LEIDSCH mm DAGBLAD VS keuren rechtse coup in Bolivia scherp af Kabinet: "Sober bij bouw ziekenhuizen" vandaag Mankement vliegtuigen Brandbommen voor Thatcher Gf! Mislukte aanslag Bachtiar TE KOOP GEVRAAGD INBRAAK RECORD Bejaarde mag terug Kernenergie VRIJDAG 18 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36219 Directeur G Koopman Trg^X' r~ac,eAurARMDSPhaarans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Lydia Gueiler: weggevoerd. (Van één onzer verslaggevers) Bloembollenbedrijven in de polder dreigen in moeilijk heden te komen als het weer niet snel omslaat. De regen val van de afgelopen weken is er debet aan dat de bollen niet kunnen worden gerooid. Volgens de heer Bol woord voerder van het Product schap voor Siergewassen (PVS) is er vooralsnog geen sprake van een rampzalige situatie. "Pas als het blijft regenen ontstaan er werke lijk problemen. Nu hoeft men zich echter nog géén al te grote zorgen te maken". Hij geeft aan dat bij enkele dagen droog weer de machi nes normaal hun werk kun nen doen. Voor de Bollenstreek zijn de vooruitzichten ook bij blij vende regenval minder zorgwekkend. De geestgron den verwerken het water sneller. De heer Konijnen burg uit Noordwijk mede eigenaar van een der groot ste kwekerijen uit de regio bevestigt dit nog eens. "Wij hebben hier te maken met zandgrond. Het water zakt hier sneller weg". Bij hem is inmiddels geoogst. "En de oogst was goed", zo voegt Konijnenburg daar aan toe. De groente heeft meer te lijden gehad. Vooral door gebrek aan zon. Daardoor zijn sla, komkommers en tomaten duur. PAGINA 19 (Van c correspondent Rob Sprenkels) LA PAZ - De militaire staatsgreep die gisteren in Bolivia is gepleegd, heeft geleid tot een scherp Amerikaans pro test. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton heeft alle militaire en economische hulp gestaakt. Verder wordt er bij de generaals op aangedrongen snel terug te keren naar de democratie. In delen van het land zelf wordt gewapend verzet geboden tegen de oprukkende troepen. Radio stations in handen van opstandi ge arbeiders in de Boliviaanse tinmijnen kondigden aan de jun ta tot het bittere einde te zullen bestrijden en ook in de hoofdstad La Paz werden tijdens de afgelo pen nacht geweerschoten ge hoord en barricaden opge richt. In de hoofdstad La Paz is een Junta voor Nationale Wederopbouw gevormd, bestaande uit bevel hebbers van de drie verschillen de legeronderdelen. In een offi cieel radiocommuniqué worden de verkiezingen van drie weken geleden afgedaan als „fraudu leus". De zich „nationalisten" noemende generaals beweren dat interim-presidente Lydia Gueiler PARIJS (DP A/Reu ter) - De laatste premier onder de sjah van Iran, Sjapoer Bachtiar, is vanochtend in de woning van zijn dochter in Parijs-Neuilly aan een aanslag ontsnapt. Vijf overvallers, onder wie een vrouw, drongen het flatgebouw binnen. Een politieman werd doodgescho ten en twee anderen gewond bij de schietpartij tussen politie en overvallers. Een inwoonster van de flat werd le vensgevaarlijk gewond en ligt in hopeloze toestand in het zieken huis. Een ooggetuige zei dat de overval lers blijkbaar slecht voorbereid waren. Nadat zij erin waren ge slaagd het gebouw binnen te dringen waren zij gaan zoeken naar de woning van Bachtiars dochter en klopten daarbij aan verscheidene deuren. Tenslotte vonden zij het appartement en schoten zsvenmaal op de deur. Deze speciaal beveiligde deur hield echter stand, waarop de overval lers op de vlucht sloegen. Daarbij ontstond de schotenwisseling met de politie, waarbij een der overvallers werd gewond. Twee overvallers zouden zijn ont komen, de drie anderen zijn gear resteerd. Hun nationaliteit is nog onbekend. Perioden niet regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden, en middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige tot krachti ge wind uit west tot zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur). 13.22 uur; onder o Afgevoerd De militaire coup van gisteren be gon in Trinidad, een stadje op zo'n 500 kilometer ten noordoos ten van La Paz. Leden van de ul tra-rechtse Falange bestormden daar enkele openbare gebouwen. Daarbij kregen ze de steun van ter plaatse gelegerde militairen. De opstand breidde zich snel uit naar andere steden. Tegen het eind van de middag werd volgens ooggetuigen het presidentieel paleis in La Paz door militairen bestormd terwijl Gueiler haar kabinet voor een spoedzitting bijeen had geroepen. De presi dente en haar ministers werden in legerauto's afgevoerd. Een twintigtal journalisten die hier van getuigen waren werden eveneens gearresteerd. De junta verklaarde vervolgens heel Bolivia tot „militaire zone" en stelde de avondklok in. Vlieg velden, telefoon- en telexverbin dingen met het buitenland wer den gesloten. De grote steden le ken al snel onder militaire con trole, maar hier en daar werd ge weervuur gehoord. Over het lot van mevrouw Gueiler en haar ministers was vanmorgen nog niets bekend. 22 PAGINA'S Politiemensen moesten gis teren soms hardhandig op treden om acht Marokkanen -die kortgeleden illegaal ons land waren binnengekomen - in het vliegtuig te krijgen dat hen naar Marokko moest terugbrengen (foto links). Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling dat zich onder hen ook de zes "kerk-illegalen" bevonden die deze week in het Zeeuwse Aardenburg werden aange houden. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Hoewel het zestal al naar Schiphol was overge bracht kreeg het door ingrij pen van enige Tweede-Ka merleden wat respijt. PAGINA 7 Pussycat heeft geen bezwaar tegen pittiger muziek PAGINA 5 Russische kritiek op duo Reagan-Bush PAGINA 9 Ier Kelly mocht Touretappe Medaillekansen voor wa- terpoloërs PAGINA 13 Volgend jaar mogelijk 100.000 werklozen in de bouw PAGINA 19 Inwoners vein de Boliviaanse hoofdstad La Paz werpen barricades op in de straten ter voorbereiding vc gevechten met legertroepen. Gisteren greep een deel van het leger de macht in Bolivia en vormde een junta. DAMES HEREN- KAPSALON Schrijft u naar "COIFFEUR JACQUES BV" GRONINGEN (ANP) - De Gro ninger politie heeft drie mannen aangehouden, die ervan worden verdacht de afgelopen twee jaar in het gehele land 95 inbraken te hebben gepleegd. De politie spreekt van een record om dat het aantal tot dusver rond de 92 lag. De mannen zijn een 37-jarige inwoner van Groningen, een 24-jarige inwoner uit Arnhem en een 30-jarige man eveneens uit Arnhem. Het drietal kraakte in het bij zonder kluizen van panden op industrieterreinen. Daar bij werd zelfs gebruik ge maakt van vorkheftrucks. Er werd bij deze kraakacties, waarbij veel werd gesneden en gebrand, voor tonnen schade aangericht. De man nen stalen voor zichzelf zo'n 70.000 gulden bijeen. (Van t r verslaggevers) LEIDEN - Mevrouw Dickhoff- Stikkelman (84) kan weer naar haar eigen woonomge ving terug. De hoogbejaarde vrouw krijgt voorlopig een plaatsje in Wijckerslooth, het bij bejaar dentehuis Rustenborch in Oegstgeest gelegen verpleeg huis. Bovendien is haar de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld dut ze te zijner tijd haar eigen kamer in het Oegstgeester bejaardente huis weer terugkrijgt. Maan dag verhuist ze van het Elisa- beth-ziekenhuis in Leider dorp naar haar oude woon plaats. Mevrouw Dickhoff dreigde lange tijd tussen wol en schip te vallen. Ze kon uit het zie kenhuis - haar been is onlangs geamputeerd - worden ont slagen. De directie van Rus tenborch, waar ze al zes jaar woont, wilde haar echter niet meer terug hebben. In het bejaardentehuis zouden onvoldoende mogelijkheden zijn om mevrouw Dickhoff de nodige begeleiding te geven; in het nabij gelegen verpleeg huis was geen bed beschik baar. Pogingen van zowel het zie kenhuis, de kinderen van mevrouw Dickhoff als van haar medebewoners om haar weer naar Oegstgeest te krij gen bleven tot voor kort vruchteloos. DEN HAAG - Staatssecre taris mevr. Veder-Smit (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) dringt aan op versobering van de bouw van gezondheidsvoorzie ningen. In een brief aan besturen van inrichtin gen van gezondheidszorg geeft de staatssecretaris maatstaven aan waarvan het de bedoeling is dat deze in acht worden genomen bij het voorbereiden en ontwik kelen van bouwplannen. Deze brief is gebaseerd op de ma- tigingspolitiek van de regering, waarbij ook de kosten van de ge zondheidszorg zijn betrokken. De staatssecretaris merkt op dat de investeringskosten per bouw project de laatste jaren een sterke groei te zien hebben gegeven. Volgens haar is dit in belangrijke mate toe te schrijven aan een wenselijk geoordeelde verhoging van de kwaliteitseisen, hetgeen zowel een toenemend ruimtebe slag als uitbreiding en perfectio nering van technische nlngen met zich mee bracht. Bij de categorie algemene AMSTERDAM (GPD) - Ongeveer 2500 vliegtuigmotoren moeten een extra inspectiebeurt hebben nadat in de Verenigde Staten is ontdekt dat bij een bepaald type motor een mankement aan een naaf voorkomt. Met een dergelij ke motor hebben Nederlandse maatschappijen slechts twee toe stellen in gebruik: de KLM heeft er onlangs één afgeleverd en krijgt er dezer dagen nog een bij. Het gaat om een mankement aan een bepaalde motor die wordt gebruikt bij de Boeings-727 en -747 en bij de DC-9. En dan alleen nog met het serienummer JT8D- 9. Martinair en Transavia hebben geen vliegtuigen uit die serie. kenhuizen kwam dit het sterkst naar voren. In enkele tientallen jaren nam bijvoorbeeld de op pervlakte van gemiddeld 55 vier kante meter per bed toe tot 80 a 90 vierkante meter per bed. Niet al leen hieraan moet volgens de staatssecretaris een einde ko men, maar ook moet een begin worden gemaakt met het terug dringen van de bouwkosten per bed. De staatssecretaris geeft in haar brief oppervlaktecijfers die met onmiddellijke ingang zullen worden gehanteerd als maatstaf bij de beoordeling van bouw plannen. Dit geldt niet alleen voor algemene ziekenhuizen, maar ook voor verpleeghuizen, CARDIFF (Reuter) - Britse mijn- opruimers hebben vanmorgen twee brandbommen onschade lijk gemaakt die bij het begin van een tweedaags bezoek van pre mier Thatcher aan Wales waren geplaatst bij de club van de Con servatieve Partij in Cardiff en het afgelegen huis van de staatsse cretaris voor Wales, Nicholas Edwards. Voor de brandbommen was ano niem telefonisch gewaarschuwd. Mevrouw Thatcher bezoekt van daag Noord-Wales en zal morgen het jaarcongres van de Conserva tieve Partij van Wales in Swansea toespreken. psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigeninrichtingen. Voorts merkt de staatssecretaris op dat ten aanzien van de techni sche voozieningen onder meer matiging noodzakelijk is in de ei sen die betrekking hebben op luchtbehandelingsinstallaties (energiebesparing), regelingsin stallaties, signaleringsappara tuur, automatiseringsappara tuur, computers en terreinvoor zieningen. Het voornemen van het kabinet-Van Agt om v,'sdrie nieuwe kerncen- trales te bouwen is al leen een bevestiging van het principebesluit van het kabinet Den Uyl. Maar zes jaar geleden lag de energie- problematiek wel minder gevoelig dan nu. Daarbij komt dat het huidige kabinet ook meteen de plaatsen heeft ge noemd waar deze atoomcentra les zullen moeten gaan verrijzen. Of dit erg tactisch is, is maar de vraag. Het is wel duidelijk. Zakelijk gesproken is er in vergelij king met zes jaar geleden weinig verschil. Ook het huidige kabinet heeft gezegd dat een definitieve beslissing afhankelijk is van de steun van de voornaamste maat schappelijke geledingen Het gevaar dreigt nu dat die brede discussie nog moeilijker en emo tioneler zal worden dan die al is. Het is van essentieel belang die discussie zo zakelijk mogelijk te voeren. Hoe gevoelig, vooral politiek, het vraagstuk van de kernenergie ligt. mag worden afgeleid uit het feit dat de verantwoordelijke be windsman Van Aardenne er tot op heden nog niet in geslaagd is een voorzitter te vinden voor de stuur groep die de brede maatschappe lijke discussie wil en moet gaan leiden. Het is trouwens maar zeer de vraag of er wel sprake zal kunnen zijn van een echte discussie, met ba sisvragen gericht op het econo misch nut van nieuwe kerncen trales in het kader van de steeds moeilijker wordende energie-si tuatie. Vragen die even belangrijk horen te zijn als vragen over vei ligheid en milieu. De huidige discussie wordt op dit ogenblik voornamelijk bepaald door de activiteiten van de ver schillende milieu-groeperingen, die zijn verhard in hun standpun ten. Men mag in elk geval niet verwachten dat zij zullen om zwaaien in de richting van steun voor de bouw van kerncentrales. Na wat voor discussie dan ook. Het kabinet geeft trouwens de te genstanders van kernenergie zelf geduchte wapens in de hand. Het belangrijkste punt in de hele dis cussie is het veiligheids-aspect. En juist daarover valt weinig zin nigs te zeggen. Ginjaar van volksgezondheid heeft gesteld dat er pas over tien jaar een antwoord zal kunnen worden gegeven op de vraag of de opslag van kernafval in zoutlagen in Ne derland toepasbaar is Uiterlijk in 1983 moet e een beslis sing komen over de bouw van nieuwe kerncentrales Dat bete kent dan wel dat het belangrijkste punt - de veiligheid - onvoldoende bespreekbaar is. Als gevolg daar van mag men zich afvragen wat dan eigenlijk de waarde van die brede maatschappelijke discus sie is. Iran weer open TEHERAN (Reuter) - Iran heeft zijn grenzen vandaag weer ge opend, nadat ze twee etmalen hermetisch gesloten waren ge weest om te verhinderen dat me deplichtigen aan een complot te gen de regering het land zouden verlaten. Er zitten naar schatting 300 mensen vast in verband met de verijdelde staatsgreep. Radio-Iran riep de namen om van zes samenzweerders die nog voortvluchtig zijn. Ze hadden al len een rang in he* leger.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1