Politieke tegenstellingen voeren boventoon Diplomatie blijkt moeizame weg Voorhoede vrouwen beweging zit thuis ATERDAG 26 JULI 1980 PAGINA 23 r Chomeini kijkt toe op de schaduwconferentie: Hebben jullie niets belangrijkers c onze kleding Ongestoord door enig tumult van de buitenwereld, draait de VN-vergadermachine in het streng beveiligde Bella- Centrum zijn trage gang. Meer dan een week lang zijn afgevaardigden van de 133 landen bezig allemaal een toespraak van een kwartier te houden. De een na de an der. Ondertussen bespreken drie commissies met af gevaardigden elk een deel van het wereld-actieplan, zodat straks in de voltallige vergadering gemakkelijker tot overeenstemming kan worden gekomen. Diploma tie blijkt een moeizame weg. Nederlandse commissieleden (zoals Paula Wassen-van Schaveren van de emancipa tiekommissie, Geertje Tho mas van buitenlandse zaken en hooglerares emancipatie, Titia van den Assum van buitenlandse zaken en hoog lerares emancipatie, en Jo Schaap van de Nederlandse Vrouwenraad) melden de eerste dagen: „Er gebeurt ei genlijk nog niks, we praten nog uitsluitend over verga derprocedures. Maar dat is natuurlijk altijd zo aan het begin van zo'n conferentie". En: „De helft van de verga dertijd van onze commissie is al voorbij, en helaas wordt er nog alleen gesproken over de vraag vanuit welke lijst van amendementen men wil gaan discussiëren". Maar na zo'n dag of drie is eni ge opluchting van de gezich ten te lezen: „Er wordt einde lijk gewerkt". De inhoude lijke touwtrekkerij kan be ginnen. r~ Vrouwenconferentie in Kopenhagen: Pauline Jensen heeft het druk i de conferentie zelf'. Politieke tegenstellingen be heersen de vergaderingen. Het rijke Westen is veel femi- nistischer dan de 119 Derde- Wereldlanden, gezamenlijk de „Groep van 77" genoemd. Een voorbeeld daarvan is het Nederlandse amendement dat de reproduktieve functie (het vermogen om kinderen te krijgen) van de vrouw als een van de oorzaken voor de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen erkend wil zien. Het kost nogal wat moeite om dat uitgelegd te krijgen aan Derde-Wereld-landen. „Dan moeten we onze vrouwen laten steriliseren" roept een Argentijnse vol onbegrip uit. Haar grootste zorg is om da gelijks brood op de plank te krijgen. In VN-taal heet dat dat we een rechtvaardiger nieuwe internationale eco nomische orde (NIEO) moe ten nastreven. Het allerheetste hangijzer zal, evenals vijf jaar geleden in Mexico, de Palestijnse kwes tie zijn: de „Groep van 77" wil het „zionisme" opnieuw op genomen zien in het rijtje van kolonialisme, racisme, apart heid, enzovoort. Aangezien daarover geen overeenstem ming valt te verwachten, wordt zo'n punt vooruitge schoven door middel van „de truc met de vierkanten ha ken": alles waarover men het oneens is, plaatst men tussen vierkante haken, om er voor lopig niet over te hoeven pra ten. j Kantine j Belangrijke onderwerpen op de I conferenties zijn werk, ge- j zondheid en onderwijs. Pau line Jensen (61) werkt kei hard: deze in Denemarken wonende Nederlandse vrouw zorgt dat vuil vaatwerk in de conferentiekantine wordt opgehaald, en dat nieuwe voorraden worden aange voerd. Of. zij deze conferentie belangrijk vindt? Pauline Jensen: „Och, ik zie er eigenlijk niks van. Wij heb ben helemaal geen tijd om rond te kijken, de inspecteur heeft trouwens gezegd dat wij ons niet met de politiek mo gen bemoeien. Ik zie 's avonds wel een paar flitsen op de televisie, zodat ik weereen beetje weet wat er gebeurd is. Maar echt in de krant lezen, nee, daar ben ik 's avonds veel te moe voor. Maar ik vind wel dat de conferentie zin heeft hoor; zoals gelijk loon vcor I mannen en vrouwen, ik vind j wel dat dat moet. En daar i hebben ze het toch ook over, I hè?". Nederlandse noch Deense delegatieleden kent Pauline van gezicht: ze heeft wel wat anders te doen. Domitila een kleine, dikke mijnwerkersvrouw, treedt op een Forum-bijeenkomst naar voren om het woord te voe ren: Domitila Barrios de Chungara uit Bolivia. De vrouw die beroemd werd om haar werk in huisvrouwen collectieven, en die hier een van de weinigen is zonder ho ge opleiding. Domitila vraagt om steun voor haar land; zij weet dat een staatsgreep wordt voorbereid naar Chi- leens voorbeeld. De volgende dag is het al te laat. De kleine strijdbare vrouw is gebroken door hét nieuws van de Boliviaanse staats greep, en de onzekerheid over het lot van haar man en zeven kinderen. Vanaf dat moment is het niet langer de Palestijn se kwestie, maar zijn het Bo livia en de aankomst van de Argentijnse moeders die de sfeer op Forum beheersen. „De VN-vergadermachine mag niet doordraaien alsof er niets aan de hand is", vindt Er komt een demonstratie. Domitila wil het voor haar on toegankelijke Bella-Centrum binnen en om steun vragen. De demonstratie wordt weg geslagen, en het is een waar gevecht om Domitila binnen te krijgen: zo'n directe con frontatie met de dagelijkse werkelijkheid verdraagt het VN-gebeuren maar nauwe lijks. Affiches Taxi's en hotels zitten hier bar stensvol welgesteld ogende vrouwen. Maar verder merk je weinig van de vrouwencon ferenties in de stad: geen affi che, geen sticker verwijst naar Forum of het Bella-Cen trum. De Porno- en sexbuurt wordt door geen enkele spuitbus bedreigd: dat soort van militante strijdvaardig heid is de conferentiegang sters vreemd. Intussen presenteert het grote Glyptoteketmuseum aan de lopende band vrouwenkunst, en zorgt de Deense vrouwen beweging voor een apart vrouwenfestival in het week einde. Maar wie van niets weet, en geen kranten leest, zal hier niet veel van mer ken. Slijtageslag Het Forum is een grote heksen ketel. Bij de opening houden strijdbare vrouwen uit de Met rust en gratie lopen Afri kaanse vrouwen te midden van vrouwen uit alle moge lijke landen. Westerse vrou wen zien er eerder wat ge jaagd en afgetobd uit. De Afrikaansen stelen de show; zij zijn met hun soms forse gestaltes als vanzelfspre kend aanwezig. Niet aange tast door het Westerse slankheidsideaal. Een Zuidafrikaanse vrijheids strijdster overschrijdt elke Europese schoonheidsnorm, met haar prominente ach terwerk in een te strakke, gebatikte rok, en met haar grote boezem in een te strak T-shirt. De tekst „sommige leiders worden als vrouwen geboren" knalt daar vanaf. Ze is indrukwekkend, als ze met haar zware stem over haar leven vertelt. Elk ge voel van lelijkheid valt dan weg. Kleurrijke gewaden en inge nieus gevlochten „Bo Derek- kapsels" vormen samen met chique en stijve jurken en mantelpakjes het schilderij van de VN-vrouwenconfe- rentie. Op de schaduwconfe rentie Forum ziet het er al lemaal wat minder deftig uit, maar niet veel minder welgesteld. „Feministisch paars" en „les bisch roze" ontbreken op beide conferenties vrijwel geheel. Een Japanse televi sieploeg neemt uitvoerig de moeite om een Nederlandse vrouw in lila overall te fil men: zo zie je er hier niet veel. De voorhoede van de vrouwenbeweging zit thuis. Derde Wereld felle toespra ken, terwijl de Deense vrou wenbeweging borduur werkjes verspreidt. Er vinden steeds een kleine 20 groeps discussies tegelijkertijd plaats, waarvan er minstens vijf op een andere plaats zit ten dan aangekondigd, er vijf spontaan zijn ontstaan, en er vijf niet blijken door te gaan. Een crèche ontbreekt (evenals in het Bella-Centrum trou wens) en vertalingen uit het Engels in het Frans en Spaans zijn lang niet" altijd voorhan den. Frustraties over de cha os, en over het gebrek aan in vloed op de VN-conferentie maken het Forum tot een wa re slijtageslag. Daar bovenop stapelen zich series indruk wekkende ervaringen van vrouwen die over de ellende in hun land vertellen, en over acties tot verbetering. Vluchtelingen Veel Forum-vrouwen (vooral uit Zuid-Amerika) voelen zich allesbehalve door hun regeringsdelegaties verte genwoordigd. Demonstraties voor het Bella-Centrum her inneren daar dagelijks aan. Op een avond kunnen Forum vrouwen vertellen over de verschrikkingen in hun land waaruit ze zijn weggevlucht. Een Chileense vertelt van martelingen in gevangenis sen, waarbij bijvoorbeeld die ren worden gedresseerd om vrouwen te verkrachten. Echtgenoten en kinderen worden gemarteld in bijzijn van hun familie. Een vrouw uit de westelijke Sa hara spreekt van dagelijkse verkrachtingen, van vrouwen die hun kinderen zien sterven zonder iets te kunnen zeggen, van twaalfjarige meisjes die zwanger de gevangenis verla ten. Een Iraakse: mensen worden om godsdienstrede nen gemarteld, gevangen ge nomen, ontvoerd. Er worden elektroshoks toegepast, meisjes worden doodgemar teld. Gevangenen krijgen gif' in hun eten en drinken net voor ze worden vrijgelaten, zodat ze zogenaamd een na tuurlijke dood streven. Een Palestijnse: mensen wor den in de gevangenis doodge schoten en gemarteld. Een Argentijnse, een van de ..Dwaze Moeders": mijn jong ste zoon is verdwenen, mijn oudste is onder mijn eigen ogen doodgeschoten door de politie. Mijn schoonzoon werd in de gevangenis ge dood, en zelf werd ik gemar teld en verkracht. Mijn schoondochter moest beval len nadat ze gevangen gpno- men was. Ze werd tijden de bevalling vastgebonden, en lag in een kamer waarvan de deuren Qpen stonden. Solda ten met op haar gerichte ge weren in de aanslag. Zo kwam mijn kleinkind ter we reld. Eentonig De verhalen zijn beklemmend eentonig, en beangstigend bekend. De vrouwen vertel len, steeds onderbroken door de tolk, alsof het allemaal niets met hun eigen leven te maken heeft. Gevoelens moesten eerst worden dood gedrukt om dit op te kunnen Door Nel van Bemmel brengen. Westerse vrouwen zitten er wat onbeholpen bij: eigenlijk wisten ze het alle maal al. Maar het internatio nale geweld krijgt hier voor hen een persoonlijk ge zicht. In het grote, luxe conferen tieoord Bella-Centrum, even buiten Kopenhagen, zitten nu al twee weken lang 885 dames en 281 heren uit 133 landen in VN-verband met elkaar te vergaderen over de positie van de vrouw. Ze spreken namens hun rege ringen, en hopen komende woensdag klaar te zijn met hun werk. Dan moet een we reld-actieplan vastgesteld zijn voor de komende vijf jaar, waarin de VN-landen praktische aanknopings punten kunnen vinden om verbeteringen voor vrouwen door te voeren. Tegelijkertijd discussieerden zo'n 5000 vrouwen, verspreid over drie universiteitsge bouwen, in tientallen kleine groepen over onderwerpen als: gezondheidszorg, werk, vluchtelingen, multinatio nals, apartheid, zionisme, onderwijs, enzovoort, en de speciale plaats van vrouwen daarin. Forum-vrouwen praatten al thans officieel niet namens regeringen, en waren vooral bijeen om onderling infor matie uit te wisselen. Forum werd donderdag afgesloten. Verslaggeefster Nel van Bemmel was twee weken lang in het rumoer aanwezig, en beschrijft wat ze zoal zag en hoorde. Soms lopert zulke bijeenkom sten uit op een beschamende strijd om de eerste plaats op de top-tien van het wereld leed. Niet alleen Israëlische en Palestijnse vrouwen zitten elkaar op die manier in de ha ren. Op een werkgroep van vluchtelingen uit de Oekraïne wordt verteld hoe Sowjet-ge- vangen afwisselend voor maar 800 calorieën en 1200 calorieën per dag te eten krij gen. Derde-Wereld-vrouwen reageren daar wat honend op: dat is altijd nog heel wat meer dat de armste bewoners van hun landen. De Oekaraïense ellende is niet erg genoeg om mee te mogen tellen. Communistische vrouwen ne men het woord om de verha len tegen te spreken, maar dat is niet de bedoeling. De Oe- kraïensen organisatrices van de bijeenkomst trommelen gedurende de rest van de tijd met hun handen op de tafels om de communistes het spre ken onmogelijk te maken. La ter zullen de Oekrainschen voor een hongerstaking kie zen om de aandacht op hun problemen te vestigen. Vrouwen(sub)cul- tuur Aangrenzend heeft de Ameri kaanse schrijfster Phyllis Chesler („Vrouwen en waan- samenzijn aangekondigd. Op het afgesproken uur lopen een paar dames een tafel en stoelen te versjouwen, maar Phyllis Chesler zelf is niet te zien. Op de vraag wat er gaat gebeuren, antwoordt een van de vrouwen: „iets geweldigs". En op de vraag wat er precies gaat gebeuren: „Waar vrou wen samen zijn, weetje nooit precies wat er gaat gebeu ren". Daar heeft het op het Forum inderdaad veel van weg. Ten slotte arriveert Phyllis zelf: ze omringt zich met een groep, meest Amerikaanse, vrouwen. Met de verheven- lieve manieren van een zon dagsschooljuffrouw legt Phyllis de aanwezige vrou wen uit dat ze als het ware verbannen zijn: bang om te spreken, en niet in staat kracht en liefde gestalte te geven. Phyllis nodigt de haar omrin gende dames uit zich voor te stellen door over hun moeder en over zichzelf te vertellen. Spelregel: er mag niet over politieke zaken worden ge sproken die de „vrouwencir kel" kunnen doorkruisen. Ze schept een religieusmythi- sche sfeer, haar maanvormige ketting moet naar het hoog tepunt van de vrouwelijke creativiteit - de maandelijkse stonde - verwijzen. Prototypen van Amerikaanse dames, al of niet met grote brillen, strooien hoeden, slecht passende kleren en met lelijke lippenstift beginnen een verhaal over zichzelf en hun moeder af te steken. Wordt hier een stukje vrou- wen(sub)cultuur geboren? Derde-Wereld-vrouwen ver^ tonen zich hier niet. Chador Op de schaduwconferentie prijkt een gigantisch portret van Chomeini. Vijf Iraanse vrouwen van de regerings delegatie kondigen in het Bella-Centrum een perscon ferentie aan. Gekleed in lange jurken en met een roesari (hoofddoek) om het hoofd vormen ze een prachtig, zacht getint plaatje achter de Wes- ters-cleane tafel met luid sprekers. De woordvoerster legt in een Engels met zwaar Ameri kaans accent uit dat de Iraan se revolutie de vrouwen vrij heeft gemaakt, dat protesten tegen de chador (de traditio nele, tot de grond reikende omslagdoek) slechts van een minderheid komen, die be staat uit vrouwen die niet hebben geholpen de revolutie op te bouwen en die hun tijd verspillen met naar de kapper gaan en er alleen in geïnteres seerd zijn een man te versie ren. „Hebben jullie trouwens niets belangrijkers om naar te vragen dan onze kleding?" in formeert de Iraanse streng. Bella Abzug, een gewezen par lementslid uit de Verenigde Staten, heeft wat belangrij kers. Met een schitterend soort van naieve brutaliteit vraagt ze: „Als jullie, als Iraanse vrouwen en moeders, en wij als Amerikaanse vrou wen en moeders, nu eens ge zamenlijk zouden proberen de Amerikaanse gegijzelden vrij te krijgen?". Zoals na de meeste gestelde vragen, nemen de vijf Iraan- sen rustig de tijd om achter de tafel met elkaar te overleggen terwijl een zaal vol journalis ten en andere geïnteresseer den langdurig zit te wachten. „Als Bella een „mars van moeders" naar het Witte Huis organiseert om te bevorderen dat de sjah en het geld dat hij van ons volk heeft gestolen, terugkomen in Iran, zullen wij in Teheran hetzelfde doen om de gijzelaars vrij te krij gen", belooft de Iraanse. Bella's onbevangenheid heeft getriomfeerd. Maar later komt de domper, pas als de sjah en het geld zich binnen de Iraanse grenzen bevinden, valt de mars in Teheran te verwachten: er was sprake van een misverstand, luidt het achteraf. Moedertje Tussen alle turbulente bedrij ven door hebben Nederland se vrouwen veelvuldig onder meer contact met elkaar. Fo rum-vrouwen afkomstig uit solidariteitsgroepen met Derde-Wereld-landen hebben dagelijks een bijeenkomst, en de Nederlandse delegatie wordt bij toerbeurt naar het Forum gestuurd. Ook delegatieleidster Jeltien Kraaijeveld-Wouters (staats secretaris van emancipatie) begeeft zich op de schaduw conferentie. Zij belegt zelfs een speciale bijeenkomst, om te bevorderen dat de Forum vrouwen hun inbreng in de delegatie kunnen hebben. De staatsscretaris, die zich aan het begin van haar ambtspe riode zo schuchter voordeed, ontwikkelt zich nu als een soort van „moedertje eman cipatie". Met opgestroopte mouwen, ongedwongen (met bungelende benen, op een ta feltje zittend), lijkt ze voor meer dan honderd procent zeker van zichzelf als ze de Nederlandse vrouwen te woord staat. Intussen sijpelt er niet echt veel door. De wereld van de Fo rum-vrouwen en de diploma tieke brij van het Bella-Cen trum sluiten slecht op elkaar aan. Hedy d'Ancona, als par lementslid (voor de PvdA in de Eerste Kamer) aan de de legatie toegevoegd, heeft hiervoor een speciaal trucje bedacht. Dat gaat als volgt; Nederland heeft amende menten ingediend ter onder steuning van gastarbeiders- vrouwen. In een Forum werkgroep over dit onder werp heeft mevrouw d'Anco na Forum-vrouwen gevraagd hun officiële delegaties aan te moedigen deze Nederlandse amendementen te steu- De Zweedse delegatieleidster, die daar toevallig aanwezig was, verklaarde onmiddellijk dat Zweden wel met de Ne derlandse voorstellen mee wilde. Australische Forum vrouwen voelden zich ook door de voorstellen aange sproken. Of meer Forum- vrouwen de plannen zullen steunen, kan mevrouw d'An cona niet zeggen: op het Fo rum worden nu eenmaal geen gezamenlijke besluiten ge- Dit is waarschijnlijk een van de heel weinige voorbeelden van samenwerking tussen Forum en de VN-conferentie. Wat eruit komt, zal pas volgende week blijken als het wereld actieplan voor de komende vijf jaar in zijn definitieve vorm wordt vastgesteld. Tot aan het laatste moment zullen het vergadergeweld en de vele typemachines nog wel in alle hevigheid voortrazen. En daarmee de onzekerheid over het definitieve resultaat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23