Milovan Djilas is geen activist 6; Hoge Rentes! 1(0* '.57% v. 'N PASSEND VOORDEEL Een sleuteltje helpt. Joegoslaaf partizaan, grondlegger arbeiders zelfbestuur, partij ideoloog Felle kritiek is misplaatst /fto, *9. fS* t s- r' VehJoL U. - c' thAj UAeV* 2"* A BONAPARTE 4 kop en schotels Hou ze in de gaten! HANSVIN K-SIIs mm GEMEENTE LEIMUIDEN HEMA Auto, fiets, bankstel, tafel, televisie kwijt? Pandbriefbiljetten (2 jaar) Pandbriefbiljetten (5jaar) Spaarpandbiijetten O Westland Utrecht Hypotheekbank ^onm/nfyert WOENSDAG 16 JULI 1980 sBELGRADO - Milovan Djilas ken ik nu al der tienjaar. Voor mij was hij in de eerste plaats de legendarische par tizanenleider uit de Tweede Wereldoor log, in de tweede plaats een van de grondleggers van het arbeiderszelfbestuur en in de derde plaats de bekeerde partij ideoloog. Een fascinerende, kleurrijke fi guur, die veel te verhalen zou hebben. Het beeld dat ik van hem had, klopte aardig met de werkelijkheid toen ik hem in 1967 voor het eerst opzocht in zijn woning aan de Palmo- ticevastraat, een rustig zij straatje in het centrum van Belgrado. Sindsdien ben ik hem blijven opzoeken, elke keer als ik in Belgrado was - en dat gebeurde toch min stens eenmaal per jaar. Het ging mij niet in de eerste plaats om interviews, maar meer om een "tour d'horizon", om met minis ter Van der Klaauw te spreken. Hij houdt de wereldpolitiek en het Joegoslavische binnenlandse beleid goed bij en er zijn maar weinig zaken waar hij niet een uitgesproken oordeel over heeft. Hij heeft gevoel voor historie en vooral voor ogenschijnlijk kleine details, die toch zeer kenmer kend zijn voor bepaalde histori sche gebeurtenissen. Maar hij gedraagt zich voornamelijk als waarnemer van de geschiedenis, niet meer als deelnemer. Hij houdt vast aan zijn opvattingen, dat wel, en is ook bereid daarvan de consequenties te aanvaarden, maar hij is geen activist. Natuurlijk komt bij elk gesprek weer even de vraag om de hoek kijken. Of hij nog een politieke rol zal of wil spelen in Joegosla vië. Zijn antwoord is altijd voor waardelijk negatief. Zelf wil hij het niet en zelf zal hij ook niets ondernemen om ooit nog zo'n rol te spelen. "Maar", zo heeft hij me wel verschillende keren gezegd, "als er een beroep op mij wordt gedaan en ik kan er mijn land mee helpen, dan zou ik dat in overweging i Ook in dit opzicht meer de waar nemer, de afwachter wat de ge schiedenis brengt, en niet de ac tivist die de geschiedenis wil ma ken. Dat moet de autoriteiten in Joegoslavië bekend zijn en daar om is de heftige aanval, die on langs op hem is gedaan in het se- mi-partijblad Borba onbegrijpe lijk. Het is inderdaad niet de eer ste keer. Een paar jaar geleden heeft Tito hem in een rede ook in zeer kritische zin genoemd - maar dan meer om wat hij vol gens hem aan slechts in het ver leden zou hebben gedaan, dan om zijn huidige activiteiten te hekelen. En tijdens de ziekte van Tito heeft de zeer vooraanstaande partijlei der Bakaric Djilas zelfs in een te levisierede genoemd als "een van de leiders" die aan het eind van de veertiger jaren met de Russen had onderhandeld. Bakaric gaf zijn vermelding van Djilas geen enkel negatief adjectief mee. En dan nu ineens niet alleen die scherpe aanval, maar tevens de beschuldiging dat hij de opposi tie om zich heen zou groeperen, daarmee suggererend dat Sjilas zichzelf een nieuwe politieke rol zou willen toemeten. Wel, als hij zulks zou willen, zou je daar als democraat geen enkel bezwaar tegen mogen maken, maar ik kan uit die jarenlange contacten met Djilas. getuigen, dat hij zo'n lei dende rol in het geheel niet na streeft. Dat bleek mij opnieuw in de eerste vier maanden van dit jaar. Ik ben in die periode vier keer in Joegoslavië geweest, telkens als het einde van Tito onvermijdelijk leek - de vierde keer ben ik pas gegaan, toen dat einde er inder daad was. Alle vier die keren ben ik weer even bij Djilas aangewipt en al bij de eerste gelegenheid vroeg ik hem, of ik, als Tito in derdaad zou zijn overleden, dan Milovan Djilas. eerste emoties vast te leggen. Per slot van rekening was hij tot 1954 Tito's naaste medewerker en een van de drie, vier topmannen in de partizanenstrijd geweest. Vooral banden die onder zulke omstan digheden worden gesmeed, zijn van zeer emotionele aard en ik wilde gewoon vastleggen, hoe die eerste reactie zou zijn. Djilas wees mijn verzoek pertinent af. "Dat zou ik onkies vinden", zei hij. "Het gaat mij niet in de eerste plaats om het publiceren maar om het vastleggen ervan; ik vind het van historisch belang, dat u, die zo nauw met hem verbonden is geweest en daarna zo'n totaal andere kant bent opgegaan, met een uw eerste reactie vastlegt". Ik heb al mijn overtuigingskracht gebruikt om hem te doen inzien dat hij aan de geschiedenis ver plicht was in te stemmen met mijn voorstel. Ten slotte zei hij, dat hij erover na zou denken. Maar toen ik de vierde keer kwam, enige maanden later, was Tito al twee dagen dood; te laat naar mijn gevoel voor die eerste reac- v tie. Maar ik was nauwelijks bij Djilas binnen, of hij zei: "Ik heb wat voor u". Hij stond op en haal de uit zijn werkkamer een klein papiertje. "Ik heb over uw voor stel nagedacht, en ik vond dat u gelijk had. Ik heb onmiddellijk nadat ik hoorde dat Tito was overleden opgeschreven, wat ik voelde. Hij las van het papiertje: 4 mei 1980, 19.15 uur. "Ik ben teruggekomen van een wandelingetje met Stanko (een neef van Djilas - DV). Stefica (Djilas' vrouw - DV) vertelde me dat Tito dood was. Dat zat er al lang in - er kwam een gevoel van opwinding over me, hoewel ik mijn gevoelens niet kan definië ren. Een groot deel van mijn le ven en het belangrijkste deel van mijn activiteiten zijn - op de een of andere manier - met hem ver bonden. Ik verwacht geen veran dering van mijn lot, maar ik ge loof dat het (Djilas bedoelt met "het" de dood van Tito) in Joego slavië de weg opent naar tegen strijdige processen, dat wil zeg gen naar meer vrijheid". Milovan Djilas Tamelijk kort, zoals u ziet, maar toch wel een uniek documentje, dat u hierbij in het Servisch (zie foto) ziet afgedrukt. Omdat ik voor NOS-radio werk, vroeg ik hem de tekst ook op de geluids band in te spreken. "Nee, dat hoeft niet - u heeft nu de tekst", zei hij. En als hij eenmaal zo'n be sluit genomen heeft, is hij daar met geen mobiele eenheid vanaf te brengen. Hij had er geen be zwaar tegen als ik de tekst zou publiceren - maar nu nog niet. We spraken af, dat ik hem na een paar maanden zou opbellen met de vraag of hij de tekst vrijgaf. Het is bij Djilas nooit helemaal duide lijk waarom en wanneer hij wel of niet wil publiceren. Hij heeft daar allerlei politieke en tactische re denen voor. Soms is het tijdstip om politieke redenen niet gunstig, soms ook heeft hij heel prozaïsche afspra ken met grote Amerikaanse of Franse bladen, dan weer vindt hij dat wat hij te zeggen heeft een zo groot mogelijke aandacht moet krijgen en dan kiest hij een me dium en een land uit, die het ef fect van zijn woorden maximaal maken. Dat vertelt hij je nooit zo precies, maar dat zijn de redenen die wij - en dan bedoel ik de col lega's die Djilas min of meer ge regeld treffen - achter zijn over wegingen vermoeden. Maar hij is ook fair. Hi j heeft mij als enige die eerste reactie gegeven. Er blijkt opnieuw uit dat hij wel hoopt op nieuwe ontwikkelingen, maar geen plannen heeft daarbij een hoofdrol te vervullen. DICK VERKIJK 7 $jcw.(c*ru. ciy /If*, si* T Het document, dat Djilas opstelde, nadat hij van Tito's dood had t i kunstnijverheid Donderdag 17 juli starten wij met een grote VERBOUWINGS OPRUIMING Zolang de voorraad strekt voor slechts 8.95 Voorts kortingen tot 40% op vele andere artikelen. Breestraat 68, Leiden, tel. 124535 Kinderen zijn hinderen. Vfaarschuwen is niet genoeg. smË FVjblicatie aangeboden door dn blad in samenwerking mei de Snchiing Ideele Reclame De burgemeester van Leimuiden maakt ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn opbeare vergadering van 26 juni 1980 heeft besloten te verklaren, dat een herziening (partiële wijziging) van het bestem mingsplan "Dorpskern II" wordt voorbereid voor wat be treft een terrein met bedrijfsstemming. gelegen ter hoogte van het Noordeinde zoals aangegeven op de bij dit besluit behorende kaart. Voornoemd besluit ligt met ingang van 17 juli 1980 ter gemeente-secretarie, afdeling Ontwikkelingszaken, voor een ieder ter inzage. Leimuiden, 16 juli 1980 De burgemeester voornoemd, G. J. van der Kroft. 2 Modellen uit de grandioze beha kollekte van de Hema, bekend om z'n kwaliteit z'n pas vorm enz'n voordeel. Links. De bekende naad loze softbeha is zacht en soepel en ideaal voor de vakantie. We hebben ze in o.a. wit en skin en in A, B en ook in C cup. 9,75 Rechts. De romantische softbeha is gemaakt van zacht glanzend geborduurd nylon in o.a. wit en skin. Verkrijgbaar in A en B cup. 9,75 Beide beha's kil per stuk IMU Aanbieding geldig t/m 22 juli. Bel 071-143545 Pandbriefbiljetten, looptijd 2 jaar \3f Het huidige rentejaercentage is 10".. £0^ (effectief rendement lIn coupure U van f l.(XX),- en f K).(XX),-. Aan toonder. Groeit in een vaste looptijd van 2 jaar naar f 1.210,- én I 12.100,-. Rente ingaan* de le of 16e van de maand. Verkrijgbaar bij: kaï q Pandbriefbiljetten, looptijd 5 j. Ortsv.in f l.(KK), Het huidige rentepercentage (effectief rendement 10.25"») Incoupu- f K).(XX),-. Aan toonde: Groeit in 5 jaar naar resp. f' 1.629.- en f 16.290,-. Na twee jaar reeds inwissel baar tegen rente aanpassing. Rente- ingaande de le of 16c van de maand. WSpaarpandbiijetten, I percentage is 10.4' 1 van 5 jaar naar fl .C I Het huidige aanki Spaarpandbiijetten,looptijd 5 jaar. Het huidige rente- percentagc is 10.4%. Groeit in een vaste looptijd 5 jaar naar f 1.000,-, resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 605,- resp. f3025,- (door afronding op f 5,- resp. f25,- naar beneden wordt het effec- Ötief rendement 10.57%). Dagelijks ingaande rente. 1 Wcstland/Utrecht Hypotheekbank, u -advij Leiden, Boterm.irkt 21 'T BONTHUIS J. VAN EGMOND Nieuwe Rijn 53-54 - Tel. 071 -123308

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21