Amerikaans textiel gevaar voor de EG Computertechniek moet grammofoonplaat redden §r i ÉPr hort zakelijk Markt berichten sswsr ia. is?» PAGINA 16 ECONOMIE MAANDAG 21 JULI 198» UTRECHT (ANP) - Een buitenge wone algemene ledenvergade ring van de bij de FNV aangeslo ten algemene apothekers-assis tenten bond (AAAB) heeft zater dag in Utrecht besloten akkoord te gaan met het resultaat van de onderhandelingen over de CAO voor 1980. Eenzelfde besluit is al eerder genomen door de zuster organisaties NCBO en KABO. Verlangens waaraan de apothe kersorganisatie KNMP niet te gemoet is gekomen zullen dit jaar bij de CAO-onderhandelingen voor 1981 opnieuw op tafel wor den gelegd. Een van die verlan gens is de opheffing van de bepa ling dat de bij een apotheekhou dend huisarts doorgebrachte diensttijd maar voor de helft Cao-akkoord apothekers assistenten hoeft mee te tellen. Een apothe ker kan een assistent(e) die eerst bijvoorbeeld tien jaar bij een huisarts heeft gewerkt als vijf- dejaars honoreren, zij het dan dat dit salarisverlies daarna moet worden ingehaald door ieder half jaar bij de apotheker als één dienstjaar te tellen. Voorzitter Riet Uileman van de AAAB noemde deze bepaling vooral bijzonder onrechtvaardig voor assistenten die niet vrijwil lig van v/erkkring veranderen, maar die ongevraagd een nieuwe baas krijgen als een apotheker de apotheek van een huisarts over neemt. De bonden hadden als minimale compensatie voor een nacht dienst vier uur vrij gevraagd. Ook daarover is geen overeenstem ming bereikt de basisvergoeding blijft één uur vrij. Wel zijn de apo thekers bereid de vergoeding per "storing" (patient die medicijnen komt halen, telefoontje van een arts) op te trekken van één tot an derhalf uur. Verbeteringen in de CAO zijn on der andere uitbreiding van de tijd die als overwerk geldt, invoeren van een maaltijdvergoeding bij avonddienst en uitbreiding van de vakantie met twee dagen. Bescherming noodzakelijk (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De Amerikaanse textielindustrie wordt een belangrijke concurrent voor textielbedrijven in de EG- landen. De Europese textielindustrie moet dat onder ogen zien. Deze waarschuwing liet EG-commissaris Etienne Davignon (industriebeleid) eind vorige week ho ren. Davignon zei dat de EG-landen het in de eerstkomende jaren niet zonder een zekere bescherming van de eigen textielindustrie kunnen stellen. De Belgische EG- maakte een eerste balans op over de werking van het zogenaamde Multi Vezel Akkoord (MVA). De ze regeling voorziet in beperking van de export van textiel, vooral uit de zogenaamde lage lonen landen, naar de Europese ge meenschap en andere industrie landen die van de MVA-regeling profiteren. Voor enkele tientallen landen, de meeste in de Derde Wereld, heeft de EG exporthoe- veelheden vastgesteld. Davig non: „Deze ingewikkelde rege ling heeft de afgelopen twee jaar redelijk goed gewerkt". De Amerikaanse textielindustrie heeft zich inmiddels tot de be langrijkste concurrent van de textielbedrijven in de EG ont wikkeld. Davignon: „Na een in grijpende herstructurering heeft de textielindustrie in de Ver enigde Staten zijn export gewel dig opgevoerd". In 1979 bedroeg de Amerikaanse textielexport naar de EG ruim 211.000 ton, waarmee Amerika verreweg bo- venaanstaat bij de (tientallen) landen die textiel naar de EG uit voeren. In 1978 bedroeg de Ame rikaanse textielexport nog maar 128.000 ton. De import uit de VS nam dus met 65 procent toe. Een achtste ROTTERDAM - Voor de verzeke ringsmaatschappij "Schiedam" van 1866 is 1979 eer. goed jaar ge weest. Het financiële resultaat De t g van 573.000 tot/1,38 r 381.000 tot 797.000, t uit Lucifersdoosje zeer in trek voor reclame AMSTERDAM (ANP) - Na dagblad- en vakbladreclame wordt reclame op lucifers doosjes en -boekjes in Ne derland het meest gebruikt. Dit blijkt uit een enquete dat het NIPO on plaats in, na dagbladen (5S procent) en vakbladen (51 procent). TV en radio kwa men op 23 komen steeg met 23 pet van 27,3 min tot 33,6 min. Deze stijging vloeide voornamelijk voort uit de branches brand en auto. Het beleggingsbeleid werd enigs zins gewijzigd. Voortgegaan werd met het verminderen van de belegging in aandelen. Aan en kele bedrijven werden leningen verstrekt, waarbij zeer selectief te werk werd gegaan. Het streven 1980 is gericht op het beha len van een zelfde resultaat als in 1979. Bovag-Hiswa De Bovag-afdeling watersport (op gericht in 1975) en de Hiswa (op gericht in 1932) hebben besloten een nauwere band van samen werking aan te gaan, aldus de Hiswa in een persbericht. Het in stellen van een permanente con tactcommissie heeft mede tot ge volg dat ook overleg met de ANWB en het Koninklijk Ne derlands watersport verbond van de grond zal komen. Industrie V.S. port door de EG. Na Amerika zijn Hongkong, India. Taiwan, Zuid- Korea en Brazilië de belangrijk ste textielleveranciers van de Eu ropese Gemeenschap. De op komst van Amerika als textiel- exporteur maakt de onderhan delingen over verlenging van de MV A-regeling nog noeilijker dan ze al waren, aldus nog Davignon. De ontwikkelingslanden die tex tiel willen exporteren, zullen zeggen: Hoe kunt u van ons be perkingen verwachten als Ame rika daarvan gaat profiteren? De handelsbalans tussen Amerika en de EG op het gebied van tex tiel was vrijwel steeds positief voor Europa. Maar in i979 ont stond als gevolg van de sterk ge stegen Amerikaanse export een tekort van 825 miljoen gulden. Dit tekort bedraagt zelfs meer dan een miljard gulden als men de export van synthetische vezels (die niet onder de MVA-regeling vallen) uit de VS naar de EG (vooral Engeland) meetelt. Het MV A-akkoord loopt over een jaar af. Eind dit jaar willen de Negen zich beraden over verlenging van de regeling. LEIDEN - Veemarkt te Leiden 21-07-80; Op de markt van maandag werden totaal aangevoerd: 1480 dieren, gespecificeerd als volgt Slachtrunde- ren: 793; schapen of lammeren 687. PRIJSNOTERINGEN: Slachtrunde- ren: Stieren le kwaliteit van 7.25 tot 7,80 per kg. geslacht gewicht, 2e kwali teit van 6,75 tot 7.20 per kg. geslacht gewicht. Vaarzen le kwaliteit van 7,10 tot 8,00 per kg. geslacht gewicht, 2e kwaliteit van 6,20 tot 6,90 per kg. ge slacht gewicht, Koeien le kwaliteit van 6,90 tot 7,90 per kg. geslacht gewicht, 2e kwaliteit van 6,20 tot 6,70 per kg. geslacht gewicht, 3e kwaliteit van 5,80 tot 6,00 per kg. geslacht gewicht, Worstkoeien van 4,90 tot 5,95 per kg. geslacht gewicht. Extra kwaliteit en dikbillen van 8,50 tot 13,50 per kg. geslacht gewicht. GEBRUIKSVEE Schapen van 155 tot 185 per stuk. Lammeren van 150 tot 175 per stuk, Lammeren le kwaliteit van 180 tot 210 per stuk. TOELICHTING: Slachtrunderen: Aan voer. matig, Handel: redelijk, Prijzen: staoiel. Schapen en lammeren: redelijk, vlot, stabiel, schapen iets hoger. Mngeèffhoe'h'et met de econm Andi LEIDEN - groenteveiling. 21/7: Prui- AndijvitVoS0i,25?Pe5en 5/70."'Sm")bo nen 4,90-5,60. Stambonen 6,50-7,90. vermindering in sinds in 1947 met 0,36-0,49, Selderij De vreemdste platenspeler die een mens ooit heeft weten te bedenken is zojuist geïntroduceerd. Hij speelt de platen verticaal af. De fabrikant Mitsubis hi is er erg trots op. Maar vermoedelijk is het appa raat toch een van de laatste modellen in zijn soort, omdat - na honderd jaar - de platenspeler of liever nog de plaat aan vervanging toe is. Zelden is een vinding zo n suc ces geweest. Zo schat men het aantal platenspelers dat nog werkt op de hele wereld dicht tegen de 200 miljoen exem plaren. De grammofoonpla- tenverkoop in de belangrijk ste westelijke landen schat men in 1977 op meer dan 1.5 miljard stuks. Duidelijk dat de pickup - toen de koffer- grammofoon verouderd was - heeft doorgezet en een van de meest verbreide massa-arti kelen is geworden. De nadelen van de plaat zijn - al is in die honderd jaar zeker een honderdvoudige verbete ring bereikt - toch wel in het oog springend. De signaal- stoorverhouding is nauwe lijks meer beter te krijgen. Er is slijtage door het mechani sche contact tussen pickup- kop en de plaat. De plaat kan bovendien makkelijk be schadigen met als gevolg: krassen, spetters en tikken in feV^bepTrkt en er^zdten wille van de kwaliteit. Jam mer genoeg zijn die duur en lenen zich niet voor ingewik kelde muziekstukken, die niet in een keer kunnen wor den opgenomen. Computerplaat De oplossing voor al die problemen is de zogenaamde digitale plaat. Daarbij wordt de muziek niet direct opgete kend, maar eerst vertaald in „digits", zeg maar computer taal. Hoe hij vervolgens wordt afgetast is minder belangrijk. Philips wil daarvoor een la ser-lichtbundel gebruiken. Voordeel is dan geen slijtage van die „digitale plaat". De Japanse fabriek JVC zal gelijk een plaat zonder groe ven gaan brengen die weer met een saffier of dia mant zal worden afgetast. In elk geval zullen krassen putten in de plaat dan r zijn. Bij he >uter geze of spraak ng niet. n stan- - duurt op zijn minst nog twee jaar, maar mogelijk zelfs vier. Daarom is het interessant om eens te kijken wat fabrikanten doen om van die goeie-ouwe-pla- tenspeler toch nog een per fect stukje techniek te maken. Zo goed vaak dat menige plaat aanzienlijk slechter is dan de afspeelapparatuur Een voorbeeld daarvan lijkt de Mitsubishi LT-5V, de verti cale platenspeler, waarbij de plaat met een vergrendeling op zijn plaats moet worden gehouden. Een ding heeft hij zeker gemeen met alle top klasse pickups, de tangen- tiale arm. Zo'n arm is recht en heeft geen vast draaipunt. Hij loopt daarentegen met de groef mee en (om het in auto termen te zeggen) spoort maximaal. Dat vergt een in gewikkeld mechanisme dat slechts door enkele fabrikan ten consequent is toegepast. Die fabrikanten zijn Revóx (bekende naam op het gebied van tuners, bandrecorders en studio-apparatuur) en B O, die veelal ook bijzonder veel aandacht aan het uiterlijk van toestellen besteedt. Het grote voordeel van deze wijze van plaataftasting is dat hij overeenkomt met de ma nier waarop de plaat werd „gesneden" in de studio. Ook daar loopt een opnamekop op een soort brug steeds lood recht op de plaatgroef. Nadeel is de hoge prijs van dit soort precisie-platenspelers. Eenvoudiger De LT-5V heeft zo'n ongebrui kelijke stand gekregen omdat de ontwerpers van mening zijn dat minder ingewikkelde constructies nodig zijn om de arm precies in de groef te houden als hij vrij naar bene den hangt. De prijs van het merkwaardige instrument valt dan ook mee: minder dan f900,-. Ondanks de stapel elektronica die in het appa raat is opgetast. De Revox kost minder dan f 1.000,-. Hij valt op door een brug over de plaat waarin het pickup-element precies met de plaat meeloopt. Krassen maken kan men met dit appa raat niet. Zelfs als een kind de pickup per ongeluk aanraakt haalt de platenspeler onmid dellijk het element van de plaat. Het is heel makkelijk om een .bepaalde passage op de plaat uit te zoeken. Servo- besturing regelt het element precies boven dat gedeel te. Veel aandacht hebben fabri kanten van zulke topappara- tuur.ook voor het loopwerk, ofwel de aandrijving van het plateau waarop de plaat ligt. Elke oneffenheid in lagering, elke niet constante loop van de motor resulteert in afwij kingen van het toerental of in een soort gestommel. Beide storingen, jank en „rumble" zeals men dat gestommel noemt, zijn eersteklas mu- ziekbedervers. Het geluid gaat rafelig klinken. Gestommel geeft overbelasting van de lage-tonenluidspre- kers en daarom ook weer ver- vorming^een inbreuk op het oorspronkelijke muziek beeld. Revox heeft daarom een speciale motor ontwik keld voor deze draaitafel, ul tra-plat en heel stabiel. MAANDAG 21 JULI 1 ACTIEVE SKSfifiTL, BINNENLANDSE AANDELEN Fidelity F investors M Japan Fund COl'l) KN ZIl.VKl BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs opende de week in een wat vriendelijker stemming. De obligatiemarkt lag er beter bij, waarbij de verschil len nogal uiteenliepen. Per salde was de markt circa 0,3 punt ho ger. De recente discontoverla ging werd niet ongunstig beoor deeld. De rente blijft echter ver- t 0,40 i op 174,20. Unilever kon 0,40 aantrekken op 122. Akzo trok 0,40 aanop 22,90. Deove- Zo"gmg ABN 4,50 omhoog op"f 314, Amro steeg 0,30 op 67,30 en NMB 0,30 cp 236,20.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16