heeft onlangs het jaarverslag geproduceerd, maar wenst daar vooralsnog geen mede delingen over te doen. Een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis Lei den zegt hierover "De voor zitter van de FONA-commis- sie wel er best over praten, maar hij is momenteel ziek". De woordvoerder liet weten dat het voor een buitenstaan der moeilijk is de cijfers op de juiste waarde te schatten. Inmiddels is al uitgelekt dat het personeel onderling meer aan de bel zou trekken bij de FO- NA-commissie dan de pa tiënten zelf. "Het wordt tijd dat patiënten meer rechten krijgen. Daar om ben ik nu aan het procede ren, want zolang er geen wet telijke regeling is zullen de patiënten geen rechten heb ben. Ook de dossiers moeten de pa tiënten kunnen inzien. "De Koninklijke Nederlandse Maatschappij der Genees kunst (KNMG) zegt zelf dat deze beter worden omdat de artsen ze dan nauwkeuriger moeten bijhouden". Ir. Van kampen verwacht in september een reactie van het Academisch Ziekenhuis Lei den bij de rechtbank. "Daar moet ik weer op reageren. Te gen de tijd dat de rechter een uitspraak zal doen zijn we wel weer een jaartje verder". THIJS JANSEN LEIDEN - De bekende radio- en TV-presentator Wim Bosboom heeft gisteravond de officiële opening ver richt van de aquariumtentoonstelling "Aqua Hortus Deze tentoonstelling, die tot stand is gekomen door de samenwerking tussen de leden van de Leidse Aqua rium- en Terrarium Vereniging "De Natuurvriend", v het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Lei den, de Nederlandse Bonsaivereniging, het arran geursteam "Flora" te Rijnsburg en de Hortus Bota-j c nicus te Leiden, vindt plaats ter gelegenheid van het 1 50-jarig bestaan van de Aquarium- en Terrarium Vereniging "De Natuurvriend". De tentoonstelling is tot en met zondag 10 augustus geopend. LEIDEN - In de voorverkoop is reeds meer dan de helft van de kaartjes verkocht voor het zevende Internationale Volksdansfestival Leiden. Dit tweejaarlijkse festival speelt zich 15, 16 en 17 augustus in de Groenoordhallen af. Het festival staat op twee poten: een passieve en een actie ve. Het publiek (maximaal 4000 mensen) kan passief genieten van zeven buitenlandse volksdansgroepen en vier Ne derlandse groepen. De groepen brengen hun eigen orkest mee. De "actieve poot" van het festival zit 'm in het zelf musice ren, het zelf dansen en het fotograferen van de kostuum show, die door de buitenlandse groepen gepresenteerd wordt. dansen. "Lous Las Aygues" zal over enkele weken demonstreren hoe dat gaat. Optocht Een groot deel van de Groenoord- hal wordt beslagen door de ruim te voor de dansinstructie. Dans- leiders van de buitenlandse groepen geven les aan het publiek dat samen met de leden van de volksdansgroepen een pasje kan maken met begeleiding van de folkorkesten. "Zelfs men sen die nooit gedanst hebben doen geheid mee. Met volksdan sen kun je zelf niet stil blijven zit ten.", verzekeren de organisato ren. "Het basisgegeven van het volksdansen is dan ook vrij sim pel: de plaatselijke bevolking die in hun dorp samen met elkaar wat pasjes gaat maken. Dat groeit dan uit tot iets waarop allerlei va riaties mogelijk zijn". Zoals bij voorbeeld de Franse groep "Lous Las Aygues" uit een dorpje in de provincie Les Landes. In Les Landes is de schapenteelt een van de belangrijkste Vormen van bestaan. Om zich in het moeras sige gebied goed te kunnen be wegen gebruikten de herders stelten. In de loop der jaren gin gen de herders ook op die stelten Vrijdagmiddag 15 augustus begin nen de deelnemende groepen om twee uur in vol ornaat aan een op tocht door het centrum; vanaf het Ir. Driessenplein via de Haar lemmerstraat, Prinsessekade, Breestraat en 't Gangetje naar het Stadhuisplein. Hier geeft elke groep een korte demonstratie van haar kunnen. Vrijdagavond en zaterdagavond vanaf acht uur en zondagmiddag vanaf twee uur treden de zes bui tenlandse groepen op, aangevuld met Nederlandse groepen. Dat betekent per voorstelling zo'n 150 minuten muziek en dans. Eveline Velsen, bekend van spelletjes- programma's bij de AVRO-tele- visie, neemt de presentatie voor haar rekening. WASSENAAR - Niet alleen de mensen profiteren van het laatste dagen, ook de jonge koningsgier van het Dierenpark Wassenaar durft zijn kop nu naar buiten te steken. Het be treft hier een jonge gier, die drie maan den geleden in het dierenpark ter we reld kwam. Na zijn geboorte werd de vogel door zijn ouders verstoten, zodat zijn verzorgers heel wat werk had den het dier groot te brengen. Een ko ningsgier eet name lijk alleen voedsel dat al enigszins is verteerd door maag zuur en dat op een temperatuur van veertig graden is. Inmiddels is het kuiken echter zelf standig. Het meet nu zo'n vijftig centime ter, terwijl de vogel geheel bedekt is met spierwit dons. Al leen de kop is geheel kaal. De koningsgier is een bedreigd vogelsoort, waarvan tot nu toe slechts een vijftal in gevangenschap is gefokt. De vogel is, familie van de Ame rikaanse gieren en komt oorspronke lijk van de beboste hoogvlakten van Zuid-Mexico tot Noord-Argentinië. ïrdag en zondagmor gen kan het publiek zijn gang gaan bij de dansinstructies, de kostuumshow, op de folkloristi sche markt (met muziekinstru menten, platen, aardewerk, kle ren, enzovoorts) of in het zoge naamde folkcafé met levende muziek van de volksdansorkes- ten, met mime en films. Op het festival is een speciaal ver vaardigde langspeelplaat te koop waarop de deelnemende groepen te beluisteren zijn. Een geheel nieuwe activiteit op dit zevende Leidse festival is het programma "Ontmoet de Groep" zaterdag overdag en op zondag morgen. Het publiek krijgt hier bij de kans om in een beslotener ruimte op informele wijze kennis te maken met de optredende groepen. De Roemeense groep Bistrita oogste bij een vorig Internationaal Volks dansfestival veel bewondering. Ook ditmaal treden tal van spectaculaire groepen in fleu rige gewaden op. 'Flats staan maanden leeg! LEIDEN - De wijk vereniging Ak- tief heeft in een brief aan Bureau Huisvesting gewezen op de soms langdurige leegstand in hun wijk, Volgens de wijkvereniging heb ben nog niet zo lang geleden en kele flats méér dan een half jaai leeg gestaan. "Ook nu weer staat een 3-kamerflat aan de 's Gra- venzandestraat sedert eind april leeg", aldus de wijkvereniging. In de brief aan Bureau Huisvesting1"" vraagt het bestuur van wijkver eniging Aktief zich af hoe de ge signaleerde leegstand te rijmen is met de woningnood in Leiden. Het bestuur constateert dat het met de woningnood in Leiden wel meevalt als het waar is dat een aantal kandidaten de flat 1 zouden hebben geweigerd. Vrijdag Leiden - Hortus Botanicus - Rapenbyrg 73, tentoonstelling "aqua hortus", '20 uur.'t Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847, b.g.g. 124295. Zaterdag Erg trots De organisatie, te weten de Ne derlandse Volksvereniging NEVO, de Leidse VVV en de gemeénte Leiden, is erg trots op de groepen die aangetrokken zijn. De Portu gese "Mar-Alto", de op blue grass swingende tapgroep "Apple Chili Cloggers" uit de Verenigde Staten, de Franse "Lous Las Aygues" die op stejten van twee-en-een-halve meter hoogte de polka en de rondo dansen, "Tequendama" bestaande uit Zuid-Amerikanen die in Ma drid studeren, de Hongaarse "Me- dosz" en de prachtig uitgedoste Joegoslavische "Ivan Goran Ko- vavic". In totaal komen 15 augus tus 300 buitenlandse volksdansers en -muzikanten naar Leiden. Nederland is vertegenwoordigd door Paloina en door Hupsakee, beidp uit Amsterdam, door Baluta uit Den Haag en door Radostan uit Rotterdam. De Nederlandse muziekorkesten Ranja en Prelaz vullen de tijd voor de voorstellingen en de pauzes en spelen verder bij de kostuum shows, in het folkcafé en bij de slotballs in de kleine uurtjes van de vrijdag- en zaterdagavond. Het driedaagse festival kost ruim een kwart miljoen gulden. Het fes tival wordt behalve uit de kaart verkoop bekostigd uit subsidies van het ministerie van CRM (65.000 gulden), de gemeente Leiden (50.000 gulden) en de provincie (6000 gulden). De kaarjes kosten in de voorverkoop bij het VVV per voorstelling 11 gulden. Een passé partout voor de drie dagen kost 45 gulden. De laatste twee keer was het festival totaal uitverkocht. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 10-jarige James McLeod uit Edinburgh (Schotland) is vrij dagavond met een scheurtje in de schedel en verscheidene schaaf wonden opgenomen in het Rij noord-ziekenhuis. De jongen fietse op De Hoorn in de richting Alphen en wilde naar Engelse gewoonte aan de linker kant gaan rijden. Daarbij werd hij van achteren aangereden door een 17-jarige bromfietser uit Al phen. Beiden gingen onderuit. Ook de bromfietser liep schaaf wonden op. Hij kon na behande ling in Rijnoord naar huis. De bromfiets is voor een technisch onderzoek door de politie in be slag genomen. Volgens getuigen reed de Alphenaar te hard. Leiden - Stadhuisplein - Leids Plein Festival, 15 uur. Hortus Botanicus - Rapenburg 73, toonstelling "aqua hortus", 10-22 u Stadsghoorzaal - Breestraat 60, bloe- menbal, 20 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zondag Maandag Leiden - Rapenburg 73 - natuurwande ling I.V.N., 10 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Voorschoten - paardenmarkt, me 05-10 uur aanvoer van de paarden; 10.15 onthulling van het bronzen paard14 kortebaan draverijen (Pr. Bernardlaan/ Een van de verzorgers van het dierenpark Wassenaar met de jonge koningsgier. LEIDSCH -£L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post r 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs. A. van Leeuwen (stad) J P. Westertaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1856 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841 Wim Bosboom gisteravond tijdens de officiële opening van de aquariumtentoonstelling Aqua Hortus '80.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2