Taroczy blijft overeind Lazio teruggezet WK-éqnipe geformeerd Yoorschotense jongens reizen stad en land af voor handtekeningen Nationale tennistop laat het in Noordwijk afweten Peter Post dreigt met boycot Ronde van Nederland Na zwakke opening tegen Per Hjerdquist TILLY VERHOEF SNEL OP 200 METER Wee er remise j ZATERDAG 26 JULI 1980 SPORT PAGINA U ROOSENDAAL (GPD) - De or ganisatoren van profwie lerwedstrijden dreigen de dupe te worden van een commercieel conflict tussen de directie van de Ronde van Nederland en Raleigh- ploegleide r Peter Post. De diverse profronden in de week van 4 tot 10 augustus lopen de kans renners als Joop Zoetemelk, Jan Raas en andere wielergrootheden niet aan de start te krijgen. Post overweegt namelijk in deze week alsnog met zijn ploeg in de Ronde van Duits land te starten. Inzet van het conflict is dat de oranje-leiderstrui in de Ronde van Nederland, die 11 augustus in het Belgische Sint Niklaas van start gaat, beschikbaar wordt gesteld door een concurrent van Ra leigh. Post heeft tijdens de Ronde van Frankrijk al laten weten dat zijn renners in geen enkel geval de leiders trui zullen dragen met daar op de reclame van een con current. Wanneer er geen aanvaardba re oplossing komt, dan zal Post met zijn ploeg uitwij ken naar de Ronde van Duitsland, die op maandag 4 augustus begint, de dag waarop ook in Roosendaal de Draai van de Kaai op het programma staat. Diezelfde week worden er nog criteria gereden in Emmen, Val- kenswaard, Kamerik en Echt. Voor al deze wedstrij den hebben Gerrie Knete- mann, Henk Lubberding, Bert Oosterbos, Johan van de Velde, Cees Priem, we reldkampioen Jan Raas en Tour-winnaar Joop Zoete melk reeds een contract ge tekend. Volgens de regle menten van de UCI, de inter nationale wielerbond, heeft een ploeg te allen tijde het recht een contract ongedaan te maken wanneer het spon- sorbelang dat vereist. „Onderhoud" Peter Post: „Maandag heb ik in Engeland een onderhoud met de directie van Raleigh. Dan wordt beslist of we wel of niet naar Duitsland gaan. Wanneer we gaan, dan is duidelijk dat ik de beste ren ners meeneem. Het is dan jammer voor de organisato ren van de criteriums, maar in het belang van de sponsor moeten we natuurlijk in Duitsland zo sterk mogelijk voor de dag komen. Com mercieel gezien hebben we daar nog heel wat te win nen". En de belangen van de organi satoren van de criteria dan? „Namens de firma moet ik als ploegleider altijd een handtekening zetten dat ik me akkoord verklaar dat mijn renners een bepaald criterium rijden. Tot nu toe heb ik nog niets getekend. Als zou dat wel zo zijn, dan kan ik altijd weer terugval len op het UCI-reglement. Volgens Peter Bonthuis, de man die de contracten voor de beroepsrenners regelt, hoeven de comités zich nog niet ongerust te maken over de uitlatingen van Post. De SBB-coordinator uit Oud- Beijerland gaat er voorlopig van uit dat Raleigh alsnog aan het vertrek komt in de Ronde van Nederland. Bont huis: „Tot nu toe hebben we i nog geen proble men gehad. De renners zijn altijd hun contractuele ver plichtingen nagekomen. Post heeft nog nooit een con tract voor een criterium on dertekend. Aan het begin van het wielerseizoen nemen we het gehele programma grondig door, zodat ik de comités ruimschoots van te voren kan laten weten welke renners er op een bepaalde datum vrij zijn. Post heeft nooit het plan gehad dit jaar naar Duitsland te gaan. Het toe heb ik geen contract getekend" is wel juist dat een ploeglei der altijd het recht heeft een n zijn criterium- verplichtigen te ontslaan wanneer het sponsorbelang dat vereist". ROOSENDAAL (GPD) - Voor voetbalsupporters is vaak niets te dol. Om een glimp van hun favorieten op te van gen halen voetbalenthousiastelingen vaak de vreemdste capriolen uit. Maarten Hillenaar en Hans Douw deden het anders. Deze jongens uit Voorschoten maakten gewoon een rondrit door Nederland per trein en bezochten en passant enkele clubs spelend in de eredivisie. Doel van de reis per tienertoer) was titie kregen de beide, in hart en het verzamelen van handteke- nieren, Ajax-supporters een uit- ningen van spelers en van club- gelezen mogelijkheid, materiaal. Nu de clubs zich voor- Hoogtepunten ran de zevendaagse bereiden op de naderende compe- rondrit waren zonder meerde au- HILVERSUM (GPD) Even slechts heeft het er naar uit gezien dat de deze week ongenaakbare Balasz Taroczy zou struikelen in de kwartfinales van het Melkhuisje-toer- nooi. De 24-jarige Hongaarse favoriet in Hilversum startte in het treffen met de zes jaar jongere Zweed Per Hjerdquist uitermate zwak en had een aantal onbegrijpelijke fouten van zijn opponent nodig om zijn normale ritme te hervinden. Weliswaar strubbelde Hjerdquist nog een keer lastig tegen, maar Taroczy liet zich niet meer verrassen en klaarde het karwei in iets meer dan anderhalf uur: 7-5 en 6-3. Niet ten onrechte was het duel tus sen de titelverdediger en de jon ge, talentvolle Zweed met enige spanning tegemoet gezien. Wel iswaar neemt Taroczy een veel vooraanstaander positie in bin nen het tennisgezelschap - hij staat als 30ste genoteerd op de wereldranglijst en Hjerdquist is nummer 106 - maar de Zweed had eerder deze week opzien ge baard door de eveneens sterker geachte Amerikaan Tony Giam- malva (vijfde op de Hilversumse hitlijst) met zeer gedegen en bij vlagen zelfs spectaculair spel uit het toernooi te stoten (6-7, 6-3 en 6-4). En hem was er alles aange legen om zijn opmars ten koste van Taroczy voort te zetten. Voordat de toeschouwers goed en wel op hun plaatsen zaten, had Hjerdquist zijn tegenstrever twee keer zijn service-game afge snoept en een 3-0-voorsprong genomen. Maar in het vierde spel raakte de underdog het spoor bij ster. Hij presteerde het nog wel een ace op een van zijn tweede opslagen te produceren, maar moest het initiatief toch uit han den geven. Taroczy toonde zich toch wel duidelijk een complete re speler, trok met twee doorbra ken de zaak recht en wachtte ver volgens geduldig op zijn kans om de eerste set op zijn naam te schrijven. „Het was inderdaad een merk waardige eerste set", analyseerde de Hongaarse econoom later. „Ik voelde me in het begin nog een beetje moe en ik had niet de echte fighting spirit. Doordat Hjerd quist, die over het geheel geno men goed speelde, fouten ging maken, nadat hij met 3-0 was voorgekomen, kon ik weer in de wedstrijd komen". De terugval van de Zweed kreeg vooral ge stalte in zijn toch al niet echt ster ke service. Met zijn regelmatig scorende forehand kon hij zijn problemen nog wel tot de 12e garhe camoufleren, maar toen KITZBÜHEL- De Argentijn Guil- lermo Vilas blijkt volledig te zijn hersteld van de blinde darmoperatie, die hij onlangs onderging. In Kitzbühel plaat ste Vilas zich voor de halve fina les door de Nieuwzeelander Chris Lewis met tweemaal 6-0 te verslaan. Ook de Australiër Pe ter McNamara, de Tsjech Peter Lendl en de Braziliaan Kirmayr drongen door tot de laatste vier. ging hij toch onder de Hongaarse pressie door. Op eigen service kreeg hij twee set-points tegen en op de eerste ging het via een dub bele fout, zijn vierde in de eerste reeks, al fout. Was die eerste set, die een uur en elf minuten had geduurd, zwanger geweest van spectaculaire sla genwisselingen, de tweede be zorgde het publiek een kille ka ter. Nog één keer slaagde Hjerd quist erin zijn tanden te laten zien toen hij in het derde spel door de opslag van Taroczy heenbrak om vervolgens zijn eigen service- game op love te winnen. „De 1-3- achterstand die ik toen had op gelopen, verontrustte mij niet. Ik had immers in de eerste set ook al een achterstand weggewerkt", vertelde Taroczy na afloop. De wijze waarop de Hongaar dit keer corrigerend te werk ging, was zonder meer imponerend. Liefst drie games op rij wist hij op love tot zich te trekken en twee daarvan waren service-games van zijn Zweedse opponent. Toen was het voor Taroczy nog maar een kwestie van de partij uitser- veren. Hij produceerde in het laatste spel zijn vierde ace, ver overde twee matchpoints en zag Hjerdquist, die reeds had gecapi tuleerd, de eerste via een misluk te smash verzilveren. „Het is de derde keer dat ik van Hjerdquist win, maar dit keer heeft hij het me voor het eerst erg moeilijk gemaakt. In de halve fi nale wacht mij nu de Brit Mot tram en het zal niet gemakkelijk zijn van hem te winnen. Hij is een vaste speler, die heel moeilijk uit zijn evenwicht is te brengen. De laatste keer dat ik tegen hem speelde, heb ik wel van hem ge wonnen, maar hij had toen toch wel een matchpoint", aldus Ta roczy. De anderhalve finale in het enkel spel van de inernationale tennis kampioenschappen van Neder land gaat tussen de „ontdekking" in Hilversum, de Zimbabweaan Haroon Ismail en de Fransman Dominique Bedel, die gisteren meer moeite had met de West duitser Peter Elter dan was ver wacht. Bedel, die in de eerste ronde voor een sensatie had ge zorgd door de als tweede geplaat ste Westduitser Rolf Gehring uit het toernooi te stoten, had drie sets en ruim twee uur nodig om zich bij de laatste vier te voegen: 6-2, 4-6 en 6-2. Herendubbelspel, kwartfina les: Giammalva/Mottram (VS Gbr)-Hibbert/Fitzgerald (Nzl/ Aus)7-5 6-1. Palin/Edwards (Fin Z AF)-J ohnstone/Whitecross (Aus) 6-2 6-3. De Hongaar Balaz Taroczy had in de kwartfinale van het Melkhuisje- toernooi aanvankelijk veel moeite met de Zweed Hjerdquist. Hij herstelde zich later en won met 7-5 en 6-3. DEN HAAG (ANP) - Tilly Verhoef heeft gisteravond op de kunst- stofbaan van Sparta in Den Haag de snelste seizoentijd op de 200 meter gelopen. De atlete van Sparta finishte in 23.06 seconden. BUENOS AIRES (Reuter/ANP) - Ook de derde partij in de halve finales van het kandidatentoer nooi tussen Kortsjnoi en Poeloe- gajevski die in Buenos Aires werd gespeeld is in remise geëin digd. Na dertig zetten besloten zij tot een puntendeling. Het zomerse weer had kennelijk een stimulerende invloed op de deelnemers aan de nationale wedstrijden. Er werden tal van aantrekkelijke verrichtingen ge leverd Zo sprong Tineke Hidding 6 meter 13 ver, noteerden Saskia Brouwer en Karin de Nijs op de 800 meter de op een na snelste seizoentijd met 2.06.8. Brouwer werd tot winnares verklaard. Marga Wiegman realiseerde op de 3000 meter de fraaie chrono van 9.32.1. Op dezelfde afstand verwezenlijkte Armando Houtman bij de heren de tijd van 8.08.2. Sammy Mon- sels tenslotte raffelde de 200 me ter af in 22.00 seconden. t Sammy Monsels ROME (ANP) - Een week na de be vestiging van het vonnis voor AC Milan werd een tweede Italiaanse voetbalclub, wegens manipula ties in het voetbalschandaal, naar de tweede divisie verbannen. Het is Lazio uit Rome. Deze club ein digde in de afgelopen competitie op de vijftiende plaats. Het ge rechtshof bracht Lazio voor de frauduleuze opstelling in de wed strijden tegen Avellino en Milan zoveel punten in mindering, dat degradatie onvermijdelijk is. Udinese blijft hierdoor in de Ita liaanse eerste divisie. Eerder pro fiteerde Catanzaro van de ge dwongen degradatie van AC Mi lan. Lazio Roma zou de nieuwe club worden van René van de Kerk hof. De transfersom voor de rech terspits van PSV en het Neder lands elftal, was hangende het ge- rechterlijk onderzoek in het Ita liaanse voetbalschandaal, nog niet voldaan. Uit Rome kwamen gisteren berichten dat Lazio door de terugzetting naar de tweede klasse zou afzien van de aankoop van de Brabander. Lazio's grootste zondaars in het schandaal zijn de spelers Giorda- ni, Manfredonia en Cacciatori. De manager van PSV, Kees Ploegsma, bevestigde dat PSV van Lazio nog steeds geen geld had ontvangen voor de transfer van René van de Kerkhof. Hij zei: "Gezien de ontwikkelingen in Rome lijkt die transfer zeer ver weg. Wij wachten rustig af wat er gaat gebeuren." Ondanks alle moeilijkheden rond zijn transfer acht René van de Kerkhof, die in een Romeins trainingskamp verblijf houdt, de kans op een eventuele terug komst naar Nederland "nihil". Hij zegt in elk geval in Rome te willen blijven en heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd aan een eventuele uitlening aan AS Roma. "Als Lazio dan weer naar de hoogste divisie promoveert, keer ik er weer terug." Van de Korput De overgang van Michel van de Korput van Feyenoord naar de Italiaanse eredivisieclub AC To rino is vrijwel definitief. Gisteren bereikte directeur Peter Stephan volledige overeenstemming met Torino over de transfersom en de verdere financiële afwikkeling. In de loop van de volgende week komt een afvaardiging van de Italiaanse club naar Rotterdam om de benodigde papieren te on dertekenen. Tol De rechter zal uitspraak moeten doen of eredivisieclub AZ'67 na het indienen van een verweer schrift voor Volendammer Pier Tol nu wel of geen vergoeding moet betalen. In een eerder sta dium besliste de arbitragecom missie van de KNVB dat Volen- dam de zaak had gewonnen en dat de Noordhollandse voetbal stichting een transfersom moet betalen aan Volendam. Een commissie bindend advies is nu bezig om de hoogte van de trans fersom te bepalen. AZ is het ech ter met de gang van zaken niet eens en legt de zaak dus voor aan der burgerrechter. De Braziliaanse voetbalclub Inter- nacional heeft zijn middenvelder Paolo Roberto Falcao gisteren voor een bedrag van negen mil joen gulden verkocht aan de Ita liaanse club Roma. Falcao is een verbintenis voor drie jaar aangegaan en moet zich op 11 augustus in Rome melden, zo deelde Internacional mee. Het is de grootste overzeese voetbal transactie in Brazilië sinds de le gendarische Pele in 1975 vooreen totaalbedrag van 14 miljoen gul den naar de New York Cosmos overging. NOORDWIJK - De halve finales in het herenenkelspel A van het in ternationale toernooi in Noord- wijk zien er als volgt uit: Louk Sanders - Adams, en Vanier (Frankrijk) - Molina (Argenti nië). Het is dus weer overduide lijk gebleken, dat het met de pres taties van de nationale tennistop niet best is gesteld. Natuurlijk is het jammer dat de loting de twee vertegenwoordigers van het na tionale tennisgebeuren. Louk Sanders en Martin Koek tegen over elkaar bracht in de kwartfi nales. Maar de aanblik van de halve finales in het heren enkel spel A waar slechts een Neder lander is overgebleven, geeft toch wel te denken. Want tenslotte is Noordwijk geen "Melkhuisje" en de resultaten, die in Noordwijk worden geboekt leveren wel pun ten op voor de klassering van de A.T.P. - lijst, maar internatio naal brengt een zege in het here- nenkelspel A daar nauwelijks een rimpeling in het grote interna tionale wedstrijdtennis teweeg.. De kwart-finales leverden geen problemen op. Voor het trio Adams, Lipton en Vanier. Vanier won met 6-3, 6-3 van Molina, Adams gaf Capincri geen kans met 6-1,6-1. In het herendubbelspel A werd het als tweede geplaatste koppel ClementslGuan gemakkelijk winnaar tegen Molina/Arnold: 6-4. 6-3. Het koppel Gerundolo Stalhandsche klopte eerst Gorter. Ekker(6-7,7-5 en 8-6), om vervol gens door KoekiSanders in drie sets te worden teruggewezen: 6-3, 3-6.6-1. Bij de dames in het enkelspel A zi jn de halve finales als volgt: Ma rijke Schaar - Nora Blom en Karin Brasher tegen vermoedelijk Tine Zwaan, die met Jeske van Erven wel geen problemen zal kennen. In het herenenkelspel B bereikte de Roomburger Marinus Brooshooft de halve finale door Winter met 7-53-66-2 terug te wijzenIn het herendubbelspel B was de Leidse combinatie Blommendaal/Uit- tenbogaard succesvol tegen R. TepperjD.Irmler.die met 6-4,7-6 werden geklopt. Het tweetal Brooshooft/Visbeen toonde zich niet de meerdere van RaschIG. Nogay: 6-0, 6-7, 8-6. Terwijl de combinatie Bub van der Zeei Herman van der Capellen een w.o. kreeg 'van de Leidsche hout combinatie Hins- D.v.d. Water. Een aparte vermelding verdient de winst van Philip van der Kwastl Her Meijer op het koppel 'Dwyer- Jones; 3-6, 8-6 en 6-8, na 0-4'. Juist toen de Unicum-formatie op zijn best stond te tennisen en niet in het minst Har Meijer met zijn kogelende forehands was de touch- volleyer Philip van der Kwast zijn maatgevoel op de volley kwijt. En dat bracht het Leidse dubbel toch nog in een on verwacht moeilijke situatie. In het heren-enkelspel C bereikte good-old Jan de Groot uit Kat wijk de kwartfinale en daar zal hij het heel moeilijk krijgen tegen de jongen en talentvolle Frans Grimbergen, die Peter Bouw met 6-3,6-4 de pas naar een volgende ronde afsneed. Jammer dat Her man van der Capellen niet verder wist te komen, want die kans zat er zeker wel in. Hij verloor van Nogay: 3-6. 4-6. In het herendubbelspel C dachten Bröring en Karsten jr. wel aan een zege op het geroutineerde koppel Ton GrunbergenlTibboel. Maar ook zij bleken evenmin als daarvoor andere kansrijk geach te combinaties in staat om de mengeling van lobs Tibboelen volleys (Grimbergen) afdoende te bezweren: 6 -o. 6 ooor de laaitU genoemden.. Het zou wel eens kunnen ontbran den ineen krachtmeting tussen de koppels Grimbergen sr./Tibboel en Grimbergen jr.lEnno Zim merman. Die laatsten gaven Mi- chelslPlouvier geen kans: even eens 6-0. 6-3. Jan van Marwijk bereikte in het herenenkelspel C, met maar liefst 80 deelnemers, de kwartfinale door Buhlen met 7-5, 3-6, 6-2 gedecideerd opzij te zet ten. FRANK BONTE torit met Willem van Hanegem van het trainingskamp naar het stadion van FC Utrecht, het ko pen van een shirt met Sparta- speler Ruud Geels en het kijken naar een reportage van de Ronde van Frankrijk met alle spelers van Excelsior in het spelershome van die club. „Hel is ons", aldus de 15-jarige Hans Douw, „vooral opgevallen dat er een levensgroot verschil bestaat tussen de top clubs en de andere verenigingen. Bij FC Utrecht ,N AC .Excelsior en Sparta werden we als het ware met open armen ontvangen, ter wijl het bij Ajax, AZ'67 en FC Twente praktisch onmogelijk was bij de spelers te komen". De reis van Maarten Hillenaar en Hans Douw voerde de jongens langs Ajax, FC Twente, Excel sior, Sparta, AZ'67FC Utrecht, NAC, PSV en het KNVB-sportcen- trum in Zeist. Hans Douw: „Vooral de ervaring die we met FC Twente hadden was teleur stellend Nadat we ruim vijf uur in de trein hadden gezeten, kwa men we in Enschede eerst Aad Kila tegen. Die deed nog wel vriendelijk. Hij wees ons een plaats waar we het best konden gaan staan om ook met de andere spelers in contact te komen. Daar aangekomen werden we echter weggestuurd, zodat die grote reis vrijwel voor niets is geweest". Overigens gingen de beide Voor- schotense jongens niet zomaar naar een club. Hans Douw weer: „Nee, zeker niet. Ik belde enkele weken van tevoren op of we wel welkom waren. Vervolgens volg de èèn dag voor het werkelijke be zoek nog een telefoontje ter één Op die manier kregen we nergens, behalve bij FC Twente dan, de kous op de kop". Hans Douw, zelf spelend in het B 1-elftal van de amateurvereni ging SVLV, is een verzamelaar van allerlei voetbalattributenZo heeft hij in zijn collectie onder andere 700 club- en program mabladen van verenigingen uit geheel Nederland en ver daarbui ten. Verder is Hans erg actief bij vierdeklasser SVLV. Zo is hij bij voorbeeld materiaalbeheerder van het eerste elftal en heeft hij zitting in de jeugdraad van die club. Daarnaast zijn hij en zijn 12-jarige vriend Maarten Hille naar bestuurslid van de Wim Meutstege-supportersclub „Wim woont vlak bij ons, in Leiden We kenden hem al voordal hij bij Ajax ging spelen. In goed overleg met Meutstege hebben wij vorig jaar besloten een supportersclub voor hem op te richten. Of hij het komende seizoen een vaste plaats krijgt in het eerste elftal moet in derdaad worden afgewacht. Door blessures is hij vorig seizoen naar de reservebank verhuisd. We hebben er echter alle vertrou wen tn dat hij weer een basis plaats verovert". WOERDEN (GPD) - In overleg met alle betrokken partijen heeft de sportcommissie van de KNWU de gehele ploeg, die zal gaan deelnemen aan de wereldkam pioenschappen op de weg voor beroepsrenners op 31 augustus in Sallanches definitief samenge steld. Deze selectie is een voorlo pige, daar de uitslag van de Ron de van Nederland nog enige ver andering teweeg zou kunnen brengen, hoewel dit niet meer verwacht mag worden. De aan gewezen renners zijn: Kerngroep Gerrie Knetemann. Hennie Kuiper. Henk Lubber ding, Jan Raas. Johan van de Velde en Joop Zoetemelk. De toegevoegde ploeg: Van Katwijk, Maas, Nieuwdorp. Oosterbosch, Priem, Pronk en Van Vliet. AU reserves werden aangewe- zen:Jonkers, Lammertink. Van de Meer, Schipper en Wijnands. Heddi Nieuwdorp van de ploeg van Rody Hoogenboora en Henk Koopmans heeft gisteren de profwielerronde van Kwaden- damme gewonnen. De neoprof uit Middelburg ontsnapte acht kilometer voor het einde van de 100 kilometer lange koers en ging met een voorsprong van een hal ve minuut op het peloton als winnaar over de eindstreep. Cees Priem en Jos Schippers eindig den als respectievelijk tweede en derde. De Ronde van Kwadendamme was in vergelijking met de vorige happenmgs (Chaam. Obbicht. Wateringen) in alle opzichten een 'gemoedelijke'. Jos Schipper. 'Touruitrijder'. moest in zijn woonplaats de hoofdprijs weg slepen. hetgeen echter niet ge beurde. Bovendien vonden de renners van de Post-brigade het kennelijk niet erg dat de zege dit keer naar een andere plot gaan. Na vier overwinningen op rij (Knetemann. Zoetemelk. Raas en Oosterbosch) was Kwaden damme de plaats om "cadeaus" weg te geven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13