Wereldrecord ISsS Steve Ovett Buitenlanders horen er ook bij Friezen nemen verder afstand in Kaagweek Har Meijer met moeite langs Roffel Kog niet veel uitvallers in Vierdaagse God veracht vreetzakken ffifiinïtiï WOENSDAG 16 JULI 1980 SPORT PAGINA 15 opvolger van interim-coach Joop Brand, krijgt als rech terhand Hans Kroeze. Kroe ze trainde het afgelopen sei zoen de zaterdag derdeklas ser ARC en volgt de naar AZ'67 vertrokken Hans Ey- kenbroek op. De voorganger Hughes, Brand, heeft inmiddels zijn selectie bij zijn nieuwe club Telstar rond. De eerste divi sievereniging contracteerde linkerspits Frank Kramer van Haarlem, waardoor de selectiegroep nu uit achttien man bestaat. De 32-jarige tv- presentator speelde al eer der voor de Velsense club. Koeleman snel in Oslo OSLO (ANP) - Twee weken na de wereldrecords van Sebastian Coe (2.13.40 op de 1000 meter) en Steve Ovett (3.48.8 op de mijl) noteerde het Bislett-stadion in Oslo zijn zoveelste wereldrecord. Hollanders vallen na protest terug Steve Ovett evenaarde in Oslo het wereldrecord op de 1500 meter. Met grote stappen gaat de Engelsman hier over de finish Petra Wessels balanceert in Hillegom op randje van afgrond Bert Jansen blijft nog bij Sparta De 24-jarige Ovett egaliseerde op ue 1500 meter het wereldrecord van zijn landgenoot Coe door 3.32.1 op de klokken te brengen. Exact elf maanden eerder had Coe deze tijd in Zürich verwezenlijkt. In honderdste seconden gemeten, wat in 1981 als maatstaf geldt voor wereldrecords, was Coe sneller. Hij kwam in de Zwitserse stad destijds tot 3.32.03. Ovett no teerde in de Noorse hoofdstad 3.32.10 en deed zichzelf daarmee schromelijk tekort. De Britse atleet uit Brighton had de toptijd van zijn rivaal zeker ver beterd als hij nagelaten had veer tig meter voor de streep vriende lijk naar het Noorse publiek te wuiven. Het gebaar tekende de overmacht van Ovett. die op dat moment zijn belagers al van zich had afgeschud. Thomas Wes- singhage, de arts uit Mainz, finis- te als tweede in 3.33.2, een verbe tering met 1,2 seconde van zijn eigen Duitse record. John Walker werd derde. Zijn tijd van 3.33.4 toonde aan dat de Nieuwzeelan- der de terugweg naar zijn oude prestatiepatroon gevonden heeft. Met de precisie van een uurwerk liep Edwin Moses op zijn specia liteit, de 400 meter horden, op nieuw een wereldtijd. Hij finishte na 48,36 seconden en had ruime voorsprong op zijn landgenoot James King, die boven de 50 se conden (50.15) bleef. Mac Wilkins was superieur bij het discuswerpen. De gouden me daillewinnaar van Montreal wierp~ de discus 66 meter 14. Daarmee bleef hij ruim onder zijn beste seizoenprestatie die op 70 meter 94 staat, maar de worp was toereikend om oud-wereldre cordhouder Knut Hjeltness uit Noorwegen (65.76) op afstand te houden. Hans Koeleman verbeterde tijdens de wedstrijden waaraan onder meer wordt deelgenomen door een volledige Amerikaanse ploeg, het nationale record op de 3000 meter steeple-chase. De at leet van AAC uit Amsterdam no- LEIDEN - Bert Jansen zal ook het komende seizoen weer deel uitmaken van de selec tie van Sparta. De 29-jarige Leidenaar tekende voor één jaar bij. De rechtervleugel verdediger zal dit jaar een compleet nieuwe trainers staf bij zijn werkgever aan treffen. Barry Hughes, de teerde de tijd van 8.32.49, hetgeen ruim 0,8 seconden onder zijn ou de toptijd (8.33.3 Sittard 1978) was. Tot dusverre had Koeleman in dit seizoen niet sneller gelopen dan 8.35.12. Deze tijd zette hij neer tijdens de wedstrijden om de Westathletic-cup, half juni in Winterthur. Koeleman eindigde met zijn re cordtijd op de vierde plaats in Oslo. De afstand werd gewonnen door Kip Rono. De Keniaan, geen familie van wereldrecordhouder Henry Rono (8.05.4) op deze af stand, was verreweg de sterkste en nam ruim afstand van de rest van het veld. Rono ging winnend over de streep in 8.20.38. De Brit Roger Hackney werd tweede in 8.27.12 gevolgd door de Ameri kaan Doug Brown in 8.30.23. Na Koeleman kwam de Westduitser Kars, de Brit Rimmer en de Ame rikaan Jan Gregorek. HILLEGOM - Hoewel de wind de bal soms erg rare capriolen deed maken was er gisteren in Hille gom toch sprake van redelijk tennisweer. Veel verrassingen deden zich nog niet voor tijdens het jubileumtoernooi waar Har Meijer ook weer eens een zege op zijn conto kon laten bijschrijven. Hij versloeg Albert Roffel in drie sets. Laatstgenoemde kende een voort varende start. Meijer had problemen met zijn backhand en eer hij de controle had gevonden was hij de set aan Roffel kwijt. De Leidenaar kwam daarna met zijn gevreesde forehand wel goed door en greep de tweede set met 6-3. Maar Roffel gaf zich toen toch niet op slag en stoot, gewon nen. Meijer moest 'diep' gaan en kon pas na 16 games (9-7) win nende het gravel verlaten. De als nummer twee geplaatste Wim Brandse had het evenmin gemakkelijk. De Australiër Den nis Nihelye bood hem met stevi ge groundstrokes en hard serve ren flink tegenstand. De eerste set won Brandse met 6-3, de tweede net aan met 7-5. Bij de dames moesten de 'verwach te' finalisten Ineke Kallenberg en Petra Wessels hard werken om hun plaatsing waar te maken. Ineke Kallenberg won voorna melijk dankzij haar goede loop werk en mentaliteit met 7-6, 6-3 van een zich tot de laatste slag hevig verwerende Laurence Wekveld. Nog langer moest Petra Wessels op het gravel blijven. Te gen Nelleke Krijger kon zij in de eerste set zelfs maar één spel ma ken. De twee volgende sets bracht ze wel op haar naam, zij het met de grootst mogelijke moeite: 7-5, 7-5. In het herenenkel C pikte Jan de Mooy de eerste set af van de als tweede geplaatste Roy Mooyman die begreep dat hij alles uit de kast diende te halen om de run- ner-up van het seizoen van zich af te houden. Het lukte hem met WARMOND - De Friese zeilers hebben het voorlaatste duel tus sen de Hollandse en Friese Re genbogen met steun van de pro testcommissie gecontroleerd. Dat betekent dat de formatie van teamcaptain Harry Amsterdam vrijwel zeker een goede revanche gaat nemen voor de vorig jaar geleden nederlaag op de Kagcr- plassen. Het heeft echter weinig gescheeld of de 'thuisvloot' had gisteren in Hans Kroes weer snel AMERSFOORT (ANP) - Op de vierde dag van de nationale zo- merkampioenschappen zwem men werd gisteren in Amersfoort een nationaal estafetterecord en een adspirantenrecord verbe terd. Bij de dames brachten Yvonne van der Hurk, Marijke de Groot, Inge de Lange en Berber Kamstra het record op de 4x100 meter vrije slag op 3.59.87. Het oude record stond al op naam van het Zwemlustkwartet met 4.00.62, daterend uit 1979. Het adspirantenrecord kwam op naam van de 15-jarige Hans Kroes van HPC. De Lissenaar kwam op de 100 meter rugslag tot 1.01.22, wat een verbetering van het oude record van zijn clubge noot Robin Schuyt uit 1978 met 0.08 seconde inhield. Kroes ein digde op de 100 meter rugslag als tweede achter Matthijs van Leeuwen. 6-2, 6-3. Enno Zimmerman had geen kind aan Rini Maas die de laatste jaren niet erg veel het rac ket in de handen hield. Dat werd hem met 6-1, 6-1 dan ook wel duidelijk gemaakt. In Alkemade moest Wim Renee er varen dat het niet eenvoudig is om het organiseren van een toer nooi te combineren met het spe len daarin. De jonge Stuyverveen hinkelde niet op twee gedachten en resoluut verwees hij de niet al te snelle Renee met 6-3, 6-1 naar de kleedkamer. De geroutineerde Stan Walenkamp schudde Frans Leifbroer gemak kelijk van zich af en met dezelfde score van 6—2, 6—1 wees Jan van de derde ontmoeting de eerste zege in de 60ste Kaagweek be haald. De vijf Hollandse Regen bogen verzamelden in eerste in stantie de minste punten (26), maar 'zeilrechter' Vollebregt sr. oordeelde na afloop dat de Rot terdammer Peter Frech bij het ronden van een boei de Fries Jappie Hettinga had geraakt. De stuurman van 'de wilde rakker' tekende direct na zijn binnen komst protest aan tegen Frech. „Want bij de aanvaring versperde hij mij de recht van de weg", ver klaarde Hettinga. Frech had ech ter exact het tegenovergestelde waargenomen, waarna de pro testcommissie uitspraak deed over het incident. De protestcommissie was, zoals ge zegd, het eens met de zienswijze van de bemanning van 'de wilde rakker'. Frech werd vervolgens gediskwalificeerd, waardoor zijn ploeg het puntenaantal op 31 zag komen, terwijl hun tegenstander slechts 27 3/4 punten kreeg toe bedeeld. Lange tijd hebben de Hollanders overigens de illusie mogen koes teren dat zij de strijd om de Hol- land-Friesland-beker nog een spannend slot zouden gaan be zorgen. Omdat dezelfde baan als eergisteren was uitgezet, moest de De Goederen-brigade sterk starten. Immers, daarvoor was gebleken dat schokkende ver schuivingen na het ronden van de eerste boei door dat parkoers wa ren uitgesloten. Nadat de tien Regenbogen na een valse start werden teruggeblazen, gingen de Hollanders voortva rend van start. Nationaal kam- Galen de dapper strijdende Peter van der Logt terug. In een gelijk- opgaande strijd bleef Hans Schiphorst juist de baas over Fred Dreckmeijer 6-4, 6-4. Wal do Jansen speelde zich gisteren in de kijker door middel van zijn vaste en diepe drives Leo Arb- man heel snel en accuraat een ge voelig lesje te leren: 6-0, 6-1. Bij de dames won de als nummer één geklasseerde Mary Thuis met veel moeite van Tiny van Vlezen: 7-6, 3-6, 6-4. Truus Tonjann ver loor de eerste set met 4-6 van Pe tra Regoor die evenwel niet voor een verrassing kon zorgen, want met 6-2,6-2 zette Tonjann de boel weer recht. pioen Harry Amsterdam, die zijn titel volledig waarmaakte, nam weliswaar de kop. maar vier 'ri valen' volgden hem. Goede stuurmanskunst en teamwork zorgden ervoor dat gisteren toch nog de nodige mutaties plaats vonden, waardoor de Hollandse hoop op een zege praktisch ver waaide Uitslagen Holland-Friesland: 1. Amsterdam (F), 2. De Groot (H), 3. De Goederen (H), 4. Heineke (H). 5. Donker (F), 6. Hof (F), 7. Het tinga (F), 8. Booy (H), 9. De Vries (F) en Frech (H) gediskwalifi ceerd. Stand na drie van de vier races: 74 3 4-94,00. Overige resulaten: Jeugd A: Man fred van Munster; Cadetten: Mark Drontmann; 420: Kees Clemens; Flying Junior. Joop de Jong; Solo: Kees van Grieken; Stern: Gebr. Trompen; Laser M: Hans Verkaart; Valken: Frans Dagelet; Yngling: Jacques Ver- berne; Schakel: Harm Yntema; Vrijheid: Gerard den Oudsten; Pampus: Henk Schram; Regen boog: Amsterdam; Laser A Rik Wolters; Olympia Jollen: Paul Loogman; 16m2: Leo Willemsen; Voetsjollen A: Daan Daniels; Op timisten: Sebo Hofkamp. HERMAN POOS NIJMEGEN (ANP) - Het wan- dellegioen heeft de eerste inarsdag van de 64ste Vier daagse van Nijmegen voor treffelijk doorstaan. Bij tel ling bleek dat slechts 350 lo pers het hadden laten afwe ten. Het aantal behelst nog niet eens alle uitvallers. Hier in zijn ook degenen begrepen die niet eens verschenen. Oor zaak van het geringe aantal uitvallers is uolgens de orga nisatoren het feit dat maar weinig mensen gebruik heb ben gemaakt van de na-in schrijving. Door het slechte weer van maandag ivas de animo om zich op het laatste moment nog aan te melden niet bijster groot. Gistermor gen vertrokken 18.141 wan delaars uit Nijmegen om een fikse trip door het Betuwse land te maken. Nieuwe Rijn LEIDEN - Voor de zoveelste keer in korte tijd is de Leidse markt weer verhuist. In verband met werkzaamheden o.m. aan de Nieuwe Rijn moeten de kramen telkens verhuizen. Zo werden de kramen op de Botermarkt weer naar de overkant, het herstelde deel van de Nieuwe Rijn, overge heveld. Ze zijn daar op woensda gen en zaterdagen te vinden. De botermarkt houdt op zaterdagen de kramen die vroeger in de Nieuw straat stonden en een tijdje op de Vismarkt en in de Koom- rugsteeg waren geplaatst. Op de Vismarkt blijven voorlopig de kramen van de overkant. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd: voor het doc toraal examen vliegtuigkundig ingenieur J.R. Njjenhuis (met lof). Alphen a d. Rijn; AM West- strate, Hillegom. Doctoraal exa men mijningenieur. E.J. Bouvy, Voorschoten; L.J.P. van Heug- ten. Leiden; M M. ter Kuile. Was senaar; O. Ongkiehong, Wasse naar; S. de Vries. Leiden; Aan de Rijksuniversiteit Leiden zijn ge slaagd: voor het doctoraal exa men kunstgeschiedenis: D.N. Roorda, Leiden, M C de Jong, Leiden; Doctoraal examen en gels: J.F.J. Deppe, Leiden; M.J.A. Kiens, Leiden. Doctoraal examen Nederlands: E.K. Tim merman. Leiden Doctoraal ex- amen psychologe l' liI Leiden. .V.Gast Lek* n J C.H M Verouden, Leiden. G W. Akker huis. Noordwijk, I B. van Haren. Leiden; L M. Kloosterman. Lei den. KJ M Koster. Lokten, A F F. «te Raad. Lekten. J W M Moeling, Leiden, M. Spermond, Leiden, J A l. Englebert, Leiden. Doctoraal examen chinees: B. Etly, Leiden. Literaire weten schappen: L. van Zanen, Leiden. Frans: E. Hoven, Leiden, A.C.J. Houtman, Leiden. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid: ATM Schreiner. Wassenaar; J.K.A. Strassburger, Alphen a.d. Rijn. Markt nu aan Slank worden Neva Coyle. een 37'■jarige vrouw in New Brighton in de Amerikaanse staat Minnesota, heeft een christelijke vereniging Opge richt onder de naam "Overea- ters Victorious"wat zoveel wil zeggen als." zegevieren over vraatzucht. Deze vereni ging verstrekt een vermage ringsprogramma zonder dië ten en medicijnen, dat alleen is gebaseerd op geloofsdisci- pline. Zestienhonderd te zware men sen beweren, met de slank- heidsregels van mevrouw Coyle te zijn geholpen. Zij be taalden 50 dollar voor bro chures en cassettebandjes met een cursus bijbellezenbid den en afvallen". Neva, naar haar eigen zeggen een "overtuigde christin", woog zelf negen jaar geleden 112 icilo.Na een maagoperatie werd ze wel een stuk lichter, maar slank worden was er niet bij. Toen ze weer 92 kilo woog, werd ze wanhopigZe ruimde alle spiegels in haar huis op en begon resoluut een vermageringskuurdaartoe aangezet door toepasselijke bijbelteksten," zegt ze zelf. Zij weegt nu nog 62. En dat vindt ze ideaal. "God", zo verkondigt Neva Coyle, "heeft geen dikken of dunnen in het bijzonder lief. maar hij veracht de vreetzak ken". Prof. Runia Synode. De Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) benoemde gisteren aan het begin van eer. zitting van tien dagen in het Franse Nimes prof. dr. K. Runia uit Kampen tot tweede voorzitter. De Nederlandse delegatie op deze synode kon toen enigs zins verlicht ademhalen. Men ziet er namelijk een aanwij zing in dat de suggestie om de Gereformeerde Kerken van Nederland - mede-oprichter van deze internationale syno de - uit de synode te stolen geen meerderheid zal halen. De bezwaren van andere ker ken tegen de Nederlandse zusterkerk betreffen haar lidmaatschap van de Wereld raad van Kerken, bepaalde theologische ontwikkelingen en de tolerantie ten opzichte van de homosexualiteit. Berocpingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Putten (deelgemeente Andreaskerk) A.N. Langhout Drogeham, te Kootstertille-Twijzel kandi daat C. Glashouwer, die dit beroep heeft aangenomen; aangenomen naar Vreeland kandidaat K. Vos Utrecht, naar Wildervank kandidaat B.A. Nieuwenhuyse Drach ten. Stop ermee Atoomproeven. Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft de Franse regering ge vraagd, de atoomproeven op het eiland Mururoa (Frans Polynesië) in de Stille Oceaan onmiddellijk te staken. "Stopzetting kan een eerste stap betekenen voor de vol- LEIDEN - Voor buitenlandse vrouwen is de overkomst van het eigen land naar Nederland een ingrijpende verandering. Thuis woonden zij vaak met de meeste van haar familieleden vlak bij el kaar en ondervonden zij steun en hulp. Eenmaal in Nederland zijn zij vaak gedoemd op een klein flatje zonder contacten de dagen door te brengen Het is mede om die reden, dat steeds meer buitenlandse vrou wen (in de Leidse regio vooral Marokkaanse en Turkse) beslui ten om de Nederlandse taal te gaan leren. De mogelijkheden daarvoor liggen echter niet voor het grijpen. Sinds een aantal ja ren probeert de Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers 'Rijn en Lek' daar verbetering in te brengen. Maar zij kan dat niet zonder hulp van vrijwilligers. Via actiedagen en spontane aanmel dingen beschikken ze nu over een groot aantal vrijwilligers en vrijwilligsters uit Leiden en om streken bij het geven van Neder landse taallessen aan buitenland- In Leiden is Jenny Stam, één van keren in de Pacific naar een leefbare, kernwapenvrije we reld", aldus de brief, die aan de Franse ambassadeur in Den Haag werd aangeboden. "Onderstreping van de onaf hankelijkheid van Frankrijk door een nieuwe atoomproef lijkt ons volstrekt mis plaatst". Vredesopvoeding. Rooms- katholieke en protestantse theologen in Noord-Ierland hebben een leerprogramma voor "opvoeding tot vrede" gemaakt. Onderwijzers op la gere scholen gaan dat gebrui ken om de kinderen respect bij te brengen voor ander mans leven en bezit en de be reidheid om conflicten vreed zaam op te lossen. Oost-Duitsland. De Evange lische Kerk in Oost-Duitsland bracht 2.5 miljoen bijeen voor kerkbouw in nieuwe steden en wijken. De regering heeft nu tien projecten goed gekeurd. De kerk financiert, zelf dertig procent van de bouwkosten. Begin volgend jaar wordt nog een geldactie gehouden. de mensen die zich daarmee be zig houdt. Ze is onderwijsop- bouwwerker en probeert de vrij willigers, ontwikkelingen bij te brengen op taalgebied om de les sen zo goed mogelijk te laten lo pen. Belegt vergaderingen en or ganiseert allerlei bijeenkomsten. Stam; "De meeste vrouwen ko men hier wonen omdat de man. die vaak al 10 tot 15 jaar in Ne derland werkt de kans heeft ge kregen zijn gezin over te laten komen. De problemen zijn dan niet achter de rug. De oudere ge zinsloden kennen onze gewoon ten niet en vooral het doolhof van Nederlandse wetten, voorschrif ten en regelingen is een ware bron van verwarring. Daar pro beren wij op in te spelen. On danks de nota 'anderstaligen' van minister Pais blijkt het nog ner gens uit dat de buitenlanders in derdaad meer aandacht krijgen. We moeten woekeren met de subsidie-gelden. En echte be roepskrachten kunnen we nau welijks aantrekken. We steunen helemaal op de vrijwilliger. De taallessen worden gegeven in verschillende club- en buurthui zen of als dat mogelijk is bij de buitenlandse vrouwen thuis. Jeanne Witkam is één van die vrijwilligsters. Elke maandag avond is zij te vinden in het club huis 'De Boei', waar zij samen met zes andere vrijwilligsters les geeft aan Turkse en Marokkaanse vrouwen. "Lesgeven vind ik zelf een te groot woord voorde bezigheden die we daar verrichten, VCTtelt zezitteijd naast éen van de vrouwen die juist met een taaloefening bezig is. "Het gaat er allemaal speels aan toe. En er worden meer din gen gedaan. Belangrijkste - naast het leren van Nederlands - is ook dat ze .bekend worden met de Nederlandse samenleving. Daar naast proberen de contacten on derling te verbeteren. We zijn nu bezig om de Nederlandse vrou wen uit de buurt bij het project te betrekken, zodat de buitenlan ders daar ook eens naar toe dur ven als er zaken zijn die ze niet helemaal begrijpen. Het wordt langzamerhand tijd dat de bui tenlanders een groep worden die er echt bij gaan horen en ook de Nederlanders moeten dat gaan vinden. Hoewel de opkomst varieert wordt er gemiddeld aan vijftien vrou wen onderricht gegeven. Het on derwijsniveau wisselt. Er zijn vrouwen die niet kunnen lezen en schrijven. Ze werken met daar voor speciaal aangepaste leer boeken. In het begin alleen met plaatsjesboeken. aangevuld met reclamefolders en bijvoorbeeld geld. kalender en je eigen li chaam. Voor ze zich een beetje kunnen redden gaat er een dik jaar overheen. Om ook te leren lezen en schrijven zijn zeker drie jaar nodig en dan heb je nog een goede leerling. De meesten doen er veel langer over. Witkam. "Je bent soms met handen en voeten bezig om iets duidelijk te maken. Als buitenstaander onderken je vaak de problemen waar zij mee zitten. Deze lessen is soms het enige waar ze heen mo gen, er zijn er bij die verder het huis niet uitkomen. Het is zeker de bedoeling niet dat ze verande ren. Ze hoeven geen Nederlan ders te worden, maar het lijkt mij voor hen makkelijker als ze iets weten van hoe het hier allemaal reilt en zeilt. Dat is eigenlijk ook het voornaamste punt waar wij als vrijwilligers mee zitten. We weten niet of we het zo goed doen. De vrouwen nemen zelf weinig initiatief. Waar ligt de grens? Wanneer vinden ze iets wel leuk en wanneer worden ze gedwongen-' In weet het niet. De enige maatstaf voor ons is tot nu toe steeds de opkomst geweest en dat loopt eoed.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15