Kantonrechter Bejaarde tussen wal en schip Steeds meer werkloosheid in Leiden en omgeving Bejaarden naar Schubertlaan Nieuwe burgemeester wordt 'das omgedaan' Stropers gepakt na klopjacht en flink beboet een sieraad met BRILJANT .....zegt zoveel meer DINSDAG 8 JULI 1980 -®3ES®- Ziekenhuis: "Genezen verklaard' Bejaardentehuis: "Geen plaats meer' LEIDEN -"Wij zijn bang als moe der in degaten krijgt dat zij ner gens meer welkom is dit de ge nadeslag voor haar zal beteke nen. Voljende week wordt ze 84 jaar. Het gaat hier toch om ie mand in de laatste levensdagen. We begrijpen niet dat iemand zoveel rerdriet kan worden aangedaan". Aan het woord is J. P. Dickhoff uit Leiden. Zijn moeder ligt in het Elisabeth-ziekenhuis. Haar been is geamputeerd en ruim ze ven weken geleden is zij genezen verklaarc. Zij moet dus het zie kenhuis \erlaten. Maar ze is niet meer welkom in het bejaardeitehuis Rustenborch in Oegstgeeit, waar zij ruim zes jaar heelt gewoond. Ze moet naar eei verpleeghuis. Me vrouw Dckhoff wil het liefst naar Wijekerslooth, want dat ligt pal naast het bejaardente huis waar ze bijna al haar ken nissen heeft. In het verpleeghuis is voorlopig geen plaats. In afwachting van een vrijkomende plaats wil me vrouw Dickhoff tijdelijk terug naar het bejaardentehuis, want daar heeft ze haar woning. Afgelopen week hebben bewoners van het bejaardentehuis nog een actie voor mevrouw Dickhoff gevoerd. Maar de directrice van het bejaardentehuis houdt het been stijf: Ze komt er niet in. De directrice wilde vanmorgen geen commentaar leveren. "De ze zaak is in behandeling. Van daag of morgen komt er een uit spraak. Verder wil ik er niets over zeggen. Gaat u maar naar de algemeen directeur". De algemeen directeur bleek niet aanwezig te zijn. Ook zijn waar nemer was niet voor commen taar bereikbaar. Op vijf februari werd mevrouw Dickhoff-Stikkelman opgeno men in het Elisabeth-zieken huis. Daar werd haar andere been geamputeerd. Het eerste is vier jaar geleden weggehaald. Zij lijdt aan suikerziekte. Een paar maanden na de operatie bezoekt een maatschappelijk werkster van het verpleeghuis Wijekerslooth mevrouw Dick hoff. Ze vindt dat mevrouw Dickhoff in aanmerking komt voor opname in het verpleeg huis, maar daar is voorlopig geen plaats. Besloten wordt mevrouw Dick hoff weer naar het bejaardente huis Rustenborch te sturen in afwachting van een plaats in het nabij gelegen verpleeghuis. Het bejaardentehuis beschikt over een ziekenboeg en volgens de behandelend arts in het zieken huis, is zij met een beetje extra hulp goed te verzorgen. De directrice van Rustenborch wil mevrouw Dickhoff echter niet terughebben. De toestand be gint nijpend te worden want vanaf 24 juni wordt er door de ziekenfonds niet meer betaald voor de behandeling in het zie kenhuis. Mevrouw Dickhoff krijgt een sociale indicatie. Gevolg: mevrouw Dickhoff moet bij de sociale dienst aankloppen om haar verblijf in het zieken huis te kunnen betalen. En dat terwijl ze een kamer heeft in Rustenborch. Maatschappelijk werkers van het Elisabeth-ziekenhuis nemen contact op met de directrice van het bejaardentehuis Rusten borch om te overleggen over te rugplaatsing van de bejaarde mevrouw Dickhoff. De directrice zegt geen bed meer in de ziekenboeg over te hebben. Op een suggestie van het zie kenhuis om mevrouw Dickhoff haar eigen bed te laten gebrui ken, zou de directrice hebben gezegd: "Het bed van mevrouw is te laag". Allerlei pogingen van het zieken huis en de kinderen van me vrouw Dickhoff blijven vruch teloos. Inmiddels staat haar ei gen kamer, waar per maand 2000 gulden wordt betaald, leeg. Ook de zogenaamde verpleegkun dige argumenten voor wat be treft de verzorging van me vrouw Dickhoff, kunnen de di rectrice van het bejaardente huis niet op andere gedachten brengen. "Volgens de verpleging heeft ze alleen hulp nodig bij in en uit bed stappen en bij toilet- beaoek", aldus een maatschap pen^ werkster van het zieken huis. 850 273. Daarin zijh ook de vacatures part-time werkzaamheden op genomen. Worden de cijfers van vorig jaar vergeleken met die van nu dan blijkt dat het peil van de werk loosheid aanmerkelijk hoger ligt dan een jaar geleden. Vooral is de veel hogere werkloosheid onder de jeugdigen opmerkelijk. Eind juni 1979 waren er 81 jeugdigen werkloos, een jaar later zijn dat er honderd meer. Het aantal inge schreven jeugdigen was vorig jaar 798 en nu 847. De situatie in de bouw is nog steeds weinig ropskleurig. De werk loosheid in die sector steeg van 358 in juni 1979 tot 536 in juni van dit jaar. De vraag is gedaald van 310 naar 88. Ook in de sector kantoor baart de situatie zorgen. Het aantal vaca tures bij dé mannen bedraagt 24 en daar staat een aanbod van 188 tegenover. Voor vrpuwen zijn er 40 vacatures en is het aanbod 210. Gezien die geringe vraag zijn de perspectieven voor schoolverla ters die een kantoorbaan willen allerminst gunstig. LEIDEN - De afgelopen vrijdag be noemde burgemeester mr. CU. Goekoop heeft gisteren voor het eerst officieel voet op Leidse bo dem gezet. Dat gebeurde voor een kennismakingslunch met het col lege van B en W in hotel-restau rant "Nieuw-Minerva" aan de Vrouwensteeg. Bij die gelegen heid werd mr. Goekoop direct de das omgedaan. Letterlijk wel te verstaan. Loco-burgemeester mr. Waal over handigde hem een stropdas met het gemeentewapen van Leiden. Bij het eerste gesprek waren be halve de loco-burgemeester ook de wethouders Schoute en Van Dam, gemeente-secretaris Lodder en lo co-gemeentesecretaris mevrouw Vink aanwezig. De wethouders mevrouw Fase,Bordewijk en Tes- selaar zijn op het ogenblik met vakantie. LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau is de afgelopen maand fl nk gestegen. Het aantal werklozemannen steeg met 66 en het aantal werkloze vrouwen steeg nog sterker, niet 145. Als gevolg van deze ontwikkelingen waren aa.i het eind van de vorige maand 2109 mannen en 966 vrouwen zonder werk. De toeneming van de werkloosheid kan voor een zeer belangrijk deel worden toegeschreven aan de de melding bij het arbeidsbureau vari jeugdigen, voornamelijk schoolverlaters. Van de toene-, ming van 66 bij de mannen, wa ren 63 personen jonger dan 23 jaar en van deze laatsten waren 59 schoolverlaters. Bij de vrouwen die werkjoos werden (145) waren die aantallen respectievelijk 118 en 101. De vraag naar arbeidskrachten daalde opnieuw. Het aantal bij het GAB Leiden geregistreerde vacatures voor mannen daalde met 144 en bij de vrouwen met 49. Aan het eind van de vorige maand beiiep de vraag LEIDEN - De verhuizing van bejaarden van het bejaarden centrum Haagwijk aan de Beethovenlaan (Zuid-West) naar een houten complex aan de Schubertlaan is vandaag begonnen. Dertien bejaarden en de ziekenzaal zijn vandaag overgebracht naar het tijde lijke onderkomen. De renova tie van het verouderde tehuis kan nu dus beginnen. Het is de bedoeling dat de hele operatie in twee weken wordt uitgevoerd.Elke dag verhui zen er dertien bejaarden. Haagwijk is één van de vier centra, die in de komende zes jaar wordt gerenoveerd. Het tehuis krijgt een grondige opknapbeurt. De kamers worden onder andere ver groot het aantal zal worden teruggebracht van 122 naar 106. Over de renovatie van Haagwijk is al heel wat te doen geweest. Volgens velen verkeert het tehuis in slechte staat. "Het centrum voldoet niet meer aan de huidige eisen van be jaardenverzorging", was een veelgehoorde klacht. Het tijdelijke onderkomen aan de Schubertlaan is pas klaar gekomen. Het gebouw dat eén verdieping hoog is, werd in complete onderdelen aan gevoerd en neergezet. Zes jaar moet het complex, dat een initiatief van de Stichting Tijdelijke Huisvesting Be jaarden is, blijven staan. De vier tehuizen (Haagwijk, Roomburg, Groenhoven en Rijn en Vliet) hebben elk an derhalf jaar de beschikking over het onderkomen. LEIDEN - Drie Leidse stropers hadden vorig jaar april het haasje kunnen worden bij een klopjacht van de politie. De politie had tips dat "een ter roristische groepering" een training zou houden nabij het eilandje Strengenin War mond. Schoten op het eilandje alarmeerden de politie. Groot materieel werd ingezet om de terroristente vangen. Met twee speedboten, twee moto ren,vier auto's en een helikop ter werd de klopjacht ingezet naar - wat later bleek - drie stropers van achttien jaar oud. De buit van de politie viel tegen Inde bosjes werden twee dode hazeneen dood konijn en een luchtbuks opgedoken. Na een speuractie van ruim een uur kon de politie ook de drie jongelui aanhouden. Een van de stropers was- zoa Is hij gis termorgen tegen kantonrech ter Van Dijke zei - stokstijf te gen een boom stil blijven staantoen de politie haar ac tie startte. De andere twee hadden een duik in het frisse water genomen om aan de politie te ontsnappen. De kantonrechter zei tegen de twee stropers die gistermor gen terechtstonden dat hier sprake was van een ergerlijke overtreding. De loden kogel tjes uit de luchtbuks ver wondden de dieren slechts. De jongelui maakten de hazen en het konijn pas later af met een schot door de kop. Kantonrechter Van Dijke ver oordeelde de jongeman die met zijn luchtbuks had ge schoten tot vierhonderd gul den boete en verbeurdverkla ring van de luchtbuks. De an der werd veroordeeld tot driehonderd gulden boete. Zwanen Minstens even kwalijk als het gedrag van de stropers vond kantonrechter Van Dijke het gedrag van drie jongelui die vorig jaar september zeven jonge wilde knobbelzwanen hadden gestolen in Noordwij- kerhout. Met stokken waren zij op pad gegaan om de ou ders van de zeven zwaantjes desnoods op een afstand te kunnen houden. Knobbel zwanen behoren tot de be schermde vogelsoorten. "We hadden een goed onderko men voor de zwaantjes" pro beerde de woordvoerder van de drie. Hij bleek van beroep slager te zijn. Meer Leids nieuws: pag 13. Ontgoocheld De in Leiden woonachtige en werkzame kunstenaar Jona than Bragdon zit met z"n han den in het haar. Zondagmid dag raakte hij in één klap zo'n beetje de hele oogst van ruim een half jaar hard werken kwijt. Jonathan woont in het Salva- torshof, achter de Steen straat, en heeft atelierruimte aan de Vestestraat en aan de Uiterstegracht. Rond twee uur zondagmiddag ging hij op de fiets naar zijn atelier aan de Vestestraat. Onder z'n arm had Jonathan een map met daarin bijna alle werken, voornamelijk tekeningen en aquarellen, die hij in het laat ste halfjaar had gemaakt. Jonathan zette de map op de grond tegen de muur om z'n fiets binnen te kunnen zetten, vergat de map en trok de deur achter zich dicht. Pas uren la ter bemerkte hij dat hij z'n map buiten had laten staan. Toen Jonathan buiten ging kijken bleek de map te zijn verdwenen. "Incredible stupid". "Onge looflijk stom", vindt Jona than. "Ik ben van m'n leven nog nooit een tekening kwijt geraakt en nu dit. Ik was er gewoon met m'n gedachte niet bij. Ik liep de hele dag al leen te denken aan een moei lijke tekening waaraan ik zou gaan werken". Jonathan gelooft niet dat-zijn werken zijn gestolen. Hij houdt het erop dat iemand ze heeft willen "redden". "Ik heb als kunstenaar nog geen naam dus die tekeningen zijn weinig waard. Ik denk dat iemand ze heeft meegenomen om ze tegen de regen de be schermen. Het is natuurlijk Galant zijn abstracte werken ook mogelijk dat ze zijn te rechtgekomen in de handen van iemand die helemaal niet van abstracte kunst houdt. Misschien drijven ze nu wel ergens in een gracht of liggen ze op de vuilnishoop. Het is werkelijk niet te hopen want als ik die werken niet terug krijg weet ik me geen raad. Ik heb namelijk in oktober een tenstoonstelling in Rijswijk", aldus de ontgoochelde kun stenaar. Het adres van Jonathan Brag don is Salvatorshof 14, tele foon 124522. Bindwerk "De Leedebinderzo heet het huurdersblaadje dat onlangs voor de allereerste keer van de persen rolde. "Het blad is bedoeld voor de huurders in onze Leedewijk (Merenwijk) en moet onze leden binden", zo meldt voorzitter Kees Snijders in de inleiding. Het is voor Snijders te hopen dat de binding tussen de le den beter is dan het bindwerk van de "Leedebinder" want dat laat voorlopig nog te wen sen over. In ons exemplaar volgen op pagina 3 namelijk de pagina's 21 en 22, vervol gens pagina 5 en helemaal /inden we de pagi- Lanny (18) uit Bloemendaal en Monica (17) uit Overveen willen nog even graag die aardige jongen uit Leiden be danken die vorige week woensdag zo vriendelijk was om z'n fiets af te staan. De twee meisjes stonden op het station in Leiden en moesten met de bus naar Kaageiland. Zo snel mogelijk. Bij het VW-kantoor kregen ze te horen waar ze moesten op stappen. In draf ging het tweetal richting Rijnsbur- gerweg. Aan een voorbij fiet sende jongen vroegen zij of ze om de beurt achterop kon den. Tot stomme verbazing van de twee nerveuze meisjes deed de galante jongeman zomaar afstand van zijn tweewieler. "Als jullie m'n fiets bij de bushalte neerzetten dan loop ik wel verder en pik ik 'm weer op", zo ongeveer rede neerde de fietser. Maar in het woud van bushaltes slaagden de "loze" meisjes er niet in om de juiste halte te vinden. Ten einde raad vroe gen zij aan automobilisten een lift richting Kaageiland en één automobilist was in derdaad genegen om de twee naar de pont te brengen. "We plaatsten de fiets dus tegen het stoplicht, midden op de viller e graag de i 3. 4 c 23. "De Leedebinder" steekt voor de rest overigens aardig in el kaar. Het bevat nuttige tips en informatie. Huisbeveiliging, isolatie en het ontwerp-be- stemmingsplan-Merenwijk zijn onderwerpen die in dit eerste nummer aan bod ko- onbekende fiets heel hartelijk bedanken. We hopen dat dat via de krant mogelijk is", zo schrijven Ltinny en Moni i tok ho pen wij dat deze jongen zijn fiets "heelhuids" heeft terug gevonden". lo niet dan kan de galante jon geman bij ons terecht voor de volledige namen en adressen van de twee dames. Mis schien dat er nog wat te rege len valt De rechter hield de man fijntjes voor "dat het toch zo was dat restaurant geld ixxy de men had geboden". De "verdediging" van de slager stortte ineen. Twee kleine knobbelzwamzn zijn bij de diefstal overleden. "Dat was onze bedoeling niet", verklaarde de slager. "Die twee zijn toevalligerwij ze gestorven. Dat hoeft niet aan het vervoer te liggen". De kantonrechter wees erop dat jonge knobbelzwanen bij hun ouders behoren te zijn. "U moet er met uw handen af blijven". vond ook de officier van justitie mevrouw Tan. Zij vroeg voor ieder van de drie dieven een boete van 175 gul den. De twee broers die tot dusver het woord aan hun vriend de slager hadden gela ten was deze eis teveel. Met de beschuldigende wijsvinger naaf un VTiend verklaarden zij: "Die heeft oméringeluisd Op goed vertrouwèn zijn wij met hem meegegaan. Hij had ons verteld dat de zwanen va n zijn familieleden waren. Die familie zou er toch alleen maar last van hebben omdat die beesten zoveel eten. Het blijft stelenmaarh ij heeft ons meegelokt. Het is zijn stommi- Hoewel kantonrechter Van Dij ke meende dat de broers beter hadden kunnen weten gaf hij hun een lagere boete dan de officier had geëist: honderd gulden. De slager kwam er bij de rechter slechter vanaf: tweehonderd gulden boete en een week txtorwaardch ,ke hechtenis met een proeftijd van een jaar. Makelaar Een "grote waarschuwing" kreeg een bemiddelaar in on roerend goed uit Voorhout. Bij het opmaken van contrac ten had hij zich ten onrechte geregeld uitgegeven als beë digd makelaar in onroerend goed. De man hield het op een vergissing. De kantonrechter gaf de man echter de door de officier gevraagde waar schuwing in de vorm van een boete ran 750 gulden, waar van 600 gulden voor lijk met een proeftijd i jaar. ADVERTENTIES Ringen - hangers oorknoppen enz. ook groeibriljant. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3