EIDSCH DAGBLAD Non-stop regen jaagt de toeristen naar huis Uitbundig Nederlands feest op de Champs Elysee "JOOPHOERA" De Rip in zak en as vandaag Wild -west in en om Alphen II12I KEffiT ZEEWATER REIKT SOMS TOT AAN DE DUINEN. Jan van Hillo overleden Snelrecht na rellen Y alkenburg Slecht weer oorzaak van "psychische" vermoeidheid MANDAG 21 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36221 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van een één verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gemeentepolitie heeft gisterochtend vroeg na een wilde achtervolging een 23-jarige in woner van Amsterdam gearres teerd. De wild-west vertoning werd ge completeerd doordat de man, A.W., nadat hij op de rijksweg nabij Hoogmade was klemgere den, op één van de agenten inreed en zich pas overgaf toen hij zich geplaatst zag tegenover een overmacht van politiemensen die hem met getrokken pistolen op wachtten. Éénmaal gearresteerd bleek de man een gestolen auto zonder rij bewijs te berijden, waarin zich voor drieduizend gulden aan si garetten bevonden. Deze har hij kort tevoren buitgemaakt in een supermarkt in Woubrugge. Twee dagen tevoren was hij uit huis van bewaring ontslagen, waar hij een straf wegens inbraak en dief stal uitzat. De man trok in Alphen, rond vijf uur gisterochtend, de aandacht van twee surveillerende agenten vanwege zijn hoge snelheid. Daarmee begon de achtervolging die via Woubrugge, Rijpwete- ring, Oud Ade en Leiderdorp leidde naar Hoogmade, waar de Amsterdammer de snelweg naar zijn woonplaats opdraaide. Op die snelweg wisten de hem ach tervolgende agenten hem klem te rijden, maar de man wist niet van opgeven, reed een stukje achter uit en stuurde toen met volle vaart aan op één van de uitstap pende agenten, die zich ternau wernood kon redden. De auto ramde alleen het portier van de surveillancewagen De collega van de bedreigde agent was inmiddels ook uitgestapt en loste enkele waarschuwings schoten in de richting van de al weer terugrijdende auto, die in omgekeerde richting de afrit van de snelweg opschoot. Pas in Hoogmade, waar de gealarmeer de rijkspolitie zich had opgesteld, gaf de man zijn vlucht op. I Tienduizenden Nederlan ders vierden gisteren een feest op de Champs Elysee waar het stralend middel punt, kersvers Tour-win naar Joop Zoetemelk, zich voor het eerst in al die jaren ook eens 'echt' liet gaan. Enthousiast wierp de man uit Ri.jpwetering, die gisteren definitief afrekende met het begrip "eeuwige tweede", zich in de armen van premier van Agt die naar de Franse hoofdstad was getogen om samen met vele landgenoten 'Jopie' te huldigen (foto on der). En niet alleen hem, want hoe wel de meeste aandacht van zelfsprekend naar Zoete melk uitging, deelden ook Hennie Kuiper (tweede), Jo- han van de Velde (witte trui) en dc zo succesvolle ploeg van Peter Post in de eerbe tuigingen. Germigny l'Eveque, de woon plaats van de Tourwinnaar, maakte zich gisteren op voor een huldiging van zijn nu "onsterfelijk" geworden in woner. Ook daar was zijn naam in vette letters op de straat gekalkt. Achter een facade van blijheid werden de 'verminkte' Olympische Spelen door de Russische partijleider Leo nid Brezjnev geopend. "The show must go on" en inmid dels zijn er al records ge sneuveld en werden de eer ste medailles uitgereikt. PAGINA,S 9-15 I Richtlijnen voor straffen voor drughandel PAGINA 5 I Na de aanslag op de voorma lige premier Bachtiar in Pa- 18 PAGINA'S rijs zijn de betrekkingen tus sen Frankrijk en Iran zeer gespannen PAGINA 7 Computertechniek moet grammofoonplaat redden PAGINA 16 PARIJS - „Joop, Joop, Joop, hoera", is de opening van het Franse sportblad l'Equipc, waarvan Joop Zoetemelk de naam op zijn gele trui draagt. Toch laat het blad na Zoetemelks overwinning niet na op te merken: „In af wezigheid van Bernard Hi- nault was Zoetemelk de bes te renner van deze Tour dc France". In l'Equipe valt verder nog te lezen dat de Franse minister voor sportzaken aan premier Van Agt een boodschap van de Franse premier Barre heeft overgebracht, waarin deze zijn Nederlandse colle ga feliciteert met de over winning en met de prachtige „performance (dit Engelse woord is in de Franse taal ingelijfd) van de Nederland se equipe in zijn geheel". De Figaro meldt: „Zoetemelk eindelijk overwinnaar", en beschrijft op de Champs Ely- sées „een armada van sup porters die door het dolle heen waren; de uitdaging van de oranje-petten. Neder land had duizenden ambas sadeurs afgevaardigd, blond als het koren, om op de Champs Elysées te komen oogsten". In de meeste lovende artikelen over Joop Zoetemelk wordt uitvoerig melding gemaakt van zijn leeftijd en wordt zelfs gesproken over de „Tour van de ouder dan der tigjarigen". In Le Quotidien de Paris staat „dat vader Joop een buitengewoon gro te intelligentie aan de dag heeft gelegd in de manier waarop hij met zuinigheid zijn Tour verreed". Ook de Matin de Paris spreekt van de grondige kennis waarmee Zoetemelk de om standigheden, die hem gun stig waren, wist uit te bui ten. „Hij is een waar profes sioneel talent". (Van één onzer verslaggevers) RIJPWETERING - Het Rijp- weteringse huldigingscomi té, dat het plan had opgevat Tourwinnaar Joop Zoete melk woensdagavond te huldigen, voelt zich "in de aap gelogeerd". Organisator Cees Zoetemelk kreeg van nacht van derden te horen, dat de complete Post-ploeg die avond een criterium in het Belgische Peer moet rij den. Die mededeling maakte in één klap alle door het co mité getroffen voorberei dingen overbodig. Cees Zoe temelk: "We hadden het po- De litieapparaat en de gemeen teraad ingeschakeld. De wei landen, die als parkeergele genheid zouden dienen, wa ren al afgezet. De dranghek ken stonden klaar, terwijl de uitnodigingen inmiddels waren gedrukt". i, die Herman Krott en Joop Riethoven ("Omdat ik dacht dat die in wielerkrin- gen waren ingewijd") bij de organisatie van de festivitei ten had betrokken, acht zich nu het slachtoffer van wat hij noemt "volksverlakke rij". Hij beroept zich er na melijk op, dat het criterium in Peer niet voorkwam op de wielerkalender. "Maar van dat programma blijkt dus geen moer te kloppen". Na de recente ontwikkelingen gaat Cees Zoetemelk er van uit, dat de Tourwinnaar niet op korte termijn in diens ge boorteplaats in het zonnetje kan worden gezet. "Ik weet wel dat sommigen hem don derdagmiddag om half twee willen huldigen, maar dat kan niet. Joop zou dan om vier uur alweer moeten ver trekken, omdat hij een uur later in Wateringen moet rijden". (Van r verslaggevers) LEIDEN - Nederland is door de aanhoudende re gen en wind van het afge lopen weekeinde danig van streek gebracht. Vooral het oosten en zuid oosten van het land had den het zwaar te verdu ren. Honderden toeristen keerden gisteravond overhaast terug naar huis. Met name de strandtent houders lijden onder de slechte weersomstandig heden. In Katwijk en Noordwijk hebben zij vanmorgen in allerijl hun spullen hoger tegen de duinen moeten zetten. Het zeewater bereikte de dui nenrij tijdens hoogwater soms tot op vijf meter. Vannacht droos Vannacht droog en opklaringen en mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Morgen van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 19graden. Eerst matige westen wind, morgen toenemend tot krachtig uit het zuidwesten. (Opgemaakt om 11.15 uur) "Vergeleken met de landelijke cijfers valt het in deze contreien nog mee. Hier viel in juni ongeveer 100 millimeter re gen, terwijl elders soms meer dan 150 millimeter werd gemeten". Dit "optimistische" geluid is van de amateur-weerkundige Jeroen Kooy uit Oegstgeest. "Ik kan het niet direct met cijfers sta ven maar ik geloof dat het weer de laat ste jaren nog niet zo slecht is geweest. Een harde wind als vanmorgen is heel abnormaal voor juli. Dat komt bijna nooit voor in deze tijd van het jaar", zegt hij. Maar regen of geen regen, het is in elk geval volgens hem zonder meer veel te Schade aan de duinen werd echter niet gemeld. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse politie "was het een geluk bij een ongeluk dat er van morgen sprake was van dood tij". Vanavond om 23.00 uur is het opnieuw 'hoog-water'. De Noordwijkse politie sprak van morgen over een opvallende drukte aan het strand. "De toeris ten maken dit natuurlijk niet veel mee tijdens de zomer", aldus een woordvoerder van de Noord wijkse strandpolitie. Elders in de regio kwamen bij de politie vannacht en vanmorgen geen meldingen binnen over stormschade. Wel werden hier en daar takken van de bomen ge rukt. Aan het Noordwijkse strand raakte door de storm het dak van één van de posten van de Noord wijkse reddingsbrigade los. In Hengelo kwamen gisteravond tientallen straten onder water te staan door de aanhoudende re genval. Het verkeer liep daar to taal vast. In Eindhoven liepen op één na alle tunnels onder de spoorlijn onder water. De brandweerkorpsen in met name zuid-oost Brabant hadden han den vol werk aan het leegpompen van ondergelopen kelders. Afge zien van enkele kleine aanrijdin gen deden zich in het land als ge volg van het weer nergens ernsti ge ongelukken voor. Het waterschap Aarlanderveen be kijkt of extra dijkbewaking ten noorden van Alphen aan den Rijn nodig is. Deze dijkbewaking zou dan voornamelijk de gemeenten Nieuwkoop, Ter Aar en Nieuw- veen betreffen. Het slechte weer bouwt langza merhand een indrukwekkende lijst van narigheden op. Zo sloeg het hoge water bij Herwijnen gis termorgen een gat van 10 meter in de zomerdijk. Rijkswaterstaat noteert dagelijks de record wa terhoogten. In Vlissingen werd een 44 jaar oud record door de regen gebroken: 140 mm in de ju limaand tot nog toe, tegenover 132 mm. in dezelfde maand in 1936. Ook vele manifestaties vielen door het slechte weer soms letterlijk in het water. Daaronder de skutsje- silenwedstrijden in Staveren. Voorts trok ook de internationale folkloristische parade in Bruns- sum veel minder bezoekers dan in andere jaren. WAARSCHUWING Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen Verkoop iedere dinsdagmorgen in. de Groenoordhallen. Kulkenpoten per 5 kg 25,- Kuikenfilet per kg 13.- Braad-grillkuikens per stuk plm. 1 kg 5,- T.V.-hapjes heerlijk gekruid per kg 12,- Kip-karbonade per kg 6,- Kuiken drumsticks per kg 7,50 HILVERSUM (ANP) - In het Academisch Zieken huis in Leiden, waar hij voor een kwaadaardige ziekte werd verpleegd, is vandaag op 57-jarige leef tijd Jan van Hillo, een van de bekendste program mamakers van de NCRV- televisie, overleden. De op 30 oktober 1922 in Maassluis geboren Jan van Hillo begon zijn artistieke loopbaan bij een reclamebureau in Den Haag. Op 1 september 1961 werd hij door de NCRV aangetrokken voor een leidinggevende functie in de sec tor documentaire programma's. Als zodanig heeft hij sindsdien een groot aantal produkties op zijn naam gebracht. Tot de bekendste behoren programma's rond God fried Bomans, de documentaire „Juliana - koningin der Neder landen" ter gelegenheid van het 25-jarig kroningsjubileum in 1973, „We stinken er in" (een van de eerste milieuprogramma's op de Nederlandse televisie), „Suri name stroomopwaarts", „25 jaar herdenking van de Tweede We reldoorlog", „De tijd stond even stil" en „Tussen toen en toe komst". Ook werkte Van Hillo mee aan de programma's „Kom over de brug" en „Geven voor leven". Van Hillo was ridder in de orde van Orar\je-Nassau. Hij was ook onderscheiden met de huisorde van Oranje. Arabier vermoord PARIJS (AFP/DPA) - Een Arabi sche diplomaat is vandaag in Pa rijs in het redactielokaal van zijn krant gedood. Het slachtoffer is Salah al-Bitar, ex-vice-premier van de Verenigde Arabische Re publiek (waarin Egypte er» Syrië verenigd waren). Hij was een van de oprichters van de Baath-partij, maar viel in 1966 in Syrië uit de gratie. Sindsdien leefde hij in ballingschap. MAASTRICHT/VALKENBURG (ANP) - Op een vijftiental jeugdi ge vakantiegangers, dat zich in het afgelopen weekeinde in Val kenburg schuldig heeft gemaakt aan onder andere onbehoorlijk gedrag, openbare dronkenschap en vernielingen zal snel recht worden toegepast. Ze zullen aan staande vrijdag moeten verschij nen voor de kantonrechter in Maastricht. (n het weekeinde vielen bü vecht partijen in Valkenburg acht ge wonden. Een 21-jarige Hagenaar verwondde tijdens een vechtpar tij drie omstanders met een mes. Zelf belandde hij in een zieken huis in Maastricht. Bij een dancing kreeg een groep jeugdige Leidenaars ruzie met personeel van die dancing. Vier van hen raakten gewond en een 25-jarige man uit Leiden die bij die ruzie een mes hanteerde, wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie te Maastricht. Zon op or Maan op c 22 juli 05.44 uur; onder o n: 16.36 uur; onder o 21.44 i: 01.46 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Wat ben ik vreselijk moe". Die kreet hoor je de laatste dagen steeds vaker. Wie de kans heeft legt na die verzuchting onmiddelijk het moede hoofd op een hopelijk droog klissen en laat Gods water over Gods akkers lopen. Dat water heeft de laatste tijd veel te veel gevloeid. "Die vermoeid heid kan best wel eens door het slechte weer ko men". zeggen sommigen dan ook. "Mischien was dat vroeger wel het geval, maar te genwoordig met ons uitgekiende voedsel is dat nauwelijks van invloed", is het commentaar van deskundigen van het Academisch Ziekenhuis Lei den. "Als het slechte weer al invloed heeft op het menselijk gestel, dan is dat hoofdzakelijk een psy chische kwestie". De voorzitter van de plaatselijke huisartsenvereni ging in Leidendokter Klaassen.kan onze vragen niet beantwoorden. Hij is ziek. De waarnemend voorzitter, dokter Smitheeft echter niet de indruk dat het aantal verkoudheden en griepjes onder de Leidse bevoking ineens is toegenomen: "We zijn in dit Hollandse klimaat wel het een en ander ge wend", is zijn commentaar. 4 weken lang hel lEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee notoren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokie aanknwen en bon ingevjd m een open envelop ronde, ooslregel ops,uren naa, Leefccn Dagblad Antwoordnunvne» 214 2300 VB Leiden Ie krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1