Onrust onder bejaarden Leids Plein Festival succes Ook jongsten moeten zich thuisvoelen BBEB38- Zwaargewonde jongen (16) overleden MAANDAG 14 JULI 1980 i IM ««Tl Manifestatie trekt honderden mensen LEIDEN - Precies op tijd werd het afgelopen zaterdag mooi weer. Mede daardoor werd de eerste aflevering van het Leids Plein Festival 1980 een succes. Gemiddeld bevonden zich zo'n 350 belangstellenden op het Stadhuisplein om het theater, amusement en natuurlijk de muziek gade te slaan. Het spits werd zaterdag om even na drieën afgebeten door kindertheater Pluisje. De Bossaband (jazz-muziek) moest wegens ziekte verstek laten gaan. Wie wel kwam dat was Sjef van Oekel, welbekend van radio en tv. Verder \£as er een optreden van de Leidse groep Spectrum met muziek van Focus; de dansgroep van Tilly Huiberts, Willy Walvis, Floor Viveen en Astrid Kuypers en de musici van "Sail Joia". i het Stadhuisplein: kraampjes. Voor de organisatie van het eerste Leids Plein Festival tekenen de Leidse organisaties K O (Volksuniversiteit), de Leidse Jeugd Actie, het LAK- theater, Leids Vrijetijds Centrum, jongerencentrum Troef, het Bree- huys, Augustinus en de gemeente Leiden. Met de organisatie van het Festival willen ze benadrukken dat ook Leiden de beschikking heeft over een weliswaar klein, maar fijn plein: het Stadhuisplein. Op de volgende zaterdagen 19 en 26 juli zal het plein wederom als omlij sting voor allerlei culturele evenementen dienen. Vooralsnog zijn de organisatoren zeer tevreden. Het enige nadeel is de bereikbaarheid van het Stadhuisplein-mede door de markt-maar na vijf uur was die beter. Kindertheater Pluisjehoudt vooral de jeugdige bezoekers in de ban Deelnemers gelijkwaardigP~ Kleuters naar basisschool: LEIDEN - Alle kinderen die in het kalenderjaar 1979 zijn geboren zullen straks niet meer naar de kleuterschool gaan. Net zoals nu met HBS en Mulo het geval is zullen de namen kleuterschool en lagere school voor deze éénjarige peuters alleen nog maar begrippen zijn. Het is de bedoeling de afzonderlijke kleuterscholen en la gere scholen te vervangen door één basisschool voor on geveer vier- tot twaalfjarige kinderen. De regering wil de basisschool in augustus 1983 wettelijk invoeren. AI jaren ervaren onderwijsgeven den in het gewoon lager onder wijs dat de overgang van de kleu terschool naar de grote school niet juist verloopt. De ovrgang blijkt voor veel kinderen te groot. Al een stap in de goede richting was de speelleerklas. Door spel- Eerste vier basisscholen in Leiden gaan draaien LEIDEN - De eerste vier basis scholen in Leiden gaan draai en. Met ingang van 1 augustus zijn door de Minister van On derwijs vier koppels 'van kleuter- en lagere Scholen als basisschool aangewezen. Dit betreft de vier scholen uit gaande van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden; kleuterschool 't Klompje, Bonairestraat en de Alphons Ariënsschool, Timorstraat; kleuterschool en lagere school 't Waterhoen, Ekster pad; Paus Johannes XXXIII kleuterschool en lagere school, Donizettilaan; H. Hartkleuterschool en lagere school Lusthoflaan. De be doeling is dat deze vier scho len een "voortrekkersfunc tie" vervullen om zo de on derwijsvernieuwingen vanuit de praktijk vorm te geven. In het kader van het ontwikke- lingsprojekt krijgen de expe rimentele basisscholen gedu rende twee jaar de tijd om in houdelijk de basisschool volledig gestalte te geven. Voor het werk wat hiermee samenhangt, krijgen de scholen extra mankracht, on dersteuning door de School adviesdienst te Leiden, als mede een financiële tege moetkoming. In het tptaal zijn er in Nederland 8000 combinaties van kleuter- en lagere scholen. Het vorig jaar zijn er 25 experimentele ba sisscholen gestart, dit jaar komen er 75 bij. Die scholen zijn verdeeld over het land en naar onderwijsrichting. materiaal in de eerste klassen te introduceren werd een beroep gedaan op het ervaringsleren, het zelf ontdekken. Ook de aandacht voor de creatieve vakken nam toe. In vele scholen organiseert men keuzecursussen en creatieve middagen. En zelfwerkzaamheid wordt aangemoedigd door het gebruik van boekenhoeken in de kleuterschool en documentatie centra in de lagere school. Ook de ouders worden steeds meer bij het schoolleven betrokken. Meer individuele begeleiding in de vorm van niveau-rekenen en ni veau-lezen blijkt bij veel leerlin gen goed aan te slaan. Misschien hebben al deze veranderingen er al toegeleid, dat het zittenblijven -z oals de staitistieken aangeven - afneemt. Toch kunnen er nog ge noeg kinderen om allerlei rede nen niet meekomen in het ge woon lager onderwijs. In elk geval is duidelijk dat de hui dige veranderingen op het terrein van onderwijs zo groot zijn, dat de wet van 1920 niet meer voldoet aan de onderwijskundige eisen van deze tijd. Het klassikaal stel sel wordt steeds meer als voor het kind onjuist beschouwd. Minister dr. A. Pais heeft in zijn nieuwe plannen duidelijk aange geven dat de duur van het basis onderwijs in het beginsel acht jaar is, maar geen enkele bepaling staat in de weg dat een indivi duele leerling zeven jaar over het basisonderwijs doet en een ande re negen jaar. Verdrukking? Opmerkingen in de trant van: De kleuterschool verdwijnt toch in 1983, dus breng hem al vast maar onder bij de lagere school strijkt veel kleuterleidsters tegen de ha ren. Marian Zandbergen-Ooster- ga, höofdleidster van de "Wig- Wam"^ het daar ook helemaal niet mee eens. "Het gaat om twee gelijkwaardige partners die sa men de basisschool moeten gaan vormen. Het kan niet zo zijn dat de kleuterschool zo maar aan de lagere school wórdt geplakt en braaf moet gehoorzamen aan wat de lagere school voorschrijft". Minister Pais vindt dat de basis school zo ingericht moet worden dat ook de jongste kinderen in een wat groter gebouw zich goed thuis voelen. Door een bepaalde opzet van het schoolgebouw en door het hebben van een eigen speelruimte kan voor de kleuter een gevoel van geborgenheid be- LEIDEN - De zestienjarige Olaf Zwart uit de Pasteurstraat die vrijdag middag van een dak aan de Pasteurstraat in Leiden was gevallen, is zaterdag aan zijn verwondingen overleden. De jongen was vrijdagmiddag samen met zijn broer bezig stopverf tegen een raam van een dakkapel te drukken toen hij zijn evenwicht verloor. Hij kwam twaalf meter lager met zijn hoofd op de stoeprand terecht. De jongen werd in eerste instantie naar het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp vervoerd. Later werd hij opgenomen op de neuro-chirurgische afdeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden. geleidelijke overgang houden blijven. De kleuters moe ten zich immers tijdens het spel kunnen uitleven, terwijl de lager schoolkinderen meer behoefte hebben aan een rustige omgeving om zich te kunnen concentreren. Marian Zandbergen zit nog niet in die situatie. Haar school staat als eigen eenheid naast de "Karei Doorman" lagere school waar mee ze de laatste jaren in het ka der van de komende integratie nauw samenwerkt. Ze is er erg over te spreken. Er is op haar school sprake van een open sfeer en prettige samenwerking en van het accepteren van eikaars school. Van verdrukking is geen sprake. "Met de onderwijsge venden van de onderbouw heb ik veel contact. Als de juffrouw van de eerste klas problemen heeft met één van haar leerlingen be spreken we dat met elkaar, want ik heb ze tenslotte ook in de klas gehad. Evenzo meld ik zaken als ik de kinderen aan haar over draag. We hebben dezelfde ideeën en visie op het onderwijs en dat maakt het ook allemaal een stuk gemakkelijker". Leiden "De afdeling onderwijs meente probeert waar scholen te stimuleren ren", vertelt de heer N. Ober, me dewerker van het staforgaan on derwijs. "Het ligt soms erg moei lijk. Je kunt een kleuterschool niet zomaar onderbrengen in leegstaande gebouwen of loka len. Er moeten allerlei voorzie ningen worden getroffen wat be treft speelruimte en geluidsisola tie. Een kostbare zaak. En er is geen school die zich waagt aan overhaaste stappen. Wel zijn we /an de ge- nogelijk is i aktive- zover dat ze er over nadenken. Ofschoon er geen koppel van kleuter- en lagere school is, dat zich binnen korte tijd basisschool kan noemen, zijn er wel een aan tal activiteiten op gang gekomen om de integratie voor te bereiden Wij hebben het hele proces van de integratie verdeeld in een meerjarenplan. In de laatste fase komt pas de werkelijke integratie tot stand. Onderwijsgevenden moeten het gevoel hebben een hecht team te vormen en hetzelf de doel, goed onderwijs aan vier tot twaalf-jarigen na te streven. Dat er meer gesproken wordt over dp veranderingen in de lage re school is meer een logische keus bij de integratie: het gaat er om de lijn van de kleuterschool door te trekken en daarmee de la gere school meer voor de jongste kinderen geschikt te maken". Geld Praktisch alle onderwijsgevenden zijn voor de vernieuwde onder- wijsplanner. Er is echter weer een maarWaar haalt men het geld vandaan om nieuwe lespro gramma's te ontwikkelen, mate rialen aan te schaffen en gebou wen zodanig aan te passen dat er ook individueel les gegeven kan worden. Ook zijn er applicatie- cursusSen en de zogenaamde in tegratie-voorbereidende bij scholingscursussen nodig om zowel kleuterleidsters als onder wijzers wegwijs te maken in de wereld van de integratie. Dit alles kost miljoenen. Geld dat en ge meente en de overheid niet heb ben. Leidse vrouw mag niet terug naar tehuis LEIDEN - Er is grote onrust ontstaan onder bejaarden in Leiden en omgeving. Ze zijn bang dat ze na een opname in een ziekenhuis niet meer terug kunnen naar hun kamer in het bejaardentehuis. Aanleiding voor die angst is onder andere een publicatie over de 84- jarige mevrouw A. C. C. Dick- hoff-Stikkelman in de krant van vorige week dinsdag. Mevrouw Dickhoff heeft geen benen meer. Zij ligt momenteel in het Elisabeth- ziekenhuis en mag niet méér te rug naar het bejaardentehuis Rustenborch in Oegstgeest. Ze woonde daar ruim zes jaar. Ook in het naast Rustenborch gele gen verpleeghuis Wijckerslooth is nog geen plaats voor haar. Maar de wet, de wet is rechtgedaan. Een tehuis zoals dat waar me vrouw Dickhoff woonde is er niet voor zieke mensen. Mevrouw Dickhoff heeft speciale verzor ging nodig en kan dus volgens de directie van Rustenborch niet te rug naar haar kamer, die eigenlijk haar thuis is. "Het is allemaal duidelijk", zegt de medisch directeur van hetOegst- geestse bejaardentehuis, "Als ze goed was begeleid, in die zin dat zij niet terug kon komen, dan was er niets aan de hand geweest". Volgens hem is het bejaardente huis niet ingericht om dergelijke mensen te ontvangen. "Nee, we kunnen mevrouw Dickhoff ook niet tijdelijk terugnemen in af wachting van een plaats in het verpleeghuis". Vanmiddag zoeken de kinderen van mevrouw Dickhoff het hoge rop. Ze hebben een gesprek met een inspecteur in Den Haag die over bejaardentehuizen gaat. "Ik ben benieuwd wat hij gaat zeg gen", zegt de schoondochter van mevrouw Dickhoff. "Ik blijf het maar een vreemde zaak vinden, want in Roomburgh worden dergelijke mensen wel geaccepteerd". De directie van Bejaardencentrum Roomburgh hierover: "Ik ben het met het beleid in Rustenborgh volstrekt oneens. Die mensen moeten thuis kunnen komen. Het is een onbestaanbare situatie, waar het laatste woord nog niet over is gevallen". De Katholieke Bond van Ouderen (KBVO), waar mevrouw Dick hoff lid van is, zegt de zaak eerst te willen onderzoeken eer tot ac tie kan worden overgegaan. "We gaan niet over een nacht ijs", zegt de voorzitter van de KBVO, M F. "We zijn inderdaad gealarmeerd door wat er in Rustenborch is ge beurd". zegt Cozyn. "Maar we la ten ons eerst goed door allerlei instanties informeren. Daarna kunnen we eventueel tot actie overgaan. We hebben de plannen hiervoor klaarliggen". De directie van Roomburg tot slot over deze zaak: "Iemand die tus sen de wal en het schip raakt, die neem je toch op in de ziekenboeg, ook al mag dat dan niet volgens de nadruk op "Thuis". Wij zullen, zonder omwegen tegen onze mensen zeggen die naar het zie kenhuis zijn geweest: Kom Thuis". THIJS JANSEN de Als z Vakantie (1) In clubhuis De Tamboerijn worden de vakantie-aktivi- teiten vanavond voortgezet met een filmvoorstelling. De film begint om kwart over acht. De kosten zijn twee gul den vijftig. Morgenavond is de fina le van het prijsklaver- jastoernooi, vanaf acht uur. De Tamboerijn ligt aan de Va- leriusstraat 73. Vakantie (2) In clubhuis Morschwijck, Top aaslaan 19, worden morgen allerlei spelen gehouden. Van tien uur tot half twaalf is er een buitenspel voor kinderen van vier tot acht jaar. 's Mid dags, van twee uur tot half vier. is er een spel voor acht- tot dertienjarigen. De kosten bedragen één gulden. Vakantie (3) Ook clubhuis 't Spoortje aan de Bernhardkade heeft een aan tal vakantie-aktiviteiten in petto. Zo kunnen kinderen morgenochtend zelf een pro gramma samenstellen. Van twee tot vier uur staat er zwemmen op het programma. Duivensport PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht met 287 duiven vanaf Strombeek. De uitslag: 1W. Ravensbergen; 2 en 3. F. v.d Wetering; 4 R. Verhoogt; 5. W. de Wetering zn.; 6. W. Stera; 7 en 10. J Beekman: 8. J. Vinkestein; 9. G. Blom. Duivensport 2 PV "De Rijnklievers" hield een wedvlucht, eveneens vanaf Strombeek. De uitslag: 1.2 en 4.11Kok: 3.H-Westereng S J. vd. Wal6. en 7. Gebr. Hoge- vorst: 8. S. v. Goozen; 3, A. Sladek: 10. N. Hoogevorsl

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3