Eerste executies in Iran na oprollen complot Y akbonden in Bolivia verboden Parijs na aanslag Bachtiar op gespannen voet met Iran Hebriden worden toch onafhankelijk 39S3SD Moord op Turkse ex- premier Voorzitter voor parlement Bantoestans afwijzend tegenover plan-Botha LIBANON HEEFT NIEUWE PREMIER MAANDAG 21 JULI 1980 PARIJS (UPI) - De betrek kingen van Frankrijk met Iran zijn flink onder span ning komen staan door een controverse over de vraag wie verantwoorde lijk was voor de mislukte aanslagpoging op de ver bannen Iraanse opposi tieleider Sjapoer Bachtiar. De Franse pers en de autoriteiten reageerden gisteren woedend op de schietpartij van vrijdag, waar bij twee mensen werden gedood. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) 1ATHENE - De 68-jarige Turkse oud-premier Nihad Erim is sa men met een van zijn lijfwach ten zaterdagmiddag doodge schoten in een badplaats ten oosten van Istanboel. Zijn echt genote, met wie hij de lunch wilde gebruiken, bleef onge deerd. De vier daders ontkwa men in een auto. Volgens de poli tie is op de plek van de misdaad een stuk papier gevonden waar op deze moord, alsmede die op de uiterst rechtse oud-minister Sazak twee maanden geleden, door de uiterst linkse organisa tie Dev Sol een „strafmaatregel" wordt genoemd. Erim, het „hoogst geplaatste" slachtoffer tot nu toe van het poli tiek geweld in Turkije, werd lei der van een nationaal kabinet na de militaire interventie van 12 maart 1971, die een einde maakte aan de toenmalige rechtse rege- ring-Demirel. Hij trad bij die ge legenheid uit de Republikeinse Volkspartij (RVP). Onder de twee door hem geleide kabinetten, tot april 1972, werd een grote jacht ingezet tegen alles was links Erim zelf echter had een zeer libe rale reputatie, opgebouwd tij dens de jaren '40 en '50. Tussen 1946 en 1950 was hij binnen de RVP een van de politici die pre sident Inonu aanzetten tot het volgen van een democratische koers. In 1960 hielp hij bij de op stelling van een grondwet voor Cyprus; in 1961 bij die van een nieuwe, zeer liberale grondwet voor Turkije. Toen hij in 1971 sommige artikelen daarvan een „luxe" noemde, werden zij gewij zigd. Na de moord op een afgevaardigde van de links georiënteerde RVP, afgelopen dinsdag, vormt deze aanslag een -nieuwe aanwijzing dat de bedrijvers van politiek geweld in Turkije hun slachtof fers „hogerop" zoeken. Minister van oinnenlandse zaken Gulcugil kwam uit Ankara naar Istanboel om de opsporingsactie te leiden. In verschillende stadswijken werden huis aan huis nasporin gen verricht. Voorlopig echter zonder resultaat. ADVERTENTIE De regering waarschuwde zelfs dat ze haar conclusies zal trekken uit de gewelddaad en de politie bonden lieten weten dat Frank rijk nu toch niet langer een speel plaats kan blijven voor politieke terroristen. De Franse nieuwsmedia hadden een prominente plaats ingeruimd voor de verklaringen van de Te- heraanse radio en televisie dat de Iraanse "bewakers van de revolu tie" zich voor de aanslagpoging verantwoordelijk stelden. Deze "bewakers" waarschuwden dat Franse belangen in het gehele Midden-Oosten in gevaar kun nen komen als Bachtiar niet door Parijs wordt uitgewezen en als de vijf personen die de aanslag uit voerden niet worden vrijgelaten. Media die door de regering worden gecontroleerd meldden dat de Iraanse minister van buitenland se zaken Sadegh Ghotbzadeh een krachtig protest van de Franse autoriteiten heeft ontvangen toen hij kort na de aanslagpoging in Parijs landde, op weg naar Nica ragua. De Fransen, die toch al boos waren over de aanslag in Pa rijs, enkele maanden terug, op de zoon van prinses Ashraf. de neef van de ex-sjah, kondigden aan dat ze alle noodzakelijke conclu sies zullen trekken uit de aan slagpoging op Bachtiar. Ghotbzadeh, die zijn reis naar Nica ragua annuleerde en gisteren naar Teheran terugkeerde, noemde de berichten van Franse politiekringen dat de groep van vijf die de aanslagpoging onder nam te kennen had gegeven naar Parijs te zijn gestuurd door en kele, .niet nader aangeduide Iraanse functionarissen "bela chelijk". Volgens Ghotbzadeh waren de Iraanse autoriteiten niet betrokken bij de aanslagpo ging. Naar zijn zeggen maakte de schietpartij voor de flat van Bachtiar deel uit van een "sa menzwering", georganiseerd vanuit Frankrijk door Bachtiar zelf. Hij vond dat de Franse kran ten een propaganda-campagne tegen zijn land voerden, met vermeende voorkennis van de Parijse autoriteiten. "Frankrijk is niet alleen een land geworden dat asiel verleent aan politieke vluch telingen, maar ook een land van samenzweringen tegen Iran en de islamitische republiek. De mees te samenzweringen worden hier in Parijs uitgebroed en bespro ken in samenwerking met Ame rika", aldus Ghotbzadeh. die be nadrukte dat het bewind in Iran "niet veel langer" de Franse hou ding zal dulden. Minister Ghotbzadeh vloog giste ren terug naar huis, terwijl radio Teheran nog eens de aanslag op Bachtiar verdedigde. De radio had daarnaast kritiek op Ghotb- zadeh die de aanslagpoging had veroordeeld. De vijf mensen die de aanslag op Bachtiar uitvoerden zijn gearres teerd en worden beschuldigd van moord en poging tot moord. Als ze schuldig worden bevonden kunnen ze de doodstraf krijgen door middel van de guillotine. Naar uit goedingelichte kringen in Parijs verluidt zijn twee van de mannen Iraniërs, twee Palestij- nen en een, vermoedelijk de lei der, Libanees. De Franse open bare aanklager Bernard Hatouk vertelde tijdens een persconfe rentie m Parijs: "De justitiële au toriteiten zijn vastbesloten deze zaak tot een einde te brengen. Er is geen sprake van diplomatieke onschendbaarheid en er is geen verzoek gedaan om uitlevering" hun executie gefotografeerd. Allen LIMA (AFP) - Brigade-ge neraal Luis Garcia Meza die vrijdag is benoemd tot nieuwe president van Bo livia deelde zaterdag mee dat de vakbonden verbo den zijn tot er een nieuwe wetgeving is die hun acti viteiten bepaalt. In elk ge val is er in de toekomst geen binding mogelijk tussen vakbonden en poli tieke partijen. De nieuwe president, aan de macht gekomen na de staatsgreep van donderdag die mevrouw Lidia Gueiler uitrangeerde, maar feite lijk bedoeld was om te voorko men dat begin augustus een links van het centrum opererende bur ger-politicus staatshoofd van Bolivia zou worden, beschuldig de vorige regeringen, en met na me die van mevrouw Gueiler van economisch wanbeleid. Door hun economische en monetaire maatregelen hadden zij in hoge mate bijgedragen aan de ellende van de bevolking en de schul denlast van het land. Hij veroor deelde het communisme, het cas- trisme en het anarchisme. In het vervolg zijn de particuliere JOHANNESBURG (Reuter) - De leiders van de Bantoestans in Zuid- Afrika hebben zaterdagavond premier Pieter Botha's plannen om de zwarten een afzonderlijke zwarte raad te geven van de hand gewezen en gevraagd om een enkel staatsburgerschap voor alle Zuidafrikanen. De premiers van de zes zwarte thuislanden verklaarden verder na hun bijeenkomst op de internationale luchthaven Jan Smuts van Johannes burg, dat zij zouden vragen om een spoedbijeenkomst met Botha, om een Zuidafrikaanse grondwet op te stellen die voor allen aanvaardbaar De regering stelt op hot ogenblik voor dat een 60 leden tellende presiden tiële adviesraad wordt opgericht samengesteld uit vertegenwoordigers van alle rassen, uitgezonderd de zwarten, die hun eigen adviesverlenen- de raad zouden hebben. De presidentiële raad zou in de plaats komen van de Senaat, die op het einde van het jaar wordt afgeschaft. belangen, aldus de president voor de radio, ondergeschikt aan die van het land. Naar zijn zeggen is het uit met "de verkiezingsa- vonturen". Als doelstellingen van zijn regering van nationale wederopbouw noemde generaal Meza herverdeling van de eco nomie, volledige werkgelegen heid, verbetering van de levens standaard. de bevriezing van de prijzen van basisbehoeften en strijd tegen analfabetisme en cor ruptie. Hij sloot zijn rode af met te zeggen dat er "een nieuwe histo rische etappe begonnen is". Reacties De politieke voormannen van de belangrijkste Peruaanse partijen hebben de staatsgreep veroor deeld. President Julio Cesar Turbay van Columbia uitte zich "diep be zorgd" over de ontstane situatie, die zijns inziens nadelig is voor het Andes-pact. De linkse partij en in Spanje. Portugal, Zweden en Groot-Brittannic veroordeel den alle de staatsgreep met kracht. De voorzitter van de so cialistische fractie in het Europe se Parlement. Ernest Glinne. veroordeeld "het terugdraaien van het proces van democratise ring dat onder mevrouw Gueiler op gang was gekomen". Emilio Maspero, de secretaris-ge neraal van het Clat (verbond van Latijns-Amerikaanse arbeiders), riep in Bogota op tot een staking in alle landen van Zuid-Anerika. De leider van circa acht miljoen Latijns-Amerikaanse werkne mers proclameerde 27 juli tot dag van solidariteitsstaking met de arbeiders in Bolivia. In La Paz is het tot hevige onlusten gekomen tussen militairen en burgers die niets van de staats greep moeten hebben, zo is in Arica (Noord-Chili) vernomen. Organisatoren van de protestop tochten zijn studenten en leden van de Boliviaanse centrale van werknemers. De afgezette Boliviaanse interim presidente, Lidia Gueiler, heqft onderdak gevonden in de pause lijke nuntiatuur in de Boliviaanse hoofdstad La Paz. PARIJS (Reuter) - Engeland en Frankrijk hebben zaterdag besloten op 30 juli onafhan kelijkheid te verlenen aan de Nieuwe Hebriden, een eilan dengroep in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan die door beide landen samen wordt bestuurd. Het besluit stond in een ge meenschappelijke verklaring van de Britse onderminister van buitenlandse zaken Peter Blaker en de Franse minister voor overzeese gebiedsdelen, Paus Dijoud, die bijeen zijn geweest om de laatste hand te leggen aan de regeling voor de overdracht. De Nieuwe Hebriden hebben 74 jaar onder gezamenlijk be stuur van Engeland en Frank rijk gestaan. Men besloot de eilandengroep onafhanke lijkheid te verlenen ondanks de nog steeds voortdurende rebellie op het van de Nieuwe Hebriden deel uitmakende eiland Espiritu Santo. (Van onze correspondenten) DEN HAAG-PARIJS - De eerste vijf Iraanse lucht machtofficieren, die vol gens de islamitische rechtbank in de Evin-ge- vangenis in Noord-Tehe- ran betrokken waren bij het beramen van een staatsgreep, zijn gisteren geëxecuteerd. Volgens uiteenlopende schattin gen zijn er 300 tot 500 per sonen gearresteerd op verdenking van betrok kenheid bij de geplande staatsgreep. Ajatolla Chomeini heeft zaterdag bevolen dat alle gearres teerden hun verdiende straf niet mogen ont gaan. De Iraanse leider die volgens de naar buiten gebrachte plannen van de luchtmachtofficieren bij de staatsgreep uit de weg ge ruimd had moeten worden, heeft alle gearresteerden in feite al ter dood veroordeeld. Nog dagelijks worden er arrestaties verricht in deze zaak, zodat het aantal execu ties de komende dagen aanzien lijk zal worden. De verdachten staan terecht in de Evin-gevangenis, vroeger be rucht wegens de daar gepleegde martelingen door de geheime politie van de sjah, de Savak. Verslaggevers worden niet toe- gelatemn bij de processen, maar er wordt aangenomen dat er op namen gemaakt worden voor de nationale radio en televisie. Volgens de Iraanse autoriteiten wilden de militairen, die als thuisbasis de militaire luchtha ven van Hamadan hadden geko zen, de woning van Chomeini en andere doelen in Teheran en el ders bombarderen, vervolgens Bachtiar aan het hoofd van een nieuw te vormen regering plaat sen en de Amerikaanse gegijzel den, die zondag al 260 dagen wer den vastgehouden, vrijlaten. De plannen zouden worden onder steund door de Verenigde Staten, Israël en Egypte en het vijandige buurland Irak, waarmee nog al tijd dagelijks grensincidenten worden gemeld. Parlement Het Iraanse parlement, dat van Chomeini ook de bevoegdheid heeft gekregen te beslissen over het lot van de ruim vijftig Ameri kaanse gegijzelden, heeft giste ren een voorzitter uit haar mid den gekozen. Het is de als con servatief bekend staande geeste lijke Ali Akbar Rafsanjani. Deze „hojatoleslam", of islamistische schriftgeleerde, heeft de afgelo pen maanden herhaaldelijk in de clinch gelegen met de meer ge matigde president Abdolhassan Bani-Sadr, met name over de kwestie van de gijzeling. Nu het parlement de laatste organise rende beslissing genomen heeft kunnen de grote problemen waar het land mee worstelt in behan deling worden genomen. President Bani-Sadr heeft in een interview met een grote Japanse krant als zijn mening gegeven dat de gijzelingszaak mogelijk al spoedig in behandeling zai wor den genomen. „Ik denk niet dat het parlement haar beslissing wil laten samenvallen met de presi dentsverkiezingen in de Ver enigde Staten. Er bestaat een mogelijkheid dat we met enige spoed het probleem zullen be handelen", aldus Bani-Sadr. De Iraanse president zei ook te ver wachten dat na het beëindigen MANAGUA Sandinisten eei Sandmistische -Naarschatting n i jaar geleden een leuzen werden in n 250.000 aakten cii ocht meegev msen hebben zaterdag in de hoofdstad het feit herdacht dat de het bewind van dictator SomozaPortretten van Sandino en van de gijzeling de verhouding met de VS spoedig genormali seerd zou kunnen worden en dat het weinig verschil zou uitmaken of Carter herkozen, dan wel op gevolgd zou worden door Rea gan. De ongeveer 50.000 Iranese ballin gen in Frankrijk zijn na de aan slag op oud-premier Bachtiar af gelopen vrijdag doodsbang dat ze ook het slachtoffer zullen worden van de wellicht door Teheran uit gezonden moordcommando's. De vroegere chef staf van de sjah, Hanans, heeft na de aanslag offi cieel om politiebescherming ge vraagd. De politie kan evenwel niet iedere gevluchte Iranees be schermen tegen de hartstochten van Chomeini. De meeste vluch telingen hebben het geld niet om een eigen lijfwacht te beta len. (Van onze correspondent Rienco Wilton) BEIROET - De Libanese president Sarkis heeft gisteren een nieuwe eerste minister aangewezen: Ta- kieddin Solh. Sarkis heeft de be jaarde moslim-politicus ge vraagd een nieuwe regering te vormen. Het vorige kabinet werd demissionair, toen de president vorige week het anderhalve maand geleden aangeboden ont slag van premier Al Hoss geheel :ht accepteerde. Het aftreden van de regering-Al Hoss kwam derhalve midden in de ernstige politieke crisis die op 7 juli werd veroorzaakt door de „machtsovername" van de rechtse falangisten in de door hen gecontroleerde christen-gebie den van Libanon. Door vrij snel een nieuwe eerste minister te benoemen, heeft Sar kis weliswaar het grootste gevaar weten af te wentelen, maar Liba non heeft nu alleen nog maar een nieuwe premier en nog lang geen nieuwe regering waarin alle op ponenten elkaar zouden kunnen vinden. Dat r.u is het doel van president Sarkis: hij wil geen technocraten-regering meer. zo als tot nu toe, maar juist een ka binet van „activisten'. Dat wil zeggen: de leiders of vertegen woordigers van de vele milities en politieke partijen zelf. Door deze lieden politieke verant woordelijkheid te geven, hoopt Sarkis dat zij niet langer „politiek zullen maken" met behulp van hun partij- of privó-legertjes, maar door overleg binnen de re gering zelf. Een zeer gewaagd ex periment. want de ervaring leert dat vrijwel zonder uitzondering de Libanese politici hun eigen (partij-. - sekte-, familie-, econo misch-) belang hoger stellen dan het algemeen staatsbelang.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7