Geen vergunning voor flat Gastkolom Anderhalf jaar geëist tegen de bijrijder Werken centrum wèl op elkaar afgestemd" Leidse stadsrubriek O VRIJDAG 25 JULI 1980 Gefingeerde overval op geldtransportauto (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN/WASSE- NAAR - Anderhalfjaar gevange nisstraf. Dat eiste officier van j us- titie mr. Van Eldijk gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de 40-ja- rige Hagenaar W. H. Hij was bij rijder op een geldtransportauto van Van Gend en Loos, die op 6 maart van dit jaar doelwit was van een gefingeerde overval. Gefingeerd, want zowel chauffeur als bijrijder wist dat de „overval" zou worden gepleegd. De chauf feur, de 48-jarige Hagenaar Philip van L., hoorde vorige week vier jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en een van de overvallers, de 34-jarige Fransman Paul C. zes jaar. Twee andere overvallers zijn mét de buit spoorloos. De geëns ceneerde overval, die op een stil laantje vlakbij de grote weg tus sen Wassenaar en Leiden werd gepleegd, leverde een bedrag van bijna een miljoen gulden op. De rol van de bijrijder was betrek kelijk bescheiden. Hij zei giste ren zelf pas op de dag van de overval door de chauffeur op de hoogte van de plannen te zijn ge steld. Zowel de officier van justi tie, als de president van de recht bank, mr. Van Goethem, twijfelt daaraan, maar zij kunnen het te gendeel niet bewijzen. H. zei Van L. al een paar keer over een mo gelijke overval te hebben horen praten, maar beweerde diens verhalen steeds als „bluf' te be schouwen. Toen de overval wer kelijkheid bleek te worden, voel de de bijrijder zich „overrom peld". Waarom hij niettemin niet met zijn voet een simpele duw op de alarmknop had gegeven op een moment dat de deuren van de geldtransportauto nog gesloten waren, kon de bijrijder gisteren niet verklaren. „Ik heb er geen uitleg voor". Mr. Van Goethem: „U zat in het complot." H.: „Nee, dat, zat ik niet". Reden van de twijfel van de recht bank is dat de overval is „ge pleegd" door professionele Fran se misdadigers die het risico van een niet meewerkende bijrijder niet zouden nemen. Mr. Spong, raadsman van H. concludeerde dat de „overvallers" eenvoudig weg een grote fout hadden ge maakt. Dat H. niet op de alarmk nop had gedrukt, was volgens de raadsman te wijten aan „gebrek aan tijd om na te denken, om zich de gevolgen goed te realise ren". Mr. Spong drong aan op een milde re straf. Zijn cliënt is nooit eerder met justitie in aanraking geweest. Inmiddels is H. bij Van Gend en Loos (waar hij op het moment van de overval een half jaar in dienst was) ontslagen en heeft nu uitzicht op een baan als glazen wasser. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. T>5 LEIDEN - Het college van burgemeester en wethouders meent dat de verschillende werkzaamheden die in de Leidse binnenstad worden uit gevoerd zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Het gemeentebestuur heeft dit geantwoord op vragen van de CDA-raads- leden Van Dee en Van Zijp. De CDA-raadsleden wilde ook van het college weten of men het eens is met de stelling dat de Leidse binnenstad wordt gemeden vanwege de grote verkeersproblemen waardoor onher stelbare schade wordt aangericht aan het het economisch klimaat in Leiden. B en W menen dat juist steeds meer begrip ontstaat voor de diverse werkzaamheden die in de binnenstad worden uitgevoerd en voor het daaruit voortvloeiende ongemak. Door <!rs. J.P. \an der Reyden secretaris Verbond van de Nederlandse' Groothandel LEIDEN - De (standplaatsen) nood on der woonwagenbewoners is nog steeds hoog. "illegale" woonwagens her en der verspreid over de stad bewijzen dat het officiële centrum aan het Trekvaart- plein nog steeds overvol is. Al enige tijd wordt de parkeerplaats van zwembad De Vliet (foto) als standplaats gebruikt. Ook bij molen De Valk zijn deze week tijdelijk woonwagens neergestreken. Voorschotense tegen gemeente Leiden in beroep Vakantie (1) In clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt maan dagmiddag een film ge draaid van twee uur tot half vier. De filmvoorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot dertien jaarde toe gang bedraagt twee gulden vijftig. Vakantie (2) Bij clubhuis 't Spoorte staat maandag een bustocht naar de Linnaeushof op stapel. Vertrektijd tien uur; kosten tien gulden. Het verzamel punt is bij het clubhuis aan de Bernhardka.de Vakantie (3) De vakantie-aktiviteiten van het Leids Volkshuis beginnen maandag. Het spits wordt dan afgebeten met de verto ning van tekenfilms van tien tot twaalf uur. Het Volkshuis is aan de Apothekersdijk 33. Wandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) houdt zondag een ongeveer ander halfuur durende wandeling Doel van de wandeling is de Hortus Botanicus achter het Academiegebouw, Rapen burg 73. Men kan 's ochtens om tien uur beginnen, mits men van te voren heeft opgegeven bij de Hortus Botanicus (tele foon 148333, toestel 6684). Vakantie (4) Ook buurtcentrum ''Op Eigen Wieken" in de Merenwijk heeft allerlei vakantie-aktivi teiten georganiseerd. Zo wor den er maandag diverse spelletjes in en om de grote zaal van het buurthuis ge houden. De spelletjes zijn be doeld voor kinderen van vier tot zeven jaar. 's Middags wordt de film 'Het koninkrijk in de wolken", een sprookje voor alle leeftijden, gedraaid van twee tot vier uur. Het buurthuis staat aan het Val kenpad 2. Vakantie (5) Buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat heeft wederom een reeks aktivitci- ten in petto.Maandag kunnen kinderen van vier tot twaalf jaar trekpoppen maken. Vanaf twee uur kunnen ze in het buurthuis terecht. LEIDEN - Het Leidse colle ge van burgemeester en wethouders hebben ge weigerd om een inwoon ster van Voorschoten, me vrouw H. A. Sanders, toe stemming te geven om in een flat aan de Apollolaan te wonen. Mevrouw Sanders heeft de flat in oktober 1978 gekocht nadat zij gescheiden was. Zij woonde en werkt in Voorschoten en is dus niet economisch gebonden aan Leiden. Volgens het gemeente bestuur bedroeg de koopsom van de flat aan de Apollolaan 170.000 gulden en heeft mevrouw San ders een woonvergunning nodig om de flat te kunnen betrekken. Mevrouw Sanders daarentegen meent dat de prijs 200.000 gulden heeft bedragen. Dat is van belang omdat volgens de huisvestings normen van 1978 woningen vanaf twee ton in de vrije sector vielen. In dat geval is geen woonvergun ning vereist. Volgens B en W maakt mevrouw Sanders een vergissing door 30.000 gulden, die is besteed aan de aankoop van een luxe keuken, vernieuwing van de badkamer en aan de bouw van een tweede toi let, bij de koopsom op te tellen. De werkelijke koopprijs heeft volgens het gemeentebestuur (en volgens Bureau Huisvesting) niet 200.000 maar 170.000 gulden be dragen. Aangezien mevrouw Sanders geen Leids ingezetene is en niet economisch gebonden krijgt zij geen toestemming om in de flat te gaan wonen. Mevrouw Sanders is tegen het be sluit van B en W in beroep gegaan bij de Raad van State. De kwestie kwam daar gisteren aan de orde. Volgens de advocaat van me vrouw Sanders, mr. Sj. Tadema, zijn de verbeteringen aan de wo ning uitgevoerd in opdracht van de vorige eigenaar en zijn de kos ten (30.000 gulden) door hem in de koopprijs verwerkt. Mr. Ta dema betoogde dat er geen spra ke was van opzet om de prijs van de woning over de koopprijs grens heen te tillen. De heer Memelink, die namens het gemeentelijk Bureau Huisves ting het woord voerde, meent dat de extra kosten, voor verbetering van de woning en de over drachtskosten, buiten beschou wing moeten worden gelaten. Volgens de gemeente zou men anders een groot aantal wonin gen in Leiden over de koopprijs grens heen kunnen tillen. De heer Memelink noemde dat, gezien de grote woningnood in Leiden, niet verantwoord. De "kale" koop prijs heeft volgens de gemeente 170.000 gulden bedragen. De Raad van State doet op 5 sep tember uitspraak. Waarom wordt de inslag van de bliksem wel als overmacht voor mijn bedrijf aangeduid en wordt de schade daardoor veroorzaakt door de verzekering gedekt, maar niet de schade ontstaan door de vestiging van een machtsconcen- tratieblok naast mijn deur, ter wijl beide toch voor mij even on beheersbaar zijn. De opgaande zon, Herman Heyer- Economen opgeleid in de jaren vijf tig hebben geleerd ervan uit te gaan dat het economisch leven zich in golfbewegingen ontwik kelt, een slag naar boven,een om slagpunt en dan weer een slag naar beneden. Jongere economen willen daarvan niets weten. Zij zijn gewend te denken in termen van groei, be heersbaarheid van het econo misch leven, planning van pro- duktie en consumptie. Golfbewegingen erkennen betekent huns inziens dat men lijdzaam van buiten korhende invloeden, zoals droogten (die misoogsten veroorzaken), ondergaat en ge moedsgesteldheden (als pessi misme en optimisme) als bepa lende factoren aanvaardtDat is, zo menen zijn, onaanvaardbaar, onvolwassen economisch denken. door René van der Velden Jaap Visser Niets staat de verbouwing tot 12 wooneenheden voor stu- dentenstellen meer in de weg. Een ander voorbeeld vormen de gemeentepanden aan de Hooglandse Kerkgracht 6 en 6a, op de hoek van de Kop- penhinksteeg. Deze monu menten hebben nauwelijks meer een dak. Met de extra subsidie en de monumenten subsidie kan spoedig een be gin gemaakt worden om deze panden op te knappen voor werkende jongeren. Aan de vervallen panden aan de Herensteeg 20, 22 en 24 kan ook snel na de vakantie wor den begonnen. Ook voor deze "beeldbepalende" panden is behalve de extra-subsidie de monumentensubsidie bin nengehaald. Deze panden gaan plaats bieden aan zes studentenstellen. Gulden Vlies Prettig is natuurlijk ook dat twee grote gemeentepanden aan de Breestraat 24 en aan de Breestraat 125 ("Het Gulden Vlies") eindelijk verbouwd en gebruikt gaan worden. De honden van de Bouvier Be waking van Ed van Tol waren tot voor kort de enige gebrui kers van de panden. Breestraat 24 zal voorlopig ge bruikt worden voor de op vang van studenten die van wege de flink gesubsidieerde verbouwingen hun huis tij delijk uit moeten. Wat de de finitieve bestemming van Breestraat 24 gaat worden is nog onbekend. De vestiging van de studentenvereniging SSR in het pand stootte des tijds op grote bezwaren van de buurt die overlast vreesde. De buurt heeft blijkbaar het voorbeeld van Minerva, een stukje verderop in de Bree straat, voor ogen gestaan. Breestraat 24 vormt een geheel met het pand Boommarkt 6. Waar eens Gemeentewerken zat aan de Boommarkt kun nen na de verbouwing 24 werkende jongeren wonen. Voor het andere leegstaande gemeentepand aan de Bree straat, het voormalige restau rant "Het Gulden Vlies", is vorige week de monumen tensubsidie binnengekomen. Meteen na de bouwvak kan de eerste fase beginnen: een casco-restauratie. De gedach ten voor het gebruik van het pand na de restauratie gaan nog steeds in de richting van een vergadercentrum als al ternatief voor het stadhuis. Ketelhuis Elk ogenblik verwacht de ge meente de monumentensub sidie voor het zogenaamde "Ketelhuis" aan de Oude Vest (de voormalige pastorie bij het Overdekte-terrein) bin nen te krijgen. Als de subsidie niet snel af zou komen stort het monument in elkaar, aan getast door vernieling en brandstichting. Er komen tien wooneenheden in voor een- en tweepersoonshuis houdens. Direct na de bouwvakvakantie gaat de verbouwing van pan den in Noord ook van start voor de Marokkanen die sinds augustus de Mor- spoortkazerne bezetten. Aan de Molenstraat, Prins Hen drikstraat en de Prins Frcde- rikstraat verrijzen vijftien wooneenheden voor de Ma rokkanen Al met al een heel stukje werk gelegenheid in de bouwvak na "de bouwvak". De "beeldbepalende" panden aan de Herensteeg 20 tot en met 24 worden dank zij de binnengehaalde rijkssubsidie zeer binnenkort verbouwd voor studenten. Na de bouwvak Net van vakantie terug en weer volop aan de slag. Als alles meezit kunnen de bouwvak kers er na de vakantie volop tegenaan om panden te ver bouwen voor werkende jon geren en studenten; een groep waar de woningnood zich steeds flinker laat voelen. Woensdag meldden wij reeds dat de gemeente een bedrag van zes miljoen gulden rijks subsidie had binnengehaald ten behoeve van de verbou wing van 28 panden voor een- en tweepersoonshuishou dens. De panden worden her schapen in 156 wooneenhe den voor 143 werkende jonge ren en 90 studenten. Behalve enkele druppels op de gloeiende plaat van de wo ningnood betekenen de ver bouwingen af en toe tevens een stukje stadsherstel. Pan den die van ellende bijna in elkaar storten worden weer bewoonbaar gemaakt. Aan de Oude Singel staan de panden 220 tot en met 226 al minstens tien jaar leeg. Be halve de binnengehaalde subsidie voor een- en twee persoonshuishoudens is sinds twee weken ook de mo numentensubsidie binnen. De panden aan de Oude Singel op de hoek van de Pelikaanstraat staan al minstens tien jaar dichtgetimmerd en leeg. Na de bouwvak worden ze opgeknapt voor bewoning door studenten. Nu de groei -vrijwel- is verdwenen, de beheersbaarheid van het so ciaal-economisch leven alom in twijfel wordt getrokken wint de theone van de golfbeweging weer terrein. Merkwaardigerwijs is de belangstelling dezer dagen echter niet gericht op de bekende mid dellange golfbewegingin de Bij bel- denk aan Jozef in Egypte - reeds beschreven als wisselende perioden van 7 vette en 7 magere jaren, doch vooral op de lange golf die een lengte van circa 50 jaar heeft. Het werken met golfbewegingen noopt tot omzien naar het verle den, het maakt - voorzichtig - voorspellen, hoe onaangenaam soms ook het resultaat moge zijn, mogelijk. Omkijkend zien we dat de vorige lange golf even voor de eeuwwis seling aanving en eindigde in de jaren direkt na de oorlog. Voor uitzien levert het sombere beeld op dat de golf waarin wij nu zit ten weliswaar aanving met jaren van voorspoed en groei (in de ja ren vijftig en zestig), doch problemen, in de vorm van min der groei en minder consumptie mogelijkheden, zal opleveren tot ver in de jaren tachtig. De geschiedenis herhaalt zich. Aan het eind van de vorige eeuw - één lange golf terug dus- overheerste de sociale kritiek die o.a. Herman Heyermans - bijtend in zijn kri tiek op zijn tijdgenoten "de Tach tigers", in bewoordingen die vandaag zo gebruikt zouden kunnen worden - "smartjes, lied jes, ikkerige ikkerigheidjes" - vertolkte. Er was ook veel aandacht voor het sociale experiment van o.a. Fre- derik van Eden - terug naar de natuur, naar het eenvoudige werk, de lagere levensstandaard - die bij hem gestalte kreeg in de kolonie "Walden" waarin het sa menleven in het gezin werd ver vangen door het "vrij" samenle ven in de commune. Sarcastische journalisten schreven: "Op Walden begonnen ze met sandalen en schoenen, maar het kwam al gauw tot schandalen en zoenen"en in de volksmond heette Walden al gauw Waar allen luieren daar eet niemand". Er zijn ook verschillen. Daarmede - ten dele - terug naar de binnen- stadproblematiek. De tegenstel ling groot bedrijf - kleine winke lier. door Heyermans in zijn to neelstuk zo scherp aangegeven is verdwenen. Tegelijk met het leven en denken binnen schotjes - geen middenstander koopt bij V D, geen protestant in een roomse zaak, geen socialist anders dan bij de consumenten)coóperatie - dat de hele vorige golf beheerst heeft. De buurtwinkel heeft nu de sympathie van allen maar heeft het - wat koopje voor sympathie - ook vandaag nog steeds moei lijk. Het grootwinkelbedrijf zit in de binnenstad in dezelfde klem als de kleine winkeliers en mag daarbuiten, dank zij de geza menlijke acties van "progressie ve" milieugroepen en "behou dende" middenstanders wie had dat vroeger ooit gedacht) niet meer expanderen. Aan welke fei ten sommige politici de cynische conclusie verbinden dat aldus de problemen in de winkelsektor zo niet opgelost dan toch tenminste gelijk verdeeld zijn. Er zijn nu andere problemen. In de distributiesektor is een ontwik keling op gang gekomen naar goedkoper, minder service, een voudiger uitvoering. Deze heeft geleid tot de, alle bestaande ivin- kelvormen bedreigende, "dis count" verkoop. Voorts, toen vrijwel iedereen vierwielig ging consumeren, tot de winkelvorm zonder crediet "cash en carry" (haal en betaal). De tegengestelde ontwikkeling gaat in de richting van het luxe, het extravagante dat de buurman nog niet heeft. Het vangt op laag niveau aan met het duurdere ko pen in het boetiekje, het eindigt met Mien en Kees die hun vakan tie landerig beleven in een Ke- nyaanse safarie. Binnen dit algemene raam van ontwikkelingen heeft de Leidse middenstand dan nog zijn eigen laardigeproblemen, die te ma ken hebben met het verlies van de centrumfunctie, de demografi sche ontwikkelingen - verande ring in de samenstelling van de beroepsbevolking - en de poli tieke opvattingen. Maar daar over in een volgende gastkolom. ADVERTENTIE R ijlgen— VERLOVINGSRINGEN witgoud - geelgoud - bnl- jant - desiree - constant - love as Gratis graveren Blijvende service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keus in

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3