LEIDSCH DAGBLAD Tanker in tweeën gebroken Hulp voor bejaarde huisbezitter vandaag m Rotterdam Rijpwetering kan Zoetemelk toch huldigen Zwemsters in finale EERSTE REMISE DOOR HET WASSENDE WATER VAN DE MAAS Bestemmings- Dijkdoorbraak bij Heel plan voor zee Einde daling geboortecijfer ^JeZomer^T IINSDAG 22 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36222 irecleur G Koopman (oofdredacteur AAM Schuurmans (d| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie cololon De Gemeentelijke Krediet bank van Leiden gaat als eerste van de 46 volkskre dietbanken in Nederland hypotheken verstrekken waarbij de huiseigenaren geen rente en aflossing hoe ven te betalen. De nieuwe regeling is bestemd voor mensen (bejaarden) die jaren geleden een huis koch ten maar nu op een be staansminimum zitten en de lasten van een eigen woning niet meer kunnen dragen. Door de waardestijging die hun huis de afgelopen jaren heeft ondergaan worden de ze bezitters van een eigen huis als het ware in de gele genheid gesteld een deel van hun huis "op te eten". Vol gens de Leidse wethouder Bordewijk (financiën) gaat het om een unieke krediet vorm voor mensen die bij een commerciële kredietin stelling niet terecht kunnen. Met de nieuwe kredietvorm wordt voorkomen dat be jaarden en anderen met een laag inkomen worden ge dwongen hun eigen woning te verkopen. De kredietbank zal geen voorwaarden stel len aan wat de mensen met het geleende geld doen. Het kan worden gebruikt voor achterstallig onderhoud of verbetering van de woning maar ook voor een bezoek aan geëmigreerde kinderen in het buitenland. PAGINA LEIDEN BOTTERDAM (GPD) - De Liberiaanse supertanker "Energy Concentration" is vannacht in de haven van Rotterdam in tweeën gebroken, nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Het schip, geladen met ruwe olie, lag op dat moment te lossen bij Mobil Oil. Nan de lading ruwe olie is volgens de Rotterdamse haven autoriteiten 50 ton de haven ingestroomd. Er is geen brand uitgebroken. De Energy Concentration had 43 be manningsleden aan boord. Eén man sprong na de explo sie overboord. Later is hij weer opgevist. De supertanker had vier verschil- lende soorten lading aan boord, i waardoor het moeilijk was bij het lossen het juiste evenwicht te bewaren. Volgens de Rotterdam se brandweer is er bij het lossen van de tanker een fout gemaakt, waardoor het schip is geknakt. Zowel de voor-.als achtersteven van de tanker lagen vanmorgen vroeg op de bodem van de Ze vende Petroleumhaven. Zij ver- - toonden een knik van ongeveer 20 graden. -De 50 ton olie die de haven is inge- stroomd, is volgens een woord- voerder van de Rotterdamse ha vendienst afkomstig uit leidin gen die zijn gebroken. Bij de ont ploffing zijn geen olietanks opengescheurd. De kans dat als nog een tank van het schip zal scheuren, werd niet groot geacht, omdat de tanks door schotten zijn afgeschermd. De directe omgeving van de "Ener gy Concentration" werd van morgen voor alle zekerheid ont ruimd. De Petroleumhaven zelf werd door olieschermen afge schermd om de uitstromende olie op te vangen. Het scheepvaart verkeer was vanmorgen in het Europoortgebied vanaf 8 uur weer normaal. De gemeentelijke havendienst on derzoekt thans hoe het schip ver der kan worden gelost. In de tam, ker zit nog ongeveer 111.000 ton olie. Zowel bij de Havendienst Rotter dam als bij het Openbaar Li chaam Rijnmond kwamen van morgen veel klachten binnen over stankoverlast. De stank zal zeker tot het gebied Vlaardingen te ruiken zijn, aldus de haven dienst. Bij het laden of lossen van tankers gebeuren wel vaker ongelukken wanneer een deel van het schip sneller wordt geladen of gelost dan de rest. i Inmiddels drijft de tanker weer. Door het hoogtij zijn rond elf uur de voor- en achtersteven van het schip van de bodem van de ze vende petroleumhaven losge raakt. De breuk in het schip is volgens de havendienst niet gro ter geworden. De havendienst heeft in de tanks explosieve gas- concentraties gevonden. Er wordt een installatie klaarge maakt om dit gas uit de tanks te drijven'. Volgens de havendienst heeft men de situatie onder controle en is er geen direct ontploffingsgevaar. Als de tanks gasvrij zijn zal worden beslist hoe de tanker verder kan worden gelost. Door metaalmoe heid blijft het gevaar bestaan dat de breuk groter wordt. m - De geknakte oliereus in de Zevende Petroleumhaven RIJPWETERING - Joop Zoe temelk zal zaterdag toch nog gehuldigd worden in zijn ge boorteplaats Rijpwetering. Vanochtend kwamen de leden van het plaatselijk organisa tiecomité definitief rond met de Tourwinnaar, die zater dag speciaal vanuit Frank rijk overkomt om zich in het Zuidhollandse dorpje te la ten feteren. "En dat is nu absoluut zeker", aldus Paul Steenvoorde, de organisator van het huldi gingscomité, "want we heb ben Joop daarover zelf aan de telefoon gehad". Nadat een eerdere poging om Zoetemelk naar Rijpwete ring te laten overkomen was mislukt, krijgen zijn dorps genoten nu dus toch de kans de kopman van de zo succes volle Post-ploeg uitgebreid te huldigen. Het is daarbij de bedoeling dat de coureur met zijn naaste familie rond 12 uur zaterdag per boot een "triomftocht" maakt over de Rijpwete- ringse vaart, waarna Zoete melk voor het dorpshuis zal worden gehuldigd. Rond 13.30 uur volgt dan een offi ciële receptie, tot ongeveer 16.00 uur. Dan vertrekt Zoe temelk naar Venhuizen, waar hij 's avonds nog een criterium zal rijden. 9 De Iraanse minister van bui tenlandse zaken Ghotbzadeh krijgt steeds meer kritiek te verduren. Een naaste mede werker van ajatolla Cho- meini heeft zelfs gezegd dat het hele ministerie van bui tenlandse zaken in Iran moet worden ontbonden. PAGINA 13 Anita Meijer gaat op de solo toer. PAGINA 5 Stroomverbruik steeg min der dan was verwacht. PAGINA 7 I Emigratie van boeren ver dubbeld. PAGINA 14 Annelies Maas en Reggie de Jong hebben zich vanoch tend met drie Oostduitse, twee Russische en een Au stralische zwemster ge plaatst voor de finale 400 meter vrije slag vanavond. Annelies Maas werd in de eerste serie tweede (4.13.12), Reggie de Jong bezette in de tweede serie de derde plaats (4.15.07). De Nederlandse waterpoloërs deden het gisteren heel wat minder in het Russische wa ter. Ze maakten teveel fou ten tegen de Hongaren en le den daardoor een 5-3 neder laag. Nog meer Olympisch nieuws op PAGINA'S 9-10. 16 PAGINA'S AUTOCOUREUR OVERLEDEN De Westduitse autocoureur Hans Georg Burger is gister ochtend in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis overle den. Burger raakte zondag levensgevaarlijk gewond tijdens de training voor het Europese kampioenschap formule II op het circuit van Zandvoort. De eerste partij in de halve finale van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap schaken tussen Victor Kortsj- noi en Lev Poloegajevski is gisteren na 41 zetten in remise geëindigd. De tweekamp, die in Buenos Aires wordt gehouden, gaat over twaalf partijen met eventueel een verlenging van twee keer twee. Terwijl men in de overstromende Maasdorpen vanochtend nog moest pootjebaden om bij een café te kun nen komen (foto links) kon in Lei den na vele weken weer eens een bruidspaar - het echtpaar De Nie - Meijer - een zonnige tocht naar het stadhuis aan de Breestraat maken (foto rechts DEN HAAG (ANP) - Er worden op het ogenblik voorbereidingen ge troffen om een strook zeewater tot duizend meter uit de kust in te delen bij provincies en gemeen- ten, zodat in de toekomst de zee in streek- en bestemmingsplan nen kan worden opgenomen. Aldus staat in het gisteren versche nen jaarverslag 1979 van de rijks planologische dienst. De belangstelling voor de Noord zee is de laatste jaren sterk toege nomen. Tijdens de economische groei van de jaren zestig is een groot aantal nieuwe activiteiten op en rond de Noordzee begon nen, zoals de aanleg van zeeha vens, industrieterreinen en in stallaties op zee voor de winning van aardolie en aardgas. Droog Droog en zonnig. Minimumtemperatu ren ongeveer 12 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks 24 graden, aan zee iets koeler, matige wind uit zuid tot zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur) 23 JULI Zon op: 05.45, onder 21.43 uur. Maan op: 17.41, onder 02.15 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.04 en 12.46 uur, laagwater om 8.08 en 20.14 uur. ROERMOND (ANP/GPD) - Als gevolg van de langdu rige regenval is vannacht door het wassende water van de Maas een gat van dertig meter geslagen in de dijk bij het Limburgse Heel (ten westen van Roermond). Het land, overwegend weilanden, achter de dijk is ondergelopen. Het dorp zelf loopt vooralsnog geen gevaar, aldus de politie. Het vee op het nu ondergelopen land was gisteren voor alle ze kerheid al weggehaald. Inmiddels zijn ongeveer honderd militairen ingezet om met be hulp van zandzakken het gat in de dijk te dichten. Door de dijkdoorbraak lopen ook de in het bedreigde gebied lig gende inrichtingen St. Anna en Klein Bethlehem voor een deel gevaar. De pupillen van de laag gelegen paviljoenen van beide in richtingen worden (intern) naar hoger gelegen afdelingen geëva cueerd. De wateroverlast waarmee Maas tricht als gevolg van de hoge stand van de Maas kampt, heeft een schade veroorzaakt die mo gelijk in de miljoenen guldens loopt. Een preciezer bedrag valt op het ogenblik nog niet te becij feren. Persoonlijke ongelukken hebben zich als gevolg van de overstro ming niet voorgedaan. Wel is een aantal dieren verdronken, aldus de politie. Op veel plaatsen zwommen de koeien voor hun leven naar een droog stukje grond. Sommige boeren hadden zondagavond de waarschuwingen om het vee in veiligheid te brengen in de wind geslagen, maar waren wel uit voorzorg bij hun beesten in de wei blijven waken. Bij Greven- bicht-Obbicht werden 160 die ren, die op geïsoleerde eilandjes verbleven, door veehouders, geassisteerd door politie en brandweer, door het diepe water naar het vasteland geleid. Van gigantische omvang waren de overstromingen in Midden-Lim burg, waar het tophoge wafer van de Maas ook nog de reusachtige aanvoer van Geul en Roer te ver werken had gekregen. Hier kwam gisteravond de evacuatie van een aantal deels reeds over stroomde campings op gang. Tientallen voertuigen van de brandweren uit Midden-Lim burg. uit Weert en uit Venlo hxel- pen daarbij, evenals voertuigen en manschappen van de Be scherming Bevolking en van Ro- de-Kruiskorpsen in Limburg de wacht. Ook een honderdtal militairen werd bij evacuatie van vele hon derden kampeerders ingezet. Veel boeren in Zeeland hebben hun vee maar op stal gezet, omdat de weilanden zo nat zijn dat de die- het gras vertrappen en van de weilanden een grote modderpoel maken. De boeren zijn daardoor genoodzaakt elke dag een deel van het gras zelf te maaien om zo het voedsel voor het vee toch binnen te halen. DEN HAAG (ANP) - De daling van het geboortecijfer lijkt ten einde. Het aantal levendgebo ren kinderen per duizend in woners is gestegen van 12.5 naar 12.6, aldus het jaarver slag over 1979 van de Rijks planologische Dienst. Dit geldt zowel voor kinderen van Nederlandse ouders (van 12.1 naar 122) als voor niet- Nederlandse kinderen (van 27.0 naar 27.4). £r worden naar verhouding de laatste paar jaar veel m^r niet-Ne- derlandse kindereh geboren. In 1971 was nog maar 2.7 pro cent van alle levendgeboren kinderen niet-Nederlands in 1978 was dit percentage al opgelopen tot 63. In maart vorig jaar heeft het aantal inwoners van ons land de veertien miljoen over schreden. Dat is negen jaar nadat de grens van dertien miljoen werd gepasseerd. In 1795 waren er twee miljoen Nederlanders. Bijna vijftig jaar later, m 1844 waren dat er drie miljoen geworden. De tien miljoen werd in 1949 be reikt, de elf in 1957, de twaalf miljoen in 1963 en de dertien miljoen in 1970, aldus het jaarverslag. A 4 weken lang .ÏEIDSCH -j dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren i 'k besks meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis i j Naam: W Adres: I U Woonplaats: H Gironr.: H Hokie aankriesen en boo ingevM in een open envelop H 2onder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad 1^-^ Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden e krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1