"Wa rri Q( )I IC l is een interessant dorj tLe&fee agenda Gebruik infra-rood besparing voor VoorzitU irhi sto ris cht genootschapVan der Steur: f PAGINA 2 WOENSDAG 16 JULI 1980 WARMOND - "Warmond is een heel interessant dorp om te bestuderen. Er is vanouds van alles gebeurd, dingen die in andere dorpen niet ge beurden". De "Oude Toren" in Warmond. Mede door toedoen i werd het gebouw gerestaureerd. Met deze woorden verklaart de heer G. A. van der Steur zijn voorliefde voor de geschiedenis van War mond. Van der Steuris al sinds de oprichting voorzitter van het his torische genootschap "Warmel- da", een genootschap dat zich in zet voor het behoud van het oude Warmondse dorpsgezicht en dat. probeert zoveel mogelijk te we ten te komen van de geschiedenis van het dorp. "Eigenlijk heb ik me altijd al voor geschiedenis geïnteresseerd", zegt Van der Steur, die van huis uit een rasechte Haarlemmer is. "Na mijn middelbare schooltijd, ruim 25 jaar geleden, begon ik met het bestuderen van mijn fa milie-historie en zo kwam ik weldra in Warmond terecht waar mijn grootouders van moeders kant woonden". Uiteindelijk bleef Van der Steur steken bij de Warmondse historie. Er versche nen diverse artikelen van zijn hand. die onder meer in het Leids jaarboekje werden gepubliceerd. "Het opmerkelijke van Warmond is dat er altijd een tegenstelling is geweest tussen de rijke en de ge wone man", zegt Van der Steur. "In de meeste dorpen waren er heel vroeger alleen maar boeren; in Warmond is er altijd een rijke bovenlaag geweest. Deze be stond vroeger vooral uit de adel en de landheren. Omdat er in Warmond zo'n groot verschil was tussen de lagen der bevolking, heeft de Franse revolutie hier ook meer voeten in de aarde gehad dan elders. "Vrijheid, gelijkheid en broederschap" waren natuur lijk moeilijker te verwezenlij ken". SASSENHEIM/LEIDEN - Als het aan de heer Van den Berg uit Sassenheim of aan de heer Van der Meij uit Leiden ligt, kan Jo- bert van Gooi binnenkort weer zeilen. "Toen ik dat artikel in het Leidsch Dagblad las dacht ik: dat is een goede bestemming voor de tuigage die ik nog heb liggen", vertelt Van den Berg. Jobert merkte vorige week vrij dag dat een groot deel van de tuigage van zijn zuurverdiende zeilboot, die hij dit jaar had ge kocht, was verdwenen of ver nield. Leidenaar en Sassenheimer geven tuigage voor zeilboot het heel erg als zoiets gebeurt. Ik heb zelf een botenverhuurderij gehad en daar heb ik nog com plete en splinternieuwe tuiga ges van liggen, dus hij mag ko men uitzoeken". Verder meldde zich ook nog de heer Van der Meij uil de Mel- chior Treubstraat in Leiden om Jobert uit de nood te helpen. Hij had ook nog een oud tuig liggen voor de BM 16 kwadraadmeter zeilboot van Jobert. Jobert zelf was niet voor commentaar be reikbaar. Hij is tot morgen op kamp in Vinkeveen. Invloed "Een opmerkelijke man in de Warmondse geschiedenis is Jo- han van Duvenvoirde geweest. Hij heeft een grote invloed gehad op de kerkelijke geschiedenis1 van het dorp. In de zestiende eeuw, toen het katholicisme werd verboden, stelde hij zijn kasteel kapel open voor katholieken. De Roomse kerk in Warmond, die bij de Oude Toren, werd namelijk door de overheid gevorderd voor protestanten. Veel mensen wer den in die tijd protestant, maar Warmonders hadden daar niet zo veel reden toe. Wanneer de land heer het goed vond, durfden ze wel katholiek te blijven. Zo heeft Warmond ook nu nog een hoog percentage katholieken onder de bevolking. Het meest verwon derlijke is dat Van Duvenvoirde zelf watergeus en beslist niet ka tholiek was. Hieruit blijkt dat hij een verdraagzaam man was, vooral als je bedenkt dat hij tege lijkertijd ook nog Leidse remon stranten naar zijn huis haalde. Die hebben daar honderd jaar gekerkt". "Omdat in Warmond ontwikkelde mensen woonden, was er ook al vroeg een Rederijkerskamer. Dergelijke uitingen van cultuur kwamen vroeger eigenlijk alleen maar in grote steden voor. War mond was dus een erg vooruit strevend dorp. Dit blijkt ook uit het feit dat het dorp al in 1667 over een zeer gespecialiseerde landkaart beschikte. Omdat er in de zeventiende eeuw nogal wat processen werden gevoerd over het betalen van grondbelasting en welk stuk land nu precies aan wie toebehoorde, werd besloten een landkaart te maken waarop alle eigendomsgrenzen werden aangegeven. Dergelijke "kada strale" kaarten werden elders pas gemaakt na de invloed van Na poleon, dus omstreeks 1830" Herdruk Dezelfde kaart is thans in herdruk door toedoen van het historisch genootschap. Van der Steur "Graag zouden we aan de kaart nog een kleurenreproduktie toe voegen. Hiervoor moet de ge meente dan wel een subsidie toe kennen. De raadsleden willen dan echter eerst weten hoe duur het geheel zal worden en dat is nog niet helemaal bekend". De reproduktie is een van de activi teiten die door "Warmelda" wor den ontplooid. In de loop der ja ren - het genootschap werd in 1966 opgericht - zijn er nog veel meer boekwerken van de hand van Van der Steur verschenen, waaronder Warmond in oude an sichten en boekjes met de ge schiedenis van voor Warmond kenmerkende personen of ge bouwen. Van der Steur is mo menteel bezig met een boek over Warmond in de Tweede Wereld oorlog. Een werk dat de heer Van der Steur bovendien beslist niet wil verzuimen te vermelden, is de bundel artikelen onder de titel "Heeren en Bueren". "Met een groep van tien tot vijftien War monders zijn we daarvoor heel wat avonden in de archieven ge doken. Twee aan twee hebben we een onderwerp bij de kop geno men en daarover een verhaal ge schreven. Het is een van de leuk ste projecten geworden. Toch zou het niet graag nog eens over doen, want het is een immens karwei geweest" F.#»n karwei dat overi gens niet onbeloond is gebleven want tot zijn voldoening weet Van der Steur te vertellen dat het boekwerk in geen Warmondse woning in de boekenkast ont breekt. De geschiedenis van Warmond is voor "Warmelda", dat ruim hon derd leden telt, echter niet het enige. Ook het behoud van het oude dorpsgezicht neemt een voorname plaats in. Zo kan het genootschap er zich op beroemen dat alle voorgestelde panden voor de monumentenlijst door de Monumentenraad zijn overge nomen. Verder is bereikt dat het Jan Steenhuisje niet met de grond gelijk is gemaakt. Het huisje is nog niet gerestaureerd maar daar wordt nog actie voor gevoerd. "Wat we wel hebben bereikt, is de restauratie van de Oude Toren", zegt Van der Steur. "De archeo logische werkgroep van ons ge nootschap heeft er bovendien voor gezorgd dat de oude "non- nengang" is blootgelegd. Dat is eigenlijk het aardigste resultaat dat die werkgroep heeft bereikt. In oude archieven hadden we ontdekt dat die ondergrondse gang, die vroeger door nonnen werd gebruikt om ongezien in de kerk te komen, moest bestaan. Na enig graafwerk is die gang nu opengelegd. Hetzelfde is gebeurd met het oude poortgebouw van het Huis ter Warmont". Schiphollijn Zaken die het genootschap niet te gen kan houden zijn de nieuw bouw en de aanleg van de Schip hollijn. Van der Steun "Met de nieuwe wijken hebben we weinig moeite, erger is het wanneer in oude wijken ineens gloednieuwe gevels verschijnen. Zo hebben we eens actie gevoerd voor de panden Dorpsstraat 35-37. De ei genaar wilde het verbouwen en hield er geen rekening mee dat een gloednieuw aanzicht van de panden zou storen in het dorps gezicht. Die actie is uiteindelijk toch mislukt. En de Schiphollijn. Ach, daar hebben we vanzelf sprekend ook wel actie tegen ge voerd, maar dat was natuurlijk gedoemd te mislukken. En nu, nou ja, het onheil is gedaan". CONNY SMITS De Schiphollijn die door de Warmondse polders loopt. Van der Steur: "Natuurlijk hebben we er wel actie tegen gevoerd maar het onheil is nu geschied". Een blik op de tentoonstellingt tentoongesteld. arige zaaibloemen en vaste planten zijn Van Soest bij opening Zonierflora in Rijnsburg RIJNSBURG - Ir. W. van Soest hééft gistermiddag de zo merbloemententoonstelling "Zomerflora '80" geopend. Van Soest, directeur van de directie akker- en tuinbouw van het ministerie van land bouw en visserij, verrichtte de opening iri de kantine van de "oude" veiling Flora. De expositie van vaste planten en éénjarige zaaibloemen wordt gehouden in een kas bij de in aanbouw zijnde nieuwe veilinghal Flora, schuin aan de overzijde van de bestaande hal. Tijdens-de openingsbij eenkomst gingen zowel de heer N. Hemmes, voorzitter van de werkgroep "Zomerflo ra *80", als de heer Van Soest in op de zogenaamde infra- roodverwarming. Het ge bruik van infra-rood levert voor tuinders een aanzienlij ke besparing op in de ener giekosten. Van Soest sluit niet uit dat het gebruik van infra-rood op den duur een energiebesparing van 40 pro cent oplevert. Vorig jaar werd de zomerbloe- mententoonslelling in de Ton Menkenhal gehouden. "Al hoewel die hal een oplossing bij uitstek was. zijn we blij dat de tentoonstelling nu weer in Rijnsburg wordt gehouden", aldus N. Hemmes. De huidige locatie, een kas nabij de nieuwe veilinghal, is ook van tijdelijke duur. Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd op die plaats een proef tuin aan te leggen. Dan zal weer naar een ander onder dak moeten worden gezocht, het liefst - aldus Hemmes - in Rijnsburg. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 19 juli geopend, da gelijks van 10.00 tot 22.00 uur. JONGENS BELAGEN FIETSER LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar heeft gisteravond bij de politie aangifte gedaan van mishande ling. De man fietste rond kwart voor elf gisteravond over de Breestraat en werd plotseling belaagd door twee jongens op bromfietsen. De fietser liep en kele klappen op. Ook zouden en kele meisjes door de jongens zijn lastig gevallen. De politie wist de bromfietsers, 18 en 16 jaar oud, op de Koorevaar- straat aan te houden. Eén van de twee bromfietsen is vermoedelijk gestolen. Onderwijzer verliest baan WASSENAAR - In verband met de opheffing van de Wassenaarse la gere Europaschool, zal de heer Rolvink, tot nu toe hoofdonder wijzer aan genoemde school, zijn baan verliezen. Zoals bekend gaat de Europa- school met ingang van het nieu we schooljaar op in de Van Was senaar Obdamschool. Hierbij kunnen drie onderwijzers van de voormalige Europaschool met de leerlingen "meeverhuizen" naar de Van Wassenaar Obdamschool. Hoofdonderwijzer Rolvink raakt zijn baan echter kwijt, evenals het niet-onderwijzend personeel overigens. Tijdens de Wassenaarse gemeente raad vah volgende week zullen burgemeester en wethouders de raadsleden voorstellen om Rol vink met ingang van het nieuwe schooljaar ongevraagd eervol ontslag te verlenen. Hij komt dan in de voor ambtenaren geldende "wachtgeldregeling" terecht. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Geboren: Nathalie Sabrina, dochter van R. Schol- tens en E.U.M. Bianchi; Tirza Willemina, dochter van H. Jochemsen en M.H. Kok; Willem Leendert, zoon van W. Schuite maker en C. van Egmond; Patricia, dochter van W.A. van Beek en M.C.M. Flerig; Karen, dochter van J.W. Coe- A.H. Groeneveld; Arthur Henri Louis, ïoon van J.F.M. Timmerman en M.J. Telgenkamp; Dennis, zoon van P.J. Vis ser en M. Mulder; Marloes, dochter van H.J.M. van Rossum en F. Hut; Iris Alexandra, dochter van R. van den Burg ;n R.M. Bemelman; Judith, dochter van H.P. Westhoek en L. Freijzer; Elif Naz- miye, dochter van K.S. Yavuz en O.T.A. Jansen; Rudolph Willem, zoon van W. Moerkerk en M.H.I. Woudsma; Bernar- dus, zoon van B. Blok en J.J. Middel koop; Maarten, zoon van M. van Duijn en W.C. van der Bent; Cornelis, zoon van C. de Zwart en K. van Duijn; Jacob, zoon van C. de Zwart en K. van Duijn; Pieter, zoon van C.M. Guijt en A. Haasnoot; Kong Liu, zoon van R. Tran Van en T. Do Thi; Marco Paul, zoon van P.M.L.J. Hin- nen en E. Nadort; Josefien, dochter van A.A.C.M. Vreeburg en C. Vervoorn; Niels, zoon van W.J. van Dijk en B.L. Niels; Ilham, zoon van M. Malkaoui en A. Sasaki; Robbert Hendricus Cornelis, zoon van H.S.J. Verdegaal en L.W. Kui pers; Zamera, dochter van A. Boubkari - en Y. el Boubkari; Maaike Antoon Ag nes, dochter van A.W.A.M. Broos en G.P.M. Verdonschot; Stan Thijs Char lotte Maria, dochter van A.W.A.M. Broos en G.P.M. Verdonschot; Ilona, dochter van C.A. van Duijn en M.C. de Heer; Pe trus Wilhelmus, zoon van P.J.A. Smits en G.W.M. Agterof; Joep Jean Pierre, zoon van J.H.M. Vangangel en E.H.M. van der Werf; Orkun, zoon van H.I. Ozyi- git en M. Ozaydin; Maurice Hendrikus Adrianus, zoon van A. van der Wolf en C.S.W. Raaphorst; Mathijs, zoon van E. Zwaart en M. van der Linden; Bastiaan, zoon van A.H. Langeweg en F.H. Don kerbroek; Roeland Jeroen, zoon van K.P. Barnhoorn en E. Plettenberg; An- neloes José Lilian, dochter van B.J.C. Viveen en J.T.M. Hermans; Sabrina, dochter van P. Smit en C.M. Keizer; Cha- rissa Desirée, dochter van J.K. Boers en TA. Schouten; Bastiaan Johannes Cas per, zoon van J.A. Salman en M.T.M.G. Hogervorst; Floris, zoon van D.F. Haas noot en C. Snijder; Antoinette Nicoline Juliétte Annalou, dochter van J. J.M. van der Hulst en A.M.W. Baijer; Madeion Marianne, dochter van H.W.M. van der Vossen en M. van Veen; Sander, zoon van Rothfusz (Zoeterwoude). Ondertrouwd: H.J.W. Janssen en W.J. van de Velde; W.F. Rekelhoff en J. Hol lebeek; J.L.A. Ritzen en J.M.H. van Overleden: J.E. Soekias (1884), gehuwd geweest met C. Noordenbos; J.J. Ver- waijen (1906); A. Okken (1897), gehuwd geweest met J. van der Kwaak; M. Los (1898), gehuwd geweest met W.W. Los; K. Haasnoot (1911), gehuwd geweest met H. Noppe; B.W. Werk (1910); R.M. de Ne ve (1927), echtg. van F. Tieman; W.C.S. Tukker (1909); W. Versteeg (1926); L.A. janssen (1910); A.C. Peters (1962); W.K. van Duijvenbode (1898), gehuwd ge weest met F.N. van Beveren; A.A.A.W. Essers (1974); E.W. Oostrum (1926); L. J.M. Leroi (1883), gehuwd geweest met J.L.C. Timmerman; B.J. Berdowski (1978); G.J. van der Meer (1921); J.J.H. van Egmond (1896), gehuwd geweest met J. van der Velden; A. Laterveer (1894), echtg. van W.H. Hasselbach; E. Kaptein (1918), gehuwd geweest met S.L. Bergman; C. Bink (1889); J. Star (1914); M.J. van de Water (1907), gehuwd geweest met N.L. van der Heyden; M A. Goebel (1903), echtg. van A. Turken- burg; S.D. Dyk (1980); S. Neuteboom (1895), gehuwd geweest met C. Plai\je; A.J. Op tend rees(1895), gehuwd geweest met F.J. Siebert; A. Louwerse (1916); C. Korpelshoek (1915); E. van de Logt (1912); J.W. van der Steen (1910); M. van Velzen (1909), echtg. van W.H. Heems kerk; A. Rabbers (1933), echtg. van L.P. Rijskamp; C. Compier (1902); J.G.P. Jonker (1947); N. Slingerland (1903), ge huwd geweest met A. Nieuwenhuijsen; S.C. van Rijn (1924), gehuwd geweest metM. de Tombe; S.M.A. Schirris(1916), echtg. van R.J. Blok; W.M. Paardekoop- er (1905), gehuwd geweest met A.H.H. Schölte Küpeijans; B. Meurs (1906); A. van der Weijden (1914); F.J.W. Mugge (1902); D. Bijloo (1923); D. van der Reg- den (1900); J. van Rossum (1933), echtg. van J. de Raad. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur., OEGSTGEEST Lange Voort 39, opening 5e vestiging Vakantiewinkel van Wagonlits. 16.00 LEIDERDORP» Commissie beroep- en bezwaarschrif ten. 19.00 uur. Donderdag De Tamboerijn, Valeriusstraat73, bingo avond 20.00 uur. Morschwgck, Topaaslaan 19, kringspe- len 10-11.30 uur; 14-15.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- uur invaliden 19-20 uur. 1 Architectenwinkel, Hoogl. Kerkgracht 32, 19.30-21.30 uur of Pieterskerkhof 18, 20-21 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten e.d. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 juli door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Boehmer, Florijn 18-21, Leiderdorp, tel. 894400. Zat. tot 13 uur Linnaeus, Kempenaerstr 1 b, Oegstgeest, tel. 153274. Wassenaar-Wassenaarse apotheek, Stadhoudersplein 13, tel. 12402. WIJKVERPLEGING Leiden-Interkruis, Middelweg. 38, tel ten noorden v. d. Rijn 134604; ten zuiden Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.-Ge- zondheidscentrum Berkenkade Leider- K{.5410131' spreekuur ma t'm vriJ- OegJrtgeest-Interkruis, Lijtweg 7, tel. Voorsehoten-Gezondheidscentrum v d. Waalslaan tel. 4641. Warmond-A. Dijkgraaf, Ooievaarstraat 4. Lisse, tel. 02521-15471. LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post r' 254.10 Losse nummers f 0.65. Adjunct-hoofdredacteur: S.J. de Groot (geestelijk Ch. Lennartz, Maredijk R.D. Paauw. leven) 33a. Leiden, tel. 071-133202. Eindredactie; Aangesloten bij de Correspondenten: J.M.J. Post Gemeenschappelijke R. Zaadnoordijk. Tel. Persdienst met eigen 071-121481. correspondenten o.a. in: Oegstgeest: H. Sonders, Rubriekchefs: Bonn, Brussel. Londen. 071-155854 A van Leeuwen (stad) Parijs. Washington. Cairo. Voorschoten: J. Peters J P. Westertaken (regio) Rome. Madrid. Stockholm 071-769935 B Paauw (binnenland) en Djakarta. Warmond: K. Prins J. Ruygrok-Hoogeveen 01711-11266 (buitenland) Redactie Randgemeenten: Zoeterwoude; R. Stevens A A. van Brussel (sociale Telefoon 071-144941 071-890847 economie) toestel 219. Zoeterwoude Olaf Hoenson P J de Tombe (sport) Privé 01715-1896 P.C. Rosier (radio en C. Smits. Bachstraat-25. Leiderdorp: F. Snijders televisie, kunst) Leiden, tel. 071-763320 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2