Vlag van YS zal wapperen op Spelen O, nergens naar, het is een test voor de hond" Post-ploeg ook naar de Giro Langer in trein dan opfiets... Zoetemelk weigert Hollandse nieuwe De Tour morgen WOENSDAG 16 JULI 1980 SPORT LANGS ALLE STOELEN EN BUREAUS EN PRULLEBAKKEN. In de hemel dat weet ik toeval lig) zit Agatha Christie mo menteel te piekeren over een opgave, die Petrus haar ge steld heeft. Gegeven: de Olympische Spelen in Mos kou. Zeer veel politie (militia) en militairen op straat. Scherpe controle op het vlieg veld van de koffers. Scherpe controle van de koffers (en overige bagage) bij het betre den van het hotel. Iedere keer opnieuw controle van de ac- creditatiékaart, zowel bij het binnengaan als het verlaten van het hotel of perscentrum-. Op alle gangen in het hotel en het perscentrum een oppas sende militair. Opgave: be denk een methode om toch, met wapens en-of munitie en- of andere explosieven, een van beide gebouwen te betre den. Hond Agatha Christie heeft al haar tevredenheid over het probleem betuigd: eenheid van tijd (Olympische Spelen), plaats (hotel Rossija en Pers centrum in Moskou) en han deling (binnenkomen, explo sieven plaatsen en wegwe zen). Een en ander in een praktisch van de buitenwe reld afgesloten gebouw. Ze laat haar grijze cellen, nu grijzer dan ooit, in volle vaart hun werk doen, zonder te we ten dat ik nog een gegeven voor haar heb achtergehou den. Ieder misdadigersbrein moet immers rekening houden met onverwachte ontwikke lingen, ook dat van een detec tiveschrijfster: Wat zag ik namelijk toen ik gisteravond om 8 uur 's avonds plaatselij ke tijd door een bijna uitge storven zaal met schrijfma chines voor algemeen gebruik liep (behalve dan die journa list die met niet meer dan één rechterwijsvinger een stuk zat te tikken Een jongen met een hond aan de lijn! Volgens mij een spaniël, met van die gerafelde hango ren, maar daar moet urne niet op vastprikken. Honden en bomen heb ik nooit uit elkaar kunnen houden, op een paar uitschieters na (Sint Bern- hard, berk). Het was de eerste hond die ik zag in Moskou, en ik was hier toch al een hele dag. Het maakte me een beetje vrolijk, en ik was toch al eert beetje vrolijk, dus toen was ik wel héél vrolijk: een speelse hond in dit hermetisch afgslo- ten perscentrum, dat dat zo maar mocht, een menselijk trekje blijkbaar! Entertainment Maar afgezien van de jonge man die hem aan de lijn hield, liepen er nog twee jongeman nen in civiel met de hond mee, die. dat zag ik nu pas, langs alle stoelen en bureaus en prullebakken gedirigeerd werd die de grote persruimte bevatte. En hij maar snuffe len, die geestdriftige spaniël, ook langs de taf els, en langs de benen van de Spaanse jour nalisten, die met een man of vijf hun kopij zaten te tikken. Die zaten toch wat ongemak kelijk te kijken. Dachten ze dat ze al dat soort dingen ach ter de rug hadden, kregen ze hier weer een hond van de-ge heime politie achter zich aan! Want het was nu wel duidelijk dat er sprake was van de een of andere speuraktie, al was het onduidelijk waarnaar. Dat vroeg ik dus aan een van de begeleiders met walkie- talkie: „Waar zoekt-ie eigenlijk De jongeman lachte wat verle gen en zei: „O, nergens naar, het is een test voor de hond". ,Maar bij een test moet hij toch ook ergens naar zoeken", zei ik, om hem aan de waarheid te herinneren. ,fiet is gewoon entertainment, meer niet", zei hij nog steeds een beetje verlegen la chend. Entertainment voor wie?", vroeg ik. „Voor U? Voor mij Of voor de hond?". ,fliet voor mij in ieder geval", antwoordde hij. ,JHet meest voor u, denk ik". En hij maakte dat hij weg kwam, de hond achterna. Test Ik vroeg aan een van de Span jaarden, die de snuffelhond met gemengde gevoelens na keken, waarnaar die hond volgens hem liep te zoeken. Explosieven"zei hij, als er varen ingezetene van een land waar explosieven ook regelmatig ontploffen. Ik wist niet eens dat er honden met een dergelijke gave beston den. Hasjhonden, ja, en bloedhonden, maar explosie honden??? Ik weer naar een van de begeleiders van de hond toe, de hoogste in dit ge val. Zocht de hond inderdaad naar explosieven, zoals mijn Spaanse collega veronder stelde? Zoeken, zoeken, dat was het woord niet, liet hij we ten. Ze wilden op alles voorbe reid zijn, je wist het maar nooit, en daarom testten ze nu die hond. Een test was het, meer niet... Raadsel Het kan natuurlijk. Hoewel er voor een test wel erg zorgvul dig werd geopereerd: de hond werd op bevel van de hoogste in rang nog een keer terugge stuurd naar een tafel waar aan een Spanjaard zat te werken, omdat de begeleider die tafel blijkbaar wat non chalant voorbij was gelopen. En een leuk gezicht vond ik het ook niet, al kwispelde de spa- niél nog zo opgetogen tijdens het snuffelen. Als het werke lijk niet meer dan een test was, hoop ik voor de hond dat hij uiteindelijk op een pak ketje kruitdamp is gestoten, dat zijn baasje tevoren voor hem had verstopt. Maar hoe Agatha Christie in haar taak moet slagen zonder iets van deze explosiehond af te weten, is toch echt een raadsel. NICO SCHEEPMAKER Protocol schrijft het voor MORZINE (ANP) - Gele truidrager Joop Zoetemelk heeft op de tweede rustdag in de Ronde van Frankrijk niet aan het haring- happen deelgenomen. Zanger Willy Alberti voerde vanuit Ne derland twee honderd nieuwe haringen aan. "Kakelvers", meen de de kleine dikkerd. Zoetemelk, die in zijn elfde seizoen als prof voor het eerst een echte kans heeft om de Tour te winnen, weigerde de rauwe vis te eten. "Mij te riskant. Stel dat er een Hollandse ouwe tussen zit. Alberti eet die haringen maar zelf op". MOSKOU (GPD) - De Verenigde Staten mogen de Olympische Spelen in de Sowjet-Unie dan boycotten, toch zullen Russische handen de Amerikaanse vlag hijsen in het Leninstadion van Moskou, de grootste olympische arena. Het zal onvermijdelijk gebeuren tijdens de slui tingsceremonie op zondagavond 3 augustus. De Russen kunnen dat uitsluitend en alleen doen, omdat de volgende Olympische Spelen uitgere kend worden gehouden in het grootste land on der de boycottende naties: de Verenigde Staten, om precies te zijn in Los Angeles. .Dat protocol van'het Internatio nale Olympische Comité (IOC) dicteert namelijk, dat de slui tingsceremonie van de Spelen ook reeds deel uitmaakt van de volgende Olympische Spelen. Zo werd in Munchen de Canadese vlag bij de sluiting van de Spelen van 1972. gehesen en zo ging het Russische dundoek omhoog bij het afsluitende feest, vier jaar geleden in Montreal."In dit IOC- protocol past het derhalve, dat ook in Moskou de vlag van het volgende olympische land, Ame rika, gehesen zal worden. Tijdens de persconferentie na het IOC-congres van gistermiddag ontspon zich daarover een hefti ge discussie tussen enerzijds en kele Amerikaanse journalisten en anderzijds madame Berlioux uit Lausanne, de woordvoerster van het IOC. „Neen," verzekerde madame Berlioux, „er is tijdens het congres geen enkele discus sie over die zaak geweest en er zal ook geen discussie over komen. Want het protocol schrijft het Maar wie zal de vlag dan in ont vangst nemen? wilden de Ameri kanen weten. Mevrouw Berlioux ontweek die vraag diplomatiek. „De vlag wordt alleen maar gehe len en blijft tijdens de sluitings ceremonie hangen". Onder druk gezet door de Amerikaanse ver slaggevers wilde ze nog wel kwijt, dat de Amerikaanse ambassa deur in Bern van het protocollair hijsen van de 'stars en stripes' op de hoogte is gebracht en dat hij dit protocol heeft geaccepteerd: „Maar de juiste bewoordingen van deze Amerikaanse reactie kan ik U niet geven omdat ik die niet bij me heb en in deze deleca- te zaak geen verkeerde woorden wil gebruiken". Nederlander Kees Kerdel, lid van het IOC, meldde in de wandel gangen nog, dat de boycot vol strekt niet aan de orde zal komen tijdens de congressen van het In ternationale Olympische Comité in Moskou. „Dat probleem ligt nu achter ons", deelde hij simpel mee. Kortom: het IOC is niet van plan om zich verder in de politie ke nesten te steken. Het uit 84 man bestaande 'parlement' van het IOC zal dit hete hangijzer on getwijfeld vooruitschuiven naar het congres van volgend jaar in Baden Baden, waar overigens ook reeds bepaald zal worden waar de Spelen van 1988 gehou den zullen worden. Madame Berlioux volstond voor de rest met te melden, dut er inmid dels 5678 sportlieden in het olympisch dorp zijn gearriveerd: 4458 mannen en 1220 vrouwen. En voorts 1985 officials. Kees Kerdel verwacht dat het IOC- congres deze week voornamelijk urenlang bezig zal zijn met de verkiezing van een opvolger van voorzitter Lord Killanin. De Duitser Willy Daume, de Nieuw- zeelander Cecil Cross, de Zwitser Marc Holder en de Spanjaard Juan Samaranch zijn de kandida ten. Joop Zoetemelk ontspan e schrij ven hebben Volgend jaar vroegere aankomsten in Tour MORZINE (GPD) - Het program ma van de Raleigh-ploeg zal vol gend jaar nog groter zijn dan het de voorbije seizoenen (en in 1980) reeds geweest is. Chef d'equipe Peter Post speelt namelijk met de gedachte om voor het eerst met een team naar de Ronde van Italië te trekken. Het is inmiddels lan- Druk programma voor Zoetemelk MORZINE (ANP) - Als Joop Zoe temelk de ronde van Frankrijk wint, zal hij na de huldiging in Parijs veelvuldig in Nederland te bewonderen zijn. Peter Bont huis, die al enkele jaren als coör dinator optreedt in de professio nele wielerwereld in Nederland, heeft onder enig voorbehoud een programma samengesteld voor Zoetemelk. De agenda ziet er als volgt uit 21 juli: criterium in Boxmeer, 22juli: Obbicht.23juli: Chaam, 24 juli: Wateringen. 25 juli: Frankrijk, 26 juli: Venhui zen, 27 juli: Sas van Gent. 28 juli: Elsloo, 29 juli: Egmond aan Zee, 30 juli: Linne, 31 juli: Maarheeze 1 augustus: Gippingen (Zwi), 2 aug: Kortenhoef, 3 aug: Heer- hugowaard,5aug: Emmen,6aug: Valkenswaard, 7 aug: Echt, 9 aug: Kamerik, 10 aug: 's Heerenhoek. ger dan tien jaar geleden dat een Nederlandse merkenploeg in de Giro d'Italia acte de presence heeft gegeven. Overigens staan er de komende maanden ook nog enkele ritten koersen op het programma van de Post-brigade. Allereerst is dat de Ronde van Nederland, met zeer waarschijnlijk tevens in de week daaraan voorafgaande de Ronde van Duitsland. Beide etappewedstrijden in augustus zijn een uitstekende voorberei ding op het wereldkampioen schap in Sallanches. Dat de deelname aan de Ronde van Duitsland nog niet definitief is heeft te maken met het nog niet bereiken van een financieel ak koord. Vorig jaar hoefden de or ganisatoren van de Duitse ronde niet op een paar D-marken meer of minder te kijken. Nu is de si tuatie anders vanwege het weg vallen van een belangrijke spon sor. De deelname van Hinauït en zijn ploeg in Duitsland staat niet temin vast, evenals de start van de Post-ploeg (acht man) in de eerste week van september in de Ronde van Catalonie. MORZINE (ANP) - Op de tweede rustdag in de Ronde van Frankrijk, in het onder voortdurende regen gebukt gaande skidorp Morzine, heeft toerbaas Felix Levitan de ploegleiders opnieuw bij elkaar geroepen. De Tourdi recteur deelde hen mede, dat er voor volgend jaar een be langrijke wijziging is ge pland. Levitan wil de renners uren eerder dan gebruikelijk over de eindstreep zien ko men. In plaats van rond de klok van vijf, 's middags tus sen een en twee. De ploegleiders gingen akkoord met deze omwenteling. Zij von den het een voordeel, omdat ver plaatsingen per trein of vliegtuig dan na een etappe kunnen plaatsvinden en niet - zoals te genwoordig - ervoor. Volgend jaar moeten de renners dus vroeg uit de veren. De start van de etappes zal rond zeven uur schommelen. Ook hiertegen hebben de ploegleiders geen be zwaar. Peter Post: "we kunnen de renners nu al 's middags na de etappe direct goed verzorgen,'zo- WIELRENNEN - Rik van Linden heeft gisteravond de profronde van Harlingen op zijn naam ge schreven. De Belg versloeg in de sprint zijn medevluchters Jan Aling en Theo Appeldoorn. ri uurtje eerder naar bed kunnen, waardoor ze bij een eventuele start om zeven uur toch voldoende nachtrust heb ben". Levitan heeft dit besluit genomen in verband met de televisieuit zendingen van zijn super-com merciële sportwedstrijd. Volgens een speciaal onderzoek zou de kijkdichtheid tussen een en twee aanzienlijk groter zijn dan om vijf uur. De reden daarvoor ligt in het feit, dat tussen een en twee uur in Frankrijk de meeste werknemers hun pauze hebben en om vijf uur nog aan het werk zijn. Felix Levitan gaat in 1981 van start met een ronde volgens Italiaans model. In de Ronde van Italië is het al jaren gebruikelijk dat de finish van elke etappe rond half drie valt. De Ronde van Frankrijk zal vol gend jaar in Nice aan de Cote d'A- zur van start gaan. Halverwege is er een individuele tijdrit op het autocircuit van Zolder in Belgie. Ook keert de karavaan terug in Martiques bij Marseille. Verder houdt Levitan de details angst vallig geheim. Het is aanneme lijk, dat de renners vanaf Nice de Pyreneeën zullen aandoen en via Bretagne naar Belgie koersen. De beklimming van de Alpentoppen zal Levitan naar verwachting voor de laatste fase bewaren. Zo als de plannen nu bekend zijn, zal realisering ervan alleen met en kele lange trein- of vliegreizen gepaard kunnen gaan. ALSMAAR HEUVELS... 17juli J9e etappe ££)^J36l(m Sr-ETIENNE NIET OM 'T EEN OF ANDER SMAKELOOS MAAI? WQAR 6L'JF JE NOU MET JE BELOOFDE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13