Meer druk VS op Bolivia Verhouding Egypte- Israël blijft koel Commissie onderzoekt activiteiten Billy Carter Qoeen vertelt over scherts- executie van gegijzelden Portugal erkent Polisario Veel hoge Afghaanse beambten vermoord Aantal Palestijnen stopt hongerstaking VRIJDAG 25 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON - „Billygate" is in het midden van de Amerikaanse politieke arena beland. Democra tische en Republikeinse con- gresleden kibbelen over het on- derzoek naar de activiteiten van de broer van president Jimmy Carter, maar door de verkie zingskoorts is dit van alle objec tiviteit ontdaan. De minister van justitie Benjamin Civiletti vindt echter dat Billy Carter geen fout heeft begaan. De Democratische leider van het Huis van Afgevaardigden Jim Wright ontnam de Republikei nen hun gebruikelijke minuut spreektijd. Volgens de Democra ten stonden er te veel andere za ken te wachten op bespreking. De Republikeinen die al voor de luidsprekers stonden te water tanden om over Billygate los te barsten, kregen de kous op de kop. Ze protesteerden luid. „Me neer de voorzitter", brulde er een machteloos, „Het Amerikaanse publiek wil graag kennis nemen van het vuile schandaal dat in de ze stad plaats vindt. De voorzitter mag de minderheid van het Con gres niet de mond snoeren", Onder leiding van Senator Howard Baker die bij Nixon ook al met dit bijltje gehakt heeft, vroegen de Republikeinen een soort Water- gate-commissie uit de Senaat samen te stellen. Ook wilden ze een speciale officier van justitie a la Watergate. Maar de Democra ten voelden er niets voor. Zij wil len liever een klein onderzoeks- comité instellen en proberen de schade die blonde Billy heeft veroorzaakt, zoveel mogelijk te beperken. Er komt nu in elk geval een "onderzoek" van een ge mengde Senaatscommissie, waarin zowel Republikeinen als Democraten met negen man ver tegenwoordigd zijn. Op 4 okto ber, een maand voor de presi dentverkiezingen moet de com missie tot een eindoordeel geko men zijn. Tijdens een persconferentie zei de minister van justitie dat volgens hem Billy Carter niets misdaan heeft. „De betaling is niet in een papieren zak of in een stel stoflappen over de grens gehe veld, maar is op een openlijke manier geschied", zei hij. Vol gens Civiletti wist iedereen van Billy's Libische activiteiten af, het was een bekend feit. Civiletti wordt ervan beschuldigd met Carter niet alleen in deze zaak onder een hoedje te spelen door politiek schadelijke onderzoeken uit te stellen. Hoewel het op het eerste oog enkel om een nieuwe frats van het en fant terrible van de familie Carter gaat blijven er toch een aantal klemmende vragen hangen. Pre sident Carter heeft niet alleen slecht op zijn broertje gepast, hij heeft de gevolgen ook onhandig aangepakt. De verklaringen van het Witte Huis veranderen voort durend. Woensdag hoorde de pers plotseling dat niet alleen Brzezinski maar ook president Carter zelf met de Libische verte genwoordiger had gepraat. Billy Carter had deze ontmoeting op gezet. December vorig jaar heeft president Carter de Libische ver tegenwoordiger in het Witte Huis gezien om de brandstichting in de Amerikaanse ambassade te Tripoli te bespreken. Ook Cyrus Vance, toen minister van bui tenlandse zaken, wist ervan. Maar hij werd er grotendeels bui ten gehouden. Want waarom had het Witte Huis niet van onder minister David Newsom, een goede kennis van de Libische af gezant gebruik gemaakt om de nijpende problemen te bespre ken. Het kan best dat de eigenzinnige Brzezinski het weer eens alleen wilde doen, maar de waarheid komt er maar bij stukjes en beetjes uit. En hoe komt het dat Billy meteen het ministerie van justitie opbelde toen onderzoe kers nattigheid begonnen te voelen. Billy had zich nooit als buitenlandse lobbyist (agent) willen laten registreren, ondanks het feit dat het ministerie van jus titie hem er herhaaldelijk om ver zocht had. Maar toen ongunstige gegevens opdoken dat hij door de Libische regering betaald was, maakte hij een afspraak met het ministerie van justitie en ook met Brzezinski. President Carter heeft nu lelijk zijn vingers gebrand. Witte-Huisas- sistenten zijn optimistisch over de politieke schade, maar als een kwaad teken aan de wand toonde een Harris-opiniepeiling dat de president nu maar 33 procent van de stemmen zou krijgen tegen over rivaal Reagan 66 pro cent. Nu zegt zo'n opiniepeiling niet veel. In juli '76 liep toenmalig presi dent Ford in dergelijke mate ach ter bij Carter, toch lagen de ver houdingen in oktober '76 geheel anders. Carter behaalde nauwe lijks nog een overwinning. Er kan nog van alles gebeuren. Toch zijn er tekenen van afbraak. De jood se kiezers zien Billygate als het zoveelste incident van Carters „pro-Arabische" nijgingen. Het vertrouwen is geknakt. Gaddaffi is anti-Israël. Het zal de Carter regering moeilijk vallen om die joodse kiezers weer terug te win nen na deze talloze reeks onhan dige incidenten in de Midden- Oostenpolitiek met als diepte punt Carters ommezwaai in de Verenigde Naties. Daar komen nog bij de geruchten dat Billy Carter probeerde om de Amerikaanse verkoop van ge vechtsvliegtuigen aan Libië te la ten doorgaan. Ondanks het eer dere verbod van de Amerikaanse regering. Alle initiatieven van het zwarte schaap van de Carterfa milie faalden uiteindelijk. Billy heeft er geen cent aan verdiend. De fiscus dreigt beslag op zijn gronden te leggen omdat hij zijn belastingschulden niet op tijd kan betalen. WASHINGTON AFP) - Twaalf Amerikaanse gegijzelden zijn na de bezetting van de Ame rikaanse ambassade op 4 no vember vorig jaar tegen de muur gezet tegenover Perzen met geweren. Deze maakten daarna het geluid van schoten zonder werkelijk te schieten, zo heeft de vrijgelaten gegij zelde Richard Queen gisteren in Washington meegedeeld. Zelf is hij nooit slecht gehan deld, zei hij. De schertsexecutie was kenne lijk bedoeld om de gegijzel den in te prenten dat zij niet moesten proberen te vluch ten of in opstand te komen. WASHINGTON (UPI) - In een poging de staatsgreep in Bolivia van vorige week donderdag terug te draaien heb ben de Verenigde Staten besloten tot het uitoefenen van diplomatieke druk op de nieuwe machthebbers in La Paz. Volgens functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken overweegt Washington ver dere stappen, zoals het instellen van een handelsembargo. Samen met de landen van het Andes- pact die gisteren in vergadering bijeen waren roepen de Verenig de Staten op tot een einde aan de schending van de rechten van de mens door de nieuwe militaire machthebbers. Woensdag veroordeelde het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken de schendingen van de rechten van de mens in Bolivia in zeer scherpe bewoordingen. Een functionaris van het ministe rie zei dat in het uiterste geval maatregelen zouden worden overwogen die de Boliviaanse economie zouden verlammen. Eerst wordt bekeken of de nu aangekondigde maatregelen (op schorting van militiare cen een groot gedeelte van de economi sche hulp) effect hebben. België staakte zijn wapenleveran ties aan Bolivia, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Brussel. Eerder al stelde België een staatslening voor onbepaalde tijd uit wegens de militaire staatsgreep. Ecuador verbrak gisteren de di plomatieke betrekkingen met Bolivia. Het ministerie van bui tenlandse zaken maakte in Quito bekend dat tot deze stap was be sloten nadat de voormalige am bassadeur van Ecuador in La Paz had bevestigd dat de rechten van de mens op grote schaal werden geschonden door de nieuwe mili taire leiders in Bolivia. Voorts bevestigde hij dat politieke lei ders, boeren en mijnwerkers werden gedood die probeerden de democratie te verdedigen. Concentratiekamp Hernan Siles Suazo, die drie weken geleden de presidentsverkiezin gen won, heeft de militaire mach thebbers ervan beschuldigd het militaire campement Miraflores in La Paz te hebben veranderd in een concentratiekamp waar mensen worden gemarteld en vernederd. In een boodschap aan journalisten vanuit zijn schuil plaats drukt de 67-jarige cen trum-linkse politicus de Bolivia- nen op het hart het verzet tegen het militaire regime voort te zet ten. Siles Suazo, die leider is van de Democratische Unie van het Volk (UDP), haalde bij de presi dentsverkiezingen van 29 juni met 39 procent de meeste stem men. Alhoewel hij niet de absolu te meerderheid haalde die nodig is om direct te worden gekozen w<is hij door voldoende steun in het parlement praktisch zeker van het presidentschap. Siles stelde het leger dat in het zui den probeert het verzet van de mijnwerkers te onderdrukken, verantwoordelijk voor "de bloe dige moordpartijen op mannen, vrouwen en weerloze kinderen". 200 miljoen dollar om Bolivia 's meest acute economische problemen te kunnen verlichten. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat Argentinië meer dan passieve steun verleende aan de plegers van de staatsgreep. Inmiddels vrijgekomen gevangenen ver klaarden te zijn ondervraagd door Argentijnse agenten. Waar nemers denken dat Argentinië een eventuele intrekking van alle buitenlandse hulp geduren de de eerste drie maanden kan opvangen. MADRID - Het Portugese kabinet- Sa Carneiro heeft gisteren bij ver rassing als eerste Europese land de Saharaanse Arabische Demo cratische Republiek, SADR, er kend en bevestigd dat de bevrij dingsbeweging Frente Polisario de enige wettelijke vertegen woordiger is van het Saharaanse volk. De erkenning van de SADR door Lissabon betekent een volledige ommezwaai van de Portugese re- gering, aangezien Portugal van oudsher goede betrekkingen heeft met het Polisario vijandig gezinde Marokko en het kabinet- Sa Carneiro de Saharaanse be vrijdingsbeweging kort geleden nog kenmerkte als een terreuror ganisatie. De overeenkomst van de erkenning van de SADR werd gisteren in Algiers van Portugese zijde gete kend door de speciale afgevaar digde uit Lissabon, Luis Gontou- ra, en van de kant van het Polisa rio door Mansour Omar. Directe Argentinië Volgens diplomaten in La Paz heeft het militaire bewind van generaal Garcia Meza het buurland Argen tinië gevraagd om een lening van KABUL (AFP/AP) - De afgelopen dagen zijn in de Afghaanse hoofdstad Kabul verscheidene hoge functionarissen vermoord. De verantwoordelijkheid voor deze aanslagen is opgeëist door opstandelingen. Afgelopen zaterdagavond werd de president van de Afghaanse na tionale luchtvaartmaatschappij "Ariana', kolonel Nader, in zijn huis gedood. Maandag is de on derminister van onderwijs, Mo hammed wali Joesufi, vermoord. Woensdag werden de lijken ge vonden van drie hoge ambtena ren van het ministerie van on derwijs in woonwijken in het centrum van Kabul. De officiële Afghaanse pers maakte geen melding van de moorden. De bewaking op de straten is ver dubbeld. Op strategische punten in de hoofdstad is een nieuw type tank gesignaleerd dat het midden houdt tussen een gewone tank en een gepantserd voertuig. Identi- teitscotroles zijn opgevoerd. Zelfs taxichauffeurs moeten zich nu onderwerpen aan controles. VOLGENS GERUCHTEN IN Kabul zijn de opstandelingen een offensief begonnen in de hoofd stad wegens de opening van de Olympische Spelen, afgelopen zaterdag in Moskou. De Afghaanse regering heeft giste ren aangekondigd het leger aan zienlijk te versterken om het toe nemende gevaar in het land te kunnen bestrijden. De anti-communistische moslim rebellen maakten inmiddels be kend bij recente gevechten bijna 1000 Russische en Afghaanse soldaten te hebben gedood. De staatsradio in Kabul berichtte dat de regering van president Babrak Karmal plannen heeft aanleiding tot deze overeen komst is de vrijlating van de 14 Portugese vissers door het Poli sario, die op 4 juli door de Saha raanse bevrijdingsbeweging ge vangen werden genomen omdat zij werkzaam waren in de wate ren voor de Sahara. Deze viswa teren vallen sinds 28 februari 1976, het moment waarop Spanje officieel zijn kolonie Sahara zon der raadpleging van de bevolking overdeed aan Marokko en Maure- tanië, onder het beheer van Ma rokko. De vissers van het schip „Rio Vouga" zullen waarschijn lijk morgen naar Portugal terug keren. Europese waarnemers in Lissabon menen dat de erkenning van de SADR het gevolg is van de ge spannen binnenlandse politiek. Welingelichte bronnen in de Por tugese hoofdstad hebben giste ren beweerd dat de regering-Sa Caneiro met het oog op de presi dentiële en algemene verkiezin gen van dit najaar er alle belang bij heeft te kunnen zeggen de be vrijding van de 14 vissers te heb ben bewerkstelligd. Irak blijkt vriend van Chomeini te hebben MÜNCHEN - Olifant Anna uit de dierentuin in München krijgt een kroon aangemeten door tandarts Egon Graf. Het dier had een flink gat in haar linkerslagtand. Daar er gevaar bestond dat haar zenuwen zouden wprden aangetast, werd een 30 cm. lange, 800 gram wegende koperen kroon gefabriceerd. •k NEW YORK - Hassan Durrani, een Afghaanse balling, heeft giste ren in New York verteld dat de Sow- jet-Unie stamhoofden uit "rebel- lengebieden" in Afghanistan naar de Sow jet-Unie deporteert. voor de versterking van zijn mili taire troepen en de politie. Het doel van deze versterkingen is een beter antwoord te kunnen geven op het toenemende gevaar voor de veiligheid van ons land", aldus de radio. Er werden geen bijzonderheden gegeven over de versterkingen noch werd gezegd om welk "gevaar" het allemaal draait. Sinds de Sowjet-Unie in december met ongeveer 80.000 man Afgha nistan binnenviel deserteren steeds meer soldaten van het Af ghaanse leger die zich aansluiten bij de opstandelingen. Militaire deskundigen schatten dat de Afghaanse troepenmacht in twee jaar tijd is teruggelopen van 80.000 naar 35.000. (Van onze correspondent Harm Botje) ALEXANDRIE - Egypte heeft besloten de relaties met Israël voorlopig te blijven bevriezen. Volgens regeringskringen in Alexandrië werd dat be sluit vorige week geno men tijdens een speciale kabinetszitting in Sadats zomerhuis aan het strand in het Alexandrijnse vakantieoord Ma'ama- ra. In kringen rond het Egyptische staatshoofd werd gezegd dat het besluit vooral betrekking heeft op de bilaterale regeringscontac ten en dat de „humanitaire rela ties" onverlet blijven. Ook de uitnodiging van Sadat aan de Israëlische president Jithzak Navon naar Cairo te komen om het Egyptische parlement toe te spreken, blijft van kracht. De Is raëlische president, zo merkte men in Ma'amara op, is een verte genwoordiger van de Israëlische natie en niet, zoals premier Me- nachem Begin, de „voorman van een querulante minderheids groep in Israël, die tegen de vrede is gekant en waar Egypte geen boodschap aan heeft". Ook de au- tonomiebesprekingen worden niet door het besluit getroffen „om onze vrienden de Amerika nen niet voor het hoofd te sto ten", hoewel de Egyptische rege ring heeft laten doorschemeren die besprekingen voorlopig op het allerlaagste niveau te willen houden. Binnenkort beginnen in Egypte de zittingen van de economische commissie voor de Palestijnse autonomie, terwijl volgende maand de politieke commissie op ministersniveau vergadert. Er is grote kans dat Egypte om uitstel van die laatste bijeenkomst gaat vragen. Woordvoerders van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken in Cairo zeiden, dat het besluiten de betrekkin gen op mimimaal niveau te hou den, het gevolg is van de Egyp- tisch-Israëlische ruzie over Oost- Jeruzalem. Israël heeft het Arabische stadsdeel na de verovering in 1967, gean nexeerd en die annexatie deze week opnieuw in een wet vast gelegd. Egypte beschouwt Oost- Jeruzalem als een integraal on derdeel van de door Israël in 1967 bezette gebieden, hoewel Cairo niet ongenegen is het oostelijke stadsdeel in het kader van de Pa lestijnse autonomie een speciale status te geven. Kwaad De Egyptenaren zijn vooral kwaad over de plannen van premier Me- nachem Begin zijn kantoren naar het oostelijke standsdeel te ver plaatsen. Ze hebben de Israëli's laten weten dat in dat geval con tacten tussen de Israëlische pre mier en de Egyptische regering bijzonder moeilijk worden. „Dat is overigens geen specifiek Egyp- opgehangen Eis tegen Folkerts: LONDEN (Reuter) - Het dagblad Times in Londen heeft gisteren gemeld dat ajatollah Seyyed Mo hammed Bakir al-Sadr, geeste lijk leider van de Iraakse sji-iten, al meer dan vijf maanden geleden door de Iraakse autoriteiten als verrader en spion is geëxecu teerd. Sadr was nauw bevriend met de Iraanse leider ajatollah Chomei ni. Hij is begraven op de begraaf plaats Wadi Salam in de sji-iti- sche heilige stad Najaf, nadat hij in het openbaar was opgehangen, aldus de correspondent Robert Fisk, die dat van regeringsfunc tionarissen in Najaf heeft verno men. De bezorgdheid om het lot van Sadr leidde tot gestadige verslechte ring van de betrekkingen tussen Irak en Iran. tweemaal levenslang STUTTGART (DPA) - Tegen de Westduitse terrorist Knut Fol kerts, die in Nederland al tot twintig jaar was veroordeeld we gens moord op een politieman, is gisteren in Stuttgart tweemaal levenslang geëist wegens moord op de hoogste Westduitse open bare aanklager, Siegfried Bu- back. Uit de bewijsvoering is komen vast te staan dat de nu 28-jarige Fol kerts aan de voorbereiding en uitvoering van de moordaanslag "direct" heeft deelgenomen, zo verklaarde de officier van justitie in zijn requisitoir. Folkerts zou op 7 april 1977 de dodelijke schoten op Buback en zijn twee begelei ders hebben afgevuurd. tisch standpunt", zo voegde het Egyptische ministerie daaraan toe. „Onze ambassadeur in Den Haag liet weten dat de Neder landse regering een dergelijk standpunt huldigt en dat stand punt duidelijk aan de Arabische ambassadeurs in Den Haag heeft uiteengezet, toen die om over plaatsing van de Nederlandse ambassade vanuit West-Jeruza- lem naar Tel Aviv vroegen". „Het is uitgesloten dat wij officiële berichten vanuit Cairo naar Be gin in Oost-Jeruzalem gaan stu ren of onze ambassadeur in Tel Aviv naar dat nieuwe kantoor la ten gaan", zo voegde een andere hoge ambtenaar daaraan toe. „Duidelijke instructies daarover bestaan nog niet, maar ik per soonlijk zou dat soort brieven adresseren aan Begin, Jeruzalem, Jordanië, en dan kijken wat er gebeurt. Ik vrees overigens dat mijn superieuren dat niet zo op prijs zullen stellen". Sadat heeft inmiddels via zijn mi nister van informatie Mansour Hassan, de Egyptische hoofd redacties laten weten hun pers campagne tegen de Israëlische regeringspolitiek voort te zetten, mits premier Begin enigszins wordt ontzien. De Israëlische premier had zich die aanvallen zeer aangetrokken en via de Amerikaanse presidentskandi daat Anderson, op bezoek in Is raël en Egypte, Sadat gevraagd er een eind aan te maken en de zaak telefonisch te bespreken. Of dat telefonisch onderhoud inder daad plaatsvond, is niet bekend, maar de boodschap van Begin is onmiddellijk naar de Egyptische kranten doorgespeeld, tot vreug de van de polemische scribenten die er veel werk van hebben ge maakt. In Sadats lijfblad „October" werd het incident uitvoerig vermeld, vergezeld van een bijtend com mentaar op de handel en wandel van de Israëlische ambassadeur in Cairo, Eliazar Ben Eliahu. De opmerking van Eliazar bij zijn ambtsaanvaarding, de Egyptena ren de grondslagen van het zio nisme te gaan bijbrengen, is toen tertijd in Cairo bijzonder slecht gevallen en het ambassadeur sechtpaar zit al sinds de aan komst in Cairo met een groot aan tal onuitgepakte koffers op de tiende verdieping van een luxe hotel te kniezen. Ben Eliazar spoedde zich onlangs terug naar Tel Aviv (zeker om de onuitgepakte avondjurken van zijn vrouw te luchten, zoals Anis Manour columnist in „October" snerend opmerkte) om zich voor de Israëlische televisie te bekla gen. Zo heeft de ambassadeur nog steeds geen huis gevonden, omdat de huiseigenaren in de ambassadewijken van het Cairo- se stadscentrum niet willen ver huren en de Israëli's weigeren weggemoffeld te worden in het diplomatenghetto Maadi, zoals de Egyptenaren graag zouden zien. Geweigerd Mevrouw Nitza Ben Eliazar werd geweigerd bij inschrijving voor een seminar van de American University of Cairo, zogenaamd om veiligheidsredenen, terwijl haar zeer duidelijk werd gemaakt niet te hoeven rekenen op een lidmaatschap van de prestigieuze Gezira sportclub op het diploma- teneiland Zamalek „omdat de overgrote meerderheid der leden zich daartegen verzet". Hunnerzijds hebben nog geen 300 Egyptenaren Israël bezocht, om dat de speciale paspoorten daar voor door de Egyptische autori teiten uitgereikt, slechts in het ui terste geval worden verstrekt en de Egyptische geheime dienst uitvoerig bij de aanvragers langs gaat om hun motieven te onder zoeken. De enige economische transactie tot nu toe tussen Egypte en Israël betreft de aflevering van een zen ding diepvrieskippen die, zo verluidt, tot pakjes soep zullen worden vermalen om een boycot van het Egyptische publiek te voorkomen. De bevriezing van de bestaande contacten, of beter ge zegd het handhaven van de „nul- plus-lijn" is dus eerder een be stendiging van de huidige situa tie dan een werkelijk ingrijpende politieke beslissing. En zonder werkelijke doorbraak rond de au tonomie en Jeruzalem zal dat wel zo blijven voorlopig. De niet on machtige Egyptische publieke opinie staat daar borg voor. JERUZALEM (UPI) - De tweede Palestijnse gevangene in twee dagen in gisteren bezweken op de twaalfde dag van een hongersta king door tientallen gedetineer den, die daarmee protesteren te gen de omstandigheden in een nieuwe Israëlische gevangenis. De regering heeft een commissie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Minister van binnenlandse zaken Josef Burg, die onder meer voor de gevangenissen verantwoor delijk is, zei dat de uit drie perso nen bestaande commissie ook de klachten van de 74 gedetineerden zal onderzoeken, die in de Nafha- gevangenis in het zuiden van de Negev-woestijn in hongersta king gingen. De gevangenen begonnen elf dagen geleden voedsel te weigeren. De radio van de Israëlische strijd krachten meldde gisteren dat 26 gevangenen die laler naar een ge vangenis in Centraal Israël waren overgebracht inmiddels hun hongerstaking hebben beëin digd. Gevangenisautoriteiten zeiden dat de 28-jarige Rassam Mohammed Halawa, afkomstig uit de bezette strook van Gaza, vermoedelijk aan longontsteking overleed als gevolg van de gedwongen toe diening van voedsel. Twee dagen eerder was een andere gevange ne, Mohammed Shahada Ja'Afri, onder soortgelijke omstandighe den bezweken. Een derde gede tineerde, Ishak Maragha, was met longklachten in een ziekenhuis opgenomen, maar zijn toestand werd goed genoemd. Ongeveer vijftig man van de Israë lische oproerpolitie heeft giste ren post gevat voor het gebouw van het internationale Rode Kruis in Oost-Jeruzalem, waar verwanten van de gevangenen een vreedzame bezetting hielden. Er deden zich geen geweldda digheden voor. Een van de bezet ters verklaarde dat de groep van plan is in het gebouw te blijven tot de Nafha-gevangenis wordt gesloten. "Zij (de gedetineerden) horen in een gevangenis, niet in een begraafplaats", zei deze. Een advocaat van een aantal ge vangenen, verklaarde van de hongerstakers gehoord te heb ben dat zij waren geslagen door de Israëlische gevangenisbe waarders, die hen wilden dwin gen te eten. De gevangenen had den erin toegestemd een glas melk per dag tot zich te nemen. De advocaat. Lea Tsemal, zei dat de bewakers pijpen in de neuzen en kelen van de voedsel weigerende mannen hadden geduwd en daardoor zout water in hun maag hadden gepompt. "Het leek wel of ze water van de Dode Zee moesten drinken", had een van hen gezegd

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9