Brazilië is niet ontevreden over paus De camera voor rechte horizonnen. EEN, TWEE, DRIE. Hervormd Jelsum tikt overheid op vingers -GSSEBBBBÈ- Overheidsgezag eerbiedigen Verspreiding en vertaling bijbel sterk toegenomen "Wie over de situatie in Latijns-Amerika nadenkt, moet wel tot de conclusie komen dat dit continent voor een duidelijk dilemma staat. Of men verkrijgt een rechtvaardige samenleving door diep ingrijpende en moedige hervormingen - op basis van principes die voorrang geven aan de menselijke waardigheid - óf men realiseert die samenleving door middel van geweld, zonder blijvend resultaat". DINSDAG 8 JULI 1 Dat zei de paus in een toespraak in de Braziliaanse stad Salvador da Bahia. "Ieder van u moet zich door dit dilemma aangesproken voelen en in dit historische uur een keus maken". De paus riep alle maatschappelijke groeperin gen op, rechtvaardige sociale structuren te scheppen. Hij ver oordeelde het persoonlijke egoisme en het groepsegoïsme, dat het recht van de meerderheid minacht. Verwacht Aartsbisschop Dom Helder Cama- ra van het bisdom Olinda en Reci fe, die al jaren op de bres staat voorde armen, is niet ontevreden over het pauselijke bezoek zoals het tot nu toe is verlopen. In een reactie op een rede voor zo'n 150.000 arbeiders in Sao Paulo, waar de paus het recht van de ar beiders om zich in vakbonden te organiseren beklemtoonde, zei Camara, dat hij niet anders had verwacht dan dat de paus het werk van de bisschoppen en de bemoeienissen van de Brazi liaanse bisschoppenconferentie zou steunen. Aartsbisschop Arns van Sao Paulo verklaarde in een vraaggesprek met de Britse radio, dat de zaken in Brazilië niet meer staan zoals ze waren. "Nu kan men niet meer terug". Hij verwachtte veel van het pauselijke bezoek, in een tijd "dat alle krachten worden ge bundeld om het terrein van de vrijheid te verbreden". afzetting nog omkleinde viel een non die in de Braziliaanse stad Salvador da Bahia de komst van de paus afwachtte, in slaap. Maar het was dan ook avond en bovendien Verontruste remonstranten: ~)e Vereniging van verontruste Remonstranten - vorig jaar op gericht en luisterend naar de naam "Waakt en Weegt"-geeft in een verklaring een overzicht van wat haar belangrijkste actuele geschilpunten zijn met het dage lijks bestuur van de Remon strantse Broederschap. Zij is té gen steun aan "zogenaamde be vrijdingsbewegingen" en hulp aan illegale buitenlandse werk nemers. Ook zet ze vraagtekens bij de hulp aan ondergedoken christen-Turken. Raad van Kerken wil gesprek over illegale De bijdrage van de Stichting Oe- Brhpifl cumenische Hulp-waarin ook de Remonstrantse Broederschap deelneemt - aan het Patriottisch Front in Zimbabwe is voor "Waakt en Weegt" reden, de kerkleden op te roepen tot pro test hiertegen bij hun kerkeraad of diakonie. NU OOK BIJDRAGEN UIT DERDE-WERELDLANDEN Er is te weinig geld om aan de wereldvraag naar bijbels en nieuwe vertalingen te vol doen. In de verspreidings-en vertaalprogramma's moet steeds worden geschrapt. Dat is een van de grote problemen waarmee de We reldbond van Bijbelgenoot schappen zit. Vorig jaar werden, zo meldt het jaarverslag. 9 miljoen bijbels verspreid, 12 miljoen nieuwe- testamenten, 28 miljoen af zonderlijke bijbelboeken en 445 miljoen kleinere uitgaven van bijbelteksten. Tien jaar geleden, in 1970, waren deze cijfers nog: 5 miljoen bijbels, 11 miljoen nieuwe-testamen- ten, 23 miljoen bijbelboeken en 123 miljoen kleinere uitga- Sr is nóg een verschil met 1970. Droegen toen nog uitsluitend de bijbelgenootschappen van het Westen bij aan het werk buiten eigen land, nu zijn er ook gevende genootschappen in de Derde Wereld. Zo be droeg het aandeel van Nigeria aan het internationale werk vorig jaar f 220.000. Het grootste bedrag komt nog altijd uit de Verenigde Staten van Amerika, 14 miljoen gul den. Dan volgen Engeland met 5 miljoen. West-Duits- land met 4.4. Canada met 2 en Nederland met 1,9 miljoen. Het vertaalwerk is de afgelopen tien jaar sterk toegenomen. Was de bijbel in 1970 overge zet in 249 talen, het Nieuwe Testament in 329 en ten min ste één boek- van de bijbel in 853 talen, vorig jaar waren de ze getallen achtereenvolgens: 273, 472 en 940. Door een extra bijdrage van f850.000 zorgde het Neder lands Bijbelgenootschap er voor, dat alsnog een aantal bijbelprojecten in Oost-Eu ropa, Azië en Latijns-Ame rika kan worden uitgevoerd. Ingrijpend Wat de christen-Turken aangaat, vragen de verontrusten zich af. of bij deze mensen ook geen eco nomische motieven een rol heb ben gespeeld. De oproep van de landelijke diakonale commissie van de Broederschap dat zij ge holpen moeten worden, "on geacht het beleid van de over heid". is, naar de mening van "Waakt en Weegt", van "zeer in grijpende aard". "Hier zijn ook de handhaving van de rechtsorde en de eerbiediging van het over heidsgezag in het geding". De vereniging wil de 1-november- wet voor illegale arbeiders zien uitgevoerd. "Wetten kunnen hard, zelfs onbarmhartig zijn, maar daarom zijn ze nog niet on rechtvaardig". Het asielrecht van vluchtelingen en de vrijheid van godsdienst zijn, volgens de remonstrantse ver ontrusten, hierbij niet in het ge ding. De vereniging pleit voor gunstige voorwaarden bij de te rugkeer van buitenlandse werk- r hun eigen land. De Raad van Kerken in Nederland vraagt premier Van Agt en de mi nisters Albeda (sociale zaken) en De Ruiter (justitie) in een brief dringend om een gesprek over de illegale buitenlandse arbeiders in ons land. De brief, die is onderte kend door prof. Berkhof en prof. Fiolet, voorzitter en secretaris van de raad, erkent de problemen waarvoor de regering staat. Hij toont ook alle begrip voor het feit dat de overheid paal en perk wil stellen aan de illegale arbeid. Maar het beleid van nü doet, vol gens de Raad van Kerken, onvol doende recht aan de buitenland se werknemers. "Deze regeling kan nooit leiden tot een definitie ve oplossing". De raad stelt drie maatregelen voor die de regering gelijktijdig zou moeten nemen: een vorm van re- gularisatie van illegale werkne mers, die aan het rechtsgevoel van de mensen tegemoet komt (waarbij overigens de datum van 1 november 1979 een definitieve scheidslijn is), een effectief op- sporings- en vervolgingsbeleid voor werkgevers die illegaal mensen in dienst hebben of ne men, en het bieden van enig reëel perspectief op niet al te lange termijn aan bedrijven die door de nood gedwongen telkens weer hun toevlucht tot illegale werkers moeten nemen. "Zonder een der gelijke aanpak kan de raad zich niet met uw beleid verenigen". De raad begrijpt, dat de kerken het de overheid moeilijk maken. "Maar wij zijn het aan elkaar verplicht, tot de meest mense lijke, rechtvaardige en afdoende oplossing te komen, ook al kost het veel hoofdbrekens en zal het niet zonder enige offers van de samenleving gaan". ADVERTENTIE De Kodak Ektra 22, de camera met 'n handstatief. Dat meteen dienst doet als beschennkap. Maar dankzij dat handstatief maakt u altijd één, twee, drie scherpe foto's. Omdat u de Kodak Ektra stevig vast en keurig recht kunt houden. Fotograferen met Ektra camera's is dus erg eenvoudig. Zeker als u bedenkt dat u voor rond de 80 gulden al 'n Kodak Ektra 22 vasthoudt. Kodak, 't kan niet missen. jgjgb.ia Kodak Ektra, de camera met 'n handstatief. Achter protest. De hervormde gemeente in het dorp Jelsum bij Leeuwarden staat vierkant ach ter de protestacties die willen voorkomen, dat in deze streek, krachtens een nieuwe lucht vaartwet, vijftig woningen wor den afgebroken. De wet-in-wor- dmg houdt in, dat woningen die van vliegtuiglawaai te veel hinder ondervinden moeten verdwij nen. Dat zou ook gelden voor een groot aantal woningen in Jelsum en omgeving. Zij liggen te dicht bij de vliegbasis Leeuwarden. Actiegroepen eisen, dat niet wo ningen sneuvelen maar dat het lawaai minder wordt. "De nieuwe wet betekent de doodsteek voor de dorpsgemeenschap", schrijft J. K. Bolt. bijstand in het pasto raat, in de "Gemeentebrief" van de hervormde gemeente Brit- sum-Cornjum-Jelsum. Hij ver wijt de overheid aantasting van de rechtsorde, nu zij zonder de betrokken bevolking te hebben gehoord, zomaar maatregelen al- kondigt die de leefgemeen schappen te gronde richten. "Door zo'n overheid op de vin gers te tikken, komt men juist voor de rechtsorde op". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Westerhaar (Ov.) J. M. D. van den Berg Werkendam, te Dronten W. F. Stoel Gaasperdam (Amster dam-West), te Wildervank kan didaat B. A. Nieuwenhuijse Drachten, door de Stichting Sa menwerking Vrijzinnig-christe lijke Geloofsgemeenschappen in Oostelijk Flevoland en Noord west-Velu we P. E. C.Blom Veen- dam; aangenomen naar Zijder- veld kandidaat L. van Wingerden Hardinxveld-Giessendam, naar Rijssen P. Koeman Oene, naar Julianadorp-Callantsoog J. G. Bouwman Oost-Vlieland, naar Assen P. F. van Ooijen Rottcr- dam-IJsselmonde; bedankt voor Vught M. B. Nieuwkoop Balk, voor Genemuiden L. H. Oosten Wouterswoude. Gereformeerde Kerken: beroepen te Idskenhuizen (Fr.) A. Velthoen Augustinusga-Surhuizum (Fr. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Ulrum- Houwerzijl (Gr.) H. Knigge Lan- geslag (Ov.); bedankt voor Zwijndrecht T. S. Huttenga Fer- werd (Fr.), voor Oldehove (Gr.) H. J. Venhuizen Ede. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Oud-Beijerland Anne van der Bijl: twintig mil joen voor China... W. Kok Rotterdam-Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Eindhoven R. Boog aard Leiden. Doopsgezinde Broederschap: be noemd tot pastor (deelwerk) aan het revalidatiecentrum Helioma- re en de verpleeginrichting Zee- vanc te Wijk aan Zee L. Koop- mans Heerlen. Ds. P. Koeman te Oene zal eind dit jaar ds. J. de Lange (Huizen) opvolgen als voorzitter van de Gereformeerde Zendingsbond in de Hei-vormde Kerk. Ds. P. J. Droogers zal op 10 augus tus afscheid nemen van de her vormde gemeente te Bodegra ven, wegens vertrek naar Wer kendam. Ds. D. Kronemeijer te Utrecht vierde zijn zilveren ambtsjubi leum. Van 1966 tot 1973 was hij gereformeerd predikant in Lei den. Festival Youth for Christ houdt van 14 tot 17 augustus voor de derde keer een internationaal muziekfesti val in Kamperland, aan de oever van het Veerse Meer. Er komen meer dan 25 muziekgroepen uit binnen- en buitenland. Behalve muziek staan de jongeren - men verwacht er weer duizenden - ook bijbelstudies, lezingen, sport en spel te wachten. Anne v.d. Bijl, leider van de or ganisatie "Kruistochten", gaat proberen f20 miljoen bijeen te brengen voor bijbelverspreiding in China. Van der Bijl deelt in zijn eigen blad mee, dat gelovigen in China om een miljoen bijbels hebben gevraagd. "Deze uilda ging is des te groter als wij zien, dat de meeste christenen, kerken en zendingsgenootschappen China hebben afgeschreven". Schoen wringt ergens anders De Bijlmermeer-predikant dr. A. A. Spijkerboer (hervormd) vindt het niet billijk, staatssecretaris Haars als een hardvochtig monster voor te stellen omdat zij illegaal in ons land verblijvende buitenlandse arbeiders over de grens wil zet ten. "Vreemdelingenbeleid bete kent óók, dat er vreemdelingen over de grens worden gezet". Spijkerboer schrijft dat in het blad "Woord en Dienst" in een ar tikel over "de kerkillegalen". Dat kerken hun deuren hebben ge opend voor illegalen die een laat ste poging deden om hier te mo gen blijven, acht de Amsterdam se predikant juist. Maar de ker ken hebben, volgens hem. niet het recht de illegalen asiel te ver lenen. "Van een door de kerken te verlenen asiel weet de Neder landse wet niets. Het is barmhar tig, mensen te laten weten waar zij aan toe zijn. Gastarbeiders moeten duidelijk weten wat zij hier wél en niet kunnen verwach ten". Voor Spijkerboer wringt de schoen ergens anders. "Wij Nederlan ders willen het vuile werk niet meer doen. En dan zullen er wel moeilijkheden blijven". Spijker boer is voorstander van "sociale dienstplicht".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16