Opschudding in FNV over plan industriebond ort zakelijk "Trein- toerisme* razend populair Werkgevers staan positief tegenover inleveren koopkracht Amerikanen somber over toekomst wereld Instortingsgevaar voor winkelcentrum Zoetermeer IIJDAG 25 JULI 1980 ouwcentrum [ineralen om mee te bouwen'" leet de expositie van grondstof fen. die in het Bouwcentrum in Sotterdam van 7 augustus tot en net 4 oktober gehouden wordt. Deze tentoonstelling besteedt aandacht aan het ontstaan van de verschillende gesteentesoorten ;n metaalhoudende mineralen, wordt tevens getoond hoe bij voorbeeld kalk, zand en gips de grondstoffen vormen voor weer andere steenachtige bouwmate rialen,, zoals beton, kalkzand- ;teen, baksteen, glad en dergelij ke. ituursteen en het gebruik ervan neemt hier een grote plaats in: er zijn bijvoorbeeld zwerfkeien voor de hunnebedden in Drente, stukken van de Borobudur en n de Oosterschelde gevon den huisaltaar uit de Romeinse tijd te zien. tentoonstelling is tot stand ge komen in nauwe samenwerking met het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie in Lei den. 'okker e Nederlandse luchtvaartpionier Anthony Fokker is in de Ameri kaanse stad Dayton (Ohio) pos tuum geëerd met de gouden me daille van de Amerikaanse „hall of fame of aviation". Deze organi satie. die onder meer wordt ge steund door de regering van de Verenigde Staten, selecteert elk jaar een aantal mensen dat in het verleden of kort geleden een gro te bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de lucht-of ruimtevaart. )bserver Iet gevaar dat het Britse zon dagsblad 'Observer' verdwijnt is veel kleiner geworden. De uitge- :n de bonden hebben over eenstemming bereikt over een compromis dat als basis kan die voor een oplossing van de Bijzonderheden over het compromis dat dit oudste Britse zondagsblad moet redden zijn niet bekendgemaakt, p 16 juli had de uitgever het per soneel ontslag met een respijt van negentig dagen aangezegd. Met dit drastische besluit reageerde de eigenaar van de 'Observer', de Amerikaanse oliemagnaat Ro bert Anderson, op de weigering de typografenbond het 'laat ste' aanbod voor een loonsverho ging te accepteren. 'ond Sterling Iet pond sterling heeft op de Euro pese wisselmarkten zijn hoogste punt sinds april 1975 bereikt. De munteenheid sloot op de meeste markten op 2,3970 dollar, na even 2,3990 dollar te hebben geno teerd. Ie slotnotering van woensdag be droeg 2,3847 dollar. UTRECHT (ANP) - De omzet in parfumerie- en toiletartikelen en overige cosmetica zal dit jaar - in geld uitgedrukt - naar verwach ting met ongeveer 9 procent groeien. De Nederlanders zullen tussen de 1,2 en 1.3 miljard gul den uitgeven aan deze produk- ten. Ze zullen niet veel méér ko pen dan vorig jaar, maar wel bete re- en dus duurdere kwaliteiten. Deze prognose gaf voorzitter J.J.W. Becks van de Nederlandse Cos metica Vereniging gisteren in Utrecht op een persconferentie ter gelegenheid van de "Indro- parfumeriebeurs" die van 25 tot en met 28 augustus in de Juliana- hal van de jaarbeurs wordt ge houden. Volgens Becks neemt het verbruik van shampoo's, creme-spoelin- gen, badpreparaten en tandpasta Cosmetica- branche rekent nog op groei ook qua hoeveelheden flink toe. Gezien de uitgaven per hoofd van de bevolking in de ons omrin gende landen aan parfumerie, toiletartikelen en cosmetica, verwacht Becks ook in de ver dere toekomst nog groeimoge lijkheden. De gemiddelde Ne derlander besteedt er namelijk nog heel wat minder aan. Mevrouw M.J. Rietman-Kieze- brink, voorzitter van de Algeme ne Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten, zei onder meer dat de Nederlandse man zich bewust gaat worden van zijn totale verschijning en dat hij niet alleen maar uitgaat van "kleren maken de man". Een enkele man gaat ook al naar een schoon heidsinstituut. Volgens mevrouw Rietman kan hier een belangrijke groeimarkt liggen. Maar dan is er wel een an dere opstelling nodig van de in stituten zelf. Een kleine enquête heeft namelijk onlangs uitgewe zen, dat nog 95 procent van de mannen die probeerden een af spraak voor een behandeling in zo'n instituut te maken, te horen kreeg: "wij behandelen geen he- AMSTERDAM (GPD) - De kortere toeristische (trein)reizen dich ter bij huis gaan er sinds de stij ging van de benzineprijzen, in als koek. Dat zegt mr. G. H. Ra- meijer, directeur van Trans, het reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen. Hij verwacht dat die ontwikkeling zich zal voort zetten. Er is bij het reisbureau vooral een groei te zien in de paas-, herfst- en kerstvakanties, waarbij de nadruk ligt op de stedenreizen. Het slechte weer doet weinig af breuk aan de binnenlandse rei zen. Er is zelfs een groei ten op zichte van vorig jaar. Volgens Rameijer is het ook geen goede gewoonte het Nederlandse kli maat zo te verketteren. Er is weliswaar minder zon dan in Spanje, maar er is meer wind, waardoor Nederland bijvoor beeld voor zeilers ideaal is. Dat zou het volgens hem ook voor fietsers en wandelaars kunnen zijn. Als de overheid maar wat meer deed voor deze groepen. Fiets- en voetpaden zijn echter in dit land nog steeds stiefkin deren. Een doorgaande, nationa le fiets- en wandelroute langs de oostgrens van ons land, van Nieuweschans tot Vaals, zou volgens de Trans-directeur ze ker het toerisme in ons land be vorderen. Brommers zouden op dergelijke nationale routes ver boden moeten worden. De directeur klaagde over de ho telaccommodatie in Nederland. Het aantal goede en betaalbare hotels neemt zienderogen af. Daardoor moesten zelfs trips naar Brabant vervallen; in Zee land is nog maar één voor Trans aanvaardbaar hotel overgeble- UTRECHT(ANP/GPD) - Binnen de Federatie Nederlandse Vakbeweging is gisteren grote opschudding ontstaan over het plan van de Industriebond FNV om koopkracht in te leveren voor meer werk. De voedingsbond, de bouw en houtbonden, de dienstenbond en de vervoersbond, begrijpen niet waarom de industriebond niet eerst met hen heeft overlegd, voor dat een dergelijk idee naar buiten werd gebracht. De bonden wijzen er op dat het be leid van de FNV gebaseerd is op een drietal punten: handhaven van koopkracht, volledige en volwaardige werkgelegenheid en het instandhouden van de collec tieve sector. De Industriebond FNV maakt nu een keus uit die drie doelstellingen, zij het dat ook voor deze bond het drie-sporen- beleid uitgangspunt blijft. Voorzitter Cees Schelling van de voedingsbond zegt in de Vak bondskrant dat dit de eerste stap is op weg naar het verlies van koopkracht, hij vraagt zich af hoe lang daarbij "tijdelijk" is - "net zo lang als de economische recessie duurt?" - en hoeveel de koop kracht dan moet dalen. "Wij zul len die stap in elk geval niet ne men", aldus Schelling. Beleidsmedewerker Swennenhuis van de Vervoersbond toont zich er "hoogst verbaasd" over dat de industriebond zonder rugge- Groenevelt: inleveren.. spraak afstapt van het beleid waarvoor de Federatieraad van de FNV heeft gekozen. Maar hij wil de redenering van de indus triebond niet helemaal afwijzen. "Misschien zit er wel een kern van waarheid in. Misschien moe ten wij wel een stukje terugkrab belen om dan een nog grotere sprong naar voren te kunnen ma ken." Jan Brouwer, voorzitter van de dienstenbonden, stelt daarente gen dat de werkgelegenheid niet in stand kan worden gehouden door het inleveren van koop kracht. Volgens hem zijn er nog tal van bedrijven waar geld van- WASHINGTON (Reuter) - Als de huidige tendens zich voortzet, zal de wereld in het jaar 2000 dichter bevolkt, vervuild er, ecologisch opzicht instabieler en kwets baarder voor ontwrichting zijn dan de wereld waarin wij nu le- Dit is de conclusie waartoe de Ame rikaanse academie van weten schappen na drie jaar studie is gekomen. Het onderzoek is ver richt op verzoek van president Carter en de resultaten zijn don derdag in Washington gepubli ceerd. toekomst die de mensheid te wachten staat. Zo zal de wereld bevolking van vier miljard m 1975 tot naar schatting 6,4 miljard in het jaar 2000 toenemen. Aan het eind van de 21ste eeuw zullen er 30 miljard mensen op de we reld zijn. Dit is volgens de aca demie het maximum aantal dat de wereld kan hebben. Andere conclusies van het onder zoek zijn: 90 percent van de bevolkings groei zal zich in de armste landen voordoen. De bestaande kloof tussen rijke en arme landen zal nog groter wor den. De werkelijke voedselprijzen (aangepast in verband met de inflatie) zullen verdubbelen. Tegen het jaar 2000 zal het bouwland met maar vier percent zijn toegenomen. Wil men meer voedsel producerendan moet dit gebeuren door intensievere land bouw met een hogere opbrengst per oppervlaktemaat. Die grotere opbrengst hangt weer af van de technologie die op haar beurt zwaar 'leunt' op olie en gas. pro- dukten die in de armere landen schaarser te krijgen zullen zijn. Een zeer verontrustende conclusie is dat het verdwijnen van het na tuurlijke leefmilieu de uitster ving kan betekenen van wel 20 percent van de diersoorten op aarde. Dit probleem zal speciaal in de tropische wouden acuut worden. Schelling: verbaasd.. daag gehaald kan woren. Hij voegt hieraan toe dat dit voor zijn sector (banken, verzekerings maatschappijen e.d.) misschien meer geldt dan voor de indus triële sector. Kiezen Brouwer wil ook niet ontkennen, dat er misschien een keer geko zen zal moeten worden. "Maar de vraag is wanneer, door wie en hoe en daar is nog helemaal niet over gepraat". Veel hangt volgens Brouwer ook af van het rege ringsbeleid. Als er bijvoorbeeld een goede vermogensaanwasde- ling zou komen, zou je misschien over inleveren kunnen praten. "Dan is er inderdaad sprake van gelijk oversteken, maar zover zijn we nog niet", aldus Brouwer, "je kan nu moeilijk zeggen die en die moeten maar inleveren Brambuys, voorzitter van de bouw en houtbonden, betreurt het dat de industriebond nu al met een standpunt naar buiten komt. Het gaat weliswaar om een discussie nota, "maar zoiets frusteert toch de gedachtenwisseling binnen de FNV. Realistisch Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond vindt het voorstel van de Industriebond FNV ge- Van Eijkelenburg: verheugd tuigen van "realiteitszin". Het NCW heeft waardering voor het besef dat een keuze noodzakelijk In een eerste reactie op de voor stellen van de Industriebond verklaarde NCW-voorzitter van Eijkelenburg dat gezien de so ciaal-economische problemen - ook op langere termijn - de door de industriebond gedane keuze voor werk onontkoombaar is. Het NCW is verheugd dat de indus triebond "de volle aandacht wil geven aan het versterken van de produktiekant van onze econo- Aardappelen 0,34-0.74, andijvie 0,62-1.29, doperwten 3,20, snijbonen 4,5, stambonen 3,80-4,40, tuinbonen 0.61-0,74, rode kool 0,14-0,16, spitskool 0,22-0,23, postelein 0,86-0,95, prei 1.00-1,55, rabarber 0,31-0,36, spinazie 0.87-1.23. uien 0.27. meloenen 2,70-3,10. bloemkool 1x6 1,50-2,85, bloemkool 8 st 1,20-1,35, bloemkool 10 st 1,05, sla 1,00-1,78. bleekselderij 0.58—0.59. bos- peen 0.95-1,10, peterselie 0,13-0,43, ra dijs 0,28-0,50, selderij 0.23-0,26. KATWIJK AAN DEN RIJN - 27-07-1980: Rode kool 0,46-0,52, bospeen II 0,92-1,61, waspeen AI per kist 5,80-10,20, All 3,20-7,90. BI 6,-14,- Cl 5.70-6.40, CII 6.80-8.-. breekpecn AI por kist 4,60. prei A per kg 0.49-1.23, spinazie 0,67-1,07, uien per kg II 0,37-0,47, peter selie (krul) 0,20-0,34 selderij 0,13-0.36, bloemkool 6 per bak I 1.27-1,65, 6 II 0,21-0.63. 8 I 0,81-1,37, 8 II 0,44-0,52, 10 I 0.70, 12 I 0.74 Aanvoer 1450 stuks, bo nenkruid 0,76, capucijners (blauw) 5,60. Scheur in het parkeerdak Het winkelcentrum is met hekken afgesloten voor publiek De scheur in het parkeerdek ZOETERMEER (ANP) - Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft gistermiddag de sluiting bevolen van 23 winkels in het winkelcentrum Meerzicht in die stad, nadat vorige week in het parkeerdak van het complex een meterslange scheur was ont dekt. Uit veiligheidsoverwegingen blijven de zaken voorlopig tot morgen dicht. Dan hoopt de bouwer van het centrum, de Haagse bouwmaatschappij Intervam, voldoende veiligheidsmaatrege len te hebben getroffen om het publiek weer toe te laten. Dit heeft de burgemeester van Zoetermeer, H. Hoekstra, op een persconferentie meegedeeld. Intervam is momenteel druk bezig met het stutten van het parkeerdak. Dag en nacht wordt gewerkt om te proberen deze werkzaamheden vóór morgen af te ronden en zó de schade voor de winkeliers te beperken. De winkeliers hebben de beheerder van het winkelcentrum, Kok-Beheer uit Zoetermeer, overigens al aansprakelijk gesteld voor te lijden schade. Vorige week zaterdag ontdekte een werknemer van een zelfbedie ningswinkel de scheur in het plafond. Kort daarop werd de zaak ontruimd. Volgens een woordvoerder van de dienst bouw en woningtoezicht was instortingsgevaar "niet ondenkbaar". Een ingenieursbureau werd belast met het onderzoek naar de oorzaak van de scheuring. Ondertussen bleven alle winkels open. De eerste resultaten van dit onderzoek noopten het gemeentebe stuur echter de sluiting van 23 zaken. Tien hoeven niet dicht. Het onderzoek naar de oorzaak van het mankement zal over twee weken klaar zijn. Dan kan pas iets worden gezegd over de defini tieve reparatie van het parkeerdak, dat voorlopig voor auto's gesloten blijft. Volgens de burgemeester bestaat geen enkel ge vaar voor de 281 woningen, die in het complex zijn gebouwd. VRIJDAG 25 JULI 1980 Pakhoed Holding Rorento 11S,60 L'nllevrr 123.20 Ver. Bnll VNU 83.70 WUH 240.00 BINNENLANDSE AANDELEN AMAS Am/u Asd. Rljtuir k. SI. R'dan 1. Ind Rl. "'«pc1» cért Duiker App 140.00 202,00 1830.00a Mijnb 1 NaefT Natron I Maalsch 275.00 Schuttert Smll Inter BELEGGINGS- INSTITIJTKN Cül D EN ZIEVKI' Goud: onbew 38310 - 38010 vori, Zilver 917 - 1020 vorige 90s 1008 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag licht in reactie. De om zetten bleven aan de zeer matige kant Wall Street was hierin al voorgegaan met een iets lager slot. De dollar bleef iets onder de 1,90 zweven. De obligatiemarkt was 0.1 tot 0,3 punt beter. Bij de internationals konden Phi lips en Akzo wat aantrekken. Philips klom nog eens drie dub beltjes op 19.60 en Akzo twee dubbeltjes op 24.20. Kon. Olie boekte in de ochtenduren wat winst, maar moest deze by het begin van de officiële handel weer afstaan. Rond het midda guur noteerde het fonds 173,50. dertig cent lager. Hoogovens was iets lager op terwijl Unilever bijna 1 af moest staan op 122,10. KLM noteerde onveran derd. In de financiële sector zetten de banken de opmars voort, maar de hypotheekbanken en de verzeke raars moesten onder druk van aanbod terug. ABN won 2,50 op 316.00. Westland-Utreeht liet daarentegen 2.50 liggen op 247,00 en Nat. Nederlander ver loor vijftig cent op 118

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19