LEIDSCH DAGBLAD Kettingen ter bescherming tegen treindieven Verwarring over KNIL- uitkering vandaag de Zomer Vijf vermisten na explosie W Meubelfabriek Ur Oisterwijk Onrust Zuid-Afrika houdt aan Bouw liep achterstand van strenge winter in Af en toe zon toonaangevend in eiken DINSDAG 15 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36216 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon UTRECHT (ANP) - Ste wards en stewardessen op de zogenaamde Medi- terraneo, een vakantie- trein die rechtstreeks van Nederland naar Italië rijdt, delen sinds kort kettingen uit waarmee de reizigers hun comparti ment desgewenst aan de binnenkant kunnen af sluiten. Aanleiding tot deze maatregel zijn klachten over diefstallen op het Italiaanse deel van het traject. De diefstallen gebeurden volgens adjunct-direc teur Grootendorst van de Biljettencentrale bv in Utrecht (die de boekin gen voor de zogenaamde reisbureautreinen ver zorgt) meestal vlak over de Zwitsers-Italiaanse grens. De trein maakt in Noord-Italië een aantal 'dienststops' delijk maken de dieven daarvan gebruik om aan boord te komen. Ze zijn uit op geld, paspoorten, dergelijke. Er gaan verhalen, dat ze slaapverwekkend gas gebruiken om onge stoord hun slag te kun nen slaan, maar daarvan zijn - althans voor wat betreft de Nederlandse treinen - volgens Groo tendorst geen meldingen binnengekomen. Hij kon geen schatting maken van de waarde van het tot nu toe gestolene. Aan de Italiaanse autoriteiten is om een scherpere con trole gevraagd. Ook van uit Nederland worden sinds enkele weken zo mogelijk controleurs meegestuurd. Het is ove rigens niet zo, dat er op elke rit sprake is van diefstallen. In de kettingen ziet de bil jettencentrale een ma nier 'om de reiziger enigszins te bescher men'. Het gebruiken er van is uiteraard vrijwil lig. Volgens Grooten dorst leveren ze bij even tuele ongelukken geen extra risico op, omdat ze heel eenvoudig en snel weer losgemaakt kunnen worden. Inhuldigings- munten met dubbelportret nu in omloop DEN HAAG(GPD) - De eerste miljoenen nikkelen inhuldi- gingsmunten zijn in omloop gebracht. De speciale munten ter gelegenheid van de troon safstand van Juliana en de in huldiging van koningin Bea trix kunnen op postkantoren worden gekocht. Het betreft hier speciale gul dens en rijksdaalders, waar op de voorzijde een voor deze gelegenheid ontworpen dub belportret van de beide vor stinnen is afgebeeld. In totaal heeft het ministërie van fi nanciën 30 miljoen inhuldi gingsguldens en een even groot aantal rijksdaalders in omloop gebracht. Het ministerie hoopt dat met de nieuwe munten een einde zal komen aan het huidige oppot ten van normale munten. Israël wil uitlevering Laila Chaled KOPENHAGEN (AP) - Israël overweegt om Denemarken om uitlevering te verzoeken van de Palestijnse afgevaar digde naar de VN-vrouwen- conferentie in Kopenhagen, Laila Chaled, aldus het ge zaghebbende Deense dagblad Berlingske Tidende vandaag. De 33-jarige Chaled was tien jaar geleden betrokken bij twee vliegtuigkapingen. De tweede kaping betrof een lijn- toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op het vliegveld van Londen. Zij werd indertijd gearres teerd, maar de Britten lieten haar vrij zonder een proces. Het dagblad baseerde zijn be richt op informatie van niet nader genoemde, hoogge plaatste Israëlische diploma ten. De Deense minister van justitie Henning Rasmussen verklaarde dat de Deense au toriteiten niets hadden ver nomen van een dergelijk ver zoek door Israël. DEN HAAG, JAKARTA (GPD) - De vraag of niet in Ne derland wonende oud-KNIL-militairen in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering van 7500 gulden, kan nog niet beantwoord worden. In het algemeen moet de toezegging van minister Wiegel (binnenlandse zaken) nog in regels uitgewerkt worden voordat bekeken kan wor den welke oud-strijders die uitkering krijgen. De problemen zijn ontstaan door de bepaling dat ex-KNIL'ers in Ne derland gewoond moeten heb ben. Voor de KNIL'ers die daad- Vijf personen worden werkelijk in Nederland verblij ven dus geen vuiltje aan de lucht. Maar er bestaat een andere groep oud-militairen, die wel in ons land gewoond heeft maar onder tussen naar elders vertrokken is. Verder zijn er nog steeds KNIL- ers, die in 1950 niet naar Ne derland zijn overgekomen, maar in Indonesië zijn gebleven. Het lijkt erop, dat vooral deze laatste groep uit de boot zal vallen. Deze KNIL'ers hebben immers nooit in Nederland gewoond, wat wel geëist wordt voor de toekenning van een uitkering. De scheiding tussen de categoriën is onduidelijk, omdat niet be paald is hoe lang een voormalige KNIL-er in Nederland moet heb ben gewoond om voor de rege ling in aanmerking te komen. In het besluit, dat genomen is, staat alleen dat een KNIL-er „duur zaam" in Nederland gevestigd moet zijn geweest. Maar betekent dit vijftien jaar? twintig jaar? Niemand weet het nog. Deze vraag kan belangijk zijn voor de militairen, die zich in het bui tenland hebben gevestigd. Deze verontruste oud-Indonesiëstrij- ders hebben in brieven aan het ministerie van binnenlandse za ken laten weten dat ook zij voor de 7500 gulden in aanmerking willen komen. Zo is er een brief van een man, die in 1977 om gezondheidsredenen naar Zuid-Spanje is gegaan. Hij heeft 22 jaar in Nederland woorid. Komt hij i aanmerking voor uitkering, wil hij van het depar- 16 pagina's De Republikeinse kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, Ronald Reagan, en diens vrouw on derhouden zich met de zan ger Wayne Newton (rechts). Gisteren begon de Republi keinse conventie in Detroit, een stad die voor dat doel werd opgepept. Het trom petgeschal in deze meren deels zwarte stad, heeft ove rigens weinig met politiek te maken. PAGINA 11 Gruppo Sportivo is nooit weg geweest PAGINA 5 Optreden tegen anonieme krakers wordt mogelijk PAGINA 7 Joop Zoetemelk roemt werk van zijn knechten PAGINA 9 Christelijke Jongeren Ver bond: homosexualiteit voor ons geen punt PAGINA 12 Minister wil "ordersteun" voor de scheepsbouw PAGINA 13 Nijmeegse Vierdaagse van start Vol goede moed vertrokken van ochtend de deelnemers aan de Vierdaagse Dat niet iedereen gelukkig is met de mïlitairén in uniform kunt u lezen op Pagina 10. Nederlandse journaliste in noordierse hoofdstad aangehouden BELFAST (Reuter) - Een Ne derlandse verslaggeefster wier naam de politie niet wil noemen is gisteravond bij aankomst op het centraal sta tion van Belfast aangehouden krachtens de wet tegen het terrorisme. De wet bepaalt dat iemand gedu rende zeven dagen kan worden vastgehouden zonder te zijn voorgeleid om in staat van be schuldiging te worden gesteld. Volgens kringen in Belfast is de vrouw, die in de Noordierse hoofdstad aankwam vanuit de Ierse hoofdstad Dublin, eerder in het jaar in Noord-Ierland geweest in het kader van een niet officieel onderzoek naar de omstandighe den waaronder de vrouwen in Noordierse gevangenissen wor den vastgehouden. Evenmin als de naam wilde de Noordierse politie bijzonderhe den meedelen. Moordcomplot tegen Ariel Sharon verijdeld TEL AVIV (Reuter) - De Israëli sche geheime dienst heeft een moordcomplot tegen de minister van landbouw, Ariel Sharon, in de kiem gesmoord. De vier hierbij betrokken Palestij- nen zullen voor een militaire rechtbank worden gebracht. Sharon is voorstander van de Is raëlische nederzettingenpolitiek. tement weten. KOPENHAGEN (AFP/DPA) - Bij een ontploffing in de benzine opslagplaats van een fabriek van sojakoeken, dicht bij het centrum van Kopenhagen, zijn vannacht 23 mensen gewond. Vijf fa brieksarbeiders die nachtdienst hadden, worden vermist. Dui zenden ruiten in de omgeving sneuvelden. De fabriek vloog in brand. Een half uur voor de explosie wa ren politie en brandweer gewaar schuwd wegens een sterke ben zinelucht bij de fabriek. De men sen in de omgeving werden opge roepen hun woningen te verlaten omdat men nieuwe ontploffingen vreesde. ROTTERDAM (ANP)- De33-jarige Rotterdammer C.K. Pokradj is de afgelopen nacht met een schot wond in de linkerheup opgeno men in een ziekenhuis. Volgens de politie kwam de man bloedend zijn huis aan de Jo- sephstraat in Rotterdam-West binnen. Een vriend van het slachtoffer waarschuwde de poli tie. De politie heeft nog weinig houvast in de zaak. Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Minimumtemperaturen rond 11 gra den. Middagtemperaturen omstreeks 18 graden. Matige noordwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 juli Zon op om: 05.36 uur; onder: 21.51 uur. Maan op om: 10.09 uur; onder 23.56 uur. Hoogwater te Katwijk om: 6.42 en 19.14 uur; laagwater om 2.47 en 14.51 uur. Volgens de woordvoerder van het departement zullen de brieven één dezer dagen beantwoord worden. Het antwoord zal echter weinig bevredigend zijn. De KNIL-ers zal worden gevraagd enig geduld te hebben, daar het ministerie nog niet kan zeggen wie er onder de regeling komen te vallen. Wanneer de beslissing ge nomen is dan zullen zij, die een uitkering ontvangen een aan vraagformulier toegestuurd krij gen. De woordvoerder verwacht, dat de bewindsman eind augus tus met de kamercommissie kan gaan praten over deze nadere uitwerking. d^ eenmalige SchÜclp cldcle II ran het deDar- t weer terug naar Majorca WASSENAAR - Tweehonderd 'ongewenste vreemdelingetjes' worden in het Wassenaarse dieren park in dozen verpakt voor vervoer naar Majorca. De 200 landschild padden waren eind mei op Schiphol in beslag genomen omdat zij voor kwamen op de lijst van bedreigde uitheemse diersoorten. De dieren verbleven de af gelopen.weken in het dierenpark Wassenaar. Vandaag worden zij weer naar Majorca gevlogen waar zij in een schild- paddenreservaat zullen worden uitgezet. DEN HAAG (ANP) - De bouw is er vorig jaar in geslaagd de door de lange winter 1978/1979 ontstane achterstand bijna geheel in te lo pen. Maar de ongunstige onwik- keling van thans in de bouw is reeds in het vierde kwartaal 1979 zichtbaar geworden. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders was in het eerste kwartaal van dit jaar al gemiddeld 16 pet meer dan in de eerste drie maanden van 1979. Aldus het verslag over de ontwik kelingen in de bouw over het vierde kwartaal van 1979 van de directie bouwnijverheid van het ministerie van volkshuisvesting. In de belangrijkste deelsector - nieuwbouw van woningen was de produktiedaling vorig jaar 8 procent. Het aandeel van de sec tor herstel en verbouw in de to tale bouwproduktie is verder toegenomen. In het eerste kwartaal van dit jaar het aantal werklozen gemid deld ongeveer 16 procent meer dan in de overeenkomstige pe riode van 1979. Per eind maart 1980 waren er bijna 25.000 werk loze bouwvakkers, terwijl de ge registreerde openstaande vraag was teruggelopen tot 9.500. Regionaal wijken in 1979 de cijfers nogal sterk af van het landelijk beeld, aldus het verslag. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Overijssel bleef de spanning op de arbeids markt groot, terwijl in de rest van het land juist bet aantal werklo zen de openstaande vraag over trof. In tegenstelling tot een jaar eerder was eind 1979 dit laatste nu ook in Zeeland het geval. Daar staat tegenover dat in Groningen en Limburg het overschot aan werklozen ten opzichte van de openstaande vraag eind vorig jaar aanzienlijk was verminderd vergeleken met het jaar daarvoor. DEMONSTRATIES EN SCHOOLBOYCOT JOHANNESBURG - Demon straties, stakingen en schoolboy- cot in verschillende delen van Zuid-Afrika blijven aan de orde van de dag. Tijdens nieuwe on lusten bij het werk op de olieraf finaderij Sasol III, dat in oostelijk Transvaal wordt gebouwd, zetten de demonstranten een bus en een vrachtwagen in brand. Een tot nog toe onbekende blanke werd daarbij gedood. Hij kon niet meer uit de vrachtwagen ontsnap pen. Volgens een verklaring van de bedrijfsleiding begonnen giste ren ongeveer 2000 van de 18.000 arbeiders met een staking omdat zij niet akkoord gingen met de veiligheidsmaatregelen, die ge troffen werden na de ANC-aanval op Sasol I en Sasol II, enige tijd geleden. Na een verklaring van een der bedrijfsleiders bleven nog drie honderd stakers over. Zij begon nen met stenen te gooien en sta ken uiteindelijk de voertuigen in brand. De politie greep toen in en kon in de loop van de nacht de orde herstellen. De schoolboycot gaat intussen in verschillende steden nog voort. Voor het verdere verloop van de boycot is vandaag een belangrij ke datum, omdat dan de winter- vakanties zijn afgelopen. In Kaapstad verklaarde het „Co mité van 81" - dat uit scholieren en studenten van de verschillen de zwarte en kleurlingscholen en universiteiten bestaat - dat de jonge mensen zelf moeten beslis sen of zij met de schoolboycot doorgaan. Het comité raadde de stakers echter aan de boycot te beëindigen. Tegelijkertijd werd een nieuwe lijst van eisen gepubliceerd die op korte termijn verwezenlijkt moeten worden. Daartoe beho ren het opheffen van het verbod op vergaderingen, het vrijlaten van gevangenen en de wederop name van geschorste studenten. Maandag waren in elk geval nog talrijke scholen in de Kaappro vincie, in Natal en in Bloemfon tein verlaten. Ook uit Port Eliza beth, waar de stakers van de ver schillende autofabrieken Ford, Volkswagen en General Motors inmiddels het werk hervatten, komen berichten van nieuwe onlusten. De politie gebruikte traangas om de demonstranten uiteen te drij ven, die van tevoren enkele vrachtwagens in brand hadden gestoken. In een toespraak voor vertegenwoordigers van 13 Afri kaanse universiteiten en colleges waarschuwde de minister voor het mijnwezen, mr. F. W. Dek- lerk, nog eens uitdrukkelijk dat de stormaanval tegen de blanke man in Zuid-Afrika was begon nen en dat zelfbestemming alleen verwezenlijkt kon worden door gescheiden ontwikkeling. „Wij staan op het ogenblik voor een buitengewone propaganda-aan- val tegen de blanke man in het algemeen, maar tegen de Afrika ner (de boeren dus) in het bijzon der", aldus de minister. 4 weken lang h«t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever n.el over 1 nacht i,s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noleren en ik krijg dan de eerste 2 wekt de krant gratis i Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop Ier postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1