Zoetemelk even op een voetstuk in zijn woonplaats "Joop kan beter knecht zijn "Rippers zijn nuchtere mensen MOEDER ZOETEMELK 99 "Hier wordt hij niet als dorpsheid beschouwd" MAANDAG 21 JULI 1980 SPORT SPORT RIJPWETERING/FONTENAY SOUS BOIS - De 'maillot' is op de maat van Bernard Hinault gesneden, maar ook Joop Zoetemelk vindt het gele tricot niet bij hem misstaan. Toch maakt het zo fel begeerde kledingsstuk een wat ver bleekte indruk. De eeuwige tweede, de beste verdedigende coureur zoals hij weieens sma lend wordt genoemd, stond opeens 'vast' op het ereschavot. Het betekent dat een weliswaar niet spannende Tour de France toch uniek mag worden genoemd. Niet eerder kwam een 'anti-cher vergeeld aan in Parijs. Kopman heette hij officieel van de Post- ploeg. Die titel maakte hij volle dig waar, maar geen moment was Zoetemelk een groot leider. Zijn moeder: ,Als hij nog steeds van beroep timmerman was geweest, was ie nu nog niet voorman in de bauw. Joop kan nu eenmaal niet commanderen. Hij zal ook nooit boos worden Lelijke woord Alleen na goed nadenken, diept mevrouw Zoetemelk een moment op, waarin haar zoon uit zijn rol viel. ,JDat was toen een ploeglei der naast hem kwam rijden met het verzoek harder te rijden". Met de hand voor haar mond om het "lelijke woord" zo zachtjes moge lijk uit te spreken, fluisteri ze: .JJoe het dan go.... zelf', riep Joop die man kwaad toe. Ik herinner me dat weer, omdat Herman Krott dit voorval van de week vertelde". Het is niet het enige leiderstrekje dat Zoetemelk mist. Hij gedraagt zich ook op de dag voorafgaande aan het grote moment waarop zijn langgekoesterde wens in vervulling zal gaan allesbehalve als de kopman van de koers. Wanneer zijn schoonvader, die directeur is van de reclamekara vaan hem afgelopen zaterdag de gele trui aanreikt, kijkt Joop enigszins blozend om zich heen. Het liefst zou hij zo snel mogelijk het podium willen verlaten, maar Joop weet dat hij dat niet kan maken tegenover de vele toe schouwers en zijn sponsor. Zijn moeder: .Bij zijn eerste ploeg, Flandria, werd Joop ervoor ge waarschuwd, dat hij meer recla me moest maken. Hij was toen al professioneel genoeg om te ge hoorzamen en daar in het vervolg op te letten". Steun Dat wil nog niet zeggen dat de in woner van Germigny L'Eveque de media sindsdien alle mogelijke steun verleent. Als hem de kans wordt gegund zal hij liever met twee woorden dan met twee zin nen antwoorden. Zijn moeder: ,f)at kan natuurlijk ook gunstig voor hem zijn door niet te veel zeggen. Maar inder daad, hij is kortaf. Ik heb Joop weieens gezegd: "Je moet wat aardiger zijn". Als Joop thuis is, duikt hij soms onder voor zelfs de vriendelijkste mensen. Ik moet dan zeggen dat hij er niet is. Vindt u dat dat kan?" Op samen zweerderige toon: "Ik kan best wel begrijpen dat mijn zoon er kotsmisselijk van wordt om elke keer weer dezelfde vragen op een gelijke manier te moeten beant woorden. Maar ja dat hoort er bij". Typerend verschil in gedrag is voorts hoe Zoetemelk en 'zijn knecht' Johan van de Velde res pectievelijk de gele en witte trui in ontvangst nemen in Fontenay sous Eois. de voorlaatste etappe plaats. Beiden zijn geboren in een klein dorpje. Waar Joop zich op dat vlak niet heeft ontwikkeld, geeft een aankomend coureur als Van de Velde brutaal als hij als is de rondemiss een tikje op haar billen. Een brede grijns ver schijnt daarbij op zijn gezicht. Joop daarentegen kijkt ver dwaasd om zich heen en geeft de plaatselijke schoonheid pas twee zoenen als bij hem lichtje gaat branden: "Oh ja, dat hoort er ook nog bij". Zijn moeder: Jk was volkomen ver rast toen Joop met een Franse vrouw thuiskwam. Ik heb altijd gedacht: die trouwt niet voor zijn 30ste. want hij houdt niet van vrouwen. Joop leerde haar ken nen tijdens een gentlemenkoers waarbij de vader van Francoise was betrokken. Hij ontmoette haar bij een diner. Omdat Joop geen hotel kon vinden, sliep hij die avond bij de ouders van Francoise. Van lieverlee is dat zo gegroeid. Bij de kennismaking verwachtte ik een wufte Francoi se voor de deur. Dat is reuze mee gevallen. Ze is heel spontaan en heel gewoon net als Joop". De relatie die Joop in 1970 met haar aanknoopte, hield in dat hij in snel tempo de Franse taal mach tig moest worden. Zijn vader „Als je je brood met wielrennen wil verdienen moet je mee kun nen komen in het hooggebergte. Die vind je alleen in Frankrijk. Daarom studeerde Joop toen al wat Frans". Extra lessen volgden na een mis verstand met zijn huidige vrouw. Zij belde eens op in de periode dat ze Joop amper kende met de mededeling dat ze naar Schiphol zou vliegen. Joop stond diezelfde avond nog op de Nederlandse vlieghaven. Bleek ze echter dat ze de volgende avond pas zou ko- Tegenwoordig spreekt het erelid van de Leidse wielervereniging Swift vloeiend Frans. Ook wat betreft de leefgewoontes heeft Zoetemelk zich uitstekend kun- Wereldwijzer Zijn moeder: ..Toch is hij daardoor niet veel veranderd. Als Joop voor de tv verschijnt maakt ie nog steeds veel fouten. Is u dat ook op gevallen? Joop heeft ook alleen maar LTS gedaanVoor de rest is hij praktisch dezelfde gebleven. Joop is alleen een beetje verfranst en wat wereldwijzer geworden". Hoewel zijn moeder nu niet meer opkijkt als haar zoon in een of an dere uithoek van Europa rijdt, maakt ze zich nog geregeld zor gen om hem. Zijn moeder: ,Jn zijn amateurtiji keek ik er ontzettend tegenop als Joop voor een wedstrijd naar Turkije moest. U moet weten dat het in die tijd een hele gebeurten is was als iemand uit een dorpje als Rijpwetering zo n reis maakte. Nu is dat veranderd". ,Joop is weliswaar 33 jaar en al 9 jaar bij ons vandaan, maar nog steeds oyitwijk ik de beelden van de Tour de France. Ik ga dan lie ver een stukje lopen met zijn zoon tje Karl. Ik vind het zo erg als ie valt. Ik denk daarbij nooit aan winnen. Daar hecht ik geen waarde aan. Het was voor mij ook een hele opluchting toen de ritten in de bergen achter de rug In vele opzichten is Joop Zoete melk meegegroeid met de Franse gewoontes en het leven als top- coureur. Of Joop ook de last die een gele trui met zich meebrengt kan dragen, is de vraag. Zijn moeder: Jk vind dat Joop be ter knecht kan zijn, want hij kan nu eenmaal geen baas spelen". GERMIGNY L'EVEQUE - Ook in zijn huidige woonplaats Germigny L'Eveque zal Joop Zoetemelk zich ongetwijfeld op zijn gemak voelen. De plaatselijke bevolking valt hem geen moment lastig en beschouwt hem als één van de 300 inwoners. Alleen nu Germigny L'Eveque door de Tour-zege van Zoetemelk opeens meer bekendheid geniet bij de Franse bevolking wordt Joop even op een voetstuk geplaatst. Dat wil nog niet zeggen dat de men sen in het dorpje ten noorden van Parijs de afgelopen drie weken wildenthousiast waren over de prestaties van hun sportieve held. Verbleef een groot deel van Joops geboorteplaats Rijpwete ring gisteren in Parijs, praktisch alle dorpsgenoten van Zoetemelk verkozen de tv-beelden boven de sfeer op de Champs Elysee. Wel worden buitenstaanders erop gewezen dat Zoetemelk in hun gemeente woont. Met grote let ters hebben de plaatselijke veld wachter en een jeugdige inwoon ster alle straten op diverse plek ken beschilderd met: Bravo Joop!!! Zoetemelks grootste bewonderaar is ongetwijfeld de burgemeester van een drietal dorpjes, waaron der Germigny L'Eveque. Hij is voorzitter van de streek wie lerclub en meldt niet zonder eni ge trots dat Joop één van de acht tien leden is. Wanneer hij hoort dat een paar mensen in zijn plaats bivakkeren om een reportage over Germigny L'Eveque te ma ken is hij direct bereid om een en ander over het dorpje èn Joop Zoetemelk te vertellen. Het ge sprek vindt plaats in het gemeen tehuis, waarin ook de lagere school is gehuisvest. Al snel gaat het als een lopend vuurtje door het gehucht dat mensen uit Hol land speciaal naar het Franse dorpje zijn gekomen voor Zoe temelk. Alleen al de auto van de fotograaf noodt een aantal jeugdige perso nen tot een steelse blik in de werkkamer van hun burgerva der. Later wordt verteld dat zoiets normaal is. Als iemand een praatje met hem wil maken loopt hij gewoon het gebouw binnen en kan zonder een afspraak te heb ben gemaakt met de burgemees ter een babbeltje maken. De burgemeester vraagt eerst hoe het met Joop Riethoven gaat. De Leidse sportorganisator is een bekend figuur in het dorp en ver bleef het afgelopen weekeinde ook in Germigny L'Eveque. De polsslag van de ere-voorzitter van de Leidse wielervereniging loopt tot ongezonde hoogte op als hij zaterdag voor de deur van Zoetemelks woning staat. Tekst: Herman Poos Foto's: Jan Holvast Riethoven kust de straatstenen voor Zoetemelks huis, waar 'Joop Bravo!!!' staat gekalkt. „Ik lijk net de paus" roept hij uit. En als een paar Fransen voorbij lo pen, schreeuwt Riethoven ze na: „Jopie Zoetemelk". De mensen lachen wat verlegen. Van uit bundigheid is bij hen geen spra ke. „Toch", vertelt de burge meester „is Zoetemelk hier po pulairder dan Hinault. Maar Hi nault is dan ook een Breton". Even heeft de dorpsvader nog overwogen Nederlands te leren, omdat geregeld landgenoten van Joop een bezoek brengen aan de Franse plaats. „Een paar woord jes kende ik, maar helaas ben ik ze vergeten", lacht hij. Het boek met de burgerlijke stand wordt uit de kast gepakt, waarna de burgemeester een pagina aanwijst met handtekeningen van Joop en zijn vrouw Francoi se. „Ik heb ze mogen trouwen", meldt hij. „Speciaal voor die ge legenheid heb ik 1971 wat Hol landse woorden geleerd. Op een gegeven moment huilde Francoi se. Ik dacht toen dat dat kwam omdat ik zo slecht Nederlands sprak. Gelukkig bleek dat later niet het geval te zijn geweest". Bekennen een aantal toehoorders dat als ze met Joop praten dat het gespreksonderwerp zelden fiet sen ('Non Velo') is; de burge meester geeft grif toe dat hij graag over de wielrennerij praat met zijn Joop. „Ik ben zaterdag in Fontenay sous Bois geweest en vandaag (gisteren) ga ik naar Pa rijs. Vorig jaar ben ik ook in Dijon geweest. Heb ik onder andere met jullie eerste minister, Van Agt, gesproken". Vervolgens schuift hij de cup die op zijn bureau staat naar zich toe. „Heb ik speciaal voor Joop ge maakt met het opschrift: Ger migny L'Eveque. Tour de France 1980". Omdat Zoetemelk na de slotetappe in Parijs bleef slapen, heeft de kopman van de Post- ploeg de beker pas vandaag in ontvangst genomen. Als de foto's met de trofee zijn gemaakt, zet de burgemeester de beker in het voorportaal van het niet afgeslo ten gemeentehuis. We moeten hem volgen, want hij wil het ge bouwtje laten zien, waar de offi ciële receptie vanmorgen plaats vond. De cup wordt onbeheerd achter gelaten Podium In een oud klaslokaal staat een po dium opgesteld. „Daar wordt ie maandag 's ochtends om 10.00 uur gehuldigd. Hij heeft maar een half uurtje de tijd. want 's avonds moet hij weer in Nederland rij den". Op vijfhonderd mensen en de tv worden gerekend. Groot feest zal het vandaag niet zijn ge weest. Daar leefde de Tour de France te weinig voor in het fo rensendorpje. Alleen aan de bar wordt de spot gedreven met het uitstappen van Hinault RIJPWETERING - Dorpschauvi- nisme of zakelijk denken. Het blijft in het ongewisse hoe de plaatselijke middenstand in Rijpwetering, de geboorteplaats van Joop Zoetemelk, meeleeft met de sportieve verrichtingen van hun oud-plaatsgenoot. Praktisch alle middenstanders hebben eén of meer posters van Joop in hun zaak hangen. De sla ger geeft zijn 'vreemde' klanten een foto van de kopman van de Post-ploeg omdat "de toeristen dat zo waarderen", terwijl een neef van Joop de hele etalage van zijn drogisterij heeft ingericht met bekers, foto's en wielerattri- buten. „Joop is geen bijzondere jongen. Hij kan alleen een beetje harder fietsen dan de anderen", relativeert Cees Zoetemelk de heldenverering. „Waarom ik dan toch mijn etalage zo inricht? Je moet toch een beetje tam-tam maken. Het is denk ik de meest gefotografeerde winkel van Ne derland. Maar ik heb er mis schien één buisje asperine meer door verkocht". Een serveerster in het plaatselijke restaurant haalt haar neus op als haar wordt gevraagd waarom zij geen foto van Joop in de zaak heeft hangen. „Ach meneer, we zullen maar zeggen: het hoort er bij. Het is echter allemaal flau wekul en opgeblazen. Hij is al lang uil het dorp en anders zijn ze hier nooit zo enthousiast. Omdat- ie toevallig wint staat opeens het hele dorp op zijn kop". .Toch", bekent slager Anton van der Geest, „ben ik ei trots op dat iemand uit zo'n kerkdorpje als de Rip, want zo wordt Rijpwetering door ons genoemd, zoiets heeft gepresteerd. Ik heb een broer in Nieuw-Zeeland die hier al vijfen twintig jaar niet meer woont, maar nog steeds vraagt hij of ik de stukjes in de kranten over Joop naar hem opstuur. Want ze blij ven Ripper, waarde ook komen. Zo is Joop ook nog steeds lid'van ROAC'79 (een fusieclub, waarin VV Rijpwetering is opgegaan). Bij een kampioens- of jubileum- receptie is hij meestal aanwezig. Anders stuurt hij een plantje of telegram". „De Rippers mogen dan wel nuch tere mensen zijn", blikt Jac van den Bosch, wellicht de vurigste Zoetemelk-aanhanger vooruit, „maar ik garandeer je als Joop hier wordt gehuldigd dat ieder een dan zijn huis heeft versierd". „Dat typeert Joop trouwens ook, dat hij zich vrijmaakt om hier heen te komen", vult neef Cees aan. Hij mist daardoor toch zo'n achtduizend gulden startgeld als hij die avond ergens aan de start had willen verschijnen. Dat inte resseert hem niet". ,Ik ben trouwens bang", blikt Jac van den Bosch vooruit, „dat Rijpwetering op die avond bom vol zal zijn. Het is maar een kleine gemeente en bestaat in feite uit twee straten. Waar moeten al die mensen hun auto laten'' Toen Joop na de Olympische Spelen van Mexico en in zijn eerste Tour achter Merckx tweede werd en na beide prestaties werd onthaald ging het nog. Nu verwacht ik ech ter een kleine 40.000 mensen. Het dorp heeft de ontwikkeling van Joop duidelijk niet kunnen bij houden". Chauvinisme Het bij sommigen angstvallig ver borgen chauvinisme (Cees Zoe temelk: "Vooral de jongeren willen het niet weten") werd vooral op de proef gesteld toen hun Jopie vorige week zondag in Pra-Loup viel. „Ik heb in de piepzak gezeten toen hij op zijn kont viel", kan Van den Bosch nog levendig voor zijn geest ha len. „Ik dacht dat mijn hart even stilstond". „Hij zal ook eens geluk hebben", was de eerste reactie van Cees Zoetemelk. „Nee, zijn vader schrok veel meer toen hij vorige week maandag van Joops vrouw Francoise hoorde dat Joop op drie minuten achterstand was ge reden. Hij zag het helemaal niet meer zitten. 'De overwinning is ook niet voor Joop weggelegd' zei hij. Ik heb hem echt moeten op beuren. Achteraf bleek de Franse radio Francoise verkeerde in formatie te hebben gegeven". Het afgelopen weekeinde verbleef ook weer een groot deel van de Rijperweteringse bevolking in de Franse hoofdstad. Iedereen juichte Joop toe. van de plaatse lijke caféhouder tot de naaste fa milieleden. De grote mar. achter deze reis is Van den Bosch. Voor de derde maal regelde hij een tweedaagse reis om zijn idool in Parijs te kunnen aanmoedigen. Glimp „Af en toe denk ik wel waarom doe ik dit. Je ziet alleen een glimp van Joop. Je krijgt hem niet te spre ken. Ik heb een keer geprobeerd bij hem te komen door te zeggen dat ik bestuurslid van de Zoete melk-fanclub ben. Mislukte. 'Carte monsieur' werd er geroe pen. Een dag later sprak ik een half uur lang met hem op de Paardenbrug. Ik bedoel maar". „Ik weet zeker dat hij het leuk vond dat wc er waren. Twee jaar gele den zei Joop dat ie ons had gezien op de Champs Elysee. Joop steekt ook altijd zijn nek omhoog als hij de baan opgaat. Ja echt! Hij kijkt van te voren altijd even rond of hij nog bekenden ziet. Joop stelt het ook zeer op prijs als ik bij zijn ouders binnenwip als hij op dat moment bij hen is. Dan praat hij altijd enthousiast over het wielrennen. Zo heeft hij mij wei eens toevertrouwd dat hij inder tijd in de Franse ploeg van Pouli- dor niet te hard mocht rijden, omdat anders Pouhdor te ver achter zou komen in het alge meen klassement. Dat heelt Joop beslist een keer aan me verteld „Van nature is Joop geen praU ren weinig spontaan. Het is geen stugheid, maar het komt meer door zijn verlegenheid. En hij is eigenwijs, maar dat is een Zoe temelk-kwaal", stelt de 43-jarige Cees Zoetemelk, die in zijn vrije tijd de eersteklasser Westlandia traint „Door de commercie en de publiciteit treedt hij wat meer naar buiten. Als hij in het dorp is. komt hij zo nu en dan nog wel aanwaaien om wat te kopen. Geen doping hoor!". Aangeklampt „Omdat hij nu wordt geleefd bi vakkeert hij graag m de Rip. Hier wordt mijn neef niet ais een dorpsheid beschouwd en voort durend aangeklampt als hij traint". Het maakt de geboorte plaats van Zoetemelk zo uniek. Iedereen laat hem in zijn waarde en ziet hem nog steeds als een Ripper. Een uitzondering was alleen de pastoor, die een aantal jaren geleden het katholieke ge loof predikte in Rijpwetenngs heilige huis. Tijdens de mis hield hij de trouwe kerkbezoekers op de hoogte van de verrichtingen van Zoetemelk. Zijn enthou siasme was niet te stuiten, want hij ging zelfs met de koster naar Frankrijk om Joop aan te moedi gen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11