„Leraar heeft het niet meer in zijn eentje voor het zeggen" Boekhandelaar Zandvliet: 'Informatieverstrekking bepalend' DIRECTEUR M.A.NOUWEN VAN MEULENHOFF EDUCATIEF! DE GANG VAN HET SCHOOL BOEK SATERDAG 26 JULI 1980 PAGINA 15 Deze stapel boeken moet een havo-leerling gedurende vijf jaar doorworstelen. LEIDEN - Onderwijs zonder boeken is on denkbaar, ai zou menig scholier die boeken al aan het begin van het schooljaar in een tas aan de vlaggestok wil len hangen. Maar helaas, nog steeds doet de oude, van Ho- ratius afkomstige, zin spreuk 'kennis is macht' opgeld. De ba sis voor die kennis is meestal te vergaren uit de school- en studie boeken. Was het vroeger de plichtsgetrouwe mon nik, die zich bezighield met het copiëren van voor de mensheid nut tige geschriften, te genwoordig staat er een heel bedrijf met deskundigen ten dien ste van de 'weetgieri- gen'. Om te vermijden dat er van de goede voorne mens niets terecht komt, zouden de boe kenlijsten reeds nu in het bezit van de gespe cialiseerde boekhan del moeten zijn. De scholier mag dan wel klagen dat zijn school tas haast niet te torsen is, als hij wist wat voor een werk er aan vooraf ging om die te vullen zou hij wellicht wat milder reageren. In een gesprek met de heer M. A. Nouwen, voorzitter van de Groep Educatieve Uit geverijen en direkteur van Meulenhoff Edu catief komen vele fa cetten van het ont staan van een school boek aan de orde. De Leidse boekhandelaar Zandvliet licht het dis tributiesysteem toe. !De Groep Educatieve Uitgeverijen (GEU) is één van de groepen van de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond (KNUB) en is een samenwerkingsverband van bij na alle Nederlandse uitgeverijen die hun uitgaven richten op het onderwijs. De leden-bedrijven van de GEU nemen de uitgave van ruim 90% van wat op de Ne derlandse markt aan schoolboe ken verkrijgbaar is voor hun re kening. Al in het grijze verleden gaf men schoolboeken uit. Kenmerkend is altijd geweest, dat het ontwik kelen van 'onderwijs-leerpakket- ten' door praktijkmensen ge beurde. Er zijn talloze voorbeel den te noemen van creatieve on derwijsgevenden die samen met uitgevers leermethoden hebben samengesteld. Echter, de indivi dueel opererende auteur wordt een steeds zeldzamer verschij ning. Een redactieteam met al lerlei specialisten heeft geleide lijk zijn plaats overgenomen. De ze onderwijskundige inbreng heeft duidelijk zijn stempel ge drukt op het moderne educatieve uitgeven. LEIDEN - Met recht wordt de klant, die bij boekhandel Zandvliet in de Haarlemmer straat schoolboeken bestelt ge nummerd. Deze - op zichzelf wat onsympathiek aandoende, maar geenszins zo bedoelde numme ring - is noodzakelijk om wijs te worden uit de vele duizenden boekenlijsten die in de maanden juli en augustus moeten worden afgehandeld. De boekhandel is in feite een door geefluik tussen klant en uitgever, vertelt eigenaar Jan Zandvliet. "Vooral bij de schoolboekenver koop is dat goed merkbaar. In formatie en advies hoef je niet meer te geven. Alles staat voor gedrukt op lijsten die door de scholen worden verstrekt. De hele schoolboekenverkoop is onderhand wel een specialisme geworden. Het vak sterft een beetje uit. Lang niet elke boek handel is bereid om die klus op zich te nemen. De achtergrond daarvan is dat het een erg ar beidsintensief en tamelijk slecht beloond karwei is. En het is in een periode van het jaar, dat velen met personeelsgebrek kampen, want in de vakantietijd heeft de schoolboekhandel de drukste tijd". Net zoals bij de uitgeverij het geval is, heeft de boekhandel ook te maken met een zorgvuldige planning. In maart beginnen de Nouwens:"Deze gang van zaken heeft ertoe geleid dat de educa tieve uitgeverijen naar wegen zijn gaan zoeken om tot een betere af stemming te komen. De uitgeve rijen rekenen zowel produktie als distributie van leermiddelen tot hun eigen terrein, maar ze willen op het gebied van ontwikkeling van de onderwijsleermiddelen graag tot een goede samenwer king komen. Het is daarom zo noodzakelijk dat wij als groep aanspreekbaar zijn. Regelmatig hebben wij contact met het mi nisterie van onderwijs, Stichting Leerplanontwikkeling en schooladviesdiensten over de nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs. Daar moeten wij als educatieve uitgeverijen op in spelen. Het is in ons gezamenlijk belang dat we kwaliteit waarbor gen. Voor de rest beconcurreren wij elkaar en dat vind ik een pri ma zaak". Veranderingen Vroeger was de taak van een schoolboekenuitgever eenvou dig. De auteur kwam meestal met een kant en klaar manuscript voorbereidingen al. En als alles goed gaat zijn ze begin oktober door de grootste drukte heen Zandvliet: "De eerste stap is het contact tussen school en boek handel. We hebben een aantal scholen waarvoor we werken. Dat is een historisch gegroeide verdeling tussen De Kier (Boek handel, Nieuwe Rijn 45) en mij. Je ontvangt boekenlijsten die ge corrigeerd moeten worden op ti tels, laatste drukken en prijzen. Kortom; de laatste gegevens worden erin verwerkt. Informa tieverstrekking is bepalend voor een goede boekhandel. Als dat klaar is en goedgekeurd door de schoolleiding gaan we de bestel- lijsten drukken: deze zijn ge splitst in schooljaar en schoolty pe". Uit een map komen gekleurde vel len tevoorschijn. Rose voor de technische scholen, wit voor de middelbare scholen en blauw staat voor het lager huishoudelijk en nijverheidsonderwijs. Eenvoudiger Zandvliet: "Vroeger was het alle maal veel eenvoudiger. Je had per vak één boek. Het was inge naaid of gebonden en de prijs stond voorin gedrukt. Daar hield je je jaren aan. Nu heeft bijvoor beeld een tweede klas havo voor aanzetten bij de uitgever. Als de uitgever besloot het schoolboek op de markt te brengen, kon hij de kopij vrijwel ongezien naar de zetter sturen. De uitgever hoefde zich nauwelijks te bemoeien met de inhoud. 'Ja, inderdaad zo ging dat onge veer", vertelt direkteur Nouwen. "Maar er is intussen wel het één en ander veranderd in de wereld van het onderwijs. De hele maat schappij is een stuk ingewikkel der geworden, het onderwijs gaat steeds meer inspelen op de ont wikkelingen in die maatschappij. De onderwijskunde is als weten schap van de grond gekomen. De school staat niet meer als een soort eilandje in de maatschappij en de leraar is allang niet meer de man die het in zijn eentje voor het zeggen heeft. De leraar heeft leermiddelen nodig die hem in staat stellen lessen te geven (plus alles wat daaraan vast zit) in over eenstemming met de eigentijdse inzichten in maatschappij en on derwijs. Wij hebben daarvoor al lerlei deskundigen in dienst. On derwijskundigen, pedagogen, psychologen enz. Zij worden bij één vak de keus uit vijTverschil- lende boeken. Prijzen verande ren voortdurend. Een bijkom stigheid is dat de leerlingen ook vaak van boek 'moeten' verande ren omdat ze midden in het jaar besluiten een ander vak in het pakket te nemen". Achter in de zaak staat een gedeelte van de schoolboeken in vakken opgestapeld. De kleine pakket ten voor mensen die erop willen wachten worden hier samenge steld. In gekleurde ringbanden - elke school heeft zijn eigen kleur - staat precies genoteerd welke gestaan door vakspecialisten, adviseurs en bureauredacteuren. De één houdt zich bezig met het vreemde-talen-gebied, de ander met geschiedenis en aardrijks kunde, ga zo maar verder. Zij on derzoeken de ontwikkelingen van de vraag in de markten base ren daarop een plan. En ze den ken mee met auteurs en vormge vers over inhoud en vormgeving. Door Saskia Stoelinga Dus voordat een schoolboek kant en klaar in het magazijn ligt te wachten op een koper is er heel wat denkwerk aan vooraf ge gaan". 'Gat' in de markt Hoe komt een nieuwe of een nieuw boek eigenlijk tot stand? Nouwen: "Het is niel zo dat we in één keer een gat in de markt, zo- boeken er in de loop van de tijd zijn gebruikt. Ook het verloop van de prijzen staat erbij. Kostte tien jaar geleden een Frans leer boek nog een tientje, nu zitten we al dik over de twintig gulden. Het registreren van de prijzen doet Zandvliet voornamelijk voor zichzelf "Op deze manier houd je nog een beetje zicht op de zaak". In een groot archief met allemaal kleine ladekastjes is via kleurtjes en ruitertjes in eén oogopslag te zien dat het geschiedenisboek "Mensen en Machten" op die en die school wordt gebruikt, bij als dat zo mooi heet, ontdekken en daar onmiddellijk op in kun nen springen. Nee, research- werkzaamheden gaan eraan vooraf. Bijvoorbeeld door ge sprekken met docenten en door kennis van wensen en behoeften die in bepaalde opleidingsinsti tuten leven, weten wij dat de biologjeboeken niet goed aan sluiten bij het scheikundeon- derwijs. De koolstofverbindin gen komen daar al aan de orde voordat de scheikundedocent de werking ervan heeft kunnen uit leggen. Wij zijn -en nu spreek ik namens Meulenhoff- druk bezig de vakken wiskunde, scheikun de, natuurkunde en biologie be ter op elkaar af te stemmen. Ie mand die geen natuurkunde in zijn pakket heeft moet het schei- kunde-boek ook kunnen begrij pen. Er staat op dat moment nog geen letter van de tekst van de leer boeken op papier, maar de con touren van de nieuwe methode zijn al aangegeven. Meestal is het dan zo dat we zelf in het onder wijs op zoek gaan naar auteurs welke uitgever het besteld kan worden en hoeveel exemplaren Zandvliet er op dit moment nog in de winkel heeft liggen. "Als het boek niet in herdruk is kan er op deze manier altijd op tijd bijbe steld worden". Hij heeft dit hele systeem zelf ontworpen." Wij zijn met twee proefladen begonnen en nu zijn het er inmiddels een dikke vijftig. Iedere keer veran der je er weer wat aan. Door erva ring word je wijs. Het is toch een boeiende bezigheid, hoewel het in feite niets anders is dan orders 'op tijd' uitvoeren. Dat er op het die aan dal plan gestalte kunnen geven". Principe-besluit "Dan komt het moment waarop de uitgeverij en de auteurs de beslis sing moeten nemen of ze door zullen gaan op de ingeslagen weg. In de meeste gevallen is dat een moeilijke beslissing: er is al veel werk in de nieuwe methode ge stoken, verschillen van inzicht kunnen aan het licht zijn getre den, het auteursteam is mis schien al een paar keer gewijzigd. En er kan dan wel eens een nega tief besluit vallen, ondanks de energie en het geld dat er tot dan toe in het project is gestoken. De motieven daarvoor zijn verschil lend: het onderwijs is nog niet rijp voor ons plan. Of: ons plan wordt op dit moment al gereali seerd door een andere uitgever en aan doublures heeft niemand be hoefte. Of: ons concept is tech nisch niet te realiseren. Maarals wij èn de auteurs be sluiten om wél door te gaan op de ingeslagen weg, dan stroopt ie dereen die betrokken is geraakt organisatorische vlak zoveel bij komt kijken hebben de meesten toch niet in de gaten". In een klein vertrek liggen al veel genummerde pakketten te wach ten op de besteller. Via een be richtje krijgen zij te weten dat ze de boeken kunnen ophalen. Op de bovenverdieping worden de lijsten zorgvuldig gecontroleerd, rekeningen opgemaakt, pakket ten samengesteld en vervolgens ingepakt. Een laag karton met pakpapier maakt er een ordente lijk geheel van. Tien tot twaalf mensen zijn er elke dag intensief mee bezig. Lastigst Zandvliet: "Het lastigste is als er één boek bij de boekhuizen of uitgeverijen niet voorradig is. Dan moetje precies noteren wie wat nog moet krijgen en dat alle maal op nabestellingslijst plaat sen. Veel werk zit daar nog aan vast". Op een ingepakt pakket van 60 bij 40 zit een rekening van f345.65. "Ze moeten thuis schrikken van de prijs. Op de berichtkaart staal namelijk precies vermeld wat ze moeten afrekenen. Hier kunnen ze hoogstens schrikken van de omvang van het pakket. De meeste afhalers verwachten iets heel zwaars en groots mee te krij gen". bij het hele gebeuren de mouwen op, want dan gaan we pas echt aan de slag. Testen Hoe weten jullie nu of een boek vol doet? "Na een jaar of nog langer is het manuscript van éen deel klaar. De auteurs en redaktieleden hebben we van alles aan gedaan om er een goede en bruikbare tekst van te maken. We maken dan een testuitgave die op een aantal proefscholen wordt uitge probeerd, een heel cursusjaar en soms langer. De auteurs onder houden via de uitgever contact met de leraren. Ze bespreken de problemen die zich voordoen b(j het werken met boek. Ze bespre ken ook de toetsen en proefwer ken die de leerlingen hebben ge maakt. En de illustraties komen aan bod. Zij vervangen vaak de teksten en werken motiverend. Het kan dan voorkomen dat tij dens het uittesten blijkt dat grote delen van een boek moeten wor den herschreven en daarna op nieuw worden uitgetest. Bij een groot project gaat er zeker drie tot vier jaar overheen voordat de reeks voor alle klassen in de boekhandel verkrijgbaar is. Prijzen De jaarlijks terugkerende aanschaf van schoolboeken betekent voor vele gezinnen een fikse aanslag op de portemonnee. Nouwen: "Boeken zijn duur, maar ook altijd verkrijgbaar in onze maatschappij. Boeken stijgen nu bepaald niet het hardst. Van elk nieuw boek dat uitkomt mag de uitgever zelf de prijs bepalen. Dit doet hij aan de hand van de vaste kosten zoals: zetten, drukken, binden en illustreren, de ontwik kelingskosten, honoraria en rechten, en de distnbutiekosten. De boekhandelaar krijgt bij aan schaf van grote aantallen 5 tot 10% korting. De auteurs zijn vaak heel idieeel bezig. Hen betalen we een soort tegemoetkoming, wat zeker niet overeenkomt met het aantal uren dat ze erin hebben ge stoken. Onze educatieve afdeling telt bij elkaar zestig mensen. De 'dure' kennis zit dus zeker niet in de boekprijs". Aanbod Met het grote aanbod van leermid delen valt het erg mee en in som mige gevallen zelfs tegen. De cen trale registratie leermiddelen (CRL) inventariseert de boeken die voor bepaalde vakken en schooltypen op de markt zijn en maakt daarbij zo objectief moge lijke beschrijvingen. Er wordt vaak gesproken van een chaos op de leermiddelenmarkt en een overaanbod van leermiddelen. Bij de samenstelling van registra- tieboeken voor het basisonder wijs (ruim 4500 titels) en het lager beroepsonderwijs (3000 titels), kwam de CRL echter tot de be vindingen dat de zaken in feite anders liggen. Zo werd voor het vak Engels in het lbo het respec tabele aanbod van 808 titels gere gistreerd. Die maken evenwel deel uit van 15 volledige pakket ten, 21 pakketten voor lezen en 60 overige pakketten. Een leraar die min of meer een volledig onder* wijspakket (met hulpboeken en banden) voor de vier leerjaren van het lbo zoekt, kan dus maar kiezen uit vijftien paketten. Van die vijftien zijn er echter maar negen compleet leverbaar en drie nog niet geheel gereed. En als de docent een zekere eis van didac tische ondersteuning als keu zeaspect hanteert blijven er ten slotte slechts vijf paketten over. De CRL wijst er wel op dat een dergelijke berekening niet in alle situaties opgaat. De Leidse boekhandelaar Jan Zandvliet: "Schoolboekenverkoop is specialisme geworden" Wat houdt de boekhandel er aan over? "Als ik zeg 'niet veel' zeg, meen ik dat echt. Als je ziet wat een tijd en mankracht we moeten investeren -en dan heb ik het nog niet eens over de bijkomende kosten zoals verzenden van be richtkaarten. verpakkingskos- ton. We rekenen daar nu nog niets extra voor, maar er zijn al boek handels die daar vijf gulden voor vragen. Ik weet r.u nog niet of ik daar volgend jaar ook toe overga. hoe we alles weer wegkrygen". De schoolboeken worden rechtstreeks besteld bij de uitgeverij of via het Centraal Boekhuis in Culemborg, waar zo goed als alle Neder landse uitgaven liggen opge slagen. Enkele maanden ge leden gebruikte de boekhan delaar die moest nagaan of een bepaald boek leverbaar was een dikke catalogus. De gegevens daarin waren ech ter na enkele weken al ver ouderd. Titels kunnen in middels uitverkocht zijn of opnieuw zijn uitgebracht. Sindsenige weken zijn daarom enkele honderden bockhan delaren overgegaan op een systeem dat snellere infor matie geeft over de voorra den van het Centraal Boek huis, de microfiche-service. De microfiche is een stukje film waarop 47 duizend voorradige titels, lijk verkleind zijn opgeno men. Er zijn vier soorten fi ches: alfabetisch op titel, op genre-indeling (streekro mans, sport, geschiedenis enz.) en op een markant sleu telwoord uit de titel. Een maal per maand krijgen we nieuwe, waarop de laatste stand van de voorraad is on dergebracht. Boekhandelaar Zandvliet is er erg tevreden over. "Het werkt prima. Je krijgt be trouwbare gegevens en de klant die alleen maar een ti tel weet kan zo ook snel wor den geholpen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15