Hans Kroes toont talent bij strijd om zomertitels SCOREBORD Toekomst van de ruitertop niet echt somber m Oranje-dames pakken de waterpolotitel Oostduitse atletes lopen wereldrecord Edward Maasdijk snelste op vlinderslag GERD MEIER WINNAAR CSI IN GEESTEREN MAANDAG 14 JULI 1980 «SPORT SPORT SPORJ SPORT SPORT SPORT AMERSFOORT (ANP) - De nationale kampioenschappen zwemmen lijken in één opzicht op de Olympische Spe len van Moskou. De besten zijn afwezig. Dat is echter de enige overeenkomst. De titelstrijd wordt daarom nu ge houden onder het etiket zomerkampioenschappen. Door het ontbreken van de beste twaalf concentreert de aandacht zich op de Moskou-afvallers een jonge talent volle jeugd van 15 jaar of jonger, die zich klasseren voor de Europese jeugdkampioenschappen die begin augustus worden gehouden in het Zweedse plaatsje Skövde. In een land. waar zwemtalent even dik gezaaid is als er de laatste tijd regendruppels vallen, deden vooral Hans Kroes en Annemarie Verstappen van zich spreken. Kroes, 15 jaar, gaat een prachtige zwemtoekomst tegemoet. De HPC'er uit Lisse kwam onlangs bij de Olympische selectiewed strijden in Rotterdam nog net iets tekort om een Olympische ticket te verdienen, iets wat men in KNZB-kringen allerminst be treurt. Hij is immers een talent dat in Zweden voor medailles zal kunnen zorgen. Voor zijn favorie te afstanden (100 en 200 m vrije slag) aan de beurt zijn, verraste hij zaterdag al met een jeugdre- cord op de 400 m vrije slag (4.06,70 min), maar troefde gister avond zijn clubgenoot en tweede man van Nederland Robin Schuyt af in een knap gezwom men wedstrijd over de 200 m rug slag. De HPC'er toonde met deze overwinning, ondanks zijn jeugd, geen enkel respect te hebben voor de gevestigde orde. Ook Gerard Smit, op de streep een fractie sneller dan Schuyt, moest buigen voor Kroes. De 15-jarige Annemarie Verstap pen uit het Brabantse Rosmalen is de alleskunner bij het meisjes- zwemmen. De mavo-scholiere etaleerde haar mogelijkheden op de 200 m rugslag. waarin zij zich een waardig vervangster toonde van de twee afwezige corifeeën Monique Bosga en Jolanda de Rover. Naast de eveneens in Rusland vertoevende Conny van Bentum is dit meisje een uitste kende aanvulling van het/"Ne- derlandse dameszwemmen. Dat dameszwemmen is uitgedund tot en met. Slechts twintig meis jes van 17 jaar of ouder zijn in Amersfoort aanwezig. Onder hen Ineke Ran. Als enige van de na tionale zwemtop gaf deze al vroegtijdig te kennen weinig trek te hebben in een Olympisch avontuur. De 18-jarige Badhoe- vedorpse, altijd al een plezierige uitzondering in haar benadering van de topsport, trainde dit jaar meer kilometers dan ooit. maar meer met haar hoofd bij de studie dan bij de sport. De inmiddels ge slaagde vwo-scholiere koos daar om bewust niet voor de Olympi sche selectiewedstrijden. De laatste weken werkte zij keihard aan haar conditie en bekroonde die arbeid met een zomertitel op de 100 m vlinderslag in 1.03,55 min., een tijd waar zij sinds twee jaar niet meer aan toegekomen was. Een tijd ook die haar tot de beste van Nederland maakt op dit nummer. Spijt over het niet naar Moskou gaan heeft de 18-jarige echter niet. Andere Moskou-afvallers als Ge rard Smit, Leidenaar Edward Maasdijk en Berjan Cornelisse vinden eveneens hun troost bij deze Nederlandse kampioen schappen. Smit. 20 jaar, zege vierde op de 400 vrij. Maasdijk op de 100 vlinder, waar hij bedreigd doch niet gepasseerd werd door de Hagenaar Robert Verbeek, die zaterdagmorgen het jeugdrecord verbeterde op de 100 vlinder. Zijn 57.83 sec was exact een-honderd- Wl 8 r Edward Maasdijk veroverde in Amersfoort de nationale titel op de 100 meter vlinderslag ste seconde sneller dan de tijd die zijn clubgenoot Kees Vervoorn destijds vestigde tijdens de Olympische Spelen van Mon treal. Cornelisse won met straat lengte de 200 m schoolslag. Van de revanche-gedachten van Maritzka van der Linden, destijds in Rotterdam handig afgewezen bij haar Olympisch nog niets terecht gekomen. Op de haar niet welgevallige 200 m schoolslag kon ze ternauwernood een bronzen medaille pakken achter Ria Willemse, toen ook al niet goed genoeg bevonden voor een reisje naar Moskou. Een pret tige verrassing was het optreden van de Utrechtse Yvonne van de Hurk. Deze 16-jarige was in haar jeugd al een belofte maar kon de ze niet inlossen door prive-om- standigheden..De pupil van Ma rianne Oudkerk is sinds novem ber vorig jaar weer in training en verbeterde haar privérecord op de 400 m vrije slag met vele se conden. Dat leverde haar een zo mertitel op in 4.25,21 min, vlak voor de Friese Berber Kamstra. BREDA (ANP) - Via een zeer zwaar bevochten overwinning van 8-7 op het team van de Verenigde Staten kwam de Oranje-water- poloselectie voor de eerste keer in het bezit van de FINA-world- cup voor dames. Het toernooi, dat in Breda werd gehouden, had een bijzonder boeiend verloop door het kleine krachtsverschil van de deelnemende ploegen en pas in de laatste van de vijf gespeelde es viel de beslissing. Nadat Nederland zaterdag in een al even spectaculair duel tegen Ca nada niet verder kwam dan een gelijkspel, leverde de Verenigde Staten een krachten vretende strijd tegen de Australische da mes. Amerika gaf daarin een aan vankelijk genomen 3-0 voor sprong prijs en kreeg na een ge- lijkopgaande tweede en derde periode twaalf seconden voortijd de gelijkmaker om de oren: 6-6. Beide teams hadden derhalve bij het ingaan van de laatste wed strijd drie punten en het resultaat zou beslissend zijn voor de we reldtitel. Nederland maakte een duidelijk minder nerveuse indruk dan in de beide voorgaande duels, ter wijl Amerika niet alleen de favo- rietenrol mee moest torsen, maar ook de titel die het vorig jaar voor eigen publiek haalde. De goed gevulde tribune kreeg een schit terend waterpolodue) voorge schoteld tussen twee volkomen aan elkaar gewaagde ploegen terwijl de Engels/Belgische arbi trage ook blijk gaf zich min of meer aan het damespolo te heb ben aangepast. Zonder grote uitblinksters speelde Nederland onder leiding van coach Heemskerk collectief sterk waterpolo en liet zich niet intimi deren door het feit dat Amerika in de eerste drie periodes tot vijf keer toe de leiding kon nemen, waarbij de marge echter geen en kele keer meer werd dan een tref- Alle technische en tactische oefe ningen die de bondscoach gedu rende een zeer zware voorberei ding had ingepompt leverden Nederland in de laatste periode een duidelijk overwicht op, dat echter pas tien seconden voor tijd in de winnende treffer kon wor den uitgedrükt. De Nederlandse doelpunten kwamen van Marga van Feggelen, Ria Roos. Ank van Beek (3), Ingrid Scholten en ten slotte de winnende treffer van Brigitte Hulscher. Woensdag reizen de ploegen af naar Malta, waar een revanche-toer nooi wordt gespeeld terwijl een aantal nieuwe polonaties zich aandienen om een b-toernooi te spelen. Daarna kan begonnen worden met de voorbereiding op Australië waar volgend jaar het toernooi om de wereldcup zal worden gespeeld. GEESTEREN (GPD) - Ondanks de verkoop van het grote aantal paarden dat Melchiors stal Zan- gersheide rijk was, waardoor drie van de vier topruiters van de stal uit Lanaken (Willie van der Ham, Dick Wieken en Jan Broek) met ingang van 1 augus tus werkloos worden en nu al niet meer kunnen beschikken over viervoeters, ziet de toe komst er voor de nationale rui tertop bepaald niet somber uit. Die conclusie is alleszins ge rechtvaardigd, na het zware CSI, dat het afgelopen weekein de in het Twentse Geesteren werd afgewerkt. Niet alleen bleef de Grote Prijs van Twente, die de laatste twee jaren werd opgeeist door de Oostenrij ker Hugo Simon, door een bij zonder snelle en stijh'olle rit van de combinatie Gerd Meier-Kasi- mir in eigen land, maar ook Emil Hendrix. Jan Tops, Anton Eb ben, nationaal kampioen Piet Raymakers. Johan Heins. Marion Viscaal en Rob Ehrens toonden op het door de overvloedige re genval bijzonder moeilijk te be rijden terrein aan. dat Nederland nog altijd bij de toonaangevende spnngnaties dient te worden ge teld. Vooral de manier waarop Gerd Meier zegevierde, liet hoop voor het komende internationale springruiterfestival, dat van 13 tot 18 augustus in Rotterdam wordt gehouden teneinde ruiters en paarden een alternatieve krachtmeting op het hoogste ni veau te bieden, nu de Olympische Spelen qua paardesportev ene- ment een farce zijn geworden. In Geesteren toonde Gerd Meier aan, dat zijn Kasimir ook als het op snelheid aankomt, foutloos kan blijven springen. Voor dé 36- jarige ruiter uit Gameren was dat zelf trouwens geen verrassing. Hij: „Ik kan Casimir op twee ma nieren rijden: ontspannen, zoals voorheen altijd in de puissances, maar ik kan hem ook snel ma ken". Dat laatste bleek overduidelijk, want de elfjarige Ierse ruin. die al meer dan tien puissances op zijn naam bracht en in 1977 ook nog het open Engelse en Duitse kam pioenschap veroverde, was maar liefst 0,7 sec sneller dan Magister van de Duitse toprijder Ulrich Meyer zu Bexten in de alleszins beslissende barrage over zes hin dernissen met zes sprongen, waarvoor zich ook nog de Brit Stephen Hadley en de ex-Neder lander Frans Sloothaak kwalifi ceerde. Van dat kwartet ging al leen Sloothaaks Waterloo in die extra rondgang op de stijfsprong in de fout. Hierdoor moest de neo-Duitser achter Stephen Hadley, die met Sunorra bijna drie seconden langzamer was dan Hendrix' Livius behoort echter in de vorm van Geesteren ook in Rotterdam een kans te krijgen, hoewel de Limburger evenals trouwens Anton Ebben. Johan Heins. Rob Ehrens en Henk No ren bij voorbaat niet verzekerd is van een plaats in de equipe. Daarop lijken alleen Gerd Meier en nationaal kampioen Piet Raymakers, die zijn kampioen spaard Isocrates in Geesteren niet inzette. Dat paard staat op rust voor Rotterdam, evenals trouwens Gladstone van Hugo Simon, die met Landgraefm trachtte voor de derde keer in successie Geesteren op zijn naam te brengen. Nu reikte het echter zelfs niet tot de barrage. Al vóór de tweede omgang nam de Oos tenrijker zijn viervoeter met twee springfouten uit dé strijd, maar was met Answer wel succesvol maar dut is alleen interessant voor de statistiek. Alleen de zege in de Grote Prijs telt. en die ging naar Gerd Meier, die bovendien werd gekroond tot beste ruiter van het gehele con cours en ook op een financieel succesvol weekeinde kan terug zien. Naast een aantal ereprijzen incasseerde hij maar liefst 10.550 gulden en dat overkomt ook een springruiter niet elk weekein de. Van der Hoorn boekt zege op 1500 meter LEIDEN - Martien van de Hoorn heeft vrijdagavond op de kunststofbaan in Den Haag een wedstrijd over 1500 meter gewonnen in de goede tijd van 3 minuten 54.5 secon den'. De atleet van het Leidse AV Holland bleef o.a. Peter Wezel van de andere Leidse atletiekvereniging. De Bata ven, voor. Wezel werd derde en kwam ook tot een prima tijd van 3.55.6. Van De Spar taan uit Lisse noteerden Jos Grimbergen en Piet Ruygrok behoorlijke tijd van resp. 4.06.9 en 4.08.7. Naast Van de Hoorn kwamen nog drie andere Holland-atle ten in Den Haag goed voor de dag. Alfred Verhoef bewees met 11.1 op de 100 meter zijn blessure weer te boven te zijn. Aja van Gemeren, ook enige tijd uit de running geweest meteen blessure, haalde in de verspringbak 6.62 meter en sprintte op de 100 meter naar 11.5. Voor een verrassing zorgde Harry Otto op de 5 ki lometer. Otto, die dit seizoen een duidelijke vooruitgang demonstreert op de midden- en iets langere afstand, kwam tot 15 minuten 47 seconden. V.S. POTSDAM (ANP) - Bij de Olympi sche testwedstrijden in Potsdam heeft de Oostduitse 4x100 meter damesploeg gisteren het wereld record verbeterd en gebracht op 41,85 seconden. De ploeg bestond uit Romy Muller, Baerbel Woee- kel. Ingrid Auerswald en Marlies Oelsner. Hetzelfde viertal had het oude wereldrecord van 42,09 se conden afgelopen woensdag in Oost-Berlijn reeds geevenaard. De eerste maal dat een Oostduit se formatie 42,09 seconden liep was op 10 juni van het vorig jaar in Karl-Marx-Stadt. Op 4 augus tus werd in Turijn die tijd geeve naard en dat gebeurde op 9 juli opnieuw. Us eerste vrouw heeft Tatjana Birjoelana uit de Sowjet-Unie bij het speerwerpen een afstand van meer dan 70 meter bereikt. Tij dens atletiekwedstrijden in Po dolsk wierp zij zaterdag 70,08 me ter. Birjoelana verbeterde daar mee het wereldrecord dat sedert 29 april van dit jaar met 69,96 me ter op naam stond van de Oost duitse Ruth Fuchs. Tot voor zaterdag had de naam van Tatjana Birjoelina zelfs in krin gen van atletiekkenners geen be kende klank. Ook sportautoritei- ten in de Sowjet-Unie waren ver baasd over de prestatie van de 25- jarige speerwerpster. "Dit is een voudig ongelooflijk. Maar het is ons telefonisch bevestigd", aldus een official. De uit Tasjkent af komstige Birjoelina had een bes te prestatie van 61.70 meter ach- prestatie. Wereldrecordhouder kogelslinge^rt. Sergei Litvinov (81.66 m) passeerde voor de tweede maal de grens van 81 me ter 81,08 meter. Oud-Olympisch kampioene discuswerpen. Faina Mfelnik won haar specialiteit met 68.32 meter. haar staar Daar Me d zij vorige week tijdens de Itrijden om de Znamenski monal in Moskou vierde. £r werden tijdens de werpersdag in Podolsk nog meer voortreffelijke prestaties geleverd. Alexander Barisnikov, die bij het kogelsto ten de z.g. draai-techniek intro duceerde. won het kogelstoten met een afstand van 21.48 meter, de vierde beste wereldseizoen- Bij de strijd om de beker van Mos kou. die in het Lenin-stadion werd gehouden, zorgde Elena Si- patova voor de beste wereldsei- zoenprestatie op de 3000 meter met een tijd van 8.33.6. Tijdens internationale wedstrijden in Londen heeft Edwin Moses (VSt) opnieuw zijn klasse op de 400 meter horden gedemon streerd. Voor de derde maal in ruim een week liep de Amerikaan een tijd van wereldniveau. Hij won in Londen in 48.53 seconden. Vorige week donderdag verbe terde hij in Milaan zijn wereldre cord tot 47,13 seconden en vrij dag liep hij in Stuttgart 48,62 se conden. lew England-Washington 1-0 na ver enging, Los Angeles-Tampa Bay 2-1. ktlanta-San Jose 2-1Detroit-New York -0 na strafschoppen. Dallas-Mephis 2. Portland-San Diego 1-0, Seattle- 'oronto 5-0. Houston Hurncane-Phila- elphia Fury 2-0.- Hoofdklasse: VRA-VOC afgelast. Rood en Wit-Bloe- nu-ndaal Draw. Bloemendaal 1GJ R1 en Wit 131 voor 8. uitslag 3-3. HCC-Kie viten. HCC 20voor 7. Kieviten 102. HCC wint met 102 runs. Quick-UD. Quick 192 voor 7. UD 146 voor 9. draw. Uitslag 4-2 voor Quick. NICOLE H-PRIJS 2040 m 1. Salvo Es- tan. i.. (,iDuivenvoorden) 2 47 ;t 1 22 2. Robertino D. 3. Nova Zembla. Winn 1.70 pl 1.10 1.10 1.40 kopp 1.70 trio 12 70 DUINRELL-PRIJS 2000 m: 1 Sir of England <R Wetemans) 2.10 2. 2. Balan coire. 3 Flower of Sidon Winn 7 10 pl 2 20 4.50 4.50 kopp 30 90. Niet gestart Rugged Miss. KAMERAAD-PRIJS 2040 m 1. Seredi- ne Forest (S. Diab) 2.45.3 1.21 0.2. Sirikit van A. 3. Rio Delsol. Winn 2.30 pl 1 40 1.20 1 40 kopp 2.40 trio 17.30. PYREUS BERKENHOF PRIJS 1600 m 1 Rainier Galant (H. van Dijk) 2 05,0 1 18.1. 2 Hobinia duBois. 3. Patricia La ren. Winn 1.80 pl 1 40 1.30 kopp 2.50 KAMPIOENSCHAP NEDERLANDSE PAARDEN 2600 m l Monty Bu ta i <J Hendrikx) 3 27.1 1.19 7. 2 Orlaya Dear. 3. Prizefighter Winn 4 10 pl 2.50 3.50 1.90 kopp. 81.60 trio 702.60. NEWMARKET-PRIJS 1800 m 1. Caru so lM van Gisteren) 1 SI. 2 Glashni. 3 Kings Eagle. Winn 3.00 pl 1.70 2.90 kopp 8 40 Niet gestart Bodens Ride JASPIS DU BOIS-PRIJS 2120 m: 1. Primeur Pride (B Dapper) 2 50 1 20.2. 2. ftemy PrinceoM Opatalan Winn 2.20 pl i 40 1.50 1.60 kopp 3.60 trio 49 30. De Brit Maurice Hop* ,>rol geerde in Londen zijn ux-reldf itd het xwaaru - ''r..r ei.- ftafia Mattloli te uerslaan. De arbiter staakte het gevecht in elfde ronde. 2.10 2.00 1.90 kopp 24.80 tru nest art Sutello. l'UEKOMST PRIJS 1000 n Opzijn knieen pioen deyeluku

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11