Geen tijd om angst te hebben Kuiper: „Tweede worden is toch geen nederlaag Jo helpt Joop Vrij TOUR IN CIJFERS fy.'Fr Zoetemelk demonstreert klasse na valpartij 11 11 Pollentier naar huis MAANDAG 14 JULI 1980 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT PRA-LOUP (ANP)- Als het aan Jo Maas ligt wint Joop Zoe temelk de tour. De Limbur ger uit de ploeg van Fred de Bruyne is zelfs beleid zijn ei gen kansen op een etappeze ge daarvoor op te offeren. "Ik wil Joop Zoetemelk zo veel mogelijk helpen. Ik ben al tijd supporter van hem ge weest. Nu rijd ik in hetzelfde peloton als hij. Ik gun hem de tourzege, als ik daarvoor iets kan doen onderweg, zal ik het niet laten. Ook al doe ik er mezelf schade mee". Jo Maas als helper van Zoete melk en niet van Kuiper, die volgend jaar misschien wel ploeggenoot van hem wordt. Maas, vorig jaar als debu tant zevende in het eindklas sement, is met het verschij nen van de zon weer beter gaan rijden. Hij was door een darmvirus niet in topvorm aan de start verschenen. Het slechte weer tijdens de eer ste twee weken van de Tour was rampzalig voor hem. De zon deed wonderen. In het weekeinde was Jo Maas een van de actiefste renners. Za terdag probeerde hij tot drie keer toe te ontsnappen. Hij werd drie keer teruggepakt, waarna onmiddellijk de be slissende slag viel. Ook gisteren probeerde hij het een keer op het tweede col letje. Hij mocht niet ont snappen, Fernandez en De Schoenmaecker wel. Hoe goed Maas is gaan rijden, bleek op de eindstreep. Hij eindigde in dezelfde tijd als Zoetemelk. "Als mijn vorm zo blijft stijgen kan ik wer kelijk iets voor Joop doen". WIELRENNEN - Adri van der Poel heeft gisteren een amateur-wie lerwedstrijd over 110 kilometer in Zele (Bel) gewonnen. Van der Poel kwam tot een tijd van twee uur en 38 minuten. De Belg Eric de Wilde werd tweede. Peter Winnen eindigde als tweede bes te Nederlander op de zevende plaats. Journalisten voetballen PRA-LOUP (GPD) - Traditiege trouw vindt er tijdens een rust dag in de Tour de France een voetbalwedstrijd plaats tussen twee journalistenelftallen. Dit gebeurt morgen derhalve ook in Morzine, waar de Franse pers broeders de strijd aanbinden te gen een team buitenlandse colle ga's. Overigens gebeurde het in het ver leden meer dan een keer dat het in zo'n wedstrijd alles behalve sportief toeging. Een enkele keer kwam het zelfs tot een vechtpar tijtje. 'VvV# V'ï.rt mïiï-. PRA-LOUP (GPD)- Hennie Kuiper lijkt het meester schap van Joop Zoete melk te hebben erkend. Gistermiddag in de be klimming naar Pra-Loup lag voor de nummer twee van het algemeen klasse ment de kans open om zijn achterstand te verkleinen, maar het tegendeel ge beurde. Kuiper was volledig aan het eind van zijn Latijn en verspeelde in de slotfase zelfs zestien secon den. Niet veel in een bergrit, maar slecht voor de moraal. De zestien seconden van Pra-Loup zouden een werking kunnen hebben van een tseetseevlieg, een onbedui dend insectje dat wèl malaria veroorzaakt. „Het begint", mom pelde Kuiper, „inderdaad wel door te tellen'. Zoals de Peugeot-hoofdman uit het Brabantse Putte voor de aanvang van de Tour opkeek naar meneer Hinault, zo praat hij nu vol ontzag over zijn landgenoot Joop Zoe temelk. „Joop rijdt beresterk", stelde Kuipertje. „Vergeet niet dat hij vijf keer tweede in de Tour is geworden. En vorig jaar kwa men we allemaal de onklopbare en super-Hinault tegen. Daar heeft hij toen maar weinig tijd aan verspeeld". Het moment van de zeventiende wedstrijddag in de Ronde van Frankrijk lag op minder dan drie kilometer voor de streep in Pra- Loup. Een moment voor de te genstanders om de knuisten in een te slaan en als razenden het tempo op te voeren. Kuiper (zwabberend aan de staart van de kopgroep) liet het afweten. „Het was inderdaad een moment. Niet mooi, maar er zijn meer wedstrij den gewonnen doordat er werd geattaqueerd op het moment dat de tegenstander viel. De een zijn dood is de ander zijn brood in de wielersport". „Maar", ging Kuiper verder, „we waren met de besten over. De koers was de hele dag rustig ge weest en toen kwam ineens die verschrikkelijke finale. Ik kon niet aanvallen. Het was voor mij geen beste dag. En geloof me, Joop is alleen te kloppen wan neer hij een slechte dag heeft, zo als bijvoorbeeld in de Ronde van Zwitserland. Om hem te lossen... Dat zie ik nog niet zitten". Toch is het niet het karakter van Kuiper zich zonder slag of stoot PRA-LOUP (GPD) - Een schaafwonde aan de lin kerelleboog. Dat was al les dat Joop Zoetemelk overhield aan een tuime ling op minder dan 3 ki lometer voor de finish van de zestiende etappe. „Niets bijzonders", lachte hij zijn tanden bloot. TENNIS - De Nederlandse jeugd- ploeg dames heeft in het toernooi om de Coupe Annie Soisbeault de finaleronde bereikt. Via een 3-0 zege op Portugal kwamen Nanette Schutte en Karin Moos in de tweede ronde. Daarin was de Sowjet Unie de tegenstander. Deze wedstrijd, die ook in Lissa bon werd gespeeld, leverde ook een overwinning op met 2-1. De beide enkelspelen werden ge- het dubbelspel verlo- i zijn ploegmak- ker Johan van de Velde tegen het wegdek van Pra-Loup werd ge smakt, was het niettemin alsof de Tour de France-karavaan door een blikseminslag was ge troffen. Zoetemelks val vond immers plaats toen hij zich met alle concurren ten in het wiel omhoog hees naar de top van de col waar de eind streep was getrokken. De situatie was weliswaar anders dan vijf jaar geleden, toen op de flanken van dezelfde alpenreus niemand minder dan Eddy Merckx ont troond werd door Thevenet, maar opnieuw hing een sensatie in de lucht. Zoetemelk himself zorgde ervoor dat alles met een sisser af liep. De wijze waarop hij, bergop sprin tend, in het groepje rivalen te rugkeerde, maakte hem niette min tot de held van de dag. Een grotere held nog dan etappewin naar Jos de Schoenmaecker, die voor het eerst in acht Tour-jaren het zoet van de hoofdprijs proef de, daags nadat de Fransman Bernard Vallet zich eveneens tot ritwinnaar had laten uitroe pen. „Er was geen tijd om angst te heb ben voor een ongelukkige afloop van het voorval", zei Joop Zoe temelk. „Toen Van de Velde uit zijn evenwicht raakte en mij ten val bracht, had ik slechts één ding voor ogen: terugkeren bij mijn ri valen. Ik zat amper op mijn fiets toen ik merkte dat mijn achtertu be het begeven had. Razendsnel werd er van fiets verwisseld en precies aan de rode vlag (die de laatste kilometer aanduidt, red.) zat ik weer in oude stelling". Nummertje Zoetemelk vertelde het inderdaad alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Voor zijn concur- renten was het nummertje hard- jp rijden van de gele-truidrager niettemin een gevoelige klap. In luttele minuten werd hen duide lijk dat ze een superieure Zoete melk tegenover zich weten. Een renner waarover zijn grootste ri vaal, Hennie Kuiper, alleen maar woorden van bewondering sprak. Groter kon het bewijs van Zoetemelks klasse niet geaccen tueerd worden. De uitslag van de vijftiende etappe van de ronde van Frankrijk is: 1. Bernard Vallet (Fra-Crepel) 158 km in 3.57.43 (gcm. snelheid 40.384 km/u), 2. Bernard Thevenet (Fra-Perurena) 3.57.47, 3. JeanToso (Fra-Altig) 3.57.50,4. Sean Kelly (Ier-de Kimpe) 3.57.52, 5. Klaus Peter Thaler (Wdl-Perurena), 6. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot), 7. Christian Seznec (Fra-Danguillaume), 8 Jean-Rene Bernaudeau (Fra-Guimard), 9. Joop Zoetemelk (Ned-Post), 10. Johan van de Velde (Ned-Post), 11. Jos Jacobs (Bel-Godefroot), 12. Guido van Calster (Bel-de Kimpe), 13. Graham Jones (Gbr de Muer), 14. Patrick Bonnet (Fra-Gui mard), 15. Ludo Peeters (Bel-Godefroot), 17. Jo Maas (Ned-de Bruyne), 19. Hennie Kuiper (Ned-de Muer), 45 Lubberding, 66. Bert Oosterbosch, 79. Jan Jonkers, 80. Gerrie Knetemann. De uitslag van de zestiende etappe is: 1. Jos de Schoenmaeker (Bel-Lefevre) 6.25,31 (gem. 32.466 km p/u), 2. Alberto Fernandez (Spa-Perurena) 6.25,33, 3. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) 6.27,01, 4. Ludo Peeters (Bel-Godefroot\ 5. Robert Alban (Fra-Crepel), 6. Ismael Lejarreta (Spa-Perurena), 7. Sven-Ake Niisson (Zwe-Danguillaume), 8. Jean- Rene Bernaudeau (Fra-Guimard), 9. Joop Zoetemelk (Ned-Post), 10. Ray mond Martin (Fra-Danguillaume), 11. Maas (Ned-De Bruyne), 12. Schepers (Bel-De Bruyne), 13. De Muynck (Bel-De Kimpe), 14. Ovion (Fra-Altig), 15. Kuiper (Ned-de Muer) 6.27,17, 21. Van de Velde (Ned-Post) 6.27,47, 30. Oosterbosch (Ned-Post) 6.28,35. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Joop Zoetemelk (Ned-Post) 80 uur, 21.22 minuten; 2. Hennie Kuiper (Ned- De Muer) op 1.34, 3. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) op 4.55, 4. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) op 7.015. Jean- Rene Bernaudeau (Fra-Guimard) op 8.05, 6. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) op 9.01, 7. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 10.00, 8. Sven-Ake Niisson (Zwe- Danguillaume) op 10.01. 9. Joaquim Agostinho (Por-Altig) op 10.13, 10. Henk Lubberding (Ned-Post) op 10.46, 11. Claes (Bel) op 11,10, 12. Jones (Gbr) op 13.37, 13. Peeters (Bel) op 17.15, 14. Si mon (Fra) op 18.23, 15. Ovion (Fra) op 18.34,18. Van de Velde (Ned) op 20.39,29. Maas (Ned) op 31.58, 30. Knetemann (Ned) op 32.45, 36. Lubberding (Ned- Post) op 6.28,48, 45. Van Vliet (Ned-Post) op 6.29,54, 64. Jonkers (Ned-Lauwers) 6.30,08, 67. Knetemann (Ned-Post) op 6.30,46, 92. Schipper (Ned-Lefevre) op 6.37,31. HET ALGEMEEN PLOEGENKLAS- SEMENT 1. Ploeg-Danguillaume 334 uur, 04,16 minuten, 2. Ploeg-De Muer 334.10,21, 3. Ploeg-Post 334.10,51, 4. Ploeg Altig 334.21,30, 5. Ploeg-Godefroot 334.31,01, 6. Ploeg-De Kimpe 334.43,31. PUNTENKLASSEMENT: 1. Rudy Pevenage (Bel) 141 pnt.; 2. Pee ters (Bel) 112; 3. Bazzo (Fra) 109; 4. Tac- kaert (Bel) 109; 5. Kelly (Ier) 94, 6. Van Vliet (Ned) 90. BERGKLASSEMENT. 1. Sven-Ake Niisson (Zwe) 106 pnt.; 2. Martin (Fra) 94- 3. Belda (Spa) 69; 4. Zoe temelk (Ned) 61; 5. Loos (Bel) 53; 6. Sez nec (Fra) 52; 7. Kuiper (Ned) 47 Het jongerenklassement wordt nog steeds aangevoerd door Jean-Rene Ber- derde, achter de Belg Guy Nulens. Trouwens, zowel Kuiper als de Por tugees Agostinho moesten in de harde koersfinale respectievelijk 16 en 21 seconden op de lijstaan voerder prijsgeven. Zij waren dan ook de grootste verliezers van de etappe, die een voor proefje betekende op de dingen, die in de resterende dagen te ge beuren staan. Agostinho mocht overigens als excuus aanvoeren dat hij vijfhonderd meter voor de finish was gevallen. „Sorry Joop", riep Van de Velde naar Zoetemelk, toen de twee Raleighs elkaar aan de finish in het zonovergoten Pra-Loup te rugzagen. „Sorry, ik kon er niets aan doen". Zoetemelk lachte. „Natuurlijk kon je er niets aan doen", stelde hij de Nederlandse kampioen gerust. „Ik zag hoe je het evenwicht verloor. Volgens mij sloeg je ketting over. Je ach terwiel hing op een gegeven mo ment zeker een meter boven de grond. Ik kon je niet meer ont wijken". Van de Velde schudde het hoofd. Hij beleefde het sensationele moment opnieuw. „Ik had ge schakeld", zei de slanke West brabander. „Vrijwel hetzelfde moment greep ik half naast het stuur. Gelukkig liep alles nog goed af, maar stel je voordat Joop door zo'n ongelukkige situatie kostbare tijd verspeelt. Ik zou het mezelf nooit vergeven heb ben". Klap Het zou voor Zoetemelk en zijn teamgenoten inderdaad een ver schrikkelijke klap geweest zijn, als de slotfase een onfortuinlijk einde had gekend. Want zij waren het die in het klimwerk de toon aangaven. Vooral Lubberding (die naderhand terugviel) en Van de Velde hielden het tempo hoog. „Ze hielden het zo hoog, dat er niet meer gedacht kon worden aan een tegenstoot", erkende Hennie Kuiper ruiterlijk. Commentaar van Zoetemelk: „Dat we zo snel mogelijk naar boven klauterden, had een dubbele reden. Aller eerst wilden we de concurrentie zodanig afmatten dat er geen ge legenheid meer zou zijn om een aanval te ondernemen. Daarnaast nog iets te ondernemen. Elke se conde, die ik zou kunnen pakken, was mooi meegenomen". Evenwicht Zoetemelk bleef ten slotte zonder winst ten opzichte van Raymond Martin, Seznec, Niisson. Bernau deau c.s., maar het feit dat Kuiper en de onfortuinlijke Agostinho („Hij hing ineens tegen me aan en verloor zijn evenwicht", zei Kui per over de val van de Portugees) na de gele-truidrager binnen kwamen, maakte voor de kop man van Post toch nog veel goed. „Ik merkte trouwens tijdens mijn achtervolging dat ik erg gemak kelijk reed. Er kan in de resteren de week natuurlijk nog veel ge beuren, maar mijn zelfvertrou- i zijn val weer op de fie wen is groter dan ooit te vo- De gang van zaken in het uitgedun de peloton-der-favorieten, tij dens de slotfase van de etappe, overheerste het gebeuren meer dan de ritzege van Jos de Schoenmaecker. Daags nadat Bernard Vallet ten koste van zijn landgenoten (en medevluchters) Thevenet en Toso een etappe had gewonnen, sleepte De Schoen maecker voor het eerst in zijn car rière een Tournt in de wacht. De 32-jarige Belg, die bijna een de cennium lang tot de meester knechten van Eddy Merckx be hoorde, kreeg daarmee eindelijk de beloning, die hem in de zeven voorgaande keren dat hij aan La G t ande Boude deelnam, telkens ontgaan was. bij het meesterschap van Zoete melk neer te leggen. Hij is naar Frankfurt afgereisd met een stra tegisch plan op zak, waarin Hi nault als de dominerende en on verslaanbare figuur was geno teerd en Zoetemelk de rol van aanvaller was toebedeeld. „Als Joop zegt dat hij de Ronde gaat winnen, zal hij moeten attaque ren. En mijn eigen rol pas ik wel in", stelde hij voor de aanvang van de Ronde. Nu is hij de aanvaller geworden. Zelfs wanneer het een onbezon nen expeditie lijkt, gaat Kuiper, wanneer hij zich in een patente lichamelijke conditie waant, dat werk niet uit de weg. Vorig jaar bijvoorbeeld, in de rit naar Metz, verrichtte hij beulswerk om via een pure verrassingsaanval te trachten Hinault minuten afhan dig te maken. Dat hij de dag erna de rekening voor die inspanning kreeg gepresenteerd, raakte zijn kouwe kleren niet. „Wie niet waagt, die niet wint", was het de vies van Kuiper. Ook nu is zo'n actie weer pure noodzaak. Gisteren kon Kuiper niet. „Hij had het verschrikkelijk moeilijk en zat op punt van los sen', lachte Peter Post. „Ik wou net naar Johan van de Velde rij den om te zeggen dat hij het tem po moest versnellen De onfor tuinlijke Van de Velde: „Had ik dat maar geweten, dan had ik een nog zwaardere versnelling opge zet". Kuiper zal dus in de komende da gen de benen als een bezetene rond moeten laten gaan. „Er ko men nog twee echt lastige ritten. Vandaag was het meer iets voor de knechten, want zo moeilijk is deze beklimming normaal ge sproken niet. De twee volgende etappes in de Alpen is dat alle maal anders. Dan is het man te gen man". Wanneer dat niet lukt en hij Zoete melk, geel als de mimosa die in de zuidelijke streken het landschap plaatselijk onder een donzen dekbed verstopt, uit de Alpen ziet trekken, kan hij zijn aspiraties op een Tourzege wel vergeten. In de laatste man-tegen-man-kracht- meting (de individuele tijdrit vrijdag in Saint-Etienne) moet hij als de mindere worden be schouwd. „Hoewel', meende Kuiper, „de tijd rit op het einde van de Tour rijd ik altijd beter dan in het begin. Mis schien dat ik daar nog iets kan doen. Het valt echter te betwijfe len of in die rit van 34,5 kilometer een gat van 1.34 kan worden ge dicht. „Ach", besloot Kuiper, „tweede worden in de Tour is toch geen nederlaag'. PRA LOUP (GPD) - De Belg Michel Pollentier is zaterdag morgen niet meer vertrokken in de Ronde van Frankrijk. In Montpcllier verscheen hij niet meer aan het vertrek, omdat een ernstige spierontsteking aan zijn dijbenen het hem onmoge lijk maakte de strijd voort te zet ten. Door deze blessure was hij de laatste dagen al op de klein ste beklimminkjes in moeilijk heden gekomen. Tijdens de Tour werd Pollentier behandeld tegen deze spieront steking, maar ook een injectie mocht niet baten. Een onder zoek van de arts leverde op dat de blessure alleen nog zou ver ergeren. Pollentier volgde de raad van de arts op en vertrok zaterdagmorgen met het vlieg tuig van Montpellier naar Brus- Voor de Belg is het de derde achtereenvolgende Ronde van Frankrijk, die voortijdig moet worden stopgezet. De ex-win- naar van de Ronde van Italië (1977) werd in 1978 op Alpe d'Huez betrapt op fraude tij dens de dopingcontrole, het geen de onvermijdelijke dis kwalificatie betekende. Vorig jaar stapte hij eveneens af en nu heeft hij de wedstrijd moeten verlaten juist voordat de Tour zijn geliefkoosd terrein, de Al pen, bereikte. Pollentier reed in de door veel tegenstellingen geplaagde Belgische formatie Splendor van ploegleider De Kimpe. Overigens zal Pollentier volgend jaar niet meer voor de ze ploeg, die nu nog Johan de Muynck voor in het klassement heeft staan, rijden. Hij gaat naar Belgische equipe -Thij. nidde

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9