Marokkanen toch uitgewezen ZOMER INRUIL AKTIE Emmeloord in verzet tegen kerncentrales "Dokters moeten patiënten meer vertellen" Politie Zeeland neemt partij hasj in beslag Aanpak huursubsidie en huurgewenning Kapitein en stuurman supertanker in arrest SUBARU imiJDAG 25 JULI 1980 WOLLE (GPD) - Wanneer de re gering ernst maakt met haar plannen in de Noordoostpolder een of misschien zelfs twee kern centrales te bouwen, kan zij re kenen op een breed front van polderbewoners die nu al de oorlog hebben verklaard aan nucleaire activiteiten in 'hun land'. 'oen gisteravond de bezetters van de Emmeloordse watertoren na een bezetting van bijna 60 uur weer terug waren op polderni- I veau, losten tijdens een inder- I haast belegde manifestatie verte- I genwoordigers van de verschil lende belangengroepen de eerste schoten voor de boeg. Op het zelfde moment nam de gemeen teraad van de Noordoostpolder als één man een verklaring over waarin de bouw van de kerncen trale wordt afgewezen. „We hebben in 1977 al bezwaren van planologische aard laten ho- j ren en nu zelfs de regering toe- I geeft dat een kerncentrale nooit van alle risico's kan worden ont- I bloot, zullen we ons ook om vei- I ligheidsredenen verzetten tegen de bouw van dit soort energiefa- brieken, aldus de door bijna alle I raadsleden onderschreven ver- klaring. iTijdens de manifestatie waren het BINNENLAND Noordoostpolder wijst plannen kabinet af vooral de boeren die van zich af beten. De uit het polderdorp Espel afkomstige landbouwer Gerhard Koolhaas verzekerde de paar honderd bezoekers van de bijeenkomst dat „wanneer de centrales er echt dreigen te ko men het verzet van de boeren fel zal zijn. We zullen niet onderdoen voor de actievoerders in het Duit se Gorleben", aldus de boer met een verwijzing naar de in dit Duitse dorp meermalen opge laaide hevige strijd tegen de bouw van een opwerkingsfa briek. Volgens Koolhaas maken zijn vak broeders zich vooral zorgen over de toekomst van hun bedrijven. „Als hier zo'n centrale komt, dan zal er altijd sprake zijn van een lichte graad van radio-activiteit in onze gewassen. En wie koopt onze produkten dan nog?" vroeg hij zich af. „Wat blijft er dan nog over van de goede naam die onze polderlandbouw zich in binnen- en buitenland heeft Met de bezetters van de toren en de leden van de beweging Zuinig Op de Noordoostpolder (ZON) ha merde ook Gerhard Koolhaas op alternatieven. „Ook wij boeren kunnen zorgen voor energie", zei hij. „Wij kunnen biogas produce ren en windenergie. Waarom maakt men daar geen ernst mee?" De Emmeloorder huisarts H. Wij nen joeg zijn plaatsgenoten de schrik flink op het lijf door verbloemd toespelingen te ken op het verband tussen kern centrales en het aantal kankerpa tiënten in een gebied. Zo'n trale verhoogt volgens de huis arts het risico op kanker. „En dan heb ik het alleen nog maar over het normale verloop in zo'n cen trale. Wanneer zo'n centrale door ernstige storingen wordt getrof fen, wordt het helemaal ver schrikkelijk. Maar ze zijn in Den Haag Harrisburg zeker al verge ten", aldus Wijnen. De actie van de beweging ZON, inclusief de bezetting, heeft de bevolking van de polder kenne lijk gemobiliseerd. De beweging zag haar aanhang in twee dagen verdrievoudigd. In een kraam van de ZON, aan de voet van de toren, werden ongeveer 1500 handtekeningen verzameld van tegenstanders van kernenergie. „Het gaat er nu om dat we tot 1983, wanneer het definitieve be sluit moet vallen over de centra les, doorgaan met onze acties aldus de ZON. Leden van de groep vrezen dat als in Den Haag onverhoopt toch ja wordt gezegd tegen de centrale, de boeren in de getroffen gebie den met geld en goede woorden zullen worden overgehaald om naar elders te vertrekken. In de Noordoostpolder zal dat allemaal nog wat gemakkelijker gaan om dat het gros der bedrijven wordt gepacht van de staat en de do- De tegenstanders van kernenergie hebben, net als de boeren, meer acties in het vooruizicht gesteld. „De regering moet weten dat zij niet zomaar over onze hoofden heen allerlei beslissingen kan nemen", aldus de ZON. De actie groep heeft onder druk van haar succes van de afgelopen dagen haar naam veranderd. Het is niet langer „Zuinig Op de Noordoost polder" „Noem onze groep maar „Zuinig Op Nederland", aldus de actievoerders. BRESKENS (GPD) - Een legertje van 20 politiemensen heeft, geas sisteerd door een helikopter, gis terochtend vroeg in de vissersha ven te Breskens 3188 kilo hasj in beslag genomen. Vier mannen die bezig waren het spul over te laden van de Belgische kotter Christiana in een Volkswagen busje werden gearresteerd. On der hen zijn twee leeuwendor pers van 57 en 24 jaar en twee in woners uit Terneuzen (39 en 37. In de loop van gisterochtend werd in verband met de smokkel nog een 32-jarige Terneuzenaar aangehouden. Met deze drie kwartier durende bliksemactie heeft de politie een enkele maan den durend onderzoek naar de invoer van verdovende middelen via de haven van Breskens afge sloten. Ongeveer een kwartier na midder nacht werd de doodstille vissers haven van Breskens opgeschrikt door het lawaai van een rondcir kelende helikopter. De politie had de haven hermetisch afgeslo- DEN HAAG (GPD) - Zeven van de elf Marokkaanse illega len die vorige week in het Zeeuwse Aardenburg zijn op gepakt, zijn gisteren uitgewezen. De overige vier worden ons land uitgezet, zodra zij de benodigde reisdocumenten hebben. I Al vorige week gaf staatssecretaris j Haars (justitie) opdracht de ille- galen uit te wijzen. Dat werd toen op het laatste moment tegenge- houden. De staatssecretaris be loofde de Tweede-Kamerleden Van Thijn (PvdA) en Waltmans (PPR) namelijk, dat zij eerst zou praten met een aantal maat- I schappelijke groeperingen die zich het lot van de illegalen heb- ben aangetrokken. De besprekingen rnet de vakbon den, de Raad van Kerken en het j Landelijk Actiecomité Wet Ar- beid Buitenlandse Werknemers hebben, aldus een persbericht I van het ministerie van justitie, j geen aanleiding gegeven om de uitzetting van de illegalen verder I op te schorten. I Met name, zo stelt het ministerie, is i geen meningsverschil gebleken over de vraag of de elf Aarden- burse illegalen in een uitzonde ringspositie kunnen worden ge bracht ten opzichte van andere illegaal in ons land verblijvende „Die conclusie is juist", aldus se cretaris prof. dr. H. Fiolet van de Raad van Kerken. „Inderdaad vormen zij geen uitzonderlijke groep, maar dat wil niet zeggen dat wij het met de uitwijzing eens zijn. Wij hebben in het gesprek met de staatssecretaris wel ge zegd dat deze groep het gezicht vormen van het illegalen- probleem". Fiolet noemt de illegale werkne mers „de slachtoffers van het feit dat het lucratief is voor hen om hier te komen. Als de werkgevers die de illegalen in dienst nemen, niet worden aangepakt, duurt het onrecht voort". De secretaris van de Raad van Ker ken noemt het bovendien onjuist dat er op dit moment mensen worden uitgewezen terwijl een toegezegd overleg tussen de be trokken maatschappelijke groe pen, premier Van Agt en de mi nisters van justitie en sociale za ken over het illegalenprobleem, nog moet worden gevoerd. Fiolet verwacht niet dat met de uitwijzing van de elf een steen aan het rollen is gebracht, en dat nu snel meer uitwijzingen zullen volgen. „Bij deze elf is geen spra ke geweest van een razzia, maar van een gewone opsporing waar bij een veel grotere groep werd ontdekt, dan men aanvankelijk dacht". Hij „hoopt en verwacht" dat de reactie zoals de Raad van Kerken die tot dusver heeft gegeven, in de komende maanden zal leiden tot een terughoudender optreden van de politie. Een woordvoerder van het Lande lijk Actiecomité Buitenlandse werknemers gisteren reageerde met verontwaardiging op het be richt over de uitwijzing. Dit ac tiecomité wil bevorderen dat er een regeling komt waarbij ille galen het recht krijgen in ons land te blijven, als ze kunnen aan tonen vóór 1 november vorig jaar (op dat moment trad de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers in werking) in ons land te hebben gewerkt. „De mensen die nu worden uitge wezen, zijn de dupe van de werk gevers. Sommigen van hen heb ben zes tot acht jaar hier ge werkt", aldus deze woordvoer der. Hij benadrukte dat het actie comité niet wil dat de grenzen voor alle buitenlandse werkne mers worden opengesteld. Het landelijk actiecomité, vakbon den en de Raad van Kerken zul len op zo'n kort mogelijke ter mijn met elkaar praten over de te volgen strategie. Voorlopig uit gangspunt is, dat men via druk op het parlement zal trachten een regularisatie te bewerkstellingen voor de buitenlandse werkne mers die kunnen aantonen dat ze in ons land hebben gewerkt voor de inwerktreding van de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers. i deel van de hasj-vangst van 3188 kilogram c Vrouwen tot prostitutie gedwongen AMSTERDAM (ANP) - Bij een routinecontrole in een beslo ten sexhuis op de Nicolaas Witsenkade heeft de Amster damse zedenpolitie drie Fi lippijnse vrouwen aangetrof fen, die werden gedwongen tot prostitutie. Dit heeft een woordvoerder van de zeden politie gisteren meegedeeld. De vrouwen waren door be middeling van een 42-jarige Amerikaan naar Nederland gekomen. Hun was verteld dat zij als serveersters te werk zouden worden gesteld, zij werden in Amsterdam echter opgevangen door een 38-jari- ge bordeelhouder, die hen dwong in zijn sexhuis te gaan werken. De Amerikaan hield de paspoorten van de vrou wen, om te voorkomen dat zij zouden vluchten. De Amerikaan wordt ervan verdacht over de hele wereld te bemiddelen bij het onder brengen van vrouwen in bor delen. Hij is gearresteerd op beschuldiging van vrouwen handel. Ook de eigenaar van het sexhuis is aangehouden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) komt met maatregelen die ertoe moeten leiden dat de individuele huursubsidie en de huurgewen- ningsbijdrage beter op elkaar worden afgestemd. Daarmee moet worden voorkomen dat ten onrechte te lage subsidies wor den verstrekt. Dat antwoordt de bewindsman op vragen van het CDA-Tweede- Kamerlid Dijkman. Omdat de huurgewenningsbijdrage nu wordt vastgesteld op basis van het verschil tussen de oude en de nieuwe huur, verminderd met de individuele huursubsidie, komt het voor dat iemand met een laag inkomen - en dus een hoge huur subsidie - een lagere huurge wenningsbijdrage krijgt dan ie mand met een hoger inko- Brokx erkent dat deze ongelijkheid er is. Eerder is al geprobeerd de bijdrage te berekenen over het bruto-huurprijsverschil, dus zonder rekening te houden met de individuele huursubsidie. Maar dat leidde er toe dat de be trokkenen vaak weer zelf hogere huurlasten moesten gaan dra gen. Ook het scheppen van de moge lijkheid om de huurgewennings bijdrage tussentijds te herzien - nu gebeurt dat eens in de vijfjaar - zal volgens Brokx weinig effect hebben. De staatssecretaris gaat nu werken aan nieuwe maatre gelen die de ongelijkheid per 1 juli 1981 moeten wegnemen. Meer kans op hart- en vaat ziekten bij jongeren DEN HAAG (ANP) - De voe- dings- en rookgewoonten van 15- en 16-jarigen in Neder land leiden wellicht tot een grotere kans op hart- en vaat ziekten in de toekomst. Nader onderzoek is dringend ge wenst. Tot deze conclusie kwamen TNO-onderzoekers op grond van een uitgebreid onderzoek naar de voedings toestand van deze leeftijds groep. Dit is gisteren door TNO bekendgemaakt. Uit het onderzoek bleek dat zo'n tien procent van alle on derzochte jongeren te dik is. Dit overgewicht bleek meer voor te komen bij meisjes uit het beroepsonderwijs dan bij meisjes uit het algemeen vormend onderwijs. De cho lesterolgehalten van het bloed waren zowel bij jon gens als bij meisjes gemid deld hoog. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat ongeveer 30 procent van de jongeren zegt regelmatig alcohol te gebrui ken. Gezien het toenemend alcoholgebruik is deze ge woontevorming verontrus tend te noemen, aldus TNO. Ondernemers willen hulp strandtenten DEN HAAG (ANP) - Het Konink- lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) heeft gisteren in een telegram aan de minister I van economische zaken, Van Aardenne, sympathie betuigt met gedupeerde strandexploi- tanten in Kijkduin en Scheve- ningen. Het KNOV heeft de minister drin gend verzocht de ernstig gedu peerde strandexploitanten spoe dig financiële hulp te bieden. Het KNOV staat echter de suggesties die de strandexploitanten gis termorgen aan de minister ken baar hebben gemaakt. De organi satie verwacht dat bij nog langer uitblijven van financiële tege- I moetkomingen zeker de helft van de strandexploitanten failliet zal gaan. ROTTERDAM (ANP) - De kapitein en de eerste stuurman van de su pertanker "Energy Concentra tion" zijn gisteren door de Rot terdamse politie gearresteerd. Zij worden ervan verdacht schul dig te zijn aan het ongeluk waar bij de tanker dinsdagochtend bij het lossen in de zevende petro leumhaven in de Europoort knapte. Uit een eerste onderzoek van de rivierpolitie bleek dinsdag al dat het ongeluk vermoedelijk te wijten is aan fouten die de be manning bij het lossen heeft ge maakt. De 37-jarige kapitein uit Hongkong en de eerste stuurman (51) uit Taiwan, zullen door de politie worden verhoord. Als hieruit blijkt dat zij voor de "bijna ramp" met de tanker verantwoordelijk kunnen worden gesteld, zal de of ficier van justitie tot vervolging overgaan. Zij kunnen dan een ge vangenisstraf van zes maanden of een geldboete van 600 gulden krijgen. Op het allerlaatste moment is giste ren in Rotterdam besloten de ge knakte tanker "Energy Concen tration' nog niet te lossen. Eige naar en verzekering wilden een Engels bergingsinstituut nog be rekeningen laten maken voor het lossen van de ruwe olie uit de su pertanker. Smit-Internationale, die de berging op zich neemt, had aan de hand van eigen sterkte berekeningen gistermiddag al aan de slag willen gaan, nu wordt het vrijdag, aldus een woord voerder van Smit gistermiddag. Stroomverbruik zal minder snel groeien Het bergingsbedrijf heeft zich neergelegd bij deze extra con trole. 'We wilden echter het liefst dit karwei zo snel mogelijk kla ren'. De pompen, slangen en an dere benodigdheden lagen al klaar. Het zal volgens Smit dan nog minstens vier dagen duren alvorens de supertanker geheel ten. Door het plotselinge schijn- werperlicht werden de vier man nen, die van de naar later bleek 3188 kilo hasj er al zo'n 700 in het busje hadden geladen, volkomen verrast. Zowel op de wal als op het water stonden mensen van een speciaal geformeerde aan- houdingsploeg klaar om het vier tal te overmeesteren. Helemaal zonder problemen ging dat niet drie van de vier spron gen direct overboord, maar kon den al snel worden opgevist. Ze werden aanvankelijk naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Oostburg overgebracht en zijn in de loop van gisteren naar de andere kant van de Westerschel- de gebracht voor verder verhoor. Maandag worden ze voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. Tijdens eert persbijeenkomst, gis termiddag in het districtsburea u van de rijkspolitie in Middelburg, konden politie-ambtenaren geen diepgaande informatie verstrek ken over de hasjvondst. Wel zei den zij dat de in blikken en pak ken verpakte hasj van goede tot zeer goede kwaliteit is. De kotter, afkomstig uit het Belgische Doel. had al langer Breskens als thuis haven. De politie vermoedde al geruime tijd dat via de haven van Bres kens hasj werd aangevoerd en dat de kotter Christiana daarbij een rol speelde. Toen er eenmaal ze kerheid was dat er een forse partij aan boord was, werd besloten toe te slaan. Een groot aantal func tionarissen van gemeente-en rijkspolitie alsmede de douane en de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) in Den Haag wa ren bij de actie betrokken. De of ficier van justitie mr. Besier was ter plekke. Mr. Besier zei gistermiddag dat de maximumstraf voor het invoeren van verdovende middelen - over treding van artikel 3 van de Opiumwet - vier jaar gevangenis is met een geldboete van 50.000 gulden. ADVERTENTIE Al eens aan 'n SUBARU dealer gevraagd wat u voor uw huidige auto terugkrijgt bi) inruil? Niet tegeloven! Niet te geloven ook de zuinigheid het lichtgewicht (wegenbelasting!) en de zeer japans vernuft, gjp. Informeer bij de Hr"" dichtstbijzijnde dealer Subaru - Nederland 023-290045 Staatssecretaris Veder-Smit: UTRECHT - Het vierdaags congres van Jehova's getuigen 'Goddelijke Liefde' is gisteren in de Julianahal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex gestart. Net als bij het aan aantal weken geleden in Leiden gehouden congres was ook nu de organisatie perfectbinnen één uur kregen alle 9800 deelnemers een complete warme maaltijd voor hun neus. ARNHEM (ANP) - De kende elektriciteits produktie- bedrijven SEP in Arnhem ver wachten dat het stroomverbruik in de komende tien jaar bedui dend minder zal stijgen dan in de jaren zeventig. In het elektrici teitsplan 1985-1986, dat gisteren is gepresenteerd, wordt rekening gehouden met een totale stijging van een stroomverbruik van 3,2 procent. De SEP verwacht dat de vraag naar stroom van het openbare net vooral zal afnemen omdat steeds meer bedrijven overgaan tot zelf opwekking van elektriciteit. Ook de acties tot energiebesparing zullen in de jaren tachtig leiden tot een lager stroomverbruik. De derde reden dat de SEP denkt dat de stijgende lijn in de toe komst gaat buigen, is een ver wachte teruggang in de econo mie. HILVERSUM (ANP) - Er zullen wettelijke richtlijnen moeten komen, die een betere informatie aan patiënten over hun ziekte waarborgen. Dit zei staatssecre taris Veder-Smit van volksge zondheid gisteren in een ra diouitzending van de AVRO. De staatssecretaris denkt daarbij vooral aan inzage geven in de dossiers die van de patiënten zijn aangelegd en het moeten geven van inlichtingen over ingrepen die de patiënt heeft ondergaan. Eén van de meest gehoorde klachten is, dat er nogal wat schort aan de informatie die de patiënten krijgen van medici en verpleegkundigen. Volgens de staatssecretaris zijn de patiënten vooral geïnteresseerd in informa- tie over diagnose, behande lingsmogelijkheden met even tuele bijwerkingen en risico's, de prognose en de financiële kant van opname en behandeling. Daarbij is een positieve instelling van zowel patiënt als hulpverle ner van het grootste belang, aldus Veder-Smit. In conflictsituaties zou de staatsse cretaris het liefste zien dat patiën tenverenigingen zich belasten met hulp aan de patiënten en hem of haar de weg wijzen naar be paalde instanties. Voor de psy chiatrische inrichtingen wil Ve der-Smit haast maken met de aanstelling van vertrouwensper sonen, die in sommige inrichtin gen nu al bijwijze van experiment werkzaam zijn. Deze vertrou wenspersonen kunnen de patient helpen bij het geven van inlich tingen, het bespreken van klach ten eji het eventueel voeren van een proces of het wijzen van de weg naar justitie. Dergelijke ver trouwenspersonen genieten de voorkeur boven het aanstellen van speciale deskundigen bij rechtbanken, aldus de staatsse cretaris. Vernieuwing goedkope huizen kost te veel DEN HAAG (ANP) - Minister Beelaerts van Blokland ziet geen kans het programma van te ver nieuwen woningwetwoningen uit te breiden. Alleen al vanwege de te verstrekken jaarlijkse bij dragen zijn de gevolgen voor de begroting onaanvaardbaar. Ge zien dc beperkte budgettaire ruimte kan verhoging van de be treffende begrotingspost op het ogenblik dan ook niet plaats vin den. De minister van volkshuisvesting heeft dit gisteren laten weten aan de PvdA-kamerleden Duinkeren Salomons die hadden gevraagd het aantal te vernieuwen wo ningwetwoningen in overeen stemming te brengen met de uit het onderzoek van onder andere de nationale woningraad geble ken behoefte.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7