Wat zou Leni hiervan genoten hebben Verminkte duif symbool van de verlamde Spelen Afghaans protest in Londen en Frankfort 9? Arafat bezoekt Olympisch dorp Regen moet elders vallen.... MAANDAG 21 JULI 1930 Innig vergenoegd zat ze uren lang om zich heen te kijken. De glimlach week niet van haar gezicht, dat met het craquelé van honderden rimpeltjes de adel uitstraalde die we bij ons kennen van de portretten van oude socialistische voorvecht sters als Henriëtte Roland Holst en Annie Romein-Ver schoor. Alles vond ze even mooi: de vlaggen, de atleten, de kleuren, het vrolijke en hel plechtige. Toen de ploeg van Afghanistan voorbij liep, keek ik even steels naar de na burige tribune waarop zij zat: ze begroette de Afghanen met een warm applaus. Waarschijnlijk had ze twee da gen tevoren in de „Sowjetski Sport" het artikel gelezen over de Afghaanse hockeyploeg die, terugkerend van een toernooi in Moskou,onderweg was overvallen door bandie tenDe hockeyers die tegen stand boden werden zonder pardon neergeknald, de an deren werden Oan martelin gen onderworpen, maar wis ten 's nachts, toen hun bewa kers in slaap gesukkeld wa ren, te ontkomen. Drie dagen later kwamen ze in Kaboel aan, en vertelden daar dit verhaal, dat zich al op 24 april afspeelde. En nu, een kleine drie maanden later. waren ze hier in Moskou, geen wonder dus dat zij, als zeven tigjarige die al heel wat mee gemaakt had in haar leven, ze met extra applaus verwel komde. Te meer omdat zij on getwijfeld het verhaal van een week tevoren in de Herald Tribune (dat heel wat gede tailleerder was) niet qelezen had. Dat ging over Majaf Ali, de 22- jarige captain van de Af ghaanse worstelploeg.die met zes worstelaars van zijn ploeg naar Pak\stan vluchtte, de dag voordat zij naar Moskou zouden afreizen. De olympi sche strijd was in Afghanis tan dus al ontbrand voordat de olympische vlam Moskou had bereikt. Het doet wat denken aan de speciale ten toonstelling in de Hermitage in Leningrad, ter ere van de Olympische Spelen. Daar is ook. een antieke Griekse vaas te bewonderen waarop Per seus Medusa doodt: een tafe reeltje dal we waarschijnlijk onder schermen rangschikken. Leni jaarde Russin, want alle voorgaande openingscere monieën werden zonder enige twijfel, onder het motto SNELLER, HOGER, STER KER, dal in het Russisch en in het latijn op de bovenrand van de tribune met grote let ters was aangebracht, ruim schoots overtroffen. ,.Wat zou Leni hiervan genoten heb ben!", zei ik tegen een collega, die begrijpelijkerwijs Lenin verstond. Deze zou, in het naar hem genoemde stadion, ongetwijfeld ook genoten heb ben, maar ik zei Leni, en be doelde Leni Riefenslahl, de Jiitlerfreundliche" Duitse cineaste, die van het ope ning sspektakel in Berlijn- 1936 een nog groter filmspek- takel maakte. Die vergelij king trek ik echter meteen weer terug, tenzij je alles wat massaal en gelijktijdig ge beurt om die reden zou willen afkeuren. Maar zover zou ik toch niet graag willen gaan. Ballet, volksdans, ritmische gymnastiek stoelen van ouds her op gelijktijdige bewegin gen. Het ergerlijke van het ballet „Life" van het Natio naal Danstheater was nu juist dat de daarin uitgebeel de Tanzmariekes niet eens de perfecte gelijktijdige benen- tillerij van de echte dansma- rietjes wisten na te bootsen. En dan die Artistieke Ach tergrond", de „choedozjestv- jenni fon", zoals de Russen hun tribune met duizenden medewerkers hebben ge noemd die door het bliksem snel verwisselen van een soort overgooiers en petjes in ette lijke kleuren de meest fantas tische mozaieken op de tribu ne wisten te toveren. Een oog is een gezicht in drie kleurschakeringen! Ik telde op een gegeven moment vijftig verschillende „penseelstre ken", waarmee de gezichten van twee kinderen waren uit gebeeld! En dan die golvende bewegingen van al die kleu ren door elkaar! Toen het symbolieke beertje als turner werd uitgebeeld, voorvoelde ik opeens dat nu ook het on mogelijk nog zou gebeuren. En jawel, even later was het zover! In een geraffineerd pa troon werden hoedjes en petjes verwisseld, en maakt het beertje een paar spron getjes! Tranen schoten in mijn ogen, ik beken het eerlijk, dat zoiets moois met mensenpetjes en een paar duizend over gooiers bereikt kon worden. Het greep me waarlijk aan! En niet één petje te groot ofte klein, dat was nog het mooiste van alles! Duif En dan die moed, die brutali teit, om de ceremoniële ope ning van de Olympsche Spe len op te fleuren met 256 kleine meisjes, die 256 grote loop poppen met zich meevoeren, en daarmee een gymnastisch dansje maken! Kitsch, na tuurlijk, maar kinderkitsch en dat mag, want kinderen hoeven nog geen goede smaak te hebben, alleen maar leuke smaak. Alleen dat van die duiven beviel me niet. Acht jongemannen droegen de olympische vlag, in de ganze- pas van de bewakers van het Lenin-mausoleum. Die pas bevalt me al veertig jaar niet. Daarachter tweeëntwintig jongemannen met in hun hoog opgeheven rechterhand een witte duif. Goochelaars be ginnen meestal aan de andere kant. Ik zat met mijn snufferd vlak voor de vlag ge stokken, dus ik kon het allemaal uitstekend bekijken. Hielden die jongens wel van hun duif Ze zagen er heel stoer uit (,JEr is geen schoner kleding op de wereld dan gebronsde spieren en een frisse huid", dichte Maja- kovski al), zoals ze die duif vasthielden op de manier waarop Anton Geesink in een vroegere olympische parade de Nederlandse vlag in één hand langsdroeg. Maar was het wel „hun" duif, die ze daar vasthielden? Zouden ze hem, op het juiste gerepeteerde moment, tegelijkertijd losla ten, of zou er toch eentje bij zijn die... Hup, daar gingen ze! Maar zag ik, het goed dat een van die jongens zijn duij nog even over zijn kopje krauwde, voordat hij hem het luchtruim instuurde? En was het uitgerekend die duif, die al meteen van de zwerm af boog,om 17.28 uur fladderend neerstreek op het rechtse elek tronische scorebord, om daar, voortdurend door mij in de gaten gehouden, tot 18.11 uur geïnteresseerd te blijven zit ten? Het was zijn eerste Olympische Spelen moet u denken! Drie kwartier lang genoot hij met volle teugen van de afmars van de nationale ploegen, maar toen het folkloristische gedeelte begon, hield hij het wel voor gezien en vloog, dis sident onder de vredesduiven, naar veiliger streken. En dat alles op eigen initiatief, want het was~natuurlijk niet waar dat een van die 22 stoere jon gens zijn duif nog even aaide voordat hij hem omhoog gooi de. Geen sentimentele, mense lijke trekjes in i nieel, daar was geen plaats voor! Dat die ene duif zo lang op het scorebord bleef zitten werd dan ook niet in de Prawda en de Sowjetski Sport vermeld, zomin als zij met geen woord gewag maak ten van het feit dat een aantal landen alleen met een olympi sche vlag en zonder delegatie vertegenwoordigd wa- NICO SCHEEPMAKER MOSKOU (ANP) - Met een perfecte, maar weinig vreugde uitstralende show zijn de 22ste Olympische Spelen ge opend. Verminkte Spelen, zo men wil. Partijleider Leonid Breznjev sprak de officiële openingswoorden. De af gevaardiging van Afghanistan werd toegejuicht. Vrede, vriendschap en Olympische gedachten werden geroemd. De man die het olympisch vuur ontstak werd op handen gedragen. De duiven vlogen weer. Eén van die vredes-symbolen kon de cirkelvlucht van zijn makkers niet bijhouden en stortte met een lamme vleugel op het scorebord neer. Hij bleef daar zitten als symbool van deze verminkte spelen. Wat een feest van verbroedering had moeten worden, werd een alles toedekkende show. De af wezigen bleven ongenoemd, evenals de reden van hun afwe zigheid. Lord Killanin prees de genen, die ondanks zware pressie toch waren gekomen, maar de televisie-camera's zoemden op de toeschouwers in als een bordje van een nationaal Olympisch comité alleen werd gevolgd door de Olympische vlag. Dat gebeur de tien keer. Dc afvaardigingen van België, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Ne derland, Portugal, San Marino, Frankrijk en Zwitserland waren in het olympisch dorp gebleven en protesteerden op deze wijze tegen de Sowjet inval in Afgha nistan. Hoeveel pijn dat veroor zaakte, kon in het Nederlandse kamp niet worden nagegaan. De atleten hadden van chef de mis sion Bram Leeuwenhoek op dracht gekregen zich te onthou den van commentaar. De atleten van Australië, Andorra, Denemarken, Porto Rico, Nieuw Zeeland en Spanje marcheerden wel mee, zij het niet achter eigen vlag. Evenals de Oostblokafvaar- digingen en de 'loyale' vertegen woordigingen van de derde we reld moesten ze het stadion uit, voordat de echte show een aan vang nam. De eden waren gezwo ren: de Spelen konden beginnen. Astronauten Overigens hebben astronauten het MOSKOU (ANP) - De voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Jasser Arafat, heeft giste ren een onofficieel bezoek gebracht aan het Olym pisch dorp in Moskou. De leider van de PLO sprak een half uur met Arabische en Afrikaanse atleten en officials. Verder poseerde hij voor fotografen en bezocht hij winkeltjes en restaurants. Toespraken bleven achterwege. Arafat is zaterdag op uitnodiging van de regering van de Sowjet-Unie in Moskou aangekomen om daar de openingsplechtigheid van de Spelen bij te wonen. Of Arafat in het Olympisch dorp de gast was van het organisatiecomité van de Spelen van Moskou of van de Russische regering is niet bekend. Het be zoek van de voorzitter van de PLO aan het Olym pisch dorp heeft enige deining veroorzaakt omdat Arafat en zijn PLO nooit de aanslag op de Israëli sche atleten tijdens dc Olympische Spelen in Mün- chen hebben veroordeeld. Elf Israëlische atleten vonden toen in het Olympisch dorp de dood door een actie van de terreurorganisatie "Zwarte Sep tember". De PLO omvat verscheidene Palestijnse bewegingen, waaronder "Zwarte September". eerst in de geschiedenis de sport lieden vanuit de ruimte succes toegewenst bij de opening van de Olympische Spelen. Op de im mens grote elektronische score borden, waarop in het Leninsta- dion ook televisiebeelden kon den worden geprojecteerd, ver schenen de in ruimtehelmen ge stoken gezichten van de Russi sche astronauten Leonid Popov en Valery Rjoemin, die al drie maanden om de aarde cirkelen. De heren hadden de "geachte olympiërs" heel wat te vertellen. Zo deelden ze mee ook zelf bezig te zijn met een (kosmische) esta fette in naam van de vrede en de vooruitgang. "Onder ons trekken de continenten voorbij, waarvan de vertegenwoordigers nu in Moskou zijn", zo zeiden Popov en Rjoemin, die ervan overtuigd zijn dat de onder hen glijdende aarde "geschapen is voor het geluk van de mensen en voor een langduri ge vrede". Ze spraken dan ook de wens uit dat de olympische vlam voor eeuwig op aarde zal blijven branden: "Mogen de mensen slechts in sportieve arena's met elkaar we dijveren". De twee astronauten wensten "van kosmische hoogte" schitterende overwinningen toe en succes in arbeid en studie. Ze bekenden ook met verwachting uit te zien naar de eerste resulta ten en de tv-beelden van de Spe len. Somberheid troef rond de opening van de Spelen, zaterdagmiddag .Ofschoon de Russische jeugd nadrukkelijk blijheid uitbeelde, kon er ook bij president Leonid Breznjev en IOC-voorzitter Killanin (links) geen lachje af. MOSKOU (ANP) - De organisatoren van de Olympi sche Spelen in Moskou hebben door het inzetten van vliegtuigen met weermachines verhinderd dat het tijdens de openingsplechtigheid op zaterdag in het Leninstadion zou gaan regenen. Dit heeft het Westduitse persbureau SID vernomen uit goed ingelichte kringen. Het zou tevens verklaren waarom de Moskouse viegvelden Sjeremetsjewo 1 en 2 tijdens de openingsceremonie enkele uren werden gesloten. Met behulp van de computer had de organisatie van de Spelen van Moskou bepaald dat gedurende de perio de van 19 juli tot 3 augustus de kans op mooi weer het grootst ivas. Toen het slechte weer roet in het eten dreigde te gooien, welke voorspelling bevestigd werd door de rond de aarde cirkelende kosmonauten Po pov en Rjoemin, moest de "weermaker" in actie ko men. Vermoedelijk hebben de Sowjets op grote af stand van het Leninstadion de wolken met chemica liën "beschoten" om daarmee e$n voortijdige regen bui op te wekken. In elk geval bleef het terrein in en rondom het stadion tijdens de plechtigheden voor neerslag bespaard. Twee uur later kwam het regen weer in Moskou met bakken uit de hemel. Toch nog een Amerikaanse vlag, zaterdagmiddag in het Lenin-stadion, waar ene Dan Pattorson uit Ohio uitbundig met de "stars and stripes" zwaaide. Vele honderden demonstranten zwaaiden voor de ambassades van Afghanistan en de Sowjet- Unie in Parijs met spandoeken waarop de olympische ringen omwikkeld met ijzerdraad, ston den afgebeeld. Vrijdag werden naar de Afghaanse ambassade twee molotov-cocktails gewor pen. Deze kwamen echter niet tot ontploffing. De Oostenrijkse afdeling van Am nesty International bood bij de Russische ambassade in Wenen een petitie met 18.000 handteke ningen aan. Hierin vroeg de or ganisatie om de vrijlating van gearresteerde strijders voor de mensenrechten en beëindiging van het misbruik van de psychia trie voor politieke doeleinden in de Sowjet-Unie. De jeugdorgani satie van de christendemocrati sche Oostenrijkse volkspartij be toogde in duizenden pamfletten tegen de schending van de men senrechten in het land waar nu de Spelen worden gehouden. Ongeveer 30 demonstranten reden op de fiets door Brussel. In vlug schriften uitten zij hun ongenoe gen over de militaire aanwezig heid van de Sowjets in Afghanis tan en het vasthouden van poli tieke gevangenen in de Sowjet- Unie. Enkele honderden Romeinen hiel den een protestmars door de stra ten van hun stad. Zij droegen spandoeken en werden vooraf gegaan door een groot van papier gemaakt hoofd van Sowjet-pre- sident Brezjnjev. De opening van de 22ste Olympische Spelen stond volledig in het teken van Russische perfectie. Niet een gigantisch elektronisch scorebord, maar 3500 jeugdige kaartdragers toverden onder de Olympische vlam de mooiste figurenIn allerlei kleurschakeringen. Hier wordt Misha, de mascotte uitgebeeld. FRANKFORT - Studenten en bannelingen uit Afgha nistan hebben zaterdag in Frankfort een anti-Sowjet- demonstratie gehouden. Meer dan vierhonderd mensen namen deel aan de betoging. Op de diverse spandoeken was duidelij ke taal te lezen: "De Olympische Spelen van Nazi-Duitsland worden in Moskou herhaald". De Af ghaanse studenten ver spreidden pamfletten met een niet mis te verstane tekst: "De Sowjettroepen moeten een land van zes tien miljoen inwoners het zwijgen opleggen. Zij gaan beestachtige martelingen en executies niet uit de weg". Thatcher Dc Britse premier Margaret That cher heeft zaterdag enkele uren voor de opening van de Olympi sche Spelen van Moskou bittere kritiek geuit op de Sowjet-Unie en de interventie van dat land in Afghanistan. Op een bijeenkomst van de Conservatieve partij in Swansea zei ze: "De Spelen be ginnen niet alleen met de klan ken van de nationale volksliede ren en de Olympische hymne, maar ook met het achtergrond geluid van schietende geweren in Afghanistan". 'Moskou is verboden terrein ge worden voor haar eigen inwoners opdat zij niet worden besmet door de aantrekkelijkheden van de vrijheid. Het Sowjet-systeem had op geen betere manier zijn eigen mislukking kunnen be kennen", aldus de Britse pre- Londen Ongeveer 100 Afghaanse en Oe kraïense nationalisten hielden in Londen voor de ambassade van de Sowjet-Unie een protestde monstratie. Zij schreeuwden leu zen tegen de aanwezigheid van de Sowjets in Afghanistan. Op de spandoeken die de demonstran ten bij zich droegen viel te lezen: "De Russische Olympische vlam verbrandt de Afghaanse dorpen". Verder zeggen ze in een verkla ring: "Terwijl de olympische plechtigheden zich voltrekken winnen de troepen uit de Sowjet- Unie medailles met moord en brutaliteit, terwijl ze de vrijheid van het Afghaanse volk vertrap pen". Betogingen Behalve in Londen en Frankfort is het op de dag van de opening van de Olympische Spelen van Mos kou ook irï andere Europese ste den tot betogingen gekomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12