LEIDSCH m DAGBLAD Bezwaren bij HDA tegen rlrie extra kerncentrales vandaag Joop wacht groots onthaal in Rijpwetering Deense politie treedt hard tegen vrouwen op Na 1985 geld voor Leids politiebureau Bestolen9 Fransman ineens spoorloos (Nog) geen zomerweer Onrust in Oost-Polen TERDAG 19 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART I860 36220 •leur G Koopman Bureau Witle Singel 1 bSc,eAurARMos^rans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «iSSE 4 weken lang hel tEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nachi ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 2t4 2300 VB Leiden WOENSDRECHT (GPD) - "Toen hij aangifte kwam doen maakte de man een bijzonder betrouwbare indruk, maar inmiddels is er zoveel twijfel dat we ons afvragen of we niet op een heel handige manier zijn belazerd". Aldus adjudant G. Ketellapper van de groep Woensdrecht van de rijkspolitie over de 48-jarige J.C. uit het Franse Montelimar. De Fransman deed vorige week zaterdag aangifte van een spectaculaire diefstal van zijn auto met caravan door een lifter die hij enkele dagen had laten meerijden. Nadat de Fransman volgens zijn relaas tussen regelmatige ritme Bergen op evenmin een lekke band had gerepareerd en zijn pechlamp ging ophalen, zou de lifter er plotseling met zijn auto en caravan vandoor zijn gegaan, hem achterlatend in wat oude kleren die hij had aangetrokken om zijn kostuum niet te bevui len. Deze "keurige man in zwerverskleren" vervoegde zich bij de politie om aangifte te doen. Ondanks het feit dat hij geen cent (meer?) op zak had, kreeg hij onderdak in een hotel te Hoogerhei- de. Hij zou maandag jl. naar de gemeentelijke sociale dienst zijn gegaan om een voorschot, zodat hij naar de Franse ambassade in Den Haag zou kunnen gaan om daar een aantal zaken te regelen, maar is niet geweest. Zondagmiddag verliet hij het hotel, naar zijn zeggen om een wandelingetje te maken, maar sindsdien is ook de Fransman verdwenen. In arren moede heeft de rijkspolitie nu naast een verzoek tot opspo ring van auto met caravan eveneens de opsporing van de Frans man zelf aan de politietelex toevertrouwd. De politie heeft ro mantische, vermoeden dat de Fransman de boel heeft opgelicht. De hotelhouder in Hoogerheide zit in elk geval met een onbetaal de rekening. plonius voor de verbindende teksten. Een kijkje achter de schermen. PAGINA 13 Inzet van kernwapens in Nederland niet in strijd met de verdragen. PAGINA 7 Franse regering woedend over aanslag in Parijs op de oud-premier van Iran, Bach- tiar. PAGINA 9 Glorieuze Tourdag voor Ne derland in St. Etienne: Zoe temelk wint de tijdrit en Kuiper herovert de tweede plaats in het algemeen klas sement. PAGINA 10 Het CD A-lid Maarten Scha kel verlaat de Tweede Ka mer. Over het klimaat op het Binnenhof is hij niet erg te spreken."De Kamer barst uit zijn voegen van de persoon lijke ambities". PAGINA 15 Bericht van de barricaden bij de gekraakte Groote Key- scr in Amsterdam: "Schat ten, zetten jullie de rook bommen koud?" PAGINA 17 De omstreden PvdA-voor- zitter Max v.d. Berg maakt na een jaar de balans op PAGINA 19 Graskarper: vissoort met vele kwaliteiten. PAGINA 21 RIJPWETERING - Het dorp Rijpwetering de geboorteplaats van tour-koploper Joop Zoetemelk, maakt zich op voor een groots onthaal van zijn dorpsheid als hij de Ron de van Frankrijk mocht winnen. En dat Joop zondag aan de eindstreep in Parijs het geel nog stevig om zijn schouders heeft zitten, daar twijfelt zo langzamerhand niemand meer aan in het drieduizend zielen tellende dorp. Drogist Cees Zoete melk. Joops neef en lid van het comité dat de huldiging voorbereidt, vertelt dat de mensen die in zijn winkel kwamen, in eer ste instantie een afwachtende houding aannamen. "Ze hadden al jaren het idee, dat Joop een keer de tour zou winnen en in het begin heerste hier dan ook zo'n beetje de stemming van hij-zal-het-wel-weer- niet-redden"zegt hijPolitieman Bouma, de enige agent die het dorp rijk is. zegt dat er een zucht van verlichting door het ge hucht ging, toen Joops naaste belager Hi- naull de strijd staakte. "Vanaf dat mo ment zijn de mensen steeds meer gaan ge loven, dat het niet meer fout kan gaan Cees Zoetemelk haakte in op de jubelstem ming die op het ogenblik in het dorp heerst De pijnstillers, zonnebrandolies en par fums in zijn etalage maakten plaats voor bekers en eretricots.die zijn neefin de loop der jaren heeft gewonnen Het is de bedoeling dat Zoetemelk volgende week woensdag wordt gehuldigd. Die dag rijdt hij eerst nog de Acht van Chaam. Onmiddellijk na afloop daarvan stapt hij in een auto en wordt onder politie-escorte naar Rijpwetering gebrachtDaar zal een fietsend muziekkorps de belangstellenden vanaf zeven uur 's avonds in de juiste stemming brengen. Als alles goed gaat, stapt Joop voor zijn ge boortehuis op een boot, die hem langs de dorpsvaarten brengt. Organisator Cees Zoetemelk vindt dat de beste oplossing, omdat de wegen in Rijpwetering nogal smal zijn. Cees Zoetemelk gelooft dat "en kele tienduizenden" belangstellenden het dorp overspoelen. Andere dorpelingen vinden die schatting een beetje aan de ruime kant. I "lei Radio Tour de France, le spectacle du NOS". Gedu rende een paar weken heb ben elke middag 3V2 miljoen luisteraars op Hilversum 1 afgestemd om de reportages van de Ronde van Frankrijk te beluisteren. In de studio zorgden Koos Postema (foto), Fred Racké en Klaas Sam- EN HAAG (GPD) - De conclusies van de regering, dat het wenselijk is in de komende jaren er drie kerncentrales bij le bouwen staat „op gespannen voet met het regeerak koord". Daarin wordt immers gesteld, dat de verdere toe passing van kerncentrales voor de energieopwekking in Dns land zoveel mogelijk vermeden moet worden. Lot van British Leyland hangt af van de Mini-Metro. PAGINA 23 Jimmy Carter in de wielen Het op grote schaal gebruiken van kolen brengt volgens Braams gi gantische problemen met zich mee. Het vormt een ernstige be- Bewolking met (mot) regen Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Middagtempcraturen rond de 17 graden. Matige zuidoosten wind. Aan de kust kan die tot krachtig toe- 20 juli Zon op om: 05.41 uur; onder om: 21.46 Maan op om: 14.26 uur; onder om 00.59 Hoogwater te Katwijk om 9.35 en 22.01 uur; laagwater om 5.19 en .7.30 uur. 21 juli Zon op om: 05.42 uur; onder om: 21.45 Maan op om: 15.30 uur; onder om: 01.21 Hoogwater in Katwijk om: 10.33 en 22.59 uur; laagwater om 6.07 en 18.29 Even leek het de afgelopen week alsnog zomer te willen wor den: op de meeste plaatsen was er droog weer met wat zon. Ook dit weekeinde laat het mooie weer 't waarschijn lijk weer afweten. Twee de pressies zijn nog onderweg. De eerste, westelijk van Ier land, kan Nederland al za terdagavond bereiken. De tweede geeft dan waar schijnlijk voor zondagavond regen. En nog steeds geen en kel hogedrukgebied dat be reid is in te grijpen. Tot begin volgende week mag daardoor nog geen zomerweer worden verwacht. WASHINGTON (DPA) - Een Ame rikaans federaal hof van beroep heeft gisteren de registratie van vier miljoen potentiële dienst plichtigen die maandag zou be ginnen verboden. Volgens het hof is de wet die de registratie re gelt in strijd met de grondwet omdat vrouwen worden uitgeslo ten. Algemeen wordt verwacht dat het Amerikaanse ministerie van justitie tegen de uitspraak in beroep zal gaan bij het Hoogge rechtshof. President Carter had tot registratie van dienstplichtigen besloten na de Russische in val in Afghanis- Brood duurder DEN HAAG (ANP) - Het brood wordt maandag twee cent duur der. De prijsverhoging vloeit voort uit de loonkostenstijging per 1 juli en de stijging van de overige kosten, uitgezonderd do grondstoffen. Bij VN -conferentieoord KOPENHAGEN (GPD) - Een groep van ongeveer honderd voor namelijk Zuidamerikaanse vrouwen is gistermiddag op hardhandige wijze door de Deense veiligheidsdienst en politie voor de ingang van het VN-conferentieoord verwijderd. De demonstrantes wilden solidari teit vragen met de slachtoffers van de coup die in Bolivia is ge pleegd. Onder hen bevond zich Domitila, een Boliviaanse mijnwerkers vrouw die internationale be kendheid geniet vanwege haar verzetswerk in vrouwencollec- Generaal Meza president van Bolivia LA PAZ WASHINGTON (AFP) - De bevelhebber van het Boli viaanse leger en lid van de junta, generaal Luis Garcia Meza. heeft gisteren het decreet getekend dat hem tot president maakt van Bo livia. Volge s berichten van de Boli- se radio zijn troepen op weg naar de mijnsteden ten zuiden van La Paz om een eind te maken aan het verzet van de machtige mijnwerkersbonden die met een algemene staking willen protes teren tegen de omverwerping van de burgerregering. tieven. De vrouwen hielden een vreedzame demonstratie vanaf de schaduwconferentie Forum. Zij mochten het VN-conferen tieoord niet binnen; daar worden alleen regeringsdelegaties en journalisten toegelaten. Toen de demonstrantes dit confe rentieoord toch wilden binnen gaan, begonnen de veiligheids mensen hard op hen in te slaan. Een vrouw met een kind werd weggesleurd, één demonstrante liep een gebroken arm op, de persmensen werden omvergelo pen. Domitila slaagde er niette min in het conferentieoord bin nen te komen, en heeft een on derhoud gehad met de Cubaanse delegatie. De demonstrantes waren zeer ver baasd dat in een democratisch land als Denemarken op deze manier tegen hen werd opgetre den. Er werden slogans als „Boli- va vrij" geroepen, en later an een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - In de pe riode 1985-1989 kan de gemeente Leiden rekenen op een finaneie- le bijdrage van het rijk voor de bouw van een nieuw politiebu reau. Dit heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) laten we ten. In dat tijdvak wordt voor 33 ge meenten in totaal 200 miljoen beschikbaar gesteld om de huis vesting van de politiekorpsen te verbeteren. Voor de periode tot en met 1983 is al een bedrag van 120 miljoen uitgetrokken. In 1984 krijgen de gemeenten Am sterdam, Den Haag, Rotterdam. Ede, Lelystad en Veldhoven geld voor de bouw of verbouwing van een politiebureau. schreeuwden vrouwen: „fascis ten". Ze vonden het gebeuren ex tra schokkend, omdat de VN- conferentie officieel onder het motto „gelijkheid, ontwikkeling en vrede" wordt gehouden. Na dat de chef van de Deense politie een onderhoud had gehad met de conferentieleiding, werd bekend dat Denemarken een onderzoek zal instellen naar dit politieop treden. Voor maandag hebbem de Forum vrouwen een nieuwe betoging aangekondigd. Daarmee willen ze duidelijk maken dat ze zich niet vertegenwoordigd voelen door de regeringsdelegaties die op de VN-conferentie met elkaar vergaderen. Inmiddels is ook prinses Irene op de schaduwconferentie gearri veerd. Zij is al lange tijd actief in de Spaanse vrouwenbeweging. Officieel is ze hier echter niet als vertegenwoordigster een organi satie. WARSCHAU (UPI) - In de Oost- poolse stad Lublin, niet ver van de Russische grens heeft het le ger gisteren moeten zorgen voor de voedselvoorziening, omdat stakende arbeiders in de ver voerssector het station van de stad hadden geblokkeerd. Sinds enige tijd is in Polen sprake van arbeidsonrust uit protest te gen een verhoging van de vlees- prijzen. De moeilijkheden in Lublin begonnen afgelopen woensdag toen treinmachinisten het werk neerlegden om hoger loon af te dwingen. Andere me dewerkers van de Poolse spoor wegen sloten zich bij de actie aan en blokkeerden de spoorlijn die Polen met Rusland verbindt. Gisteren ontstond in de winkels van Lublin een tekort aan voed- sel. De kranten in de stad richtten een felle aanval op de stakers, die "een gebrek aan verantwoorde lijkheid" werd verweten. Haddad in Noorse sector van Unifil BEIROET (AFP) - Strijdkrachten van de rechtse majoor Haddad in Zuid-Libanon zijn gisteren on dersteund door Israëlische offi cieren, doorgedrongen in door Noorse soldaten van de VN-vre- desmacht beheerst gebied. Zij hebben hier nu een militaire post gevestigd, zo heeft de woord voerder van de Verenigde Naties in Beiroet verklaard. Nadat de commandant van het Noorse bataljon contact had op genomen met de leiding van de conservatieve strijdkrachten, trokken zij zich ten dele terug. it zegt de woordvoerder van het CDA in de Tweede Kamer op het gebied van kernenergie, Lansink, in een eerste reactie op de ener gienota, die donderdag door de regering is gepresenteerd, et gaat nu nog om een voorlopige beslissing van de regering. Straks moet de Brede Maatschappelijke Discussie beginnen, waarin alle geïnteresseerde instellingen hun mening over het gebruik van kernenergie naar voren kunnen brengen. De uiteindelijke beslis sing over de bouw van nieuwe kerncentrales berust daarna bij het parlement. ansink vindt het echter niet ver standig dat de regering met èèn duidelijk standpunt naar buiten is gekomen. Het was volgens hem beter geweest wanneer de over heid een aantal alternatieven had geboden met hun voor- en nade len, waarmee een discussie op gang gebracht had kunnen wor den. Lansink noemde drie mo dellen als voorbeeld: drie kern centrales, alleen kolen en een mengvorm. len bijkomend bezwaar is volgens de CD A'er dat het kabinet de nota uitgebracht heeft vlak voordat het verkiezingsprogramma van zijn partij uitkomt. „Het is nog niet precies bekend hoe het daarin zal komen, maar kern energie zal zeker niet omarmd worden", voorspelt Lansink. Iet lag volgens het kamerlid wel voor de hand, dat het kabinet tot het genoemde standpunt is ge komen. De uitspraken van ver scheidene ministers wezen al in die richting. )ok het kamerlid Braams (WD) is niet verbaasd over het gepresen teerde standpunt van de rege ring. Hij komt echter via een ge heel andere redenering dan de christen-democraat tot deze uit spraak: „Andere oplossingen van het energievraagstuk dienen zich niet aan, waardoor geen andere conclusie mogelijk is dan een I deel van onze energiebehoefte met kernenergie te vervul len". Kolen Amerikaanse rechter rijdt dreiging voor het milieu. Boven dien zou Nederland zich hele maal afhankelijk maken van de- invoer van kolen. De opslag van het afval in geologi sche formaties zoals de zoutkoe- pels in Groningen is volgens Braams de enige oplossing van het probleem van het kernafval De mogelijkheid van de opslag in de zoutkoepels speelt al geruime tijd en de regering wil al lang5 proefboringen in Groningen la ten verrichten. Braams betreurt het dat door de weigering van de Tweede Kamer met het onder zoek akkoord te gaan het nooi t zover is gekomen. Vrouwen worden weggesleept door de Deense politie. Zo'n 60 vrouwen probeerden gisteren de vrouwenconferentie in Kopenha gen te verstoren uit protest tegen de staatsgreep in Bolivia. Ze werden met harde hand uit de zaal verwij derd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1