Interesse kweken voor Pieterskerk Stichting die restauratie begeleidt moet meer bekendheid krijgen Leidse stadsrubriek WOENSDAG 16 JULI 1980 door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De Leidenaars moeten zich meer gaan interesseren voor de restauratie van de Pieterskerk. Te weinig geven zij blijk van hun betrokkenheid. Dat is de mening van "Vrienden van de Pieterskerk", een stichting die in 1974 werd opgericht om geld in te zamelen voor de inrichting van de kerk. Het mes snijdt zoals zo vaak echter wel aan twee kanten. En de stichting is ook niet te beroerd om dat toe te geven. "Wij moeten inderdaad de hand in eigen boezem steken. Wij zijn schijnbaar nog niet bekend genoeg. Dat moet veranderen verklaart A. Konings veld, lid van de stichting. Duidelijk is in ieder geval dat er schot komt in de fikse opknap beurt. "Het gaat de goede kant op", zegt mevrouw Onderwater. Een tijdje geleden twijfelden ve len daar nog aan. De geschiedenis is overbekend, maar voor alle duidelijkheid volgt hier een kor te. onvolledige bloemlezing van gebeurtenissen. 'Mijn ervaringen zijn vrij positief', vertelt mevrouw Onderwater, sinds vier jaar beheerster van de kerk. "Ik denk dat de Vrienden van de Pieterskerk best wat meer aan de weg mogen timmeren. Te weinig mensen weten dat zij be staan". 'Vorig jaar heb ik nog een bazaar georganiseerd", gaat de vroegere kosteres van de Doopsgezinde kerk verder. "En dat leverde toch schoon op. Samen met m'n kleinkinderen heb ik nog kalen ders gemaakt. Er staat overigens weer een bazaar op stapel. Die wil ik in de kerk houden. Kunnen de mensen zien hoe de zaken er voor staan". 'Ik denk dat de mensen vanzelf komen als we klaar zijn", zegt mr. De Jong, secretaris van de Stich ting Pieterskerk (Deze stichting is eigenaar van de kerk. De Vrienden vervullen een onder steunende functie.) "Volgens mij zijn de mensen wel betrokken bij deze zaak. maar wat wil je ook: de Pieterskerk is een beeldbepalend gebouw". Een tekening uit vroegere tijden. De kerk is altijd beeldbepalend ge weest. Met mes bedreigd LEIDEN - De politie heeft gisteren rond vijf uur op de Broekweg in Leiden twee jongens aangehou den die kort daarvoor in het win kelcentrum De Kopermolen een winkelende man met een mes hadden bedreigd. De twee jongens, 20 en 18 jaar oud, hadden zich in het winkelcen- .trum baldadig gedragen. Een voorbijganger had daar een op merking over gemaakt en het tweetal tevens een klein mes af gepakt. Hierop werd hij met een groter mes bedreigd maar wist te ontkomen. Toen de bedreigde man, een 32-jarige Leidenaar, even later met versterking terug keerde, nam het baldadige twee tal de benen maar werd door de inmiddels gealarmeerde politie in de kraag gevat. Na verhoor zijn de in Leiden woon achtige jongens gisteren in de loop van de avond weer vrij gela- Vakantie (1) Buurthuis De Tamboerijn houdt morgen een bingo avond in het kader van de vakantie-aktiviteiten. De zaal van het clubhuis aan de Vale- riusstraat 73 gaat om acht uur open; "bingo" kan er vanaf half negen worden geroepen. Vakantie (2) In clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan worden morgen ochtend van tien uur tot half twaalf kringspelletjes ge daan. Deze vakantie-spelen zijn bedoeld voor kinderen van vier tot eVi met zeven jaar; de kosten bedragen een gul den. Van twee uur tot half vier wordt in hetzelfde clubhuis de verkiezing "sterkste jon gen - meisje" gehouden. Kin deren van acht tot en met twaalf jaar mogen aan de ver kiezing meedoen. Vakantie (3) In clubhuis 't Spoortje aan de Bernardkade mogen kinde ren de hele dag (van tien tot twaalf en van twee tot vier uur) een eigen programma samenstellen. Russisch Bij Volksuniversiteit K O zal binnenkort de cursus Rus sisch beginnen. De cursus is speciaal bedoeld voor gevor derden en leidt op voor het in ternationaal erkende VHS ("Volkshochsehulen") exa men. Er zijn 25 lessen van lVz uur op woensdagavonden. Inschrijven voor de op 24 sep tember beginnende cursus is nu al mogelijk via telefoon nummer 141141 of bij het bu reau, Oude Vest 45. K O is bereikbaar van negen tot drie Rustenborch(4) Is het niet beter om in plaats van bejaardentehuizen enkel ver pleegtehuizen te bouwen? De meeste bejaarden raken min of meer gehandicapt en mogen dan niet in het bejaardentehuis blij ven. Mijn moeder loopt slecht. Na een heupoperatie is haar ene been korter. Ze kan daarom haar bed 's nachts niet uitkomen. Ze woont met mijn vader in een flatje in de Van der Willigenhof. Mijn vader is ziek en moet nu naar Zuydwijck. Van de direc teur mag zij niet in de verzor gingsflat. Ook al omdat ze een handicap heeft. Bejaarden, wees wijs, ga niet via het bejaardente huis naar een verpleegtehuis. Maar wacht tot je aan het ver pleegtehuis toe bent in je eigen huis. Eigen haard is goud waard. Je bent in een bejaardentehuis niet voor altijd onder de pannen. Wel kost het veel geld. Maar ga niet voor veel geld in een bejaar dentehuis - het is allemaal fles sentrekkerij. Mevr. Uljé-Plantfeber Tulpenstraat 2 Leiden Mar Tegelaar rechts) en Ronald van Rijswijk: "Als de motor he we geen last met de politie krijgen". Buurtwinkels De kleine, gezellige maar dure buurtwinkel verdwijnt steeds meer orn plaats te maken voor de grote, onpersoonlijke en goedkope supermarkt. Su permarkten, weidewinkels, cash en carry. Wat is er ge makkelijker dan met de lege auto naar het grote parkeer terrein bij de levenswaarka zerne; het winkelwagentje volladen met de vele voor deelstunts; inpakken en wegwezen? De kersverse buurtwinkeliers aan de Vierde en Vijfde Groe- nesteeg hebben weinig moei te om nadelen tegen de groot schalige weidewinkels en eonsumptiemarkten op te sommen. Wat is er gezelliger dan even lopen naar de buurtwinkel op de hoek; ver- pi aatje te maken met een me- debuurtbewoner? Houden de drie nieuwe buurt winkeliers stand tegen het "geweld" van de grote broers? Zuivel- en broodwinkelier Schippers zit sinds oktober in twee doorgetrokken winkel panden aan de Vierde Groc- nesteeg. Bedrijfsleider Late- veer: "In het begin ging het erg moeilijk. We hebben ook enige terugslag gehad toen de Codimarkt aan het Levendaal in februari open ging. Maar de klant komt terug. Wc zien on ze omzet maandelijks stijgen. Het gaat nu hardstikke leuk". Schippers heeft behalve de ves tiging aan de Vierde Groenes- teeg ook nog een zaak aan het Diamantplein en aan de Haarlemmerstraat. Binnen kort wil Schippers een nieu we zaak openen aan de Sic- boldstraat. "Van de buurt winkels moet je het toch heb ben". meent Lateveer. Zijn buurvrouw Scheffer heeft sinds februari een winkel met tabakswaren, snoep, leesvoer en een stomerij aan de Vierde Groenesteeg. De belangstel ling van de buuit voor haar winkel is in het begin ook te gengevallen. "De buurt moet je even leren kennen. Maar de zaak loopt steeds beter. We hebben nu geen problemen Om goed te draaien heb je toch zeker wel een jaar nodig. De Codimarkt met de "hoe be staat het prijzen" is volgens Scheffer het hoofd geboden. Mevrouw Scheffer drijft met haar man ook nog een zaak aan de Sumatrastraat. Aan de Vijfde Groenesteeg staan de zaken er somberder voor. Op de hoek met de Waardgracht zit het architec tenbureau Vollmer in een winkelpand; tofch net even iets anders dan een buurt winkel. Ernaast staat een winkelpand nog steeds leeg. Op de hoek van de steeg bi j de Oranjegracht handelt groen teman Collé sinds mei. Zijn zaken staan er niet best voor. "Ik kom er eerlijk voor uit. Gaat het met de anderen wel goed? Nee toch. Scheffer zei een paar weken geleden nog tegen mij dat de zaken hope loos waren". Evenals de andere twee heeft Colle de wijk bestookt met folders en voordeelstunts om de nieuwe zaak aan te prijzen. "Ik heb zelfs tegen inkoop prijzen verkocht; goedkoper kan toch niet", zegt Colle. die ook nog een zaak aan de Prin senstraat heeft. Di' drie winkeliers geloven hei lig in een betere toekomst. "Hiel tegenover beginnen ze volgend jaar nog meer wo ningen te bouwen. Wij liggen dan met onze winkels precies in het centrum van de nieuw bouw in het Herengracht- Zijlsingelgebicd". De heer Lateveer ziet bovendien brood in het nieuw aan te leg gen stadspark aan de Zijlsin gel, tegenover de Meelfa briek. "Als de mensen naar het park gaan of er vandaan komen, dan komen ze mooi langs de winkels". Vehikel trekker bevestigd. Het geheel werd in een fraai kleurtje ge zet en afgelopen maandag van de werkplaats in de buurt van Gouda naar Leiden vervoerd. Gisteren gingen de twee Lei denaars met vakantie. Inder daad, met hun komische ve hikel r en Ronald willen met hun opzienbare kampeervoertuig in twee weken tijd langs de vaderlandse kust trekken. Van camping tot camping. "Als de motor het tenminste houdt", aldus het onderne mende tweetal. "En geen last met de politie krij- zij vlug Ze hopen het twee weken vol te houden maar diep in hun hart vrezen Mar Tegelaar (18) en Ronald van Rijswijk (17) dat hun komische vehikel vroeg tijdig van de weg zal worden gehaald Mar en Ronald zijn ongeveer een half jaar bezig geweest om hun merkwaardige vakantievoertuig in elkaar te zetten. Een oud Renaultje werd in tweeèn gezaagd en de achterste helft werd als aan hangwagen achter een heuse "Onderweg van Gouda naar Leiden hield de politie ons aan. Ze zijn een hele tijd in de uiteindelijk niet wat ze met ons aanmoesten. Uiteindelijk mochten we doorrijden. Als we maar op de b-wegen zou den blijven. Dat doen we nu dus maar. We hebben bjj de ANWB een kaart gehaald waar alle b-wegen op staan aangegeven. Daar vertrou- In '74 werden be Stichting Pieters kerk opgericht om het gebouw van de ondergang te redden. Dit zwaar beladen woord is zeker niet misplaatst: ruiten werden inge gooid en het gebouw verslech terde zienderogen. "Het was een bende", zegt mevrouw Onderwa ter. "Teveel mensen hadden een sleutel van de kerk. U begrijpt dat het er daardoor niet mooier op werd". Afstoten Pogingen om de Pieterskerk af te stoten mislukten, omdat het mi nisterie van CRM geen belang stelling had. Juist op het moment dat het gotische bouwwerk, ge sticht in 1121, gevaarlijk begon te kreunen, besloot een aantal Lei denaars de helpende hand te bie den. Zij riepen de stichtingen in het leven. De restauratie van de Pieterskerk verloopt tot nu toe redelijk. 1982 is als einddatum genoemd. Inmiddels zijn we enkele jaren ver der. Het dak kwam een tijdje ge leden klaar. Nu is de vloer aan de beurt. De opgestapelde grafzer ken, die nu op het Pieterskerkhof liggen, worden straks in een dik ke betonnen vloer met vloerver warming teruggelegd. Het is nog niet bekend wanneer de restaura tie is voltooid. Volgens optimisti sche ramingen in '82, maar vol gens mr. De Jong is voorzichtig heid op dit punt geboden. "Je kunt de architect niet op zo'n da tum vastprikken. En zo'n man durft vanzelfsprekend niet het hoofd door de strop te leggen door te zeggen: "Dan ben ik klaar". Sociaal-cultureel De kerk zal in de toekomst nog maar weinig in haar oorspronke lijke functie worden gebruikt. De Drie Octoberdienst zal er onge twijfeld jaarlijks terugkeren, maar voor de rest is de kerkelijke functie overgenomen door de Hooglandse kerk. "Jammer is dat wel", vindt mevrouw Onderwa ter. "We krijgen iets moois terug, maar we zullen ook iets missen. Het is de leegloop hè!" Het is de bedoeling dat er congres sen, tentoonstellingen en concer ten in de herstelde kerk worden gehouden. Het sociale karakter dat kerken vroeger hadden keert (zij het in een andere vorm) daarmee terug. De Stichting Vrienden van de Pie terskerk heeft inmiddels de eer ste stappen gezet om de Leidse bevolking warmer te maken voor haar streven. Binnenkort ver schijnt een boekje met de titel "Graven naar graven van graven" over het onderzoek naar de stof felijke resten van vooraanstaan de stadgenoten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3