Actiegroepen en politici misbruiken politie 'Demonstreren helpt niet meer. het moet harder' Tijd van ludieke acties is voorbij COMMANDANT RIJKSPOLITIE 'ZATERDAG 26 JULI 1980 PAGINA 19 „Niemand zal kunnen zeggen dat de politie tijdens de laat ste actie van BAN bij Dode- waard geweld heeft uitge lokt. Ik praat niet over Bors- sele, daar weet ik niets van. De actievoerders bij Dode- waard hadden zich vastge ketend aan de hekken. Wij moesten de aflossing van de werknemers in de centrale verzekeren. BAN zei zich slechts lijdelijk te zullen verzetten. De ME heeft ze toen weggehaald. Zonder helmen, schilden of wapen stokken bij zich te hebben. Wij hebben de politie toen weer een gezicht gegeven. Achteraf had ik nog liever gewone politieagenten inge zet". „In die filosofie willen we graag doorgaan. We hebben geprobeerd de polarisatie af te breken. We hebben ons als politie betrouwbaar ge toond. Dat is een basis voor de toekomst. Met ons valt zaken te doen. Geen enkele politieman is er op uit om op de 1 te Kolonel G. J. Feylbrief, com mandant van het district Nijmegen van het Korps Rijkspolitie: „Etn bezetting van een kerncentrale is een onrechtmatige daad. Het is zelfs gewelddadig, want ge tracht wordt een proces te verstoren. Het verhinderen van het dumpen van radioactief afval, het in de soep laten lopen van de ad ministratie van een elektri citeitsbedrijf noem ik daar om ook gewelddadig. Het is hypocriet van actiegroepen als Greenpeace en BAN om te zeggen: wij zijn geweld loos. Onkruit is wat dat be treft duidelijker en eerlijker. Die beweert tenminste niet geweldloos te zijn". „Dan wordt gesproken over het eventueel gebruik van creatief geweld. Ik vind het een subtiel verschil dat een band wordt doorgesneden of dat ze hem laten leeglopen. Beide zijn gewelddadig. De actiegroepen moeten eens overwegen waar ze mee be zig zijn. Als er sympathie voor hun doeleinden bestaat, zou die best eens kunnen om slaan in antipathie, wanneer het tijdens hun acties tot geweld komt". „Wij willen geweld voorko men. Maar we zullen niet schromen het toe te passen als het nodig is, maar zeker niet meer dan voor het be reiken van het doel noodza kelijk is. Zijn wij dan ver antwoordelijk voor het ge weld? Natuurlijk niet! Ik kaats de bal terug naar de ac tiegroepen. Zij gebruiken ongeoorloofde middelen. De politie is er slechts om de rechtsorde te handha- Gehavend vertrok het Nederlandse schip "Andrea Smits" uit de haven van Zeebrugge. Kostbare apparatuur in de stuurhut was vernield. Belgische actievoerders hadden op die manier willen verhinderen dat radioactief afval in de Atlantische Oceaan zou worden gedumpt. Die opzet was dus niet geslaagd. Nadat de demonstranten de boel in de stuurhut kort en klein hadden geslagen, kwam het tot een keihard treffen met de rijkswacht en de bemanning van het schip. Het was vorige maand de eerste keer dat tijdens acties tegen het dumpen van kernafval deze mate van geweld werd bereikt. De milieugroeperingen distantieerden zich dadelijk van de vandalen. Het zou om een spontane actie gaan van enkele ongeorganiseerde fanaten. Desondanks lijken de demon straties van de min of meer erkende actiecomités ook steeds harder te worden. De tijd van ludieke acties en het uitdelen van stencils is voorbij. Bij de acties van BAN (Breek Atoomketen Nederland), On kruit en Greenpeace in Petten en IJmuiden kwam de Mobiele Eenheid er ook aan te pas. Steeds weer verwij derde de ME, soms op bepaald niet zachtzinnige wijze, de demonstranten die als een menselijk tapijt wegen blok keerden teneinde het transport van radioactief afval van Petten naar de „Andrea Smits" te vertragen. Het is echter wel bedenkelijk dat BAN van die actie een kater heeft overgehouden. Het was te lief, omdat er geen geweld is gebruikt". „De Gelderse Stroomgrocpen hebben inderdaad gevraagd om te discussiëren over de voor oktober aangekondigde bezetting van de kerncentra le in Dodewaard. Ik weet nog niet precies wat ik er mee aan moet. Het moeilijke is: waar begin ik aan en waar eindig ik. Er zijn meer idecle groepen; miskende vrouwen, homoseksuelen, buitenland se werknemers, noem maar op. Ik denk niet dat het ge wenst is om het politiebu reau open te stellen voor alle mogelijke groeperingen. Er zijn in dit land ook nog poli tieke partijen". „Ik denk dat er met zo'n dis cussie een dimensie in het politieapparaat wordt ge bracht die er niet in thuis hoort. Ik vind het heel verve lend dat wij in die rol van partij worden gedrongen. De politie is er alleen om de De Mobiele Eenheid maakte vrij hardhandig Dat was recent. Maar bij velen staat nog goed in het geheu gen hoe de ME met veel ge weld de kerncentrale in Bors- selé ontzette, waar BAN-le- den zich aan de toegangs poorten hadden vastgeke tend. Het is opmerkelijk hoe veel agressie bij de acties van de laatste tijd te voorschijn komt, terwijl de actiegroepen zelf juist geweldloosheid hoog in het vaandel dra gen. Grens De milieubeweging kampt zelf ook met dat vraagstuk. Bin nen de diverse groeperingen is dan ook de discussie over het geweld opgelaaid. Waar ligt de grens? Wat is de dose ring? BAN organiseerde on langs zelfs een „landelijke strategiedag", tijdens welke het onderwerp „Geweld" centraal stond. Bij BAN bestaan momenteel twee stromingen: een groep die alleen actie wil voeren met inzet van het eigen lichaam en een groep die zich van „crea tief geweld" tegen materiaal wil bedienen, hetgeen bij voorbeeld betekent een band laten leeglopen in plaats van doorsnijden. De meeste BAN- activisten zijn het er wel over eens dat gezocht moet wor den naar meer effectiviteit van de acties. Het vastkete nen aan poorten zet geen zo den meer aan de dijk. De poli tie weet nu hoe ze daartegen moet optreden. BAN gaat nu eerst andere va rianten van geweldloos verzet verkennen. Pas daarna wordt bekeken of moet worden overgegaan tot geweld tegen materiaal. Men wil daar toch erg voorzichtig mee zijn, om dat het toebrengen van scha de aan materiaal het gevaar van s escalatie in zich bergt.' Dat is ook de reden waarom BAN nog geen groepering wil zijn, waarbij iedereen zich kan aansluiten. Als voordeel van openheid wordt welis waar gezien dat met kunnen meedoen, maai vrees is dat onder hen voerders zijn die zich alleen aansluiten om de spanning en niet om het doel, vertragen en uiteindelijke stopzetting van het atoomprogramma BAN wil eerst afwachten hoe in ok tober een massale bezetting van de kerncentrale in Dode waard door de gezamenlijke stroomgroepen van Gelder land afloopt. BAN ziet die be zetting als „testcase" voor openheid. Naar verwachting zullen aan de aangekondigde actie bij Do dewaard ongeveer vierdui zend tegenstanders van "kern energie deelnemen. Het ziet er niet naar uit dat de over heid een stopzetten van de kerncentrale zomaar zal dul den. Een confrontatie met de ME is dan niet uitgesloten. Hoe houd je als actieleiding dan zo'n massa betogers in de hand? Draait het uit op een veldslag? Woordvoerder Rob Paes van de Gelderse Stroomgroepen reageert geïrriteerd. „Er wordt maar steeds gesugge reerd dat het geweld van ac tiegroepen komt. Dat is niet waar. We willen geen ge weld". Hij meent de zaak te mogen omdraaien: „Het ge weld ontstaat door de tegen partij. De politie wordt agres- Paes zegt dat de Stroomgroe pen de actie goed voorberei den. „Ons enige doel is het stilleggen van de kerncen trale. We beraden ons nu op de beste manier van actie voe ren. Bovendien zijn de ME en de politiekorpsen in de om geving aangeschreven om met ons te discussieren over de bezetting. Het is belangrijk om te weten hoe de politie mensen zelf over kernenergie denken. Als het tot een con frontatie komt. reageer je an ders wanneer je van tevoren De demonst hebben tegen woordig een heel wat grimmiger ka rak contact met elkaar hebt ge had. Er is meer wederzijds begrip, denk ik". Maar dat sluit het gebruik van geweld niet uit. Paes: „Ik vind kernenergie ook geweld. Het is een bedreiging voor mil joenen mensen. Maar ik moet nog zien dat een politieman die tegen kernenergie is, gaat inhakken op demonstranten. De houding van de politie be- Daarom is het belangrijk dat we er voorlopig alleen selec tief mensen bij halen. Dan wordt er ook niet met stenen gegooid. In principe willen we wel omvangrijkere acties, maar daarvoor hebben we meer eivaring nodig". lans Guyt van Greenpeace: „We willen helemaal geen geweld. Ook niet tegen mate riaal. Dat is de reden dat wij de blokkade van de Andrea Smits in IJmuiden ophieven, toen de ME dreigde in te grij pen. Dat lukt misschien niet als je met velen bent". Een andere reden voor het volko men afwijzen van geweld is wellicht de sympathie van de bevolking. Het is het Gre npea. de Rainbow Warr valt. paalt de mate van geweld Omdat wij de zaak goed voor bereiden en ruimschoots var tevoren aankondigen, is de overheid in staat alvast eer standpunt te bepalen. Op de ze manier kan het geweldloo: blijven. Bij een spontane actie van een dergelijke omvanf zou het daarentegen eerde op knokken kunnen uitdraai Kleinschalig BAN en ook Greenpeace hou den evenwel het hart vast. Ze houden het liever kleinscha lig en daarmee overzichtelijk. Abel Hertzberger van BAN:., De BANners zijn op acties goed voorbereid We kennen elkaar en vangen als het nodig Hans Guyt beperkt zich liever tot andere ook hout snijdende argumenten: „Als je de boel stuk slaat, zoals in Zeebrugge, bereik je voor een korte tijd vertraging. Maar dan gaat al les toch weer zijn oude gtin- getje Van actios mag je <>p korte termijn geen resultaat verwachten. Behalve dat je de publieke opinie mobiliseert" En: „Geweld lost niks op. Geen enkel proces wordt er door versneld. Er komt alleen maar meer politie en bewa king. Het werkt tegen je". Guyt meent dat BAN en ook de Stroomgroepen de ME te veel als partij beschouwen. „Ze zien de politie als verlengstuk van het apparaat. Daardoor gaan zij de confrontatie met de ME niet uit de weg. Ik ge loof niet dat dat positief is Het leidt de aandacht van de hoofdzaak, anti-kernenergie, rechtsorde te handhaven. We zijn geen exponent van de een of andere machthebber. Maar de politiek verant woordelijke mensen en de actiegroepen willen ons wel vaak op die manier misbrui ken. Ik vind dat de politie daarvoor moet oppassen en meer moet zeggen waar het op staat". „Zo'n discussie over de bezet ting of over kernenergie heeft iets weg van het tac tisch buiten gevecht stellen van de vijand. We moeten ons als politie niet met het onderwerp op zich be moeien. Het gaat om de on geoorloofde middelen van de actiegroep, die in strijd zijn met de rechtsorde". „Het heeft daarom geen zin om de politieman te confronte ren met zijn geweten. Er zijn bij de politie vogels van al lerlei pluimage, dus vast en zeker ook tegenstanders van kernenergie. Maar ze zijn po litieman. Dat betekent dat ze moeten doen wat tot hun taak behoort. Anders is het apparaat niet meer hanteer baar. De politieman die daar anders over denkt, moet een ander beroep zoeken". „Uiteraard bereiden wij ons voor op een eventuele bezet ting van Dodewaard. De vo rige keer hebben we scena rio's gemaakt over hoe te handelen in bepaalde situa ties. Meer kan ik er niet over zeggen. Ik heb er ook geen notie van waar die bezetting op uitdraait. Er zijn veel va riabelen: hoe gedraagt men zich, hoeveel mensen komen er, dat soort dingen. En de grote vraag is natuurlijk: kan men de zelfbeheersing opbrengen die van de politie steeds wordt gevraagd". men sterk zijn: „Wij verzetten ons lijdelijk. Het geweld komt niet van onze kant. Het is dan ook niet onze verantwoorde lijkheid. In Borssele werd heel duidelijk van welke kant er werd geslagen. Daarom gaan wij verder dan Green peace. BAN wil de spanning tussen voor- en tegenstanders van kernenergie zichtbaar maken". Bart Hoogeboom, ook BAN, voegt er aan toe: „We moeten wel de confrontatie aangaan. Ik heb al het vertrouwen in de> parlementaire democratie verloren. Demonstreren helpt niet meer. We moeten verder, weliswaar vooralsnog met het idee: geweldloos. Hoewel ik persoonlijk vind dat je je mo gelijkheden vergroot als je wel materiaal zogezegd crea tief saboteert". Onkruit, die zich voornamelijk richt tegen het militarisme en de particuliere bewakings diensten. is het stadium waarin BAN zich momenteel bevindt reeds lang gepas seerd. Geweld tegen mate riaal wordt door deze groepe ring geaccepteerd. Toch is binnen deze groepering ook discussie gaande over de do sering van het geweld. De meeste Onkruit-mensen hebben er geen moeite mee dat een F-16 straaljager of een fregat met verf wordt be smeurd om het image van het oorlogstuig aan te tasten. Als een bewaker dan ook onder de verf komt. wordt gezien als een risico van zijn vak. Te ver Het kapot slaan van bewa kingscamera's in de Amster damse metro gaat vele On- kruit-aanhangers echter te ver. Zij vinden dat door het bespuiten van de lensen van de camera's met kerst- sneeuw, zoals in Hoog Cathe- rijne in Utrecht gebeurde, veel creatiever en symboli- scher. Volgens deze stroming maken dergelijke acties meer los onder de bevolking dan vernielingen. Hans, Onkruit-man die verder anoniem wil blijven, zegt „Onkruit heeft nooit beweerd geweldloo: ren. Wij kit Aan de te 'iller opere cties dit r totaal dit geren, anderzijds door het gebruik van de verfzak. Je moet agressie uitlokken. Daarmee scherp je pas het conflict aan. Dat lijkt het etie es tal. i die et. De elddadig. af' JANne verantwoordelijkheid". Hans benadrukt dat men er bij Onkruit in ieder geval over •-•us is dat geen mensen tu- dens acties moeten worden gedood. „De mate van geweld verschilt per actie. We volgen in ieder geval geen strategie als die van de Baader-Mcin- hofgroep. Onkruit beperkt zich tot acties die de glans van het systeem halen. Dat bete kent bij een transport van kernafval wel een verfzak te gen de voorruit, maar geen moord op de chauffeur om hetzelfde doel te bereiken. We zijn geen moordenaars"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19