Waterpoloteam nog net voor afgang behoed Barbara Krause opent zwemstrijd met record Wielerploeg gaat af in rit tegen het uurwerk... Russische turners niet te stuiten in 'goudrace' Stan van Belkum redt Nederland in laatste minuut Dubbelvier moet op herhaling MAANDAG 21 JULI 1980 MOSKOU (GPD)- In de loop van de jaren, heeft de Nederlandse wielersport zich een uitstekende reputatie verworven op de 100 kilometer ploegentijdrit. Het goud van de Olympische Spe len in Tokio (een succes in 1964 behaald van Karstens, Dolman, Zoet, Pieterse) maakte internationaal indruk en twee jaar ge leden kreeg de faam ondersteuning met een wereldtitel (van Oosterbosch, Bierings, Van list. Jan van Houwlingen) in Brau- weiler. Vandaar, dat de 15e plaats op 8.56 van winnaar Rusland, op de eerste wedstrijddag van de Olympische Spelen in Moskou een diep treurig resultaat betekende. „Zeg maar ge rust; een verschrikkelijke sof', sprak de verantwoordelijke bonds coach Rini Wagtmans deemoe dig. De vraag drong zich op of de voor bereiding wel optimaal .was ge weest wat ie zijn moest. „Ik vond van niet", zei Guus Bierings, de meest ervaren renner van de ploeg omdat hij er de laatste drie jaar steeds bijzat. „Twee jaar geleden, toen we in Duitsland wereldkam pioen werden, zijn we met de vaste kern drie maanden intensief met elkaar opgetrokken. Nu wisten we veel te laat waar we aan toe waren. Door de noodzakelijke procedure bij het NOC duurde het tot half juni voor we te horen kregen of we wer den uitgezonden. Bovendien heeft het ontbroken aan zekerheid over de bezetting van de plaatsen en dat is natuurlijk ook niet best in je voorbereiding". Rini Wagtmans noemde die kriti sche kanttekeningen: „Onzin". Maar het feit lag er toch dat de vier die op de autobaan Moskou-Minsk zo teleurstelden (Jack Hanegraaf, Guus Bierings, Adri van der Poel, Theo Hogervorst) nog nooit in deze opstelling samen gereden hadden. Terwijl twee jaar geleden de leden van de gouden ploeg in de aanloop naar het wereldkampioenschap, samen drie tijdritten afwerk ten. Rini Wagtmans: „Natuurlijk is dat allemaal een heel verschil met wat er nu gebeurde, maar ik vind het flauwekul om daar dit falen aan op te hangen. Het gaat namelijk niet alleen om de tijd die je neemt en de keren dat je jongens laat samenrij- den, maar je hebt bovenal coureurs nodig die de opdracht aankunnen. En dat mankeerde er bij ons aan. Ik had domweg de renners niet om een complete krachtploeg te ma ken. terwijl je juist die hier moest hebben met dat vele valse plat en die wind." Bij de eerste officiële timing al - na 25 kilometer - was de schande zich gaan aftekenen. De Nederlandse ploeg bleek op dat moment met een achterstand van 2.16 op de zelfver zekerd na„r goud rijdende Russen, de 14e tijd gemaakt te hebben. In het gezelschap van onbetekenende wielernaties als Finland en Joego slavië betekende dat een vernede rende plaats. Op het 50 kilometer- punt was de schade opgelopen tot 5.11 en een 17e plaats; bij 75 kilome ter bedroeg de achterstand 7.02 wat de 16e tijd betekende en in het eindklassement kwam de KNWU- vertegenwoordiging als 15e met bijna 9 minuten achterstand. „En dat", aldus Jack Hanegraaf, „terwijl we allemaal dachten dat het goed draaide. We hebben on derweg niet te horen gekregen dat het zo beroerd ging. Toen ik de uit slag zag was ik stomverbaasd. En wij tevoren maar denken dat er een medaille inzat... Daar waren we al lemaal van overtuigd". Rini Wagtmans bleek die hoop al snel opgegeven te hebben. „Ze konden niet boven de 45 kilometer per uur komen; toen wist ik dat we vandaag niets te verwachten had den. Natuurlijk reken je op beter schap, maar die is niet gekomen. Ze zijn alle vier gelijkmatig op een te laag tempo blijven hangen". Toen op 25 kilometer voor de eind streep dan ook nog eens de Russen demoraliserend gingen werken door de vier Nederlanders in te ha len en met vliegende vaart voorbij te gaan kreeg het eindresultaat he lemaal een droef aanzien. „Want", aldus Guus Bierings, „op dat mo ment knakte er iets bij ons. De moed zonk in m'n schoenen". Het passeren van de Nederlanders, en later ook de Zweden, gaf extra betekenis aan de overwinning van de Russen die onder leiding van Viktor Kapitanov met ijzeren dis cipline naar dit hoogtepunt toe werkten. Ze bleken in hun voorbe reiding het voordeel van makkelij ke parkoersverkenning en een bre de, kwalitatief sterke, selectie vol ledig uitgebuit te hebben. Van start tot finish voerden Joeri Kasiirin, Olcg Logvin, Sergei Sje- plakov en Anatoli Jarkin het deel nemersveld onbedreigd aan. Ze raasden met een gemiddelde van rond de 50 kilometer per uur naar de derde achtereenvolgende Olympische titel voor Rusland op dit onderdeel. Daarbij gebruikten ze het imponerende blad van 56 tandjes en kwamen ze met het ver rassende primeurtje van een klei ner voorwiel: 24 inches in plaats van 27 inches welke gewone maat ze wel als achterwiel hadden gesto ken. Het goud in Moskou benadrukte nog eens hoe sterk de Russen in dit werk zijn. In de laatste 10 jaar kwamen ze negen keer op het po dium waarvan in totaal vijf keer als eerste. Hun succes op de Spelen, was voorts de vlag op een indruk wekkende Oosteuropese lading aan succes: vier landen op kop. Oost-Duitsland werd tweede met een voorsprong van 0.7 seconde (omgerekend: ongeveer 10 meter!) op Tsjechoslowakije dat het brons verrassenderwijze veroverde vóór de Polen die deze plak vorig jaar op het wereldkampioenschap in haal den en nu genoegen moesten ne men met een vierde plaats. MOSKOU (GPD) - Tweemaal had Ivo Trumbic op bedaar de wijze zijn spelers in de pauzes trachten duidelijk te maken wat er aan het spel van de Nederlandse water- poloploeg mankeerde. Maar in de derde pauze toen de Oranje-equipe met nog één speeltijd voor de boeg met 4-6 achter stond tegen de ongekend felle Grieken, barstte hij pas goed los. Opzijn knieën gezeten gaf hij zijn mannen er ongekend van langs en zowaar sorteerden die woorden het beoogde ef fect. de interland tegen de Grieken de Eindelijk wisten de spelers de ner vositeit van zich af te schudden en slaagden er nog in een debacle tegen de Grieken te voorkomen. Met een krappe 8-7-overwinning, die pas in de laatste seconden tot stand kwam, bleef Nederland in de race voor de finaleronden, maar of de ploeg ook daadwerke lijk de eindstrijd zal bereiken is na dit uitermate slechte duel een levensgrote vraag. Vechtlust Op de eerste dag van het waterpolo- toernooi is al overduidelijk gebleken dat niet de ploeg die het fraaiste speelt de meeste kans maakt op de olympische titel, maar dat zevental, dat qua vechtlust en hardheid zich in een MOSKOU (ANP) - Zeven maanden geleden bij de wereldkampioen schappen turnen in Fort Worth veroverden de Russische turners voorde eerste maal de wereldtitel ploegen. Mede door de steun van de juryleden moest Japan een stap terug doen. Morgenavond zal de Russische formatie ook voor de eerste maal het goud krij^ gen als olympsch kampioen bij de teams. Van de negen landen, die gisteren de verplichte oefen stof afwerkten, is de Russische ploeg ongetwijfeld de sterkste. Na de eerste zes onderdelen leidt het zestal met een voorsprong van 3,6 punten op Oost-Duits land: 293,65-290,05. In het met ruim zesduizend toe schouwers tot de helft bezette turnstadion van het Lenin-com- plex werkte de Russische ploeg vrijwel feilloos. Van de zes turners, die bij de laatste wereldkampioenschappen in ac tie kwamen, ontbrak alleen Ar thur Akopjan maar die was toen op het laatste moment ingezet voor de geblesseerde Edoeard Asarjan. De zoon van de oud-Ne derlandse bondscoach Albert Asaijan heeft zijn plaats echter heroverd. Toch werkte de Russi sche machine niet geheel perfect. Alexander Tkatsjev, de turner die in zijn keuzestofde meest riskan te onderdelen heeft verwerkt, ging bij het voorlaatste onderdeel rek in de fout. Bij het doorsteken na een onderdraai raakte hij met zijn voeten de rt kstok en kwam daardoor in de problemen. Een serie van min-rnaal 9,80 werd daarmee "ontsierd" met een 9,10 en Tkatsjov kan zijn illusies op een plaats in de wedstrijd van de beste 36 daardoor wel vergeten. Datzelfde geldt voor Vladimir Markelov, die op de brug een fout maakte en ook niet meer kreeg dan 9,10. Wereldkampioen Alexander Ditjatin leidt na de verplichte oefenstof met 59,05 punten uit een rhaximum van zestig. Hij werkte de voorge schreven stof met een haast grie zelige perfectie af. Nikolaj An- drianov, de olympische kam pioen van Montreal die in Fort Worth faalde, is met een achter stand van drietiende punt twee de. Alleen de Oostduitse wereld kampioen vrije oefening Roland Bruchner (58,60) en de Bulgaarse Europese kampioen Stojan Delt- chev (58,50) konden zich in de Russische Falanx dringen. Hun achterstand is echter al te groot om Ditjatin en Andrianov onder normale omstandigheden te be- toernooi kan meten met de te genstander. En de Grieken had den zich aan dit principe beter aangepast dan de pupillen van Trumbic, die niet alleen te simpel begonnen, maar ook nog aan zelfoverschatting leden. De laat ste duels tegen de Grieken im mers, waren forse overwinningen geworden voor de Nederlandse ploeg en met die zegepralen in hun gedachte begonnen zij aan, wat volgens de kenners,»het een voudigste duel zou worden in de voorronden. Maar het pakte anders uit. Het ge brek aan concentratie tekende zich al af in de eerste periode toen Hans van Zeeland bij de stand 1-1 zich veroorloofde een strafworp te missen. In die vijf minuten was het overigens al lang duidelijk geworden dat de Grieken zich niet zonder meer wensten neer te leggen bij de favorietenrol die de Trumbic-brigade in deze ont moeting was toebedacht. Zij speelden een bekeken partij, probeerden het spel te vertragen en zwommen stevig op de man zonder ooit tot grofheden te ko men. Die stugge tegenstand ont regelde de Nederlandse aanval- spatronen, die vaak bleven ste ken door slordige passes uit pres sing-situaties. Nieuwenhuizen Opvallend was overigens dat Trumbic had gekozen voor een basisopstelling met Dick Nieu wenhuizen in plaats van de jeug dige Eric Noordegraaf. Trumbic: „Er zijn maar een paar vaste ba sisspelers. We hebben een vrij homogene groep zodat ik elke wedstrijd weer opnieuw een keu ze maak. Nu kreeg Nieuwenhui zen de voorkeur, morgen mis schien Noordegraaf en een ande re keer Van Mil". Trumbic vindt hem op dit moment het best in vorm en vandaar dat hij in de openingswedstrijd tegen de Grieken de voorkeur kreeg boven Wouly de Bie, die met na me in jSofia en Hvar de sterkste indruk" maakte. Overigens heeft De Bie het uitstekend gedaan, behoudens een moment in de derde periode toen hij, na een aanval van de Grieken knap te hebben onderbroken, zo slordig uitspeelde, dat hij zijn fout slechts kon herstellen door een overtreding te maken. Dat kostte hem .een strafworp, waardoor de achterstand weer opliep tot twee doelpunten verschil: 4-6. Met die stand werd begonnen aan de beslissende laatste vijf minu ten. In een man-meer-situatie zorgde Jan Evert Veer voor 5-6. Het begon erlriest voor de Oran jeklanten uit te zien toen Van Belkum bij deze stand naar de kant moest. Maar Eric Noorde graaf redde de ploeg door on danks de numerieke minderheid toch te scoren. Vanaf dat moment had de ploeg de wedstrijd aardig in handen, al bleef de spanning tot de laatste seconden bewaard. Pas toen zorgde Van Belkum tij dens een man-meer-situatie voor het beslissende schot, waardoor de rol van het Nederlandse ze vental nog niet is uitge speeld. Nerveus Trumbic na afloop: „Wat een span ning hér Ik hoop dat ik voor meer van dergelijke wedstrijden ge spaard blijf. De jongens waren veel te nerveus en dachten onge wild dit karwei wel even te zullen klaren. Ze waren al met hun ge dachten bij Hongarije en Roeme nië. Bovendien ergerden zij zich aan de Japanse scheidsrechter Kiyohara, die niet slecht floot, maar wel erg naief. Daar zullen zij aan moeten wennen". De ploeg mag dan wel verwijtend de vinger steken in de richting van de Japanse arbiter, maar wel was hij het die de Nederlanders min of meer redde door kort voor tijd bij 6-6 een Griek naar de kant te sturen. En die beslissing was hen wel erg welgevallig. Hoe hard het er aan toe kan gaan bewees het duel tussen Hongarije en Roemenië, de twee tegenstan ders van Nederland in de voor ronden. De eindstand werd uit eindelijk verrassend 6-6, in een duel waarin negentien spelers voor overtredingen naar de kant werden gestuurd. Scoreverloop Nederland-Grieken land 8-7 <1-1. 1-3. 2-24-1). 1-0 Van Zeeland. 1-1 Stathakis. 2-1 Baunk. 2-2 Sitarenios. 2-3 Sta thakis. 2-4 A ron is3-4 B a unk4-4 Van Zeeland. 4-5 Sitarenios, 4-6 Kapralos. 5-6 Veer, 6-6 Noorde graaf, 7-6 Van Zeeland, 7-7 Ka- prolos, 8-7 Van Belkum. MOSKOU (ANP) - De nederlaag was ingecalculeerd. Maar niet het verschil waarmee de Nautilus- Die Leythe dubbelvier op de openingsdag van de olympische roeiregatta naar de vijfde, voor laatste plaats in de voorwedstrij den werd verwezen. Het Nederlandse viertal moet nu morgen in de herkansingen trachten met tenminste een tweede plaats uiteen veld van vijf boten alsnog een plaats in de eindstrijd veilig te stellen. Een overwinning, waardoor de fi nale direct zou zijn bereikt, be hoorde tot de onmogelijkheden. Dat stond bij voorbaat vast nadat de ploegen door het lot waren in gedeeld. De Oostduitse vief. winnaar en tweede op de Rotsee, de Franse Quadruple, winnaar van het brons tijdens de wereld kampioenschappen van 1979 in Bied, de Russen en de Bulgaren waren voor de Rotterdams-Leid- se coalitie veel te sterk. Vandaar dat die vijfde plaats - alleen Cuba werd ruim verslagen - geen ver rassing was. Hel verschil tussen de Russische boot, die bijna op de finish in moeilijkheden kwam en vierde werd, en de Nederlandse formatie bedroeg bijna veertien seconden. De voorsprong van de winnende Oostduitsers was ei- De Nederlanders - Rob Robbers had. zoals was aangekondigd, de plaats van clubgenoot Ronald Florijn ingenomen - startten sterk. De ploeg hield even gelijke tred met Oost-Duitsland en Bul garije. De strijd was echter na 500 meter in feite al gestreden. De Oostduitse combinatie Frank Dundr - Karsen Bunk - Uwe Heppner - Martin Winter leidde toen al met twee lengten. Nauti lus-Die Leythe lag op dat mo ment al duidelijk op een vijfde plaats. Uitermate groot was het verlies dat de Nederlanders op de tweede kilometer leden. Bedroeg het verschil met het van start tot fi nish leidende Oost-Duitsland halverwege de race maar zeven seconden en met de Fransen, die in vierde positie voeren, nog geen anderhalve seconde: op de twee de kilometer vielen de Nederlan ders bedenkelijk ver terug. Oost- Duitsland was meer dan 26 se conden sneller, Bulgarije 19 en de Fransen 17 seconden. MOSKOU (ANP) - De topprestaties op de openingsdag van het olympische zwemprogramma waren voor Oost- Duitsland. De eerste titels werden verdeeld tussen de Sowjet-Unie en de DDR. Het onder-onsje van de Oostbloklanden is begonnen. Barbara Krause bevestigde haar reputatie als 's werleds snelste zwemster door op de 100m vrije slag als eerste de barrière van de 55 seconden te nemen. In de se ries kwam zij uit op de ongeloof lijke tijd van 54,98 sec. Zestien jaar slechts zijn er verstreken sinds Don Schollander bij de he ren die hindernis ais eerste nam. t Een groet naar de supporters. Barbara K ezwommen record op de 100 m vrije slag. Het zegt wel iets van de sterkte van het nieuwe Oostduitse dames- zwemmen dat men het niet nodig oordeelde dat de wereldkam pioene een uur later als slot- zwemster zou aantreden in de fi nale van de 4 x 100 m wisselslag. En dat terwijl de mentale hard heid van de slanke Oostduitse als voorbeeldig wordt afgeschilderd sinds zij twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in West-Berlijn temidden van een volledig falende ploeg als enige overeind bleef. De nieuwe lich ting blijkt zo n mentale ïniectie niet nodig te hebben. Met Barba ra Krause als toeschouwster op de tribune zwommen Rika Rei- nisch, Ute Geweniger, Andrea Pollack en Karin Metschuck naar een nieuw wereldrecord van 4.06,67 min. Van die vier is alleen dikkerdje Pollack een oud-ge diende. De 15-jarige Rika Rei- nisch begon de aflossing met tweerugslagbanenin 1.01,44 min, een evenaring van Ulrikc Rich ters fameuze wereldrecord van vier jaar geleden. Trouwens, bij het record dat op de estafette uit de boeken werd geschrapt, was een andere grootheid van des tijds- betrokken, namelijk Kornc- lia Enden vijfvoudige olympisch kampioene van Montreal. )e verdeling van de medailles blijkt geen problemen op te leve ren. Oost-Duitsland dat zich had voorbereid om het verloren ter rein op de Amei ikaantjes te her overen, is bij de dames zonder concurrentie. Hetzelfde geldt bij de heren voor de Sowjet-Unie. zij het dat daar de afwezigheid van de Verenigde Staten. Canada en West-Du its land schrijnend wordt gevoeld Buitenlands talent, dat in de States is opgeleid, probeert voor enig tegenwicht te zorgen. Het zijn vooictl de Britten en ook een Ne derlander, namelijk Kees-Ver voorn. De lange Hagenaar, die met grote twijfels de reis naar Moskou begon, pakte bijna een medaille op de 200 m vlinderslag. *s Morgens in de series vestigde hij met 2.02,21 min een niéuw na tionaal record. Daarmee ging hy als vijfde de finale in. Maar Ver- voorn wilde meer. Nu hij er toch was gokte hij op een medaille. Al was het alleen maar om zijn trai ningsmakkers in Illinois te gerie ven. De 200 m vlinderslag is na meUjk een nummer dat al sinds lang volledig door de Amerika nen wordt beheerst. In de finale had Vervoorn de snelste start. Twee banen lang vocht hij in de vooi linies. Op 150 metei lag hij nog derde, maar als typische sprinter was hij in uithoudings vermogen niet tegen de anderen opgewassen. Kees Vervoorn viel terug en finish te als zesde. In de laatste meters distantieerde de Rus Sergei Fe- senko zich duidelijk van de rest en pakte het goud. Fesenko is van oorsprong een wisselslagzwem- iet was merkwaardig dat nog twee vertegenwoordiger van het Ne derlands Olympisch Comité be slag legden op baan twee ir. de finale. Dat waren Fred Eefting en de 15-jarige Conny van Bentum. De Utrechtse zwaargewicht Eef ting miste bona de halve finales op de 100 m rugslag doordat hij in de series bij de afzet weggleed. Hij revancheerde zich 's avonds met een tijd van 57 BI MC Méi deze evenaring van zijn eigen na tionale record moet hij het van avond opnemen tegen een over macht aan Russen. De Barne- veldse Conny van Bentum, de opvolgster van Enith Brigitha als nationaal kampioene, plaatste zich eveneens als vijfde voor de finale. Haar 57.67 sec was een nieuw nationaal aspiranten-re cord en kwam tot stand na drie valse starts. Bij de derde werd haar ploeggenote Monique Drost huilend van het stahblok weg geleid'. Een drama in mini-for maat, zoals er zoveel in de sport voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13