Sociale partners: meer invloed op sociale wetgeving Vorig jaar enorme daling winst KLM Scheepsbouw door het dal heen E3H3I Werf Van der Giessen optimistisch In nieuwe organisatie Inhuldigingsmunten moeten tekort aan wisselgeld opvangen WOENSDAG 16 JULI 1980 Het ministerie van landbouw en visserij en het bedrijfsleven heb ben een actieplan opgesteld om oogst- en transportschade bij aardappelen tegen te gaan. In het komende oogstseizoen zullen de diensten voor de bedrijfsontwik keling regionale demonstraties houden, zo heeft het ministerie gisteren laten weten. Volgens het ministerie zijn de problemen met oogst- en trans portschade de laatste jaren toe genomen. Niet alleen de aardap- pelverwerkende industrie on dervindt daar veel hinder van, ook onze exportpositie kan daar door worden geschaad, aldus het i ministerie. ■MFirato ,VJ De jongste ontwikkelingen op het gebied van video-apparatuur zullen een centrale plaats inne men op de internationale radio- tv-, en audiotentoonstelling Fira- to. van 29 augustus tot en met 7 september in de RAI in Amster- -J dam. [Naast hifi-apparatuur, waarbij af standsbediening steeds meer wordt toegepast, en luidsprekers, j die ook verder zijn geperfectio- i neerd, zullen ook 27 mc ofwel marc-apparaten (bakkies) ruime aandacht krijgen. Sinds op 3 maart de 27 mc-radio-amateurs legaal konden gaan zenden, zijn er al zo'n 130.000 van die "bak- kies" omgezet, aldus werd giste ren op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld. FNV De demonstratie van tien veront ruste FNV-ers tegen de nota be leggingsbeleid van de FNV, vori ge week voor het FN V-gebouw in Amsterdam, is een gore beledi ging van iedereen, die zich op democratische manier met deze nota heeft beziggehouden. Dit zegt de Industriebond FNV in een commentaar in zijn blad "Zin". De Industriebond noemt de demonstrerende verontrustep daarin "een handjevol ongere geld", dat in ieder geval niet na mens de Industriebond in actie is gekomen. l(a j De verontruste FNV-ers ketenden zich vorige week maandag met staalkabel vast aan de hoofdin gang van het FNV-gebouw om op die manier uiting te geven aan hun ongenoegen over de inhoud van de nota beleggingen en over de wijze, waarbij de vakbondsle den bij de definitieve totstand koming betrokken zijn geweest. Volgens de verontrusten gaat de nota lang niet ver genoeg en is er van inspraak van de leden nau welijks sprake geweest. Prijzen De consumptieprijzen in Neaer- land stijgen op dit moment (op jaarbasis) met niet minder dan 7.4 procent. Dat cijfer is ongeveer de helft van het gemiddelde van de negen EG-landen dat ligt op 14.8 procent. Dat EG-gemiddelde ligt boven dat van de Verenigde Sta ten van Amerika, waar het 13.8 procent is en ver boven dat van Japan waar het ligt op 8.2 pro cent. Al die cijfers zijn gisteren in Brussel bekend geworden tij dens de bijeenkomst van minis ters van economische zaken en van financiën van de negen EG- landen in Brussel. Nederland was op die bijeenkomst niet door een minister vertegenwoordigd. 3,00-4,60, stambonen 5,50-6,50, tuinbo nen 43-73, kroten 35-50, rode kool 34-50, rode kool 34-53, spits kool 16-20, poste lein 1,11-1,33, prei 75-1,25, rabarber 24-40, spinazie 1,26-1,79, uien 35-82, waspeen 16-19, witlof 1,60, meloenen 3,00-4,90, bloemkool 1x6 85-1,95, bloemkool 8st 1,40, sla 48-59, bleeksel derij 41-78, bospeen 59-1,18. boskroot 26-27, peterselie 11-15. radijs 45-58, sel- KATWIJK AAN DEN RIJN. 16-7-80. groenteveiling; andijvie 45-55 per kg, tuinbonen 56- 60, spitskool 46-48, bos peen I 1,07-1,25, aanvoer bospeen 7000 stuks, waspeen AI 7,20-11,30, All 5,-9.-, BI 12,60-15,80 per kist, aanvoer waspeen 118 ton, breekpeenCI 5.10-17,20 per kist, prei A 1,17-1,25 per kg, bloemkool 6 per bak I 1,05-1,61. 611 40-90, 81 55-86. 811 35-46, aanvoer bloemkool 2500 stuks. (Van onze financiële redactie) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (GPD) - Voor het eerst sedert lange tijd zijn er weer wat po sitievere geluiden te horen in de wereld van de scheeps bouw. Volgens het bestuur van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord is het diepste punt in de depressie in de scheepsbouw achter de rug. Hoewel dat niet direct zal leiden tot herstel van de nor male marktverhoudingen in 1981, isertoch sprake van een opgaande lijn. Tijdens een toelichting op het gisteren verschenen jaarver slag van Van der Giessen-De Noord putte de heer P. J. van der Giessen, lid van de raad van bestuur, dat optimisme uit het internationaal gezien toenemende aantal aanvra gen voor middelgrote sche pen van 10.000 tot 80.000 ton en de geplaatste bestellingen in de afgelopen drie kwart jaar. Ook de prijzen zijn ten opzichte van het dieptepunt, midden 1979, aangetrok ken. Van der Giessen zelf zit in elk geval met een goedgevulde orderportefeuille, die de werf tot ver in 1981 volledig bezet zal houden en zelfs tot lever tijden leidt die gezien de con currentie vrij lang zijn. Het betekent niet dat bij Van der Giessen-De Noord nu alle moeilijkheden achter de rug zijn. Er wordt gewerkt aan een groot aantal maatregelen die de concurrentiepositie van het bedrijf moet verbete ren. Belangrijkste daarvan is de bouw van een gigantische hal, die eind 1982 gereed moet zijn. Het zal dan mogelijk zijn schepen tot 80.000 ton geheel overdekt te bouwen. Dat moet leiden tot een flinke verbetering van de werkom standigheden en een daling van de produktiekosten. Sa men met alle andere maatre gelen en investeringen ver wacht Van der Giessen als re sultaat een besparing op de scheepskostprijs van 20 pro cent, waardoor het bedrijf in meer normale internationale verhoudingen weer rendabel kan werken. Grootste probleem waar hét scheepsbouwconcern mee kampt, is het tekort aan per soneel. In de scheepsbouw sector zijn 200 man nodig om de produktie op peil te hou den, onder wie lassers, me taalbewerkers en bankwer kers. In de marinebouw-af- deling, waar mijnenbestrij- dingsvaartuigen in polyester worden gebouwd, is ook een tekort van 200 man. De on mogelijkheid om daar vol doende personeel te vinden heeft geleid tot een campagne om vrouwelijke produktie- medewerkers aan te trekken. Begin 1980 zijn de eerste der tien aan hun opleiding be gonnen. Volgens Van der Giessen is de beloning die aan goede vak lieden wordt betaald een van de oorzaken van de proble men om voldoende personeel aan te trekken. Die beloning ligt volgens hem aan de lage kant. Van der Giessen hoopt dan ook dat er snel een nieu we landelijke waardering van functie van <të grond komt, waardoor er meer belonings ruimte komt voor vakman schap en verzwarende werk omstandigheden. Binnen de' metaalindustrie wordt daar over overleg gevoerd. Volgens Van der Giessen vormt het beeld dat er bij het publiek van de metaalindus trie en de scheepsbouw be staat een zorgelijk punt. Wel licht heeft dat ook meege speeld bij de 1700 werkne mers die er bij de werf RSV moesten verdwijnen en waarvan er vrijwel niemand bij Van der Giessen is gaan werken. Bij de schepen die Van der Giessen-De Noord bouwt, moet geld toe. De order van drie schepen voor een Israëli sche rederij was sterk verlies gevend. Verdere verliezen worden er op de orderporte feuille niet verwacht. De steunregeling met de over heid is inmiddels bijgesteld. De toegezegde speciale ren teloze steun van 20 mihoen gulden is in de jaren '70 ver werkt. Terugbetaling daarvan zal gebeuren indien er in de jaren 1982 tot en met 1991 een bepaalde overwinst wordt gemaakt. Het afiossingsplan voor een reeds gekregen ach tergestelde lening van 60 miljoen gulden is aanzienlijk verlengd. Van de mogelijk heid om bijzonder achterge stelde leningen om te zetten in een soort winstbewijzen voor de Staat, is gebruik ge maakt voor een bedrag van 68,5 miljoen gulden. Het ver lies van Van der Giessen-De Noord bedroeg vorig jaar 20,5 miljoen (1978; 10,4 miljoen) bij een omzet van f233 miljoen (1978; 227 mihoen). DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en werknemers krijgen meer invloed op het beheer van de sociale wetgeving. Volgens plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) moeten de sociale partners een belangrijke stem krijgen in een nieuw te stichten onafhankelijke organisa tie. Deze ..Sociale Zekerheidsraad" moet toezicht gaan houden op de werkzaamheden van de uitvoeringsorgani satie op het gebied van de sociale wetgeving. nivijsstok in de hand genomen c Hoofd van het bnreau financiën bij de KLMEBeekman heeft e uitleg te geven bij de jaarcijfers van de KLM. AMSTELVEEN (GPD) - De winst die de KLM in het afgelopen boekjaar heeft behaald, is te dan ken aan de winst die behaald werd bij de minderheidsdeelne mers (Martinair, Holland Interna tional, hotels), de verkoop van onroerend goed en nog enkele nagekomen baten van vorige ja ren. De eigen activiteiten van de KLM. vliegen, leverden - wan neer de sterk gestegen rentelas ten erbij geteld worden - verlies op Belangrijkste oorzaak voor die te leurstellende ontwikkeling (winst in het boekjaar 1979-'80 15 miljoen; in het boekjaar 1978-'79 82 miljoen) zijn de explosief ge stegen brandstofprijzen die slechts vertraagd konden worden doorberekend. Daarnaast traden er verschuivingen op in de sa menstelling van het vervoer. Volgens de heer E. Beekman, hoofd bureau financiën van de KLM. hebben die beide factoren een effect gehad van honderd miljoen gulden elk. terwijl het tijdelijk vliegverbod van de DC- 10 en de toestand in Iran de KLM ook nog eens enkele tientallen miljoenen hebben gekost. Vooral de stijging van de brand stofprijzen is spectaculair. De ke- rosine-rekening van de KLM steeg het afgelopen boekjaar tot 663 miljoen gulden; bijna de helft meer dan in het vorige boekjaar. De KLM betaalde in het boekjaar '78-'79 26,5 cent per liter en in het afgelopen boekjaar 46,5 cent per liter. Die stijging heeft zich overi gens voortgezet. Momenteel ligt de prijs rond 65 cent per liter. Voor het uitbreken van de eerste oliecrisis (1973) betaalde de KLM nog geen dubbeltje voor een liter kerosine. Brandstoffen maakten het afgelo pen jaar bijna een kwart van de totale vervoerskosten uit. Dit jaar, zo wordt verwacht, zal dat oplopen tot 30 procent. Ook de loonkosten zijn het afgelo pen jaar bij de KLM fors toege nomen. Voor een deel kwam dat door de uitbreiding van het per soneel van 17.925 tot 18.904, maar ook door de stijging van de sala- De veranderingen in kwamen vooral tot uiting door verschuiving naar lagere ta riefsklassen en een aardrijks kundige verandering. Het ver voer op zich ontwikkelde zich het afgelopen boekjaar gunstig. De vervo'ersomzet steeg met 17 pro cent, de gemiddelde opbrengst steeg echter maar 5 procent, en dat was bij lange na niet voldoen de om de gestegen kosten goed te maken. Probleem is echter dat het de luchtvaartmaatschappijen niet mogelijk maakt gestegen brand stofprijzen direct door te bereke nen. Volgens Beekman is daar een periode van zeker twee tot drie maanden voor nodig. Bo vendien komt er dan nog eens een maand bij doordat al veel tic kets nog voor de oude tarieven verkocht zijn. Wanneer we de ta rieven gelijk hadden kunnen aanpassen, aldus Beekman, zou den de resultaten er heel wat be ter hebben uitgezien. De ontwikkelingen dit jaar ziet de KLM-directie niet zonder zorg. In het jaarverslag wordt een hele se rie onzekerheden opgesomd die invloed kunnen hebben op het dit jaar te realiseren resultaat. President-directeur drs. S. Or- landini liet in het midden of er dit jaar verlies zal worden geleden. In ieder geval zullen dit jaar aan vankelijk voorgenomen produk- tie-uitbreidingen worden be perkt in verband met de vermin derde vervoersgroei, terwijl ook maatregelen worden getroffen om de bedrijfsvoering aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Invloed op het perso neelsbeleid zal dat niet hebben. Er komt, zo verzekerde Orlandi- ni, geen personeelsstop. De bewindsman heeft hierover in middels de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd. Het is de bedoeling dat de nieuwe raad nog in deze kabinetsperiode tot stand komt. Daarom heeft de staatssecretaris inmiddels ook al een voorontwerp van wet in de vorm van een nota aan de Tweede Kamer gestuurd. De nieuwe Sociale Zekerheidsraad werd voor het eerst vorig jaar aangekondigd bij het verschijnen van een am btelij k rapport over de beheersing van de sociale zeker heid. Naast de instelling van de raad werd er in dit werkstuk ge sproken over de regionalisatie van de bestaande sociale zeker heidsregelingen. Ook hierover heeft de staatssecretaris de SER om advies gevraaagd. Omdat een beter maatschappelijk toezicht op het sociale beleid noodzakelijk is, wil het kabinet vooral haast maken met het in stellen van de raad. Als onafhan kelijke organisatie moet deze de schakel vormen tussen de over heid, die het beleid bepaalt, en de uitvoeringsorganisaties. In tegenstelling tot de voorstellen uit het rapport vindt staatsseerta- ris De Graaf dat naast de sociale partners ook de uitvoeringsorga nen een stem moeten krijgen in de raad. Hij wil dan ook naast de Sociale Zekerheidsraad, waarin onafhankelijke deskundigen zit ting krijgen, enkele adviserende colleges instellen. Naast een oordeel over het principe van de nieuwe structuur, vraagt de bewindsman de SER nadruk kelijk om aandacht voor de per sonele aspecten. Hij gelooft dat het totale aantal arbeidsplaatsen in de sfeer van de sociale zeker heid ten minste gelijk kan blij ven. Toch noemt hij de ontwik keling van een sociaal plan een „essentieel onderdeel" in de voorbereiding van het verande ringsproces. De ontwikkeling van de regionali satie van de sociale zekerheid- gaat nog niet zover als de oprich ting van een nieuwe raad. In zijn vragen tot de SER wil De Graaf allereerst weten of wel moeten worden overgegaan tot de invoe ring van deze regionale organisa ties. Zij zouden niet alleen op dracht moeten krijgen de verze keringen zoals de aow, de aww en de kinderbijslag te behandelen, maar ook toezicht houden op de ziekte-, arbeidsongeschiktheid en werkloosheidwetgeving. Over dit laatste voorstel, betrekking hebbende op de werkloosheidsr egelingen, moet echter nog een nader besluit genomen worden. Dat geldt ook voor de aardrijks kundige indeling, de samenhang met de bestuurlijke indeling en de begeleiding van de werklo- De samenvoeging van de werk loosheidsregelingen wordt nog extra bemoeilijkt door de ver schillende regelingen die hervoor gelden. Zo zijn vooral de gemeen ten sterk bij de uitvoering van de regelingen voor werklozen be trokken. Staatssecretaris De Graaf zag hierin dan ook aanlei ding de SER te vragen welke po litieke gevolgen een ingreep op deze terreinen met zich mee kan brengen. Ook gemeentelijke in stanties en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn daarom om commentaar ge vraagd. ARNHEM (GPD) - Als verzamelaars niet weer toeslaan zal een mogelijk tekort aan guldens en rijksdaalders snel kunnen wor den opgevangen door de gisteren in omloop gebrachte inhuldi gingsmunten. Onlangs heeft het ministerie van financien zestig miljoen guldens en rijksdaalders laten slaan met op de voorzijde een dubbelportret van Juliana en Beatrix. Het ministerie hoopt dat het in omloop brengen van deze munten een einde zal maken aan het huidige oppotten van munten. Het departement ver wacht in de toekomst geen overwaarde van de inhuldigingsmun ten die bij de postkantoren en banken kunnen worden gekocht. Sinds de troonswisseling op dertig april heeft een groot aantal middenstanders en grootwinkelbedrijven een schrijnend tekort aan wisselgeld. Munten worden gespaard, omdat algemeen wordt aangenomen dat munten uit 1980 met een beeltenis van Juliana later veel waard en erg zeldzaam zullen zijn. Rijksmunt heeft deze verwachtingen enige tijd geleden echter tegengespro ken, omdat er juist tot ver in 1981 zal worden doorgegaan met het slaan van guldens en rijksdaalders meteen beeltenis van Juliana en het jaartal 1980. Het hamburgerconcern McDonalds probeert het wisselgeld probleem zelfs in eigen huis op te lossen. Een dezer dagen wordt begonnen met een actie die stuivers in de kassa moet brengen. Als men twintig stuivers inlevert krijgt men een hamburger ter waarde van één gulden vijfenzeventig. WOENSDAG 16 JULI 1 AKZO AMEV Amro Ban Bos Kalis DonStschf pref. Elsevier-N Ennia Ft. Gron. I Gist Br« BINNENLANDSE AANDELEN Asd. Rijtuig Ant. Brouw. Asselbrrg loldlni Hein eken Hein rk en H Holl. Beton BS"- Kon. Olie Nedlfoyd^Groep11 NMB Ogem Holding Pakhoed Holding Pakhoed H eert. Philips Rodaroco Roreuto UnJle» 168.00 169.80 240.00 7.10 106.00 279.00 Lelds H Maxw. I Mijnb. NacfT Nagron Tokyo PH (Si Tokyo PH Unl- Invest Viking Wereldhaven Unifoods 100,50 .losioo Tilb Hyp bk Tilb. Waterl Tw Kebelf Ver. Glansf. Verto eert. Vthamlj Butt 61.80 .14 loO 124.00 6.50 308,00 308.00 88,50 308.00 105,00 57.00 205,00 131,50 190.00 190.00 72.70 121.00 BELEGGINGS- INSTITl'TKN 130,00 132,20 164,00 Investor'. M LehmanTorp Madison F COl EN ZIEVET BUITENLANDS GELD Zweedse Deense k t VNL' AMSTERDAM (ANP) - Do Am sterdamse effectenbeurs maakte vandaag pas op de plaats, on danks een lager Wall Street De obligatiemarkt kon wat verder aantrekken. De noteringen wa ren o.l tot 0,2 punt hoger. De nieuwste 10 pet obligatielening van de BNG noteerde 101,10 te gen een uitgifte koers van 100.5. De internationals moesten licht achteruit. KLM sprong in het oog met een daling van bijna 2 op 62.50. De jongste door de maat schappij verstrekte gegevens wa ren hier de oorzaak van. De ove rige internationale aandwlen verloren fractioneel terrein, ter wijl Kon. Olie nog 20 cent winst kon boeken op 169.60. Ook in de bankaandelen zat weinig beweging. HBN ABN verloor 50 cent op 304.50. Bij de verzeke raars moest Ennia 1 terug op 135.50. De andere verzekeraars waren onveranderd. Bij de uitge vers kon Elsevier-NDU 3 winst boeken op 224. De bouwers trokken iets aan. Bos-Kahs zette de stijging voort en kwam op 88.50, 1 hoger. De rest van de markt was licht verdeeld, waarbij Gist-Brocades 80 cent aantrok op J 32.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23