IOC denkt - ondanks alles - toch aan verbreding Openingsceremonie kan chaos worden NOC dient protest in Poloteam tegen Grieken Zes landen zien er toch maar vanaf Spanjaard mogelijke opvolger Killanin MAANDAG 14 JULI 1980 Zelfs maandverband gecontroleerd MOSKOU (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité heeft bij monde van directeur Rob von Bose officieel geprotesteerd te gen de zeer strenge veiligheids maatregelen waarmee de bewo ners van het olympisch dorp worden geconfronteerd. De ba gage van de atleten wordt volle dig onderzocht en elk artikel dat maar de geringste aanleiding tot argwaan kan geven wordt on bruikbaar gemaakt of in beslag genomen. Volgens Von Bose zijn die maatre gelen volstrekt overbodig, omdat de bagage van de sportlieden al bij aankomst op het vliegveld is doorgelicht. „Ik begrijp niet waarom dan toch maandverband uit elkaar moet worden getrok ken en vacuum verpakte koffie moet worden opengemaakt", al dus Von Bose. Het is de vraag of het protest iets zal uithalen. De Russische organisa toren reageerden op het protest onmiddellijk met de mededeling, dat de Nederlanders wellicht „provocerende", politieke lec tuur bij zich zouden hebben en dat de controle dus gerechtvaar digd was. Het is de Sowjets niet ontgaan dat de Nederlandse atle ten door Amnesty International zijn voorzien van informatie over dissidenten en van speldjes. BELGENMOP MOSKOU - De Belgen hebben ook in Moskou al voor een aardige mop gezorgd. Onze zuiderburen leek het een goed idee om de naam van hun land in het Russisch op hun trainingspakken te laten drukken, zodat ook de gast heren direct zouden weten met wie ze te doen hadden. Helaas voor de Belgen pakte het allemaal een beetje verkeerd uit, want een paar letters klopten niet, zodat er een zelfs voor de Russen onuitspreke lijk woord op de jasjes ver scheen. En toch zullen ze het daar nog zo'n drie weken mee moeten doen. Opwarmertjevoor duel tegen Hongaren MOSKOU (GPD) - Het Nederlands waterpoloteam speelt in de voor ronden van het olympisch toer nooi zijn eerste wedstrijd tegen Griekenland. Dat gebeurt op zondag 20 juli om 16.00 Russische tijd (15.00 uur Nederlandse tijd). De volgende dag ontmoeten de Nederlanders 's morgens om elf uur de zwaarste tegenstander van de poule, namelijk Hongarije. De derde wedstrijd in de voorronden is 22 juli 's middags om 16.00 uur tegen Roemenië. Aan het waterpolotoernooi nemen in totaal 12 landen deel, die zijn onderverdeeld in drie poules van vier teams. De twee hoogst ge klasseerde landen plaatsen zich voor de finaleronden, die op 24 juli beginnen. Het volledige programma voor de voorronden ziet er als volgt uit - 20 juli: 11.00 uur Hongarije-Roe- menie, 12.00 uur Spanje-Z weden, 13.00 uur Joegoslavië-Cuba, 16.00 uur Griekenland-Nederland, 17.00 uur Rusland-Italië, 18.00 uur Australië-Bulgarije; - 21 juli: 11.00 uur Hongarije-Ne- derland, 12.00 uur Zweden-Italië, 13.00 uur Joegoslavië-Bulgarije, 16.00 uur Griekenland-Roeme- nië, 17.00 uur Rusland-Spanje, 18.00 uur Australië-Cuba; - 22 juli: 11.00 uur Hongarije-Grie- kenland, 12.00 lan d, 13.00 uui stralië, 16.00 ui derland, 17.00 Zweden-Rus- Joegoslavië-Au- ir Roemenië-Ne- Spapje-Italië, 18.00 uur Cuba-Bulgarije. TERWUi ZM RiVAAL BERNARD MNO M'ZR VAST ZIT... ^JONóÊNS, Mier web je 'N-EM PRACHTIG UITZICHT/ niet "TE eeLov/gM DIT IS INDERCXVM NIET "TE" öEMOVé i ,f'.£ QL£H£££r (SEZ/EA/ PATEEN MASSALE. fkvztü J-LfM DE DOO&SAH6 BEIET, M/EST ZJN E/SEAV MOSKOU (ANP) - De Olympische beweging lijkt op springen te staan. Voor- en tegenstanders van de boycot staan gereed elkaar aan te vallen tijdens de pre sidentsverkiezing van woensdag, die de opvolger moet opleveren van de moegestreden lord Killanin. De beste papieren heeft de Spaanse ambassadeur in de Sowjet Unie Juan Antonio Samaranch. De Franse graaf Jean de Beaumont, die een maand geleden nog ver klaarde, dat hij zich verre zou houden van het "circus van Mos kou", heeft zich echter gereali seerd wat er op het spel staat en komt alsnog ijlings naar de hoofdstad van de Sowjet Unie. Willi Daume, die zich ondanks zijn persoonlijke nederlaag in het Westduitse Olympisch Comité (hij was tegen een boycot) nog steeds kanshebber waant voor de opvolging van lord Killanin, vreest dat het Olympisch congres van Baden-Baden volgend jaar geen doorgang zal kunnen vin den. De Oostbloklanden hebben gedreigd weg te zullen blijven. In eenzelfde weinig zekere situatie verkeert het organisatiecomité van de Olympische zomerspelen van 1984 in Los Angeles. Alle reden zich zorgen te maken over de toekomst van de Olympi sche beweging 'zou men zeggen. In de dagelijkse persconferentie van I.O.C. directeur Monique Berlioux klinkt echter niets van die bezorgdheid door. Integen deel. Zaterdag kondigde zij doodleuk aan, dat de program- ma-commissie van het Interna tionaal Olympisch Comité aan een fikse uitbreiding denkt en dat het dagelijks bestuur zich daar achter heeft gesteld. De pro gramma-commissie werd nota bene evenals de commissie tegen het gigantisme acht jaar geleden ingesteld met het doel de Spelen te verkleinen en te vereenvoudi gen. Versoberd De spelen van Moskou zijn inder daad versoberd. Wat de commis sie tegen het gigantisme in al die jaren niet eens heeft durven voorstellen "werd onder politie ke druk door een aantal landen werkelijkheid: minder vlagver toon, minder volksliederen, geen deelneming aan alle mogelijke manifestaties. De programma-commissie onder voorzitterschap van de Hongaar Arpad Csanadi heeft aan die ont wikkeling geen boodschap. Geen verkleining, maar vergroting is het motto. Als de algemene ver gadering akkoord gaat, wordt ta feltennis in 1988 een Olympische sport. Dat hangt ongetwijfeld ZEILEN - De grootste kansheb bers in de strijd om de open Ne derlandse zeiltitel in de La serklasse, Sjaak Haakman en Herman Ben Maas. hebben giste ren op het IJsselmeer bij Stave ren elk een wedstrijd gewonnen. TENNIS - Het Zweedse tennis team zonder Björn Borg heeft gisteren in de finalewedstrijden van de Europese Zóne van het toernooi om de Davisbeker beter gedaan dan de Roemeense ploeg zonder Ilie Nastase. Zweden sloot in Rome de eerste dag tegen Italië af met een gelijke stand (1-1). Roemenië kreeg geen en kele kans. in Boekarest tegen Tsjechoslowakije: 0-2. samen met het feit, dat Peking, waar tafeltennis volksport num mer één is, erover denkt zich voor dat jaar kandidaat te stellen voor de organisatie van de zomerspe len. De aanvraag ook tennis op het Olympische programma te zetten, werd aangenomen het at- letiekprogramma van de dames uitgebreid met een 3000 meter en dé 400 meter horden, terwijl IAAF-voorzitter Paulen om ad vies is gevraagd betreffende een eventuele marathon voor dames. Bij het zwemmen komen volgens de voorstellen de 200 meter wis selslag dames en heren en de 4x100 meter vrije slag, nummers die zes jaar geleden werden ge schrapt, weer terug. Het pro gramma wordt eventueel uitge breid met één onderdeel van het kunstzwemmen. Het Zeilen krijgt er met het windsurfen mo gelijk een zevende klasse bij. Bij de judosport krijgen ook de da mes misschien een Olympische status en wordt de titel alle cate gorieën by de heren niet afge schaft, hoewel dat aanvankelijk wel in de bedoeling lag. Ook zal worden voorgesteld moderne ritmische gymnastiek in het pro gramma op te nemen, evenals een 20 km langlauf voor de dames bij de winterspelen. Als de plannen doorgaan, maakt ook het da mes-wielrennen zijn entree en wel met een wegwed strijd. Voor dames-wielrennen, moderne ritmische gymnastiek, dames judo en kunstzwemmen is het geen uitgemaakte zaak of het hier nieuwe takken dan wel uit breidingen van bestaande takken van sport betreft. In het andere zou Los Angeles er al mee te ma ken krijgen. En dat zou weer tot complicaties kunnen leiden ten opzichte van de reeds afgesloten televisie-contracten. De Ameri kaanse maatschappij ABC, die 225 miljoen dollar betaalde, heeft nu al een verschil van mening met het IOC, omdat men ervan uitgaat, dat slechts aan negentien takken van sport aandacht dient te worden besteed. Hockey en zaalhandbal zouden niet behoe ven te worden "gedekt". Eén van de weinige voorstellen, die niet de steun van het dagelijks bestuur kreeg, was het plan het aantal deelnemers per land op de kortere schaatsafstanden van drie op vier te brengen. Het dage lijks bestuur kreeg, was het plan het aantal deelnemers per land op de kortere schaatsafstanden van drie op vier te brengen. Het be stuur zag in dit geval de noodzaak van verlenging van het pro gramma niet in. Wat de andere voorstellen betreft, als ze doorgaan, zal het onont koombaar leiden tot een flinke uitbreiding van het aantal deel- nemers(sters), terwijl ook het aantal (meestal nog te bouwen) Olympische installaties moet worden vergroot. 'Maar wat dan nog', zo wuifde Monique Ber lioux de bezwaren weg: 'Het was weliswaar de bedoeling in te krimpen. Maar het blijkt dat ste den, die de spelen willen organi seren blij zijn met elke uitbrei ding*. Juan Samaranch, de Spaanse ambassadeur in Moskou, is de belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van het IOC. Wel vlag, geen vlag of andere vlag MOSKOU (AP) - De atleten van tenminste acht landen zullen niet meelopen in de openingsparade van de komende Olympische Spelen in Moskou, zo heeft een woordvoerder van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) meegedeeld. Het belooft een nogal verwarrende openingsceremonie te worden met een grote verscheidenheid aan vlaggen. Een aantal teams zullen de nationale vlag met zich meevoeren. Anderen zullen de vlag met de vijf Olympische rin gen dragen en weer anderen heb ben voor dit evenement een spe ciale dundoek laten ontwerpen. De landen die geen gehoor hebben willen geven aan de oproep van de Amerikaanse president om de Spelen te boycotten uit protest tegen de Russische invasie in Af ghanistan hebben hun eigen ma nier om hun ontevredenheid over de situatie tot uitdrukking te brengen. Het uitvoerend orgaan van het IOC besprak deze problematische si tuatie en die van de 15 miljoen dollar die het IOC nog krijgt van de Amerikaanse televisiemaat schappij NBC. NBC kocht de televisierechten van de spelen op voor 35 miljoen dol lars, daarnaast werd er nog eens 50 miljoen dollar uitgetrokken voor het gebruik van satelieten. Het meeste geld werd vooruitbe taald. Maar toen de Verenigde Staten zich terugtrokken van de Spelen wilde NBC van het tv- contract af en stopte dan ook de betalingen. Er is een schadeclaim ingediend bij de verzekerings maatschappij Lloyds. MOSKOU (ANP/SPD) - Het Internationaal Olympisch Comité heeft giste ren in Moskou bevestigd dat zes landen die oorspronkelijk besloten hadden een afvaardiging naar de Zomerspelen te zenden toch niet in de Sowjet-Unie vertegenwoordigd zullen zijn. Het betreft Gabon, Mauri tius, Niger, Opper-Volta, Panama en Suriname. Daarentegen zal Mo zambique, dat ten tijde van de sluiting van de aanmeldingstermijn geen officiële uitnodiging had ontvangen, wel aan de Spelen deelnemen. De tachtig landen die een afvaardiging naar de Sowjet-Unie zullen sturen zijn: Ethiopië, Afghanistan, Algerije, Andorra, Angola, Australië, Belgie, Benin, Birma, Botswana, Brazilië, Bulgarije, Costa Rica, Tsjecho-Slo- wakije, Denemarken, Dominicaanse Republiek, Oost-Duitsland, Ecua dor, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Bj-ittannie, Guatemala, Guyana, Guinee, India, Irak, Ierland, IJsland, Italië, Jamaica, Jordanië, Joegoslavië, Kameroen, Columbia, Kongo, Cuba, Koeweit, Laos, Leso tho, Libanon, Libië, Luxemburg, Madagaskar, Mali. Malta, Mexico, Mongolië, Mozambique, Nepal, Nicaragua. Nigeria, Nieuw Zeeland, Nederland, Nóord-Korea, Oostenrijk, Peru, Polen, Portugal, Porto-Rico, Roemenie, San Marino, Zweden, Zwitserland, Senegal, Seychellen, Sierra Leone, Sri Lanka, Spanje, Syrië, Tanzania, Trinidad, Tobago, Sovjet-Unie, Oeganda, Hongarije, Venezuela, Vietnam, Zambia, Zim babwe en Cyprus. Aan de spelen van Montreal in 1976 namen 88 landen deel aan die van München, vier jaar eerder, het recordaantal van 122. Voor de verschillende wedstrijden tijdens de Olympische Spelen zijn zes miljoen toegangsbewijzen beschikbaar. Daarvan zijn er 1.700.000 bestemd voor de buitenlandse toeristen. Voor de diplomaten, die in Moskou zijn gevestigd, zijn ruim 42.000 toegangsbewijzen beschik baar. Voor het vervoer van de deelnemers aan de Olympische Spelen hebben de Russische autoriteiten 400 bussen ingezet. Via 48 routes worden de deelnemers van het olympisch dorp naar de verschillende sportaccom modaties vervoerd. De atleten die tijdens de Olympische Spelen hun verjaardag vieren, kunnen een presentje tegemoet zien. Het gemeentebestuur van de Italiaanse plaats San Remo heeft namelijk besloten de jarige sport lieden een bloemetje aan te bieden. Voor het vervoer van de bloemen wordt twee keer per week een vliegtuig gecharterd. De olympische vlam nadert de eindbestemming Moskou. Gisteravond arriveerde het vuur in de Russische stad Karkov. Vandaag vervolgt het vuur zijn tocht weer. Twee broers uit Schotland, Lex (24) en Reggie (20) Scullion zijn vanuit hun woonplaats Glasgow fietsend naar Moskou gekomen. Het twee tal, dat lid is van de communistische partij en bij aankomst in Moskou dan ook jubelend werd binnengehaald, overbrugde de afstand van ruim 3500 km met hun tweewielers in 65 dagen. De route die zij volg den liep via België, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Polen, Brest en Minsk. In het zich langzaam vullende Olympische dorp sprong één trainings pak van een atleet duidelijk in het oog. Op de rug van zijn jack stond met duidelijke letters: "Uganda prisons"Een politieke demonstratie? In het geheel niet. "Dit is gewoon een trainingspak dat ik zowel hier als in eigen land gebruik", verklaarde hij. "Het personeel van het gevangeniswezen in Oeganda heeft zijn eigen sportvereniging en daar ben ik lid van. Alle clubleden dragen dit opschrift. Gevangenissen zijner in ieder land, ik zit er niet in, ik werk er en daar durf ik best voor uit te komen". Het organisatiecomité van de Spelen heeft voor elk land een aantal tolken verzorgd. Nederland bijvoorbeeld heeft er vijf, die zich redelijk in het Nederlands verstaanbaar kunnen maken. Ook aan de Afghaanse ploeg, onder andere drie boksers en elf worstelaars, zijn een paar tolken toegevoegd. Tolken voor Afghanistan zouden in de Sowjet Unie gemakkelijk te vin den moeten zijn, ten slotte spreken de Tadzjiken een zeer aan het Afghaans verwante taal. Er wonen bovendien meer Tadzjiken in Af ghanistan (ongeveer twee miljoen) dan in de Sowjet-republiek Tadz jikistan (rond anderhalf miljoen). Toch zijn de tolken voor de Af ghaanse ploeg rasechte Russen. Eén van hen, geboren en getogen in de hoofdstad van de Sowjet Unie en de echt russische naam Ivanov dra gend, is in het dagelijks leven professor Perzisch aan de universiteit van Moskou, waar alle Europese, Aziatische en belangrijkste Afri kaanse talen worden gedoceerd. Hij vertelde waarom Russen waren aangewezen als tolken voor de Afghaanse ploeg en geen Tadziken. "Ten eerste zijn er verschillen tussen de talen van Tadzjiken en Aff- ghanen, zoals er ook onderscheid is tussen het Perzisch dat ik spreek en het Afghaans. Maar zij kunnen mij zonder probleem begrijpen en ik hen. Ten tweede is de bedoeling van de tolken dat zij helpen bij vertalingen naar en van het Russisch. Indien wij Tadzjiken als tolken zouden hebben genomen, hadden wij naar alle waarschijnlijkheid mensen gekregen die uitstekend Afghaans kunnen spreken, maar niet voldoende Russisch om zich hier verstaanbaar en begrijpbaar te kun nen maken. Russisch is een van de honderd talen die in de Sowjet Unie wordt gesproken". VANk/AAR fZJMet I VERBAASDE EElOToNI N06 MEER VERBAAST I

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10