Haars blijft bij streng beleid illegalen Tramcontroleurs vragen om betere bescherming Gearresteerd viertal ontkent Hulpverleners na gesprek zeer teleurgesteld KAMPEERTERREIN Produktie vasolastine Jonker (AR) mogelijk Europees commissaris Bont voor vnmernriiyen Bont van VanEgmond Breestraat Bontmode BEDREIGD MET ONTRUIMING DINSDAG 8 JULI 1980 ROTTERDAM (GPD) - De con troleurs op de Rotterdamse tram eisen op zeer korte ter mijn maatregelen die hen be scherming garanderen tegen de agressie van mensen die zij OP 'zwart rijden' betrappen. Komen die maatregelen er niet dan zullen de controleurs acties gaan voeren om toch hun zin te krijgen. het voorbije weekeinde waardoor een van hen in het ziekenhuis belandde. De man had in een tram twee 'zwart rijders' betrapt, twee jonge mannen die geen kaartje hadden gekocht en nu ook weigerden dat alsnog te doen en de voorgeschreven boete te betalen. Zij sloegen de con troleur bewusteloos en na men de benen. Op 'zwart ryden' staat in Rot terdam een boete van 35 gul den. De controleurs hebben de ervaring dat deze (nog maar onlangs tot dit bedrag verhoogde) boete aan de ene kant het 'zwart rijden' welis waar enigszins vermindert, maar anderzijds bepaalde 'zwart-rijders' gewelddadiger maakt.s Vrijdag willen de controleurs weten of ze op korte termijn ergens op kunnen reke- Vermoorde man was bekende honkballer AMSTERDAM - De 26-jarige man die gisterochtend omstreeks vier uur met twee messteken op de Spiegelgracht in Amsterdam werd vermoord blijkt de Ameri kaanse honkbalspeler Brian Le wis te zijn. Lewis, die dit seizoen onder contract stond bij de hönkbalclub Canon-De Spartaan in Amsterdam, bezocht met zijn vriend Jerry Robson een shoar mazaak in de Tweede-Wetering- dwarsstraat. Hier ontstond een woordenwisseling met vier Ne derlanders. Volgens getuigen, onder wie een toevallig aanwezige politieman, had het kleine twistgesprek een racistisch karakter ten opzichte van Lewis. De twee Amerikanen verlieten de zaak en wilden in de auto van Lewis wegrijden. Op de nabijgelegen Spiegelgracht werd de achterruit van de auto door de Nederlanders met een steen in geslagen. Robson kon wegvluch ten, maar Lewis werd, toen hij uitstapte, neergestoken. Hij heeft nog honderd meter kunnen lopen voor hij bezweek. Zijn lichaam is later door de politie onder een au to gevonden. De achtervolgers hebben Lewis' auto meegenomen en zijn gear resteerd toen zij de wagen in een gracht wilden duwen. Het zijn de 33-jarige K. van S. en H. K. en de 34-jarige P. M. In de loop van de ochtend is ook de 32-jarige H. D. aangehouden. Tot nu toe hebben de vier by de politie bekend staande mannen ontkend dat zij iets met de zaak te maken heb ben. De coach van De Spartaarr, Gerard Stenzier, heeft Lewis de afgelo pen winter ontdekt in het honk balteam van de Domingus Hilles University in Californié en hem samen met Ed Packet naar Ne derland gehaald. De vriend van Lewis, Jerry Robson. is honkbal- coach by The Herons in Heerhu- gowaard. Lewis werd door zijn eigen coach een fantastische korte-stopspeler genoemd. De club zou volgende week uitkomen tegen Sparta in Rotterdam en stond op de nomi natie voor het kampioenschap. De Spartaan wilde Lewis ook het komende seizoen contracteren. „Lewis had hier veel vrienden gemaakt. Hij leefde en speelde voor het komende kampioen schap", aldus coach Stenzier. „Die moord is een vreselijke, zinloze daad". Provinciebestuur Brabant dreigt met politiedwang DEN HAAG (GPD) - Het Landelijk Aktiecomité Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers heeft weinig resultaat geboekt in een gesprek met staatssecretaris Haars van justitie. Beide partijen waren het er over eens dat de illegale arbeid aangepakt moet worden. Jan Niessen van het actiecomité zei echter de indruk te hebben ge kregen dat de staatssecretaris alleen een motie van de Tweede Kamer, om eens te gaan praten met hulpverle ners van buitenlandse werknemers, uitvoerde. Het actiecomité waarin onder meer organisaties van buitenlandse werknemers, advocatencollec- tieven en kerkbesturen zijn ver tegenwoordigd, werpt zich op voor de naar schatting tien- tot vijftienduizend illegaal in ons land verblijvende buitenlanders. Doormiddel van het gesprek met staatssecretaris Haars hoopte het comité tot overleg te kunnen ko men met de regering over de ille gale arbeid en de volgens het co mité onrechtvaardige 1-novem- berwet, die onder meer het in dienst hebben van illegale arbei ders strafbaar stelt. „Tijdens dat overleg over een aan pak van de illegale arbeid zou het strenge politiebeleid opgeschort moeten worden" aldus het ac tiecomité. Staatssecretaris Haars ging echter niet op dit voorstel in. „Ze blijft bij het beleid dat ze nu voert", aldus Jan Niessen. Volgens hem baseert de staatsse cretaris haar beleid ten aanzien I van de illegalen op uitzonderin gen „Ze gaat er van uit dat er bussen vol illegalen voor de deur staan en dat iedere illegaal in feite een leugenaar is. Met dat soort dingen worden onze argumenten bestreden." Staatssecretaris Haars en het actie comité" waren het over twee za ken eens: het minder aantrekke lijk maken van illegale arbeid en het zodanig veranderen van be drijven dat illegale arbeid niet meer nodig is. De staatssecretaris is echter niet van plan toe te ge ven aan de eis van het comité om buitenlanders die voor 1 novem ber in ons land werkten, hier te laten blijven. „Dat kan niet; het is nooit te controleren wie er op 1 november werkte Bovendien hebben we hier al 16.000 werklo ze buitenlanders. Wanneer we de illegalen een arbeidsplaats ge ven, betekent het dat ze de lega- len die er nu zijn als het ware uit de markt en uit het land druk ken." Het probleem is volgens haar niet onoplosbaar maar er moet vol gens de staatssecretaris ook iets gedaan worden in de landen van herkomst. Hulpverleners zouden volgens staatssecretaris Haars buitenlanders moeten adopteren en begeleiden in het land van herkomst om hen daar te helpen met het opzetten'van bedrijfjes die in dat land nodig zijn. DEN HAAG - Staatssecretaris Haars van justitie reageert verrast als zij wordt omarmd door de buitenlandse werknemer Abdoel Menebhi. Mevrouw Haars had gisteren een gesprek met vertegenwoordigers en hulpverleners van illegale buitenlandse werknemers. Brand na inbraak tijdelijk gestaakt UTRECHT (ANP) - In het gebouw van het Humanistisch Verbond aan de Oudegracht in Utrecht is in de afgelopen nacht brand uit gebroken nadat onbekenden zich door middel van braak toegang hadden verschaft tot het pand. Enige tijd nadat de brand was ont staan bereikte het ANP in Den Haag een anoniem telefoontje van een man die meldde dat het gebouw van het verbond was op geblazen "in verband met de te levisie-uitzending van het Hu manistisch Verbond van zondag avond". In die uitzending werd een fotoreportage getoond die diende om aan te toen dat de Ara bische bevolkingsgroep in Israël wordt achtergesteld. BOM GEVONDEN - Na vijf dagen zoeken is de explosieven oprui mingsdienst er gisteren in Maas tricht in geslaagd een onontplofte Engelse bom, een zogenaamde duizendponder, op te sporen. De bom werd gevonden op een braakliggend terrein in de wijk Maartenspoort nabij het station op een diepte van zes meter. SOEST (ANP) - De firma Enzy- pharm in Soest heeft de inspectie voor de geneesmiddelen meege deeld, dat ze de produktie van het enzympreparaat vasolastine, ge bruikt onder meer als middel te gen kanker en ouderdomskwa len, meegedeeld, tijdelijk heeft gestaakt. Op 26 juni werd geconstateerd, dat een bepaalde dagproduktie bac- terieel was verontreinigd. De apotheker Herberle uit Den Bosch maakte afgelopen vrijdag al bekend, dat Enzypharm alle Nederlandse apothekers heeft gevraagd, ampullen vasolastine uit die produktieserie terug te sturen in verband met een onbe kende bacteriële verontreiniging die bij de patiënten die het mid del inspuiten, koorts en „onwel zijn" kan veroorzaken. Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid heeft gisteren meegedeeld, dat de in spectie voor de geneesmiddelen een onderzoek instelt. Sales-manager Disse van Enzy pharm verklaarde gisteren des gevraagd, dat een dagproduktie ongeveer tien- tot vijftienduizend NEDERHORST DEN BERG - Alphenaar TA.. Hartman ontving giste ren uit handen van staatssecretaris Smit-Kroes de 100.000ste zendmachti ging voor de 27 mc-band. Dat gebeurde op het radiostation Nederhorst den Berg. Mevrouw Smit-Kroes deelde bij die gelegenheid mee dat vrachtwagen chauffeurs die geregeld naar het buitenland rijden vanaf 15 september hun zend- en ontvangstapparatuur bij het passeren i uit de auto hoeven te slopen. Op die datum wordt een regeling van kracht om het meenemen van een 'bakkie" naar het buitenland mogelijk te maken STRAATSBURG (GPD) - Na het besluit van de negen landen van de Europese Gemeenschap om de Luxemburger Gaston Thorn tot voorzitter van de nieuwe Eu ropese Commissie te benoemen - de officiële bekrachtiging hier van vindt op 22 juli plaats - lijkt de Nederlandse Europarlemen tariër Sjouk Jonker (ARP) de J beste kans te maken Nederland Europees ris te worden. De kansen van Jonker (55) worden daarom zo hoog aangeslagen, omdat de andere kandidaten uit het christendemocratische kamp elkaar blokkeren. Dat zijn nog al tijd de ministers Van der Stee en Albeda en de oud-bewindslieden Andriessen en Nooteboom. De fractie van de EVP, de Europese Volkspartij, waarin de christen democraten in Europees verband samenwerken, toont zich wel willend ten aanzien van de kan didatuur van Jonker. Hij houdt zich binnen het Europees Parle ment bezig met institutionele za ken, landbouw en externe be trekkingen. By de voorbeschouwingen over de nieuwe Europese Commissie, die op 1 januari 1981 van start gaan en die als het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap op treedt, is herhaaldelijk naar vo ren gebracht dat het wenselijk is commissarissen te benoemen die Europa van binnen en van buiten kennen. Jonker schijnt, meer dan de andere christendemocratische kandida ten, aan het nieuwe profiel van de Europese commissaris te vol doen, maar indien het kabinet- Van Agt alsnog in het laatste kwartaal van dit jaar ten val wordt gebracht, zal hy zijn kan sen waarschijnlijk verspelen. Dan wordt hij immers overvleu geld, zoals binnen de Nederland se politieke fracties in Straats burg algemeen wordt aangeno men, door figuren als Van der Stee en Albeda, die dan niet meer ten tyde van de kabinetsrit be hoeven te worden uitgewis seld. ampullen omvat. Uit de inmid dels teruggestuurde ampullen is volgens hem gebleken, dat niet de hele serie bacterieel is veront reinigd. Die verontreiniging is namelijk al op het eerste gezicht duidelijk doordat de inhoud van de ampullen „intens" troebel is geworden. Welke micro-orga nisme daarvoor aansprakelijk is, wordt, behalve door de inspectie, ook opderzocht door Centrilab b.v. in Soest, een volgens Disse onafhankelijk laboratorium dat doorlopend monsters van de dagproduktie van Enzypharm controleert. De nog niet via de groothandel en de apothekers verspreide am pullen uit de „besmette" serie zijn vernietigd. Verder heeft En zypharm op advies van de inspec tie besloten, ook de aflevering van daarna geproduceerde am pullen vasolastine op te houden totdat onomstotelijk vaststaat dat ze steriel zijn. De aflevering van vasolastine zal volgens Disse pas worden hervat na goedkeu ring door de inspectie, op grond van een keuring van de ampullen. Bont in de zomer, klinkt dat wat vreemd? Niet als u het volgende bedenkt. Onze nieuwe bontkollekde is at hele maal kompleet. Wij hebben de tijd om rustig al uw wensen door te praten en vakkundig uit te voeren. En u profiteert van de zeer aantrekkelijke zomerprijzen. Dus juist bont in de zomer. Breestraat 173- Leiden - Telefoon071 123337 Maandaggeslolen, donderdag koopavond Deelnemer Stichting Bonluaarhorg LUYKSGESTEL (ANP) - Een deel van vakantiecentrum "De Zwarte Bergen" in Luyksgestel dat in gebruik is als toeristisch kampeerter rein wordt met ontruiming bedreigd. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant heb ben gisteren de ongeveer 500 kampeerders laten weten dat ze voor morgen het terrein moeten verlaten. Het provin ciaal bestuur dreigt in de last geving, die tent voor tent werd uitgereikt, zelfs met po litiedwang. Eind vorige maand had de directie van het vakantiecentrum een soort gelijke aanzegging gekregen. De Zwarte Bergen heeft geen vergunning om op het betref fende vijf hectare grote ter rein toeristisch kamperen toe te staan. Die vergunning is het kampeerterrein volgens N. van de Heuvel, woord voerder van de Zwarte Ber gen, ten ONRECHTE ont houden. De Raad van State zou dat in een brief hebben toegegeven maar kan er op formeel juridische gronden niets meer aan doen, aldus Van de Heuvel. Vandaag dientin Den Haag een laatste beroepschrift van de Zwarte Bergen dat in het kader van de arob-wetgeving aanhangig is gemaakt. De directie van het al langer be staande vakantiecentrum De Zwarte Bergen huurt sedert 1973 vijf hectare van de ge meente Luyksgestel. Die vijf hectare sluiten aan op het be staande kampeerterrein en worden gebruikt voor recrea tief kamperen. Enige jaren geleden wees de provinciale kampeerraad erop dat de ver gunning van het vakantiecen trum aan de nieuwe situatie aangepast diende te worden. Gedeputeerde Staten wei gerden echter vergunning te verlenen voor de betreffende vijf hectare omdat er milieu bezwaren waren ingediend tegen het kamperen aldaar. De directie van de Zwarte Ber gen ging daarop in beroep bij de Raad van State. Dit college kwam tot de conclusie dat de vergunning op verkeerde gronden was geweigerd. Toch werd die weigering niet on gedaan gemaakt want de Raad van State had een ande re reden ontdekt om het vakantiecentrum de vereiste vergunning te onthouden. Woordvoerder Van de Heuvel: "De Raad van State vond de milieubezwaren niet steek houdend. Op grond daarvan had het college van GS ons dus nooit een vergunning mogen weigeren. De Raad van State kwam echter ook tot de slotsom dat er op de be treffende vijf hectare niet ge bouwd zou mogen worden in verband met het bestem mingsplan waarin staat dat het terrein tot het bos- en hei degebied van Luyksgestel behoort. Op een kampeerter rein moeten nu eenmaal toi let- en wasgelegenheden worden gebouwd, dus op grond daarvan hoeft geen vergunning te worden ver leend, zo redeneerde de Raad van State". Volgens Van de Heuvel zag dit college daarby echter over het hoofd dat de bewuste vijf hectare direct aansluiten aan de bestaande camping. "In het dossier had de Raad van State kunnen lezen dat daar nog niet zo lang geleden voorl 300.000 gulden een sanitair gebouw is neergezet met een overcapaciteit die ruim-l schoots voldoende is om del kampeerders op het omstre-l den terrein te kunnen opvan gen. Wij hoefden dus hele maal niet te bouwen in dat bos- en heidegebied", aldus Van de Heuvel. De Raad van State reageerde hierop volgens hem met een brief waarin erkend wordt dat de directie van de Zwarte Bergen gelijk heeft. "In die I brief staat echter ook dat er zich geen nieuwe feiten heb-1 ben voorgedaan sedert de uit spraak van de Raad van State. Dit college kan alleen een eerder genomen beslissing veranderen als er wel sprake is van nieuwe feiten. Daarmee zijn we in een volkomen on zinnige situatie terecht ge komen", meent Van de Heu vel. Vakantiecentrum de Zwarte Bergen heeft inmiddels tele grammen gestuurd aan ko ningin Beatrfx, de commissa ris van de koningin Van der Harten en de minister van binnenlandse zaken. Wiegel. Daarin wordt gevraagd al het mogelijke in het werk te stel len om ontruiming van het kampeerterrein te voorko- Momenteel staan er op het om streden terrein ongeveer 125 tenten en caravans met alles bij elkaar 500 bewoners. Van de Heuvel zegt dat dit aantal als er tenminste niets tussen komt, zaterdag zal uitgroeien tot 800 kampeerders. "Het terrein is volgeboekt. Die ge reserveerde plaatsen zijn ook al grotendeels betaald. En uit wat ik nu al op de camping aan sfeer proef trek ik de conclusie dat de mensen niet zullen toestaan dat het terrein zonder meer wordt ontruimd. Ik vrees dat de kampeerders zich zullen gaan verzetten, zelfs wanneer er sprake zou zijn van politiedwang", aldus Van de Heuvel. Volgens hem is sluiting van de vijf hectare desastreus voor het hele vakantiecentrum. Hij houdt er zelfs rekening mee dat daardoor sluiting van de rest van de Zwarte Bergen onvermijdelijk zal worden. "Afgezien van onze vaste gas ten hebben we vorig jaar 47.000 toeristische overnach tingen gehad. Als die weg vallen wordt de exploitatie last van het vakantiecentrum te hoog", meent Van de Heu vel. Sluiting van de Zwarte Bergen zou ook voor de gemeente Luyksgestel een strop bete kenen. De gemeente bouwde op het vakantiecentrum na-- melijk enkele jaren geleden een zwembad op voorwaarde dat de inwoners van Luyks gestel er voor een redelyke prys gebruik van zouden mo gen maken en dat de exploita tielasten voor rekening van het vakantiecentrum zouden komen. Op deze wijze be schikt de gemeente voortaan op betrekkelijk goedkope manier over een zwembad voor haar inwoners. Burgemeester Reuver van Luyksgestel heeft in een brief aan commissaris van de ko ningin Van der Harten drin gend gevraagd een eventuele ontruiming uit te stellen. "Ik kan mensen uit het noorden van het land of uit de Rand stad die hier hun vakantie komen vieren dit niet aan doen. Het zou niet sociaal zijn het betreffende terrein nu te ontruimen. Je moet niet zo principieel zijn dat onschul- digen erdoor getroffen wor den", aldus burgemeester Reuver. Fraude girokaarten •S-HERTOGENBOSCH (GPD) - De gemeentepolitie van 's Herto genbosch heeft de uit Amster dam afkomstige 29-jarige T. K. aangehouden wegens onrecht matig gebruik van girobetaal kaarten die aan een ander toebe hoorden. De man die in een kosthuis in 's- Hertogenbosch verbleef kreeg daar girobetaalkaarten toege stuurd die bestemd waren voor iemand die in datzelfde kosthuis had gewoond maar inmiddels was verhuisd. In plaats van de kaarten naar het girdkantoor te retourneren ge bruikte T. K. de kaarten zelf en wist in een jaar tijd ongeveer 23.000 gulden op deze manier te incasseren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7