Fineren met de strijkbout Kinderveilige medicijndoos Verzekering gaf geld van man aan ex-vrouw Makkelijk, maar vooral veilig Informatie materiaal tegen het lawaai Gratis boekje kamerplanten en snijbloemen Handig PAGINA 14 MAANDAG 14 JULI 1980 GARAGEDEUR-AUTOMAAT: Wanneer de buurman komt aanrijden en dan vanuit de auto, met een signaaltje van het speciale zendertje, de ga ragedeur laat opengaan, om vervolgens zonder uitstappen naar binnen te rijden, halen we misschien geamuseerd de schouders op. Buurman heeft een stratus-complex, hij moet zo nodig "Sesam, open u!" spelen... Toch komen de automatisch werkende garagedeuren steeds meer in de belangstel ling, dus dat statusverhaal zal beslist niet altijd opgaan. Er komt ook heel duidelijk een stukje comfort aan te pas. Ons klimaat is van dien aard dat het uitstappen om de garage deur te openen behalve nog net een nat pak ook een stevi ge verkoudheid kan oplevje- Een van de argumenten om tot het inbouwen van een elek tronisch werkend openings apparaat over te gaan, blijkt overigens het veiligheidsas pect te zijn. Vooral voor men sen die in stille wijken wonen, of zelfs wat eenzaam in een bungalow, en die vaak in het donker thuiskomen, is de ga ragedeur-automaat een stukje zekerheid. Met name in de Verenigde Staten is het veiligheidsargument het be langrijkst; berovingen van automobilisten vlak voor hun eigen garage behoren daar zo'n beetje tot het criminele patroon- Zo gek is het in Nederland nog niet. maar dat een zo goed mogelijke huis- en persoons beveiliging tot de noodzake lijkheden van. het sociale le ven gaat behoren, merken we immers ook uit de gezamen lijke acties van allerlei instan ties die ons deugdelijker slo ten enz. aanraden, in principe kan op nagenoeg elke gara gedeur zo'n automaat worden geplaatst. Vanzelfsprekend moet de deur goed werken; nergens "aanlopen" of klemmen, want geen enkel mechanisch apparaat kent die trucjes als "rechts een beetje tillen, linksonder een trap geven" (zo gaat het bij sommige garagedeuren, na verloop van jaren). De in bouw van een automaat is dan tevens een goede gelegenheid om de deur weer eens te laten bijstellen. Er is sinds kort een uit Amerika komende garagedeur-auto maat op de markt, die wordt geleverd als "bouwpakket". Hij wordt door de leverancier gemonteerd; wie behoorlijk handig is, zou het trouwens ook zelf wel kunnen. De digi taal uitgevoerde zender, waarmee de automaat vanuit de radio wordt bediend, heeft ruim 1000 instelmogelijkhe- den, zodat "valse bediening" praktisch uitgesloten is (in braakbeveiliging); er kunnen geen voorwerpen (zoals het stepje van uw zoontje) of kin deren zelfs tussen bekneld raken, want bij de geringste weerstand gaat de deur in de open-stand; bij inwerking treding schakelt de automaat zijn eigen verlichting in. Tot dusver waren elektronische garagedeur-automaten pittig dure dingen; deze nieuwe blijft inclusief montage nog onder de duizend gulden. Hij is bij leveranciers over het hele land verkrijgbaar; adres sen kunnen worden opge vraagd bij Stanley, 's Graven- zande, tel. 01748-2001. De Stichting Geluidhinder zet haar acties tegen overbodig lawaai onverdroten voort. Er is nu een heel pakket informatiemateriaal verschenen dat de oorlog tegen het lawaai in onze maatschappij intensiveert. Het bestaat uit ver schillende onderdelen, zowel be stemd voor particulieren als voor overheidsinstellingen, scholen, bedrijfsleven, enz. Om ze even kort op te sommen: een Info-krant waarin wordt verteld wat we individueel en met z'n al len tegen het geluidshinder- probleem kunnen doen, stickers die letterlijk overal gebruikt kunnen worden om iedereen met de neus op het probleem te druk ken, folders over geluidshinder (bestemd voor nagenoeg ieder een ook om bij de buren in de bus te stoppen), een pakket met film voor scholen, een tijdschrift "Geluid en Omgeving", en ten slotte een informatiestand die op beurzen en andere manifestaties gebruikt kan worden. Voor nadere informatie kan ieder een aankloppen bij de Neder landse Stichting Geluidshinder, Postbus 381, 2600AJ Delft. Tele foon 015-562723. Het bureau Voorlichting Bloemen en Planten in Den Haag heeft ne gen nieuwe boekjes gemaakt met tips en informatie over kamer planten en snijbloemen. Deze boekjes zijn gratis voor iedere belangstellende verkrijgbaar bij de bloemist, het tuincentrum of andere detaillisten. Vergeleken met de oude uitvoering, zijn de nieuwe boekjes heel wat kleuri ger om te zien, maar daar blijft het niet bij. Ook inhoudelijk zijn ze hier en daar aangepast, terwijl het beeldmateriaal aanzienlijk ver beterd is en ieder boekje twee pa gina's dikker is geworden. Het is kleine kinderen absoluut onmogelijk deze nieuwe Medico-safe te openen. De kleine kinderhandjes kunnen de afstand tussen de vier (donkere) punten, waarop gelijktijdig moet worden gedrukt met geen mogelijk heid overpruggen. Een aantal jaren geleden was in veel doe-het-zelfwinkels wel een „fineerhoekje" te vinden, waar stroken van dit materiaal op sta pels lagen te wachten op enthou siaste zelfdoeners die het aan durfden om zelfgemaakte meu beltjes, boekenplanken, tafels enz. met fineer af te werken. Maa r voor die techniek is de gemiddel de doe-het-zelver terugge schrokken. Het is, eerlijk gezegd, ook beslist geen gemakkelijk karwei, althans wanneer het op de conventionele wijze moet ge beuren. Het „aanpersen" van fineer, met gebruikmaking van houtlijm (de ideale verwerkingsmethode) is op amateurschaal niet te verwe zenlijken. Het alternatief was: contactlijm gebruiken. In theorie niet onuitvoerbaar en voor wer kelijk geroutineerde doe-het-zel- vers ook een interessante uitda ging, maar zeker niet iets waar van je zegt toe maar, iedereen kan het. „Doorslag" van lijm of de oplos middelen daarin, werking in het fineer (vooral noten en dergelijke zijn berucht), het overlappend tegen elkaar snijden van de ba nen, dat zijn allemaal problemen die het zelf fineren tot een grieze lig riskante zaak maken. Daar komt nog bij dat contactlijm de hebbelijkheid bezit een directe hechting tot stand te brengen, zodat elke baan ijselijk precies meteen in positie moet worden gebracht, zonder mogelijkheid tot correctie. De gemiddelde dhz-winkel ver koopt dan ook geen „gewoon fi neer" meer; commercieel was er trouwens ook geen cent aardig heid aan. Intussen is het produkt fineer echter geweldig „opge waardeerd"; de vorm waarin dit materiaal tegenwoordig wordt gebracht, maakt de verwerking bijzonder gemakkelijk. Het is al leen zo vreemd dat de leveran ciers er zo verdraaid weinig aan doen om dat duidelijk te maken. Het materiaal zou waarschijnlijk veel meer gebruikt worden als het wat meer bekendheid had. Voorgelijmd Het moderne „dhz-fineer" is voor- gelijmd; dat wil zeggen dat op de rugzyde een laag „hotmelt-lijm" is aangebracht die door warmte (gewoon met een strijkijzer) op nieuw gaat werken. De lijm smelt onder invloed van de warmte en wordt bij afkoeling weer snel „vast", daarbij een uitstekende hechting aangaand met het op pervlak waarop het fineer is aan gebracht. Dit voorgelijmde fineer wordt ge leverd in stroken van zo n 20 tot 30 cm breed en in diverse leng ten; de stroken zijn „gekan- trecht" zodat ze zonder snijden tegen elkaar kunnen worden ge legd. Het probleem van later op tredende naden tussen de diverse stroken is dan ook zo goed als af wezig. Voor de afwerking van zijkanten (bijvoorbeeld van tafelbladen, boekenplanken enz.) zijn zoge naamde kantfineerstroken (op rol) verkrijgbaar, in dezelfde houtsoorten als de brede banen. Ook die worden simpel met een warm strijkijzer aange bracht. Dit makkelijk fineermateriaal maakte het onder andere moge lijk om van goedkoop spaanplaat een meubeltje te bouwen (ge woon met schroeven „koud" op elkaar monteren van alle onder delen) en het daarna puntgaaf af te werken met bijvoorbeeld ei ken, essen, grenen, limba, maho nie of teak fineer. Daarbij worden de "koude verbindingen" im mers weggeplakt. Het in verstek snijden van de kantfineer- strookjes is met een scherp Stanleymes geen enkel probleem. Tips: Kijk in de dhz-winkel eens naar het assortiment "strijkfineer". Zorg dat de te fineren op pervlakken schoon, vlak, droog en vetvrij zijn. Smeer zijkanten van spaanplaat, alvorens ze met kantfineer af te werken, even in met tixotrope contactlijm; laat deze indrogen en „strijk" dan de fineerstrook op. Dat bevordert de hechting aanzienlijk. „Stoot" de naast elkaar liggende banen zo strak mogelijk tegen el kaar. Haal direct na het opstrij ken een stukje zeer fijn schuur papier over de naad (in de rich ting van de houtnerf) en borstel het schuurstof pas weg wanneer de hotmeltlijm geheel is afge koeld. Niet-voorgelakte strijkfineer- soorten kunnen met blanke lak, vernis, beits, transparante kleurlak en dergelijke worden afgewerkt. Eiken en limba lenen zich het best voor afwerking in transparante kleurlak (ook kleurvernis genoemd). Laat het fineer enkele millime ters buiten het oppervlak uitste ken. Snijd, schaaf of schuur het langs het oppervlak gelijk, wan neer de lijm volkomen hecht, dus afgekoeld is. Voor wie een beetje nauwkeurig werkt, is fineren met de strijkbout een fluitje van een cent. Alle medicijnen in de nieuwe „Me- dico-safe" en de kans dat kleine kinderen tabletjes, pilletjes en capsules als snoepjes consume ren, is nihil. De vernuftige slui ting van de doos maakt het voor peuters en kleuters volstrekt onmogelijk het deksel open te krijgen. Daarvoor zijn namelijk twee gespreide volwassen han den nodig en tevens dienen vier toetsen te worden ingedrukt. Een voorziening als deze is in elk gezin met kinderen een onmisba re beveiliging; het gebeurt in Ne derland zo n 180 keer per dag dat kinderen snoepen van verdachte spullen. Dat loopt gelukkig meestal goed af, maar toch gaan er dagelijks negen kinderen naar een ziekenhuis wegens'vergifti- ging. In de helft van de gevallen bestreft het geneesmiddelen. Voor volwassenen is het openen van de nieuwe Medico-safe voor het opbergen van medicijnen kinder spel, voor kinderen onmogelijk. De kleine kinderhandjes kunnen de af stand tussen de vier punten waarop gelijktijdig gedrukt moet worden met geen mogelijkheid overbrug gen. Helaas komen ook gevallen met dodelijke afloop voor. De statis tieken wijzen verder uit dat der gelijke vergiftigingen in 99 pro cent van alle gevallen aan on achtzaamheid van de ouders te wijten is. Volkomen veilig op bergen van alle medicijnen is dus een heel zinnige zaak. De nieuwe Medico-safe is te koop bij apotheken, drogisterijen, wa renhuizen. sportzaken enz. Hij kost f29,95. Curver heeft een nieuwe vuilnis zakhouder bedacht. Een stevig ding van kunststof van boven naar onder breed uit loopt en geen bodem heeft. Omdat het onderste deel van de vuilniszak dus alle ruimte heeft, kan de zak geheel gevuld worden. Als hij vol is wordt de houder eenvoudig omhoog gehaald en verwij derd. De houder heeft een deksel met luchtjesafslüiter en kan recht standig open blijven staan, zodat men beide handen vrij heeft by het vullen. Prijs 29,95. Hebt u moeilijkheden overeen levensverzekering9 Als u daar bij uw verzekeringsman en de maatschappij niet uit kunt komen, kunt u een oordeel vragen aan de Ombudsman Levensverzekering, mr. R. J. Erdbrink. Hij is een volledig onafhankelijk figuur - dus niet in dienst van de verzekeraars - die klachlengevallen beoordeelt. Vindt hij dat u gelijk hebt. dan doet hij zijn best voor u om de directie van de verzekeringsmaatschappij daar ook van te overtuigen. Zoals uit het verhaal hieronder wel blijkt, zijn de maatschappijen geneigd het oordeel van mr. Erdbrink ernstig te nemen. Het adres van de Ombudsman Levensverzekering luidt: Verzekeringsgebouw. Groot Hertoginnelaan 8,2517 EG Den Haag. tel 070-608261. Eerst schrijven of opbellen. De ombudsman behandelt geen schadekwesties, alléén levensverzekeringen. Levensverzekeringen zijn geld waard. Bijvoorbeeld bij echt scheiding kan het gebeuren dat het geld van de polis in verkeerde handen komt. Wie denkt dat zijn naam en zijn handtekening er wel voldoende waarborg voor zijn dat anderen er met aan kunnen ko men. vergist zich. De verzeke ringsmaatschappijen doen wei nig om te controleren of zij per vergissing niet aan de verkeerde uitbetalen. Is er eenmaal een fou te uitkering of afkoop gedaan, dan is het zeer de vraag of de maatschappij daarvoor de ver antwoordelijkheid op zich wil nemen. In een klachtenkwestie hierover die wy te behandelen kregen, weigerde de maatschap pij aanvankelijk zich verder met de klacht bezig te houden. Het betrof hier de maatschappij Victoria-Vesta, waar een lezer een levensverzekering had lopen. Hij had de verzekering afgesloten toen hij in 1971 trouwde, met zijn vrouw als begunstigde voor een uitkering bij zyn overlijden. Het huwelyk* liep spaak, hij ging het huis u:t er begon een echt scheidingsprocedure. en na enige tijd besloot hij de verzekering te laten overzetten op een andere begunstigde'. De verzekering immers, was helemaal van hem zelf. Hij was op huwelijkse voor waarden getrouwd, en hij betaal de altijd persoonlijk de pre- Niet meer Groot was zijn verbazing, toen hij te horen kreeg dat zijn levensverze kering heleihaal niet meer be stond. Die was opgezegd door zijn ex-vrouw en aan haar was door de verzekeringsiYiaatschap- pij een afkoopsom uitbetaald van 570 gulden. De gedupeerde ging persoonlijk naar Ede. waar Victoria-Vesta zijn hoofdkantoor heeft, maar die reis bracht hem geen oplossing. Afgekocht is afgekocht, zei men by Victoria-Vesta. ..Maar ik heb zelf helemaal niet voor de afkoop getekend protesteerde hij. „Dan heeft uw vrouw blykbaar naméns u getekend", zei men. „In elk geval hebben wij te goeder trouw gehandeld. "Buiten" Op onze navraag bij Victoria Vesta kregen wy hetzelfde ,te ho- Als er een inspecteur van ons langs gaat om ergens de afkoop van een verzekering te regelen, dan is de echtgenoot wel vaker niet thuis. De inspecteur laat dan papieren achter om die te laten teken. Die haalt hij later op. Als daarbij een handtekening is vervalst, dan betreuren wij dat. Maar dat is een kwestie tussen hem en zijn vrouw. Daar staan wij buiten. En dat het geld speciaal moest worden uitbetaald op de girorekening van die mevrouw, och, zoiets komt ook wel meer Handtekening Maar. schreven wij hierop aan Vic toria-Vesta terug, iemand die een verzekering afsluit moet attijd zijn handtekening zetten. Die hebt u bij uw papieren dan toch altijd voor controle in dergelijke gevallen? Voor zo'n controle voelde Victoria- Vesta echter niets, liet zy ons we ten. „Wij mogen er in het alge meen te goeder trouw van uit gaan dat de geplaatste handteke ningen gesteld zijn door de juiste personen. Wij voelen ons derhal ve geenszins verplicht om op stukken die ons bereiken een on derzoek te doen naar de juistheid van de geplaatste handtekenin gen". Gek genoeg kwam Victoria-Vesta een paar maanden later toch nog op zijn halstarrige weigering te rug. en werd de bewuste afkoop alsnog teruggedraaid. Hy kon toen kiezen: „óf de verzekering voortzetten, óf zelf nog eens de afkoopsom uitbetaald krijgen. Hij koos het laatste en eiste met succes ook nog 41 gulden rente over het bedrag dat men hem had willen onthouden. Ombudsman Dit succes was te danken aan de bemiddeling van de Ombudsman Levensverzekering, tot wie hy zich met ons wendde. De Om budsman vroeg nadere gegevens op over de gang van zaken met de afkoop bij de maatschappij. Toen bleek dat de ex-vrouw van de ge dupeerde na een wel zeer door zichtig briefje aan de verzekering de afkoopsom uitbetaald had ge kregen. Zij had een premie-rekening terug gestuurd met daarop de bood schap geschreven: „Daar de fieer M. het huis heeft,verlaten, wil hij de verzekering niet meer betalen, zodat de polis afgeschreven kan worden". En toen had de inspec teur daarna maar maar aangeno men dat verzekerde „op zijn werk" was, en hij had het afkoop geld aan de briefschrijfster laten uitbetalen. De ombudsman, mr. R. J. Erd brink. heeft daarom aan Victoria- Vesta laten weten dat zy geen been hadden om op te staan. Pas er mee op Toch is ook de Ombudsman van mening dat handtekeningen van zulk soort dingen in het algemeen niet beter hoeven te worden ge controleerd door verzekerings maatschappij en. Wij vinden echter dat dit gemakke lijk wél zou kunnen. Zij hebben er immers een voorbeeld van lig gen. Onlangs nog hadden wij een ander geval bij de hand van de uitkering vap een begrafenisverzekering aan één nabestaande, die beslist niet de enige erfgenaam was. Ook in dit geval werd er niets van dien aard gecontroleerd. Daarom ons advies: beschouw ver zekeringstegoeden als dingen van waarde. Laat dé polissen er van niet slingeren. Stuur de ver zekeringsmaatschappij een be richt - en doe het voor de zeker heid aangetekend - als er veran deringen komen in een bestaan de toestand die met de uitekering of een mogelijke opheffing van de polis te maken kan heb ben. LEEN BAKKER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14