In kerkruïne praten over 'de Kerk' Tijdige hulp kan nog veel redden GSBSBBEa Symbolisch décor "bijzondergeschikt" KL)1980 Tussen de geblakerde resten van de oude Broerekerk in Bolsward gaan jongeren van vijftien jaar en ouder en jong-volwassenen volgende maand vier achter eenvolgende* avonden lang met elkaar praten over het ontstaan, de geschiede nis, het heden en de toekomst van "de Kerk" (met een hoofdletter). Het puin van de brand is zoveel mogelijk opgeruimd en de brandweer van Bolsward heeft de ruine "schoon" gesnoten. Harmen Grunstra, Klaske van der Sluis en dominee L. A. Nell, die als contactpersoon voor dit jeugdproject - "Hoé verder met de (Broere)kerk?" - optreden, vinden deze plaats bijzonder geschikt om jonge mensen in alle vrijmoe digheid eens te laten vertel len, hoe zij nu tegen de kerk als instituut aankijken. Als het uiterlijke aanzien van de kerk is weggevallen, komt er pas goed ruimte om zoiets eerlijk en openhartig ter dis cussie te stellen. Is de Broe rekerk zoals zij er nu - ont daan van alle luister, met al leen de kale muren nog over eind - niet symbolisch voor de positie van de Kerk in deze tijd? Zal het vertrouwde insti tuut "kerk" de tijd overleven, zoals het ook de vraag is wat er met het geruïneerde kerk gebouw moet gebeuren? Leeg In de stille avonduren van 8 mei van dit jaar stond de his torische Broerekerk - met de Martinikerk behorend tot de top-tien van het Bolswardse monumentenbezit - plotse ling in lichterlaaie. De brandweer, kon nauwelijks meer iets uitrichten. Belang rijker was nog, de omgeving tegen overspringend vuur te beschermen. Binnen een uur was het bekeken. Hoé het is gekomen of wié het heeft gedaan? Niemand in Bolsward die het juiste ant woord daarop weet. Maar vrijwel algemeen wordt aan genomen, dat de brand is aangestoken. Er was die avond in de omgeving van de kerk niets met vuur gebeurd. Kortsluiting was onmogelijk, omdat de elektriciteit in de kerk allang was uitgescha keld. De Broerekerk stond al jaren leeg, hoewel het meubilair nog geheel intact was. De hervormden hadden aan de kolossale Martini ruim ge noeg, en bovendien financieel de handen vol om haar in re delijke staat te houden. Maar een monument afbreken doe je tegenwoordig niet meer. Er moest dus een andere be stemming voor de Broere worden gevonden. Dat bleek niet eenvoudig te zijn. Het was na jaren nog steeds niet gelukt, de discussie daarover in concrete voorstellen om te zetten. Sommige mensen in Bolsward houden het erop, dat het on genoegen over die besluite loosheid iemand tot de brand heeft aangezet. Maar harde bewijzen heeft men daarvoor niet. Hoe het zij, een grotendeels verwoeste kerk beheerst nu het verstilde Broereplein. De stadsgemeenschap ervaart het gapende, zwart-gevlamde kerkskelet als een aanklacht. Maar ook als een uitdaging. Niemand wil de nog vitale restanten van het overbodige gebouw neerhalen, zoals on langs nog is gebeurd met de verbrande kerk in het dorp Drachtster-Compagnie, die binnen een week tot de laatste steen was opgeruimd. Vragen "De muren staan er nog. Ze in trigeren en stellen vragen". Zo begint - een tikje weemoedig - de in de stad verspreide cir culaire, waaraan een strook is gehecht om zich tegen beta ling van vijf gulden voor het komende weekje "ruïnege- sprekken" op te geven. Architect ir. Harmen Grunstra, lid van de hervormde jeugd raad: "Wij hebben hier in Bolsward vele jaren achtereen ontmoe tingsdagen gehad met tien tallen buitenlandse jongeren. Organisatorisch een giganti sche klus, dat kan ik je verze keren. Het was dit jaar een beetje moeilijk, zoiets van de grond te krijgen. Toen wij toch wel iets wilden doen, kwam iemand op het idee, het aan de Broerekerk te koppe len. Niet zo onlogisch. Er werd ook in onze kring al lan ge tijd gedacht over een be stemming voor deze kerk, met name in de culturele sfeer, en bovendien ligt de brand nog vers in ieders her innering". "Daarop voortbordurend, heb ben wij gezegd: je zou die kerk als een symbool kunnen zien van de kerk in haar al gemeenheid. Nu kan het onze bedoeling niet zijn, de kerke lijke gemeente als een stuk afbraak af te schilderen. Maar de \raag hoe het met de kerk als organisatie en instituut in de toekomst moet, kun je vooral onder jongeren niet meer uit de weg gaan. Dat zou voor de kerk zelf ook niet goed zijn. Je moet luisteren naar kritiek, vragen en twij fels en erop ingaan. Een feit is dat 'de Kerk' zoals zij zich nu aan ons voordoet voor veel jongeren niet meer hoeft" Het gaat het driemanschap Grunstra-Van der Sluis-Nell ook niet uitsluitend om de kerk. "Hoe staat het met het hele christendom en met ons ge wone christen-zijn van alle dag? Hoe is deze godsdienst ontstaan, hoe heeft hij zich ontwikkeld in de geschiede nis, goed of kwaad, hoe is zijn situatie in onze eigen tijd en hoe sta je daar zélf in, en kun nen we zó verder gaan naar de toekomst? Dat zijn allemaal heel reële vragen" Open De Broerekerk vóór de brand. Het interieur was nog precies zoals in 1908, toen de kerk na een algehele restauratie weer in ge bruik werd genomen. Uit dat jaar dateert ook deze foto. De werkgroep die de week in augustus (van dinsdag 12 tot en met zaterdag 16) moest voorbereiden, kwam zonder moeite van de grond. Het idee sprak onmiddellijk aan. Harmen Grunstra: "Met zulke fundamentele vragen wil men kennelijk graag op een open en opgeruimde en door de brandweer "schoon" gespoten ruï ne van de Broerekerk praten jongeren en jong-volwassenen in Bolsward over verleden, heden en toekomst van "de Kerk". Alles wat in het overblijfsel van het kerkgebouw gevaarlijk kon zijn is verwijderd. Foto Bolswards Nieuwsblad. zijn" originele bezig De week begint op 12 augustus 's avonds om 6 uur met een maaltijd. De vier onderdelen van de gespreksronde duren steeds een uur, van 7 tot 8, en worden elke avond afgesloten met een uitbeelding van het thema - collage bijvoorbeeld - onder het genot van een stukje muziek. Op vrijdag avond 15 augustus is er om half 10 's avonds nog een openbare bijeenkomst. Za terdag 16 augustus staat de kerkruïne open voor bezich tiging van wat op deze vier avonden aan creatieve uit beeldingen is gemaakt. Er zal ook een tentoonstelling wor den ingericht over de Broere kerk zelf, het gebouw, de ge schiedenis en mogelijke sug gesties voor de toekomst. De uitnodiging voor deze week is gegaan naar jongeren en jong-volwassenen van alle gezindten. Die zijn er ook in Bolsward nogal wat. Het is dus geen specifiek hervorm de aangelegenheid, hoewel de kerk nog altijd hervormd be zit is. Belangstellenden moe ten zich opgeven bij het plaat selijke V W-kantoor. Uit de reacties kan Grunstra, zij het voorzichtig, al opmaken, dat er voldoende belangstel ling is om het initiatief te laten doorgaan. "De kring moet ook niet al te groot worden, wil het straks tot een intensief gesprek komen. Meteen veer tig deelnemers zijn wij al te vreden". Liever niet De Broerekerk - in het begin van deze eeuw nog volledig gerestaureerd - biedt haar be zoekers geen dak meer boven hethoofd. Wel de blote hemel, en dat zou wel eens veelbelo- vender kunnen zijn dan alle menselijke constructies. Bij de opruiming zijn alle onder delen die gevaar konden op leveren verwijderd. "Maar", weet Harmen Grun stra, "er gaat ook in deze toe stand nog steeds een sacrale werking van het gebouw uit. Zoals je dat ook met overblijf selen uit de oudheid hebt. We verwachten dat de omgeving waarin het gebeurt het ge sprek wel zal stimuleren. Daarom hopen we, dat het weer onseen beetje meezit. Als het aanhoudend regent, zul- len we wel naar een wijkcen trum in de binnenstad moeten uitwijken. Maar liever niet". S. J. DE GROOT I Sint Servaas. Voor de eerste twee fasen van de restauratie van de Sint Servaaskerk in Maas tricht heeft het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk een subsidie van ruim twee miljoen gulden be schikbaar gesteld. De St. Servaas is een van de oudste kerken van ons land. Ze dateert gedeeltelijk van omstreeks het jaar 1000. Stilte. De hervormde gemeente van het Friese Opsterland-Noord heeft met medewerking van de gereformeerde kerk en de rooms- katholieke parochie in Bakke- veen en omgeving haar kerkge bouw in Bakkeveen als stiltecen trum ingericht voor toeristen en andere belangstellenden. De kerk is de komende maanden de hele dag open. Op een boekenta fel ligt lectuur die bij het medite ren van dienst kan zijn. Alsook een schrift, waarin mensen voor- bede kunnen vragen voor iets of iemand. Deze voorbeden worden dan gedaan in de eerstvolgende kerkdiensten. Hervormde Kerk: aangenomen naar Katwijk aan Zee (vacature L. Boer) D. Driebergen Enter, naar Groningen R. A. Witvoet Midwolda (Gr.), de benoeming tot leraar godsdienst aan de chr. pedagogische academie in Ede L. G. Zwanenburg Huizen; bedankt voor Arnemuiden G. S. A. de Knegt Barneveld. Gereformeer de Kerken: aangenomen naar Winnipeg (Canada) J. Hanegraaff Puttershoek. Samenwerking. De Raad voor de Zending en de Generale Diako- nale Raad van de Hervormde Kerk gaan mogelijkheden onder zoeken voor verdere samenwer king op het gebied van zending, ontwikkelingshulp en wereld- diakonaat. Zo nodig zullen zij hiervoor structuurwijzigingen voorstellen aan de hervormde synode. De beide raden achten het gewenst, dat op provinciaal en regionaal niveau zending, we- relddiakonaat en ontwikkelings samenwerking in één verband meer samen gaan doen. Ds. Mak, werkbegeleider van predikanten Heel veel dominees hebben een nogal individualistische inslag. Daar moeten ze meer en meer van af, willen ze in hun werk niet vastlopen. Ze moeten veel meer in een team met elkaar op trekken. Eikaars pastores zijn. De in Zutphen wonende ds. C. Mak zei dat in een gesprek met een medewerker van het gerefor meerde blad "Kerkinformatie". Hij is oud-voorzitter van de sy node van de Gereformeerde Ker ken en werd vorig jaar benoemd tot werkbegeleider van predikan ten. In die functie is ds. Mak (52) op veel meer moeilijkheden en spanningen gestuit dan hij had verwacht. Gevoelens Hier en daar zoeken predikanten elkaar wel op, maar de vraag is of de sfeer dan zo open is dat zij over eigen problemen en spanningen kunnen doorpraten. De goede met elkaar om te gaan C. Mak .onnodige vrees zónder zich bedreigd te voelen valt echter te leren. Ds. Mak vindt, dat daar wel eens wat tijd in mag worden gestoken. "Vooral moet geleerd worden, hoe wij met de gevoelens in ons leven kunnen omgaan. Je kunt je daar tegen pantseren, maar beter is, ze positief te gebruiken. Dat neemt een hoop onnodige vrees - zoals bang om openhartig te zijn - weg. Bij de opleidingen in Amsterdam en Kampen zou dat al moeten be ginnen". Iemand kan zijn vastgelopen in zijn werk. Er kunnen wrijvingen in de kerkelijke gemeente zijn die een predikant niet de baas kan wor den. Maar ds. Mak ervoer, dat je via het werk heel vaak ook bij de man zelf terecht komt. Zijn gezin, zijn huwelijk, zijn geloof. Mak gelooft zeker, dat werkbege- leiders in moeilijke situaties wat kunnen betekenen. "Collega's kunnen na een aantal contacten nieuwe moed krijgen om verder te gaan, eventueel in een andere gemeente of na enkele maanden rust". "Maar er zijn ook misluk kingen, bijvoorbeeld omdat je als werkbegeleider veel te laat in de zorgen en spanningen wordt be trokken. Ben je op tijd en krijg je het vertrouwen, dan is er door gaans nog veel te redden". Ontdekking Ds. Mak "bedient" het oosten en noorden van het land. Zijn colle- Jver de beginnende dominees - hij heeft er nu zo'n dertig bezocht- is hij vol goede moed. "Er is een geloof waardoor zij gedragen worden. Ze zijn vaak vindingrijk en origineel in hun aanpak, leg gen doorgaans leuke verbindin gen - met maatschappelijk werk, gezinsverzorging en medische sector - en passen de eigen gezins taak in hun werkschema in". Het was voor hem een ontdek king: "Er is erg veel enthousias me bij die kerels". Va een half jaar krijgen die jonge "kerels" een mentor. Een ervaren collega, die met zijn eigen werk goed uit de voeten kan en die-met toestemming van zijn kerkeraad - een half jaar of wat langer met een beginneling wil optrekken. Er moeten dus wel voldoende mento ren zijn. Over het hele land zijn er nu zo'n vijftig. Voordat zij hun begeleiding beginnen, krijgen ze in Dalfsen een week training. LEIDEN - Hervormde gemeenten: Hooglandse kerk 10 ds. Langenbaeh. 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 hr. Henzen, Leiderdorp, 5 ds. Klusener, Zeist; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 pastor v. Well; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 9 ds. Hemmes; Bevrij dingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 ds. Sijtsma; Vredeskerk (Burggraven- laan) 10 ds. Bons; Waalse kerk (Bree- straat) geen dienst; Acad. Ziekenhuis 10.15. ds. Bovenberg; Diaconessenhuis 10.30 ds. Hemmes; kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Friederich; Geref. kerk; Zuiderkerk (Lammenschansweg) 9 ds. Bovenberg; Petrakerk (Surina- mestr.) 10.30 hr. Hortensius jr.; Oude Vest 10 ds. Brokerhof, 7 ds. Sijtsma; Maranathakerk (L. Morsweg) iO ds. Ach terberg; Bevrijdingskerk (Montgome rystr.) 9 ds. Sijtsma; Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10.15 ds. Sijtsma; Voor zie kenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lnkhorstkerk): 8.30 dr. Zeegers, 5 hr. v. Drunen. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9 ds. Kok. Capelle a d. Ijssel, 5 leesdienst. Ge ref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (bethl kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 kand. Colijn. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerk 1): 10 hr. Knoppers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang. Christen- Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. Evan gel ïecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Holder, di. 8 hr. Grootveld, vrijd. 8 jeugddienst. Pinkstergemeente (Ra penburg 10); 10 hr. v.d. Bergh. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7 30. Nieuw Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 11 prediking. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der LaaLsle Dagen (Mormonen): 9.30, 10.30 en 11.20 Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel- hoek Cronesteinkade): 10. Vrij-Katho- liekeKerk(Vreewijkstr. 19): geen dienst. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7. zond. 9.30, 10.45 en 12.15). ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Panhuijzen, Den Haag. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 hr. Schoenmaker, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. v. Sorge. Rooms- Kath. parochie: zat.7,zond.7.30en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 9.30 ds. Van Roon, Katwijk, 6.30 ds. Lefeber; Kruiskerk 9 ds. Bogers; Opstandingskerk 10.30 ds. Bogers; Salvatorikerk; 6.30 ds. Braam, Vlaardingen; Goede H. kerk 9 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Oosthoek; Ashram 9.30 ds. Oosthoek, Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Hakkenberg, Lopikerkapel. Geref. Kerk: Mar. Kerk 9 ds. Stolk. 6.30 hr. Schoenmaker; Salv. kerk 10.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Braam, Vlaardingen; De Bron en G. Herderkerk zie herv. gemeente. Ge ref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 lees dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr. 9.30 br. Scholma, 4.30 br. Fröling.Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Ge- ref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistenge meente (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Bouhof, 6.30 evang. Kits. Baptistenge meente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. Verdouw. Leger des Heils (Corn de Vlamingstr 10 en 6.30. Pinksterge meente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode- Kruisgebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskcrk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11 45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30 BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9 30 ds. De Jong. Middelharnis, 7 ds. Van Kooten, Delft. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Den Besten, Ede, 6.30 ds. Wullschleger, Tholen; Salvatorkerk 9.30 hr. Kortenhoeven, Schoonhoven, 6.30 ds. Richter; Bethlehemkerk 9.30 ds. Richter, 6.30 hr. Van Oostende, Veenen- daal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hartkamp, Alphen, 5 ds. v. Oudheusden, Moor drecht. Geref. Kerk vrijg. 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Omta; De Stek 9.30 hr. Sierat, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht. 6.30 in herv. kerk ds. Omta. Chr. Geref. kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Heijmans, Alphcn, 6.30 ds. Bo gers. Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta. 5 ds. Welbedacht. Rooms-Kath. paro chies: Dorp zat, 7, zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het An ker zat, 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman, De Kaag, 7 ds. v.d. Poel, Den Haag. Geref. Kerk: zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Jozef zat. 7, zond. 10 en 11.30; Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10,11.30 en 7; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. Hagen, Voorburg. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Koorenhoff te Noordw. hout. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Aaronts, 6 ds. v.d. Meer, Sassenheim; Ontmoetings centrum 10 ds. Broekema, te Leiden, 6.30 ds. Van Roon, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 6.30 ds. Kersten. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Arkeraats; Oude Kerk 8.30 ds. Arkeraats, 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; Ich- thuskerk 10 ds. De Jong, 5 hr. Bakker; Pmelkerk 9.30 ds. Vink, 6 ds. Visser. Nieuwland; Groen van Pr. School 10 ds. Visser. Nieuwland; ziekenhuis Over- duin 2 ds. Baas. wijkgebouw Hoeksteen 10 Duitse dienst; Geref. kerk: Triumfa- torkerk 9 en 10.30 ds.. Kersten, 5 dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remi- sestr.): 10 en 5 ds. Kuijt. Geref. Gemeente in Ned.: di. 15 juli 7.30 ds. Mallan. Rhe- nen. Volle-Evangeliegemeente (Voor straat 100 9.45 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 dienst, 7 mevr. ds. Westra, Aarlanderveen, gez. dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Booy, Linschoten, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk. Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Knorth; kerk Hoofdstraat 10 ds. Does burg; Scheppingskerk 9 mevr. Jacobi; St. Elis. ziekenhuis: 9.30 rector Vijftig- schild; Baptistengemcente (wijkgeb. Zylkwartier): 10 br. De Vries; Rooms- Kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 10.30. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente; 9 30 ds. De Kruijf; dorpshuis Kudelstaart 10 ds. Bakker. Aalsmeer: camping Drecht 10.45 ds. Los; Geref. Kerk: 9.30 ds. Los. 7 kand. v. Wallinga; Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10.30 hr. Bakker, Katwijk. 7 ds. Vlieger, Amsterdam; Pauluskerk 9 hr. Bakker; Geref. Kerk: 10 en 7; Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 2.45 ds. Slotman; Ned. Geref.Kerk (Salvatori): 9 leesdienst, 7 ds. Mul; Chr.Geref. Kerk: 10 en 4.30 stud. Bre- man; Geref. Gemeente 10 en 4; Rooms- Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8. 9 30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP-Herv Gemeente 9 30 ds. Bronsgeest. 6.30 hr. Stam; Geref. Kerk 9.30 mej. Kat. leesdienst; Chr. Geref. Kerk. 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra; Rooms-Kath. parochie; zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN-Herv.Gemeente9.30ds. Molenaar, Scheveningen, 6.30 ds. Kiel- der; Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11 NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Goverts; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rang, avondmaal; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser; Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente 9.30 en 7 ds. Zoutendijk; Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 ds. Den Braber, Me- dembhk, 7 hr. Kat. Ouderkerk aan de Amstel; Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORD WIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 hr. Geursen, Haarlem, 7 kand. Brokerhof, Leiden, gez. dienst; kerk Hoofdstraat 10 kand. Korbee, Lei den; geref.kerk Hoofdstr. 7 ds. Wamink; De Rank (Golfbaan). 10 ds. De Jong, Leiden, 5 in kerk Voorstraat kand. Ruig- rok, Nieuwersluis. 8 in De Rank Duitse dienst, Geref. Kerk: Kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. De Vries, 7 ds. War- nink; Vinkenlaankerk: 9.30 ds. Wamink; Sole Mio 9 ds. Bouma; stichtingskerk 11 ds Warnink; Rooms-Kath. parochie: Zee. Nieuwe Zeeweg, zat. 7, Zond. 9.30 en 11; Binnen, Van L. Stirumstr., zat. 7, zond 8.10 en 11.30: rk. kapel Gooweg 11 NOORD WIJ KERHOUT Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 hr Hoffenaar, Voorhout; De Zilk 10 mevr. ds. Goudt, Santpoort; Rooms-Kath. parochies: Vic- torkerk zat. 7, Zond. 9.30 en 11; Jozef kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk geen dienst; Pau luskerk geen dienst; Gemeentecentrum 10.30 prof. dr. Jansen Schoonhoven. 7 ds. Hassefras, Maasdijk; Geref. kerk (Mauntslaan): 10 ds. Sasse, Amsterdam; Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Slotman; Ned. Geref. Kerk (Gemeen tecentrum): 8.45 kand. Horsman, 4 ds. De Lange, avondmaal; Van Wyckers- looth: 4.15 dr Kamma; Kapel Endegeest; 9.30 ds. Friederich; Volle-Evangeliege meente (gemeentecentrum): 4 nam Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7. zond. 9 en 11; Bonaventurakapel zat. OUD-ADE- Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond 8. JU en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Krispijn, Sche veningen.; Geref. kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Los; Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Petrus-Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 hr. Bor, Alphen, 7 ds. De Kruif. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 kand. Kraayeveld, Utrecht; Be- thelkerk: 8.45 en 10 ds. v. Niel, 5 ds. Aa- rents, Katwijk a.d. Rijn; Geref. Kerk.: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Kersten; Immanuelkerk; 9.30 ds. v. Wijk, A. dam, 5 ds. Heule te Wassenaar; Maranatha kerk: 9.30 ds. Heule, 5 ds. Baayen; Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Klomp, Zwaagwesteinde; Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 br. Frinsel, Mont- foort; Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 hr. Hoffenaar, Voorhout. 10.30ds. v.d. Meer, 7 ds. Bakker, Amsterdam-Slotermeer, gez. dienst; Geref. Kerk: 9.15 ds. v.d Meer, 7 in herv. kerk ds. Bakker, Am sterdam; Chr. Geref. kerk: 10 ouderling Biesheuvel, 7 kand. Peels; rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 hr. v.d. Linden, Capelle a.d. IJssel, 6.30 ds. Ha- nemaayer; Geref. Kerk: 10 kand. v. Wal linga, 6.30 ds. Jaspers Focks; Rooms- Kath-parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar: ZAT. 7 zond. 8.30, lOen 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 hr. Vink, Katwijk, 6.30 ds. Aarents, Kat wijk; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Olde- mans, Hilversum; Geref. Kerk vrijg.: 9.30 en 5 leesdienst. VOORHOUT Herv. Gemeente 10 dienst., Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. Hoegee, Alphen, 7 ds. Verheule; aula Noord-Hofland: 10 ds. De Zwart; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Ver heule; Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d Schoot, 7 zie herv. gemeente; Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 ds. Teuni: Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst; Rooms-Kath. ker ken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Moeder-Godskerk; zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente; Brugkerk 9.30 ds. Gerritsen, 5 ds. Ver- welius; De Hoeksteen: 9.30 hr. v.d. Scheur, 6.30 kand. v.d. Tocht; Bethel- kerk; 9.30 ds. Verwelius, 5 kand. v. Har ten; Immanuelkerk: 9.30 ds. Hulst, 7 ds. v. Ginkel; Geref. Kerk: Kruiskerk: 9 ds. Dijkstra, 5 ds. Heiner; Ontmoetings- kerk: 10.15 ds. Dijkstra; Chr. Afgeschei den Gemeente: 9.30 en 5.; Volle-Evange- liegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30; Rooms-Kath. parochie: Victorkerk zond. 10; Ontmoetingskerk: zond. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente. 10 kand. Mos, Voorschoten; Rooms-Kath. paro chie: zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk lOds. v.d Wijngen, Den Haag, 4.30 kand. Guyt, Katwijk, 7 ds. Steen stra; Kievietkerk: 10 kand. Geitenbeek, Vlaardingen; Messiaskerk: 10 ds. Steen stra; Dorpscentrum: 9.30 ds. v. Kooten, Delft; Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Bak ker. Duisburg, 7 dr. Gilhuis, Den Haag; Wassenaar-Zuid: 10 ds. v.d. Kamp; Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 prof. Fa- ber, Maarn; RK. Kerken: Willibrord zat. 7, zond. 9 en 11; Jozef zat. 7, zond. 9.30,11 en 6.30; G. Herder zat. 7, zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Boer, Katwijk aan Zee, 6.30 ds. Ge braad, Katwijk aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan; Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder; Geref. Kerk: 9.30 hr. Knot- ters, Oudewater, 7 ds. Dijkstra; Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE-Herv. Gemeente. 10 mevr. Brokerhof; Rooms-Kath. paro chies: St. Jan zond. 9.30 en 11; Chr. Die- naarkerk: zat. 7, zond 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk): zat. 7, zond. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente. 9.30 ds. Goudswaard, Dirksland, 6.30 kand. v. Harten; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Weerman, Harderwijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4