Jury haalt bakzeil na protesten 999 Moskovieten geven graag één roebel voor één gulden Toch goud voor Comaneci én Kim bij vrije oefening VAN IEPEREN: WEER LEIDER AF OLYMPISCH SCOREBORD PAGINA 12 ZATERDAG 26 JULI 1980 Lenins straal STRAAL Het aardige van het b~;stripje naar de kolchoz .Leninski Loetsj" (of tewel Renins Straalzoals je ook een zonnestraal hebt) was dat het zo archetypisch toeging. Het was alsof iedereen het filmpje naspeelde dat hij wel eens over zo'n Sowjetrussische „kollektiv- noje chozjajslvo" gezien had. Het bleek drie kwartier rijden van uit Moskou. Voor het gebouw waar we stopten stonden, wie weet hoe lang al (want we ver trokken een uur later dan ge pland), kleine meisjes in pionier suniformpjes met bloemen klaar. We kregen allemaal een bloem. In een zaaltje met afbeeldingen uit Lenins leven aan de muur ston den tafels voor ons gedekt met sneetjes brood met kaviaar (zwarte en rode, met een klontje boter erop),zalm, worst, etcetera. Of we koffie of thee wilden? Ondertussen vertelde de voorzitter van de kolchoz dat deze 50 jaar bestond, gespecialiseerd was in het kweken van lentegroenten en het produceren van melk, waar voor 3000 koeien, 800 specialisten onder wie 40 ingenieurs, 19 auto's en 85 traktors ter beschikking stondenEen koe gaf in 300 dagen gemiddeld 5300 liter melk, per jaar werd 7500 ton melk geprodu ceerd, 500 ton vlees, 2500 ton groente en 2500 ton aardappelen. Dat levert bij elkaar 9 miljoen roebels op, waarvan 2 miljoen 600 roebels als winst overblijft. Verbazing Het gemiddelde salaris van de me dewerkers is 200 roebel. Jk zie dat u daar een beetje verbaasd van opkijkt", zei de voorzitter (200 roebel is volgens de officiële koers 600 gulden, maar op de vrije markt hoef je niet meer dan 100 gulden te betalen, en Mosko vieten geven je graag 1 roebel voor 1 gulden), „maar we moeten onze mensen nu eenmaal zoveel betalen om hen op de kolchoz te kunnen houden. Elk huis heeft water, gas en een stukje land dat men zelf mag verbouwen, men heeft 20 tot 24 dagen vakantie per jaar, en het pensioen gaat tot 120 roebel. Wie met pensioen gaat, blijft lid van de kolchoz, en profi teert daardoor mee van de zes cul turele huizen, de zes bibliotheken, en het pas gebouwde hospitaal. De jongeren kunnen terecht op de twee lagere scholen en de ene middelbare school. Was de ge middelde leeftijd van de kolchoz- nïki 10 jaar geleden nog 42 jaar, nu is die 37 jaar, doordat de trek van dé jongeren naar de stad tot staan in gebracht". Viktor ina We stapten weer de bus in en reden naar een grote stal, waar we, net als in de Sow jet-ziekenhuizen, alleen naar binnen mochten als we een witte doktersjas aande den. „Om sanitaire redenen", heette het, hoewel ik in Nederland nooit een witte jas in een stal aan trek en de koeiensterfte daar toch niet hoger ligt dan in de Sowjet- Unie. Maar dat hoort erbij. Ver volgens reden we naar een com plex broeikassen waar de alom tegenwoordige augurken werden gekweekt (overlangs doormidden snijden, beetje zout erop, best lek ker), we werden weer met een bloem ontvangen, en trokken daarna naar het cultuurhuis, waar we de film te zien kregen (uit 1967. met dezelfde maar veel jongere voorzitter als wijze hoofdpersoon) die we zojuist met ons allen gespeeld hadden. Mijn maatje en ik knepen er tussen uit, en vonden in de hal het bord waarop de activiteiten voor de maand juli stonden. Elke avond was er iets: of een concert, of een dansavond, of een filmavond, of een avond met bekende acteurs en kunstenaars, of een discussie avond, of een „Viktorina"het mooie woord dat ze in de Sowjet- Unie gereserveerd hebben voor een quiz- en spelletjesavond. Ge noeg te doen dus. Op een ander bord stond het plan voor 1980 aangegeven, dat vervuld diende te worden: 195 lezingen, dis cussieavonden, etc, 65 avonden met clubactiviteiten, toneel etc, 60 concerten, in totaal dus 320 avonden. Voorts de belofte om 250 struiken en 10 bomen rond het complex te planten, en bloembed den aan te leggen. Een deel van de kinderen die al deze taken op zich hadden genomen, stonden nu in de hal gereed voor een nieuwe deeltaak: het over handigen aan de gewaardeerde gasten van een plankje met daar op een metalen Misja de OS-beer gesoldeerd. Niet het resultaat van een clubactiviteit, maar met 95 procent zekerheid vervaardigd in een van de werkkampen. Blij, verrast en dankbaar hebben we het aangenomen. NICO SCHEEPMAKER MOSKOU (GPD) - Terwijl de ravenzwarte Nelli Kim gisteravond als een stralende filmster, met beide armen voortdurend wuivend naar het publiek, de hysterische toejuichingen van het Russische publiek in ont vangst nam, straalde de desillusie af van de ranke Nadia Comaneci. Die schrille tegenstelling was te beleven gisteravond tijdens toe stelfinales in de tot de laatste plaats (12.000 toeschouwers) be zette turnzaal. De ontgoochelde Roemeense, de onbetwiste ster van Montreal, verkeerde in de vaste overtuiging dat zij „slechts' punten (9.925) aan de vrije oefe ning: Nadia Comaneci, Nelli Kim, Natalia Shaposhnikova en Naxi Gnauck. De spanning was te snijden, maar kennelijk wilde de jury zich aanvankelijk niet aan onvermijdelijke protesten wa gen. gouden medaille had ver- Er Er ontstond reeds hilariteit c overd op de evenwichtsbalk. Zij beleefde haar ontgoocheling na de fascinerende en van spanning zinderende strijd om de olympi sche titel vrije oefeningen. Op de mat had Nadia met haar spran kelende show 9.90 gescoord, maar de 22-jarige Nelli ging haar met 9.95 juist voorbij. Woede en ontzetting heerste in het Roemeense kamp. En weer pro testeerde de Roemeense coach Karoly furieus tegen het verschil in waardering. En terecht. Want de welgeschapen, beeldschone Kim was dan misschien wat gra cieuzer in haar vrije oefening, maar Comaneci stak haar in gra tie toch naar de kroon, had zelfs een rtistieker „choreografie" in haar ballet en realiseerde nog gewaagdere sprongen dan het Russinnetje. Maar alle Roemeen se opwinding bleek volstrekt overbodig. Want de jury en de ju ry van appél voelde zelf ook onge- twijfeld dat het een grof schan daal zou zijn om Nelli Kim boven Nadia Comaneci te plaatsen. En daarom werd zonder dat er hefti ge discussies nodig waren, ver teld dat er een beslissing was ge maakt en dat ook Nadia een 9.95 gescoord had... Voor beiden dus goud op dit onderdeel. Een Sa- lomonsoordeel van het zuiverste water. Juist de strijd om de olympische titel vrije oefening was een onge kende thriller. Omdat de punten van de landenwedstrijd en de in dividuele allroundstrijd meetel den, begonnen niet minder dan vier turnsters met een gli jk aantal der het Russische publiek, maar ook binnen de grote Roemeense kolonie, dat allevier de concur renten goud zouden winnen op dit nummer. Eerst kreeg Sha poshnikova, die oogt als een jon ger zusje van Nelli Kim, 9.90. En daarna werd de duidelijk betere oefening van Comaneci ook met een 9.90 beloond. Een mengeling van lachsalvo's en snerende pro testen vloog van de tribunes toen MOSKOU(GPD) - De waarschuwing die kleiduivenschutter Kiek van Ieperen na de eerste dag van het olympisch toernooi liet horen toen optimisten een link probeerden te leggen naar de stunt van Eric Swin- kels in Montreal (zilver), is terecht gebleken. „Het zegt allemaal nog niets", maande Van Ieperen toen tot voorzichtigheid bij het vreugde volle feit dat hij een gedeelde eerste plaats veroverde. „Er moeten nog 125 schoten gelost worden en dat is geen reken- maar schietwerk". Vijfenzeventig schoten verder kon die theorie op de praktijk betrokken worden. Onder slechte weersomstandigheden (harde wind) verspeelde hij zijn koppositie en kwam hij op de achtste plaats terecht. Maar, schrale trost voor hem: ook zijn twee collega's op de eerste plaats faal den. De olympisch kampioen Panacek (Tsjechoslowakije) miste zelfs vier kleiduiven en verzeilde daarmee in de groep die uitgeschakeld wordt geacht. Ook de Deen Rasmussen verspeelde zijn eerste plaats door twee missers maar hij behield uitzicht op een medaille door terecht te komen in het gezelschap dat 1 punt achter staat op de nieuwe leiders: Celso Giardini uit Italië en de Spanjaard Francisco Per Terugval Voor Kiek van Ieperen begon de terugval op de tweede dag (net als don derdag met de opdracht van 75 schoten) al snel toen hij in de eerste ronde bij de tweede post, miste. Van Ieperen: „Het was vervelend en opluch tend tegelijk. Zolang je geen fout hebt gemaakt voel je de spanning van het gegeven dat dat elk moment kan gebeuren". Dat hij in die openings ronde daarna nóg een keer miste en de ronde daarop ook weer eenmaal verkeerd richtte, bleek Van Ieperen na het bevrijdende gevoel van de eerste keer, zorgen gebaard te hebben. „Dan krijg je de schrik van: als het er maar niet meer worden zodat ik m'n kansen helemaal kwijt ben". Dat gebeurde niet. De schade bleef beperkt tot die drie punten en daarmee kwam Kiek van Ieperen bij het gezelschap dat met twee punten achter stand beslist niet hoeft te wanhopen voor de laatste ronde (50 schoten) van zaterdag. Tot degenen die zich met Van Ieperen ex aequo op de derde plaats nestel den, behoort ook nationaal kampioen John Pierik. Hij herstelde zich uitstekend van een wat zwakke eerste dag (twee duiven gemist) en miste slechts eenmaal (in de eerste ronde). De twee Nederlanders hebben, wanneer vandaag de finale begint, slechts zeven schutters vóór zich: twee leiders met twee punten voorsprong en vijf concurrenten met èèn punt verschil op de tweede plaats. Derhalve behoort een medaille nog steeds tot de mogelijkheden. Voor pistoolschutter (snelvuur) Wibaut Jolles eindigde de wedstrijd met een 18e plaats in een veld van 40 deelnemers. Hij klom zes plaatsen en dankte die klassering aan een uitstekende tweede dag die overigens met enige schrik begon. Jolles: „Toen ik in de openingsserie van acht secon den twee negens schoot, kreeg ik het flink benauwd. Dat was een ver schrikkelijk moment". Hij boekte daarna nog maar één misser en be sloot met een sterke serie van drie keer 50 punten. Het goud op dit onderdeel ging naar de Roemeen Cornelio Ion die samen met de Oost duitser Wiefel en de Oostenrijker Petritsch 596 punten had gescoord en zich in.de barrage opwerkte tot de beste. de derde in de strijd, de Oostduit- se Maxi Gnauck, ook 9.90 kreeg. En omdat er aan de oefening van Nelli Kim, hoe gracieus ook, toch schoonheidsfoutjes kleefden, was iedereen er heilig van over tuigd dat ook zij 9.90 zou krij gen. Geweld Vier winnaressen van goud op een onderdeel dus. Maar een waar vocaal geweld brak los, toen Kim zowaar een score van 9.95 kreeg. Terwijl Kim stralend door de pis te stapte, door Comaneci even in een, terwijl het Russische publiek donderend juichte en de Roemenen heftige fluitconcerten lanceerden. Maar het bleek een storm in een glas water. Comane ci kreeg ook 9.95 bij nader inzien en dus kregen Nelli en Nadia sa men gouden de Oostduitse Maxi en de Russische Natalia beiden brons. Dezelfde spanning was ook te bele ven bij de paardsprong, want daar begonnen Comaneci en de Oostduitse meisjes Steffi Kraker en Maxi Gnauck met een gelijk aantal punten: 9.925. Maar hier ontlaadde spanning zich op een volstrekt andere wijze. Comaneci ging jammerlijk in de fout, kwam bij een van haar sprongen bijna op haar gezicht terecht en werd terecht zo laag gewaardeerd (9.375 gemiddeld over beide sprongen) dat zij ten slotte slechts vijfde van de zes deel neemster aan ieder onderdeel werd. Fout Ook Gnauck ging tweemaal vol komen in de fout en werd nota bene laatste. Shaposhnikova, die nota bene op de vierde plaats aan deze toestelfinale was begonnen, behaalde nu het goud met schit terende sprongen en van de drie favorieten handhaafde zich al leen Steffi Kraker door het zilver te veroveren. Het brons was voor de Roemeense Melita Ruhn, die als zesde aan deze finale was be gonnen. De ster van Nadia Comaneci straal de wel op de evenwichtsbalk. Zij scoorde weliswaar slechts 9.85 maar haar voorsprong op dat on derdeel was zo groot dat de indi viduele all-roundkampioene Je- lena Davidova haar ondanks een score van 9.90 niet meer kon be dreigen en het zilver veroverde. Dat zilver had Davidova overi gens te danken aan de Roemeen se Emilia Eberle, die als tweede geklasseerde aan de evenwichts balk begon, maar als enige er af viel. Ze kreeg niettemin een score van 9.50 en dat betekende dat zij een 10 zou hebben bereikt als ze niet gevallen was, want voor een val wordt een halve punt afge trokken. Nu was Eberle „ner gens" en ging het brons naar de Russin Shaposhnikova. Overi gens protesteerde de Roemeense coach Karoly ook hier bij de te lage waardering voor Comane- Gevallen Doordat Comaneci eerder in dit Koeweit en Irak in kwartfinales van voetbalstrijd MOSKOU (ANP) - De devaluatie van het olympisch voetbaltoer nooi is met de kwalificatie van Koeweit en Irak voor de kwartfi nales zonder meer aangetoond. Beide naties behoren in feite tot de ontwikkelingslanden op voet- balgebied. In Moskou echter be landden ze dooor de absentie van betere ploegen bij de laatste acht. In de kwartfinales zullen ze morgen echter geruisloos worden uitge schakeld. Althans de koppeling aan sterkere tegenstanders wijst in die richting. Voor morgen staan de volgende wedstrijden op het programma: Sowjet-Unie - Koeweit, Tsjechoslowakije - Cu ba, Oost-Duitsland - Irak, Joego slavië - Algerije. damestoernooi van de brug met ongelijke leggers was gevallen, behoorde de Roemeense (nota bene onbetwist de sterkste op dit onderdeel) net niet bij de beste zes die aan deze toestelfinale mochten deelnemen. Hier ging het goud naar Gnauck, het zilver naar Emilia Eberle en het brons naar de Oostduitse Steffi Kra ker. De conclusie moet zijn, dat niet zo als in de voorgaande Olympische Spelen deze Olympiade van Moskou een of twee duidelijk uit springende sterren naar voren heeft gebracht. Hoewel het ni veau van het turnen nog hoger was, bleken de krachten verdeeld en kon niet meer een turner echt overheersen. Illustratief is al, dat de individuele all-roundkam- pioen Jelena Davidova bij de toe stelfinales niet verder kwam dan een zilveren medaille op de evenwichtsbalk. Medailles Weliswaar veroverde Comaneci weer twee gouden medailles (evenwichtsbalk en vrije oefe ning) en weliswaar greep ook Nelli Kim twee gouden plakken (vrije oefening en door de over winning van Rusland in de teamwedstrijden), maar zoals Nadia Comaneci en Nelli Kim de Spelen van Montreal (1976) over heersten, konden zij nu niet. En ook in Munchen (1972) waren er duidelijke sterken aan te wijzen: Ludmilla Tourischeva en Olga Korbut. De absolute koningin van Mexico (1968) was de beroemde Vera Caslavska. Maar Moskou beleef de wel een turngala van onge kend topniveau, maar noch Co maneci, noch Kim, noch Davido va kon zich de enige en ware ster van het toernooi noemen. En ook de zenuwen waren bij deze toe stelfinales strak gespannen want een 10 kwam nu niet op de score borden, terwijl er eerder deze week vier op een dag vielen... Dolgelukkig inhaleert Nelli Kim het applaus na haar overwinning bij de vrije oefeningen. Felle Roemeense protesten zorgden er echter voor dat 'naast Kim Nadia Comaneci op het hoogste ereschavot mocht plaatsnemen. ATLETIEK: HEREN: 100 meter: 1. Allan Wells (Gbr.) 10.25 sec., 2. Silvio Leonard (Cub.) 10.25, 3. Peter Petrov. (Bul.) 10.39. 100 METER HORDEN: eerste serie: 1. Yoeri Tsjervanev (Sow.) 13.75 sec, 2. Jan Pusty (Pol.) 13.84, 3. Plamen Krastev (Bul.) 13.95. Tweede serie: 1. Thomas Munkell (Odl.) 13.55,2. Andrei Prokofjev (Sow.) 13.61, 3. Javier Moracho (Spa.) 13.72. Derde serie: 1. Alejandro Casanas (Cub.) 13.46, 2. Arto Bryggare (Fin.) 13.77, 3. Mark Holton (Gbr.) 13.83. TIENKAMP: 100 meter 1. Daley Thompson (Gbr.) 10.62, 3. Mcstravick (Gbr.) 10.97. 3. Peter Hadfield (Aus.) 11.04. Kogelstoten: 1. Razvigor Yankov (Bul.; 16.28 m, 2. Steffen Grummt (Odl.) 16.15. 3. Atanas Andonov (Bul.) 15.59. Verspringen: 1. Daley Thompson (Gbr.) 8.00 m, 2. Joerie Koetsenko (Sow.) 7.74,3. Valeri Kachanov (Sow.) 7.65. Hoog springen: 1. Sergei Zhelanov (Sow.) 2.18 m, 2. ex-aequo Walery Katsjanov (Sow.), Joeri Koetsenko (Sow.). 400 meter hor den halve finale: 1. Volker Beek (Odl.) 50.36,2. Rok Jopitar (Joe.) 50.55,3. Horia Toboc (Roe.) 50.58. Tweede: 1. Vasily Artsjipenko (Sow.) 49.80, 2. Nicolai Was- silev (Sow.) 49.87, 3. Gary Oakes (Gbr 50.07. Hinkstapspringen: 1. Jaak Uudmae (Sow.), 17.35 m., 2. Viktor Sanejev (Sow.) 17.24, 3. Joao Carlos de Oliveira (Bra.) 17.22. 800 meter halve finales: eerste s<?rie: 1. Steve Ovett (Gbr.) 1.46.6, 2. Andreas Busse (Odl.) 1.46.9,3. Alberto Guimaraes (Bra.) 1.46.9. Tweede serie: 1. Nikolai Ki rov (Sow.) 1.46.6, 2. David Warren (Gbr.) I.47.2,3. Jose Marajo(Fra-) 1.47.3. Derde serie: 1. Sebastian Coe (Gbr.) 1.46.7, 2. Detlef Wagenknecht (Odl.) 1.46.7,3. Bin- ko Kolcv (Bui.) 1.47.4. DAMES 100 meter eerste serie. 1. Ingrid Auerswald (Odl.) 11.32. 2. Chantal Rega (Fra.) 11.53,3. Rose Allwood (Jam.) 11.68. Tweede serie: 1. Romy Mueller (Odl.) II.41, 2. Denise Boyd (Aus.) 11.56, 3. So ma Lanaman (Gbr.) 11.58. Derde serie: 1. Marlies Goehr (Odl.) 11.41, 2. Vena Ani- simova (Sow.) 11.53,3. Maria Chichkova (Bui.) 11.57. Vierde serie: 1. Ludmilla Kondratsjewa (Sow.) 11.13. 2. Linda Haglund (Zwc.l 11.37, 3. Heather Hunte (Gbr.) 11.40. Vijfde serie: 1. Sofka Popo- va (Bui.) 11.35, 2. Kathryn Smallwood (Gbr.) 11.37, 3. Natalia Botsjina (Sow.) 11.38. Tweede ronde: eerste serie: 1. Ludmilla Kondratsjeva (Sow.) 11.06, 2. Romy Mueller (Odl.) 11.09. 3. Heather 400 meter eerste serie: 1. Christina La- than (Odl.) 51.33,2. Ilona Pal (Hon.) 51.99, 3. Michelle Probert (Gbr.) 52.16. Tweede serie: 1. Nina Zijoeskowa (Sow.) 51.42, 2. Linsay Macdonald (Gbr.) 52.57, 3. Ros- sitza Stamenova (Bul.) 51.71. Derde se rie: 1. Irina Nazarowa (Sow.) 51.66. 2. Piijo Haggman (Fin.) 52.56,3. Irene Sze- winska (Pol.) 52.57. Vierde serie: 1. Jos- lyn Hoyte-Sith (Gbr.) 52.24, 2. Gabriele Lowe (Odl) 52.43,3. Grazyna Oliszewska (Pol.) 52.62. Vijfde serie: 1. Jarmila Kra- tochvilova (Tsj.) 51.04, 2. Marita Koch (Odl.) 51.06, 3. Locdmilla Tsjernowa (Sow.) 51.51. 800 meter halve finales: eerste: 1. Olga Martina na Prowi- doechina (Sow.) 1.58.3. Tweede: 1. Ndesjda Olizarenko (Sow.) 1.57.7, 2. Hil- degard Ullrich (Odl.; 1.58.7, 3. Jolanta Januchta (Pol.) 1.58.9. MOSKOU (ANP) - De medaillestand na de zesde dag van de 22ste Olympische Spelen is: 1 Sowjet-Unie34 28 14 2 Oost-Duitsland 11 .19 17 3 Hongarije4 5 3 4 Roemenië4 4 4 5 Bulgarije4 1 8 6 Groot-Brittannië2 2 1 7 Cuba2 1 0 8 Zweden2 0 4 9 Italië2 0 1 10 Frankrijk 12 0 Speerwerpen: finale: 1. Maria Colon (Cub.) 68.49. 2. Saida Goenba (Sow.) 67.76. 3. Ute Hommola (Odl.) 66.56. TURNEN: HEREN: Finale brug: 1. Alexander Tkatsjev (Sow.) 19.775, 2. Alexander Ditjatin (Sow.) 19.750, 3. Ro land Brueckner (Odl.) 19.650.Finale rek stok: 1. Stoyan Deltchev (Bul.) 19.825. 2. Alexander Ditjatin (Sow.) 19.750, 3. Ni kolai Andrianov (Sow.). Finale ringen: 1 Alexander Ditjatin (Sow.) 19.870, 2. Alexander Tkatsjev (Sow.) 19.725, 3. Jiri Tabak (Tsj.). Finale paard voltige: 1. Zo- latan Magyar (Hon.) 19.925,2. Alexander Ditjatin (Sow19.800,3Micharl Nikolay (Odl.) 19.775. Finale paardsprong: 1. Ni kolai Andrianov (Sow.) 19.825, 2. Alexander Ditjatin (Sow.) 19.800, 3. Ri- land Brückner (Odl.) 19.775. Finale vrije oefening: 1. Riland Brückner (Odl.) 19.750, 2. Nikolai Andrianov (Sow.) 19.725, 3. Alexander Ditjatin (Sow.) 19.700. ZEILEN: Flying Dutchman: Vierde ra ce: 1. Sowjet-Unie(Leontjev/Zoebanov), 2. Spanje (Abascal/Noguer), 3. Oost- Duitsland (Haase/Wenzel). 8. Nederland (Vollebregt/Vollebregt). Tornado: Vier de race: 1. Nederland (Van Walt Meijer/ Brasser), 2. Denemarken (Due/Kjer- gard), 3. Brazilië (Welter/Bjorkstroem). Soling: Vierde race: 1. Griekenland (Boudouris/Gavrilis/Rapanakis), 2. Bra zilië (Brun/Souza/Brun), 3. Sowjet-Unie (Boedhokov/Boedjiijov/Poljakov), 7. Nederland (Bakker/Bakker/Coster). Stan Vierde race: 1. Oostenrijk (Rau- daschl/Ferstl), 2. Sowjet-Unie (Mankin/ Muzisjenko), 3. Nederland (Binkhorst/ Vandenberg).Stand na vier races: Flying Dutchman: 1. Spanje 19,0, 2. Sowjet- Unie 24,7,3. Hongarije (Detr/Detre) 30,7, 7. Nederland 45,0. Tornado: 1. Brazilië 23,1, 2. Zweden (Marstroem/Ragnars- son) 24,0 3. Denemarken 24,7, 4. Neder land 28,0. Soling: 1. Oost-Duitsland (Below/Klenke/Zachries) 23,0, 2. Ne derland 27,0,3. Sowjet-Unie 28,4. Star 1. Oostenrijk 13,7, 2. Sowjet-Unie 16.0, 3. Italië (Gorla/Peraboni) 27,4, 5. Neder land 41,7. SCHIETEN: Kleiduiven: Tussenklas- sement na 150 schijven: 1. Francisco Pe rez (Spa.) 149, 2. Celso Giardini (Ita.) 149, 3. Guillermo Torres (Cub.) 148,8. Johan Pierik (Ned.) 147, 12. Kees van Ieperen (Ned) 147. Snelvuurpistool: finale: 1. Comeliu Ion (Roe.) 596 plus 443 na drie barrages, 2. Jurgen Wiefel (Odl.) 596 plus 442 na drie barrages, 3. Gerhard Petritsch (Oos.) 596 plus 146 na een barrage, 18. Wibout Jol les (Ned.)'589. PAARDESPORT: Military: dressuur. 1 Jacek Wierzchowiecki (Pol.) Bastion 43,0, 2. Jacek Danilug (Pol.) Len 49.20, 3. Miroslaw Szlapka (Pol.) Erywan 52.40. Landen: 1. Polen, 2. Sowjet-Unie, 3. Mexico. HOCKEY: DAMES: Polert-Zimbabwe 0-4 (0-2), Oostenrijk-India 0-2 (0-1), Sowjet-Unie-Tsjechoslowakije 2-0 *-0). WATERPOLO: Finalepoule: Sowjct- Unie-Spanje 0-2, Nederland-Cuba 7-7, Hongarije-Joegoslavië 7-8. Troosttoer- nooi (7e t/m 12e plaats): Roemenië-Au- stralie 4-4, Griekenland-Bulgarije 6-4, Italië-Zweden 8-3. WIELRENNEN: Ploegachtervolging Kwalificatie ronde voor de kwartfinales: 1. Sowjet-Unie 41.6.62, nieuw wer.rec., 2. Oost-Duitsland 4.18.24, 3. Italië 4.18.85. Kwartfinales: eerste serie: 1. Tsjecho slowakije 4.18.48, 2. Groot-Brittannië Duitsland 4.17.43,2. Zwitserland 4.23.56. Vierde serie: 1. Sowjet-Unie 4.14.64, nieuw were.ree., 2. Australië 4.22.02. sprint halve finales: eerste halve finale: eerste ril: Lutz Heslich :Odl.) wint van Sergej Kopilov (Sow.). Tweede rit: Lutz Hesslich wint van Sergej. Kopilov. Tweede halve finale: eerste rit: Anton Tkac (Tsj.) wint van Yave Cahard (Fra.). Tweede rit: Yave Cahard wint van Anton Tkac Derde rit Yave Cahard wint van Anton tkac. Vollebregts en Bakker vallen terug in klassement TALLINN (ANP) - De bossen rode rozen, die Willem van Walt Meijer en Govert Brasser gis termiddag in het wederom zo merse Tallihn ontvingen, waren volledig verdiend. De Groningse studenten bezorgden de Neder landse zeilploeg op magistrale wijze de eerste dagoverwinning. In de vierde race van de Torna do's leidden zij van start tot fi nish. Nummer twee, de Denen Due en Kjergard, werden op een achterstand van ruim twee mi nuten gevaren. "We hebben ze vandaag een mooie cursus gegeven", glunderde de 22-jarige Van Walt Meijer. En hij voegde er aan toe: "Het is gek, maar als Ben Staartjes komt kij ken gaan we altijd goed". Staar tjes was voor de eerste maal tij dens de races van de olympische regattta het water op gegaan om prompt getuige te zijn van de triomf van de soms schertsend als "Tournedo's" aangeduide tweetal. "Gisteren was het bag ger, nu liep het super", zei Bras ser in het typische zeiltaaltje, dat onder elkaar wordt gebruikt. Door deze overwinning stegen de Nederlanders naar de vierde plaats in het tussenklassement na vier races. Hun achterstand op de Brazilianen Weiter en Bjorkes- tröm, die leiden, is gering. De Broers Vollebregt bekeken de uitbundige tonelen rond het tor nadoduo met gemengde gevoe lens. Voor de derde maal in vier races kwam de tweeling uit War mond niet verder dan de achtste plaats in het veld van vijftien FD's. "Ik weet ook niet hoe het komt", zei Sjoerd Vollebregt moedeloos. "Laten ze de Olympi sche Spelen maar afschaffen. Daar bereiken we tocht nooit wat. Vier jaar geleden ging het in Kingston ook al'niet". De ex-fa vorieten, toch al twee keer voor Tallinn winnaar van hun klasse in de Baltische regatta, zijn met nog drie races te zeilen wel erg ver van de top afgeraakt. Brons "Als het brons wordt mogen we nog onze handen dicht knijpen", be aamde Sjoerd Vollebregt. Het gaat in de Flying Dutchman voorlopig tussen de Spanjaarden Abascal en Noguer en het Sowje- trussische koppel Leontjev/Zoe banov, dat door twee achtereen volgende overwinningen opruk te naar de tweede positie in het klassement. Geert Bakker behoorde dit keer in de Solingrace ot de achterblij vers. Na een zeer goede start (hij leidde het veld van slechts negen boten bij de eerste boei) viel de 59-jarige Warmonder ver terug. In het eerste kruisrak was het Nederlandse trio zelfs pas op de laatste plek terug te vinden. Uit eindelijk werden vader en zoon Bakker en Dick Coster zevende, vlak achter de Oostduitser Below (leider in het klassement) en olympisch kampioen Jensen uit Denemarken. Bakker behield wel zijn tweede plaats in de alge mene rangschikking. Tussen de eerste zes is overigens bijzonder weinig verschil, zodat er bij de Solings nog van alles mogelijk is. "We hebben nu eens een keer verkeerd gegokt", aldus Coster. "Zoiets kan gebeuren. Op de rustdag kunnen we weer tot be zinning komen". Voor Boude- wijn Binkhorst en Kobus Van- denberg moest in de Starklasse aanvankelijk weer het ergste worden gevreesd. De boven windse boei rondden zij als acht ste van de dertien boten en na het voltooien van de olympische driehoek was het duo in het dicht opeen liggende veld nog slechts een plaatsje opgeschoven. In de kruisrakken kwam er wat meer schot in. Via de vijfde plaats fi nishten de Nederlanders als der de omdat de Zweed Sundelin en de Italiaan Gorla uit de top weg vielen."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12