lx woD §<§l(nn)(i>iïï)D wd^trfe^tfö Door Frits Koffijberg Pluhpsman dr. Jan Kou men werd in vier jaar twintig keer door 'ronselaars' benaderd De razendsnel groeiende markt van chips - de fa brikanten kunnen de vraag niet bijbenen! - én het toenemend gebrek aan personeel hebben in Silicon Valley geleid tot toestanden, die de repu tatie van het oude Wilde Westen alle eer aandoen. Met dit verschil, dat er geen vee wordt gestolen, maar chips. En dat er niet op buffels en beren wordt gejaagd, maar op ingenieurs en techni ci. Diefstal van chips heet er „rever se engineering". Een fraaie vakterm voor praktijken, die doen denken aan wat de Ja panners vroeger deden. Wat is namelijk het geval? De nieuw ste generatie geintegreerde cir cuits vergt een investering die makkelijk kan oplopen tot vijf miljoen dollar en met het ont werpen (design engineering) gaat al gauw twee jaar heen. De onderneming die zich deze of fers en inspanning getroost, is er echter allerminst zeker van lang genoeg een leidende marktpositie te kunnen inne men om er ook de vruchten van te plukken. Imitatie Want de kans is groot, dat een concurrent binnen een paar maanden en tegen veel lagere kosten met een imitatie op de markt komt. De middelen die voor deze „reverse enginee ring" zijn vereist, zijn erg sim pel: een microscoop, een paar potjes zuur om het circuit laagje voor laagje weg te etsen en een camera om elke stap vast te leggen. Zolang er niet zoiets als een wet telijk copyright bestaat, zal er diefstal van chip-ontwerpen plaatsvinden. En de half-gelei- derindustrie is zo sterk ver deeld over de wenselijkheid van zo'n wettelijke regeling, dat die er voorlopig wel niet zal komen. Zeer actief in Silicon Valley zijn de „headhunters". Zo noemt men de leden die in opdracht van een onderneming-met-va- ca tures managers, ingenieurs en vaklieden bij andere bedrij ven wegkopen. Duur betaalde ronselaars zijn het, die hun fir- maatjes tooien met schoon klinkende namen als The Advi sory Group (een eenmanszaak nota bene) en Corporate Tech nology Inc. Een van die headhunters is Dick Nadzam van Nadzam-Lusk-Associa- tes. Zijn honorarium bedraagt 30 procent van het salaris, dat de onderneming het gezochte per soneelslid het eerste jaar wil betalen. Aangezien het meestal gaat om een baan vanaf 3*5.000 dollar, leert een simpel reken sommetje dat Dick minstens twintigduizend gulden voor zijn diensten vraagt: eenderde vooruit te betalen als het zoe ken begint en de rest binnen twee maanden. Alle bijkomen de kosten - interlokale tele foongesprekken, reis- en ver- gaderkosten - zijn voor reke ning van de opdrachtgever. Valkuilen John Reinhardt is directeur van Corporate Technology Inc. Hij hanteert een soortgelijk tarief als Nadzam. Veel wil hij niet kwijt over het vak headhun ting. Al die kranteverhalen brengen de buitenwereld maar op verkeerde ideeën, meent hij. „Veel mensen denken dat dit een erg makkelijke en erg lu cratieve business is. maar in feite zijn er veel risico's en val kuilen. Je moet ervaren zijn en kennis van zaken hebben". Ja, het werk moet vooral niet worden onderschat, vindt ook Nadzam. Hij zegt dat hij door gaans tussen de 50 en 300 per sonen moet benaderen, alvo rens hij de goede man aan de haak kan slaan. „Headhunters die onbekwame lieden aan brengen bederven het vak". Dr. Jan Koomen, door Philips tijdelijk bij Signetics in Sunny Vale gestationeerd, vertelt in de bi jna vier jaar dat hij in Sili con Valley zit, zeker wel twintig keer te zijn benaderd door headhunters. „Er is een waar gevecht om elektrotechnische ingenieurs gaande", zegt hij, „men schat dat er dit jaar in de VS 18 procent minder afstu deert dan de industrie nodig heeft". Relatie De relatie tussen werkgever en werknemer is er heel wat losser dan bij ons in Nederland. Dat geldt over en weer, zegt Koo men. "Als je niet voldoet, sta je zo,met twee weken salaris op straat. Aan de anderenkant: vijf jaar bij één werkgever is hier erg lang. Werknemers in Sili con Valley veranderen bijzon der makkelijk van baas". Het grootst is het verloop onder het produktiepersoneel (vaak vrouwen en meisjes). Bij Signe tics wordt, een cijfer genoemd van 8 procent in vier weken: inderdaad, meer dan 100 pro cent verloop in een jaar! En dat schijnt niet uitzonderlijk te zyn. De vakbonden hebben weinig invloed in de halfgeleiderin dustrie. Koomen heeft de in druk, dat het personeel weinig in de vakbeweging is geïnte resseerd, omdat men relatief goed verdient en toch wel van werk verzekerd is. De arbeids markt in Silicon Valley is na melijk oververhit. Ricka Pierini. arbeidsmarkt analiste van de staat Californië, vertelt dat vorig jaar in Santa Clara County (Silicon Valley en omgeving) het aantal arbeids plaatsen is toegenomen van 592.700 tot 640.900. Dat zijn dus bijna 50.000 banen erbij. Over wegend in de micro-elekctro- nica uiteraard. Ruimtegebrek Dit jaar zal de werkgelegenheid cn de vallei met „slechts" 27.300 banen groeien, heeft Ricka becijferd. Hoofdoorzaak is het ruimtegebrek. De indus trie kan niet uitbreiden en er worden veel te weinig huizen gebouwd. Werkkrachten die men van elders zou kunnen aantrekken, vinden in Silicon Valley geen betaalbare woning. Ze blijven dus weg. Dc werkloosheid schommelt er rond de drie procent. Dat is naar Amerikaanse begrippen erg laag. De werkloosheid treft vooral onderwijzend personeel en mensen met een niet-tech- nisc he opleiding. Daar staat een enorme vraag naar tech nisch geoefend en geschoold personeel tegenover. Schattin gen van het aantal vacatures in Silicon Valley lopen uiteen van tien- tot dertigduizend. ,De recessie gaat tot dusver voorbij aan de micro-elektroni sche industrie", zegt Bob Co- nell, directeur voorlichting van de American Electronics Asso ciation, de grootste werkge versorganisatie in deze bran che. „De groei wordt alleen ge remd door personeelsgebrek. De komst van de Vietnamese bootvluchtelingen heeft enig soelaas geboden", merkt hij zonder een spoortje van cynis me op, „en nu komen er dan Cubanen". In Santa Clara County werken ongeveer 16.000 Vietnamezen. Werkgevers belonen medewer kers met een premie van dui zend dollar voor het aanbren gen van een ingenieur en met een premie van vijfhonderd dollar voor het aanbrengen van een technicus. Dat zijn wijd verbreide maatstaven. Zo doende zijn er ook nogal wat vrijetyds-headhunters. Vierdaagse Sommige ondernemingen pro beren werknemers bij de con currentie weg te lokken door een vierdaagse werkweek aan te bieden. Mensen die daarop ingaan, benutten die extra vrije dag vaak voor een parttime- baan elders. Naast de slag om de werknemer woedt in de vallei de slag om het marktaandeel. ..Veel be drijven stemmen hun prijspoli tiek af op een snelle groei van .Samenwerking technische hoge scholen in Nederland is iets dat we zeker willen. Ja, absoluut Dat is de stellige reactie van prof. John G. Linvil van de Stanford- universiteit op de vraag hoe hij denkt over contacten met TH's in ons land. .We hechten veel waarde aan een goede communicatie met univer siteiten in Europa. Zo hebben we ook uitstekende contacten met Leuven in België Hij zegt erg geïnteresseerdte zijn als bij voorbeeld de TH Twente een voor stel zou doen. .Maar dan wel een voorstel dat iets om de hakken heeft voegt Linvil eraan toe. want Stanford heeft vooral be langstelling voor wat hij noemt ..positieve-sum-games"vormen van samenwerking dus waar beide partijen profijt van heb ben. Mogelijkheden voor vruchtbare contacten tussen Stanford en TH Twente ziet hij in de uitwisseling van studenten, bezoeken over en weer van faculteitsleden, geza menlijke researchprojecten en conferenties over onderwerpen van gemeenschappelijk be lang. Prof. Linvil (60) is hoofd van de af deling elektrotechniek van Stan- hun omzet", vertelt effecten makelaar Leiand Levy. „Ze verxopen hun produkten tegen ford. Hij is ook de uitvinder van de optacon, een revolutionair hulpmiddel voor blinden. De op tacon is een ingenieus leesapva- raat. stamvvol geintegreerde schakelingen, dat gedrukte tekst onmiddellijk omzet in braille. Linvil is nogal overtuigd van de ze geningen die de micro-elektron i- ca de mensheid zal brengen. De tijd is volgens hem niet ver meer. dat draagbare computers - die even klein als krachtig zijn en in staat om zowel te ,Jioren" als te spreken- een ware informatie revolutie zullen veroorzaken. Met groot gemak kan iedereen dan gegevens opslaan, ordenen en se lecteren op een manier die nog nooit mogelijk is geweest. Het belang daarvan is. dat de per soonlijke produktiviteit aan zienlijk wordt verhoogd: je kunt veel meer doen met je tijd. Ieder individu zal zich dat informatie systeem aanschaffen waarmee hij zich het best kan redden in zijn omgeving. ,JJe micro-elektronica hoeft niet tot massale werkloosheid te leiden", meent hij. .Zolang we nog problemen hebben op te lossen, is daar in elk geval geen noodzaak voor. Integendeel, zolang er nog ptöblemen zijn. moet de rhenselij- ke produktiviteit toenemen, niet afnemen. Natuurlijk"erkent Linvil, ,zal het voor elk land al leen maar voordelig zijn om een eigen elektronische industrie van enige omvang te hebben". Dat de snelle opgang van de chip- prijzen die ze in de toekomst haalbaar achten. Maar als de groei niet zo snel gaat als ze industrie in de westerse indus trielanden uileindelijk de ont wikkelingslanden zal duperen, gelooft hij niet. .De armen wor den niet armer, maar de rijken wel rijker, dat is waar. Maar die rijkdom zal ons in staat stellen de arme landen te helpen zich sneller te ontwikkelen dan tot dusver. Kijk. je kunt ook niet studenten die snel door hun studie gaan, af- rerfimen omwille van de ach terblijvers. Tenslotte is het in ie ders belang dat de goede studen ten kunnen doorstromen" Aan de sterk opkomende Japanse concurrentie voor de Amerikaan se halfgeleiderindustrie tilt Lin vil niet zo zwaar. Toegegevende Japanners maken nu betere 16 K RAM geheugenchips. Op dat ge bied hebben ze al meer dan 40 procent van de Amerikaanse markt in handen. Maar voor het overige hebben de Verenigde Sta ten op micro-elektronisch terrein nog een enorm overwicht, meent hij. .Zeker, de Japanners gaan erg snel. Ze leggen zwaar de nadruk op hoge kwaliteit. En ze slagen er in evenveel elektronica-ingenieurs op te leiden als wij in de Verenig de Staten met tweemaal zoveel Maar de Japanners en Amerika nen hebben elkaar nodig", aldus prof. Linvil. .Zij zijn onze be langrijkste bondgenoten. Na tuurlijk is er wedijver. Maar we leren van elkaar. Het is zoiets als een gezonde rivaliteit tussen twee goede collega's die waardering hebben voor eikaars werk. hadden verwacht, kost het ze veel geld. Ik ken zo wel twaalf bedrijven die daardoor de mist zijn ingegaan". „Geleidelijke groei schijnt in de ze industrie niet mogelijk, al dus Levy. „Dat komt doordat de markten zo snel groeien. Groei je als bedrijf langzaam, dan verlies je je marktaandeel en word je tenslotte door de concurrentie wegged ruk t Tenslotte is de halfgeleiderindus trie ook nog onderhevig aan een slijtageslag. Chipfabrieken zijn na zes tot acht jaar al ver ouderd. Een club die daar wel bij vaart is Semi, roepnaam van het Semiconductor Equipment and Materials Institute. Er zijn, wereldwijd, 340 ondernemin gen bij aangesloten met in to taal 220.000 werknemers. Semi levert gespecialiseerde machi nes en apparaten aan de half geleiderindustrie. .Voortdurend worden dingen uitgevonden, waardoor nog sneller, nog beter, nog goedko per kan worden geprodu ceerd zegt Semi-directeur Philip Gregory, „Een chipfa briek zal elke vier, hoogstens zes jaar minstens vijftig pro cent van haar uitrusting moe ten vervangen". ,Dat is goed voor ons natuurlijk", vervolgt Gregory. ..maar voor de halfgeleiderindustrie bete kent het, dat zij veel geld nodig heeft om te kunnen overleven. Ze moet veel meer investeren dan vroeger. Dat geeft wel eens problemen voor de kleine be drijven. Je ziet dan ook. dat het marktaandeel van de grote on dernemingen toeneemt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17