"Ik zal echt niet op in'ii kop gaan staan Ik heb Hinault boven zijn krachten gedwongen "Joop was absoluut de beste" ALLE RECORDS AAN DIGGELEN BERNARD HINAULT: Joop Zoetemelk voegt flonkerend toe aan 55 'Vergeten' Kuiper kijkt tevreden achterom 99 MAANDAG 21 JULI 1980 SPORT SPORT SPORT PARIJS - De 67ste Ronde van Frankrijk is de Tour van de Ne derlandse records geworden. Joop Zoetemelk startte voor de tiende keer (alleen Gerben Kar stens begon elf keer aan het avon tuur) en bekroonde een imposan te reeks uitslagen met de eind overwinning. Zoetemelk debuteerde in 1970. Zijn serie ziet er als volgt uit 1970 tweede (winnaar Merckx), 1971: tweede (Merckx), 1972: vijfde, 1973: vierde, 1974: niet gestart, 1975: vierde, 1976: tweede (Van Impe), 1977: achtste, 1978: twee de (Hinault), 1979: tweede (Hi- nauli), 1980: eerste. In tien ronden van Frankrijk won Zoetemelk ook de meeste etap pes, namelijk tien. Hij is daar mee ook Nederlands recordhou der. De ranglijst van Nederland se etappewinnaars ziet er als volgt uit: 1. Zoetemelk 10, 2. Knetemann en Raas 8,4. Janssen 7,5. Karstens 6, 6. Wout Wagtmans 4, 7. Wim van Est, Kuiper, De Roo en Rini Wagtmans 3, 11. Lubberding, Middelkamp, Nolten, Nijdam, Priem, Smit en Voorting 2, 18. Dekkers, Duvndam, Van Espen, Faanhof, De Groot. Den Hertog, Hinsen, Krekels. Maas, Ooster- bosch, Poppe, Albert van Schcn- del, Antoon van Schendel, Schul- te, Vianen, Van Vliet, Zilberberg 1. Zoetemelk veroverde eveneens de meeste gele truien. Hij bracht zijn totaal op 22. De ranglijst is als volgt 1. Zoetemelk 22, 2. Wout Wagtmans 13, 3. Wim van Est, Knetemann en Voorting 4. 6. Raas 3, 7. Geldermans, Karstens en Janssen 2, 10. Rini Wagtmans 1. Tenslotte evenaarde de ploeg van Peter Post het recordaantal etap pe-overwinningen. Net als in 1978 werden elf ritten gewonnen. Het verschil met 1978 was dat het dit jaar alle Nederlandse over winningen betrof. Ze kwamen op naam van Jan Raas (3), Joop Zoe temelk (2), de ploeg als collectief in de ploegentijdritten (2), Bert Oosterbosch, Cees Priem, Ger Knetemann en Henk Lubber ding. in 1978: zegevierden voor Raleigh: Raas (3),Thaler(Wdl), de ploeg als collectief in de ploegen tijdrit, Lubberding, Wellens (Belg), Wesemael (Belg) Kuiper en Knetemann (2). Eindelijk is het gelukt, eindelijk kan Joop Zoetemelk ontspannen lachen. Op het erepodium in Parijs met burgemeester Chirac en premier Van Agt. PARIJS - Werd Joop Zoetemelk door enkele buiten landers in de karavaan nog wel eens bekritiseerd, omdat hij niet voldoende zou hebben aangevallen, Bernard Hinault was vol lof over de Nederlandse tourwinnaar. "Joop was absoluut de beste", zei Hinault gisteren in Parijs waar hij met zijn vrouw Martine aanwezig was om de huldig'ng op te luisteren. "Hij hoefde niet aan te vallen. Op het moment dat ik moest opgeven, had Joop een kleine voorsprong in het algemeen klassement. Hij arriveerde in Parijs met zeven minuten voorsprong. Dat wil zeggen, dat hij zijn mogelijkheden optimaal heeft benut. Het was aan zijn concurrenten om aan te vallen. In de zwaarste Alpenrit heeft eigenlijk alleen Johan de Muynck het serieus geprobeerd. Hij stortte in elkaar en de anderen waren niet eens tot een aanval in staat. Zo sterk was Zoetemelk met vooral de hulp van die formi dabele Johan van de Velae". Bernard Hinault verliet de tourkaravaan in Pau als gele truidrager. De manier waarop hij verdween was allerminst sympathiek en riep zelfs bij de Fransen, allerlei verdenkingen op. Hinault: Het ging niet meer en ik had geen zin om met mijn gezondheid te stoeien". In Parijs, een halve Tour de France later, maakte de Breton een montere indruk. Hij zag er prima uit en goedlachs stond hij voor iedereen voor commentaren open. Pijn De Ronde van Frankrijk op grote afstand per televisie volgen was hem bepaald niet meegevallen. "Ik heb elke dag gekeken. Het was telkens met pijn in het hart. Als ik al die jongens bezig zag, kreeg ik kramp in mijn maag. Ik was er graag bijgebleven. Van.die televisiebeelden werd ik doodnerveus. Het is beter in de Tour op de fiets te zitten dan thuis in een stoel". Sinds zijn opgave in de Tour heeft Bernard Hinault uitgebreide medische onderzoeken ondergaan en trainde al weer drie dagen op de fiets. Als voorbereiding op het wereldkampioenschap voor zijn eigen supporters op het loodzware parcours in Sallanches, rijdt hij de Ronde van West-Duitsland tussen 3 en 10 augustus. "Voor het wereldkampioenschap ben ik weer honderd procent de oude Hinault. Ik heb er na deze mislukte Tour nog meer mijn zinnen op gezet". Tour. Het jaar daarop was d; niet meer genoeg en moest ik c genlijk a Dat lukte niet. Eddy Merckx stond in de weg en toen Zoetemelk, de timide renner uit Rijpwetering die inmiddels in het Franse Ger- migny l'Evèque met zijn Franse echtgenote Frangoise een wo ning had betrokken, op het hoog tepunt van zijn carrière was, sloeg het noodlot toe. „In 1974 reed ik geweldig goed. Ik had in het begin van het seizoen al drie etappekoersen voor Eddy Merckx gewonnen. Tot in de Midi Libre een heel peloton op een au to reed. Drie weken lag ik in het ziekenhuis, daarna nog vier we ken thuis. Iedereen had me afge schreven, maar zelf heb ik nooit het gevoel gehad dat het afgelo pen was. Ik ben langzaam terug gekomen door de hele winter te blijven trainen. Met langlaufen en fietsen". Dat stugge volhouden is Zoetemelk ten voeten uit. Zijn rustige karak ter en zijn sobere levenswijze vormen de pijlers die zijn langdu rige carrière onderstutten. „Ik ben niet iemand die losbandig is. Ik geloof niet dat ik ooit van mijn leven dronken ben geweest. Ook niet voordat ik beroepsrenner was. Tijdens het seizoen was ik altijd bezig met wielrennen. Be ha) ve wanneer ik ging slapen. Dat is het enige moment waarop ik er niet meer aan denk". Langzaam groeide hij toe naar zijn niveau van 1974. Pas vorig jaar had hij die vorm weer te pakken. Maar een Tour-overwinning zat er niet in. „In 1976 had ik trou- PARIJS (GPD) - Elf jaar beroepswielrenner. Tien keer de Ronde van Frankrijk, waarvan vijf keer tweede. Een schitterende en indrukwekkende staat van dienst met een gouden erelijst, waaraan nog slechts dat ene flonkerende briljantje ontbrak. Dat is er nu eindelijk wel bij. De aanhouder wint. Dat is de grootste verdienste van Joop Zoetemelk geweest. Hij heeft generaties groten overleefd zonder zelf ooit uit de wereldtop te zijn verdreven. Geen superkampioen van het kaliber Merckx of Hinault, maar een toonbeeld van evenwich tigheid. Een carrière zonder enorme pieken en dalen. Zoetemelk heeft zich nooit overdreven geforceerd om absolute grootmeesters op de knieën te krijgen. Hij wist waar zijn grens lag en wilde die niet onnodig overschrijden. Daarom ook werd hij dikwijls versleten voor een twijfelaar of wieltjes plakker. Maar zelfs vernederende kritiek bracht hem niet van de wijs. Ook niet in deze Tour de France, waarin Bernard Hinault •van het toneel verdween. In de tijd van de steeds korter worden de wielercarrières is hij de kam pioen van de overleving. Verveel hem niet met verhaaltjes over het uitvallen van Hinault; ze irriteren hem. „Het is onzin te zeggen dat ik de Ronde heb ge wonnen omdat hij is afgestapt. Hinault zelfheeft zijn knie kapot getrapt. Dat kunnen ze mij niet aanrekenen. Ik heb de Tour ge wonnen. Er zijn in het verleden Ronden geweest zonder Merckx en die hadden ook een winnaar. Daar praat nu toch ook zeker niemand meer over". Zoetemelk had zich overigens nooit zo'n loopbaan durven den ken. „Ik ben in 1970 bij Flandria gekomen. Eerlijk gezegd zag ik het niet zo zitten om beroepsren-- ner te worden. Vlak voor mij wa ren heel wat goede amateurs mislukt Harry Steevens, Eddy Beugels, Evert Dolman en Bart Zoet. Maar op advies van de toenmalige ploegleider. Herman Krott, heb ik toch maar ja gezegd. Laat ik het dan maar twee jaar proberen. En als het niet was ge lukt, zou ik rustig in mijn oude beroep als timmerman zijn te ruggekeerd". Vedetten Zoetemelk kwam in een nest vol vedetten. Een jong, aarzelend broekje tussen klassiekerspecia- listen als Eric Leman en de broers Eric en Roger de Vlaeminck. „Toch had ik er geen problemen, want ik was de best geklasseerde van de ploeg in Pai ijs-Nice en de Ronde van Romandië. In mijn eerste Tour werd ik gelijk tweede achter Eddy Merckx. Alleen maar door het geluk dat ik in een rit meezat met de beslissende ontsnapping". Zoetemelks tweede plaats in de Ronde van Frankrijk van 1970 betekende het begin van zijn re putatie als „eeuwige tweede". Een erfenis die hij tot nu toe al tijd met zich heeft meegedragen. „Dat is wel een nadeel geweest, die tweede plaats in m'n eerste wens al een mooie kans laten lig gen, maar door een misrekening kwam het er niet van. Delislereed in de gele trui. Thevenet, Van Impe en ik waren goed geklas seerd. Twee keer pakte ik Theve net terug, maar toen Van Impe ging, rekende ik op de Peugeots. Op het moment dat bleek dat zij werkelijk niet konden, was het te laat". De zoveelste kater voor Zoetemelk. Want hoewel voor de aanvang van iedere Ronde van Frankrijk Nederland als eén man achter hem stond, werd hij tel kens verguisd als het net weer niet lukte. Geest De geest dat hij nooit zou winnen, won ieder jaar meer veld. De ver deeldheid was groot toen hij eind vorig seizoen het Franse merk Mercier verliet en binnentrad bij de Raleigh-formatie van Peter Post. De laatste strohalm om de Rondewinst te pakken met een équipe die in de ploegentijdritten winst kon boeken. wij met Joop de Tour zouden winnen. Het ontbrak ons alleen aan een renner voor het klasse ment. En hoewel ik mijn budget al had gebruikt, kon ik de firma zo ver krijgen dat ze het geld dat vorig jaar werd gebruikt om boekjes, koffies en cognacjes weg te geven, nu aanwendden voor een kopman". Van dat re servepotje werd de nieuwe Tourwinnaar betaald. Post, die in zijn laatste twee jaar als actief wielrenner nog met Zoe temelk heeft gereden („Ik herin ner me dat we in een Limburgs criterium de trucendoos flink moesten opentrekken om hem te stuiten"), heeft zijn kopman nooit onder druk gezet. Zoetemelk: „Ook niet na het kampioenschap van Nederland. Ik heb hem in Frankfurt nog gevraagd ook Van de Velde voor het klassement te laten rijden. Dat wilde hij niet. Het gaf me rust". Post voegt er aan toe: „Ik ben net als Joop nooit in paniek geraakt. Dat heeft te maken met de jaren. Een renner van zijn leeftijd kan de Tour doorstaan". De Amstelveense ploegleider wil de Touroverwinning, voor zijn ploeg na alle triomfen van de af gelopen jaren toch het absolute hoogtepunt, vooral niet als een eigen verdienste beschouwen. Hij laat alle eer aan Zoetemelk. „Het is de renner waar ik het minst mee praat. Wat moet ik hem vertellen? Dat de Galibier niet zo lastig is? Joop zou denken dat ik niet goed snik ben. Hij is die col vaker overgereden dan ik de Ronde van Frankrijk heb ge daan. Het enige waar ik voor moet zorgen, is dat hij op de juiste plaats omringd is met de juiste renners". Zoetemelk beschouwt dat als de grootste bijdrage van zijn sportdirecteur. „Hij kan die jonge jongens geweldig motive ren, ze wijzen op welke plaats ze moeten zijn. Natuurlijk gaat er in zo n ploeg veel geld om. maar vooral het bezig zijn met de jon gens is van belang". De ineenstorting van Hinault bete kende dit jaar de ommekeer. Zoe temelks grootste verdienste, de enorme zorg voor zijn gezond heid, bracht hem ditmaal geluk. „En toch was ik niet blij met de opgave van Hinault", stelt Post. „Ik heb er een nacht niet van ge slapen. Het hele plan werd in de war gestuurd en voor Joop werd het moeilijker om vanuit die si tuatie te gaan rijden. Eerlijk, we zijn er nooit gelukkig mee ge weest". Eindelijk Maar de doorkruising van de plan nen kwam goed. Een tweede Ne derlander heeft de Tour gewon nen. „Het was mijn regelmatigste Ronde. In de rit naar Lille over de kasseien heb ik pech gehad en alleen in de Pyreneeën was ik in moeilijkheden. Mijn doel is altijd geweest het hoogste in de sport te bereiken. Dat is me nu eindelijk gelukt", lacht Zoetemelk. Drie keer Parijs-Nice, twee keer kam pioen van Nederland, de Waalse Pijl, de Grote Herfstprijs, de Ronde van Nederland vormen slechts een kleine greep. Het is allemaal overtroffen. Neder land staat op zijn kop. En Zoete melk „Ik niet', zegt hij laconiek. „Natuurlijk weet ik nog niet wat me allemaal te wachten staat. Ik realiseer het me nog helemaal niet. Toch denk ik dat ik te te nuchter ben om helemaal onder steboven te raken. Ik zal echt niet op mijn kop gaan staan". PARIJStGPDi - Tweede worden in 's werelds grootste wielerev ene ment ïs een prestatie die er met om liegt. Het isvooraleen verrich ting die extra aandacht verdient.omdat het een bewijs is dat na bijna acht keiharde jaren professionalisme hel slijtageproces nog altijd niet of nauwelijks aantoonbaar is. In de feestroes die het Holland-festival op de Champs Elysees kenmerkte, icerd de tweede plaats van Hennie Kuiper met op de juiste waarde geschat. Hij had gewoon de ..pech'' dat een landgenoot zegevierde en alle belangstelling naar zich toetrok. in kwestie maakte ogenschijnlijk de k dat hij niet zozeer teleurgesteld was de gang van zaken. Het was alsof pert je" „Kuipertje" zoals zijn troetel- reeds vele jaren luidt - besefte dat in enement de grootste aandacht in eer- gunde als faire sportman Joop Zoetemelk van harte. Op Kuiper was niettc- toepassing hel gezegde dal ..een vele vaders heeft en de verliezer De Tour kent slechts een winnaar. Zoetemelk dus, en vele verliezers. Hennie Kuiper, tweede is daar een expo nent van. 'mde Hennie plaats die hij in La Gr. de geen klassering van de tweede aldus de in het Westbrabantse futte woon achtige kopman van Peugeot. .Slechts een man kan deze wedstrijd winnen. Alle ande- .ren mogen en kunnen derhalve niet als ver liezers worden beschouwd". Vechtlust Hennie Kuiper bewees de voorbije weken op nieuw hoe groot zijn vechtlust is. Zonder te kunnen rekenen op steun van de volledige ploeg, zoals dat wel voor Zoetemelk had ge golden. verzette hij zich tot ver in de Alpen legen het machtsvertoon van de Raleighs. Toen hij op de flanken naar Pra-Loup, ver volgens in de moordende rit naar Morzine en ook kort na de rustdag bemerkte dat hij gewoon te kort kwam om Zoetemelk te ont tronen. was Kuiper de eerste om de beteke nis van de gele trui te onderstrepen ..Grote klasse", zei hij over het rijden van Zoete melk. ..Vanaf nu telt voor mij alleen nog de tweede plaats". Heel even zag hel ernaar uit dat Kuiper zelfs de klassering direct na de winnaar zou moe ten prijsgeven, hI <U tijdrit run rnjdag.die bijna als geen andere etappe de ril van de waarheid was. moest Raymond Martin er niettemin aan geloven. Kuiper kreeg zijn zin Hij werd tweede en hij completeerde met deze prestatie de Nederlandse triomf. Het was overigens voor de tweede keer dat de vroegere Olympische en wereldkampioen deze slclLini) innam. In 1977 hield Thevenet hem van de gele trui af. ..Een deel van mijn voldoening voor het feit dat ik opnieuw bij de allereersten ben geeindicd", aldus Hennie Kuiper, „heeft ■n ake ■ertrek i i Bernard Hinault. Ik kijk mei enige Irots lenig op de etappe ran Luik naar Lille(dinsdag I juli red.) waarin het klassement voor de eerste keer ondersteboven werd gekeerd. In de Hel van het Noorden reed ik een van mijn beste wedstrijden. Hinault klopte me uiteindelijk in de sprint, maar achteraf bleek dat hij in deze etappe boven zijn krachten was ge gaan". Drukke weken Voor Hennie Kuiper .die volgend jaar vrijwel zeker onder de hoede van Fred de Bruyne aan zijn negende seizoen als beroepsrenner begint, worden hel nu evenals voor de zege vierende Post-boys drukke en lucratieve weken. ,Jjaarna is er bovendien nog een wereldkampioenschap"aldus Kuiper veelbetekenend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9