Voorrang voor alleenstaanden bij woningbouw Caravan-gezin wacht op hulp eidse agenda Woonwagenbewoners willen zelf naar Hoge Klei Woningstichting mag nog niet bouwen in Endepoel 2 DINSDAG 8 JULI 1980 WASSENAAR - Heeft een aan tal Wassenaarse raadsleden onlangs gezegd dat de woon wagenbewoners liever aan de Ruigelaan willen blijven, de bewoners zelf willen vertrek ken naar de Hoge Klei. Hoe wel de situatie van het kampje aan de Ruigelaan niet zo extreem slecht meer is als vroeger, valt er toch nog ge noeg aan te merken op deze tientallen jaren oude woon plek. Zo moeten de vrouwen met schoolgaande kinderen da gelijks meermalen met de bus naar het dorp. De schuurtjes zijn bijzonder klein en bevat ten installaties die tesamen een bron van gevaar zijn. De ruimte tussen de verschillen de wagens is trouwens bij zonder klein. Hetzelfde geldt voor de open bedrijfsruimte, die zeer dicht bij de woonwa gens is gelegen, 's Winters is de toegangsweg tot de wa gens vanaf de Katwijkseweg vrijwel onbegaanbaar en zijn de putten steevast bevroren. Daar komt nog eens de over last (lawaai en trilingen) van het vliegkamp Valkenburg bij. De startbaan ligt prak tisch naast de deur. De bewoners van het woonwa genkampje zouden graag eens een gesprek voeren met bewoners van de Hoge Klei. Ze zijn ervan overtuigd dat veel stokoude vooroordelen uit de weg kunnen worden geruimd. Of zoals ze zelf zeg den: "Er is in de loop der jaren ook bij ons wel wat veran derd. En wij geven onze kin deren een gewone burgerlijke opvoeding". Ze zijn trouwens over de ervaringen op school over het algemeen best te spreken. De communicatie met het gemeentf>hp<;tuur laat volgens hen echter veel te wensen over. "Vroeger zag je nog wel eens een burgemees ter of wethouder, maar dat is verleden tijd. Nu moeten we zaken die ons direct aangaan uit de krant vernemen". Offi ciële verzoeken hebben ze ei genlijk nooit ingediend. "We waren ervan overtuigd dat we met geringschatting werden bekeken. Maar nu het minis terie van CRM een ander be leid gaat voeren, voelen we ons gesterkt en zetten we ze ker door!" DEN HAAG/WARMOND - De wo ningstichting Warmunda mag voorlopig nog niet beginnen met de bouw van zeventien apparte menten aan de Vlietwei in de Warmondse wijk Endepoel 2. De Raad van State heeft de bouw vergunning geschorst, die B en W van Warmond voor deze wonin gen hadden verleend. Dit is gebeurd op verzoek van twee buren van het toekomstige ap partementencomplex, A. F. L. Soons en J. B. Jansen. De schor sing geldt tot dertig dagen na de datum waarop een besluit zal zijn genomen over de bezwaren van beide Warmonders. Zij hebben tegen de bouw van de apparte menten bij Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, een bezwaarschrift inge diend. G.S. nemen hierover een besluit na advies van een speciale commissie van provinciale-sta- tenleden, die zich morgen in een hoorzitting over het bezwaar schrift buigt. Volgens staatsraad Van Rijckevo»"- sel, die tot de sch<?rsing heeft be sloten, biedt deze hoorzitting ge legenheid om aan "redelijke in de omwonenden tegemoet te komen. Die wensen betreffen de vormgeving en si tuering van het appartementen gebouw en de toekomstige par keersituatie. De zeventien woningen (zestien appartementen voor alleen staanden en eéri voor twee perso nen) zijn in hoofdzaak bestemd voor leerling-verpleegsters van het verzorgingstehuis Marienha- ven. In samenhang met dit pro ject heeft de woningstichting Warmunda soortgelijke plannen gemaakt voor de bouw van ap partementen aan de Klaverwei, de wijk Endepoel 2. REGIO - Bij de woning bouwverenigingen in de regio begint meer belang stelling te ontstaan voor de een- en tweepersoons huishoudens. De meeste woningbouwverenigin gen in de gemeenten rond Leiden blijken, wat be treft de jongerenhuisves ting, gunstig af te steken bij andere verenigingen elders in de provincie. Nog niet zo lang geleden verscheen er een rapport van werkende jon geren van het CNV, die onder zoek hadden verricht onder de woningbouwverenigingen in de provincie Zuid-Holland. De CNV-ers concludeerden toen dat van het totale woningbezit nog niet één procent een-kamerwo ning was. Daarbij tekenden zij wel aan dat driekwart van de be naderde verenigingen niet had gereageerd op de vragen van de werkende jongeren. Bij de woningbouwverenigingen in deze regio blijkt nu het percenta ge van een- en tweekamerwo ningen iets hoger te liggen. Zo zal de Warmondse woningstichting "Warmunda" beginnen met de bouw van 54 eenpersoons- en 6 tweepersoonswoningen in En depoel. Als alles volgens plan verloopt zal een deel van deze huizen ter beschikking komen van personeel van Mariënhave. De huur van deze woningen aan de Vlietwei en de Ganzenwei zal om en nabij de 230 gulden bedra gen. De heer Nieuwveen van de woningstichting zegt bovendien dat het in de toekomst niet on denkbaar is dat er in Warmond meer aan de jongerenhuisvesting wordt gedaan. De Algemene Woningbouwvereni ging Voorschoten is op het ogenblik zo'n veertig a vijftig tweepersoonsappartementen aan het bouwen in Bijdorp I. Een deel van deze huizen zal ten goe de komen aan de jongeren. Een ander deel zal bewoond worden door bejaarden. Daarnaast ko men er in Bijdorp I ook nog twin tig zogenaamde Van Dam-een- heden, die voor de jongeren zijn bestemd. Het plan is om een aan tal van deze eenheden ook in het centrum te realiseren. Evenals de Christelijke Woningbouwver eniging Voorschoten weet de "Algemene" bovendien nog te melden dat de Stichting Jonge renhuisvesting in Voorschoten het aantal experimenten met het delen van een flat zal gaan uit breiden. De bedoeling van deze experimenten is dat een drietal jongeren samen in een bestaande drie- of vierkamerflat gaan wo- In Leiderdorp bestaan op dit mo ment 30 wooneenheden die door met name buitenlandse werk nemers worden bewoond. Een kamerwoningen ontbreken ver der in het bestand van de Leider- dorpse woningbouwvereniging. Wel zijn er 184 tweekamerwonin gen, onder méér aan de Maurits- singel en de Molenaarstraat, die voor een deel door een persoon worden bewoond: Tenslotte biedt het bestand van de Leider- dorpse vereniging nog een aantal drie-kamerwoningen die be schikbaar blijven voor een, twee of hooguit drie personen. St. Willibrordus, de Wassenaarse woningbouwvereniging, heeft in totaal meer dan duizend wonin gen in het bestand. Enkele tien tallen daarvan zijn tweekamer woningen die door een persoon worden bewoond. Deze huizen zijn onder andere te vinden aan de Fagelstraat en Goudtstraat. De huren van deze woningen liggen niet hoog: vanaf 148 gulden per maand. De huizen zijn dan ook niet voorzien van centrale ver warming en hebben over het al gemeen weinig moderne voor zieningen. Evenredig met het aantal voorzieningen loopt de huurprijs op. In de nieuwe Was senaarse wijk Ter Weer zijn wat modernere tweepersoonswonin gen te vinden. De kosten per maand bedragen daar dan ook wel 370 gulden. Zoals bij elke woningbouwvereniging heeft ook de woordvoerdster van de woningbouwvereniging St. Wil librordus dezelfde toekomstver wachting. Men wil wel meer bouwen voor jongeren en alleen staanden, maar de middelen daartoe ontbreken vaak. In Oegstgeest bijna hetzelfde ver haal. Geen specifieke eenper- soopswoningen in het bestand, maar wel driekamerwoningen waarin kleine huishoudens zijn ondergebracht. Deze woningen bevinden zich vooral in de Indi sche buurt. De Zoeterwoudse woningbouw vereniging St. Willibrordus ten slotte heeft maar zeer weinig wo ningen voor eenpersoonshuis houdens in het bestand. Van de in totaal 392 woningen dat de ver eniging in het bestand heeft, val len er slechts drie of vier wonin gen in de bedoelde categorie. Wel kan de woningbouwvereniging melden dat de problematiek rond de jongerenhuisvesting in het volgende gesprek met burge meester en wethouders op de agenda staat. De twee laatstgenoemde gemeen ten beantwoorden dus nog het meest aan het beeld dat de CNV- ers van de woningbouwvereni gingen in de provincie hebben geschapen. De opstellers van het rapport hebben voor de woning bouwverenigingen in de provin cie die niet of slechts weinig aan dacht schenken aan de jongeren huisvesting, een aantal geboden opgesteld. Zo zouden de vereni gingen een bestuurslid jonger dan 25 jaar moeten hebben en ze zouden moeten worden verplicht een minimum-aantal Van Dam eenheden te bouwen, waarbij de huurprijs niet te hoog wordt. Bo vendien vinden de CNV-ers het verlagen van de inschrijvings- grens aanbevelingswaardig. In schrijven zou al met het zestiende jaar moeten gebeuren terwijl het woonrecht gewoon wordt ge handhaafd op 18 jaar. Dat scheelt voor iedereen in ieder geval twee jaar wachten, aldus de jongeren van het CNV. ijk Bijdorp I Zoeterwoude kan weinig doen aan krappe behuizing ZOETERWOUDE - "Het is pu re armoe hier. Kijk eens, met ons allen in deze piepkleine ruimte. Twee kinderen slapen in de caravan die hiernaast staat. Daar is ook het keuken tje met de geiser en een gas- toestel. Wij kunnen hen 's nachts niet in de gaten hou den, omdat de caravans ge scheiden zijn. Dat is toch le vensgevaarlijk." De heer Ho- gervorst is teleurgesteld, in de eerste plaats in de gemeente Zoeterwoude, die naar zijn mening geen pogingen doet om aan zijn moeilijke huis vestingssituatie een einde te maken en in de tweede plaats in allerlei (huisvestings)in- stanties waar Hogervorst en zijn vrouw de afgelopen maanden ook aanklopten en nul op het request kregen. Hij woont samen met vrouw en drie kinderen al enkele maanden in twee caravans, die zijn neergezet aan de Laan de Goede Herder in Zoeter- woude-Rijndijk. Zijn vrouw is momenteel in verwachting. "Van een tweeling" zo delen zij mee. "En als die twee er hier nog bij komen dan wordt het helemaal ellende", aldus Hogervorst. Bij de gemeente Zoeterwoude zit men over het gezin echter ook min of meer met de han den in het haar. "Wij willen twee dingen. Helpen en be reiken dat de caravans weg gaan", zo wordt van gemeen tezijde meegedeeld. "Helpen is echter niet zo eenvoudig, omdat we op dit moment geen betaalbaar huurhuis be schikbaar hebben. Het is een noodoplossing geworden kig r Noodgedwongen Het gezin heeft zich de afgelo pen jaren min of meer zelf in een moeilijke positie gema noeuvreerd, hetgeen uitein delijk resulteerde in het ont breken van huisvesting en het opnieuw aankloppen bij de gemeente Zoeterwoude. Vol gens henzelf is deze situatie noodgedwongen ontstaan. Zij vertellen dat ze eerst aan de Kieviet in Zoeterwoude hebben gewoond. Na een scheiding keerde de man bij zijn moeder terug, die even eens in. Zoeterwoude woont. Zijn ex-vrouw woonde toen met de kinderen nog enige tijd aan de Kieviet maar kon op een bepaald ogenblik, vol gens eigen zeggen, de woning niet meer bekostigen. Van gemeentewege worden hier bij vraagtekens geplaatst. "Als ze financieel zo moeilijk zat, dan is het wel vreemd dat wij in die periode nooit een aanvraag om huursubsidie of zoiets van haar hebben gehad. Zij is toch vrij goed ingevoerd in sociale zaken." Mevrouw Hogervorst verhuis de daarop naar twee kleine kamers in Leiden. "Daar moesten de kinderen over el kaar heen lopen. Het was een afgekeurd krot." Na zes maanden kwam ze in Leiden op straat te staan. Haar ex- man kwam te hulp en maakte gebruik van het recht dat hij als Zoeterwoudenaar in deze gemeente heeft, om een dak boven het hoofd te krijgen. De caravans aan de Laan de Goede Herder in Zoeterwoude waar het gezin Hogervorst al sinds begin van dit jaar woont. Bovendien liet hij weten al negen jaar ingeschreven te staan bij de plaatselijke wo ningbouwvereniging. De lezingen lopen echter ietwat uiteen. Bij de gemeente wordt meegedeeld dat Hogervorst zelf ook nog een tijdje in Lei den is geweest. Hijzelf be strijdt dit: "Dat is niet waar. Ik weet ook dat ik er anders nooit meer hier in gekomen zou zijn". Niet gelukkig Terug in Zoeterwoude wilden beide nieuwe woonruimte en uiteindelijk kwam de ge meente met Hogervorst over een dat twee caravans moch ten worden neergezet bij de Laan de Goede Herder. Voor Hogervorst bleef weinig an ders over dan een investering van zo'n 10.000 gulden in de caravans te doen. "Daar heb ik me voor in de schulden moeten steken. Voordat ik dat met mijn bouwvakkers- loon en een gezin terugbe taald heb De gemeente voelde zich ook niet zo gelukkig met deze noodoplossing: "Wij waren helemaal niet zo gelukkig met de aanbieding van Hoger vorst dat hij dan bij gebrek aan beter caravans kon neer zetten. Gezien ons hele beleid rond woonboten en caravans binnen de gemeente zaten wij met deze vestiging behoorlijk in onze maag. Maar we heb ben niks anders, wat moet je dan", aldus de gemeente woordvoerder. Hogervorst raakt samen met zijn vrouw nu met de geboor te in het vooruitzicht steeds meer bevreesd dat het wonen in de twee caravans op een ramp uitdraait. "Het zou ze ker nog anderhalf jaar duren voordat we een woning krij gen. Ik heb overal aange klopt. Niemand kon helpen. Ik schakel nu nog de inspec tie voor de volksgezondheid en een sociaal werkster in. Dit kan toch niet langer met vijf kinderen." Hij wil in de eerste plaats een betaalbaar huis. Lukt dit voorlopig niet dan wenst hij er nog een caravan bij. De gemeente heeft eerder gas, water en elektriciteit naar de caravans aangelegd en het slootje met een draadhek af geschermd. Een derde caravan ziet de ge meente niet zitten, juist om dat men elders vestiging van caravans en woonboten op alle mogelijke manier tegen gaat. Met dat betaalbare huis is het echter voorlopig ook nog moeilijk gesteld, met name omdat beiden weigeren nog eens in Zoeterwoude- Dorp te gaan wonen. Blijft over de Hoge Rijndijk. "Waar vind je aan de Hoge Rijndijk een goedkope wo ning? Dat is zoeken naar een speld in een hooiberg. Zij maken het extra moeilijk omdat ze niet in het dorp wil len wonen. Trouwens, ze moeten zich wel realiseren dat zij ondanks hun handel wijze mensen willen passeren die ook al jarenlang inge schreven staan voor een wo ning en die het niet erg vinden of ze in het dorp of op de Rijn dijk komen te wonen. Wij kunnen aan deze ingeschre venen niet zomaar voorbij gaan", aldus de gemeente. de Mauritssingel in Leiderdorp. Deze huizen worden voor een deel door slechts Verenigingen presenteren zich aan Voorschoten VOORSCHOTEN - Vrijwel het ge hele Voorschotense vereni gingsleven staat zaterdag 30 au gustus te kijk op een grote markt. In totaal 53 verenigingen zullen de gehele dag elk een markt kraam bemannen en in woord, geschrift en soms zelfs in daad la ten zien wie of wat hun vereni ging vertegenwoordigt en beoogt. Het is inmiddels een traditie ge worden dat eenmaal per driejaar aan het begin van het nieuwe sei zoen het verenigingsleven zich presenteert aan de burgerij. De markt wordt gehouden op de Voorstraat, Treubstraat en indien mogelijk ook nog op een parkeer terrein. Elke vereniging zorgt voor een eigen marktkraam. Rond de kramen vinden tal van demonstraties plaats. Verder is er vrijwel de gehele zaterdag mu ziek. De café's en restaurants aan de Voorstraat zullen terrasjes maken. De markt wordt geopend door een lid van het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten en daarna begint het "markten". De ervaring heeft geleerd dat door deze gezamenlijke manifestatie van het totale verenigingsleven er steeds nieuwe leden komen. Zelfs drie jaar geleden toen de markt te maken kreeg met zeer vroege najaarsstormen en me nige kraam de lucht in ging. Om dat nog niet alle verenigingen zich hebben aangemeld, kan de aanmelding alsnog geschieden tot 15 juli bij de culturele ambte naar van de gemeente, de heer T. Bonhof. DINSDAG Leidse rechtswinkel, spreekuur van 19.00 tot 20.30-uur. Gespreksavond Baha'i* gemeenschap, Sleutelbloem 2. Vanaf 20.00 uur. Algemene Reclasserings Vereniging, Rijnsburgerweg 167. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met po litie en/of justitie. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies centrum, woe. van 10.00 tot 12.00 uur Leidse Volkshuis koffieshop, Werklozen Belangen Vereniging, voor advies van 10.00 tot 12.00 uur. WOENSDAG Femke/Volkshuis, Apothekersdijk 33, kamer 1. Geopend van 10.00 tot 12.00 uur voor koffie en/of informatie over vrou wenactiviteiten in leiden, op gebied van scholing, vorming en hulpverlening. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21.00 Warmond Park Groot Leerust, touwtrekken i.v.m. de Kaagweek, 19.00 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4 tot 11 juli door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel; 121313 en apotheek Van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: Waalslaan, tel: 4641. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post (254,10 Losse nummers f0,65. Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Baohstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp. F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2