Steun voor 'dissident' Waardevol gebied beter beschermd Cassatieberoep Menten geen eenvoudige zaak RECHTZAAK TEGEN TBR-VERPLEEGDE WORDT GESCHORST Leuk woordenboek,die Dikke van Dalen, maar wij bedoelen toch iets anders als we 'n secretaresse zoeken. Hans van Brussel Beheer B.V Gekraakte appartementen mogen voorlopig niet worden ontruimd Reorganisatie bij TNO Strenge regels voor activiteiten op bepaalde terreinen DEN HAAG (GPD) - De provincies moeten gebieden aanwijzen die speciale bescherming behoeven. Gedacht moet worden aan gebie den die waardevol zijn uit na tuurwetenschappelijk oogpunt of vanwege de watervoorziening. Alle activiteiten, die op deze ter reinen plaatsvinden, moeten aan strenge regels worden onder worpen. Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne zei dit in een toelichting op het wetsontwerp Bodembe scherming. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met het wetsont werp. De wet is bedoeld om voorwaarden te stellen aan alle handelingen die de bodem aan tasten of bedreigen. Het is een raamwet, hetgeen betekent dat de specifieke regels voor activi teiten in bepaalde gebieden wor den gesteld in algemene maatre gelen van bestuur. De provincies worden belast niet de uitvoering van de wet. Het chemisch afval is één van de vele bedreigingen van de bodem. Het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen in de land bouw, de aanleg van pijpleidin gen en wegen, de winning van grond of delfstoffen zijn ook acti viteiten die schade aan de bodem kunnen toebrengen. Volgens Ginjaar moeten de belangen te gen elkaar worden afgewogen, indien deze werkzaamheden niet in de speciale grondbescher- mingsgebieden plaatsvinden. Dat wil zeggen dat de voorwaar den dan veel minder streng zul len zijn.s f Het wetsontwerp moet nog voor advies naar de Raad van State. Ginjaar hoopt het voorstel in oktober aan de Twee de Kamer te kunnen aanbieden. Na behandeling in het parlement zal de wet meteen in werking tre den. Het zal echter zeker acht tot tien jaar duren alvorens de pro vincies dusdanig zijn bemand dat zij de wet volledig kunnen uit- n, aldus Ginjaar. Premier Van Agt noemde de pre sentatie van het wetsontwerp vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie „een markant moment in de nationale geschie denis". Al in 1971 was er een voorontwerp, maar dat werd vanwege de vele protesten inge trokken. Het lukte sedertdien niet meer om een wetsvoorstel te maken. Het oponthoud was vooral te wijten aan de weerstand van de ministe ries van economische zaken en landbouw. Zij vreesden een aan tasting van de belangen van boe ren en bedrijven. Ginjaar heeft nu dankzij de recente gifvondsten kans gezien om de touwtrekkerij tussen zijn ambtenaren en die van economische zaken en land bouw stop te zetten en het wets voorstel door de ministerraad te slepen. Vooruitlopend op de Wet Bodem bescherming zijn de Afvalstof fenwet en de Wet Chemische Af valstoffen al in werking getreden. De nieuwe wet is aanvullend in alles wat in de huidige wetgeving nog niet is geregeld. Bovendien voorziet de Wet Bodembescher ming in een regeling voor het op ruimen van bodemverontreini gingen. Menten naar Scheveningen DEN HAAG (ANP) - Pieter Menten, die woensdag we gens oorlogsmisdaden is ver oordeeld tot tien jaar gevan genisstraf, is gisteren kort na de middag overgebracht naar het ziekenhuis van de gevan genis in Scheveningen. Men ten lag in het Majellazieken- huis in Bussum, waar hij woensdag in coma was opge nomen. Naar een woordvoerster van het ministerie van justitie giste ren meedeelde is het huisar rest van Menten nu omgezet in voorarrest, zodat hij weer gewoon gevangen komt te zit ten. Er is nog sprake van voorarrest, omdat het gewone arrest pas ingaat veertien da gen na het uitspreken van het vonnis. Bovendien is er door de advocaat van Menten cas satie aangetekend, zodat hij zijn vonnis nog steeds niet de finitief is. Van AR in Noord-Brabant DEN BOSCH (ANP)-De ARP-Noord Brabant heeft gisteren verontwaar digd gereageerd op uitlatingen van het CD A-Noord-Brabant dat zich begin juli distantieerde van de uitspraken van het Brabantse Tweede- Kamerlid Jan Nico Scholten. In een persverklaring liet het CDA Noord Brabant toen weten in meerderheid niet akkoord te gaan met Scholtens opmerkingen dat premier Van Agt een splijtzwam in het CDA is, en dat een alternatief CDA niet tot de onmogelijkheden behoort. Het Brabantse ARP-bestuur wijst erop dat de AR-leden van het CD A-be stuur Noord Brabant niet hebben ingestemd met de persverklaring. Volgens het AR-bestuur bevatte het bericht een aantal inhoudelijk on juiste opmerkingen. Het AR-bestuur in Brabant zegt te erkennen dat het provinciaal CDA-be- stuur het recht heeft het kamerlid uit te nodigen voor overleg. Maar het is voor de AR-bestuurders onaanvaardbaar dat een provinciaal bestuur een verantwoordingsplicht zou opleggen aan de kamerleden uit eigen provincie. "Een dergelijk overleg wordt bij voorbaat zwaar bemoeilijkt als het provinciaal bestuur begint met een publieke veroordeling van bepaalde standpunten of uitspraken van het kamerlid", aldus de AR in Brabant, die de uitspraken van Scholten op korte termijn inhoudelijk aan de orde gaat stellen binnen het CDA-Noord Brabant. BREDA - De gouveneur van de ko ninklijke militaire academie (KMA) in Breda, generaal-ma- joor der infanterie M.H. Von Meijenfeldt (rechts), heeft giste ren voor het front van troepen en commando overgedragen aan de Post, Mark,van Brussel Hans van Brussel reklame-adviseurs BV Renovatie BV Hans van Brussel Printshop Ouwehand BV het L-oed'c |)cie^!'intiS''11J MHolla'riEieHuysBV ikVcrUi' u» m U-iUs.-' Wat bieden wij... Jc voelt je aangesproken? Reageer dan alert en maak een afspraak met Hans van Brussel. Schriftelijk solliciteren mag ook, maar het is niet onze gewoonte om schriftelijk te doen wat mondeling kan. Je indiensttreding kan wat ons betreft snel mogelijk geschieden. ASSEN (ANP) - De president van de rechtbank in Assen, mr. Van Oostveen heeft gisteren de recht zaak tegen de 32-jarige H. de J. uit Emmen geschorst tot eind au gustus begin september. De offi cier van justitie, mr. Rosingh, wilde een nieuw uitvoerig rap port over de verdachte, die te recht staat wegens poging tot moord en verkrachting. De verdachte was op tweede pink sterdag van dit jaar ontsnapt uit de hoeve Boschoord in Vledder waar hij werd verpleegd in het kader van een tbr-regeling. Eerst wilde hij de hoeve in brand ste ken, maar dat mislukte. Daarna ging hij naar Emmen waar hij probeerde in te breken in een school, maar ook dat mislukte. De verdachte probeerde daarna in een bos in Emmen een vrouw van middelbare leeftijd te verkrach ten, maar dit werd door voorbij gangers verhinderd. Tenslotte ontmoette hij in hetzelfde bos een bejaarde vrouw van 86 jaar. Toen de vrouw naar haar bejaarden centrum wilde gaan greep de verdachte haar bij de keel en sloeg hij haar tegen de grond. Daarna ontkleede en verkrachtte hij de vrouw. Voor de rechtbank verklaarde de verdachte tot deze daad te zijn gekomen om onder de tbr be handeling uit te komen. "Liever een gevangenisstraf van 10 jaar dan weer verpleging", zo zei hij. Ook drong hij aan op verpleging in de Van Mesdagkliniek in Gro ningen. De president van de rechtbank hield de verdachte voor dat deze kliniek ook voor tbr-verpleegden is. De officier van justitie wilde een nieuw psychologisch rapport omdat de verdachte zich niet eer der aan zulke ernstige misdrijven had schuldig gemaakt. Op zijn verzoek werd de rechtzaak dan ook geschorst. generaal-majoor der koninklijke luchtmacht D. Klik (links). De met pensioen gaande Von Meij enfeldt deed dat door op het pa radeterrein van de KMA de sabel van de academie aan gouverneur over te dragen. Geding over woonbeleid ROTTERDAM (ANP) - Een grote handelaar in onroerend goed heeft gisteren via een kort geding geprobeerd te voorkomen dat het nieuwe beleid van de gemeente Rotterdam inzake woonvergun ningen van kracht wordt. De ge meente wil hiermee tegengaan dat steeds meer goedkope huur huizen aan de markt worden ont trokken. De firma Havag bv voelt zich ern stig gedupeerd, omdat hiermee een flinke huizenvoorraad on verkoopbaar is geworden. Deze huizen zijn en bloc opgekocht van huisbazen en worden per stuk verkocht aan mensen die er zelf in willen gaan wonen. De gemeente wil om deze ontwikke ling te belemmeren de kopers vanaf 16 juli geen woonvergun ningen meer verstrekken. Havag vreest een verlies te lijden van dertig tot veertig procent op de waarde van het huizenbezit en denkt een inkomstendaling te zullen ondervinden van drie tot vierton perjaar. Uitspraak 18 juli. (Door mr. Roel Schut) DEN HAAG - Het cassatieberoep dat Mentens verdediger mr. De Liagre Böhl laat aantekenen tegen de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank, waarbij zijn cliënt tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zal zeker geen eenvoudige zaak worden. De Hoge Raad heeft al drie keer eerder een uitspraak gedaan over de zaak-Menten en heeft daarbij een aantal niet mis te verstane aanwijzingen gegeven over hoe bepaalde juridische begrippen ingevuld moeten worden. Bovendien staan de feiten in de zaak nu voor de Hoge Raad vast, hoe vaag misschien ook de Rotterdamse rechtbank mag zijn gebleven over Men tens aandeel in de executies op 7 juli 1941 in Podhorodce. Ook de vage aanduiding van Mentens motief voor het deelnemen aan de executies in het toen door de Duitsers bezette Poolse - nu Russische - dorp doet er niet aan af. Menten kan zich in cassatie alleen beroepen op schending van de wet of van het recht. Het beroep op die rechtsschending leverde in 1979 vernie tiging op van het Amsterdamse vonnis, waarbij Menten tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Centraal stond daarbij de opvatting van ons hoogste rechtscollege dat de rechten van de verdachte waren geschonden doordat geen aandacht was besteed aan Mentens verweer dat hij in de vijftiger jaren een ministerièle toezegging tot niet-vervol- ging gekregen zou hebben. Einde Aan die theorie heeft nu de Rotterdamse rechtbank definitief een einde gemaakt. Er kon niet vastgesteld worden dat er een „uitdrukkelijke en onvoorwaardelijke toezegging" is geweest, zoals de Hoge Raad in het eerste Menten-arrest duidelijk geéist heeft. „Wat blij ft er voor Menten nu nog over om zich aan vast te klampen? Ongetwijfeld zal hij zich beroe pen op de schending van zijn rechten op een gelijke verdediging. Als motivering hierop kan hij wijzen op de weigering van de Rotterdamse rechtbank om de Amsterdamse hoogleraar strafrecht prof. mr. Rüter naar Rusland te sturen voor archiefonderzoek, samen met de Nijmeegse hoogleraar prof. Veder. Volgens Menten en zijn raadsman mr. De Liagre Böhl was dat de enige garantie geweest voor een werkelijk diepgravend onderzoek in de Rus sische archieven. Hoewel dat verzoek in het Rotterdamse vonnis is afgewezen, heeft de rechtbank in elk geval met zijn vraag de nodige twijfel gezaaid. Het blijft tenslotte theoretisch altijd nog mogelijk dat het ware bewijs voor Mentens schuld of onschuld ergens in een archief of in het Russische Lemberg of omgeving begraven ligt. Het is echter zeer de vraag of deze twijfel voldoende basis zal zijn voor de Hoge Raad om voor de zoveelste keer een streep door de rekening van een van beide procespartijen - het openbaar ministerie en Pieter Menten - te halen. Ontvankelijkheid Ongetwijfeld zal in cassatie ook nog eens geprobeerd worden om de ont vankelijkheid van de officier van justitie - het recht om met vervolging van Pieter Menten te beginnen - te bestrijden. Erg veel kans op een succesvol pleidooi maakt de verdediging op dit onderdeel echter niet. Al in het tweede Menten-arrest, naar aanleiding van het Haagse vonnis waarbij Menten in 1979 van rechtsvervolging werd ontslagen en in vrij heid werd gesteld, heeft de Hoge Raad hierover een duidelijke uitspraak gedaan. Het lange tijdsverloop tussen de dagtekening van het misdrijf en de datum waarop het proces tegen Menten werd aangespannen we gens mede-plegen van oorlogsmisdrijven en-of misdrijven tegen de menselijkheid, staat op zich een vervolging niet in de weg, zo vindt ons hoogste rechtscollege. Er blijft Menten dus niet veel meer over om alsnog aan een, gezien zijn leeftijd bijna levenslange, gevangenisstraf te ontsnappen. Er is in Rot terdam namelijk, in tegenstelling tot de Amsterdamse procedure, volop de gelegenheid geweest om getuigen namens de verdediging te horen. Daar doet niet aan af dat een aantal Poolse getuigen die Menten graag had zien willen verschijnen het lieten afweten wegens ziekte of omdat ze geen toestemming kregen om te komen. De rechten van de verdachte zijn op dit punt zo te zien ongeschonden gebleven. Verschillend Op twee punten verschilt de Rotterdamse uitspraak nogal van het oordeel dat de Amsterdamse bijzondere strafkamer m 1977 over de zaak-Menten gaf. Hoewel de beide vonnissen in grote lijnen aan elkaar gelijk zyn. Het eerste punt betreft de geldboete die aan Menten wordt opgelegd van 100.000 gulden. Hierover zweeg het Amsterdamse vonnis. Volgens de Rotterdamse rechtbank is het echter nodig om Menten in zijn vermogen te treffen, omdat hij die straf erg hard zal voelen. Het andere punt van verschil is de motivering van de op te leggen gevangenisstraf. De Am sterdamse rechtbank stelde in haar vonnis het vergeldingsmotief cen traal. De Rotterdamse rechters wezen dat motief echter af en stelden daarvoor in de plaats handhaving van de geschonden internationale rechtsnorm. „Overtreders van deze rechtsnorm dienen te weten dat zolang onze rechtsorde functioneert zij niet van bestraffing gevrijwaard kunnen blijven', aldus het Rotterdamse vonnis. Daarmee is gekozen voor een strafdoel wat heel wat. beter past in de moderne opvattingen over de zin van het straffen, waar wraak als motief eigenlijk al vele jaren achterwege gelaten wordt. Iets van die wraakge- dachte klinkt overigens door in commentaren op de uitspraak, waar gesteld wordt dat de veroordeling van Menten iets is om trots op te zijn. Het is nog maar de vraag of de veroordeling van een 81-jarige man na een uiterst moeizame procedure van ruim driejaar iets is om trots op te zijn. Het recht heeft zijn loop gekregen in de zaak-Menten, maar Vrouwe Justitia is er niet zonder kleerscheuren van afgekomen. AMSTERDAM (GPD) - De eige naar en de bewoners van de luxe flats in een pand aan de Amster damse Prins Hendrikkade zijn donderdag in het ongelijk gesteld in een kort geding tegen krakers van leegstaande appartementen in het gebouw. Volgens de presi dent van de Amsterdamse recht- DEN HAAG (GPD) - Het weten schappelijke onderzoeksbureau TNO (Toegepast-Natuurweten- schappelijk Onderzoek), dat momenteel bestaat uit vijf min of meer van elkaar onafhankelijke afdelingen, wordt per 1 januari 1981 gebundeld tot een instelling. Minister-president Van Agt heeft dit gisteren meegedeeld tijdens zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad. Het in 1932 opgerichte bureau be staat momenteel uit vier onder zoeksafdelingen, die ieder rechtspersoonlijkheid bezitten. De vier delen zijn de Nijver heidsorganisatie, de Voedings- organisati e, de Rijksverdedi gingsorganisatie en de Gezond heidsorganisatie. Overkoepelend orgaan is de Centrale Organisatie, s geldt als rechtsper- bank, mr. Borgerhoff Mulder, zijn de eigenaar en bewoners „geen rechthebbenden op de door de krakers in gebruik ge nomen leegstaande appartemen ten' De president heeft in be ginsel wél vordering tot ontrui ming toegewezen aan de eigena resse van gekraakte appartemen ten, de exploitatiemaatschappij Huizenbouw Amstelveen BV. De eigenaresse zal dan echter aan nemelijk moeten maken dat de vijf gedaagden tot de oorspron kelijke krakers behoren en dat zij op 30juli (de dag van het uitbren gen van de dagvaarding) nog min of meer tot de permanente ge bruikers van het pand aan de Prins Hendrikkade behoren. De exploitatiemaatsc happij krijgt tot 23 juli de tijd om dit via getui genverhoor te bewijzen. Op die dag houdt de Amsterdamse rechtbank opnieuw een zitting over deze zaak. Grote vraag tij dens het vijf uur durende kort geding van vorige week was of de krakers van de 47 luxe apparte menten een collectief vormden of dat het om afzonderlijke kraaka- tieg zou gaan. Door het in begin sel toewijzen van een vordering tot ontruiming aan de eigenares se heeft de president van de Am sterdamse rechtbank in feite ge steld dat het om èen groep gaat. De appartementen aan de Prins Hendrikkade werden in april dit jaar na vele maanden leegstand gekraakt. De sfeer zou sindsdien het beste te kenmerken zgn als wederzijdse intimidaties van koopbewoners en krakers. Dat het thans in een permanente staat van alarm zou zijn wordt door de krakers ontkend. „Dat was alleen in het begin toen er nog angst voor knokploegen was", aldus een van hen. „Het pand is ge kraakt om speculatiebouw aan te pakken en huislozen onderdak te verschaffen", aldus de krakers in hun pamflet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7