Ier Sean Kelly: 'Deze zege maakt mijn Tour goed De vervulling van de kleine verlangens TOUR IN CIJFERS Verbijsterde Jo Maas: "Waarom nam Delcroix helemaal niet over" De Tour morgen VRIJDAG 18 JULI 1980 Melk Gisteren heb ik verteld hoe ik, in de Pjatnitskaja-straat in Moskou, vergeefs geprobeerd heb een pak gepasteuriseerde melk te kopen in een melkwinkel. Er werd een glas en een blikopener voor me aangerukt, en tegen heug en meug moest ik toen wel de geste riliseerde melk uit een blikje drinken, die smaakte naar ver dunde koffiemelk met een ander smaakje. Vol Maar omdat je in de journalistiek (en trouwens ook in de liefde) nooit mag afgaan op een eerste, incidentele indruk, ben ik de vol gende dag opnieuw naar de Pjat nitskaja-straat gegaan om te zien of de voedselvoorraad in de win kels in de ochtend even groot, of even klein is als in de namiddag. Ik had een bevriende vriend meegenomen, omdat ik zelf niet meer in die melkwinkel om ge pasteuriseerde melk dorst te vra gen (eén keer schrik en ontstelte nis zaaien moet voldoende zijn, in een mensenleven), en na een mi nuut of acht kwam hij inderdaad naar buiten met een literpak koele gepasteuriseerde melk, die bovendien 6 procent vet bevatte en daarom met recht volle melk mocht worden genoemd! Goud Zo heb ik gisteren dus, voor het eerst in mijn leven, midden in de Pjatnitskaja-straat rechtstreeks uit het pak volle Russische ge pasteuriseerde melk gedronken, waarmee ik mijn ideaal alvast vervuld heb, in tegenstelling tot een collega, die als ideaal heeft om midden op het Rode Plein een partijtje tegen een willekeurige Rus te schaken. Desnoods op een zakschaakboekje. Zo simpel lig gen dus onze idealen, niks geen gouden medailles en wereldre cords, maar de vervulling van kleine verlangens. Daarin lijken we misschien op de Russen zelf, die dagelijks zulke kleine verlangens als een stuk vlees, een paar sokken, of een bontjas najagen. In de Pjatnits kaja-straat stond gisteren een lange rij voor een bontjassen- winkel, overigens zonder dat het percentage wandelaars in bont jassen in de Pjatnitskaja-straat daardoor merkbaar hoger kwam te liggen dan in de rest van Mos kou. Dat had misschien ook te maken met het zonnetje, dat voor het eerst deze week om de hoek kwam kijken, en waardoor het straatbeeld ook meteen een beetje fleuriger werd. Dat begint natuurlijk al meteen bij het Kremlin, waar de gouden ui vormige koepels op de torens bij zonlicht elke twijfel wegnemen als zou Moskou niet tot de Top Drie van 's Werelds Stads- aanblikken behoren. Een van de andere twee is Venetië, over de derde denk ik nog even na. In een zonovergoten Moskou loop je ook milder langs de vers opge kalefaterde gebouwen, die van een nieuw verfje zijn voorzien, maar op een merkwaardig slordi- DEN HAAG (ANP) - Een en quête van het NIPO heeft uit gewezen dat de Nederlandse bevolking de olympische spelen van Moskou van wei nig betekenis vindt. Van de 1130 ondervraagden ant woordde slechts een kwart, dat de zomerspelen echt de moeite waard zjjn, terwijl 65 procent het evenement, we gens het wegblijven van een aantal landen, van weinig be tekenis acht. Tien procent had geen oordeel. De ant woordverhoudingen bij vrijwel identiek. Ook in de di verse leeftijdscategorieën werd nauwelijks van de ver houding 65:25 procent afge weken. winkels lagen, de groenteman nen hadden hun assortiment ver groot met sinaasappelen, kaas. eieren, suiker zijn er genoeg, en in de viswinkels was ook heel wat vis, al moest die wel eerst met een voorhamer voor de tweede keer worden doodgeslagen, om ze, in gevroren als ze waren, in mee- neembare stukken te kunnen slaan. Brood Subtiele koopgewoonten kun je je als Moskouse huisvrouw niet veroorloven, een oud doorgroefd baasje maakte in de slagerij ruzie over de grootte van de lappen vlees, hij wou niet zo'n groot stuk, hij wou een kleiner stuk. maar dat ging dan weer niet blijkbaar. Op het laatst liep de ruzie zo hoog op dat hij zijn partijkaart te voor schijn haalde, om te laten zien dat hij niet van de straat was. Aan de andere kant staat er in de bakkerij op een bordje dat het ten strengste verboden is het brood met de handen aan 'te raken, en dat men verzocht wordt de vork te gebruiken. Het deed me den ken aan die banketbakkerij in Belgrado, waar de verkoopster de gebakjes niet met de hand oppak te, maar met een tang, waarmee ze eerst de vliegen van het gebak wegjoeg. We kozen uit het assor timent brood dat op planken lag twee zoete broodjes en harkten die met een metalen vorklepel naar ons toe, ons afvragend wat voor zin het had zo'n broodje eerst met dat ding naar je toe te halen en het daarna in je hand te Maar wachtend in de rij voor de kassa zagen we waarvoor die „vorken" in de praktijk dienden. De Moskovieten willen eerst proberen of het brood wel vers is, en drukken daarom met zo'n vorklepel op het brood om te zien of de veerkracht ervan aan hun verlangens voldoet. Daarna pak ken ze het brood gewoon op. Het zijn dus geen broodoppakkers, die „vorken", maar broodvoe lers. NICO SCHEEPMAKER Lejaretta geeft zich gemakkelijk gewonnen ST. ETIENNE (GPD)- Het aantal ritoverwinningen van Ierse renners in de Tour de France is te tellen op de vingers van één hand. Voordat eind jaren '50, begin jaren '60 de inmiddels reeds overleden Seamus Elliott furore maakte in het gilde der professionele hardfietsers en onder meer de etap pe James-Roubaix op zijn naam schreef, was beroepswielersport op het groene eiland immers ondenkbaar. Veel veranderde er trouwens niet, hoewel nu toch ook reeds enkele jaren een Ierse professional tot de bekende figuren van het peloton hoort. Het is Sean Kelly, de 24-ja- rige renner uit de Splendor-ploeg derdag een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan. Hij won de etappe in een gevecht van man-tegen-man, met de Span jaard Ismaël Lejarreta als oppo nent. Albert de Kimpe, die don- „Deze overwinning maakt mijn Tour voor een groot deel goed", aldus Kelly. „Helemaal tevreden kan ik daarentegen niet zijn, om dat ik eind vorige maand met heel andere plannen naar startplaats Frankfurt afreisde. Ik had me ten doel gesteld de groene trui te ver overen. Al gauw bleek evenwel dat zo'n plan niet uitvoerbaar was, omdat onze ploeg allesbe halve een eenheid vormt'. „Pollentier Criquielion en De Muynck dachten alleen maar aan een ereplaats, zonder dat er echt uitgemaakt werd wie de kopman zou zijn. Als sprinter kreeg ik niet de bscherming die ik nodig had. Guido van Calster bijvoorbeeld vond het maar niks als ik bevoor recht zou worden ten opzichte van hem. Kortom, ik had de groene trui al vergeten voordat we halverwege waren. Er restte mij dus niets anders dan te pro beren in elk geval een etappe te Johnny Repdie volgens de Franse pers spoorloos zou zijn, dook gisteren op bij de Tour de France. De voetballer van St. Etienne profiteerde van de gelegenheid geletruidrager Joop Zoetemelk te fêteren. de SAINT ETIENNE - De uitslag v£ negentiende etappe van Voreppe Saint Etienne over 136,5 kilometer is: 1. Sean Kelly (Ier-De Kimpe) 4 uur 33 seconden, 2. Ismael Lejarreta (Spa-Pe- rurena) z.t., 3. Jos Jacobs (Bel-Godef- root) op 20 sec., 4. Guido van Calster (Bel-De Kimpe), 5. Leo van Vliet (Ned- Post), 6. Didier Vanoverschelde (Fra- Crepel), 7. Johan van de Velde (Ned- Post), 8. Regis Ovion (Fra-Altig). 9. Bert Oosterbosch (Ned-Post), 10. Christian Seznec (Fra-Danguillaume), 11. Mario- nao Martinez (Fra-Crepel), 12. Patrick Bonnet (Fra-Guimard), 13 Didier Le- baud (Fra-Danguillaume), 14. Jean Toso (Fra-Altig), 15. René Martens (Bel-De Bruyne), 21. Hennie Kuiper (Ned-De Muer), 24. Jo Maas (Ned-De Bruyne), 28. Joop Zoetemelk (Ned-Post), 31. Lub- berding (Ned-Post) z.t., 49. Knetemann (Ned-Post) op 2.29, 69. Jonkers (Ned- Lauwers) op 10.19, 89. Schipper (Ned- Lefevre) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Zoetemelk (Ned-Post) 97 uur 32 minu ten en 44 seconden, 2. Martin (Fra-Dan guillaume) op 5.22, 3. Kuiper (Ned-De Muer) op 5.39, 4. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 8.27, 5. Nilsson (Zwe-Dan- guillaume) op 13.15, 6. Seznec (Fra-Dan guillaume) op 13.57, 7. Agostinho (Por- Altig) op 14.19, 8. Bazzo (Fra-Crepel) op 18.10,9. Lubberding (Ned-Post) op 18.10, 10. Peeters (Bel-Godefroot) op 18.34, 11. Alban (Fra-Crepel) op 20.04. 12. Van de Velde (Ned-Post) op 22.45, 13. Wilmann (Noo-Altig) op 23.04,14. Criquielion (Bel- De Kimpe) op 24.37,15. Ovion (Fra-Altig) op 26.06, 19. Maas (Ned-De Bruyne) op 34.15, 38. Oosterbosch (Ned-Post) op 1.01.14, 45. Knetemann (Ned-Post) op 1.05.33, 51. Van Vliet (Ned-Post) op 1.16.31, 70. Jonkers (Ned-Lauwers) op 1.28.49, 84. Schipper (Ned-Lefevre) op 1.54.12. DAGPLOEGEN KLASSEMENT: 1. De Kimpe (Kelly, Van Calster, Bor- guet en Criquielion) 16.03.12,2. Perurena z.t., 3. Post op 20 sec., 4. Crepel z.t., 5. Altig z.t. 6. Danguillaume z.t. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: I. Danguillaume 403.08.26, 2. Post op II.42. 3. Altig op 27.29, 4. De Kimpe op 46.35,5. Crepel op 55.18,6. Godefroot op 1.06.34. PUNTENKLASSEMENT: 1. Pevenage (Bel-De Bruyne) 154 pnt., 2. Peeters (Bel-Godefroot) 126, 3. Bazzo (Fra-Crepel) 109,4. Kelly (Ier-De Kimpe) 98, 5. Van Calster (Bel-De Kimpe) 89, 6. Van Vliet (Ned-Post) 88, 9. Zoetemelk (Ned-Post) 67. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT: 1. Martin (Fra-Danguillaume) 208 pnt., 2. Loos (Bel-Lefevre) 151, 3. Nilsson (Zwe- Danguillaume) 145, 4. Zoetemelk (Ned- Post) 119. 5. Wilmann (Noo-Altig) 16, 6. Peeters (Bel-Godefroot) 111. Overigens was het succes van Sean Kelly in de rit-zonder-geschiede- nis van Voreppe (bij Grenoble) naar St. Etienne niet de eerste etappewinst van de man uit Car- rick-on-Suir. Een jaar of drie ge leden hield hij onder meer Gerrie Knetemann van de dagprijs af. Kelly kreeg toen voor de voeten geworpen dat hij zich in de slotfa se gespaard had. „Nou, als ieder een nog zo vaak geflikt wordt als ik het werd in het anderhalfjaar dat ik bij de profs uitkom, praten ze anders", luidde destijds het antwoord van Kelly. Geen wonder. Als amateur had hij in zijn vaderland en in de Ronde van Schotland of de Milkrace weliswaar bewezen een flink stuk boven de middenmoot van het Britse fietsleger uit te steken, maar een topper bij de jongeren is nog altijd geen professional van betekenis. Je moet, behalve spij kerhard, beresterk en razendsnel, ook uitgesproken slim zijn. Je moet het hele spel dat gespeeld wordt, kunnen begrijpen. Prof- wielrennen is meer dan alleen hard fietsen. Het is een vak als elk Kelly balt z'n vuist. De Ier.die niet eens al z'n sprintkwaliteiten behoefde te tonen, maakte met deze etappezege veel goed ander. Fascinerender natuurlijk dan het eerzame baantje als kan toorbediende, maar voor de rest een bezigheid waarbij hoofd en benen een belangrijke rol spe len. Sean Kelly (die in 1977 nog beslag legde op de tweede plaats in de proftour Nederland) won de al gelopen maanden onder méér vijl etappes plus het puntenklasse ment in de Ronde van Spanje, nadat hij eerder nog op de eind zege in de Driedaagse van de Panne beslag had gelegd. Zijn aspiraties om in de Tour op de groene trui te mikken, waren dus nog lang zo gek niet. Uiteindelijk was hij blij dat hij in de laatste 50 kilometer van de 19de etappe, in gezelschap van Lejar reta, kon wegkomen uit een kop groep van vier man, die aanvan kelijk ook Ludo Delcroix en Jo Maas in de gelederen had. Del croix had het evenwel uitsluitend op Maas gemunt, waardoqr laatstgenoemde het op bevel van zijn ploegleider verder voor ge zien hield. De Raleighs van Peter Post sleep ten in de pelotonsprint niettemin nog een handvol klasseringen bij de eerste tien in de wacht: Leo van Vliet vijfde, Johan van de Velde zevende en Bert Ooster bosch negende. Gele-truidrager Joop Zoetemelk typeerde voor het overige in korte bewoordin gen de etappe waarin hij moeite loos zijn leiderspositie verdedig de: „Het parcours was vanwege de verschillende cols weliswaar niet gemakkelijk, maar de af stand bleek te kort voor een se rieuze aanval. Wij konden de zaak gemakkelijk onder controle hou den'. De enige belangrijke figuur die winst behaalde was Hennie Kui per. In de laatste van de vijf tus- ST. ETIENNE (GPD)-Jo Maas was gisteren dicht bij een eervolle klassering in de 19e etappe, maar de zelfverzekerde Limburger mocht zijn ontsnapping met de Belg Delcroix niet voortzetten. „Ik was veertig kilometer voor het einde weggesprongen met hem, maar hij nam helemaal niet over. Vraag me niet waarom, maar hij deed het niet. Fred de Bruyne is toen naast me komen rijden en heeft gezegd dat ik niet meer aan de leiding mocht ko men. Ik moest mijn benen stil houden. Nou, dat heb ik dan ook gedaan", aldus Jo Maas. Delcroix, in de rit tussen Luik en Lille nog ae noeste helper van Bernard Hinault over de keien van de Hel van het Noorden, wil de nu dus beslist geen bijdrage leveren aan een ontsnapping. „En ik begrijp niet waarom", stelde De Bruyne, „we weten dat IJsboerke een overeenkomst heeft met Raleigh, maar wat heeft dat met Maas te maken?". Delcroix gaf als enige commentaar dat hij het al een succes vond om aan het wiel van de betere klim mer Maas naar boven te gaan. En De Bruyne weer „En dan zeker op de streep demarreren en win- Jo Maas heeft nog geprobeerd al leen weg te komen. „Maar daar was het niet lastig genoeg voor. Daarom had het geen zin om door te gaan. Ook niet met die twee sensprints, waarin telkens 12, 8 en 4 seconden bonificatie te ver dienen waren, pakte hij achter de ontsnapte Kelly en Lejaretta vier tellen tijdsvergoeding. „Niet veel, maar mooi meegenomen", aldus Kuiper. „Verdere inspan ningen bleken overbodig, omdat de Raleighs zich niet lieten ver- „Ik had weliswaar kunnen blijven bombarderen, maar in het voor uitzicht van de individuele tijdrit (vandaag met start en finish in St. Etienne, red) vond ik het beter mijn krachten te sparen. Als het een beetje meezit, moet ik de 13 seconden achterstand op Ray mond Martin kunnen omzetten in winst. Joop Zoetemelk eind winnaar, ik tweede. Dat zou voor de Nederlandse wielersport grandioos zijn. Meer dan de tweede plaats zit er trouwens voor mij niet in. Joop is de sterk ste van ons allemaal". Finnen versterken grensbewaking HELSINKI (ANP) - Finland heeft gisteren de grensbewaking aan de Oostzee versterkt om het scheepsverkeer tijdens de olym pische zeilwedstrijden te garan deren. De Finse regering houdt er rekening mee dat minstens 500 boten met kijklustigen zich op de Oostzee zullen wagen om de zeil- regatta's te volgen. Volgens ge gevens van de Finse kustwacht zijn er in Tallinn slechts 200 lig plaatsen voor buitenlandse toe risten. Wie geen ligplaats voor zijn jacht heeft, mag zich niet in de territoriale wateren van de Sowjet-Unie ophouden. De Finse kustwacht verwacht veel bui tenlandse plezierjachten in de zuidelijke havenplaatsen van het land. anderen, Kelly en Lejarreta. Ik heb er geen enkele spijt van dat het zo is gegaan, maar opnieuw moet ik vaststellen dat het geluk dat ik vorig jaar had, mij nu ont breekt. Er is pech voor in de plaats gekomen ^j>AR'JS IN ZICHT 19jull.21e eK?07km Waterpoloërs door Russen in oefenduel flink wakker geschud: 10-5 MOSKOU (GPD) - Het Nederlands waterpoloteam is kort voor het begin van het olympisch toernooi nog even wakker geschud. Een oefenwedstrijd tegen de Russen ging gisteren namelijk met 10-5 (2-1,2-1, 2-2, 4-1) verloren. Niet dat die uitslag verontrustend is, want per slot van rekening was het maar een vriendschappelijk partijtje en dat was aan het spel van de Nederlanders ook duide lijk te merken. Er werd ontzet tend Slordig geplaatst en uit alle acties viel op te maken dat de concentratie ver te zoeken was. Typisch voorbeeld daarvan was dat zowel Hans van Zeeland als Nico Landeweerd een strafworp zagen gestopt. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Buunk, Landeweerd, Van Belkum, Korevaar en Noorde- graaf. a 0£&//v?/> &//vo A4WVE tvoeasv azc/ ovmaaf/fy/c c//r ae <3£LUKKIG> aam 0VO£T VAN D£ ElFFEL- TOREM.' ik WAj AL P5AN& CAT NtH TECCN Oie. SKI-SCHANS OP HAPPEN G£M0£TEN I

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11