"CARTER WEET ALLEEN IETS VAN HONKBAL 099 A Leven in somber Moskou tijdelijk overbelicht voor Lenin Petten af en jasjes dicht It Henny Koemans in Hillegom op weg naar finale NIETSZEGGENDAFSCHEID KILLANIN Midlotto Vlam in Moskou ZATERDAG 19 JULI 1980 SPORT- PAGINA 11 Toen ik tien jaar geleden voor het eerst in Moskou was, was het me natuurlijk te min om naar het Lenin Mausoleum te gaan. Dat deed iedereen, dus dat deed je niet. Ik ben ook nog nooit naar de Keukenhof geweest tenslotte. Later heb ik geleerd dat iets waar ieder een naar toe gaat altijd de moeite waard is, om welke reden dan ook. Gisteren was ik om half een 's middags op het Rode Plein. De rij viel mee, ik kon al op het Rode Plein aansluiten, hij is vaak twee of drie keer lan ger. Militairen en burgers met een rode band om de arm zorgden ervoor dat we niet over de witte streep gingen, die ons trapezevormig naar de ingang van het mausoleum leidde. Een bruidje in het wit, op hoge hakken, mocht met haar man en een vijftal bege leiders langs de rij lopen over de kinderhoofdjes, om het wachten te bekorten. Zater dag schijnt de bruidjesdag te zijn, op die dag is het trouwen heel goedkoop en wemelt het van de bruidsparen die hun huwelijk, met een gang naar het Lenin Mausoleum, willen bezegelen. .Een jonge vrouw met een baby op haar arm liet zich, na enige aarzeling, ook naar voren stu ren, en drie Afrikaanse dele gatieleden van dit of van dat, hoewel recht van lijf en leden en zonder hoge hakken, mochten eveneens voordrin gen. Maar dat hoort er alle maal bij. De jongen die voor me in de rij stond had in een doorzichtig plastic tasje een pakje in papier bij zich, dat een paar keer de achterdocht opwekte. Elke keer zei hij dat het een schaakboek was, dat vond hij blijkbaar plechtiger, voor de gelegenheid, dan ge woon „een boek". Jasje dicht Militairen die de ingang nader den, zetten hun pet af en stre ken allemaal hun haar even goed, alvorens het heiligdom te betreden. Van de vorige keer, maar toen was het hartje winter, herinnerde ik me dat je de mensen elkaar bereid willig de sneeuw van de jas zag kloppen, maar dat hoefde nu niet. Zag ik nu goed dat een jongetje van een militair de opdracht kreeg zijn jasje dicht te knopen? Ik knoopte mijn colbertjasje open, om op proefondervindelijke wijze deze vraag op te lossen. Gewoon in je overhemd mocht overigens ook, het mauso leum is het Vatikaan niet, maar wat je aan hebt, moet ordentelijk zitten. Iedereen werd met argusorgen beke ken. Ikzelf had bijvoorbeeld een bobbel in het zij zakje van mijn colbertjasje waarin een woordenboekje zat. Twee keer wilde een militair weten wat daar in zat. Links en rechts van de ingang staan twee militairen, in het blauw, stram in de houding. op een vierkant, roodge kleurd tapijtje van 40 bij 40 centimeter. Ik had mijn duimstok niet bij me, dus die maten heb ik moeten schat ten. Eenmaal binnen ga je een trap af (je bent dan alweer een paar speurend toekijkende militairen gepasseerd) en dan sla je rechtsaf, waar Lenin opgebaard ligt in een soort leefkuil. Hij ligt zelf ongeveer op ooghoogte, badend in het licht, terwijl in het schemer duister beneden in de leefkuil vier blauwe soldaten staan, met hun gezicht naar het publiek. Ik had het zo druk met het tellen van alle soldaten die beneden en boven op onze tellen pas ten (ik kwam tot vijftien, in het toch betrekkelijk kleine mausoleum), dat ik de eerste ogenblikken vergat naar Le nin zelf te kijken. Als het hem al is, natuurlijk. Lenin stierf op 21 januari 1924 om 18 uur 50 minuten, en geruime tijd later (ik ben vergeten hoeveel later, weken of maanden) heeft eens in de Pravda ge staan dat er problemen waren met de balseming. Er is dan ook een stroming die gelooft dat in het mausoleum niet de gebalsemde Lenin ligt, maar een goedgelijkende, wasble ke wassen pop. Opmerking VN-redacteur Igor Cornelisse is in kleine kring beroemd gebleven door zijn opmer king, na een tweede bezoek aan het mausoleum, dat Le- nins oren kleiner waren ge worden. Daar komt bij dat een jaar of vijf geleden berich ten verschenen dat een be zoeker een bom naar Lenin had gegooid. Feit is dat het mausoleum toen geruime tijd gesloten bleef voor restaura tiewerkzaamheden. MOSKOU (GPD) - Door diepe dalen van pessimisme is lord Killanin, de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), de afgelopen maanden bij tijd en wijle gegaan. De Ierse edelman wilde dat wel bekennen tijdens een persconferentie, die hij in Moskou gaf omdat hij na deze Spelen het leiderschap van het IOC overdraagt aan Juan Antonio Samaranch uit Barcelona. „Toen ik enkele maanden geleden met de Russische pre sident Brezjnjev sprak, vertelde ik hem dat we blij moch ten zijn als er 50 landen naar de Olympiade in Moskou zouden komen. Maar het zijn er toch 80 gewordenglun derde de lord. En IOC-directrice Monique Berlioux kon hem zelfs verbeteren: „Het zijn er om precies te zijn 81". i 4976 kilometer werd, de Olympische vlam gistermiddag Moskou binnengedragen. Lord Killanin Ondanks die vlagen van pessimis me noemde de lord zichzelf „een geboren optimist". Zo klapte hij uit de school, dat Avery Brunda- ge - zijn voorganger - hem na de Spelen van München en met na me na het drama van de moord op de Israëlische sportlieden had voorspeld: „Vaarwel, dit is de laatste Olympiade die gehouden is". Maar de geboren optimist Killanin wist het toen al zeker, de olympische vlam zal blijven branden ook nu en in de toe komst, ondanks het drama van Munchen, ondanks de uittocht Dopinggeval MOSKOU (ANP) - De tuchtcom- missie van de internationale roeifederatie (FISA) heeft giste ren de Zweed Lars-Ake Lind- quist voor een half jaar ge schorst wegens dopinggebruik. De 20-jarige roeier werd positief bevonden na een dopingonder zoek dat volgde na wedstrijden op de Rotsee bij Luzern. Lind- quist, die in Moskou zou uitko men als lid van de vier zonder stuurman, zal niet aan de olym pische regatta mogen deelne- In de geschiedenis van de roei- sport betekent dit het derde do pinggeval. Aan de Zweed gingen twee Russen vooraf. HILLEGOM - Henny Koemans is in Hillegom op weg naar de finale, waa r hij ook volgens de plaatsing wordt verwacht. Gisteren be dwong hij de no.8 geplaatste Ma- rinus Brooshooft in twee sets (6-4. 6-4), al maakte hij in deze partij bepaald niet de indruk in top vorm te verkeren. Koemans zit nu in de halve finale en zal daar de winnaar tegenover zich vinden van de partij Swoboda - Arnold van der Capellen. Laatstgenoemde had Benjamin Ruysenaars al van zich afge schud, maar nu krijgt hij een op ponent van geheel ander kaliber, namelijk de Tsjech Swoboda.Gis teren elimineerde deze Blommen- daal. En als dan wordt vermeld dat de Noordwijker zeker niet slecht stond te tennissen, dan be tekent dat iets voor Arnold van der Capellen. Swoboda, die her van Afrikaanse landen in Mon treal en ondanks de boycot door verschillende landen van de Spelen in Moskou. Niettemin mocht uit de ontspan nenheid en vrolijkheid van de lord met zekerheid worden afge leid, dat hij opgelucht de zo kwetsbare olympische fakkel doorgeeft aan de Spanjaard Sa maranch. In zijn toespraak trapte hij voortdurend open deuren in door langdurig te Filosoferen over al lang bekende zaken, zoals daar zijn het zuiver houden van de olympische gedachte. Met na druk attendeerde hij nog eens op een commissie, onder voorzitter schap van Willy Daume, die nog eens precies nagaat wie er nu wel en wie er nu niet amateur is. „Er zijn deelnemers die inderdaad een normale werkkring hebben, maar er zijn er ook die pro forma bij een of andere Firma werken of zogenaamd student zijn". Met andere woorden: ook de lord weet bliksemsgoed, dat het waarachtig niet allemaal pure amateurs zijn die om de medail les strijden. Grapjes Voor de rest beperkte de opgeluch te lord zich voornamelijk tot grapjes. Een enkel voorbeeld mag er zijn. Zo informeerde een verslaggever van The Times zoet sappig: „Welke fouten hebt u gemaakt in de acht jaar, dat u IOC-president was?" Antwoord van Killanin: „Dat heb ik ver schillende keren in The Times kunnen lezen". En over het be sluit van de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter om het initia tief tot een boycot te nemen, zei de lord snerend: „Carter weet helemaal niets over het-functio neren van olympische comités. Als president weet hij alleen wat over Amerikaans voetbal en honkbal". Terloops kwam er slechts èèn op merkelijk tussenzinnetje uit de mond van de Ier. Toen Moskou haaldelijk fraaie winners over het net liet suizen. Het werd ten slotte met een ace van Swoboda op het tweede matchpunt (bij 4-3 voor Swoboda had Blommendaal maar liefst 2 spelpunten), 7-5, 6-3. Herman van der Capellen was met zijn rijke technische bagage ge woon te sterk voor Kokkeel: 6-1 6-4. De verrassing tot dusver van het toernooi, de Limburger Piet Lathouwers, gaf de Duitser Geismar te verstaan, dat hij het "prijzenjagen". waar de Duitse tennisgasten op de Nederlandse toernooien al jaren bekend om staan, voor Hillegom moet beper ken tot de C-categorie: 6-3, 7-6. In het herendubbelspel B tennisten Marinus Brooshooft en Jon Vis been zich tegen de slim spelende Unicum-combinatie Har Meijer! Wim Pufkes met 6-4, 6-3 in de halve finale. In die halve finale acht jaar geleden als olympische stad aangewezen werd, voor voelde hij wat weerstanden „want Rusland is immers een niet-linkse natie". En dat zal hem door de Russische autoriteiten niet in dank worden afgenomen, want zouden er niet velen zijn die de term „niet-links"gelijkstellen met dictatoriaal. Eeri visie over de toekomst van de Olympische Spelen wilde de af zwaaiende Ier niet kwijt. ..Dat is een zaak voor mijn geachte op volger Samaranch". Maar op zijn beurt wil Samaranch pas zijn vi sie geven, als hij op 3 augustus na het doven van de olympische vlam in Moskou ofFicieel in func tie komt als IOC-president. En zo is het belangrijkste commentaar dat de heren tijdens de Spelen zullen leveren: geen commen taar. MOSKOU - Als vanmiddag in nei Lenin-stadion met veel uiterlij ke bombarie de olympische vlam wordt ontstoken is de le vensduur van de Olympische Spelen weer met vier jaar ge rekt. Na de moordpartij in Mün chen (1972) en de boycot van de Afrikaanse landen in Montreal (1976) om maar even de laatste excessen tijdens het „grootste sportfestijn ter wereld" in her innering te roepen, is ook Mos kou geteisterd door politieke aanslagen. Opnieuw dus zorgt de uitstraling van het olympische vuur voor een overbelichting, die de scherpte van de werkelijke problematiek voor veertien da gen zal vervagen. In het olympi sche dorp, dat als een geïsoleerde vesting aan de rand van de stad is neergezet, mag dan met name door de donker gekleurde bevol king met zang en dans op onge paste tijden een soort vreugde volle stemming worden opge roepen. Een paar kilometer ver derop wordt je geconfronteerd met de naargeestigheid van het normale Moskouse leven, waarin voor vrolijkheid en uitbundig vertoon geen plaats lijkt, tenzij het gaat om bijvalsbetuigingen aan het politieke regime. De sfeer in Moskou doet wat wrang aan. De brede boulevards, de her en der verspreide vlaggen, de op gepoetste gebouwen, de keurig onderhouden plantsoenen en de opnieuw gespoten taxi's zijn een kwamen, na harde strijd, ook Herman van der Capellen met Bub van der Zee. Zij wonnen van de Duitsers Geismar/Franzen: 6-3,6-7.6-4. Best Bij de dames in het enkelspel B plaatsten zich voor de halve fi nales Annette van Eederen. Jan- nie Kaaien, Petra Wessels en Ro- semarie Verdegaal. Voor Jannie Kaaien belooft het toernooi in Hillegom een best toernooi te zul len worden. Het is nog wat te vroeg om te juichen, maar zij zit ook in het Gemengd dubbelspel B, samen met Wim Brandse. no 2 in het herenenkelspel B in de halve finale. Paola Kaaien bereikte met Rosemarie Verdegaal de finale in het damesdubbelspel B via een drie sets - zege op Annette van Eederen en Ineke Kallenberg3-6, poging van het organiserende land om er toch een feest van te maken, maar het uiterlijk vertoon blijft beperkt tot de oppervlakte. De aanvankelijke geruchten dat niet alleen de prostituees, die vroeger als bijen rond de ofFiciële hotels voor buitenlanders zwier ven, maar ook de jongere Mosko- vieten zouden worden verbannen naar veiliger oorden, waar zij niet met de boze buitenlandse intri ganten in contact kunnen komen, lijken bewaarheid. Afgesloten Alles is hermetisch afgesloten. Zelfs taxi's, die buitenlanders naar hun hotel brengen, mogen niet tot vlak voor de ingang rijden zeker niet 's avonds. Dan worden zij door een hand veiligheidsa genten gedwongen te stoppen op ruime aftand van de toegangs poort. Ook die veiligheidsagen ten die met tienduizenden van het platteland zijn weggehaald en, met name in de hotels in goedkope confecticpakjes zijn gestoken, bepalen de sfeer in de stad. Donderdag bijvoorbeeld was de generale repetitie voor de openingsplechtigheid, een fes tijn, dat door de stromende regen letterlijk in het water viel, ook al bereikte de pseudo fakkeldrager toch met zijn vuur de olympische toren. Het hele gebeuren, met name buiten het stadion had meer weg van een militaire para de, want zonder onderbreking 6-4, 6-i.juunie i\uuien en Wim Brandse. die gisteren in het ge mengd dubbelspel B wonnen van Astrid VeenmanlFrank de Haas '6-2. 3-6, 6-1) ontmoeten in de halve finales van dit nummer wel een koppel dat geteld mag wor den nl. Annette van EederenPiet Lathouwers. In het HEC toonde Frans Grimber gen zich als no 1 geplaatste speler met 6-2, 6-4 te sterk voor Dave Willemse. Enno Zimmerman haalde Franzen met 6-2. 6-4 on deruit. waarna Roy Mooyman van Marcel Vink won, 6-4. 6-3. Jan van der Geest had voor de rou tine van Gorree geen enkel ontzag en speelde zich in twee droge sets naar de winst: 6-2, 6-1. Niet al leen in het herenenkelspel B, maar ook in C kan de strijd m de laatste rondes dus een verbeten strijd worden. Bij de da mes won Ma rijke Guy t van reden de auio s mei Keurig in het militiaire pak gestoken Russen af en aan. Vrachtwagens vol. En even lager lag er een gaaf gesloten cordon om het schitterende Loeszniki-park, waarbij je de in druk kreeg dat elke boom zijn ei gen bewaker had. In het nabij gelegen zwemstadion, waar de eerste dagen de water- polowedstrijden worden ge speeld, was de gehele repetitie die ofFicieel niet toegankelijk was voor buitenlandse journalisten, via een gesloten circuit op de beeldbuis te volgen. Van de tien tallen aanwezigen volgden slechts een handjevol het gebeu ren op het scherm, de overigen bemoeiden zich nauwelijks met het gebeuren dat zich op een paar honderd meter afstand vol trok. En dat roept dan weer de vraag op of de gewone Sowjet-burger. die van nature uit toch wel belan- stelling heeft voor de sport, zich iets van het olympisch gebeuren aantrekt. Je merkt het nauwelijks en je komt het ook vrijwel niet te weten doordat contact vanwege de taaibeperkingen van de Mos- kovieten vrijwel uitgesloten is. De indruk bestaat echter, dat in de aanloopfase de gewone bur ger, voor wie het normale leven nauwelijks enige verbetering heeft ondergaan, terwijl de bui tenlanders zich in de hotels en perscentra te goed kunnen doen aan de meest uitzonderlijke ge rechten, het allemaal aan zich voorbij laat trekken. Alleen is C. Bandmann: 3-6, 6-3,6-4. Ver loor Annette Karl.no 4 geplaatst van Marlies van Baaien, 2-6,1-6 en won P. van Daalen van Ans Vink, 6-1. 6-3. Barbara Heezen klopte Riet van Baaien met 6-2 en 6-1. Alkemade In Alkemade won Waldo Jansen na een 2-4 achterstand in de eerste set met 6-4.6-3 van hardloper Jan van Veen. Vasthouden aan een vooraf bepaalde tactiek bracht de jeugdige belofte van de Leidsche Hout in de halve finale van het herenenkelspel C van het goed be zette toernooi. Daar zal iuj Rene de Bakker ontmoeten. Henk van der Berghno 3 geplaatst in het enkelspel C. kon tegen een zich moedig en technisch goed verwerende Evert Arbman pas na eei moeizame eerste set, 7-6, Dat verklaart in ieder geval de argwaan waarmee de langs- schuifelendé bezoekers (stil staan is er natuurlijk niet bij) worden bekeken, en het ver klaart ook het verhaal dat er een concours in de USSR werd uitgeschreven voor de Rus die het meest op Lenin leek. Van de winnaar zou nooit meer iets zijn verno- Maar dat zijn natuurlijk onge paste grappen bij een zo ern stige gebeurtenis als een be zoek aan het Lenin Mauso leum. waar de laatste militair, die bij de uitgang staat, de simpele taak heeft af en toe „sssttt" te roepen tegen de mensen die, eenmaal uit de actieradius van het plechtige moment getreden, de neiging hebben meteen te gaan pra ten, hoewel ze nog niet buiten staan. NICO SCHEEPMAKER zo'n evenment wel goed voor de bestrijding van de werkloosheid, al bestaat die volgens de officiële bronnen dan ook niet in dit gast land. Sport verbroedert, wordt altijd door de ofFicials met veel nadruk naar voren gebracht. Dat is waar, maar in Moskou vraag je je af hoe die verbroedering tot stand komt als het contact tussen sportwe reld en burger vrijwel volledig wordt afgesloten. Goed. er zijn excursies, uitstapjes naar be zienswaardigheden. waaraan de stad rijk is. Maar is dit de nage streefde verbroedering als er nauwelijks de mogelijkheid be staat om je vi ij te bewegen? De 22ste Olympische Spelen, die nog voor ze zijn begonnen, al worden gekenmerkt door een sfeer van kilheid en afstandelijk heid zullen worden bijgeschre ven in de analen van Pierre de Coubertin's schepping. Of er een vervolg komt? De schepping is uit de tijd, die bevestiging lijkt Moskou te gaan geven en of Los Angeles ooit de sporters broe derlijk binnen haar stadspoorten kan onvangen is een vraag waar op het volgende IOC-congres in Baden-Baden het antwoord zal geven. Nu nog beweren de Rus sen dat ze naar Amerika zullen komen, maar zodra de Spaanse rijkaard Samaranch de olympi sche fakkel van lord Killanin heeft overgenomen, wordt een ommezwaai van zo'n 180 graden verwacht. En dan beginnen we weer van voorafaan... doordrukken: 6-3. In de halve fi nale ontmoet hij de winnaar van de partij Hans van Tongeren - Stan Walenkamp. Bij de dames in het enkelspel C zal de verrassend tot de halve finale dóórgedrongen Ciska Pauw moe ten aantonen dat zij met haar halfhoge, maar wel uitgekiende spel ook de no 1 geplaatste en tot dusver bij de dames de meeste in druk makende Mary Thuis, het vuur na aan de schenen kan leg gen. Een verrassing was verder dat de geroutineerde Truus Ton- jann werd verslagen door een vasthoudende Veronique van Ruiten. 3-6. 6-7 Willem Renee plaatste zich inmiddels in twee halve finales. In hel heren dubbel spel met Harry Veen via een 6-3, 7-5 winst tegen Goedraadt Phj- naar en tn het herendubbelspel met Mary Thuis. FRANK BONTE DEN HAAG Dc mid-lotto 28a van woensdag 13 juli heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Zes deelnemers moeten de tweede prijs delen, ieder ontvangt een bruto be drag van f. 27.184,00. In totaal vielen in lotto 28a 17.123 prijzen. De resultaten van mid-lotto 28a zijn: Aantal prijzen: 17.123. Inleg: 2.019.869.00. Prijzenbcdrag: 959.437,78. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat eenvijfde deel naar de jackpot van week dertig. Het overige deel wordt gelijkelijk ver deeld over de tweede tot en met de vijfde prijs van deze mid-lotto. Tweede prijs: zes winnaars, die ieder bruto 27.184.00 ontvangen. Derde prijs: 65 winnaars, die ieder bruto 3247.30 ontvangen. Vierde prijs: 4280 winnaars, uitkering 60,50. Vijf de prijs: 12.772 winnaars, uitkering 20.20 De jackpot voor week dertig bedraagt 67.160.66. MOSKOU - Na een tocht van 4976 kilometer arriveerde de olympi sche vlam gistermiddag in de Sowjet-hoofdstad. Via een we kenlange estafette is de vlam door tientallen atleten van het Griekse Olympia naar Moskou gebracht, waar met het olympi sche vuur een toorts werd aange stoken waarmee men later in Le ningrad, Kiev, Minsk en Tallin eveneens een vlam zal ontsteken bij het begin van de 22ste Olym pische Zomerspelen. In Moskou 'overnacht' de vlam in het ge bouw van het stadsbestuur in de zogeheten Blauwe Zaal. Vandaag zal het olympische vuur dan ge bruikt worden voor de ontste king van de grote vlam in het Le nin-stadion, waar Sowjet-partij- leider en -president Leonid Brezjnjev de omstreden Zomer spelen zal openen. De Sowjet-leider is hiervoor terug gekomen van een korte zomer vakantie in het zuiden. De Krem- lin-leiding wil door een ofFiciële opening op het allerhoogste ni veau het belang benadrukken dat men hecht aan het feit dat dit in ternationale sportfestijn voor de eerste maal gehouden wordt in een communistische staat. De Nederlandse equipe zal van daag tijdens de openingscere monie sober vertegenwoordigd zijn. Er gaat geen enkele deelne mer of ofFicial naar het Leninsta- dion en de Nederlandse deelna me vindt plaats onder de vlag van het Internationale Olympisch Comité. Die vlag zal het stadion binnengedragen worden door een Rus, daartoe aangewezen door de organisatoren. Ongeveer twintig landen zullen op deze wijze bij de opening vertegen woordigd zijn Er zijn gisteren ook geen Nederlandse olympi sche officials naar de ontvangst gegaan die door de Russische re gering in het grote Kremlin-con- grespaleis was georgani seerd. De vertegenwoordigers van diverse westerse televisie-organisaties zijn gisteren tot een vergelijk ge komen met de organisatoren, na dat zij eerder hadden gedreigd de openingsceremonie eventueel te zullen boycotten. Zij waren don derdag namelijk niet toegelaten tot de generale repetitie van de opening en konden dientenge volge niet de benodigde voorbe reidingen treffen, omdat ze niet op de hoogte waren van de te verwachten loop der gebeurte nissen en evenmin van de plaat sing en de bruikbaarheid van de aanwezige apparatuur. FIBA royeert Zuid Afrika MOSKOU (ANP) - De internatio nale basketbalbond (FIBA) heeft gi ren tfyden ztyn iergadertag te Moskou met 53 stemmen tegen twee Zuid-Afrika definitief uit zijn rijen gestoten. Het voorstel hierover van de vorige vergade ring werd him mee bdtm hti I De Filippijn Gonzalet Puyat werd herkozen tot voorzitter van de FIBA Voor het eerst in de basketbalge schiedenis zal een toernooi wor den gehouden, waarin om de we reldtitel voor clubs (heren) wordt gestreden De plaats van hande ling in 1981 is Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11