i©T B@®fcj® v@®tf <|)ff®tf® ©mi v©©(? HEB JIJ DAT NOU OOK? VAAK samengesteld door Koos Post Nieuwe motoren i Mercedes Duur maar aantrekkelijk elektronisch "speeltje" voor automobilist toinizoM®!)® Tffyfe©© ©tra ©©(si©!?© v©^©!©© sinds de jaren Tachtig van de vo- •ige eeuw wordt onze 18e en 19e ■euwse literatuur alom door de 'kenners" als waardeloos prul werk beschouwd. Hoogdravend •etorisch geronk, misselijkma- cend sentiment en poëtische prietpraat van dichters die vooral dominee waren. Zo luidt het be an Marita Mathijsen's "In leiding" tot een heruitgave van "Waanzinnige Truken en andere 'verhalen" van Jan Kneppelhout (1814-1885): "Behalve de Camera Obscura, de Max Haverlaar en de Piet Paaltjens lijkt er in de negentiende eeuw niets eesbaars te zijn geschreven. Wie indere boeken uit die tijd zou ivillen lezen, moet werkelijke noeite doen om ze te vinden. Als uitgaven van ge blaakt zijn, dan is het in een stu- iiereeks, en voor de rest is men langewezen op bibliotheken en mtiquariaten. Toch zijn er ge- ïoeg werken die niet onderdoen hedendaagse literatuur, al e vergeten of om een of an- lere reden onbekend gebleven." belangstelling voor de vorige iuw(en) neemt de laatste jaren be. at mij betreft een genoeg- gke ontwikkeling. In het citaat Ijjjerboven overdrijft Mathijsen eigenlijk een beetje. Zelf deed ze irder al baanbrekend werk door fet opdiepen en publiceren (in |èt ts. De Revisor en onlangs in "lekvorm) van de nogal scabreu- brieven van de theoloog bang is voor niemand"); maar ook Wim Zaal is al jaren doende vergeten 19e-eeuwers (o.a. Bil- ders. Mark Prager Lindo) af te stoffen, misschien niet beter maar wel eerder dan bovenge noemde inleidster. De schrijfster Elisabeth Maria Post heeft even eens een herkansing gekregen, terwijl de dames Wolff en Deken zelfs nooit uit de schoolboekjes zijn verdreven, zonder twijfel be vat de bestofte literaire schatkist nog veel meer publiceerbaar, werk. Met voornoemde uitgave van Kneppelhout, in Leiden en om streken beter bekend als "Klik spaan" onder welk pseudoniem hij bekend gebleven studenten- verhalen schreef, heeft Mathijsen een uitmuntende keus gedaan. Een 6-tal onbekende vertellingen die bewijzen dat het tijdperk van de Romantiek de Nederlandse letterkunde méér heeft verschaft dan wat onbezonnen jeugdwerk van Beets of de Smartelijke ge dichtjes van Piet Paaltjens. Sterk, inderdaad haast "modern" proza, een beetje a la Edgar Allan Poe die als de grondlegger van dit soort "kortverhaal" beschouwd wordt, wat minder macaber al licht. Aan de voortreffelijke en complete toelichting van Marita Mathijsen valt niet te tornen: m.n. haar verwijzing naar het nog niet zo lang bekende psychiatrische verschijnsel van autisme in het ti telverhaal is bijzonder knap ge speculeerd. Een méér dan lees baar boekje dat - ondanks Knep- pelhouts archaïsche taalgebruik - voor een brede lezerskring toe gankelijk is. Wat minder Juich en Zang bij ëen ander, literair-histo- risch concurrerend boekje met "Minnezangen en idyllen" van de ooit befaamde Nationale Dichter H. Tollens Cz. Mijn kritiek geldt hier vooral het kamergeleerde en doffe voorwoord van de doorge stuurde Dr. G.W. Huygens die een keuze waagde "Uit de onbe zonnen en betreurde, nochtans charmante en vermakelijke jeugdpoëzie uit de originele drukken verzameld". Zelfs de Zangeres-zonder-naam-versjes van de jonge en verrassend sek sueel geïnterresseerde Tollens (1780-1856) zijn genietbaar. In elk geval spontaner dan de noncha lante en weinig verhelderende keuvel waarmee Huygens "Tol lens en zijn onbezonnen jeugd werk" vergeefs probeert te ver duidelijken. De hier publiekelijk verstrekte "onbezonnen" Tol lens-gedichtjes zitten stampvol liefdesbetuigingen en "t zoet van 't kusschen tussen herders en herderinnetjes van Griekse hui ze. Ook dit bundeltje ("Deftige dichter op de frivole toer", doet de achterflap populair) verdient én beoogt ruime belangstelling, of tenminste vertedering. Met uitspraken als: "Zoals bekend stamde de herder als literaire fi guur uit de oudheid" toont Huy gens zich een idioot, zonder besef 18e/19ezijn lezerspubliek, en on geschikt om de 18e/19e -eeuwse "vergeten" letterkunde aan de man te brengen. Tollens' jeugd werk is aardig genoeg om zonder schaamte en zwelbasterij te her drukken. Zowel de bundel-Kneppelhout als de bundel-Tollens, hoe verschil lend ook van kwaliteit, kunnen op 20-eeuwse clementie en waardering rekenen. Dat geldt niet per definitie voor geleerde inleiders. Zoals Dr. Huygens zegt eens gedrukt blijft gedrukt! J. Kneppelhout. Waanzinnig Trukken en andere verhalen. Toegelicht door Maria Mathijsen. Ultg. Querido, Amsterdam 1980,f 15,90. H. Tollens Cz. Min nezangen en idyllen Gekozen en ingeleid door Dr. G.W. Huygens. Uitg. Elsevier Manteau, Antwer pen/Amsterdam 1980,f 14,90. heb jij dat ook? bil ons in de klcLS WA.S de porte ffepikt uit het kastje van ha.nS. er zat n'jfentwintia cjulden in want hij moest ien boodschap doen direkt na Schooltijd. Ket was heel eng naar. meneer keek ons gfefn Voor één d-d-rx en Woel ernStig". Hij vroeg dan "weet jij er wat v*an (Kun jij hans helpen 2" toen hij mij aankeek werd ik zo rood als een biet en gloeiend heet. het leek net of ik het gedaan had en toch wist ik nerg-ens van. ik voelde me z aMtlog joh Er zijn vaak belevenissen en situa ties, waarvan je denkt: Dat over komt mij alleen maar. Niks hoor. Lees maar in "Heb jij dat nou ook". Veel dingen die daarin staan, bele ven bijna alle kinderen. Steeds op twee bladzijden tegelijk staat een "heb jij dat nu ook"-situatie ge tekend. Erg goed geschreven en aangevoeld door Vic Sjouwer man en geweldig getekend door Anneke Hohmann. Een heleboel dingen die je meemaakt, beleven andere mensen net zo. Kind en volwassene. R Door ■V L» eSS Margot IwJHH Klomp 1 j ■«WWriff maker Maakt niet uit hoe oudje bent. Een. boekje voor alle leeftijden dus. Heb jij dat nou ook, uitg. Kosmos, prijs 9.25. Heb jij dat nou ook? Halloals je soms denkt dat jij de enige bent, die niet wil nagelbijten en het toch doet, die niet in spoken gelooft en toch niet 's nachts naar de wc durft die een kleur krijgt omdat jij denkt dat een ander denkt denkt dat jij liegt, die in een winkel geweldige kle ren uitkiest maar ze thuis afschuwelijk vindt Bij uitgeverij Free Spirit zijn twee nieuwe sprookjesboeken ver schenen: Een prentensprookjes- verhaal voor jonge kinderen, Daisy en de Kleine Mensen, en voor de ouderen de Zwarte Ma giër. Beide verhalen spelen zich af in het Engelse Cornwall. Daisy en de Kleine Mensen vertelt over een koe, die de boer veel melk geeft dankzij de goede zor gen van de "Kleine Mensen", geesten van de oude bewoners van Cornwall. De boer verjaagt de Kleine Mensen, en dat had hij beter niet kunnen doen, want de koe kwijnt langzaam weg en sterft. De moraal van dit verhaal: Het is dom de oude wetten der natuur te verbreken. Prachtig geïllustreerd, maar het verhaal is nogal zweverig. Prijs 17.50. De Zwarte Magiër door menara Carlyon is iets voor Tolkien-lief- hebbers. In dit schrijversdebuut beschrijft Carlyon de oeroude strijd tussen goed en kwaad. Zijn grote fantasie en de geheim zinnige sfeer in het boek roepen vage herinneringen op aan de verhalen van Tolkien. Een boe renjongen onderneemt een ge vaarlijke tocht vol hindernissen met als uiteindelijk doel het ver slaan van een boze macht. Helaas schrijft Carlyon te vaak in sto rende contrasten; poëtische mo menten volgen bot op boertige, brute passages. Toch een schrij ver om in de gaten te houden. Prijs 19.50. mm cr E Dairnler-Benz is overgegaan tot de bouw van een nieuwe generatie motoren die de vier-cilindermodellen van Mercedes aandrijven. Een tweeliter benzinemotor met carburateur levert nu een vermogen van 80 kW. Dat is zestien procent meer dan zijn voorganger. De nieuwe 2,3 liter heeft benzi- ne-inspuiting en levert 100 kW. Dat is niet minder dan een kwart vermogen meer dan er in de vroegere 230 zat. Doel van de nieuwe motoren is natuurlijk groter vermogen. Maar daarnaast ook: rusti ger loop en gunstiger brand stofverbruik. De bezuiniging zou volgens de fabriek negen tot dertien procent bedra gen. De goedkoopste vier- cilinder (200) kost nu 36.474. Terwijl verscheidene autofa brikanten de zuinigheid zoe ken in een vijf-versnellings bak heeft Daimler-Benz de weg naar minder benzine mede gezocht in een nieuwe vier-versnellingsbak. Die is niet alleen lichter maar functioneert ook soepeler, zeggen ze daar. In de komende herfst zal de Mercedes 300 TD turbodiesel - een compressor-vijfcilin der - hier op de markt ko men. Prijs: 63.797. Tevens zal vanaf volgende maand voor alle Mercedes- diesels een snelstartinslalla- tie verkrijgbaar zijn. Bij een temperatuur van rondom het vriespunt zal daarmee de starttijd met zo'n vijf secon den worden bekort. Het is toch allemaal wjat anders geworden. Tot vorig jaar leken de bomen tot in de hemel te groeien maar opeens is daar de klad in gekomen. De autoverkopen stagneren. En hoe... "Niet desastreus", kunnen ze bij de RAI wel roepen als de halfjaarlijkse cijfers bekend worden, "Want twintig procent minder dan vorig jaar betekent nog net zoveel als in 1975 en '76 maar zo lust je er nog wel eentje. In 1955 - om maar eens nog een jaar te noemen - werden er ook veel minder auto's ver kocht en daar vergelijken we de autoverkopen van nu toch ook niet mee. De aanhoudende stroom be richten over de slechte eco nomische omstandigheden, over het al of niet moeten in leveren van een stuk salaris, de steeds hoger worden ben zineprijzen, de dure rente en natuurlijk ook de pittig oplo pende autoprijzen hebben de consument schichtig ge maakt. Voor een nieuwe auto moeten veelal duizenden gulden worden neergeteld of worden geleend en steeds meer po tentiële kopers vragen zich af of hun Bruin dat nu wel kan trekken. Dus is de vaart uit de verkoop en krabben importeurs en dealers zich gezamenlijk in tensief achter de oren hoe ze die commerciële trein weer op gang kunnen krijgen. Ho ge inruilprijzen, leuke ca deaus, veel gratis accessoires, zelfs fikse prijsverlagingen moeten de klanten lokken. Ja. het is echt allemaal anders geworden. Daarbij is de Japanse auto een tikkeltje in het voordeel in vergelijking met de over het algemeen toch hoger geprijsd lijkende Europese wagen. Natuurlijk zijn de arbeidsom standigheden in Japan sterk verschillend van die in de Eu ropese landen. Maar dat al leen kan het verschil in prijs niet verklaren. Alle waar is naar zijn geld. Ook in de au towereld. Maar de geperfectioneerde techniek die de Europese au to's ,zwaardere prijskaartjes bezorgt ligt niet altijd aan de oppervlakte. De echte auto liefhebber zal het verschil voelen en proeven, maar de gewone huis-tuin-en-keu- ken-automobilist (heus niet denigrerend bedoeld) zal dat verschil misschien nog wel bemerken maar er zich niet aan ergeren. Die koopt voor minder geld iets bijna net zo goed. En juist dat betekent de kracht van de Japanners, die vooral dankzij de successen in de kleine klassen meer dan een kwart van de totale markt hebben veroverd. Maar bij voorbeeld Datsun is het altijd een diepe doorn in het oog gebleven dat het niet wilde lukken ook in de mid denklasse goede vaste grond onder de voeten te krijgen. In de loop der laatste jaren heeft de voorkeur van de automo bilist echter een verschuiving naar boven gemaakt. Was de middenklasse niet zo lang geleden een terrein voor de "enkeling" nu wordt het plat getreden door niet minder dan een kwart van alle auto mobilisten. En dat zijn niet allemaal "liefhebbers" in de zin als ik hierboven bedoelde. Daarom kan ik.het optimisme begrijpen waarmee Datsun kortgeleden de Bluebird de vrijheid heeft gegeven. In Datsun-gelederen een al ou de naam. Van een in eigen land eens populaire wagen. Maar de Japanse middenklas sers vonden in ons land tot nu toe weinig waardering. Met de veranderde koopgewoon ten en de sterk gewijzigde wagen denkt Datsun Neder land eindelijk ook op dit ni veau een goede slag te kun nen slaan. In elk geval is de wagen - zoals zoveel Japan ners - geheel aangepast aan wat gemakshalve Europese smaak wordt genoemd. Het is een sierlijke, net iets meer dan duizend kilo wegende sedan die naar wens verkrijg baar is met een 1.6 liter motor (met vier-versnellingsbak) of een 1.8 liter krachtbron met een vijf-versnellingsbak. De topsnelheid circuleertom de 160 kilometer per uur en het verbruik schommelde bij mij tussen de één op 10,5 en de eén op ruim 11. Redelijk aan vaardbaar derhalve voor een zo royale wagen waarin het voor vier personen goed toe ven is. En die kunnen dan nog flink wat bagage meenemen ook. De zit is goed, de aankleding ge zellig. Leuke tapijtjes op de grond en alles in aangepaste kleuren. En verder zit alles er weer op en aan, inclusief een digetaal klokje met datum aanduiding en seconden- teller... En dat alles kan men kopen voor een prijs'van 16.650 gul den. Bij de recente prijsver hoging, die Datsun doorvoer de, is de Bluebird geen cent duurder geworden. Dat was al beloofd bij de introductie: "De eerste zes maanden gaga- randeerd deze prijs". De 1,8 liter uitvoering met de prettig rustige vijlde versnel ling kost natuurlijk wat meer. f. 17.300. Maar ook dat is een aanvaardbare prijs voor deze probleemloze wagen. Voor een "Europeaan" met dezelf de uitrusting betaalt men al licht enkele duizenden gul dens meer. Daarom geloof ik ook in het optimisme bij Dat sun (vorige maand weer de best verkochte Japanner in Nederland). Men begrijpe mij echter goed...de constatering dat er in Europa geraffineerder au to's worden gebouwd houdt nog geen veroordeling in van het niveau van de Japanse techniek. Echte slechte auto's' komt men zelden meer tegen. En die komen zeker niet uit Japan. Integendeel zelfs. Men zal lang moeten zoeken om bijvoor beeld zulke glad functione rende versnellingsbakken te gen te komen. De motoren draaien - om eens wat anders te noemen - meestal als de be faamde naaimachientjes. Ook die in deze Bluebird. Daarin is ook een tandheugel besturing aangebracht. In het verleden heb ik vaak ge klaagd over de vage besturing van Japanse auto's. De een wat erger dan de andere, maar het was een vrij algemene klacht. Nu zou ik het willen omdraaien. Bij hogere snelheden is de be sturing van deze Bluebird wat te direct. De minste beweging in het stuur geeft een oneven redig grote wieluitslag. Het resultaat is in feite hetzelfde: je moet weer blijven sturen. Zeker de eerste tijd. Op den duur wen je eraan. Maar dat doe je aan meer fouten... Een grote verbetering is de on afhankelijke wielophanging rondom. Verdwenen is de starre achteras en dat bete kent aanzienlijke winst in het wat fellere bochtenwerk. Niet dat iedereen nu maar meteen als een maniak door de boch ten moet (en kan) scheuren, maar de grotere stabiliteit is een niet uit te vlakken presta tieverhoging. Het is natuurlijk geen echt goedkope kar, deze Bluebird van Datsun. Dat was ook niet de bedoeling. Maar men krijgt voor de prijs een beter tot bes te middenklasser. Rustig maar toch pittig. Com fortabel en vrij royaal. Met een uitrusting die de wagen heel wat allure geeft. Een al lure, waarvoor men bij een Europese wagen dik moet be talen. "CompuCruise" Natuurlijk heeft de handel in auto-accessoires zich gretig geworpen op de toenemende betekenis van de elektronica in de auto. Computers die allerlei gegevens omtrent de ril geven zitten niet alleen standaard in steeds meer modellen, ze kun nen tegenwoordig ook los worden gekocht. Zelf inbou- dige vingers. Anders moet men net taten doen. Zo exik bij de John Gold Compu Cruise. Dal ding kost op en kele guldens na zevenhonderd gulden. Maar daar is het in bouwen t in vrijwel alle auto's mogelijkniet bij. Inbouwen moet men zelf doen. Als importeur John Gold In ternational in Amstelveen het voor u doet moet dat extra 1 oorden betaald Eenmaal aan boord geeft het apparaatje met alleen ant woord op vele vragen (zoals: wat verbruik ik nu.' - wat ge middeld? - hoe ver nog en hoe lang? - wanneer moet ik tan ken? - komt er gladheidhet houdt bovendien elke wille keurige kruissnelheid aan zonder dal de bestuurder het gaspedaal bedient. En die kruissnelheid kanook tevoren worden geporogrammeerd. Ik heb hier niet alle functies uil puttend genoemd Dal hoejï dal c lie in de dal

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25