Blessureb aeil teistert atleten Jan Jaap Korevaar i redt Nederland van ondergang: 7-7 Schot Wells sprintkampioen Amerikanen dumpen tickets MEXICANEN BEKOGELEN RUSSISCHE AMBASSADE Schulting uitgesch akeld voor finale Geen felicitaties voor Australische medaillewinnaars Record Kilian-broers eindelijk verbeterd ZATERDAG 26 JULI 1980 MOSKOU (ANP) - Vertegenwoor digers van een Amerikaans reis bureau doen in Moskou pogingen om toegangskaarten voor olym pische evenementen kwijt te ra ken ter waarde van 2,5 miljoen dollar (ongeveer 5 miljoen gul den). Daartoe hebben zij in hotel Metropool een kantoor ingericht vanwaar zij op discrete wijze de verkoop trachtten te organiseren Voordat dé Amerikaanse boycot een feit werd, verwachtte men in de Russische hoofdstad ongeveer 20.000 Amerikaanse bezoekers. In de praktijk zijn er echter nog geen 1000, zodat er een overschot bij de Amerikanen bestaat aan toegangskaarten. Het gevolg is dat er stevig gedumpt wordt. Ze ventig procent korting voor be paalde evenementen is geen zeldzaamheid. Het aantal buitenlandse bezoekers is trouwens toch een tegenvaller voor de organisatoren. Ondanks de boycot had men in Moskou steevast gerekend op rond de 300.000 buitenlanders, die harde valuta in het laatje zouden bren gen. In werkelijkheid is de helft van dat geschatte aantal in de Russische hoofdstad aanwezig. En dat contingent bestaat voor namelijk uit Oosteuropeanen. Zo zijn er 22.000 uit Polen, 20.000 uit Oost-Duitsland en 10.000 uit Bul garije en Roemenië. Supporters uit de satellietstaten die het to taalcijfer een rooskleurig tintje geven. Ruud Misdorp zorgde in het duel tegen Cuba voor enkele spectaculaire reddingen. Niettemin kreeg de zeven treffers om de oren. MOSKOU (GPD) - Het maniertje van de Cubaanse waterpoloërs is bij elke ploeg bekend, maar toch lukt het ze in elke wedstrijd weer een serie strafworpen uit te lokken. Voor het duel met Nederland had de ploeg in vier wedstrijden al zeventienmaal vanaf de vier-me- terlijn mogen schieten; gisteren kwamen er nog eens vijf bij. Eenmaal slaagde doelman Ruud Misdorp erin de kogel te stoppen, maar viermaal moest hij zich toch gewonnen geven en dat was een beetje te veel voor het nationale waterpoloteam, dat zich na het zwakke duel tegen Spanje weliswaar goed had hersteld, maar toch de punten met de Cubanen moest delen; 7-7. MEXICO STAD (ANP) - De Mexicaanse bevolking heeft woedend gerea- geerd op de onheuse behandeling van de snelwandelaar Daniel Bautista en de schoonspringer Carlos Giron op de Olympische Spelen in Moskou. De ambassade van de Sowjet-Unie werd onder strenge politiebewaking gesteld, omdat tientallen Mexicanen hun woede wilden afreageren. Er kwamen ook verscheidene anonieme telefoontjes met dreigementen binnen. Vrijwel alle 23 kranten uit Mexico Stad schreven opiniërende artikelen over de behandeling van de Mexicaanse sportlieden in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. Sommige meenden dat Mexico zich onmiddellijk van de spelen moet terugtrekken. Woensdag werd de schoonspringer Carlos Giron door een controversionele beslissing van de jury van de gouden medaille afgehouden. Alexander Portnov uit de Sowjet-Unie kreeg een nieuwe kans, nadat hij in zijn eerste poging slecht had gesprongen. Spanje en Oost-Duitsland protesteerden eveneens fel tegen deze beslis sing. Donderdag werd de snelwandelaar Daniel Bautista tijdens de 20 kilometer gediskwalificeerd, omdat zijn loop-techniek niet in orde was. Bautista werd vier jaar geleden in Montreal de eerste Olympische kam pioen in de geschiedenis. Jan Evert Veer „We waren tevoren gewaarschuwd. Trouwens, in So fia hadden we al met hun praktij ken kennis gemaakt. Ze komen op je af zwemmen en proberen er dan langs te komen. Als je ze te genhoudt, wijst vrijwel elke scheidsrechter onmiddellijk naar de vier-meterlijn". Desondanks begon Nederland uitstekend. Na de wedstrijd tegen Spanje had de ploeg in een stevig gesprek de fouten nog eens doorgenomen en nu werd er vanaf de eerste mi nuut wel flink op de bal ge zwommen, met als gevolg dat het poloseptet in die eerste periode maar liefst driemaal met een man meer in het water lag, doordat de Cubanen te vaak naar de nood rem moesten grijpen om de snel heid af te remmen. Evenzovele keren werd de numerieke meer derheid uitgebuit, zodat de Ne- - Het wordt hoog tijd dat men binnen de KNAU eens heel duidelijk op een rijtje gaat zetten wat er met de Nederlandse topatleten aan de hand is. Dit dan vooral op het blessureterrein, want gisteren bereikte de al eerder genoemde blessuregolf zijn absolute hoogtepunt. CANBERRA (ANP) - De Australi sche minister-president Malcolm Fraser heeft geweigerd een tele gram te sturen naar de zwem ploeg van zijn land, die op de 4x100 meter wisselslag voor he ren de gouden medaille behaalde. Fraser heeft geprobeerd een boycot door Australië van de spelen door te drijven, hetgeen hem niet luk te. De oppositieleider in het Australi sche parlement, Lionel Bowen van de labour-partij. heeft wel zijn felicitaties per telegram overgebracht. Beter gezegd, zijn dieptepunt, want Harry Schulting zag zijn poging om de finale te bereiken als ge volg van twee trainingsloze we ken, veroorzaakt door een knieblessure, de mist ingaan. Kort daarna werd bekend dat de Leidse 400-meterloper Koen Gijsbers ook al vanwege een al, langer sluimerende boven beenblessure zondag in elk geval niet op de individuele 400 meter zal starten, en als klap op de vuurpijl bleef gisteren baan één tijdens de kwartfinale van de 100 meter dames leeg. De Zeeuwse sprintster Els Vader werd name lijk kort voor de start met maagklachten terug naar het olympisch dorp gebracht, waar dokter Hermans haar bedrust voorschreef. De ziekte van Els Vader - trouwens ook in het Ierse en IJslandse kamp komen veel maagklachten voor - is natuurlijk domme pech, maar het kan geen toeval zijn dat Ruud Wielart, Edine van Heezik, die beiden door blessures de Russische trip moesten missen, Sylvia Barlag, Gerard Tebroke, Harry Schulting en Koen Gijs bers allen het slachtoffer zijn ge worden van de blessurebacil. Een bacil, die wel eens zoveel na delige uitwerking kan hebben dat, op de marathon van volgen de week vrijdag na, normaal ge sproken geen enkele hoopge vende Nederlandse prestatie meer te verwachten is. Een uiterst sombere ontwikkeling na een toch veelbelovend sei zoen, en na een vooral sterk atle- tiekjaar '79, waarin met name Harry Schulting schitterde. Vooral zijn overwinning tijdens de Mexicaanse Universiade sprak internationaal tot de ver beelding. Gisteren kwam de domper. Op 0,03 seconde na miste de 24-jarige Brabander in zijn serie, waarin hij derde moest worden, de finale van de 400 meter horden. Zij het gehinderd door een lastige wind eindigde hij ruim boven de 50 se conden (50,61) en kwam zelfs niet meer als tijdbeste van de verlie zers in aanmerking voor de eind strijd, waarin hem nog niet zo lang geleden brons was toege dacht. „Een afgang wil ik het per s». noemen. Dat hadden de mensen mogen zeggen, als ik hier topfit was gearriveerd. Eergisteren ging het in de series wel goed, maar verder had ik te veel last van stijf geworden spieren. Twee we ken heb ik net kunnen trainen en dan loop je na die eerste test veel risico's op stijve spieren", aldus Harry Schulting, die tijdens de race het gevoel had, dat het toch hard ging. „Maar toen ik de win nende tijd van de Oostduitser Beek (50.36) zag, wist ik, dat het afgelopen was. Ik zal wel even tijd nodig hebben om dit te ver werken", vertelde de student elektrotechniek, die door de sport twee jaar van zijn studie verspeelde. Binnenkort trekt hij zich weer vol op in zijn studeerkamertje terug, „je zou dit het afscheid kunnen noemen van de Schulting, zoals jullie die nu kennen. Dat kan in derdaad betekenen, dat ik mijn topperiode heb gehad, al zie je wel vaker dat atleten, die minder gaan trainen, toch topprestaties blijven leveren". „De studie krijgt nu alle voorrang en, echt, ik heb geen spijt van de afgelopen jaren. Ik heb alles meegemaakt. De Europese jeugd- en seniorenkampioen- schappen, de Universiade, veel records, ja, en nu dan ook de an dere kant van de medaille. Het was de eerste maal, dat ik in een belangrijk toernooi de finale niet haalde. Jammer, deze afsluiting", aldus de atleet uit Vught. Voor Els Vader was het gisteravond een erg trieste ervaring om nog voor de start van de kwartfinales van de 100 meter in de auto van Bram Leeuwenhoek te moeten stappen, die de richting van het olympisch dorp koos. In de mor genuren had de Zeeuwse op dit voor haar olympische bijnummer - het NOC zond haar uit op de 200 meter - een goede tijd van 11,61 seconden neergezet, hetgeen haar een plaats bij de 32 beste z de Brabander echter zou neerzetten sprintsters van dit toernooi be zorgde. Wel paste de rit van de ,,NOC-ambulance" geheel in het beeld van dit voor atletiekend Nederland donderdag niet zo erg gek begonnen toernooi, dat gii te ren echter uitgroeide tot een rampdag. MOSKOU (GPD) - Armin Hary, Bob Hayes, Jim Hines, Valeri Borzov en Hasely Crawford. Al le tot de verbeelding sprekende namen van topsprinters, die in de afgelopen twintig jaar het olympisch sprintgoud verover den. Aan dit rijtje moet sinds gisteravond Allan Wells worden toegevoegd. Geen atleet van grote faam, maar desondanks een uitstekend olympisch kam pioen. In de eindstrijd van de 100 meter lekende de Brit in 10,25 seconden af met de sterke Cubaan Leonard. Verrassend wellicht, maar gezien de overtuigende halve finale, die de 28-jarige Allan Wells in 10,11 seconden liep, leek zijn coup tot de mogelijkheden te beho- Voor het eerst sinds 1924 kan Groot-Brittannië weer bogen op een olympisch sprintkampioen, die de Schotse nationaliteit heeft. Wells, die eerst zijn geluk be proefde bij het verspringen, schakelde pas in 1976 echt op de sprint over. In 1978 bij de Euro pese kampioenschappen in Praag kwam hij middels een zes de plaats voor het eerst voor het grote internationale voet licht. Nog niet zozeer vanwege die zesde positie, maar vooral vanwege het feit dat de 1,83 meter lange Wells zich zonder startblokken liet wegschieten. Daaraan hield hij vast, totdat onlangs een nieuwe internationale regel hem dat ver bood. Via die startblokken kan namelijk een foute start op elek tronische wijze worden geconsta teerd. In Praag moest die appara tuur uitgeschakeld worden, maar gisteren in Moskou moest Wells wel degelijk in de blokken, waar uit hij zo goed wegkwam, dat hij met zijn lange pas alleen de Cu baan Leonard lang naast zich duldde. Voor de Britten was het gisteren een feestdag. Natuurlijk bereikte het 800-meterduo Ovett-Coe de finale, maar bovendien is er van daag al opnieuw Brits goud te verwachten. Tienkamper Daley Thompson, die onlangs als we reldrecordhouder door de West duitser Kratschmer onttroond werd, is eigenlijk de enige kans hebber op de olympische titel, en het is heel waarschijnlijk dat hij dit gaat volbrengen met een niéuw wereldrecordtotaal, dat gezien zijn score van de eerste dag (4542 punten) wel eens boven de 8700 punten kan komen te lig gen. De grootste verrassing van deze tweede atletiekdag was de eerste nederlaag van de Oostduitse en Russische dames, die bij het speerwerpen de Cubaanse Maria Colon (68,40 meter) moesten la ten voorgaan. Dankbaar profite rend van de Oostduitse en Russi sche sportieve steun werkte de 22-jarige Cubaanse zich de laatste jaren sterk omhoog op de inter nationale ladder. Of de Oostduit sers en de Russen, die in het he- rentoernooi overigens via de hinkstapspringers Uudmae en Sanejuv 117.35 en 17.24 meter) goud en zilver pakten, nu nog zo bli j zijn met die „Sporthilfe" lijkt onwaarschijnlijk. derlanders met een 3-1-voor sprong aan de eerste pauze kon den beginnen. Ook in de tweede periode hield de ploeg zich tegen de professioneel opgeleide Cubanen prima staan de. De donkere atleten uit Ha vanna, allen lid van de club In- dustriales, die in Moskou al ver der zijn dan de zevende plaats van vier jaar geleden in Montreal, maakten nu echter wat beter ge bruik van de trucendoos. met als gevolg dat ze tegenover de fraaie doelpunten van Van Zeeland en Buunk twee benutte strafworpen konden stellen, waardoor de marge gehandhaafd bleef. Maar de Nederlandse ploeg zou haar sportieve landsaard verloo chenen als er niet een zwakke pe riode werd ingelast en daarvoor 'hadden de mannen van Trumbic het derde kwart uitgezocht. Dat de Cubanen, die vier jaar met el kaar hebben doorgebracht in een soort tehuis, waar ze als beroeps zijn behandeld, erg snel waren, hadden ze al bewezen bij het uit- zwemmen door steeds voor Veer of Landeweerd de bal weg te ka pen. Snelheid Die snelheid kwam er pas goed uit in de derde periode, toen de Oranje-equipe wel tot goede aan vallen kwam, maar verzuimde de originele opzet ook een doeltref fende afwerking te geven. Door slordigheidjes ontstond balver lies, dat de rappe Cubanen dank baar accepteerden door razend snel in de richting van Ruud Mis dorp op te rukken en de zo ont stane numerieke meerderheid tweemaal met een treffer te be sluiten. En daarmee had Neder land, geheel onnodig, zijn voor sprong verspeeld. Bij die 5-5 stand redde Ruud Mis dorp zijn mannen echter door een strafworp van Gerardo Rodri guez uit het doel te houden, maar die mentale opkikker werd korte tijd later toch onvoldoende ge honoreerd. Landeweerd zag namelijk geen kans om uit een strafworp de bal achter veteraan Oscar Periche, algemeen geroemd als de beste doelman van het toernooi, te krij gen. Een herkansing ontstond toen de Cubaanse goalie direct na dit schot de opzwemmende Lan deweerd op forse wijze bejegen de en Nederland opnieuw vanaf de 4-meterlijn oog in oog lag met de Cubaanse tijger. Landeweerd bedankte nu voor de eer, zodat Van Zeeland voor de taak stond zijn ploeg opnieuw aan de goede kant van de score te brengen. Helaas faalde ook hij. In de laatste periode kwam er weer hoop in de Nederlandse harten doordat Dick Nieuwehuizen een numerieke meerderheid op de juiste wijze afrondde. De hoop smoorde enkele seconden later nadat dezelfde Nieuwenhuizen een niet al te zware overtreding door de Franse scheidsrechter Alphonso Angella gehonoreerd zag met een strafworp, een detail van het spel, waarvoor de goede man wel wat overdreven veel aandacht had. Voor de zwaargewicht in het team, Jorge Rizo, was het een koud kunstje om de lange Misdorp te verschalken, waarna de Cubaan nogmaals de aandacht op zich vestigde door met nog een mi nuut en veertig seconden te spe len zijn land aan een 6-7-voor- sprong te zetten. Maar gelukkig had Trumbic nog Jan Jaap Kore- vaar achter de hand, een dankba re reserve die zo af en toe even de smaak van het water in Moskou mag proeven. Uitgerekend hij redde Nederland nog van de on dergang met een treffer die tot een van de fraaiste van de wed strijd behoorde. En daarmee bleef het team van Trumbic op nieuw een afgang bespaard in een duel dat, gezien het spel. had moeten eindigen in een royale Nederlandse zege. MOSKOU (ANP) - De laatste scherpe tijd in het wielrennen op de baan, die nog stamde van de zomerspelen van Mexico 1968, is gisteravond in Moskou verbe terd. In de kwartfinales stelde de ploeg van de Sowjet-Unie het we reldrecord op de ploegachtervol ging op 4 minuten en 14,64 se conden. Dat Was sneller dan de destijds als fabelachtig snel ge kwalificeerde tijd van de Kilian- gebroeders, die in Mexico kwa men tot een tijd van 4.15,76. Dat was de beste wereldprestatie voor twaalf jaar. De wonderhaan in Moskou bewees eens te meer dat verschrikkelijk snelle tijden mogelijk zijn. In de drie discipli nes, die tot nu toe werden gehou den, zijn alle wereldrecords ge sneuveld. In de halve finales komt de Sowjet-Unie uit tegen Tsjechoslowakije en neemt Oost- Duitsland het op tegen Italië. 0EA6C TËËS TOP-EH- I JE 6£EN u CONFE- I KRANTEN'' RENTIE?,' W£% WAAR UÈB JE lf/cees' T GE ZIET HUN J PORTRETTEN OVERAL OP DIE ENORME VBORDEN AU ACMT, BRÊSJNEF.SKI EN CHAPTER ZJN BU ELKAAR J <5AAN ZITTEN EN HEBBEN ALLE PROBLEMEN ORSELDST/ Binnen ANDER- C ZObEZEbD HALE H H-O'-ASCTJE UUR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11