LEÏDSCH DAGBLAD Chomeini laat zieke gegijzelde vertrekken Massaal op weg naar het zuiden IJSVRIJ W Meubelfabriek Ur Oistervvijk Zomer nog ver van huis Werkgroep wil kleine steunfraode niet meer vervolgen bum mm vandaag toonaangevend in eiken Schiphollijn nadert voltooiing Vrachtauto met radio's uit Leids bedrijf gestolen VRIJDAG 11 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36213 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon - 4 weken lang het A LEIDSCH DAGBLAD 4—-** ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over i nacht .JS en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld er dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt m.| m v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 wek de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden De Amerikaanse president Carter reageerde op het bericht van de vrijlating met een beroep op Iran alle 52 gegijzelden te bevrijden. "Het is duidelijk dat de terroris ten alle gegijzelden moeten vrij laten omdat zij onschuldig zijn en verdienen bij hun gezinnen te zijn", aldus de president. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington waar schuwde dat ondanks de vrijla ting van Queen de crisis toch nog enige maanden kan gaan duren gezien de machtsstrijd in Iran tussen orthodoxe islamieten en gematigder groeperingen. Staatsgreep Vlak voor de verklaring van Cho- meini over Queen had president Bani-Sadr onthuld dat een staatsgreep was verijdeld. Met de opperbevelhebber van de lucht macht, kolonel Jawad Fakoeri, maakte Bani-Sadr op de televisie bekend dat Iraanse militairen bij de samenzwering betrokken wa ren evenals de Verenigde Staten, Israël en Irak. Volgens de regerende revolutionai re raad is een aantal samen zweerders gedood, maar bijzon derheden zijn niet bekend ge maakt. Het komplot zou hebben ingehouden het bombarderen van het huis van Chomeini in Te heran evenals andere strategi sche posities in de hoofdstad en de heilige stad Qom. Volgens de president was het het zesde kom plot tegen de Iraanse revolutie en is hij op de hoogte van een zeven de. Tot laat in de avond was in Teheran sporadisch geweervuur te horen nadat de politie was opgetreden tegen straathandelaren die pro testeerden tegen het weghalen van hun stalletjes. (Van onze weerkundige medewer ker) Ook dit weekeinde zal de echte zo mer zich nog ver van onze voor deur bevinden. Wel is de barome ter sinds gistereri bij ons flink ge stegen en zijn wij de zware buien kwijl. Deze buien gaven gisteren in het oosten van het land plaat selijk nog 40 mm regen.in Ooster- ZWOLLE (GPD) - Het slechte weer heeft niet alleen gevol gen voor vakantiegangers, landbouwers en fruittelers, ook de ijsfabrikanten heb ben het moeilijk. De directie van de ijsfabriek De Valk in Hellendoorn heeft besloten de produktie gedurende drie dagen per week stop te zet ten omdat de afzet stag neert. Het besluit van de directie van de ijsfabriek heeft geen grote gevolgen voor het personeel omdat ongeveer de helft van de tachtig personeelsleden met vakantie is. Volgens de directie van De Valk hoeft slechts aan veertig werkne mers van de fabriek gedu rende drie dagen in de week ijsvrij te worden gege- beek 70 mm in twee dagen. Er trekt een zwak front je met wat lichte regen over de Britse eilan den naar het zuidoosten, zodat het zaterdag wellicht niet overal droog zal blijven. De hoop is gevestigd op een sterke uitloper van 1030 millibar van de Azoren, die volgens de laatste weerkaarten aanstalten maakt zich wat naar Frankrijk en de UTRECHT (GPD) - Alle treinen en vliegtuigen die dit weekeinde naar een vakantiebestemming in Zuid-Europa vertrekken, zitten tot de laatste plaats vol. Dit weekeinde gaan de bouw ak kers voor het laatst allemaal te gelijk met vakantie. Voor vol gend jaar is afgesproken dat, zo als in het grootste deel van het bedrijfsleven, de werknemers individueel beslissen wanneer zij i hun vakantie zullen opnemen. De vakantie-uittocht zal dan aan zienlijk meer gespreid worden dan dit jaar. De Algemene Verkeers Dienst (AVD) van de rijkspolitie in Drie bergen constateert toch al een Britse eilanden te willen verster ken. Dat zal vanaf zondag vanuit het westen een wat stabieler weer type met wat meer :un kunnen be tekenen. Inmiddels is in de kustprovincies nu vier weken achtereen het kwik niet meer boven 20 graden geko men, hetgeen in deze eeuw zelden is gepresteerd. toenemende spreiding. Veel vakantiegangers hebben een paar snipperdagen opgenomen en zijn eerder vertrokken. Schiphol verwacht weer zijn druk ste weekeinde van het jaar. Er gaan ongeveer 30.000 vakantie gangers met chartervluchten naar Zuid-Europa: 13.000 per Martinair en 8.000 met de KLM en met Transavia. Behalve van een vakantie-uittocht was er de afgelopen dagen ook enige sprake van een vakantiete rugtocht. Campinghouders aan de kust constateerden dat veel kampeerders er genoeg van had den: ze braken op en reden naar huis. Supportersclub Joop Zoetemelk weer naar Parijs (Van één onzer verslaggevers) OUDE WETERING - De suppor tersclub van Joop Zoetemelk in zijn geboorteplaats Rijpwetering organiseert voor de vierde keer een busreis naar Parijs. Initiatiefnemer Jac van de Bosch hoopt zijn idool op zondag 20 juli nu wél in het geel te kunnen be groeten. In zijn optimisme heeft hij al een poster van Zoetemelk in de etalage van zijn winkel zo be werkt dat de kopman van de ploeg Post een gele trui aan heeft. De dag voor de laatste etappe, za terdag 19 juli, vertrekt een drietal touringcars naar de Franse- hoofdstad. Het feestcomité heeft inmiadels al 150 slaapplaatsen gereserveerd. "LAATSTE RAILBOUT" VASTGEDRAAID DEN HAAG (ANP) - Een werk groep van het openbaar ministe rie, die zich de afgelopen tijd ge bogen heeft over het vervol gingsbeleid bij fraudes met so ciale uitkeringen, vindt dat klei ne overtredingen op dit terrein in de toekomst niet meer vervolgd moeten worden. De werkgroep meent dat fraudes van minder dan 500 gulden hele maal niet meer vervolgd moeten worden en dat bij fraudes tussen 500 en 1.000 gulden de zaak met een boete moet worden afgehan deld. Boven 1.000 gulden fraude zou wel strafrechtelijk vervolgd moeten worden. Met een lachend gezicht hebben de bouwers van de Schiphollijn gistermiddag "de laatste bout" van het laatste raildeel vastge draaid (foto links) De rails zijn dus klaar, nu de bovenleiding nog. Als het werk volgens schema blijft verlopen kan men in mei volgend jaar binnen een kwartier van Leiden naar Schiphol treinen. De totale kosten van de Schip hollijn zullen ongeveer 800 miljoen gulden gaan bedra gen, maar volgens de ver wachtingen zullen over een jaar of zes jaarlijks zo'n ze ven miljoen reizigers er ge bruik van maken PAGINA LEIDS Komiek Dave Allen van avond op televisie PAGINA 5 Maastricht is zijn bom kwijt PAGINA 7 Zoetemelk zal het alleen moeten opknappen PAGINA 9 Kaagweek "volautoma tisch" PAGINA 11 20 PAGINA'S Verrassend voorstel van Russen in Wenen PAGINA 13 Jeugdwerkloosheid groot sociaal probleem TEHERAN (Reuter) - De zieke Amerikaanse gegijzelde Richard Queen heeft vanmorgen Iran verlaten aan boord van een Zwitsers vliegtuig dat naar Zurich vloog. Queen was in een tamelijk goede toestand en klaar wakker, aldus de belangrijke adviseur van president Bani-Sadr voor buitenlandse zaken, Saeed Sanjabi, die de Ameri kaan begeleidde op weg van het ziekenhuis naar de lucht haven van Teheran. Volgens Sanjabi was Queen in staat om zonder hulp te lopen. Een woordvoerster van het minis terie van justitie, die dit vandaag bevestigde, deelde verder mee dat de procureurs-generaal nog moeten bekijken of deze advie zen deel gaan uitmaken van de vervolgingsrichtlijnen. De jonge Amerikaanse diplomaat, die waarschijnlijk psychiatrische hulp nodig heeft na meer dan acht maanden in Iran gegijzeld te zijn geweest, was vice-consul in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Studenten hielden tot zijn vertrek de wacht aan zijn bed in het Shohada (martelaar) zie kenhuis in Teheran, waar hij drie dagen geleden was opgenomen. Opdracht Queen is de eerste gegijzelde die wordt vrijgelaten sinds de stu denten 13 vrouwen en zwarten lieten gaan enkele weken na de bezetting van de ambassade. Ajatollah Chomeini had opdracht gegeven tot de vrijlating van Queen toen hij te horen kreeg dat de Amerikaan in het ziekenhuis lag. Specialisten die hem behan delen achtten het noodzakelijk dat hij in het buitenland wordt onderzocht. Volgens de presi dentiële medewerker heeft Queen "problemen in zijn hoofd". Richard Queen. Nu en dan zon In de nacht regen, overdag van het wes ten uit opklaringen. Minimum tempe raturen ca. 13 graden, middagtempera- tuur rond 18 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest, kracht 4 tot 6. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 JULI Zon op 05.31 uur; onder 21.55 uur. Maan op 05.51 uur, onder 21.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.02 en 16.29 uur, laagwatcr om 12.18 uur. Beroep LEIDEN - Hoewel het verbods bord duidelijk is te zien. schoot een auto gisteravond toch een huis aan de Leidse Julianastraat binnen. Een frontale botsing tussen de twee wagens, beiden bestuurd door Lei- denarenontstond gisteravond om streeks acht uur. De persoonlijke ongevallen vielen mee: "slechts" één van de drie betrokkenen werd op genomen in het ziekenhuis: de be stuurder van de in het huis „gepar keerde" auto. De schade aan de au to's was groter: total loss. Hoe de bewoners van het pand rea geerden bij het zien van deze rava ge is niet bekend. De politie: "Wij weten niet of het pand wordt bewoond. Is dalwei het geval, dan waren de bewoners waarschijnlijk niet aanwezig. An ders hadden we wel wat gehoord. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De 28-jarige Leidenaar D.T. en de 34-jarige Haarlemmer C.V. zijn gistermorgen omstreeks negen uur in Haarlem gearres teerd in verband met de diefstal van een vrachtwagen met radio apparatuur in Leiden. Beiden zijn overgebracht naar Leiden. In de nacht van woensdag op don derdag drongen zij via het dak een expeditiebedrijf aan de Mid delstegracht binnen. Van binne nuit werd de deur opengemaakt. Hun oog viel op een vrachtwagen, volgeladen met radioapparatuur en versterkers. De totale waarde: zo'n 150.000 gulden. Eén probleem deed zich voor. Aange zien een andere vrachtwagen wat ongelukkig voor de deur stond, moest alles wel eerst worden overgeladen. Omdat de eigenaar 's morgens snel reageerde en het kenteken door gaf aan de politie, konden zij nog dezelfde morgen in Haarlem worden aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1