Overeenstemming over hoofdlijnen van begroting '81 Zigeunerkoning ontsnapt aan moordaanslag Vakantiedrukte op de wegen valt erg mee Pony springt door ruit en verwondt 4-jarig kind Vliegtuigje besproeit per abuis moestuintjes met landbouwgif Kabinet met vakantie WELLICHT OOK BIJ KIJKDUIN NAAKTSTRAND MAANDAG 14 JULI 1980 Md'IH'U OISTERWIJK (GPD) - Een op hol geslagen pony is in Oisterwijk door een raam van een woning gesprongen, waarbij een kind meteen hoef ernstig aan de borst werd gewond. Het dier was tijdens het vastzetten op een weiland op hol geslagen, waarbij een ketting die tegen de achterbenen sloeg het beest nog wilder maakte. Met een ferme sprong belandde de pony ten slotte dwars door een grote ruit in de woonkamer van de familie Van Zanten aan de Telsterlaan. waar de vierjarige Suanne rustig zat te spelen. Het kind werd tegen de grond gesmakt, terwijl de pony een alles vernielende tocht door de woonkamer maakte. Toen het beest verstrikt raakte in de gordijnen, sprong het opnieuw door de kapotte ruit naar buiten. Het meisje werd hierbij voor de tweede keer geraakt en opnieuw tegen de grond gesmakt. Na een korte jacht kon de rijkspolitie de pony vastzetten. HARLINGEN (ANP) - De in woners van Midlum bij Har- lingen mogen tot nader order geen gebruik maken van groenten uit hun moestuinen. Ook mag er geen water uit re genton of regenbakken geput worden. Kinderen wordt aangeraden niet te spelen in tuinen of zandbakken. Dat staat in een brief die het gemeentebestuur van Har- lingen dit weekeinde aan de bewoners heeft gestuurd. Het is een vervolg op een incident met een vliegtuigje dat be strijdingsmiddelen sproeide boven het dorp. Dit gebeurde begin deze maand. Het toestel uit Oostwolde in Groningen, moest bij Midlum een tarwe veld besproeien, maar als ge volg van de sterke wind kwam de lading bestrij dingsmiddelen op woningen en tuinen van het dorp Mid lum terecht. De algemene inspectiedienst te Zwolle heeft nu een onder zoek ingesteld en de bevin dingen gemeld aan de inspec tie van de volksgezondheid. Daar kwam men tot de conclusie dat de hoeveelhe den aanwezige gevaarlijke stoffen in de moes- en siertui- nen de tolerantiegrens over schrijdt. Vandaag zou de keu ringsdienst van waren weer monsters van de tuinen ne men en de uitslag daarvan zal de bewoners worden meege deeld. Het college van B en W van Harlingen heeft de directeur- generaal van de Rijkslucht vaartdienst een verslag ge stuurd van het gebeurde en gevraagd maatregelen te ne men om herhaling te voor komen. DEN HAAG (GPD) - De ministerraad heeft zaterdag de besprekingen oveV de rijksbegro ting en het sociaal-economische beleid voor 1981 op hoofdlijnen afgerond. In een korte vergadering werd zaterdag alleen een voorlopig besluit genomen over de verdeling over de departementen van de ruim 2 miljard gulden die volgend jaar op de overheidsuitga ven moeten worden bezuinigd. Voor de maatregelen die de loon kosten moeten drukken (met name beperking van het aantal uitkeringstrekkers en en«ge ma tiging in die sector) zijn wel de belangrijkste voornemens vast gelegd, maar besluiten zullen nog moeten vallen. Die definitieve beslissingen han gen onder meer af van de nieuw ste cijfers over onze economie van het Centraal Plan Bureau. Die cijfers worden begin augus tus verwacht. Op 11 augustus komen de zogenaamde Bestek ministers (Albeda, Van Aarden- ne. Van der Stee, Van Agt en Wie gel) al weer bijeen om zich over die nieuwe gegevens te bui gen. Bovendien zullen de meeste minis ters voordat het tot definitieve beslissingen komt eerst overleg willen plegen met hun politieke achterban in de Tweede Kamer. Zij zullen eerst duidelijkheitj# willen hebben of bepaalde voor- stelle^ het ook in het parlement zullen halen, alvorens zij zich aan bepaalde bezuinigingen bin den. Verdeelsleutel Tot medio augustus zullen de amb tenaren op de departementen de voorlopige besluiten van afgelo pen week gaan uitwerken tot bruikbare bezuinigingsvoor stellen. De bezuinigingen op de ministeries vinden plaats volgens een vaste verdeelsleutel, waarbij de ministeries die het meeste uit geven ook het meeste inleveren. Dat betekent met name dat mi nister Pais (onderwijs) fors moet bezuinigen. Volgens politieke kringen in Den Geen munitie in Amerikaanse opslagplaatsen in Limburg DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van Eekelen (defensie) wil dat er twee opslagplaatsen voor Amerikaans militair materieel komen in de Zuidlimburgse plaatsen Eygelshoven en Bruns- sum. De staatssecretaris, die dit gisteren in een radiogesprek zei, verzekerde dat de opslagplaatsen geen munitie, en dus ook geen kernwapens, zullen herber gen. De staatssecretaris liet doorsche meren by het gewest Limburg een gewillig oor voor zijn voor stellen te hebben gevonden. Na gesprekken met de Amerikanen zal een definitieve beslissing worden genomen. De opslagplaatsen gaan het mate rieel herbergen voor èèn brigade van een Amerikaanse divisie, zo dat in oorlogstijd alleen man schappen vanuit de Verenigde Staten behoeven te worden over gevlogen. Het materieel voor de twee andere brigades wordt in België opgeslagen. Andere opslagplaatsen zullen wor den gebouwd in de omgeving van Hardenberg, Almelo en Emmen. Nederland op zijn beurt gaat in Duitsland 12 opslagplaatsen voor militair materieel bouwen. Haag wordt de onderwijsbegro ting ongeveer een half miljard gekort. Een belangrijk deel daar van zal er moeten komen door te korten op de salarissen van- het onderwij s-personeel. Ook de ministeries van verkeer en waterstaat en volkshuisvesting zullen het volgend jaar met min der moeten doen. Een definitieve invulling van die bezuinigingen is er nog niet. Slechts de finan ciële grenzen zijn aangegeven. De bewindslieden zitten vooral met het probleem dat snoeien op deze begrotingen bijna altijd verlies van werkgelegenheid betekent? Als de vaste verdeelsleutel ook nu onveranderd wordt gehanteerd zal defensie er waarschijnlijk weer redelijk goed uitspringen. Hoewel ook defensie niet aan be zuinigingen ontkomt, zou het daarby relatief om kleine bedra gen gaan. De socialist Van Thijn noemde de aanpak van het kabinet „verwer pelijk", omdat de economische vooruitzichten verslechteren door het uitblijven van concrete maatregelen om de werkgele genheid te bevorderen. „Terwijl de bouwvakkers op vakantie zijn stort de woning bouw in, maar het kabinet treft geen maatregelen om de stagna tie in de bouw en de sterk toene mende werkloosheid het hoofd te bieden", aldus Van Thyn. Hij zei het „bijkans onmogelijk" te achten dat het kabinet er in slaagt voor Prinsjesdag (16 september) een beleid te ontwikkelen om aan de slechte economie het hoofd te bieden. „Het kabinet zal al de grootste moeite-hebben na te rugkeer met kunst- en vliegwerk de begroting 1981 in elkaar te flansen". Zigeünerkoning Koko Petaio bij zijn auto wat doorstond, de voorruit van zijn auto het geweld i UTRECHT (ANP) - Dankzij spe ciaal veiligheidsglas in zijn gloednieüwe auto is zigeunerko ning Koko Petaio vrijdagavond ternauwernood ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Een nog onbekende schutter vuurde van af een brug over de snelweg tus sen Eindhoven en Veldhoven met een jachtgeweer een schot hagel af op de voorruit van Peta io's auto. De ruit doorstond het geweld van ruim veertig hagel korrels en bleef heel, aldus Peta io. Petaio, die met een snelheid van ruim 200 kilometer per uur in- middellijk na de aanslag door reed naar Utrecht, vreest dat de aanslag op zijn leven het begin is van een gewelddadige greep naar de macht over de in Nederland verblijvende zigeunergemeen schap. Hij heeft inmiddels aan gifte gedaan bij de politie en wil, vooruitlopend op een onderzoek van de recherche, niets zeggen over zijn vermoedens omtrent de daders van de aanslag. "Het is levensgevaarlijk voor mij geworden om namen te noemen of groepen aan te wijzen die ver antwoordelijk kunnen zijn voor deze aanslag," aldus een danig geschrokken Petaio zaterdag middag in Utrecht. "De mensen die dit op hun geweten hebben, willen kennelijk niet praten maar schieten meteen". Petaio zou Utrecht nog dit weekend met on bekende bestemming verlaten. De aanslag werd vrijdagavond rond half zeven gepleegd. Met een ge DEN HAAG (ANP)- B en W van Den Haag overwegen de mogelijkheid om in Kijkduin een tweede Haags naaktstrand aan te wijzen. Probleem daarbij is echter dat het openbaar ministerie als voorwaarde stelt dat er een schutting langs het naaktstrand wordt geplaatst om confrontatie door voorbijgangers te vermijden. Dit heeft de gemeente zaterdag mee gedeeld. Het Hoogheemraadschap Delfland verzet zich, om technische redenen, tegen het plaatsen van een schutting. Ook van B en W hoeft die afscher ming er niet te komen, omdat de schutting bij het naaktstrand in Sche- veningen geen enkel nut bleek te hebben. Dit jaar is deze daar dan ook niet geplaatst. Het college heeft het openbaar ministerie verzocht zijn standpunt te herzien. Patiënt via hoogwerker naar de ziekenwagen ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse brandweer heeft gisteren in de B^jonetstraat in Rotter dam-West een 27-jarige man met een hoogwerker uit een boven huis gehaald en overgebracht naar een ziekenwagen. De pa tiënt, die last had van ademha lingsmoeilijkheden, kon volgens de politie niet over de trap gedra gen worden, die was te bouwval lig. Toen de GG en GD besliste dat op name in een ziekenhuis noodza kelijk was, riep de politie de hulp in van de brandweer. Volgens een woordvoerder van de politie was de trap te bouwvallig om de twee broeders en een beladen bran card veilig naar beneden te bren- gen. Twee doden bij verkeersongeval BAAK (ANP) - Door een verkeers ongeval in Baak (gem. Steende ren) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen om het leven gekomen en raakte één persoon ernstig gewond. De auto waarin zij zaten raakte, vermoe delijk door te hoge snelheid, uit de bocht en botste tegen een woonhuis, dat ernstig wepi be schadigd. Overleden zijn de 22-jarige be stuurster van de auto W. Balster en de 20-jarige R. Hendriks, bei den uit Zutphen. De 23-jarige A. Spee, eveneens uit Zutphen, is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. x schot hagel op werd afgevuurd. Dankzij veiligheidsglas uim 40 hagelkorrels. weldige klap sloegen ruim veer tig hagelkorrels tegen de voorruit van Petaio's auto. Volgens hem waren veel zigeuners op de hoog te van het feit dat hij vanuit Veld hoven naar Utrecht zou reizen. Zijn vader en broer reden met hem mee. Petaio slaagde er ondanks doods schrik in om de macht over het stuur te bewaren. Uit vrees voor meer schoten stopte hij niet, hoewel het zicht door de voorruit door talloze sterren, barsten en gaten minimaal was. In Utrecht bleef hij, uit angst voor nieuwe aanslagen zoveel mogelijk in zijn woonwagen. Het is niet de eerste keer dat geweld Petaio's weg kruist. Vorige maand werd zijn tuinhuis in Amsterdam door on bekenden vernield en in brand gestoken. Ook is hij al diverse malen bedreigd. Door wie of waarmee weigert Petaio te zeg gen. Men wil paniek zaaien en dat is ge lukt. Er zijn mensen die kwaad in de zin hebben en mij daarbij kunnen missen als kiespijn. Het was een politieke aanslag, dat weet ik zeker. Maar ik kijk wel uit om op dit moment te zeggen wat er aan de hand is en Wie daarvoor verantwoordelijk zouden kun nen zijn. Dan vraag ik om moei lijkheden. Laat de politie de zaak maar eerst uitzoeken. Ik wil terug vechten maar wel langs justitiële weg." 'Koe in blik' te water DEVENTER (ANP) - De De venter brandweer heeft za terdag een "ingeblikte" koe uit het water moeten vissen. Het dier was in de uiterwaar den langs de IJssel met zijn kop vast komen te zitten in een groot blik, kon daardoor niets meer zien en lièp in pa niek het water in. Politie en brandweer wisten de "koe in blik" net op tijd te redden. ANWB haalt record aantal voertuigen op uit buitenland DEN HAAG (ANP) - De ANWB-alarmcentrale in Den Haag heeft in het afgelopen weekeinde een record aantal voertuigen van Nederlanders uit het buitenland terugge haald. Meer dan 200 wagens werden teruggehaald, we gens technische mankemen ten of als gevolg van een on geval. waardoor het totaal aantal beschadigde voertui gen dat dit jaar is opgehaald op 800 is gekomen. Een woordvoerder van de ANWB heeft dit gisteren meege deeld. Dit weekeinde werden boven dien honderd nieuwe geval len gemeld van Nederlanders die na een ongeval of ziekte terug naar ons land moesten worden vervoerd. Tien pro cent van dat aantal betreft stoffelijke overschotten. Hst totaal aan gerepatrieerde per- daarmee op 400 gekomen, het totaal aantal doden op 60. De alarmcentrale van de ANWB in Den Haag alsmede de steunpunten in Lyon, Nen- drisio en Barcelona beleefden het afgelopen weekeinde de grootste drukte in hun twin tigjarige geschiedenis. Van de veerdiexXst tussen Den Helder en Texel werd het afgelopen weekeinde druk gebruik gewaakt. Hoewel volgens de VVV van dit Waddeneiland de belangstelling dit jaar minder groot is dan vorig jaar meesten de loevislen soms toch meer dan 6 uur wachten voordal dg oversteek naar Texel gemaakt kon worden. DRIEBERGEN (ANP) - Het mas sale vakantieverkeer dat werd verwacht op de Nederlandse we gen, is dit weekeinde zonder veel problemen verwerkt. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspo litie in Driebergen is het veel rus tiger gebleven dan werd ver wacht. Ook hebben zich nergens in het land noemenswaardige ongevallen voorgedaan. Tevens bleven, behalve in de loop van za terdagmiddag op enkele plaatsen in het land, grote files uit. Het vakantieverkeer kwam zater dagochtend tegen elf uur pas op gang, hetgeen tot wat files leidde, zoals tien kilometer tussen Arn hem en Apeldoorn. De laatste grote file (van 9 km) bij de Poot vvan Metz bij Eindhoven was te gen drie uur in de middag opge lost. Ook bij de grensovergang heeft het verkeer vrijwel nergens tot noe menswaardige problemen geleid. U itzondering was de overgang bij Bocholtz, waar de automobilis ten met vertragingen te kampen hadden. De verkeerscentrale in Driebergen heeft ook geen mel dingen gekregen over problemen met het verkeer naar de Wadde neilanden. De veerboten die het vervoer naar Vlieland en Ter schelling verzorgen lieten weten de drukte goed aan te kunnen. De VVV's op de eilanden hebben overigens de indruk dat de druk te daar dit jaar minder is vergele ken met vorig jaar in het begin van de bouwvak-vakantie, mede als gevolg van annuleringen in verband met het minder fraaie De Zeeuwse campings zijn nog lang niet allemaal vol. Aan de kust zijn nog enkele tientallen plaatsen op kampeerterreinen vrij. Iets verderop zo'n twee tot vjjf kilometer landinwaarts wachten nog enkele honderden plaatsen op een kampeerder of caravan. Dit blijkt uit informatie van de centrale kampeerinforma- tiepost aan de Zeeuwse rijksweg 58, die de provinciale VVV en de Recron, de recreatieonderne mers, in verband met de te ver wachten drukte hadden inge richt. Gisteren moesten diverse cam pings melden dat een aantal plaatsen door de gestaag vallende regen niet meer bruikbaar was en zeker een paar dagen droogtijd nodig heeft. De drukte naar Zee land kwam overigens gisteren pas laat in de morgen op gang, nadat het met regenen was opge houden. De kampeerinformatiepost aan de Zeeuwse rijksweg, die dit jaar bij wijze van experiment is gestart, heeft niet alleen de kampeerders veel zoekwerk bespaard, maar ook de Zeeuwse rijkspolitie spreekt met veel lof over de cen trale, omdat de zoekende kam peerders in het verleden de poli tie, veel werk bezorgden. Gewonden bij steekpartijen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De 42-jari- ge Marokkaan Ali Namouli is za terdagavond in de Warmoes- straat in Amsterdam neergesto ken. De politie vermoedt dat hij het slachtoffer is geworden van een beroving. De man is met zwa re verwondingen in het Wilhel- mina Gasthuis opgenomen. In verband met de aanslag heeft de politie twee verdachten aange houden, een 22-jarige Schot en een 19-jarige Engelsman. Zij zijn ingesloten op het bureau War moesstraat. In de nacht van zaterdag op zondag is de 37-jarige Richard Sedney bij een ruzie voor zijn woning aan het Hekelveld met een schaar in de borst gestoken. Ook hij moest in het Wilhemina Gasthuis wor den opgenomen. De dader, de 29- jarige F.X.C. uit Curacao, is inge rekend. Nederlandse schipper verdronken (ANP) (ANP - De 62-jarige Neder landse schipper W. L. van Wins- sen, woonachtig in Antwerpen is vrijdagmiddag bij de Midden- sluis van het sluizencomplex in Terneuzen verdronken. Hij was kapitein van het Belgische bin nenvaartschip Paola. De man is vermoedelijk gestrui keld in het gangboord van zijn schip. De valpartij werd onmid dellijk opgemerkt door opvaren den van een naast de Paola lig gend schip. Van Winsseri bleek te zijn overleden toen hy uit het wa ter werd gehaald.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 6