IS|iSFffl liilH Rudie Koopmans prolongeert moeizaam titel "In het belang van uw eigen veiligheid Olympisch dorp sterk vervuild Bewaking en controle grenst in Moskou aan het absurde TEGEN UITDAGER SERRES Indiër Vijay Paul wijst Tönjann terug SPORT MOSKOU (GPD) - Razendsnel lijken de Russische autori teiten tot inkeer te zijn gekomen. Nauwelijks een week geleden nog waren westerse bezoekers aan Moskou ver stomd van verbazing en perplex van irritatie door het hermetisch veiligheidsscherm dat de Russen hadden op getrokken op verschillende plaatsen: bij aankomst op het Sjeremetjewo-vliegveld, bij het betreden van de hotels en natuurlijk vooral rond het olympisch dorp. Urenlang moesten westerse verslaggevers op het vliegveld - zelfs in een betrekkelijk korte rij - wachten, omdat hun bagage en kleding intensief werd omgespit door functionarissen die op zoek waren naar verboden politieke lectuur, ingevoer de roebels of pornografische geschriften. Maar kennelijk groeide bij de Russische autoriteiten vrij snel het besef dat deze absurde veiligheidsmaatregelen - waarbij na tuurlijk ook naar wapens werd gespeurd - zich als een boemerang tegen de zo zorgvuldig nagestreefde goodwill van de Sowjet-Unie keerde. In een stroomversnelling drong het dan ook tot de Russen door dat juist de duizenden westerse ver slaggevers het beeld naar buiten moeten dragen van een vriende lijke, gastvrije olympische stad. En de werkelijkheid is nu dat de hoffelijkheid, de wellevendheid, de vriendelijkheid en vooral ook de behulpzaamheid de westerse journalisten tegemoet trad op het spiksplinternieuwe hypermo derne vliegveld Sjeremetjewo dat door Westduitsers op onge veer veertig kilometer afstand van Moskou is aangelegd. Bij het wachten naast de circule rende lopende band, waarop de bagage een hal van het vliegveld binnenrolt, is er weliaar eerst enige ongerustheid te bespeuren onder de westerse verslaggevers, want terwijl de ene na de andere zakenman of toerist zijn tassen en koffers van de lopende band plukt, wil de bagage van de olympische journalisten maar niet opduiken uit het donkere gat waar de lopende band zichtbaar wordt. De onrustbarende verha len die eerder in Nederland, West-Duitsland, Engeland, Zwe den en al die andere westerse landen gepubliceerd zijn over de absurde veiligheidsmaatregelen schijnen bittere realiteit te wor den. Smetteloos Maar plotseling verschijnen er jon ge mannen en jonge vrouwen, ge stoken in het smetteloos en vro lijk-groen getinte uniform van het olympisch ontvangstcomité, die laten weten dat de bagage van de heren al keurig opgestapeld is op soepel lopende wagentjes. Het enige dat bij velen irritatie wekt is de tijdrovende paspoortcontrole. Grimmig ogende politiemannen, die de glimlach bepaald niet heb ben uitgevonden, blikken voort durend van de foto's op paspoort en visum naar het gezicht van de argeloze bezoeker om er zeker van te zijn dat er niet een onge wenste indringer zich weder rechtelijk eigenaar heeft gemaakt van de onmisbare documen ten. De sombere politieman, die een glimlach niet in voorraad heeft maar daarentegen aan geduld geen. gebrek heeft, seint vervol gens in alle rust nummers van paspoort, visum en accreditatie- kaart in een computer en pas als dit elektronische brein het licht ook op groen heeft gezet voor de bezoeker mag deze zijn nog on gewisse tocht door het doolhof van het vliegveld voortzet ten. Maar na deze onontkoombare oe fening in geduld kost het de olympische bezoeker nauwelijks enige inspanning, verwarring of imt jflBp Moskou een week voor de Spelen: schermen.... ergernis om de volgende barrica den te doorbreken. Want zie, daar staan de vrolijk-groen geklede leden van het ontvangstcomité al klaar om de verslaggevers naar hun koffers en andere bagage te voeren. Even rustig als snel wor den zij naar de douane geloodst. De onrust van een enkele pers man, die wat papieren van Am nesty International en namen van dissidenten in zijn tas heeft, blijkt ongegrond. Worst Verbaasd luistert iemand naar de vraag: „Hebt u ook levensmid delen bij u?". En op het ontken nende antwoord volgt de verba zingwekkende vraag: „Ook geen worst?" Slechts een enkeling krijgt de vraag voorgelegd of hij wellicht politieke boeken of tijd schriften in zijn bagage heeft. Maar ook dan wordt iedereen op zijn eerlijke gezicht geloofd. Schoudertassen, diplomatenkof fertjes en koffers worden alleen vluchtig op inhoud gecontro leerd als het doorlichtingsappa raat metalen voorwerpen signa leert. Als onze koffer betast is door de X-stralen van de door Philips geleverde röntgenappa ratuur zegt de douanier vriende lijk: „Wilt u de koffer even open maken, ik wil alleep zien of dat vierkante voorwerp inderdaad een schrijfmachine is". Het is een schrijfmachine en dus kunnen we met een vriendelijke groet als toegift door. Buiten staat een bus, eveneens in vrolijk-groene tinten, al te wach ten en de verslaggevers hoeven hun zware koffers geen meter te dragen want behulpzame handen zorgen ervoor dat de bagage ook in de bus terechtkomt. Maar in het gigantische Rossia-hotel - met 6000 bedden een van de grootste ter wereld - begint het onvermijdelijke doorlichten van de bagage opnieuw. Nu zelfs nog intensiever. Niet alleen verdwijnt weer alles in moderne doorlich- tingsapparatuur. maar boven dien worden kleding en hand tasjes afgetast met detectors. Een vriendelijke dame verontschul digt het oponthoud met de woor den: „We moeten u even tot last zijn, maar het is in het belang van uw eigen veiligheid". Betast Het gigantische .Rossia-hotel, vlak bij het Kremlin, is volledig gere serveerd voor de buitenlandse schrijvende pers. Hier is het vei ligheidsscherm inderdaad in drukwekkend. Ook de journalist die voor de 30ste of 40ste keer het hotel betreedt, wordt steeds weer betast door moderne metaalde tectors en zijn schoudertas of kof fertje glijdt steeds weer door de speciale röntgenapparatuur „Het is in het belang van uw eigen veiligheid". Moskou onder scheidt zich in deze procedure inderdaad van de vorige Olympi sche Spelen in München en Mon treal waar de journalisten zelfs bij nacht en ontij zonder gecontro leerd te worden hun hotels of ap partementen konden betre den. En ook in het zes verdiepingen ho ge hoofdperscentrum, dat na de Spelen het Russische persbureau Nowosti zal huisvesten, is het veiligheidsscherm hermetisch opgetrokken. Iedere journalist heeft aan een koord een accredi- tatiekaart met foto om zijn nek bungelen en met dit simpele, maar doeltreffende document konden de heren vrijelijk de perscentra van de olympische steden München en Montreal in en uit dartelen. Maar ook in het Moskouse perscentrum nemen de Russen het zekere voor het on zekere. Elke keer weer moeten de verslag gevers metalen aanstekers of pennen, munten, sleutels en an dere metalen voorwerpen uit de zakken halen om het „doorlich tingspoortje", waardoor zij moe ten binnentreden, niet in staat van piepend alarm te brengen. Maar alle tassen en koffertjes worden wis en waarachtig niet meer binnenste buiten gekeerd om te zien of er wellicht wat poli tieke lectuur of een tijdschrift met een foto van een spaarzaam geklede dame te vinden is. Een al vijfjaar in Moskou werkend wes terse correspondent wist te mel den dat dit een week geleden nog allemaal anders was. Toen wer den zelfs serieuze periodieken als Time achtergehouden en aante keningen of blocnotes bekeken. Nu niets meer van dit alles. Scherper Duidelijk is in elk geval dat de „olympische veiligheidsmaatre gelen" rond de publiciteitsmedia veel scherper zijn dan acht jaar geleden in München en vier jaar geleden in Montreal. Tientallen militairen patrouilleren dag en nacht in de gangen en zalen van het hoofdperscentrum en in de hotels waar journalisten verblij ven. Maar de westerse diplomaat die vorige week nog verklaarde: „Het is net of je een militair ge bied binnenkomt", heeft kenne lijk weinig ervaring met giganti sche sportevenementen als Olympische Spelen en wereld kampioenschappen voetbal. Na het drama van München is overal ter wereld bij deze reusachtige sportgebeurtenissen het vertoon van militaire macht en politie macht groter geworden, althans ook voor de sportlieden. Dat was zo in Argentinië en dat is zo in Moskou Uitzonderlijk is wel dat nu niet al leen het olympisch dorp voor de sportlieden en de arena's zo streng bewaakt worden, maar ook de verblijfplaatsen van de publiciteitsmedia: de perscentra en de hotels (Rossia en Kosmos), waar alleen journalisten verblij ven. Een toevallige Moskoviet ol andere Sowjet-burger heeft waarschijnlijk geen schijn van kans er binnen te komen. De ver klaring moet zijn: de Russische autoriteiten willen voorkomen dat de heren van de pers al te veel in contact komen met de gewone bevolking. Want in de perscentra en de hotels is alle Russisch per soneel (van kelner, schoonmaak ster, etagedame tot gids, tolk en hostes) nauwkeurig geselec teerd. Kosteloos Maar daar staat dan weer tegenover dat de journalisten in Moskou kunnen gaan en staan waar zij willen. Met hun accreditatiekaart hebben zij zelfs kosteloos vervoer met alle metrolijnen en busdien sten in de immens grote Russi sche hoofdstad (7,7 miljoen in woners). Maar dissidenten zullen in deze metropool nauwelijks te vinden zijn. Commentaar van een in Moskou gestationeerde wes terse correspondent: „Vrijwel alle dissidenten zijn, laten we maar zeggen, op vakantie ge stuurd en de meeste van degenen die niet gedwongen waren Mos kou te verlaten zijn uit zichzeli gegaan". En zo is Moskou letterlijk en fi guurlijk een „schone" stad. Een jaar geleden, tijdens de Sparta- kiade, was het stadsbeeld nog gracrw en somber en vies. Nu zijn de huizen en gebouwen in het centrum en langs de rivier de Moskwa blinkend opgepoetst en opnieuw in de verf gezet. Aftand se auto's zijn uit het stadsbeeld verbannen en vele personenau to's zijn beschilderd met olympi sche symbolen. En zo is Moskou - aan de oppervlakte althans - een blinkend-ogende wereldstad. Maar wie achter de schermen kan kijken... Edwin Moses snel over de horden DIFFERDANGE - Rudie Koopmans is ook in zijn 36e partij als prof-bokser ongeslagen gebleven. De tegenwoordig in Rotteram woonachtige Fries won gisteravond in het Luxemburgse Differdange van Fred Serres en prolon geerde daarmee zijn Europese titel in het halfzwaarge- wicht. Europees kampioen Koopmans (rechts op archieffoto) had veel moeite met zijn Luxemburgse uitdager Serres. Hij ging zelfs éénmaal tegen het canvas. maanden geleden plaatsvond, in Op de WBC-lijst staat hij als vier- achter Gregory goed voor een de laatste weken weer gestegen. de genoteerd, de WBA acht hem tweede plaats. Gemakkelijk kwam zijn zege ech ter niet tot stand. Hoewel arbiter Brimmel uit Engeland en de twee juryleden unaniem Koopmans tot overwinnaar uitriepen heeft ROTTERDAM - Rudie Lubbers komt op maandag 1 september in de ring tegen Jean-Pierre Coopman. Het gevecht tussen de nationale kampioen in het zwaargewicht en de ex-Euro pees kampioen wordt gehouden in de Rotterdamse Ton Menken- hal. Lubbers en Coopman heb ben eenmaal eerder tegenover elkaar gestaan en wel in Gent, waar de Amsterdammer zijn Belgische opponent op punten versloeg. zijn triomf in de Oberkorner Sporthalle lange tijd aan een zij den draadje gehangen. Aangezien Fred Serres een onbete kenende naam was in de Europe se bokswereld - hij is pas twee jaar prof, met slechts 13 partijen achter de rug - zag Koopmans als een berg op tegen het duel in Luxemburg. Zijn gage (ruim 30.000 gulden, tegen de uitdager 22.000) vond de Fries bovendien verre van inspirerend. Koop mans wist dat hij als Europees kampioen meer te verliezen dan te winnen had tegen een onbe duidende tegenstander als Ser- Daarnaast bleek al snel dat de Frie se pugilistniet alleen niet in vorm was, maar ook zijn gevaarlijkste wapen: zijn linker directe, niet in de strijd durfde te gooien, omdat hij vorige maand een ernstige kneuzing opliep aan zijn linker hand. Hoewel zijn dokter heeft gezegd dat de blessure genezen was durfde Koopmans zijn „lin ker' amper te gebruiken. Hij bleef daardoor te statisch en dat buitte Serres in de derde ronde goed uit. De titelhouder ging toen neer op twee rechtse directen en had het na acht tellen rust heel erg moei lijk. Het herstel kwam pas laat in de ronde daarop, waarin de 28-ja- rage Koopmans van zijn oppo nent met gevarieerde stoten be stookte. In de vijfde ronde nam Rudie Koopmans het initiatief geleide lijk aan over. Tien seconden voor het verstrijken van de drie minu ten die een ronde telt, sloeg de Luxemburger tegen het canvas LEIDEN - De organisatoren van de toernooien in Hazerswoude en Ter Aar mochten zich gisteren verheugen in de eerste regenloze dag. Dat inspireerde waarschijn lijk ook de deelnemers. Er werd tenminste zowel in Hazerswoude als in Ter Aar goed getennist. In Hazerswoude maakte de Indiër Vijay Paul grote indruk in een uitstekende partij de Unicummer Hans Tonjann. Paul won dankzij vooral zijn telkens gevaarlijk uit schietende topspin-forehand. Nu, liet de soepel over het gravel gaande Indiër wel zien dat hij een allrounder is (in de over gangsklasse B competitie verloor hij voor het Amsterdamse "Noordelijk" geen partij). Toch na een rechts-linkse combinatie van de Nederlander. In knock downs stond het toen 1-1. Koop mans scoorde in de daarop vol gende ronden echter genoeg pun ten om zijn Europese titel te pro longeren. Nu Koopmans kampioen is geble ven, wordt de vraag weer actueel of hij ooit nog eens in een gevecht om de wereldtitel uitkomt. Zijn manager Henk Ruhling neemt nog dit weekeinde contact met de Amerikaanse promotor Bob Aa- rum op om een datum in septem ber of oktober vast te stellen. Koopmans zou dan in de ring komen tegen Saad Muhammad, de titelhouder volgens de versie van de WBC, of Eddie Gregory, de kampioen van de WBA. Ruh ling geeft de voorkeur aan Rot terdam, maar volgens de Zand- voortse boksmanager is het ook zeer wel mogelijk, dat er óf in Zuid-Afrika óf in Amerika ge bokst gaat worden. Koopmans is overigens op de di verse internationale lijsten, on danks het feit dat zijn laatste par tij voor die tegen Serres bijna vier kon Tönjann door goed volhou den in de tweede set (hij verloor de eerste met 4-6) en door goed profiteren van het verslappen van de concentratie bij de Indiër de setscore nivelleren: 6-2. Jam mer. dat hij in de derde set last kreeg van kramp anders zou Paul waarschijnlijk zijn gedwongen zijn niet geringe kwaliteiten iets minder zuinig aan de belangstel lenden te tonen. Nu kon hij de duidelijk gehandicapte Tönjann met 6-2 royaal aftroeven. Vandaag ontmoet hij een tegen- ARNHEM (GPD) - De olympische gasten, die bijna drie weken bi vakkeerden in de Oranjekazerne in Schaarsbergen, hebben het le ge bolwerk als een puinhoop ach tergelaten. De kazerne, die tij dens de Olympische Spelen voor Gehandicapten dienst deed als Olympisch hptel, is sterk ver vuild. Vooral in de slaapgebou- wen is het een troep. Overal ligt rommel. Sinds dinsdag, toen de laatste tijdelijke gast de kazerne had verlaten, zijn schoonmaak ploegen met man en macht in de weer de legerplaats weer een fat soenlijk aanzien te geven. „Het is me erg tegengevallen", zegt ma joor A. J. Ouwerling, belast met de dagelijkse gang van zaken van de kazerne. „Wij hadden het al lemaal zo netjes voorbereid, maar stander van heel ander kaliber: Marinus Brooshooft. Mocht hij langs Brooshooft komen en die kans is stellig aanwezig, dan zal de finale een ongetwijfeld inte ressante zaak worden, want dan zal Paul botsen op een nog gede- gener defensie, namelijk die van de onbetwiste no 1 van TEAN. Jan Willem Bruin. Verder werd gisteren Har Meijer, wiens forehand herhaaldelijk de anders zo "trouwe" dienst wei gerde, geklopt door Jan Theunis- op een uitzondering na, heeft niemand het gewaardeerd. Ze hebben er zelf een troep van ge maakt". Van meet af aan had de legerleiding er rekening mee gehouden, dat het legercomplex na de Spelen aan een flinke schoonmaakbeurt toe zou zijn. Maar dat de vervui ling zó sterk om zich heen zou grijpen, had niemand voorzien. Majoor Ouwerling: „Het is te be grijpen dat 2000 man rommel maakt en niet altijd even netjes is. Maar dit? Nee. dat had ik echt niet verwacht". De achtergelaten rommel is er ook de oorzaak van dat de 2000 leden van de parate troepen die in Schaarsbergen zijn gelegerd, la ter naar hun-basis terugkeren dan was voorzien. sen: 7-6, 7-6. Mark Nije concen treerde zich langer en beter dan Jan-Pieter Hop en wön, na verlies van de eerste set (5-7) de tweede en derde set 6-3, 6-2. Een. gezien het werkelijk krachtsverschil, wat gefiatteerde uitslag. Jan Willem Bruin had geen moeite met Marcel Gerritsen: 6-0, 6-2 Bij de dames in B won Rosemarie Verdegaal na een moeilijke eerste set (7-5) vlot van Liselottevander Bijl, 6-0. Vijay Paul boekte giste ren nog een tweede succes, in het dubbel B met Erik-Jan Schreu- Overigens hebben de ruim 2000 tij delijke gasten weinig vernielin gen aangericht. Hierover is de majoor best te spreken. Hij zegt „Er zijn wel wat ruiten gesneu veld en een paar dingetjes kapot gegaan, maar dat is niet zo erg. Die schade is zo weer her steld". Naar alle waarschijnlijkheid zal het nog wel enige tijd duren voordat alle sporen van de Olympische Spelen voor Gehandicapten zijn uitgewist. De vijftien barakken op het kazerneterrcin blijven voorlopig nog staan. Men wil in eerste instantie de slaapgebou- wen kant en klaar hebben, waar door de militairen hun bed weer in gebruik kunnen nemen. De ba rakken zullen vermoedelijk eind volgende week verdwijnen. der. Dit duo. dat zeker de finale zal halen, klopte Njje/Tönjann met 6-4, 6-2. In Ter Aar bereikte bij de dames Mieke Heeringa uit Bodegraven in het enkel C de finale door haar plaatsgenote, Ans Barendse. met 6-7, 6-2. 6-0 kansloos te laten. In teressant worden de halve finales in het heren enkel C Vandaag zullen Gorree, die eerder de no 3 geplaatste Boudewijn Ponsioen kansloos liet (6 1, 6 1) en de ge routineerde Vinkesteyn elkaar STUTTGART (SID. DPA) - De prestaties van de Amerikanen Edwin Moses op de 400 meter horden (48.62 seconden) en Mac Wilkins op het nummer discus werpen (68.42 meter) waren de hoogtepunten tijdens de groten deels verregende internationale atletiekwedstrijden, die gister avond voor 5000 toeschouwers in Stuttgart werden gehouden. Het met spanning tegemoet geziene duel op de 3000 meter steeple chase tussen de Kenianen Henry en Kiprotich Rono mondde uit in een one-man-show van Kipro tich Rono. De 22-jarige winnaar van de strijd om de wereldbeker in Montreal liep mede door een zeer hoog begintempo een fraaie tijd: 8.20.2. Wereldrecordhouder Henry Rono stelde teleur met zijn vierde plaats. Els Vader is gisteravond winnares geworden van de 200 meter voor dames van een internationale at letiekontmoeting in Leuven. De Olympische atlete kwam tot 11.52 seconden. De tweede plaats was voor Jackie Pussey uit Jamaica met 11.64 seconde. Mirjan van Laar werd tweede by het hoogspringen. De atlete van ADA kwam tot 1.80 meter. De ze ge was voor de Belgische Chris Soetewey, die de 1.85 meter haal de. Een tweede plaats was er ook voor Tilly Verhoef op de 400 meter met 53.63 seconde. De Belgische Lea Alerts werd winnares in een tijd van 52.92 seconde. Raymond Heerenveen kwam in de tweede serie van de 100 meter t<>t een gedeelde eerste plaats. Even als voor de Belg Van Nieuwen- huyzen werd voor hem 10.96 se conde afgedrukt Van Santen werd derde in 11.23. treffen voor een plaats in de halve finale. De winnaar van deze partij treft dan Kortekaas. Henk van der Berg van Alkemade, zal zich wel langs van Ingen weten te werken om in de andere halve fi nale de degens te kruisen met Ron Ronberg In het heren dub bel C won het als tweede geplaat ste koppel Weber/Oosterhoff gemakkelijk van Arnoldus/Otto 6-3, 6-3. In het dames dubbel C bereikte Bronbeek en Van der Bas de finale door de zusters Bakker mei 4,6 teiug te wij /en. Daarin zullen zij of het duo v. d. Oudennjn/Heennga of Heyers/ Oudenraade treffen. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13