Kaag ondanks slechte weer redelijk bezet "N.I.A.S. is geen bio-vakantie-oord voor hoogleraren" [L-e/öfe© pus» agenda Amazone gewond bij botsing met anto "RW 18 STAD EN RAND MAANDAG 21 JULI 1980 1 WASSENAAR - "Dankzij instituten als het onze houdt de Nederlandse academische wereld voeling met het bui tenland. Dat is naarmate de specialisatie in de weten schap voorschrijdt van toenemend belang voor Neder land. Daarom heb ik me sinds de oprichting van het NIAS met hart en ziel gegeven aan mijn werk als directeur". Dit zegt prof. H. Misset, die vanaf 1971 de leiding heeft over het Ne derlands Instituut voor Voortge zet Maatschappij-onderzoek. Het instituut is ondergebracht in een zeer geëigende villa in Rijksdorp, een voormalige politieschool. Jaarlijks in augustus verricht een aantal wetenschappers hier her- senbrekende arbeid, daarbij niet gehinderd door studenten en we tenschappelijk personeel. "Nog steeds zijn er mensen die denken dat het een soort bio- vakantieoord voor hoogleraren is, maar dat is een schromelijke vergissing", aldus Misset. "Onze gasten komen hier na een zorg vuldige selectie en vol verwach ting van hun werk. Dat sommi gen er niet in slagen te realiseren wat zij zich hadden voorgeno men, beschouwen we allemaal als betreurenswaardig. Het is be paald geen lolletje om zonder een tastbaar resultaat uit te brengen aan het instituut doorgaans bent verbonden". De gastheer is het gewend om het een veeleisend gezelschap naar de zin te maken, daarbij gesteund door een staf van mensen die ie der afzonderlijk hebben bewezen zich waar te kunnen maken in dit hooggeleerde gezelschap. "Het instituut kost natuurlijk geld (kosten op jaarbasis twee miljoen gulden), en men vraagt mij nogal eens wat nou eigenlijk het ren dement van zo n instelling is. Mijn antwoord is dan steevast: Dat is niet eenvoudig vast te stellen, zeker niet op korte ter mijn. Het gaat bij ons om beoefe naren van taal- en maatschappij wetenschap, en die kunnen nu eenmaal weinig concreet labora torium-onderzoek doen met spectaculaire resultaten. Maar na een paar jaar zien we aan de hand van wetenschappelijke publica ties, dat zo'n jaar geconcentreerd werken veel vrucht afwerpt. We Niet gortdroog Is het hier geen gortdroge acade mische wereld in het klein, waar een grap al onrust zaait en ge leerde heren (en een kleiner aan tal dames) op verstrooide wijze lezend door de gangen lopen? IMisset "Denkt u dat vooral niet We hebben in het jaarprogramma verschillende momenten inge bouwd, waarop de gasten als groep kunnen verpozen, nog los van alleszins geanimeerde bij eenkomsten die ook weten schappelijk bevruchtend wer ken. Het jaar wordt telkenmale op stijlvolle en zeer aangename wijze afgesloten met een diner in eigen huis. Een vereniging van oud-fellows is een bewijs van de voldaanheid die bij vele vroegere gasten bestaat". Hoeveel mensen komen er eigen jaar van intense studie? Die worden uit een paar duizend aanmeldingen geselecteerd naar land van herkomst en weten schapsrichting. Daarbij proberen we de groep zo samen te stellen, dat vooraf gekozen thema's tot hun recht kunnen komen. In juni stond bijvoorbeeld het onder werp "stress en angst" volop in de aandacht. Vooral de buiten landse gasten -sommigen met hun gezin- moeten met onze hulp onderdak vinden in de naaste omgeving. Meestal lukt dat wel in Wassenaar, waar we beschikken over een aantal huurwoningen. Anderen wonen intern in ons ge bouw, waaraan kortgeleden een stuk is toegevoegd. Het is voor de geestelijke rust van de gasten van het grootste belang dat het gezin goed wordt opgevangen en enigszins thuis raakt in de tijde lijke verblijfplaats. Via de kinde ren en omwonenden lukt dat vrij aardig, al kan het altijd beter. Van enig direct contact met geïntres- seerden uit de omgeving is echter geen sprake. Het is en blijft een academische wereld, hier in het NIAS. Wel komen vele weten schappers van buiten het insti tuut lezingen houden en discus siëren. Wat ziet u zelf als de belangrijkste opgave van het instituut in de nabije toekomst? iet licht van de kolossale proble men waar de wereld mee wor stelt, ongeacht of het gaat om de rijke dan wel de arme landen, zou ik zeggen dat het er vooral om gaat dat wetenschappelijk onderzoek ook vertaalbaar is naar het beleid. Het maatschap pelijk belang, waar vroeger wel eens met geringschatting over werd gesproken, wordt in toe nemende mate een gebiedende eis. Soms slagen we erin een thema zo te kiezen dat die kloof wordt gedicht. Een onderwerp als "aspecten van verstedelij king" bood voldoende houvast hiertoe". WIM OLIJSLAGERS Vrouw maakt beste bal gehakt van Voorschoten VOORSCHOTEN - Het 'Open ge haktballenkampioenschap van Voorschoten" leverde tijdens de finales zondagmiddag twee ver rassingen op. Allereerst ging het kampioenschap naar de Haagse Annemarie v. d. Pol-Schrofer en daarnaast werd de winnaar van vorig jaar, Jelle Pijpers, derde. De t weede prijs ging naar Valerie Koolemans-Beijnen uit Eind.ho- Het enkele jaren geleden uit een "Zomerzotheid" ontstane kam pioenschap neemt duidelijke vormen aan. Kon vorig jaar nog een man winnaar worden, dit keer waren het de dames die de belangrijkste prijzen wegkaap ten. Wedstrijdleider Paula Sche- fer was verheugd dat de kam pioen 1980 weer een vrouw is: "Het is toch te dwaas dat wij vrouwen de macht willen en geen kans zouden zien om een fatsoen lijke gehaktbal ter tafel te bren gen", zo stelde zij. .ijken op ANWB-bord: botsing De jury keurt de ballen. LEIDEN - Een 24-jarige Katwijker is gistermorgen op de Europaweg in Leiden in volle vaart achterop een Duitser gereden. De twee passagiers van de Katwijker raakten licht gewond. Beide wa gens werden totaal vernield. De 57-jarige Duitser minderde gis termorgen om tien voor half ne gen vaart om op een ANWB-bord te kijken. De Katwijker, die ach ter de Duitser in de richting van VOORSCHOTEN - Een 18-jarig meisje uit Voorschoten is gister middag ernstig gewond geraakt toen zij met haar paard de Veur- seweg in Voorschoten overstak. Het meisje reed gistermiddag om kwart over een op de Horstlaan. Bij de kruising met de Veurse- weg kon zij haar paard met meer in bedwang houden. Een auto mobilist die in de richting van Leidschendam reed kon het meisje en het paard niet meer ontwijken. Het meisje heeft een gebroken sleu telbeen en een zware hersen schudding. Het paard is dood. Rijksweg 4 reed, keek eveneens naar het ANWB-bord maar merkte niet dat de Duitser lang zamer ging rijden. Met een snel heid van tachtig kilometer per uur botste de Katwijker achterop de auto van de Duitser. Maandag Clubhuis Morschwijck, Topaaslaan, fïlrr voor kinderen 14 uur Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer laan, bejaardensoos 14.30 uur Wassenaar - gemeentehuis, raadsver gadering 20 uur ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za- i terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1. (Boerhaavcdistrict, Groenoord, Stationskwartier, binnenstad-noord. Noorderkwartier. Kooi. Meren wijk. Leiderdorp-noord, ten N.W. van de Laan van Ouderzorg en Vossiuslaan) zaterdag L. van Duin. Witte Singel 69. tel. 123089; zondag S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Wijk 2. (Vreewijk, binnenstad-zuid, tuinstadwijk, Professorenwijk," Burge- I meesterswijk, Rijndijkbuurt, De Waard, i Meerburg, Leiderdorp-zuid) zaterdag A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zon- j dag E. Fogelberg, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3. (Morsdistrict, Zuidwest, Haag- wegkwartier, Cronestein) zaterdag A. j Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; zon-1 dag W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de artsen Groene- veld, van Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt waargenomen door Y. Groene- veld, Brikkenwal 19, tel. 133834. Spreekuur zat en zond. 11-11.30 uur, Ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo- Leiderdorp - zaterdag J. van de Beek, Hoofdstraat 8. tel. 894539; zondag H.B. ij van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529. Spreekuur van 12.30-13 uur in gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 152255. Voorschoten. - zaterdag A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493, zondag B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462. j Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- 1 selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. de-Wit, Kerkstraat 42, tel. 12460. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der I apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18 tot 25 juli door apo theek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Wassenaar - Langstraat, Langstraat 86. tel. 17600 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, ten zui- Mede doordat de voorruit van de Katwijker versplinterde liepen zijn passagiers snij- en schaaf wonden op. De passagiers, een 22-jarige Katwijkse en een 16-ja- rige Waddinxvener, werden voor nader onderzoek overgebracht naar het Academisch Zieken huis. De bestuurder bleef onge deerd. 154500. Voorschoten - V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoogeweide 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 DIERENARTSEN Leiden-Voor Krol en Vestjens: J. Vest- jens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 144323. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. I Verkeersdode in Wassenaar WASSENAAR - De 19-jarige Hans Peter Jaklitsch uit het Duitse Dort mund 'is gistermorgen bij een verkeersongeluk in Wassenaar op slag gedood. Jaklitsch raakte gistermorgen om kwart over tien op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Maaldrift van de weg, reed een stuk door de berm en botste vervolgens fi ontaai tegen een boom. De drie andere Duitse inzittenden van de auto raakten gewond. Een 17-ja- rige Duitse werd met schedelletsel en bekken- en armfracturen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Een 19-jarige Duitser en een 17- jarige Duitse konden na behandeling in het Academisch Ziekenhuis weer naar huis. De Duitsers waren gistermorgen uit Dortmund vertrokken. Vermoedelijk is oververmoeidheid de oorzaak van het ongeval. KAAG - Verloren lopen drie in klederdracht gehulde meisjes rond, een met rozen gevulde mand aan de arm. De verkoopsters worden genegeerd door de in rood en geel plastic gehulde voorbijgangers, die zojuist door het veer zijn afgeleverd. Klanten voor de ijscoman, die met een sombere blik vanonder zijn parasol de gestaag neerstromende regen gadeslaat, zijn er niet bij. Er is alweer een weekeinde verregend op Kaageiland. Hét water sportcentrum in de randstad ligt er hartje zomer - hoogtijdagen normaal gesproken - troosteloos bij. Alleen het met opheffing bedreigde Kaagse veer lijkt in deze dagen behoorlijke resultaten te boeken. De geplaagde toerist neemt zijn toevlucht tot de auto en dat bete kent inkomsten voor de veer dienst, al zal de regen de forse verliezen niet kunnen uitwissen. Het nijvere heen-en-weertje spuwt met grote regelmaat een flinke portie autoblik uit. Grauwsluier De toeristenindustrie die het eiland beheerst gaat gebukt onder de grauwsluier die al over Neder land hangt zolang als de zomer duurt. Lege terrassen, verzopen campings. Op de plas dobbert hier en daar een boot met neer hangende zeilen rond. Zelfs voor de meest fervente zeiler is er zo geen lol meer aan. Zaterdag ging het nog. De neergutsende regen ging toen nog vergezeld van een stevige wind. die bij tijd en wijle tot stormkracht aanwakkerde. Maar gisteren was die wind er niet meer, de regen in een onein dige eenzaamheid achterlatend. Triester kan het niet. Het Kompas. gerenommeerd etablissement, blijkt een jazz band in huis te hebben gehaald om de troosteloosheid te verdrij ven. Al te succesvol lijkt die greep niet. Aan de bar hangt wat jeugdig publiek verveeld rond; aan de anders zo druk bezette ta fels eet slechts hier en daar ie mand een pannekoek. De band leider past zijn humor aan het weer aan met de opmerking "dat de 24-jarige zanger al vijftig jaar lang deel uitmaakt van zijn for matie". Gelach blijft uit. Lauwtjes "De bouwvak is normaal gespro ken onze toptijd, maar het is nu een beetje lauwtjes", verzucht ei genaar Ol Hornkamp van Het Kompas dan ook. Hij schat het aantal bezoekers dat op de Kaag komt op zeventig tot tachtig pro cent van wat in deze dagen ge bruikelijk is. Als gevolg van het tegenvallende toerisme is ook het aantal rondvaarten sterk beperkt. Bij het restaurant vertrekken in deze tijd bij goed weer twee tot drie rondvaartboten. Nu wordt er alleen op zondag gevaren. "Al leen uit Noordwijk en Warmond vertrekken de boten gewoon elke dag", vertelt Hornkamp. Cn zo is de winst die de horeca-ex- ploitanten door het goede weer in het voorseizoen (april en mei) hebben gemaakt voor een aantal van hen al weer opgesoupeerd door het verlies van de afgelopen weken. Van een verloren seizoen wil Hornkamp echter nog niet spreken. "We moeten eerst maar eens afwachten wat de komende vijf weekeinden nog gaan bren gen", vindt hii. Zijn collega E. Fuik, bedrijfsleider van de discotheek "De Bonte Koe", heeft evenmin vrolijke geluiden in voorraad. "Het is slecht, puur slecht", klaagt hij. "Er komen natuurlijk wel wat mensen, maar we moeten het in deze tijd echt hebben van de da grecreanten: mensen die met hun bootjes aanleggen en het eiland komen opzoeken. Het is natuur lijk moeilijk uit te drukken hoe veel mensen er minder komen, maar het is wel een aanzienlijk aantal". Rooskleuriger Bij de camping van Gottenbos en jeugdherberg De Trekschuit blijken de zaken er toch wat rooskleuriger voor te staan. "De camping is wel aardig bezet", ver telt men. "Alleen vertrekken de mensen vaak weer erg snel. Ge middeld blijven de mensen mo menteel twee of drie dagen, ter wijl er bij mooier weer veel men sen zijn die een week en soms wel meer weken blijven kamperen". leidster Ineke van Noort. "We hebben hier 84 plaatsen en die zijn elke avond vrijwel allemaal bezet. We merken hier niet zoveel van het slechte weer. de Kaag blijkt toch een echte trekpleister te zijn. We krijgen nu 1 fietsers die op trektocht zijn". Ze heeft niet de indruk dat de jeugdherberg veel mensen krijgt die bij goed weer een camping zouden opzoeken. "Dat valt ge loof ik wel mee", denkt ze, "want rond deze tijd zitten we normaal altijd vol". Watersporters Het positieve geluid van de jeugd herberg weerklinkt ook in de woorden van mevrouw Patist de Nederlandse zeilschool. Ook hier weinig last van het slechte weer. "Maar dat komt natuurlijk omdat we niet afhankelijk zijn van dagjesmensen", meent ze. "De zeilcursussen worden al in ja nuari of februari geboekt én be taald, dus de mensen komen dan in juli wel. De sfeer is hier ook prima. We hebben nog geen dag van de afgelopen drie weken niet gezeild. Maar het is natuurlijk prettiger als je daar een lekker zonnetje bij hebt". >M v De canping laat voor de tijd van het jaar opmerkelijk veel lege plekken J camping nog wel aardig bezet": de meeste kampeerders houden het al snel J Ook bij zeil- en skischool De Kaag heeft men nauwelijks last van de regenbuien. "De belangstelling is behoorlijk groot. Er wordt zelfs op het moment nog veel bespro ken voor volgende week en de week daarop. En afzeggingen hebben we tot op heden nog niet gehad". Bij de VW heerst de indruk dat de watersportliefhebbers het he melwater voor lief nemen. "Om nu te zeggen: tjonge-jonge wat is het druk, nee. Maar gezien de weersomstandigheden valt het toch wel mee", vindt VW-secre- taresse R. Berkhoudt-Kroon. "Of het seizoen wel of niet zal slagen? Daar is nog geen zinnig woord over te zeggen, maar ik verwacht dat het seizoen goed wordt". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66.40 Jaarabonnement 173.70 per post r 254.10 Losse nummers 10.65 Rubriekchefs A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude. R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olal l 01715-1896 Leiderdorp F. Snijders 071-893841 Voortgezet Maatschappij-onderzoek in de voormalige politit De behuizing van het Nederlands Instituut school in Rijksdorp.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2