FNV stoot "besmette" aandelen af rivella Ir Ir. Succes buurtbus dankzij vrijwilligers Spaanse wijnhandel graag in EG SS Markt berichten "Wij sloten geen poencontracten' esa- if - ft»5» DIHSDAG 8 JULI 1980 Werklozen Het gewest Limburg van het Ne derlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) verwacht de tweede helft van dit jaar een verlies van 2200 arbeidsplaatsen (tien pro cent van het totaal) in de Lim burgse bouwsector. Het totaal aantal werkloze bouwvakkers zal daardoor oplopen tot ongeveer zesduizend. Het gewestelijk bestuur van het NVOB baseert deze gegevens op een enquête onder.de 450 aange sloten bouwbedrijven. De ver wachte stijging van het aantal werklozen is npg groter dan die in jde vorige recessie-periode '73-'74, •ioen de Limburgse bouwmarkt uvijfduizend werklozen telde. De NVOB-cijfers liggen lager dan die van de Hout- en Bouwbonden -van de FNV. Zij berekenden on langs een stijging tot zevendui zend werklozen tegen eind 1980. Het bestuur van het NVOB-Lim- £>urg verwacht evenwel, dat ook jn de toeleveringsbedrijven nog tens 2.200 arbeidsplaatsen verlo gen gaan. Vooral de kleinere bouwbedrijven zullen failliet gaan en architectenbureaus .zul len moeten inkrimpen, voorspelt het NVOB. Automarkt Hgt Rotterdamse plan voor een au tomarkt, waar particulieren zelf hun auto kunnen verkopen, is klecht gevallen bij de Bovag, de Jaond van garagehouders. De Bo- fvag voorziet omzetvermindering fbij de vierhonderd autobedrijven jin Rotterdam en omgeving. De Zwitserse firma A.P.J. Auto- •markt Für Jedermann zou bij het Feijenoordstadion in Rotterdam wel een dergelijke markt willen beginnen, waarbij in principe al leen particulieren worden toe- jgelaten. Volgens de Zwitsers is Ihet mogelijk om de malafide au tohandel te weren van dergelijke Jmarkten. Maar 'automarkt voor iedereen heeft niet alleen de Bovag tegen feich. Ook de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft bezwaren. :De Kamer heeft de gemeente la tten weten, dat de markt geen eind ;zal maken aan de wildgroei in de •straathandel. De gemeepte Rotterdam wil dat ■juist wel en is bezig met het aan- jscherpen van de politieverorde ning met het oog op bedrijven die *hun handel langs de openbare •weg parkeren. ^taking Alle toestellen van de luchtvaart maatschappij "Olympic Air ways" zijn ook gisteren aan de - grond blijven staan door een sta king van de stewards en stewar dessen. Deze eisen meer loon en f" een betere pensioenregeling. {De vakbond van de stakers ver- l klaarde döt de staking nog zeker t drie dagen zou duren. Een woordvoerder van de Griekse luchtvaartmaatschappij liet we- f ten dat alle passagiers die met "Olympic Airways" internatio- J nale vluchten zouden makert bij andere maatschappijen zullen worden ondergebracht. ADVERTENTIES BOEKEL (ANP) - Het succes van de buurtbusprojecten is vooral te danken aan de medewerking van de vele vrijwilligers. Vrijwilligers als bestuurder van de buurtbus of als betrokkenen bij de opzet en begeleiding van projecten. Dit zei minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren in het Noordbrabantse Boekei ter gele genheid van de 12.500ste reiziger in de buurtbus Venhorst-Elsen- dorp-Mortel. Volgens de minister groeit het buurtbusproject naar een vol wassen vervoersvoorziening door het samenspel tussen be stuurders, vervoerbedrijven en burgerij. Er bestaat duidelijk be hoefte aan deze openbaar ver- voervoorziening, aldus Tuyn- Sinds 1977 zijn in Nederland 44 buurtbusprojecten gestart, ter wijl er in augustus nog zes zullen volgen. De verantwoordelijkheid voor de begeleiding en uitvoering AMSTERDAM - De FNV gaat „besmette" aandelen afsto ten. Aandelen en obligaties van bedrijven en instellingen die direct of indirect contacten hebben met Zuid-Afrika en Chili, zullen zo snel mogelijk verdwijnen uit de beleg gingspakketten van de FNV en de daarbij aangesloten bonden. Het gaat hier om aandelen ter waarde van onge veer 25 miljoen gulden. Ris opz'n Zwitsers. Lekker El zondersuiker. Ml Slechts Ml lOkalorieën per glas US&M De federatieraad van de FNV zal voorts een discussie op gang brengen over de vraag hoe de FNV moet gaan handelen, met belegde gelden van pensioen fondsen en sociale fondsen, waarin de FNV en de FNV-bon- den deel uitmaken van het be stuur. Daarnaast zal worden be zien hoe aandelen van particulie re bedrijven en multinationals die belangen hebben in landen waar de mensenrechten geweld worden aangedaan en waar geen LEIDEN - Veemarkt. 8 juli. Weekaan- voen 6415 w.v. vandaag 4949. Slach- trunderen: 126, gebruiksvee: 300, gras kalveren: 15, nuchtere kalveren: 1616, pony's: 7, varkens: 716, biggen:70, scha pen/lammeren: 1001, bokken/géiten: 104. Prijsnoteringen slachtvee: stieren 1ste kwal. 7.25 - 7.8Ö per kg. gesl. gew., stieren 2de kwal. 6.75 - 7.20, vaarzen lste kwal. f 7.10 8 8.10, vaarzen 2de kwal. 6.20 - 6.90, koeien lste kwal. 6.90 - 7.90, koeien 2de kwal. 6.20 - 6.70, koeien 3de kwal. 5.80 - 6.00, worstkoeien 4.90 - 5.95, extra kwal. en dikbillen 8.50 - 13.50. Nuchtere slachtkalveren: 1.25 - 2.- per kg. levend gew.slachtzeugen 2.40 - 2.50. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1725.- - 2975.-, varekoeien 1200 - - 2250.-, pinken 1150 - - 1850.-, gras kalveren 6650.- - 1150.-, nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 300.- - 500.-, idem zwart 200.- - 450 -, biggen 90.- - 95.-. schapen 145.- - 185.-, lammeren ƒ150.- - 175.-, lamme ren lste kwal. 180 - - 200.-, pony's 200.- - 700.-, geiten ƒ20.- - 90.-. Toe lichtingen cianvi ut iKindel-prijzen): Slachtrunderen: matig-redelijk-iets ho ger, kalf- en melkkoeien: redelijk-rus- tig-stabiel, varekoeien: matig-rustig- stabiel, vaarzen en pinken: matig-rus- tig-stabiel, graskalveren: matig-rustig- stabiel, nuchtere kalveren: redelijk-rus- tig-iets hoger, pony's: matig-matig-sta- biel, varkens: redelijk-redelijk-iets l'a- ger, lopers en biggen: matig-matig-iets lager, schapen/lammeren: redelijk-re delijk-stabiel, geiten: redelijk-redelijk- stabiel. van de buurtbusprojecten ligt bij de provinciale besturen, terwijl cTe buurtcomités zijn belast met de dagelijkse gang van zaken rond de projecten. De vervoer maatschappijen hebben de tech nische uitvoering van de projec ten op zich genomen, aldus de bewindsman. Tuijnman toonde zich tevreden met de resultaten van de buurtbussen. De veertig bussen die eind 1979 in bedrijf waren hebben gedurende de laat ste drie maanden van 1979 in to taal 120.000 passagiers vervoerd. Volgens de minister waren er in het begin van dit jaar 1.200 vrij willigers betrokken bij de projec ten. Dat betekent ongeveer 30 vrijwilligers per project, aldus Tijnmar, die in dit verband ook wees op de sociale functie van de buurtbus. De minister noemde verder twee nieuwe experimenten die mo menteel gaande zijn op het ge bied van het openbaar vervoer in landelijke gebieden: de belbus en de streekbuxi. De streékbuxi is een klein type streekbus die een aan- en afvoer functie vervult voor bestaande streekbuslijnen. De belbus is eveneens een klein type streekbus, die vertrekt op een vast tijdstip en rijdt via een route die afhankelijk is van het aantal reizigers dat zich aandient De minister noemde de voorlopi ge resultaten van de experimen ten zeer hoopgevend voor de toe komst. AMSTERDAM - Tien "verontruste FNV-leden" hebben zich vastgeketend aan de ingang van het FNV-kantoor in Amsterdam, terwijl binnen de federatieraad vergadert over het beleggingsbeleid. De verontruste leden menen onder meer dat uit de nota blijkt dat, hoewel investeringen in bedrijven die zaken doen met bijvoorbeeld Zuid-Afrika en Chili zullen worden teruggetrokken, er met vakbondsgelden toch nog steeds multinationals worden gesteund en dat het beleggingsbeleid dus nauwelijks zal veranderen. vakbondsvrijheid bestaat, te gel de kunnen worden gemaakt. Verder besloot de federatieraad te zullen bekijken of niet belegde fondsen bij de bonden eventueel gebruikt kunnen worden voor stimulering van de sociale wo ningbouw. FNV-voorzitter Wim Kok benadrukte dat het beleg gingsbeleid sinds februari via de bonden bij alle leden ter discus sie is gesteld. Daarom hekelde hij de gisteren gehouden actie van een aantal leden, die zich aan het FNV-gebouw hadden geketend. „Zoiets is niet serieus meer te nemen als na enkele maanden van discussie onder de leden wordt gezegd dat de leden er niet meer aan te pas zijn gekomen en dat er geen werkelijke democra tie heerst in de bonden", aldus Kok. „Het is volstrekt in strijd met wat er is gebeurd", zei hij. Kok merkte op dat een groep van enkele leden alleen zichzelf en verder niets en niemand verte genwoordigt. Kok zei dat hij had geprobeerd een gesprek te krijgen met de groep demonstranten. „Na het aanho ren van allerlei klachten werd ik niet in 'staat gesteld maar iets te zeggen. Toen heb ik het maar op gegeven", zei hij. Volgens Kok heeft de federatieraad bij het ne men van het definitieve besluit over het beleggingsbeleid de mensen- en vakbondsrechten zwaarder had laten wegen dan het geld dat het gaat kosten om de betreffende aandelen te gelde te maken. RUIMTEVAARDERS - De Ne derlandse natuurkundige Wubbo Ockels krijgt als één van de twee eerste Europeanen een opleiding bij het Amerikaanse ruimte vaartcentrum NASA. De 31-jarige Ockels en de Zwitser se astronoom Claude Nicollier zijn gisteren begonnen met 19 Amerikaanse kandidaatastro nauten in Houston in de staat Texas. De 21 toekomstige astro nauten zijn gekozen uit meer'dan 3400 kandidaten. In de groep zit ten ook twee vrouwen. FRANSE BOEREN BANG VOOR CONCURRENTIE Energieraad tegen hoger tarief bij groot verbruik ARNHEM (ANP) - De algeme ne energieraad heeft minister Van Aardenne van economi sche zaken geadviseerd voorlopig af te zien van de in voering van progressieve ta rieven van energie (gas en electra) voor huishoudelijk gebruik. Ook een proef in een of meer gebieden acht de raad wat dit betreft nog niet zinvol. Onder progressieve tarieven wordt een zodanige tarief structuur verstaan, dat ener gieverbruik boven een be paalde hoeveelheid extra wordt belast Hierdoor zou de energiebesparing kunnen worden gestimuleerd: De algemene energieraad is enigzins verdeeld in haar ad vies. Een kleine minderheid acht progressieve tarieven in het huishoudelijk gebruik wel een aanvaardbaar middel om energie te besparen. Dit blijkt uit "interformatie", het bulletin van de Nederlandse elektriciteitsbedrijven. Een belangrijk argument voor de progressieve tariefstelling is dat iemand die veel energie verbruikt en dus sterker bij draagt aan de toenemende schaarste aan energie daar door ook meehelpt de ener gieprijzen op te drijven. Grote energieverbruikers zouden daarom extra moeten betalen. Het bezwaar van progressieve tarieven is dat het moeilijk is vast te stellen boven welke hoeveelheid gas of electra ex tra betaald zou moeten wor den. Er spelen zeer veel ver schillende omstandigheden een roL De meerderheid van de energieraad denkt dat het systeem van progressieve ta rieven is dat het moeilijk is vast te stellen boven welke hoeveelheid gas of electra ex tra betaald zou moeten wor den. Er spelen zeer veel ver schillende omstandigheden een rol. De meerderheid van j de energieraad denkt dat het systeem van progressieve ta rieven mede daardoor prak tisch haast onuitvoerbaar is. MADRID (ANP) - De Spaanse wijnhandelaren zien verlangend uit naar Spanjes toetreding tot de Europese Gemeenschap. Velen onder hen zien echter oqk met angst en vreze vergeldingsmaat regelen van Franse boeren tege moet die nu al verbitterd strijden tegen de goedkope landbouw- produkten uit Spanje. "Het ver vallen van de EG-tarieven op on ze wijnen zal een enorme stimu lans zijn voor onze wijnbouw, die zijn afzet in het buitenland al aanmerkelijk heeft weten te ver groten", zei Carlos Garcia Iz- quierdo, hoofd van het Spaanse overheidsbureau voor de wijn- bouw. Spanje rekent er nog steeds op iq 1983 het lidmaat schap van de gemeenschap te verwerven ofschoon Frankrijk onlangs opperde dat de gemeen schap eerst maar orde op zaken moet stellen alvorens aan uit breiding te denken. Vorig jaar zette de Spaanse wijn groothandel bijna drie miljoen hectoliter af in het buitenland waarmee een bedrag van twintig miljard peseta (ongeveer 600 miljoen gulden) was gemoeid. "Het kan nog beter, vooral wat betreft de afzet in Europa", vindt Izquierdo. Maar hij bracht ook de bezorgdheid van de Spaanse wijnboeren over mogelijke Duits-Nederlands vakbondsplan voor het Eems-Dollardgebied BUNDE (ANP) - Nederland en West-Duitsland moeten gezamen lijk milieunormen gaan opstellen voor het Eems - Dollargebied. Verder moet er ook een gemeenschappelijke industrialisatie- politiek worden gevoerd. Dit vinden Noordduitse en Nederland se vakbondorganisaties. De bonden zijn duidelijk voorstander van de aanleg van de zogenaamde Dollarhaven bij de Duitse havenplaats Emden. Tegen de bouw van deze haven hebben verscheidene milieu-organisaties geprotesteerd. Volgens noordelijke FNV-bestuurder Teunjan Zanen is een Dol larhaven voor de ontwikkeling van Noord-Duitsland en Noord- Nederland noodzakelijk: "We moeten het in dit gebied duidelijk in de samenwerking zoeken en niet tegen elkaar worden uitge speeld." De vakbondorganisaties menen dat in een samenwerkingsverband de Eemshaven, de haven van Delfzijl aan Nederlandse kant en de Duitse activiteit rondom Emden elkaar kunnen gaan stimuleren en niet zozeer zullen gaan beconcurreren. transacties van Franse zijde on der woorden. Die bezorgdheid stak al haar kop op na de onlusten aan de Frans-Spaanse grens van een maand geleden, toen tien Spaanse vrachtwagens met landbouwprodukten bij Perpig- nan in brand werden gestoken. De grensblokkade door Spaanse vrachtwagenchauffeurs die daarop volgde, gaf heel wat problemen. "Ik herinner me nog de moeilijkheden van een paar jaar geleden toen Franse boeren met geweld probeerden de im port van Italiaanse wijn te ver hinderen. Er bestaat geen twijfel over dat de Franse wijnhoeren onze concurrentie vrezen", aldus Izquierdo. "Nergens kan men tippen aan de beste Franse wijnen, maar een Spaanse wijn van gemiddelde kwaliteit is niet enkel beter maar ook veel goedkoper dan de Fran se". Een fles Franse wijn die on der de "Appellation Contrólée" valt, kost bij de slijter nog altijd het dubbele van de goedkoopste Spaanse wijn. Spaqje heeft met 27 wijnstreken "voor elk, wat wils", van de donkerrode, sterke Rioja-wijnen uit het noorden of de sprankelende wijnen uit Ca- taloniè tot de lichtrode Valdepe- nas en de beroemde sherry's uit het zuiden. AMSTERDAM (GPD) - "Wij heb benvoor 1981 geen poencontrac- ten gesloten zoals kringen uit het kabinet willen doen geloven". Een verbolgen Wim Kok zei dat het een onuitstaanbaar staaltje van "Zwarte pieterij" was om te doen geloven dat de nieuwe cao's er de oorzaak van zouden zijn dat er voor 1981 niet 6 maar voor 12 miljard gulden extra moest wor den bezuinigd. Kok waarschuwde ook tegen een steeds sterker postvattende me ning dat de werknemers er vol gend jaar 3 a 4 procent in koop kracht op achteruit zullen moe ten gaan om 's lands economie weer gezond te krijgen. "Door verder inzakkende bestedingen krijg je alleen maar meer ontsla gen en een grotere druk op de so ciale fondsen", aldus Kok. De FNV-voorzitter wees erop dat het kabinet in de brief van 13 maart, waarin de loonmaatregel voor 1980 werd aangekondigd, heeft geschreven dat deze alleen het systeem van de prijscompen satie voor 1980 zou aantasten, maar daarna niet meer, we heb ben vrijwel alleen cao's afgeslo ten waarin het prijscompensatie- systeem weer werd gehandhaafd. Hier en daar is er iets extra's ge daan om vuil en zwaar werk extra te betalen. Op deze manier kan men beslist niet van poencon- tracten spreken", aldus Kok, Volgens Kok zal de FNV niet reage ren op de individuele ballon netjes die door sommige minis ters in het kader van de bezuini gingen worden opgelaten. De FNV wacht een afgerond be leidsplan af, aldus Kok. .88 B 140!Z0 141X50 H EE 15.10 15.50 S— S, Noril .in», £EB H ff BELEGGINGS- INSTITl'TKN COl'D EN ZII.VKI BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De beurs trad vandaag in het voetspoor van de Amerikaanse markt die tegen de algemene economische situatie in steeds vas^ blijft en waar het Dow Jones-gemiddelde voor industriële waarden de 900 dicht is genaderd. De voortgaan de dalin dollar i' de f 1,90 i kennisgeving brokkelden so de open Vóoral stemd r op f 122. uitgang van f 1,70 op f6 Kon. Oli f 167.90. beitjes aan op f 18.20. Akzo en HoogoveBMMH|M niet bijtx kele dub Van de verzekenngsfondfj Nationale Nederlander beter op f 111.40. Uitgev beter op f 1 VNU was I lager op f86,70. Van de 1 HBG i

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19